Binnenland 'IRA beraamt nieuwe acties in Nederland' 'Het is ambtelijke zelfmoord, maar ik moést Goede secretaresse draagt geen broek FNV-bonden bereiken akkoord over basis-cao Gerard Harte staat op dodenlijst protestanten Vrijdag 8 november 1991 JANINE BOSMA ALT AN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK K SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: A Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Wethouders Utrecht weggestuurd De gemeenteraad van Utrecht heeft gisteren met een 26 stem men voor en 17 tegen de D66-wethouders N. van 't Riet (cul tuur) en H. Kernkamp (economische zaken) naar huis gestuurd. Een motie van wantrouwen tegen de twee van PvdA en CDA werd aangenomen met de steun van de WD, die een nieuwe wethouder levert. De basis van het conflict is de onenigheid over het openbaar vervoer in de Domstad. De college-partijen PvdA en CDA en de WD zijn voorstanders van een bovengrondse sneltram die het Centraal Station moet gaan verbinden met het ten oosten van de stad gelegen universiteitscentrum De Uithof. De democraten zijn daar verklaarde tegenstanders van. Zij heb ben een voorkeur voor een ondergrondse busverbinding. Bewoners Lunetten verliezen geding De Staat is in het gelijk gesteld in het kort geding tegen de laatste negen Molukkers in het woonoord Lunetten in Vught die de re novatie-overeenkomst niet wilden tekenen. Het geding was aan gespannen om de 37 Molukkers, te dwingen met de renovatie plannen akkoord te gaan of anders hun woningen te ontruimen. De president van de rechtbank in Den Bosch, mr. G. Andre de la Porte wist in oktober te bereiken dat de meerderheid alsnog voor het akkoord tekende. De negen overgebleven weigeraars moeten nu binnen veertien dagen hun woningen en het woon oord verlaten. Ook moeten zij de kosten van het geding, twee duizend gulden, betalen. Zeven van de negen laatste weigeraars zijn oud-KNIL-militairen. Zij menen dat zij nooit officieel uit het leger zijn ontslagen en dat daarom de overheid bij wie zij in dienst zijn hun huisvesting moet bekostigen. Slecht jaar metaal en elektro-industrie De economische groei in de metaal- en elektro-industrie komt dit jaar uit op een half procent. Een percentage dat nog een half procent lager ligt dan de gemiddelde groei van de Nederlandse economie (één procent). Deze cijfers presenteerde voorzitter I. Blankert tijdens de najaarsledenvergadering van de werkgevers vereniging voor de metaal en elektro FME, gisteren in Utrecht. De belangrijkste oorzaken zijn volgens de FME het uitblijven van het economisch herstel na de Golfoorlog en vooral het in zakken van de Duitse economie. Deze voor de Nederlandse in dustrie belangrijkste afzetmarkt betaalt de tol van de hereniging. Daar kwamen nog de verslechteringen in eigen land, Engeland en de Scandinavische landen bij. AMSTERDAM „Geen broek. Een goede secre taresse draagt absoluut geen broek", zegt directeur Egbert- Jan Ruijs van Kaasfabriek ERU. „Ze moet ook niet stinken", vult Eckart Wintzen, topman van automatiseringsconcern BSO- /Beheer, aan. De 'bazen' zaten gisteren op het toneel van de Stadsschouwburg Amsterdam en spraken over het publiek: een paar honderd goedgekapte en onberispelijk geklede secre taresses. Nergens was een spij kerbroek te bekennen. De sfeer in de zaal is ontspan nen, ook al is er nog maar an derhalf uur te gaan voordat voor de zevende keer de 'Secretares se van het jaar' wordt gekozen. Tot die tijd mogen Wintzen, Ruijs, communicatiedeskundige Paul Mertz en gespreksleider Koos Postema de zaal verma ken. Dat doen ze met behulp van enkele toneelspelers die stukjes opvoeren om de discussie van voldoende gespreksstof te voor zien. Er wordt gebabbeld over 'bedrijfscultuur'. Voor Wintzen is dat openheid in een 'je en jij- bedrijf. Ruijs houdt er andere ideeën op na. „Hoe noemt u uw secretaresse?" vraagt Postema. „Jii. Carla." „En hoe noemt ze u? „U natuurlijk." Natuurlijk. De vakbekwaamheid van se cretaresses kwam tijdens het hele gesprek nauwelijks aan de orde, maar dat deerde niet. Ju ryvoorzitter Westerterp, direc teur van de Optiebeurs, consta teerde tevreden dat „de secreta resse van de jaren negentig steeds minder conservatief en steeds meer dynamisch wordt." EVen later is het zover en ko men de tien finalisten kordaat het toneel opgestapt. Vanaf acht uur 's ochtends zijn ze in touw geweest met het beantwoorden van vragen. Koos Postema on dervraagt. Of kandidaat twee Slopen voor Surina me. De stalen brug over de Bergse Maas bij Heusden wordt ge demonteerd. De pro vincie Noord-Brabant verkoopt het gevaarte voor het symbolische bedrag van één gul den aan Suriname. De brug zal echter voor lopig worden opge slagen, omdat de Su rinaamse overheid nog geen geld heeft voor het vervoer. fo to anp Werkweek van 35 uur per 1 januari Deskundige waarschuwt voor te groot optimisme UTRECHT ANP De Dienstenbond FNV is giste ren met de vakcentrale FNV en een aantal aangesloten bonden een basis-cao overeengekomen. Het akkoord omvat een 35-uri ge werkweek per 1 januari 1992 De meeste FNV-bonden heb ben eigen cao'tjes. De diensten bond probeert al jaren de ar beidsvoorwaarden te harmoni seren in één cao. Voor ongeveer de helft van de in totaal 2500 medewerkers is nu voor de pe riode 1 januari 1991 tot 31 de cember 1992 een basispakket afgesproken, waaraan de desbe treffende bonden zich minimaal zullen houden. Per bond wordt nog apart onderhandeld over aanvullende regelingen. Het is de bedoeling dat die geleidelijk naar elkaar toegroeien. De bonden die meedoen met de basis-cao zijn de ABOP (on derwijs), de Vrouwenbond, de Dienstenbond zelf, de Vervoers- bond, de grafische bond Druk en Papier, de bonden van kap pers en kunstenaars, de FNV- jongeren en de vakcentrale FNV. De industriebond, de Ab vaKabo, de Voedingsbond, de Horecabond, de Politiebond en een aantal kleine bonden teke nen niet. Volgens een woord voerder van de Dienstenbond is dat niet alleen een kwestie van onwil. Zo maakt de Industrie bond altijd afspraken met de ei gen ondernemingsraad, is het gesprek met de Voedingsbond nog gaande en doet zich bij de AbvaKabo het probleem voor dat er een afzonderlijke regeling bestaat voor de bestuurders. In de basis-cao zijn een va kantie van 27 dagen en een va kantietoeslag van 8,33 procent vastgelegd. Het akkoord omvat verder afspraken over kinderop vang, ouderschapsverlof, extra vrije tijd voor ouderen en het verminderen van het aantal contracten voor bepaalde tijd. De bonden hebben over het algemeen elk nog een eigen sa larisstructuur. In de toekomst wil de Dienstenbond ook op dit gebied de verschillen verkleinen of wegwerken. Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) zal waar schijnlijk een nieuwe 'cel' naar Nederland of Duitsland sturen voor het plegen van een aanslag op Britse doelen. Dat is de stellige overtuiging van Cees J. Visser, terroris- me-deskundige van het Nederlands Instituut voor inter nationale Betrekkingen 'Clingendael'. DEN HAAG JOS VAN DEN CAMP Uit het uitblijven van het door de IRA aangekondigde herfstof fensief in West-Europa, moet niet de conclusie getrokken worden dat de IRA niet meer in staat zou zijn aanslagen in Ne derland of Duitsland te plegen, waarschuwt Visser. Het gaat volgens hem slechts om de stilte voor de storm. De laatste IRA-activiteit op het Europese vasteland dateert van december 1990. Toen arres teerde de Antwerpse politie drie Noordieren. Ze hadden een gro te hoeveelheid wapens bij zich. Verondersteld werd dat de poli tie een zogenoemde Active Ser vice Unit (ASU), een 'cel', had uitgeschakeld. Sindsdien is bui ten het Verenigd Koninkrijk niets meer van de IRA verno men. Aan de stilte gingen drie enorme blunders vooraf. In po litiek opzicht was de liquidatie van de vrouw van een Britse sergeant in september 1989 een catastrofe. Twee maanden later volgde de moord op een Britse korporaal in Duitsland. De aan slag kostte ook het leven aan een zes maanden oude baby. Het kind werd met kogels door zeefd. De derde fout op rij werd op 27 mei 1990 in Roermond be gaan. Twee Australische toeris ten werden 'per ongeluk, dood geschoten. „Drie blunders van de eerste orde, die de eventuele goodwill die de IRA in West-Eu ropa voor haar gewapende strijd had geheel heeft doen ver dwijnen", aldus Visser. Maar volgens Visser is de po litieke munt die de IRA uit haar strijd wenst te slaan onderge schikt aan de militaire resulta ten die men wil boeken. „Reken maar dat de strijd gewoon door gaat. De binding die de IRA al tijd had met de politieke vleugel Sinn Fein wordt steeds losser. De IRA heeft zich ontdaan van politieke verplichtingen jegens haar bovengrondse sympathi santen", aldus Visser. „Dat be tekent dat de terughoudend heid die werd betracht bij het plegen van geweld een stuk minder zal worden." Een tot de verbeelding spre kend voorbeeld in dat kader is het gebruik van 'collaborateurs' met de Britse vijand. Een kok en een schoonmaakster werden gedwongen een met explosie ven geladen auto tegen een ka zerne te rijden. Hun familiele den waren in gijzeling geno men. Dergelijke tactieken zal de IRA in Duitsland of Nederland niet hoeven gebruiken, meent Visser. „De bewaking van Britse militairen en militaire objecten in Duitsland en Nederland is zo minimaal, dat het een fluitje van een cent is om een actie uit te voeren." Voor- en nadelen tegen elkaar afwegend, komt Visser tot de conclusie dat met een nieuwe aanslag in Duitsland of Neder land serieus rekening gehouden moet worden. Zijn stelling wordt overigens kracht bijgezet door de recente waarschuwing van de Noordierse politie voor nieuwe IRA-acties in zowel En geland als West-Europa. Visser: „De speciale politie diensten kennen alle gevaarlijke IRA-activisten. Als één van hen opeens verdwenen is en ner gens in Groot-Brittannië wordt gesignaleerd, dan wordt ook de Europese politiediensten ge vraagd naar hem of haar uit te kijken. Als de IRA-activist ook dan spoorloos blijft, worden dergelijke waarschuwingen uit gestuurd. Dat is geen goed te ken. Met weet uit ervaring dat er dan wat broeit..." Ex-verdachte aanslag vreest wraakactie DEN HAAG GPD De eerder dit jaar vrijgesproken IRA-verdachte Gerard Harte staat hoog op de dodenlijst van paramilitaire protestanen in Noord-Ierland. Dat zegt Harte's oud-advocate Hegemann, die geregeld telefonisch contact heeft met de in Noord-Ierland wonende Harte. Tijdens die gesprekken zou hij hebben laten weten elke twee a drie weken te verhuizen, uit vrees voor terroristen van protestantse huize. Dagelijks zou hij door de Noordierse poli tie worden aangehouden voor paspoortcontrole. Harte is een van' de vier Noordieren die vorig jaar in Bel gië werden aangehouden op verdenking van de moord op twee Australische toeristen in Roermond. Door de rechtbank in Roermond werd hij veroor deeld tot achttien jaar cel. Eén getuige meende hem namelijk te herkennen als één van de twee schutters. Het gerechtshof in Den Bosch sprak hem in be roep echter vrij wegens gebrek aan bewijs. Harte vloog na zijn vrijspraak naar Dublin, waar hij op het vliegveld pro forma slechts en kele uren werd vastgehouden. Daarna ging hij naar Noord-Ier land. De drie andere verdach ten, Hughes, Hick en Maguire, zijn inmiddels uitgeleverd aan Duitsland. In de Bondsrepu bliek worden zij verdacht van verschillende IRA-aanslagen en -moorden. Politie-agent Van Daalen: Don Quichotte ofte enthousiaste diender? meebeslist in belangrijke zaken? De vrouw, gekleed in een don kerblauw deux-pièce geeft ge decideerd antwoord. „Nee. Dat zou ik ook beslist niet willen." Kandidaat nummer vier ver telt hoe ze zichzelf voor de ver kiezing heeft opgegeven en haar baas pas achteraf op de hoogte stelde. Want, zo vindt ze, „men mag best weten dat een secreta resse veel meer is dan een kof- fie-apparaat in een kort rokje". Meneer Ruijs zou haar vast nooit in dienst willen nemen; ze draagt een lange broek. Postema gaat hei rijtje af en dan is het zover. Westerterp maakt de winnares bekend. Kandidaat nummer 2: Christel Leewens-Biermans (41), secre taresse van de Raad van Bestuur van uitgeversconcern Bühr- mann-Tetterode NV. De gelukkige winnares ver dwijnt meteen achter een haag van fotografen. Na de bloemen hulde en prijsuitreiking vertelt ze dat ze door haar vorige baas bij de ABN is opgegeven. „Ik denk als dankbetuiging. Ik ben daar dit jaar na een dienstver band van zestien jaar wegge gaan, omdat ik niet mee wilde fuseren met de Amro. Als je zo lang bij een bedrijf zit, wordt je door de nieuwe leiding toch als meubelstuk beschouwd en dat wilde ik niet." Leewens is de oudste van alle finalisten en haar verkiezing verbaast haar daarom niet al te zeer. „Het is toch een erkenning van ervaring." Bij Bührmann-Tetterode zit de Secretaresse van het jaar nog in haar proeftijd. Ze omschrijft haar taak als 'ondersteunend'. „Ik effen het pad." Als perfecte secretaresse zorgt ze dat de Raad nooit achterom, maar al tijd vooruit kan kijken. Een fijne baan, vindt ze. „Als directiese cretaresse beweeg je je toch op niveaus waar je anders nooit zou komen." 5? AMSTERDAM ALTAN ERDOGAN Het werd met veel toeters en bellen aangekondigd. Het zou een onthullend en schokkend relaas zijn over de corruptie in de Amsterdamse politie. De korpsleiding en het publiek wachtten tot gisteren met span ning af welke gierputten 'Sans Rancune' open zou trekken. De schrijver van het boek. politie man Jan van Daalen, noemde het 'ambtelijke zelfmoord'. „Ik moest dit wel doen, om mijn zelfrespect niet te verliezen en de maatschappij te laten zien dat er iets volledig mis is bij het korps." Vóór de presentatie, gisteren in Gebouw Felix Meritis, hield Van Daalen de spanning er nog behoorlijk in. Uitgeverij-mede werkster: „Hoe voel je je?" Van Daalen: „Prima." Uitgeverij- medewerkster: „Plek in de zaal ook goed?" Van Daalen: „Euh... Kunnen de gordijnen dicht? Ik verwacht niet dat er iets ge beurt, hoor. Maar als dat wel zo is, komen ze met een auto langs het raam enne..." Een beetje angstig was ie dus wel. Dat beloofde wat. Datzelfde geldt voor de proloog van zijn boek. Daarin beschrijft Van Daalen Joop Bosman in het boek hoe hij een aanslag bij zijn woning ternauwernood overleefde. Zijn trommelvlies werd aan flarden geschoten. Maar: „Toen schoot Joop: vier maal op het grootst mogelijke trefvlak, het bovenlichaam." In de rest van Sans Rancune verhaalt Van Daalen hoe het ooit zover is gekomen. Tussen 1986 en heden raakte hij naar eigen zeggen verwikkeld in ver schillende wapen- en drugs transacties. overvalcomplotten en corruptiezaken. Terwijl Van Daalen net zo lekker aan het werk was op het bureau War moesstraat. Hij kon geintjes maken ten opzichte van 'onbe trouwbare sujetten', zijn wapen trekken tegen lastige jongens in de trein, een paar junks op het station in elkaar trappen en de ene na de andere crimineel ar resteren. Toegegeven: hier doet Van Daalen de eerste echte onthul ling. Namelijk over de ronduit barbaarse wijze waarop hij en zijn 'toffe' collega's omgaan met arrestanten. Na de arrestatie van een Noordafrikaan: „Ali be greep het niet Plotseling werd Ali geconfronteerd met twee tanden door zijn lip. Nu snapte de man het wel In wendig geamuseerd bekeek Joop de mokkende mohamme daan op de achterbank. En hoe wel hij enig begrip had voor de situatie, honoreerde Joop het gedrag van de man met een proces-verbaal Ali was rijp voor de Vreemdelingendienst. Visit Amsterdam in one day!" Op z'n minst opmerkelijk. Maar hoe zit het met de corrup te collega's? Van Daalen ver haalt over een collega die cocaï ne vanuit Antwerpen naar Am sterdam brengt, twee prostitu ees op de Wallen onderhoudt, gestolen juwelen verkoopt en een overval beraamt op een ca sino in Hulst. Ook is er een collega die als informant voor de drugsmafia zou werken: „Joop besefte wel dat een aanstelling van Buizerd neerkwam op een open deur voor de georganiseerde mis daad. 'Als aie gozer bij Narcoti ca komt te werken, zit er een gat in het korps, zo groot al een hangardeur'." Van Daalen: „Ik hoop dat ik zondag om drie u nog steeds verdomde leuk". Van Daalen zou ook van een Surinaamse collega de aanbie ding hebben gekregen wapens te leveren voor aanslagen in Su riname. „'Bezorg me maar hon derd AK-47 en evenveel M-16 geweren. 'Ga je een burgeroor log beginnen?' onderbrak Joop hem schaterend 'Brunswijk sterft van het geld, maar hij zit dringend verlegen om wapens. Waarom doen we geen zaken?" Het betreft hier echter geen onthullingen. Alle door Van Daalen beschreven zaken zijn intern behandeld door het Am sterdamse korps, voor de rech ter geweest of al beschreven in kranten. En wat vrienden van Van Daalen bij de Telegraaf mochten dat nog eens over doen. Van Daalen zélf ontkende verder gisteren dat er sprake is van corruptie op grote schaal. De hoofdagent kreeg binnen een paar jaar met al deze zaken te maken. „Je trekt het aan", zei Van Daalen gisteren. „Als ze eenmaal denken dat je ergens voor in bent, komen ze sneller naar je toe". Van Daalen gaat dubbelagent spelen. Hij krijgt van de korpsleiding de opdracht een collega in de gaten hoüden. Het Bureau Interne Onderzoe ken (BIO) wordt ingeschakeld, later ook de rijksrecherche en de BVD. Daar krijgen zijn bazen en Van Daalen spijt van. De rod dels komen de sfeer op het bu reau Warmoesstraat niet ten goede. Van Daalen loopt wel erg hard van stapel, vinden zijn su perieuren. En het BIO ^'een padvindersclub', zei Van Daalen gisteren werkte hem tegen. Hij kreeg een spreekverbod op gelegd en moest zich onthou den van verdere activiteiten als dubbelagent. Tussen alle verwikkelingen door wordt Van Daalen bestraft voor 'een onvervalst Warmoes- straatgeintje'. Bij een inval in een bar leggen Van Daalen en zijn collega's een paar kilo mai- zena op tafel en doen vervol gens net alsof het cocaïne is. De Officier van Justitie laat het hele pand ondersteboven halen. Dit geintje valt niet in goede aarde en Van Daalen wordt overge plaatst naar het volgens hem duffe bureau aan de Van Leijen- berghlaan in Buitenveldert. De frustraties stapelen zich op voor de hoofdagent. Voor een baantje bij een nieuw arres tatieteam wordt hij te licht be vonden. Maar ook hier is iets niet in de haak. Hij ziet nu overal corruptie, roddel en ach terklap. Zijn vrouw ontsnapt aan twee 'aanslagen': „Als ze aan m'n meisje komen, zijn ze nog niet van me af. Wie dat ook flikt." Hijzelf overleeft een schietpartij in de achtertuin. Het lijk van zijn belager ver dwijnt overigens op mysterieu ze wijze. Van Daalen vocht zijn over plaatsing aan. „Het enige dat hem nu te doen stond, bedacht hij, was een verdomd goeie ad vocaat vinden, die de hele van ratten besnuffelde districtslei ding eens goed de oren zou wassen." Dat lukte. De rechter gaf hem gelijk. De hoofdagent wordt rechercheur bij het bu reau IJtunnel. Om ook nog verhaal te halen over zijn ervaringen als dubbel agent, schreef hij maar een boek. Van Daalen: „Het is geen hetze tegen het korps. Ik wil al leen maar wijzen op misstan den. De mensen die de corrup tie moeten onderzoeken, weten bij God niet wat er speelt." Een straf wegens het schen den van het ambtsgeheim hangt hem nu boven het hoofd. De korpsleiding is momenteel druk doende z'n boek te lezen. „Ik ben er van overtuigd dat ik het ambtsgeheim heb geschon den. Het is ambtelijke zelf moord, maar ik moest 'wel. Doodslag is strafbaar, noodweer heft die straf op. Ik hoop dat ik zondag gewoon weer om drie uur op de post ben. Want ik vind werken bij de politie nog steeds verdomde leuk."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4