Leidsch Dagblad PvdA wil lesgelden onderwijs afschaffen Mijlpaal bereikt met kernfusie-experiment Kaukasus brengt Jeltsin in grote problemen Vukovar, Dubrovnik zwaar onder vuur Politie rijdt meisje dood Maandag 11 november 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39697 Losse nummers 1,45 FEITEN EN MENINGEN Filipijnse ramp stad graaft naar doden SPORT Telefoneren kan vannacht 'n tijdje niet HAARLEM ELS WIEGANT Het telefoonverkeer tussen Vel- sen en Noordwijkerhout zal vannacht twintig minuten na genoeg stil liggen. Van huis uit bellen met het alarmnummer 06-11 is in vele gevallen niet mogelijk. Daarom zal de PTT bij zo'n tachtig telefooncellen au to's met telefoon plaatsen. Tussen 1.00 en 2.00 uur ver vangt PTT Telecom de bestu- ringssoftware van de hoofdcen trale in Haarlem vervangen. Alle aansluitingen met netnummer 023 of een netnummer dat met 025 begint, worden door deze centrale gevoed. In Hillegom, Lisse, Noordwij kerhout, Nieuw-Vennep, IJmui- den, Beverwijk, Heemskerk, Castricum, Uitgeest en Sassen- heim zal wel beperkt telefoon verkeer mogelijk zijn. Daar kun nen mensen in geval van nood echter niet 06-11 bellen, maar wel de politie in Beverwijk, Sas- senheim of IJmuiden. In alle an dere gevallen moeten mensen in noodsituaties naar een tele fooncel. De werkzaamheden aan de centrale zijn noodzakelijk van wege de uitbreiding van het aantal diensten van PTT Tele com. Voor vragen heeft de PTT maandag een gratis nummer opengesteld. Tot 21.00 uur kan worden gebeld met 007. BUITENLAND Dood Robert Maxwell blijft REGIO Marekerk mooi LEIDEN Verhuur van te j.v voorbeeld protes- dure woningen nog een mysterie tantse koepelkerk wordt stopgezet KUNST Yves Montand, acteur/chanson nier, overleden 'Huidige systeem is zinloos rondpompen van geld' Michiel Schapers in de finalepartij in Hel sinki tegen de Oos tenrijker Alexander Antonitsch die hij in drie sets (7-6,4-6 en 7-5) versloeg. AZC al in de voorronde eruit Vorige jaar nog finalist in de Europa Cup voor bekerhouders, dit maal in de eerste de beste voorronde eruit. Het kan verkeren in de sport, zoals het waterpoloteam van AZC in Hannover aan den lijve moest ondervinden. De Alphenaren gingen afgelopen zaterdag tegen het Franse Tourcoing geheel onverwacht de boot in met 12-13. Een wel heel dure nederlaag, want gisteren moest AZC vervolgens win nen van de organiserende vereniging Hannover, een club die beduidend hoger aangeslagen kan worden dan het onbekende Tourcoing. En inderdaad ging AZC opnieuw kopje onder. Waar mee uitschakeling een feit was en daar had eigenlijk niemand in het Alphense kamp rekening mee gehouden. DEN HAAG ANP De PvdA wil de lesgelden voor het voortgezet onderwijs per 1 januari 1993 afschaffen. Het CDA voelt daar ook wel wat voor, maar wil eerst een onderzoek naar de effecten daarvan. De twee partijen zullen morgen bij de behande ling van de onderwijsbegroting PvdA-minister Ritzen om zo'n onderzoek vragen. ten. Netelenbos: „Dat is bu reaucratisch en ingewikkeld en kan beter verdwijnen". Het CDA voelt daar wel wat voor, mede omdat de compen satie van de lesgelden voor een beperkte groep inkomens in fei te een vorm van inkomenspoli tiek is. Het CDA wil echter eerst de resultaten afwachten van een onderzoek dat Ritzen op verzoek van de twee fracties PvdA-kamerlid Netelenbos zei gisteren voor de radio dat de heffing van lesgelden vooral leidt tot het 'zinloos rondpom pen van geld'. Enerzijds heft de overheid lesgeld, anderzijds krijgen mensen met een inko men tot 50.000 gulden die hef fing weer terug via een tege moetkoming in de studiekos- moet gaan instellen naar het af schaffen van lesgelden. Daarbij moet de minister ook bekijken of het huidige systeem van col legegelden en studiefinancie ring niet efficiënter kan. Minister Ritzen heeft inmid dels de Kamer laten weten dat de omstreden verhoging van het lesgeld in het komende schooljaar met 287 gulden vrij wel geheel wordt geschrapt. De verhoging blijft beperkt tot 35 gulden, waarmee het schoolgeld op 1198 gulden komt. Ritzen komt ook terug op zijn plan om een strafkorting van 250 gulden in te voeren voor scholieren die (te) vaak blijven zitten. De les geldmaatregel en de strafkor ting werden aangekondigd in de onderwijsbegroting voor vol gend jaar. Ze waren meteen al politiek omstreden. Met deze plannen wilde Rit zen 83 miljoen gulden binnen halen. CDA en PvdA willen dat bedrag nu bij elkaar schrapen door onder meer een scherpere controle op studenten die opge ven dat ze niet meer thuis wo nen. Thuiswonende studenten geven soms op dat ze op ka mers wonen omdat ze dan een hogere beurs krijgen. Ritzen acht dat nauwelijks uitvoerbaar en zoekt de oplossing in 'begro tingstechniek', het schuiven met investeringen in de meerja renramingen. Schapers met stip in top 100 Michiel Schapers is in de herfst van zijn carrière, maar voelt zich met de dag sterker worden. Vorig jaar maakte de tennisspeler op de internationale ATP-ranglijst een vrije val van jewelste. De man die ooit nummer 25 van de wereld was, vond zich uiteinde lijk terug op plaats 230. Maar de econoom uit Eemnes besloot terug te knokken en bekroonde dat gevecht gisteren vooralsnog met de eindzege in het Challenger-toernooi van Helsinki. In de finale versloeg hij de Oostenrijker Antonitsch. Schapers komt zo doende met stip weer binnen in de top 100. Noodtoestand Tsjetsjen-Ingoesj valt slecht De Russische president Jeltsin is het afgelopen weekeinde in gro te politieke problemen geraakt. Binnen zijn regering én in het Russische parlement krijgt hij felle kritiek op het decreet waar mee hij vrijdag de noodtoe stand heeft afgekondigd in de Kaukasische republiek Tsjets jen-Ingoesj. Burgemeester Popov van Moskou zei zaterdag dat Jeltsin niets heeft geleerd van de fouten van Gorbatsjov. Troepen van het ministerie van binnenlandse zaken wei gerden gisteren in de Kaukasus in actie te komen. In het cen trum van Grozny, de hoofdstad van het kleine, olie-rijke Tsjets jen-Ingoesj verzamelden zich gisteravond duizenden demon stranten. Veel mannen waren gewapend met geweren en blik ken benzine om hun republiek te verdedigen tegen een moge- Pitbull-club opgeheven door tekort leden AMSTERDAM ANP De Pitbull Club Nederland heeft zichzelf opgeheven. Dit heeft ex-voorzitter J. van Ginneke vandaag bekendgemaakt. Aan leiding is het eind vorig jaar af gekondigde verbod op het hou den en fokken van de honden. Volgens Van Ginneke is het le denbestand van de club sinds de verbodsmaatregel sterk te ruggelopen. Hij schat dat Ne derland momenteel nog 5000 pitbulls telt. Dat waren er een paar jaar geleden nog ruim 10.000. Van Ginneke zegt te ver wachten dat het aantal nog ver der zal teruglopen. President Jeltsin van Rusland. fotoepa lijke aanval van Russische troe pen. In en rond de stad waren on geveer 600 Russische soldaten in staat van paraatheid ge bracht. Het afgelopen weekein de waren al 400.000 manschap pen gemobiliseerd, nadat Jeltsin vrijdag de noodtoestand had uitgeroepen. Gorzny werd het afgelopen weekeinde afgegrendeld door gardisten van Dzjachar Doe dajev, een voormalige generaal van het Rode Leger, die zich za terdag temidden van veel lokale folklore tot president liet beëdi gen. De op 27 oktober gehou den verkiezingen voor het presi dentschap zijn door Jeltsin ille gaal verklaard. Doedajev verklaarde dat de Tsjetsjenen bereid zijn tot het uiterste te gaan. De mannelijke bevolking tussen 15 en 55 is ge mobiliseerd. Volgens Doedajev kan hij rekenen op 60.000 gewa pende volgelingen. Zijn natio nale garde lijkt te putten uit de wapenarsenalen van het minis terie van binnenlandse zakeq in de republiek. Doedajev zei gisteren ook dat vier Tsjetsjenen die een Aerof- lot-vliegtuig kaapten en ermee naar Turkije vlogen, door zijn regering worden berecht. De kaping was bedoeld als protest tegen Jeltsins besluit. De Turkse autoriteiten lieten het toestel naar Grozny vliegen, waar de pass3giers werden vrijgelaten en de kapers zich overgaven. In het Russische parlement, dat gisteren een spoedvergade ring inlaste om de situatie in de noordelijke Kaukasus te bespre ken, kreeg vooral de Russische vice-president Roetskoj het hard te verduren. Verschillende sprekers noemden hem de kwa de genius achter het decreet van Jeltsin. Roetskoj reisde be gin oktober naar Tsjetsjen om met Doedajev en andere leiders te praten. Die missie mislukte. In Moskou betoogden Tsjets jen gisteren voor Jeltsins Witte Huis met spandoeken, waarop stond: 'Jeltsin, vecht tegen de honger, niet tegen het volk'. Pagina 2: Kruidvat van tegen stellingen WASSENAAR Het bezoek van president en mevrouw Bush aan de Amerikaanse school in Wassenaar is zaterdag volgens de organisatie een succes geworden. Rond 1400 leerlingen wachtten uren en trotseerden alle veiligheids maatregelen om een glimp van 's werelds machtigste man op te vangen. De hele dag was de school hermetisch afgesloten. Zowel in als buiten het gebouw aan de Rijksstraatweg wemelde het van de mannen in uniform. Zij hoefden niet in actie te komen. De president bleef drie kwartier en sprak met tientallen leer lingen en hun ouders. Jullie zijn de kleine, maar de beste ambassadeurs voor ons land", hield Bush de leerlingen voor. Hij sprak zijn bewondering uit voor het geduld van de kin- ZAGREB/DUBROVNIK LONDEN» SUSAN WATTS THE INDEPENDENT In Moskou begint morgen een conferentie die van cruciaal belang is voor de ontwikkeling van de veelbelovende, haast onuitputtelijke energie bron kernfusie. Wetenschappers en bewindslie den uit Europa, de Verenigde Staten en de Unie van Soevereine Staten (de voormalige Sovjetunie) hopen het groene licht te krijgen voor een nog grotere kernfusie-reactor dan de JET (Gezamelij- ke Europese Torus) in Oxfordshire, waar weten schappers zaterdagavond een baanbrekend expe riment uitvoerden. Kernfusie zou een goedkope, schone en veilige energiebron kunnen zijn. Maar voor verder onderzoek is een grotere reactor no dig, de ITER (Internationale Termonucleaire Ex perimentele Reactor). Het zal nog zeker vijftig jaar duren voordat de eerste commerciële kernfusie-reactoren het pro ces waarmee de zon haar energie produceert, zullen nabootsen. Maar wetenschappers zijn er van overtuigd dat ze op de goede weg zitten. De projectleider van de JET, Paul-Henri Rebut, noemde de doorbraak een 'keerpunt'. ,',Nu zijn we niet langer bezig de fysica van kernfusie te be grijpen, maar werken we gericht aan de bouw van een echte reactor", aldus Rebut. Kernfusie is het tegenovergestelde van kern splijting, het proces dat plaatsvindt binnen een conventionele kernreactor. Kernsplijting produ ceert energie door de splijting van zware atomen zoals uranium en plutonium. Kernfusie maakt energie vrij door het samenvoegen (fuseren) van waterstof-atomen, die worden omgezet in helium en enorme hoeveelheden snelle neutronen. Het succesvolle experiment van afgelopen za terdag vond plaats onder temperaturen die bijna twintig keer hoger zijn dan de zon - driehonderd miljoen graden Celsius. Een schril contrast met de loze opwinding vorig jaar over 'koude fusie', waarbij aanvankelijk werd gedacht dat het fusie proces in een reageerbuis had plaatsgevonden. Tot voor kort kon 'hete kernfusie' slechts gedu rende enkele seconden worden gerealiseerd. Het experiment in de JET-reactor produceerde twee minuten lang één miljoen watt. De wetenschap pers hopen deze tijdsduur te verlengen door deu terium, een 'zware' vorm van waterstof, te laten fuseren met tritium, een andere vorm van water stof. Beide stoffen zijn in overvloed aanwezig. Deuterium wordt uit zeewater gewonnen en tri tium kan in de reactor zelf worden gemaakt. In 1996 hopen ze hun uiteindelijke doel te rea liseren: een half-om-half mengsel van deuterium en tritium, waarmee tientallen miljoenen watt kunnen worden opgewekt. Maar de JET-reactor is te klein om genoeg energie op te kunnen wekken voor een reactie die zichzelf in stand houdt. De grotere ITER-reactor is derhalve onontbeerlijk voor de ontwikkeling van een commercieel toe pasbare fusie-reactor. Vukovar kan elk moment in handen van het Joegoslavische federale leger vallen. Federale troepen zijn het centrum van de Oostkroatische stad vanmorgen tot ongeveer honderd meter ge naderd. De havensteden Du brovnik en Zadar aan de Adria- tische kust liggen onder sper vuur van de federale marine en de luchtmacht. Leden van de Kroatische Na tionale Garde in Vukovar lieten het afgelopen weekeinde weten dat hun stad op het punt staat te vallen. Het federale leger houdt Vukovar al ruim twee maanden in een ijzeren greep en lijkt de stad in huis-aan-huis gevechten te veroveren. Verslaggevers melden dat ge bouwen in het historische cen trum van Dubrovnik zijn ge raakt door raketten. Ook het be kende hotel Belvedere, dat op een klif direct aan de kust ligt, kreeg een voltreffer. Bij de ge vechten in Dubrovnik zijn vol gens Kroatische zijde elf doden en dertig gewonden gevallen. Het Kroatische ministerie van defensie riep gisteren alle reser visten uit Dubrovnik op zich bij Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Medelijden op het slechte ogen blik verwekt alleen maar minach ting. Jef G eeraerts VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Info RTV Show Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 21 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Later regen In de nacht en ochtend enkele op klaringen, mogelijk een mistbank en minimumtemperatuur om streeks 4 graden In de middag toenemende bewolking gevolgd door regen. Temperatuur oplo pend naar ongeveer 10 graden. Zuidwestelijke wind, matig, kracht 3 4, in de loop van de dag toe nemend tot vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer tot hard en in de avond tot stormachtig, 8. TUBBERGEN GPD Een surveillancewagen van de rijkspolitie heeft gistermiddag op de weg Albergen-Fleringen in de Twentse gemeente Tub- bergen twee voetgangers aange reden. Een 13-jarige meisje uit Albergen kwam daarbij om het leven. Ze werd geschept door de politiewagen, toen ze met een 17-jarige jongen de weg over stak. De jongen ligt met zwaar letsel in het ziekenhuis. Vanwe ge de betrokkenheid van een politie-ambtenaar bij dit onge val, wordt door de rijksrecher che een onderzoek ingesteld. deren. „In jullie plaats zou ik óók liever op het sportveld hebben gestaan", zo hield de presi dent zijn gehoor voor. Voor souvenirjagers had de president een das en zijn echtgenote liet een knoopje van haar jurk achter. foto cpd Pagina 2: 'Ruud had gewoon kunnen gaan hockeyen' Pagina 5: Optimisme over wereldhandel hun recruteringbureaus te mel den. De Kroaten stelden de fe derale troepen voor een wapen stilstand in acht te nemen. Vol gens een raadslid slaagden het stadsbestuur en EG-waame- mers er echter door de zware beschietingen niet in naar de nabijgelegen plaats Cavtat te reizen om onderhandelingen met de Joegoslavische strijd krachten te beginnen. Het door Servië overheerste Joegoslavische staatspresidium heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zaterdag on verwacht gevraagd een vredes macht naar de Servische gebie den in Kroatië te sturen. Servië was tot dusver juist tegen bui tenlandse inmenging in de Joe goslavische burgeroorlog. Roe menië, momenteel voorzitter van de Veiligheidsraad, onder steunt het verzoek van het pre- sidum. Intussen hebben de Serviërs in de republiek Bosnië-Her- cegovina zich per referendum uitgesproken vóór aansluiting bij Servië, zodra Bosnië zich on afhankelijk verklaart. Pagina 5: Bush steunt sancties Per kwartaal (f 76.75) via auto- Nummer bank/girorekening I 8 712141 400053 Ruimt even op deze week. 40% korting op een deel van de collectie. LEIOEN: DONKERSTEEG16

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1