Buitenland Duitsland straat op tegen racisme nri?frTt Dodental Filipijnen mogelijk boven 6000 Oosteuropeanen bij Navo in wachtkamer EG treft sancties tegen Joegoslavië Boycot zal op Servië weinig indruk maken Vrijdag 8 november 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MITZIE MEUERHOF Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), International Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA). Agence France Presse (AFP). United Press International (UPI). EEN VLIEGTUIG van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot met 34 mensen aan boord is gistermiddag kort voor de landing neergestort in de bergen van de Kaukasus. Volgens persbureau Tass zijn er geen overle venden NIEUWSLIJN Russen wellicht weg van Zuidpool De economische nood in de Unie van Soevereine Staten (de voormalige Sovjetunie) is zo hoog dat haar wetenschappelijke station op de Zuidpool zal worden ontmanteld. De Unie heeft een groot station op het schiereiland Fildes, waar ongeveer 50 wetenschappers en militairen werken. Het is nog niet duidelijk of alle medewerkers zullen worden teruggehaald of dat naar een mogelijkheid wordt gezocht om het station in afgeslankte vorm te handhaven. VN-voedselhulp voor Irak Het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties heeft gisteren aangekondigd voor 15 miljoen dollar noodvoedselhulp te zullen verstrekken aan Irak. De hulp bestaat uit graan, plant aardige olie. een mais-sojamengsel en poedermelk. Het Wereld voedselprogramma is een onderdeel van de FAO. de voedsel- en landbouworganisatie van de VN. Zoontje lid Guardia Civil gedood Bij de ontploffing van een autobom in Erandio in Spaans Bas kenland is gisteren een tweejarig jongetje omgekomen wiens va der lid is van de Guardia Civil. Zijn tweelingbroertje en zijn va der raakten licht gewond. De politie vermoedt dat de aanslag het werk is van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Soldaten ontzetten bakkerij Jerevan Troepen van het Unie-ministerie van binnenlandse zaken heb ben in de Armeense hoofdstad Jerevan een bakkerij ontzet die werd aangevallen door burgers die op zoek waren naar brood. De menigte wist beslag te leggen op vers gebakken broden, maar in het oproer werden ook broden vertrapt en raakten machines beschadigd. Volgens het persbureau Tass kunnen de ovens in de Armeense bakkerijen niet op volle toeren draaien omdat de buurrepubliek Azerbajdzjan de gastoevoer heeft afgesloten. Daardoor is een tekort aan brood ontstaan. Treinstellen Kanaaltunnel te laat De voor de nieuwe Kanaaltunnel bestemde treinstellen voor passagiervervoer zullen bij de ingebruikname van de 'Chunnel' in juni 1993 niet klaar zijn. Dat heeft British Rail gisteren be kendgemaakt. Volgens de Britse spoorwegmaatschappij hebben technische problemen er toe geleid dat de eerste voertuigen pas enkele maanden later worden opgeleverd. Politie rekent op acties rechts-extremisten Jeltsin nu ook eigen premier MOSKOU AFP-Rtr In reactie op de golf van geweld die het land sinds maan den overspoelt, gaan de Duitsers morgen de straat op uit protest tegen de toenemende vreemdelingenhaat. De da tum voor het protest, 9 november, is zorgvuldig gekozen. Morgen is het namelijk twee jaar geleden dat de Berlijnse Muur omver werd gehaald en 53 jaar geleden dat in de Kristallnacht synagoges en joodse winkels werden ver nield. BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT In honderden steden en dorpen vinden morgen acties plaats en in tv-spots wordt gewezen op de waanzin van geweld tegen buitenlanders. Veel prominen ten zetten zich in voor een vreedzaam naast elkaar leven van Duitsers en buitenlanders. Onder het motto 'Ik ben een buitenlander' worderi overal grote pamfletten aangeplakt met de foto's van bekende Duit sers. In Hamburg hebben schrijver Günter Grass en uitgeefster van het weekblad Die Zeit, Marion gravin Donhoff, de actiegroep 'Innerlijke Vrede' opgericht en in de deelstaat Nedersaksen werd een 'Bondgenootschap te gen vreemdelingenhaat' ge vormd, waarin vakbonden, on dernemers, kerken, joodse ge meenten, jeugd- en sportorga nisaties samenwerken. Zonder vreemden zijn we alleen', staat er boven de paginagrote adver tenties, die de kranten in deze deelstaat gratis ter beschikking stelden. De voorzitter van de joodse gemeenschap in Duitsland, Ga- lir>6ki, waarschuwde voor een nieuwe golf van geweld tegen buitenlanders en joden. Wat in nazi-Duitsland is gebeurd, mag zich nooit meer herhalen, is zijn boodschap. De SPD in Berlijn voert op dit moment daarom ook een actie onder het motto 'Türkenwitz (witz betekent mop red.), Auslanderwitz, Auschwitz'. President Von Weiszacker, die vandaag aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit een ere doctoraat in ontvangst nam, ging in zijn toespraak ook in op de toenemende vreemdelingen haat. Volgens hem hebben de aanslagen op opvangcentra van asielzoekers de Duitse bevol king gealarmeerd, maar ook de positieve instelling van een meerderheid van het Duitse volk versterkt. De Duitse politie, die hon derdduizenden mensen op de been verwacht, houdt ook reke ning met acties van neo-nazi's en rechts-extremisten. Vooral in de voormalige DDR is de politie in een verhoogde staat van pa raatheid gebracht om demon straties van neo-nazi's en over vallen op tehuizen voor asiel zoekers te voorkomen. President Jeltsin van de Russi sche Federatie heeft zichzelf bij decreet ook tot regerings leider benoemd. Terloops neemt Jeltsin ook de ministe ries van defensie, binnenland se zaken en de Russische KGB onder zijn hoede. Jeltsin heeft dit besluit genomen „teneinde zijn programma van radikale economische hervorming in de praktijk te brengen", zo meldt persbureau Tass. Het Russische parlement gaf Jeltsin per 1 november volm acht per decreet te regeren. Vice-president Aleksander Roetsjkoj moet toezicht hou den op de invoering van de economische hervormingen. Jeltsin beloofde woensdag dat Rusland het deel van de buitenlandse schuld op zich zal nemen van de vier voorma lige Sovjet-republieken die het economische Unieverdrag niet hebben ondertekend. Met die belofte wil hij vertrouwen wek ken bij de westerse schuldei sers, die nog ongeveer 70 mil jard dollar te goed hebben. De vier republieken die het Uni- verdrag niet willen tekenen zijn Georgië en de nieuwe on afhankelijke staten Estland, letland en Litouwen. f Y KORT NIEUWS ZUID-KOREA zal al zijn kern wapens afschaffen en Noord- Korea vragen daarop te ant woorden met stopzetting van zijn kernwapenprogramma. Dat heeft president Roh Tae-woo vandaag gezegd. Rohs pleidooi volgt na zware internationale druk op Noord-Korea om zijn kerninstallaties open te stellen voor inspectie door het Interna tionaal Atoomagentschap. Ge gevens van geheime diensten wijzen erop dat Noord-Korea binnenkort in staat moet wor den geacht kernwapens te pro duceren. HET AMERIKAANSE Huis van Afgevaardigden heeft gisteren na twee jaar strijd een nieuwe burgerrechten wet aanvaard. Die maakt het mogelijk voor slachtoffers van rassendiscrimi natie of seksuele intimidatie op het werk juridische stappen te ondernemen. De wet voorziet er in dat slachtoffers een schade vergoeding van 50.000 tot 300.000 dollar kunnen eisen van hun bedrijf. IN DE ALBANESE havenstad Durres hebben zich woensdag honderden mensen verzameld in een kennelijke poging het land te ontvluchten. Een nieu we exodus werd voorkomen door soldaten die bij de haven gestationeerd zijn in staat van paraatheid te brengen en sche pen buiten de haven voor anker te laten gaan. Premier BuFi waarschuwde dat een nieuwe exodus het door de regering on dernomen hervormingsbeleid zou ondermijnen. HONGKONG zal morgen een begin maken met de gedwon gen terugkeer van Vietnamese bootvluchtelingen naar hun va derland. Een woordvoerder van het Britse bestuur zei dat mor gen 59 Vietnamezen aan boord worden gebracht van een Her cules C-130 transportvliegtuig, dat hen naar Hanoi brengt. Het is de eerste gedwongen terug keer van vluchtelingen sinds de regering internationale kritiek kreeg op een nachtelijke repa- trieringsoperatie in december 1989. Om problemen te voorko men zet Hongkong morgen honderden politieagenten in. DE TURKSE PRESIDENT, Ozal. heeft gisteren zijn grote rivaal Demirel opgedragen een kabi net te vormen. Demirel ver klaarde dat hij een coalitie wil vormen die de strijd tegen de inflatie moet aanbinden en een eind maken aan de Kurdische opstand. Demirels centrum rechtse partij DYP is met 178 van de 450 afgevaardigden de grootste fractie in het op 20 ok tober nieuw gekozen parle ment. Maxwell-aandelen kelderen op beurs LONDEN GPD-AP De nalatenschap van uitgever Robert Maxwell is in last. De koers van een aandeel in de Maxwell Communication Cor poration (MCC) kelderde van 121 naar 74 pence. Daarmee daalde de waarde van het be drijf van 789 miljoen pond (2,6 miljard gulden) naar 483 mil joen pond (1,6 miljard gulden). De handel in MCC-aandelen op de Londense beurs werd gis teren hervat. Zij was dinsdag ochtend opgeschort, na het nieuws dat Maxwell bij de Ca- narische Eilanden overboord was gevallen en verdronken. De andere poot onder het im perium, de Mirror Group News papers (MGN), deed het beter. De aandelenkoers van de MGN steeg van 77 tot 106 pence. Daarmee groeide de waarde van het bedrijf van 311 miljoen pond (een miljard gulden) tot 425 miljoen pond (1,4 miljard gulden). Maxwell wordt zondagmid dag begraven op de Olijfberg in Jeruzalem. De Israëlische presi dent Chaim Herzog zal aan het graf een in memoriam uitspre ken voor de joodse persbaron van Tsjechoslowaakse orgine. die te boek stond als een fel voorvechter van Israël. Het was gisteren in Moskou toch een beetje 7 november. Hoewel de traditionele militaire para de was geschrapt, waren er duizenden mensen op de been. Op het Oktoberplein kwamen de communisten bijeen, die met beeltenissen van hamer en sikkel, terugkeer naar de communisti sche idealen eisten. Op het Loebjanka-plein klonken heel andere geluiden. Hier waren mensen samengekomen om de 'slachtoffers van het bolsjewisme' te herdenken. Ze droegen uniformen uit de tsarentijd en zwaaiden met de tsaristische vlag. foto s epa dima viktorov/dimitri borko Inwoners van de zwaar Filipijnse stad getroffen Ormoc hebben zojuist een oudere man onder het puin van zijn ingestortte huis gehaald. Dui zenden anderen hebben het niet gered. foto apernie sarmiento MANILA JAN VAN VEGCHEL CORRESPONDENT Het officiële dodental van de overstromingsramp op de Fili pijnen is gestegen tot 2900, maar zeker 3100 mensen wor den nog altijd vermist. Dat ver klaarde Fortunato Dejoras, co ordinator van de rampenbestrij dingsdienst in de hoofdstad Manila, gisteren. Reddingswerkers achten de kans klein dat ze nog overleven den zullen vinden in het water en de modder die vooral de ei landen Leyte, Samar, Cebu en Negros heeft overspoeld. Hulp verleners ter plaatse spreken over een officieus dodental dat in de 6000 loopt. Het aantal daklozen op alleen al Leyte en Negros bedraagt zeker 170.000. Ze worden ondergebracht in door het leger opgezette centra. De binnen- en buitenlandse hulp komt geleidelijk op gang. Maar de hulpverleners beschik ken slechts over tien kleine mili taire helikopters en een handvol transportvliegtuigen om voedsel en medicamenten naar het ge troffen gebied te brengen. Er zijn daarom nu ook schepen met hulpgoederen onderweg naar de zwaar gehavende eilan den Leyte en Negros. Het Amerikaanse leger heeft 55.000 kant-en-klare maaltij den, dekens en tenten overge vlogen naar Cebu, aan de rand van het rampgebied. Ook Groot-Brittannië en Frankrijk hebben hulp toegezegd. ROME HANS DE BRUUN Op de lange termijn is een Navo-lidmaatschap voor de jonge democratieën in Oost-Eu ropa niet uitgesloten, maar voorlopig kan daarvan geen sprake zijn. Een lidmaatschap op korte termijn zou de alliantie in ernstige problemen kunnen brengen. Wel willen de Navo- landen een nauwe politieke en militaire samenwerking met de vroegere Warschaupactlanden aangaan. Daartoe lanceerden de Navo- regeringsleiders vandaag op hun topconferentie in Rome het voorstel voor de oprichting van een Euro-Atlantische samen werkingsraad. Daarin moeten de Navo, de Oosteuropese lan den, de Unie van Soevereine Staten (de voormalige Sovjetu nie) en de drie Baltische staten permament overleggen over de ACHTERGROND CORRESPONDENT OOST-EUROPA RUNA HELUNGA ROME HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De Europese Gemeenschap heeft vanmorgen een pakket economische strafmaatregelen tegen Joegoslavië afgekondigd. Daaimee richten de twaalf zich vooral tegen Servië, dat blijft doorgaan met geweld tegen Kroatië. Aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal worden gevraagd een olie-em bargo tegen Joegoslavië af te kondigen. De vredesconferentie is voorlopig opgeschort, maar de EG houdt de mogelijkheid van een hervatting open. Tijdens een speciale bijeen komst van de EG-ministers van buitenlandse zaken in Rome werd besloten om het handels- en samenwerkingsakkoord met Joegoslavië op te schorten en uiteindelijk af te breken. Joego slavië zal verder uit het zoge noemde Phare-programma voor westerse steun aan de lan den van Oost-Europa worden gegooid, er worden weer in voerbeperkingen voor Joegosla vische textiel ingevoerd en het land wordt alle bestaande han delsvoordelen ontnomen. Minister Van den Broek, die het EG-beraad voorzat, zei dat de republieken die wèl willen meewerken aan een vreedzame oplossing zullen worden ge compenseerd voor de gevolgen van deze strafmaatregelen. Wie daarvoor in aanmerking komen en wat die compensaties zullen inhouden moet nog worden vastgesteld. De EG hoopt dat de VN-Vei- lighéidsraad tot een olie-embar go zal besluiten. De EG-landen die lid zijn van de raad. Frank rijk en Groot-Brittannië als per manente leden en België als tij delijk lid, zullen de andere le den van de Veiligheidsraad daarover benaderen. Zeker dertien mensen zijn gisteren omgekomen bij zware luchtaanvallen van het Joego slavische leger op Kroatië. MiG's-21 van de Joegoslavische luchtmacht bombardeerden gisteren tot twee maal toe het dorpje Bizovac vlakbij Osijek. Ook in de Kroatische hoofdstad Zagreb werd gisteren weer ge schoten. Het federale leger heeft de blokkade van Kroatische ha vens hervat. Zolang het de Europese Gemeeschap niet lukt steun van andere landen te krijgen om de oliekraan te sluiten, kan Servië het nog wel een tijdje uitzingen. Voedsel is er ge noeg, al is het vanwege de oorlog niet altijd even makkelijk geweest de oogst binnen te halen. Misschien zal het dieet wat eentonig worden, maar op brood en varkensvlees valt een tijdlang te overleven. Over elektriciteit hoeft de republiek zich ook geen zorgen te maken. Met zijn water krachtcentrales is Servië de grootste stroomleverancier van Joegoslavië. En dat de produktie onder druk van een handels boycot nog verder in elkaar zal storten, lijkt de Servische leiders een zorg te zijn. „Desnoods zullen we gras eten", zei Branko Kostic, de Montenegrijnse vice-voorzitter van het staatspresidium en een echte oude communist, al eerder. Hij citeerde daarmee een andere communistische leider, de Al banese ex-president Enver Hoxha. Het is eigenlijk verwonderlijk dat er niet al duizenden mensen in Servië en de overige Joegoslavische republieken zijn die van gras moeten leven. Van de toch al zwakke eco nomie is na vier maanden oorlog voeren weinig meer over. In sommige sectoren is de produktie nu al met vijftig procent ge- Beledigd zullen de Serviërs zich zeker voelen, nu de EG-landen vandaag defini tief tot een handelsboycot hebben be sloten. Het bewijst maar weer dat Euro pa tegen hen is. Op de lange duur zal zo'n boycot ongetwijfeld fataal zijn voor wat er nog over is van de Servische eco nomie. Maar of de maatregel op korte termijn enig effect zal hebben, is zeer twijfelachtig. daald. De terugval heeft vooral exportgevoelige sectoren als de textiel-, de leer- en de schoenindustrie geraakt. Ook zonder eco nomische boycot gaat het slecht met de handelscontacten. Zeer weinig zakenlieden zijn bereid naar Joegoslavië af te reizen om contracten af te sluiten. Het is te gevaarlijk en de Joegoslavische bedrijven hebben zich de afgelopen maanden niet als de meest betrouwbare handelspartners ontpopt. De export stuit bovendien op transportpro blemen. Iedere dag weer geeft de Joegosla vische ANWB een haast vermakelijk over zicht van alle wegen die in verband met de oorlogssituatie 'niet of slechts moeilijk be rijdbaar zijn'. Het is een eindeloze reeks. Volgens de vakbonden zijn er op dit mo ment 1,5 miljoen werklozen, maar zullen dat er eind dit jaar, over krap twee maan den dus, al 2 miljoen zijn. In werkelijkheid is het werkloosheidscijfer veel hoger. Grote gtoepen werknemers hebben al maanden' lang 'onbetaald verlof. Anderen werken wel, maar krijgen al maanden niet uitbe taald. Dat al die mensen het zo lang uithouden, is er vooral aan te danken dat de meeste Joe- goslaven pas sinds een, hooguit twee gene raties in de stad wonen en meestal nog nauwe banden hebben met hun familie op het platteland. Veel gezinnen zijn daardoor in noodgevallen vrijwel zelfvoorzienend, al wordt het betalen van gas, elektriciteit en huur haast een onmogelijkheid. Echt effectief zou alleen een olieboycot en het bevriezen van Joegoslavische bankreke ningen in het buitenland zijn. Zonder dol lars doe je op de oliemarkt immers weinig. Het zijn ook de twee enige maatregelen die precies doel zouden treffen, omdat ze de militaire activiteiten sterk zouden belem meren. Servië heeft zelf geen olie en zonder diesel staat een tank snel stil. En tanks, dat is waarschijnlijk ook de Montenegrin Kos tic bekend, lopen niet op gras. Europese veiligheid. De eerste bijeenkomst is op 20 december in Brussel. Op de Navo-top in Rome bleek gisteren dat de bondgeno ten de Oosteuropese landen en de voormalige Sovjets niet ver der willen laten komen dan de wachtkamer. Veiligheidsgaran ties, die Polen, Tsjecho-Slowa- kije en Hongarije vragen, zijn nog niet aan de orde. Maar de Navo-leiders benadrukken dat ook de Conferentie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (CVSE), waarvan alle Eu ropese landen, de VS en Canada lid zijn, daarin een rol heeft te spelen. De Duitser Manfred Wömer blijft een jaar langer secretaris generaal van de Navo, zo is gis teren besloten. Wörner, die in 1988 aantrad, mag nu tot 1993 blijven. Nederlandse wurmen actief in Britse aarde LONDEN The Independent Anderhalf miljoen Nederland se zecpieren, superwormen en rode wormen helpen een handje bij de ontwilckeling van Stocldey Park, in de buurt van het vliegveld Heathrow ten westen van Londen. De voormalige vuilstort plaats is opgedoekt en de grond schoon gemaakt. De wormen zullen leven brengen in het bovenste laagje aarde en dienen als voedsel voor de die ren in het wild. De wormen moesten uit Nederland komen omdat de Britse leveranciers een dergelijke hoeveelheid niet aan konden. Op het ruim 1,6 miljoen vierkante meter grote stuk ter rein zijn elf meertjes gegraven en meer dan 170.000 bomen en struiken geplant. Er is kan toorruimte, een golfbaan en een paardensportcentrum. Het verwijderen en schoonmaken van de vervuilde grond was de grootste operatie in zijn soort die ooit in Europa is uitge voerd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5