Sport Danny de Bie slaat hard terug Angenent houdt woord Van Gennip niet naar Usselcup Volleybalteam verliest ook laatste twee duels SIRBr r"«r Van der Schans toont 'ouderwetse' vorm in Maastricht Coene sluit Aziatische trip tevreden af Bonus en sportwagen voor Seles Maandag 11 november 1991 Redactie: 071-161400 martin hoekstra herman joustra ad van kaam tim brouwer de koning rob onderwater wim van wanrooy rob van der zanden Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS 17 NIEUWSLIJN Wereldkampioen schermen zegeviert ARNHEM - De Sovjetrus Andrej Tsjoevalov heeft gisteren in Am- hem de Airborne Trophy veroverd. De regerend wereldkam pioen schermen rekende in de eindstrijd - een herhaling van het laatste WK in Budapest - overtuigend af met de tot Duitser gena turaliseerde Pool Robert Felisiak. Diens landgenoot Marius Strzalka en de Italiaan Paolo Milanoli deelden de derde plaats. De prijs voor de beste Nederlander ging naar nationaal kampioen Arwin Kardolus, die 40ste werd en dus op de tweede dag van het wereldbekerevenement niet meer in actie mocht komen. Müller en Dunkerbeck winnen titels HAWAII - De wereldtitels profsurfen zijn dit jaar gewonnen door de Duitse Jutta Müller en de Spanjaard Bjoem Dunkerbeck. Op de laatste dag van de wedstrijden in Hawaii werd nog een slalom gevaren, waarbij Britt Dunkerbeck won van Müller. Daardoor maakte de Spaanse zich alsnog meester van de slalom-titel. De algemene titel ging wel naar de Duitse. Bij de mannen sloeg Bjoem Dunkerbeck de aanval van de Noor Anders Bringdal af en won voor Robert Teriitehau, zodat beide slalom-titels door de Spaanse broer en zus werden gewonnen. De beste Nederlander in de slalom was Jan Boersma met een 29ste plaats. In de alge mene rangschikking eindigde hij als 26ste. Wfc - ^'*5 Niemand kan Danny de Bie meer volgen in de Drentse bossen. De Belg was gisteren ongenaakbaar in Gieten. f Hij beschouwde zijn overwin ning in Gieten niet als een wraakoefening. Danny de Bie was niet belust op revanche voor het startverbod in het WK veldrijden begin dit jaar in het zelfde Drentse dorp, waar giste ren de tweede wedstrijd voor de Super Prestige Trofee werd ge houden. De 32-jarige Belgische kam pioen demonstreerde evenals een jaar geleden dat hij al vroeg in het seizoen in vorm is. Alleen wereldkampioen Radomir Si- munek, zijn belangrijkste rivaal, spartelde in Gieten enigszins te gen. De Tsjechoslowaak, vorige week winnaar van de eerste koers in Pilzen, zette te laat de achtervolging in. Voor de Ne derlanders was in eigen land slechts een figurantenrol weg gelegd met Van Bakel op de achtste plaats. Derde plaats voor Alphenaar op marathon De Bie heeft dit jaar geen prettige herinnering overgehou den aan het verblijf in het noor den van Nederland. De UCI (in temationale wielrenunie) ver bood hem op het laatste mo ment deel te nemen aan he wereldkampioenschap. De re den voor het startverbod was een dopingaffaire waarin de vroegere wereldkampioen nog steeds is verwikkeld. Aanstaan de donderdag krijgt de zaak een nieuw vervolg bij de rechtbank van leper. Daar wordt een uit spraak verwacht over de zoge naamde condoom-affaire. „De schuif de kwestie zo ver mogelijk van me af', zei De Bie na afloop van zijn zege. „Het lukt me niet volledig afstand te nemen. Het spookt nog wel door mijn hoofd, maar ik weet dat ik onschuldig ben. Daarom maak ik me niet echt ongerust." Dat behoefde de Belg ook niet te doen in de saai verlopen wedstrijd. Hij nam direct na de start de leiding en stond die niet meer af. Niemand had een ant woord op zijn offensief. Ogen schijnlijk gemakkelijk bleef hij uit de greep van de jachtgroep. „Het was evenwel moeilijker dan het leek. Ik heb mijn li chaam moeten pijnigen. Ik was niet louter gebrand op sportieve wraak. Ik wilde winnen om de nederlaag van vorige week in Pilzen tegen Simunek te rehabi- Dteren." Dat lukte, maar het leverde de Belg niet meer dan een punt winst op in het klassement. Dat stoorde de eerzuchtige veldrij der enigszins. „Het uiteindelijke resultaat valt tegen. Maar Simu nek is een groot kampioen. Hem rijd je niet zo maar los", loofde De Bie zijn aartsrivaal. Voor de Nederlanders had hij weinig complimentjes in voor raad („Ze vallen tegen."). Daar toe was ook nauwelijks aanlei ding. Vorig jaar camoufleerde Adri van der Poel in Gieten het matige presteren van de natio nale veldrijders met zijn tweede plaats. Dit keer was de vakantie vierende Van der Poel niet aan wezig om het tegenvallende op treden naar de achtergrond te verdringen. Van Bakel klaagde dat hij niet voor zijn eigen kans had kun nen rijden omdat ploegmakker De Bie op kop reed. Maar de Brabander, vorige week zesde in Pilzen, erkende dat hij wellicht te lief was geweest. Zeker tegen over teamgenoot De Brauwer, die wel op het erepodium te recht kwam. „Ik moet iets brutaler worden. Dan was een ereplaats mogelijk geweest", sprak de beste Neder lander met spijt in zijn stem. De klaagzang van Kools en Hen driks beperkte zich tot de slech te vorm en materiaalpech. Henk Baars bereikte niet eens de fi nish. De wereldkampioen van 1990 gaf op na een val waarbij hij zijn achillespees blesseerde. maastricht anp Een wild card heeft Wout-Jan van der Schans geluk en een zak vol ecu's opgeleverd. De 30-jari- ge ruiter uit Lunteren was don derdagochtend in alle vroegte naar Jumping Indoor Maas tricht getogen om een gokje te wagen in ae voor een concours hippique unieke kwalificatie wedstrijd. Hij won die voorron de niet alleen, maar verzamelde de dagen daarna bijna 12.000 Europese munteenheden (on geveer 28.000 gulden). De „oude" Van der Schans, die tussen 1986 en 1989 een aantal opvallende successen be haalde met Treffer, leek in de fraaie MECC-hal weer opge staan. Zaterdag mocht hij zich twee keer als winnaar laten huldigen. Eerst voor een schare kinderen in een speelse paard/pony wed strijd, maar ook na midder nacht in het 'Six Bar' springen, waarin hij met Commodore tot en met de vierde barrage fout loos bleef. Ook zijn prestatie van giste ren met een ander troefpaard, Amor, in het hoofdnummer om de Grote Prijs van Maastricht mocht er zijn. Als verrassende derde hoefde de oud-military kampioen slechts twee Fransen voor te laten gaan. Michel Ro bert (met Nonix) als winnaar en Roger-Yves Bost (President Pa- pillon Bose) waren iets vaardi ger in de barrage, waarvoor zich ook de Nederlanders Rayma- kers (vijfde), Voom (achtste) en Bril (negende) hadden ge plaatst. Een week eerder, tijdens Jum ping Amsterdam, was ook al een Fransman (Europees- en wereldkampioen Eric Navet) er met de hoofdprijs vandoor ge gaan. Na een periode van uit stekende prestaties, waarbij na tionale titels, eerste plaatsen in diverse Grote Prijzen en afvaar diging naar de Spelen van Seoul kwam voor Van der Schans de grote terugslag toen de blessu- regevoelige Treffer niet meer geschikt was voor de springsport. Dieptepunt Het dieptepunt beleefde hij in augustus vorig jaar tijdens het CHIO van Rotterdam. Toen stuurde de jury hem met een boete van 1400 gulden naar huis wegens mishandeling van Valeur D op een achterafpaadje in het Kralingse Bos. „Dat was op zich natuurlijk heel verve lend", kijkt Van der Schans te rug. „Ik ben later in het gelijk gesteld. Er is niet meer over ge praat en ik heb het snel van me afgezet." Voor de verwende topper brak een periode van stilte en afwachten aan. „Ik heb rustig aan de opleiding van een aantal paarden gewerkt. Veel lesgeven hoorde er bij, want het geld moet toch ook ergens vandaan komen. Nu heb ik eindelijk weer de beschikking over twee paarden die me in de richting van het oude niveau kunnen til len. Vooral van de pas negenja rige Amor verwacht ik veel." Nadat Van der Schans in Leeuwarden drie weken geleden de kleine finale had gewonnen besloot hij in de kwalificatie van „JIM" zijn kans te grijpen. „Ik had er wel vertrouwen in dat het zou lukken. Dat pakte nog veel beter uit dan ik durfde te hopen. Amor liet zich ook in de toch zware barrage niet af schrikken. Deze winter doe ik het nog rustig aan. Daarna hoop ik wat meer naar het bui tenland gezonden te worden. Amor wordt alleen nog maar beter. Daar ben ik van over tuigd." AIDELAIDE - Europa heeft de sterkste golfers ter wereld. Dit bleek in het afgelopen weekeinde in Aidelaide. Het Europese team zegevierde in het toernooi van de vier circuits in de wereld. In de finale werd Australië/Azië verslagen met 8-4. De Noordier Rafferty vestigde gisteren in zijn duel tegen de Australiër Rodger Davis met 65 slagen een baanrecord. Zijn teamgenoten Feherty, Broadhurst en Torrance (zie foto) kwamen eveneens tot overwinningen. Europa speelde zonder zijn „grote vier" Woosnam, Faldo, Olazabal en Baliesteros. foto ap berkeley anp Het Nederlands mannen vol leybalteam heeft ook de laatste twee oefenwedstrijden tijdens de trip door de Ver enigde Staten verloren. Vrijdag eindigde de ontmoeting in Sa cramento ondanks een voor sprong van 13-10 in de vijfde set alsnog in een nederlaag: 4- 15 15-11 17-16 9-15 13-15. Za terdag na weer koffers pakken en een lange reisdag werd het voor drieduizend toeschou wers in het universiteitsge bouw van Berkeley 0-3: 13-15 10-15 14-16. Ondanks de ne derlaag in straight sets was het opnieuw een spectaculair tref fen; wat wel blijkt uit de speel tijd: een uur en drie kwartier. Van de vijf wedstrijden won de ploeg van Harry Brokking al leen de eerste. Het was vol- leiden jan brouwer de koning schaatsmedewerker Vorige week was hij er ziek van dat-ie niet mee was met de be slissende demarrage. Dat zou hem niet snel weer gebeuren. Henk Angenent hield woord. Zaterdag tijdens de marathon van Utrecht reageerde de Alp henaar alert op een uitlooppo ging van Robert Vunderink en Fausto de Marreiros. Vunde rink won de sprint voor De Marreiros en Angenent, die voor het eerst bij-de A-rijders op het podium terecht kwam. Van de regio-schaat sers bleven ook Richard van Kempen (vierde) en Aad Grimbergen (zevende) tij dens de door noodweer ge teisterde zware marathon overeind. Angenent verbaast met de week meer. De eerstejaars A-rij der presteert binnen een maand op het hoogste niveau dingen, waar andere schaatsers uit het peloton al jaren op wachten: een plaatsje op het ereschavot. Juist omdat het zo snel is ge gaan, kon het feit dat hij de zege zaterdag aan Vunderink moest laten, hem niet deren. „Schitte rend, deze prestatie. Ik wist echt niet dat ik dit kon. Een maand geleden hoopte ik dat ik de wedstrijden zou kunnen uitrij den, nu rij ik al bij de eerste DEN HAAG ANP Monica Seles heeft onlangs haar rijbewijs behaald. Dat komt haar van pas. Ze wil een rose Lamborghini kopen, maar ze krijgt aan het einde van het jaar een sportwagen, merk nog on bekend. Plus een bonus van 1 miljoen gulden. De 17-jarige topspeelster ver dient de exorbitante extraatjes, omdat ze aan het einde van het jaar nummer een op de wereld ranglijst staat. Ze verzekerde zich in het weekeihde van de koppositie door in Oakland de finale te halen. gens de bondscoach goed te merken, dat de jongere spelers binnen de selectie niet ge wend zijn onder vermoeiende condities vijf wedstrijden in zes dagen te spelen. „Ze heb ben nu zelf kunnen ervaren, dat ze nog lang niet op inter nationaal topniveau zitten." Dat gold met name voor Klok, Koek en Van der Meulen, die door het thuisblijven van Ben- ne*en Zwerver en het gebles seerd raken van Held en Boudrie voor een loodzware taak kwamen te staan. In het laatste oefenduel was Henk Jan Held in zoverre hersteld, dat hij weer in de basis kon worden opgesteld. Vooral in de beginfase was zijn inbreng goed. Later bleek hij toch wed strijdritme tekort te komen te gen de vooral aanvallend bij zonder sterke Amerikanen. drie", aldus een dolgelukkige Angenent. De beslissing viel zaterdag op de Vechtse kunstijsbaan in Utrecht halverwege de koers. Vunderink, de werelduurre cordhouder, voelde zich op het zware ijs, en bij het slechte weer op zijn gemak en gaf een snok extra. Met uitzondering van De Marreiros en Angenent kon nie mand zijn spoor volgen. Het 'Schitterend, deze prestatie. Ik wist echt niet dat ik dit kon drietal pakte binnen mum van tijd een ronde winst. In de eind sprint was Vunderink zijn me de-vluchters te vlug af. „Ik kwam een meter tekort", wist Angenent na afloop. "Het had geen zin om eerder wat te pro beren. Robert was daarvoor te sterk". Hoe moet het nu verder met de pas 24-jarige agrariër? „Ik weet niet waar mijn grenzen lig gen. Misschien had ik zaterdag wel geluk, en rijd ik de komende twee jaar nooit meer bij de eer ste tien. Voor hetzelfde geld lukt het me dit jaar nog een paar Het wordt haar dertiende fi nale in dertien toernooien in 1991. Tegenstander is Martina Navratilova, de 35-jarige „ijzer vreter". „Navra" doet in de fina le haar laatste poging in 1991 het record van Chris Evert te evenaren. Evert won 157 toer nooien in haar loopbaan, Na vratilova staat op 156. „Dat record pak ik gegaran deerd", zei Navratilova in Oak land. „Al moet ik 1992 een paar toernooien van de tweede cate gorie spelen." De halve finales in Oakland waren binnen 100 minuten afgelopen. Seles sloeg in 52 minuten Manuele Malee- keer op een podiumplaats te bemachtigen, of win ik zelfs een keer. Ik weet echt niet wat ik van mezelf kan verwachten. Maar goed, wat de toekomst ook brengt, dit pakken ze me niet meer af'. Achter de kopgroep spurtte Richard van Kempen naar de vierde plaats. De rappe schaat ser uit Nieuwveen, dit seizoen alweer goed voor twee zeges, heeft zijn strategie wat ver anderd. Aanvankelijk wilde hij slechts strijden voor dagsuccessen en KNSB-cup laten voor wat het is, maar op aandrang van ploegleider Frans Overdevest sprint hij ook voor de punten. Het heeft even geduurd, maar ook Aad Grimbergen liet zaterdag zijn gezicht weer eens zien. In de eind sprint gleed de talentvolle Rijns burger naar de zevende plaats. „De grote vorm zit eraan te ko men. Ik moet altijd een wed strijd of vier, vijf inkomen. Er zijn nu vier wedstrijden voorbij, dus...". Bij de B-rijders waren Ruud Borst (Hoogmade) en Ronald de Graaf (Koudekerk) niet zo suc cesvol als vorige week. De Graaf belandde in een massasprint op de dertiende plaats, terwijl Borst ten val kwam. Deson danks staat Borst in de rang schikking op de derde plek, De Graaf is vierde. va van de baan (6-2 6-1). Navra tilova was zes minuten sneller tegen McNeill (6-36-2). In Birmingham, Engeland won Michael Chang. Hij ver sloeg de Franse belofte Raoux (21) in de eindstrijd met 6-3 6-2. Het was Changs vijfde toernooi zege in zijn carrière. Andrei Tsjerkasov prolongeerde het be zit van de Kremlin-cup. Hij had in Moskou in de finale tegen Hlasek de langste adem, 7-6 3-6 7-6. De beslissende tiebreak won hij met 7-5. Hlasek had in de kwart eindstrijd Siemerink een halt toegeroepen. HAARLEM GPD Yvonne van Gennip is één van de prominenten die komende zaterdag niet in actie zal komen tijdens de IJsselcup-wedstrijden in Deventer, de traditionele (na tionale) opening van het schaatsseizoen. De 27-jarige Haarlemse meld de zich zaterdag af voor de se lectiewedstrijden van het ge west Noord-Holland/Utrecht. De drievoudig Olympisch kam pioene kampte de afgelopen week met buikgriep en voelde zich niet nog 100 procent. „Ik heb het zaterdagmiddag nog wel even geprobeerd", liet Van Gennip weten, „maar ik was nog wat slapjes". Van Gennip en de IJsselcup hebben de laatste jaren wat met elkaar. Vorig seizoen verbaasde de Haarlemse vriend en vijand door haar twee valse starts op de 500-meter.In 1988, toen Van Gennip zich buiten de kern ploeg om voorbereidde op de grote toernooien en ten tijde van de selectiewedstrijden schaatsverplichtingen had in Frankfurt, werd ze door het ge west Noord-Holland/Utrecht gepasseerd. In 1987 triomfeerde ze in Deventer in het individue le eindklassement. De keuzeheren van het ge west Noord-Holland/Utrecht kampten dit weekeinde met een dilemma. De Technische Com missie behoudt zich namelijk het recht voor de derde plaats in de vrouwenploeg aan te wij zen. Maar omdat Christine Aaf- tink op de 500 meter ten val was gekomen, moest een keuze worden gemaakt tussen Van Gennip en Aaftink. Het kostte de Haarlemse een startbewijs in Deventer. Van Gennip, die tot nu toe alleen in Inzeil trainings wedstrijdjes reed op de 3 en de 5 km, zal komend weekeinde el ders een wedstrijd rijden om wedstrijdritme op te doen voor de World Cup-races in Berlijn over veertien dagen. aanpassing dopingregels MAASTRICHT ANP De springruiters willen eindelijk wel eens weten waar ze precies aan toe zijn met de dopingre gels. Tijdens een bijeenkomst van de International Jumping Riders Club in het kader van In- door Maastricht bleek er veel onvrede te bestaan over de on doorzichtige 'wetgeving' van de hippische federatie (FEI). De Belgische ruiter Eric Wauters, die secretaris is van de 'vakvereniging' IRJC nam in het centrum MECC geen blad voor de mond. „We worden telkens geconfronteerd met geruchten over zogenaamde dopinggeval- len. Tijdens Jumping Amster dam komt uit Duitsland een be richt overwaaien, dat de Franse topruiter Eric Navet betrapt is bij een controle in de Europese titelstrijd. Notabene nog voor de contra-expertise, die volgens weer anderen inmiddels nega tief uitgevallen schijnt te zijn, wordt hij met de vinger nage wezen. Hijzelf weet van niets. Hier in Maastricht krijg ik via, via te horen, dat een van mijn landgenoten schuldig bevonden is tijdens de landenwedstrijd in Lanaken. Wat is waar en wie brengt dat soort dingen in de wereld?" Wat Wauters c.s. echter nog het meeste dwars zit is dat de regels van de FEI verschillen van die van het Internationale Olympische Comité en dat de voorschriften per land vaak ook afwijken. Wauters: „We zouden graag zien, dat alle betrokkenen eindelijk eens op dezelfde golf lengte gaan zitten. Wij pleiten voor een medisch rapport bij ie der sportpaard, waarop de vete rinairs alle aantekeningen over hun behandelingen kwijt kun nen." „Springpaarden hebben net als topsporters medische bege leiding nodig. Een middeltje ge ven om de vaak nerveuze dieren op transport rustig te houden. Is dat wreed? Is een pijnstiller do ping? Zijn vitamines wel geoor loofd? Zalf op een wonde doen. Mag dat? Ik zie dat als normale onderdelen van verzorging van de paarden. In echt stimuleren de middelen in de springsport geloof ik niet." FOSHAN ANP Met twee plaatsen in de kwartfinales heeft Eline Coene tevreden haar Aziatische trip afgesloten. De Arnhemse was in Foshan (China) niet in staat de als tweede geplaats te Hua Huang uit China de weg naar de hal ve einstrijd te versperren. Coene verloor het duel met de nummer één van de Grand Prix-ranglijst in twee games: 2-116-11. Coene deed in Azië goede zaken wat be treft haar klassering op de Grand Prix-rang lijst, die in december bepalend is voor het afsluitende toernooi in Kuala Lumpur. In de Malaysische stad mogen de deelnemers een prijzenpot van 350.000 gulden verdelen. Coene wil daar bij zijn. „Niet om te pieken, maar het geld is meegenomen." De Arnhemse stond voor de evenemen ten in Thailand en China op de twaalfde plaats. Met haar prestaties schuift ze zeker op. Daarnaast had de Nederlandse het voordeel dat Helen Troke en Pernille Ne- dergaard de open Thaise lieten schieten en in Foshan in de eerste ronde uit het toer nooi verdwenen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17