Rtv show Sandra Reemer terug met twee nieuwe shows Zonder sponsors lukt het niet' Een vent die niet deugt Maandag 11 november 1991 Redactie; 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving; ANDRIES DETMAR DE SPORT kon vroeger zonder shirtreclame, met al leen een paar borden langs het veld. Die tijden zijn voorbij. Datzelfde is het geval bij de omroepen. Die hebben al lang ingezien dat ze niet verder kunnen zonder 'hulp van buitenaf. (Veronica's sponsorwerver Jan van Doorn) Recordbedrag voor tv-rechteh Scarlett HILVERSUM GPD Voor de film- en televisierech ten van het boek Scarlett wordt ruim achttien miljoen gulden betaald. De Europese rechten zijn door de produktiemaat- schappij RHI Entertainment, de Duitse Kirch Group en de Itali aanse media-gigant S. Berlusco ni gezamelijk gekocht. De Ame rikaanse rechten zijn voor het station CBS. Berlusconi was blijkbaar vast besloten de rechten van het ver volg op 'Gone with the wind' (Gejaagd door de Wind) in han den te krijgen. Hij heeft op di verse manieren een bod ge daan: zelfstandig, samen met het Amerikaanse station ABC en uiteindelijk met de twee andere Europeaanse bieders. De Itali aan en Kirch betalen elk één- vierde van de kosten. RHI be taalt het overige bedrag. Zo meldt het Amerikaanse week blad Variety. Achttien miljoen gulden is het hoogste bedrag dat ooit voor de rechten van een boek betaald is. Het record werd zeven jaar ge leden gevestigd met het bedrag van 4,5 miljoen gulden. United Artists betaalde deze prijs voor Thy Neigbor's Wife. Maar een film of serie is er nooit van op de televisie verschenen. NOS verwerft uitzendrechten van Melbourne HILVERSUM De NOS heeft de uitzendrech ten verworven van de Open Australische Tenniskampioen schappen. Dit Grand Slam-toer- nooi, waaraan de complete Ne derlandse tennistop zal mee doen, wordt van 13 tot 26 janu ari 1992 in Melbourne gespeeld. De NOS heeft bovendien een optie verkregen voor de uit zendrechten van 1993. Doordat nu ook 'Melbourne' is binnengehaald, is de NOS in staat alle vier Grand Slam-toer- nooien (Flushing Meadow, Rol and Garros, Wimbledon en Melbourne) aan de kijkers te presenteren. André van Duin, Ron Brandsteder, Henny Huisman, Koos Pos- tema en - terug van weggeweest - Sandra Reemer zijn de belang rijkste gezichten van RTL 4 tij dens de eerste maanden van 1992. Het commerciële station kiest daarmee voor prolongatie van de huidige succesvolle pro grammering. Of deze programma's door een grote groep mensen ont vangen zullen worden, hangt af van de onderhandelingen tus sen de koepelorganisatie van kabelexploitanten Vecai en RTL 4. Vooralsnog zijn beide partijen het niet eens over het bedrag dat RTL 4 aan exploitan ten moet betalen om via kabel netten doorgegeven te worden. „We kunnen geen verslag doen van deze onderhandelingen", aldus algemeen directeur Fred dy Thyes van RTL 4. Van deze onderhandelingen hangt ook de toekomst van RTL 4-radio af. De zender is nog maar in één miljoen huishou dens te ontvangen en de Vecai wil besprekingen over de radio zender laten samenvallen met besprekingen over een tv-con- tract. Plannen voor verdere ont wikkeling van de radiozender staan bij RTL 4 dus nog even op een zacht pitje. Opvallendste ontwikkeling in de programmering bij RTL 4 is de terugkeer van Sandra Ree mer. Met ingang-van 4 januari zal zij een show presenteren met aandacht voor muziek van vaderlandse bodem. De werkti tel van het programma luidt De NL-show. Van 22 maart af is Sandra wekelijks te zien in San dra's verjaardagsshow, een nieuw spel- en showprogram ma dat draait om verjaardagen. Beide nieuwe programrrip's worden door John de Mol ge produceerd, waarmee de breuk tussen Reemer en Joop van den Ende definitief lijkt. Twin Peaks Met ingang van 5 januari brengt RTL 4 op de zondagavond 'De dag van je leven', een informa tief spelprogramma rond toeris me en reizen. Iedere uitzending is gewijd aan een bepaald land. De presentator van dit pro gramma is nog onbekend. Het cult-programma Twin Peaks, dat met inzakkende kijkcijfers te maken heeft, verdwijnt daar door van de zondagavond naar de vrijdagnacht. Te beginnen op 4 januari zal elke zaterdagmiddag het pro gramma 'Eigen Huis' te zien zijn. Het programma wordt in samenwerking met het ministe rie van VROM en de Vereniging Eigen Huis gemaakt. Ook bij dit programma is de presentator/t- rice nog onbekend. De commerciële zender zal rond de kerstdagen zoveel mo gelijk programma's in een kerst sfeer plannen. Van alle series zullen dan de kerstafleveringen worden uitgezonden. Op Oude jaarsavond wil RTL 4 alle grote namen van stal halen voor een avondvullend programma. On- RTL 4 houdt vast aan 'succesvolle'programmering CLOSE UP Een hoogst dubieus ty pe, die Fred Schuit, van wie vast staat dat hij de hoogste sport van de po- pulariteitsladder nooit zal be klimmen. Er zijn van die kwe zels die dat wel op alle (on)mo- gelijke manieren proberen na te streven en dat maakt hen onge nietbaar. Schuit is van een heel ander slag, zij het dat ook hij absoluut niet wil deugen. Niet te pruimen, die man. Hij heeft overal een meestal kwalijke mening over, al moet hem worden nagegeven dat hij die zonder aanzien des persoons verkondigt. Je zou zo'n vent als buurman hebben! Trouwens, de vrouw die ooit de historische vergis sing heeft begaan om met die kerel te trouwen is helemaal te beklagen. Zelf schijnt dat méns daar overigens anders over te denken: ze houdt het voorals nog met hem uit, wellicht om dat ze na al die jaren de vaar digheid heeft ontwikkeld zich volstrekt doof te houden voor al z'n vuilspuiterij. Ze ziet alleen die mond nog op en neer gaan en daarmee valt blijkbaar te le ven. Bezitters van goudvissen en uiteraard Willem Duys zullen dat onmiddellijk beamen, maar dat terzijde. Evengoed is die Fred Schuit na tuurlijk een proleet van jewel ste, een grootbek, een secreet, een asbak van de eerste orde. Woorden schieten kortom te kort om 's mans nare inborst te beschrijven. In de tijd dat kin deren nog op straat speelden, liet dat machtswellustige soort zich behoorlijk gelden. Dergelij ke lieden schepten er destijds behagen in een partijtje straat- voetbal abrupt Eif te breken door de bal in te pikken en aan rie men te snijden. Het waren van die minne kereltjes in uitgezak te grijze vesten. In hun pnlste jeugd bliezen ze kikkers op, vie rendeelden lieveheersbeestjes en trokken spinnen langzaam de poten uit. Die types. Wie Fred Schuit zo bezig ziet in de serie In Voor- en Tegen spoed, kan niet anders dan vaststellen dat hier een persoon van dit speciale merk aan de gang is. Om de haverklap lie derlijke grappen maken ten koste van anderen, bij uitstek de humor van de bekrompen nietsnut. Dat anderen zich wel eens gekwetst zouden kunnen voelen door hun opmerkingen, in de hoofden van Fred Schuit types komt dat niet eens op. Hoor wat Schuit roept, als z'n echtgenote met haar rolstoel de huiskamer komt binnenrijden: „Ah, daar heb je Fanny Blan- kers-Koen." Figuren als Schuit hebben geen moraal. Ze stappen volstrekt normloos door het leven en ze vinden zichzelf doorgaans bij zonder bijdehand, waar ze in wezen zo dom zijn als het ach tereind van een koe. Het enige belang dat telt is hun eigen be lang, ze zoeken met alles en ie dereen ruzie en pakken des noods de rolstoel van hun inva lide echtgenote om gratis een wedstrijd van Ajax te kunnen bijwonen. Het eigenaardige is dan nog dat ze gelijkgestemden a-sociaal gedrag verwijten; normlozen kijken niet op een gotspe. Als het aan hoofdrolspeler Rijk de Gooyer had gelegen, was Fred Schuit al veel eerder op kij kend Nederland losgelaten. Ja ren geleden maakte hij zich al sterk voor uitzending van de Nederlandse bewerking van de Engelse serie In sickness and in health van de Engelse schrijver Johnny Speight. De Gooyer wist de KRO voor zijn idee te win nen, althans er werden destijds enkele afleveringen in produktie genomen. De opnamen beland den evenwel op de plank, nadat KRO's eigen moraalbewakers na het zien van de schokkende beelden vreesden voor volks woede in het algemeen en mas saal ledenverlies in het bijzon der. Blijkbaar heeft de tijd de nor men verlegd. Mensen laten zich niet meer zo makkelijk in het harnas jagen, althans geen mens maakt zich thans kwaad op de VARA. Aan de Hilversum- se Heuvellaan geen tonelen als in het begin van de jaren zestig, toen het team van Zo is 't toe vallig ook nog eens een keer zo wat half Nederland op z'n nek kreeg. De rol van Schuit is Rijk de Gooyer op het lijf geschreven, waarmee niet gezegd wil zijn dat De Gooyer Schuit is en om gekeerd. Wel shockeert De Gooyer graag, zeker als hij een glas teveel op heeft. Vandaar dat ze hem in sommige Amster damse cafés liever zien gaan dan komen. Zijn alter ego slaat evenwel al les. „Zwart en nog verkeerd ook", aldus Schuit over de toe gewijde sociale hulp, nadat hij al eerder twee vrouwelijke hul pen z'n huis had uitgekafferd. Leuk is anders, De Gooyer in de STER-reclame als de louche rit selaar die tevergeefs („foutje") zijn verzekeringsadviseur pro beert te tillen is veel leuker, al blijft dat te allen tijde een kwes tie van smaak. In Voor- en Te genspoed kan wel een merk waardige uitwerking op kijkers hebben. De neiging om perso nen en zaken die voorheen be neden het persoonlijke appre ciatievermogen vielen anders te gaan bekijken, is groot. Wie de serie geregeld ziet krijgt zowaar de aanvechting Martin Gaus, Rien Poortvliet en het onophou delijke gekakel van Evert te Na pel voor lief te nemen. Met die Schuit moet dus wel heel veel mis zijn. Jan van Doom voor Veronica op zoek naar externe geldbronnen Rijk de Gooyer en Ingeborg Elzevier alias de familie Schuit. der meer is de André van Duin Revue geprogrammeerd, alsme de een grote Varietyshow, the Night of the Proms. Met Knal lende Kurken luidt RTL 4 het nieuwe jaar in. Hierin worden spraakmakende fragmenten ge toond van de 5 Uur Show, Te- lekids, de Soundmixshow, Goe de tijden slechte Tijden, Vrien den voor het leven, de Dage raad, Match, Match: Barend Van Dorp, Wie ben ik? Tineke, de Surpriseshow en Ron's Ho neymoon Quiz. HEINZ STRIPS BOLLEBOOM Geen werk Overigens heeft de zender voor Dieuwertje Blok, die via een rechterlijke uitspraak een pro gramma claimt, vooralsnog geen werk. Volgens Ruud Hen driks moet de rechter maar uit maken of RTL 4 haar nu een schadevergoeding moet beta len. Wel is er bij RTL 4 werk voor Max Westerman, die Michiel Bicker Caarten opvolgt als cor respondent van RTL 4-nieuws in de Verenigde Staten. Bicker Caarten, tevens Amerikaans correspondent bij NRC/Han delsblad is benoemd tot chef re dactie. De 33-jarige Westerman heeft eerder gewerkt bij De Te legraaf, Veronica, Elsevier, Newsweek en Business Week. Ten slotte verlengde RTL 4, in oktober met 26.8 procent an dermaal marktleider, het lopen de contract met het sportieve duo Barend en Van Dorp met drie jaar. Koren van Meijel en Opglabbeek in finale Kinderen voor Kinderen Na vier voorrondes en twee halve finales is het Kinderen voor Kinderen Festival 1991 toe aan de finale. De twee overge bleven kinderkoren zijn afkom stig uit het Vlaamse Opglabbeek en het Nederlandse Meijel. De VARA zendt de eindstrijd, die door Bart Peeters wordt gepre senteerd, morgenavond uit. In deze zevende en laatste uitzending laten de juryleden Karin Bloemen en Michel Follet zich ook van hun artistieke zijde zien. Samen met de kinderjury De spanning in de Kinderen voor Kinderen Festival-finale zal zonder twijfel hoog oplopen als Opglabbeek het nummer M'n eerste miljoen van de cd Kinde ren voor Kinderen 12 brengt en het koor uit Meijel antwoordt met Nare dingen allergie die op dezelfde plaat staan. De uitzending wordt verzorgd vanuit het Amerikaanse Theater in Brussel. (Morgenavond, Nederland 2 om 19.15 uur) In een modern kantoor op de tweede verdieping van het Veronicagebouw in Hilversum komen twee verte genwoordigers van het Israë lisch Verkeersbureau ogen en oren te kort. Daar zorgt spon sorwerver Jan van Doorn (43) voor. Aan de hand van door hem op afstand bediende vi deobeelden legt hij uit wat er (financieel) van hen wordt ver wacht om een vier man sterke tv-ploeg naar hun land te ha len voor hooguit vijf minuten beeld in 'Go Veronica Travel'. Een special van een half uur kan ook, maar dan komt er toch heus een Israëlisch optre den van Volendamse voetbal lers en vermaarde 'paling sound-artiesten' aan te pas. Het gesprek weerspiegelt exact wat Jan van Doorn, sinds zijn vaste aanstelling vorig jaar bij Veronica, als zijn opdracht ziet: programma's organiseren en laten maken. Met steun van sponsors, zonder echter in con flict te komen met de reclame regels. Dat zoeken naar spons orgeld lijkt hem op het lijf ge schreven. Maar met welke han digheidjes Jan van Doom, af komstig uit Alkmaar, vanuit zijn 'managersstoel' de geldstromen voor de produkties binnen weet te halen, moet je hem niet vra gen. „Het gaat elke keer anders. Ik wil vooral voorkomen dat ie dere regisseur of programmalei der, zoals vroeger, zelf met be drijven gaat bellen om wat te regelen." Gelukkig heeft de Van Doom het voordeel dat hij kan terug vallen op de vele contacten die hij vanaf zijn veertiende in de showbussiness en de commer cie heeft opgedaan. „Dat orga niseren heb ik vanaf de school banken. Toen haalde ik al beat- groepen en bandjes naar dan cings." Die commerciële inslag zegt hij van zijn moeder meege kregen te hebben. Helemaal thuis Jan van Doom is inmiddels een schat aan ervaring met coryfee- en uit binnen- en buitenland rijker en voelt zich bijna dertig jaar later bij Veronica helemaal thuis. „Dat heeft alleen te ma- ken met onze jeugdige aanhang Jan van Doom, sponsorwerver van Veronica: „Die zakelijkheid heb ik van mijn moeder." FOT'O G en niet met wonen. Want ik blijf waar ik geboren en getogen ben: in Alkmaar dus. Omdat ik elke dag vanuit mijn huis op de Waagtoren wil kijken hoe laat het is." Terug naar het Israëlische be zoek dat vers genoeg is om in zicht te krijgen in Van Doorns werkwijze. „Je zag ze denken: waar halen we het geld van daan. Maar ik zit hier ook te re kenen. Want voor vijf minuten Israël Ln je programma ben je een week vier mensen kwijt. Bo venop hun salaris, dat gewoon door ons wordt betaald, houd je een gat van pakweg veertien duizend gulden aan reis- en verblijfkosten over. Dat kunnen we alleen niet opbrengen, dus moeten ze zelf de boer op. Bij voorbeeld naar El AI, voor goed kope tickets, of bij hun ministe rie van toerisme." Jan van Doom zelf weet bij het binnenhalen van sponsors handig gebruik te maken van de nieuwe Europese richtlijnen op het gebied van reclame. „Het komt er op neer dat je bij het maken van een programma met hulp van buitenaf een bedrijf vijf seconden mag i je ovèr de schreef, dan heb je vijftig mille boete per overtre ding aan je broek. Maar ja, met die vijf seconden heb je toch .de mogelijkheid om wat tegen die enorme concurrentie van RTL 4 te doen." Nog drie jaar Toch vindt Van Doom dat de Nederlandse omroepwereld uit groeit tot een nog grotere 'kle rebende' zo lang de politici blij ven tobben over de vraag hoe ze het anders moeten inrichten. „Als er niet ingegrepen wordt, verwacht ik dat de omroepen nog hooguit drie jaar hebben te gaan. Dan is het afgelopen." Van Doom trekt daarbij een vergelijking met de sport. „Vroeger kon die nog zonder shirtreclame, met alleen een paar borden langs het veld. Die tijden zijn voorbij. Datzelfde is het geval bij de omroepen. Die hebben al lang ingezien dat ze zonder 'shirtreclame' en 'hulp van buitenaf niet verder kun nen." Van Doom vindt het on verantwoord nog meer geld uit de potten van de overheid en de omroepbijdragen te vragen. „Dat kun je niet maken. Zeker niet tegenover al die luisteraars en kijkers die nooit om zo'n maf omroepbestel hebben ge- Maar Veronica is toch niet onbemiddeld? De omropp heeft volgens een recent accoun- - tantsonderzoek toch zo'n slor dige zeventig miljoen in kas? Van Doom draait er niet om heen. „Inderdaad, je kunt stel len dat we ten opzichte van de anderen rijk zijn. Maar dat geld hebben we nodig om het perso neel veilig te stellen als er in omroepland iets geks mocht ge beuren. Dat we een behoorlijk potje hebben komt doordat we ons omroepblad in eigen be heer maken. Wat denk je: met 1,2 miljoen leden en een gigan tische advertentieomzet tikt dat wekelijks behoorlijk aan." Dat 'de zeventig miljoen van Veronica' snel nodig zullen zijn, staat voor Van Doom vast als de politiek haar best blijft doen de omroepen om zeep te helpen. „Er is niemand die opstaat en zegt: nou is het afgelopen, dat gaan we doen." Sandra Reemer: terug bij RTL 4 ARCHIEFFOTO

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10