Binnenland Suikersubsidies kosten miljarden 'Winkel langer open, vierdaagse werkweek' Zwartrijden gaat 60 gulden kosten Heerma: Doorstroming loopt goed Milieufederatie wil hergebruik sloopafval Felix Rottenberg: Op zoek naar discussie Vrijdag 8 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: WIM ENTIUS 3_ Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Grootscheepse ontucht in Nieuwegein De politie van Nieuwegein heeft eind oktober twee mannen uit die plaats gearresteerd op verdenking van ontucht met veertien kinderen van 4 tot 12 jaar, zo heeft de politie gisteren bekendge maakt. Nog steeds komen er nieuwe aangiften binnen. De hoofdverdachte werd al op 10 oktober aangehouden om te grote onrust te voorkomen. De tweede verdachte is op 24 oktober aangehouden. Deze wqek heeft de politie een informatie-avond voor de ouders van de slachtoffertjes georganiseerd. Eis van maanden tegen vredesactivist Tegen de Eindhovense vredesactivist Cees Koning is gisteren an derhalf jaar cel geëist omdat hij met een vredescollega twee zendmasten in Erp in Noord-Brabant vernielde. Volgens officier van justitie Otten brachten zij daarmee zowel het militair- als het burgerluchtverkeer in gevaar. De medeverdachte werd op vrije voeten gesteld omdat haar dagvaarding wegens de onlees baarheid nietig werd verklaard. Het Openbaar Ministerie zal haar opnieuw dagvaarden. Cees Koning had geen advocaat om dat hij zich niet wenste te verdedigen. Hij vond dat hij geen ver antwoording schuldig was „aan een overheid die zichzelf com promitteert door levensgevaarlijke F 16's in ons luchtruim te la ten vliegen en gevechtsvliegtuigen aan Turkije te leveren waar mee Kurden worden gebombardeerd". Ouders krijgen aids-brochure Ouders van kinderen in het voortgezet krijgen binnenkort de brochure 'Uw kind en aids', waarmee ze hun kinderen kunnen voorlichten over de dodelijke ziekte. De brochure is er één van de drie uit het pakket 'ouders en aids-voorlichting', dat het Lan delijk Centrum GVO (een instituut voor gezondheidsbevorde ring en preventie) gisteren in Den Haag presenteerde. De andere twee brochures informeren de ouders over de mogelijkheden die de scholen voor voortgezet onderwijs hebben om hun kinde ren voor te lichten en de manier waarop de ouders daarbij be trokken kunnen zijn. Jaar voor beroving bejaarden De Groningse rechtbank heeft een 55-jarige vrouw uit die stad veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk. Bovendien moetze zich laten opnemen in een psychiatrische inrichting. Samen met haar 76-jarige vriend heeft ze minstens 27 diefstallen gepleegd in bejaardenhuizen en aan leunwoningen in Groningen en Drenthe. Met een smoesje zag ze kans om bij de bewoners binnen te komen die ze vervolgens beroofde van geld en sieraden. Ze besteedde de buit aan etentjes en uitjes. De vrouw, die al dertien keer eerder wegens diefstal is veroordeeld, heeft volgens een psychiatrisch rapport een laag in telligentieniveau en is sterk verminderd toerekeningsvatbaar. De vriend werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Europese Rekenkamer wil EG-regeling beperken: Het voor de Nederlandse boeren uiterst belangrijke Eu ropese suikerbeleid moet op de helling. Het systeem van garantieprijzen kost de Europese Gemeenschap en de consumenten jaarlijks 4,6 miljard gulden, zo concludeert de Europese Rekenkamer in een gisteren verschenen rapport. De Europese Rekenkamer heeft ongeveer dezelf de positie in de EG als de Algemene Rekenkamer in Ne derland. BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT De EG-landen produceren bijna anderhalf keer zoveel suiker als nodig is. De Nederlandse boe ren in Noord- en Zuid-Holland, Groningen en Zeeland nemen ongeveer een kwart van de pro- duktie voor hun rekening. De overproduktie kost de Europese Gemeenschap 2,3 miljard gul den aan (export)subsidie, terwijl kunstmatig hoog gehouden suikerprijzen ook nog eens 2,3 miljard gulden 'subsidieert'. Om de EG onafhankelijk te maken van de wereldsuiker markt heeft de EG jaren geleden een subsidiesysteem ingevoerd om de produktie van suiker te stimuleren. Volgens de Reken kamer is die oude doelstelling al lang geleden gerealiseerd. Het eveneens in het systeem inge bouwde idee om een Europese suikermarkt te creeëren, is ech ter nooit werkelijkheid gewor den. De door Brussel toegewe zen quota, hebben in de loop der jaren slechts de vorm aan genomen van nationale produc tierechten. Elk EG-land krijgt jaarlijks van Brussel een quotum toegewe zen van te produceren suiker, die tegen garantieprijzen kan worden afgezet. Naast deze zo genaamde 'A-suikers' is er ook nog een gesubsidieerd quotum ten behoeve van de export, die 'B-suikers' worden genoemd. De rest moet tegen de veel lage re wereldmarktprijzen worden verkocht. De Rekenkamer heeft becijferd dat de A-quota vol doende zijn om de EG-markt te bedienen. De B-quota zouden dan ook kunnen verdwijnen. Straffen per 1 december fors hoger huursubsidie per maand ont vangt, is niet zonder gevolg ge bleven. Dit soort toewijzingen is het afgelopen jaar met 34 pro cent gedaald. De staatssecretaris denkt dat het niet nodig is te gaan werken met tijdelijke huurcontracten, waardoor te goedkoop wonen de huurders gedwongen zou den kunnen worden te verhui zen. Wel wil hij een dergelijke methode wettelijk voorberei den. Mocht die onverhoopt toch nodig zijn, dan kan ze in 1995 worden ingevoerd. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting is optimistisch over de doorstroming van goed koop wonende huurders naar duurdere woningen. Hij ver wacht dat hij niet met „dwang maatregelen" moet komen om dit proces te bespoedigen. Heerma zei dat gisteren in de Tweede Kamer bij het voortge zette debat over zijn begroting. Op dit moment woont ongeveer een derde van de huurders ge zien hun inkomen te goedkoop. Heerma wil dat ze laten verhui zen, zodat de goedkope wonin gen vrijkomen voor de lagere inkomens. Hij denkt dat te be reiken via een beter toewijzi- gingsbeleid en door de bouw van meer koopwoningen in de steden, zodat huurders sneller bereid zijn een huis te kopen. Uit recente gegevens blijkt dat het met die aanpak de goe de kant op gaat. Het verzoek van Heerma aan verhuurders om in beginsel geen woningen toe te wijzen als de huurder daardoor meer dan 250 gulden Plan van Dienstenbond FNV DEN HAAG GPD De Dienstenbond FNV wil mee werken aan verlenging van de openingstijden van winkels van de huidige 52 naar 59 uur per week in ruil voor een vierdaagse werkweek. De Vereniging Grootwinkelbedrijven Levens middelen (VGL) en de onderne mersorganisatie KNOV tonen zich verheugd dat de bond „wil meedenken" over langer win kelsluitingstijden. De vierdaagse werkweek zien ze daarentegen niet zitten. Het voorstel van Diensten bond-voorzitter De Waal voor ziet in een vierdaagse werkweek van 36 uur (vier maal negen uur). De Dienstenbond heeft zich in het recente verleden ver zet tegen verruiming van de openingstijden tot 1830 uur door de week en tot 18.00 uur op zaterdag. Voor de werkne mers van de supermarkten en van KBB (Bijenkorf en Hema) zijn inmiddels wel afspraken ge maakt over (experimenten met) langere openingstijden. Het aanbod van De Waal zet de deur open naar langere ope ningstijden in de gehele be drijfstak. Zijn voorstel is mede ingegeven door de vrees voor meer „pulpcontracten", die bij voorbeeld dagelijks van half vijf tot half zeven lopen. De Waal vreest dat werkgevers daar naar grijpen om de winkel geduren de de langere openingstijden te bemensen. VGL-secretaris Jacobs noemt het voorstel van de Diensten bond bespreekbaar „hoewel het op dit moment weinig realis tisch is het nu al te hebben over het verruimen van de openings tijden van winkels tot 59 uur in de week". De Tweede Kamer heeft onlangs de nieuwe win kelsluitingswet goedgekeurd, waarin ondermeer staat dat winkels voortaan 55 uur per week open mogen zijn. Het KNOV, dat vooral de klei ne middenstanders vertegen woordigt, is verbijsterd over de voorstellen van De Waal. „Wij zijn eigenlijk sprakeloos. Wij stonden al niet te juichen toen de wet over de winkelsluitings tijden de mogelijkheid openliet zaken 55 in plaats van 52 uur open te laten. Maar wat De Waal nu wil, zelfs 59 uur open, is voor ons onvoorstelbaar". Crime Time filmt corruptie van cipier WD-kamerlid Korthals zal ka mervragen stellen over corrup tie in de Scheveningse strafge vangenis. Het tv-programma Crime Time zendt vanavond beelden uit waarin een gevan genbewaarder een pistool ver koopt aan een voorvluchtinge crimineel. De ontvluchte gevangene, tot zes jaar veroordeeld wegens drugshandel en wapenbezit, was het naar eigen zat keer op keer het ministerie van justitie te wijzen op ernstige misstan den in de strafinrichting. Hij be naderde na zijn vlucht in over leg met Crime Time en het weekblad Aktueel een bewaar der voor de aankoop van een wapen. De transactie werd met een verborgen camera gefilmd. Zowel het ministerie van jus titie als de Scheveningse straf gevangenis is inmiddels op de hoogte van de opnamen. De Zuidhollandse Milieufedera tie en Natuur en Milieu in Overijssel zijn gisteren een campagne gestart voor herge bruik van bouw- en sloopafval. Jaarlijks komt daar in Neder land ruim twaalf miljoen ton van vrij, een kwart van de totale hoeveelheid afval. De helft van het bouw- en sloopafval wordt gestort of ver brand, terwijl 90 procent in aan merking komt voor hergebruik, aldus de milieu-organisaties. Dat percentage moet in de twee deelnemende provincies in het jaar 2000 zijn bereikt. De orga nisaties willen dat bereiken door scheiding aan op de bouwplaats en het gebruik van milieuvriendelijke bouwmateri alen. De campagne, die twee jaar duurt, richt zich op gemeenten, bouwbedrijven, woningbouw verenigingen en architecten. De aandacht gaat in eerste instan tie uit naar de gemeenten. Mo menteel heeft geen enkele ge meente in Zuid-Hollarid in haar bouwverordening bepalingen opgenomen over het voorko men of hergebruik van bouwaf val. Bij de presentatie van de campagne in het provinciehuis van Zuid-Holland uitte de Milieufederatie ook kritiek op de provinciale plannen om het gebouw deels te slopen in plaats van te renoveren. Milieu-gede puteerde Van der Vlist reageer de daarop met het argumen dat nieuwbouw energiebespp ring met zich meebrengt en he sloopafval gescheiden zal wor den afgevoerd. Een paar honderd studenten van de bedreigde Universiteit voor Be drijfskunde Nijenrode kwamen gisteren naar het Binnenhof om nog eens te laten weten dat mi nister Ritzen van onderwijs hun school moet blijven subsidiëren. Nu krijgt de school 12 miljoen gulden per jaar subsidie. De WD liet tijdens overleg met Ritzen gisteren weten tegen het schrappen van de subsidie te zijn. CDA, PvdA en D66 vragen zich af of Ritzen met zijn plannen wel be zuinigt Nijenrode krijgt nog één maal een bedrag van 63 miljoen gulden als de universiteit de drie jarige eerste-faseopleiding opheft zo heeft de instelling onlangs met de bewindsman afgesproken. Bo venop die 63 miljoen gulden moet Ritzen ook nog de uitkeringen voor ontslagen personeelsleden betalen. Ritzen gaf gisteren toe dat hij geen „inhoudelijke argumenten" heeft om de subsidie te staken, maar dat het gebeurt uit louter geldgebrek. WD-woordvoerder Franssen reageerde met een luid „Schande!". Voor een tribune vol Nijenrodestudenten in rugby- tenue beet hij Ritzen toe dat de minister eerder heeft verklaard dat hij vindt dat de instelling te elitair ZOU zijn. •FOTO anp paul stolk Rottenberg is kandidaat voor opvolging Sint AMSTERDAM ANP-GPD Felix Rottenberg heeft zich gis teren kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van de Partij van de Arbeid. De naam van het oud-partijbestuurslid en mo menteel directeur van het cul tureel en politiek centrum De Balie in Amsterdam werd al lan ger genoemd. Partijleider Kok liet gisteren direct weten Rot tenberg te zullen steunen. Rot tenberg gaf ook aan dat hij vooraf heeft gepraat met Kok. „Ik zou hier niet zitten als er geen goed gesprek was ge weest." Rottenberg wil het contact tussen partijleiding en leden herstellen „want de cohesie is nu zoek". De „saaiheid binnen de PvdA" is volgens Rottenberg de oorzaak van het succes van D66 ten koste van de PvdA. De oplossing voor dat probleem noemde Rottenberg „vrij sim pel: goed communiceren en goede standpunten". De Zuidhollandse milieuge deputeerde Van der Vlist heeft laten weten zicht terug te trek ken ^ls kandidaat-voorzitter. Hij had al gezegd dat te doen als Rottenberg zich beschikbaar zou stellen. DEN HAAG ANP Zwartrijden wordt fors duurder. Vanaf 1 december kost het rij den zonder kaartje in het open baar vervoer minstens 60 gul den. Wie zijn zaak laat voorko men, kan op een eis van 105, gulden rekenen. Dat staat in de nieuwe richtlijn die de procu reurs-generaal hebben vastge steld in overleg met de Kring van Kantonrechters. Wie binnen een week zijn be keuring betaalt, is 60 gulden kwijt. Wie tussen één en drie weken betaalt, moet 75 gulden betalen, inclusief 15 gulden ad ministratiekosten. Wie dan nog niet heeft betaald, krijgt een schikking aangeboden door de kantonrechter van 90 gulden. Wie zijn zaak uiteindelijk laat voorkomen, kan rekenen op een eis van 105 gulden. De discussie over de hoogte van de boetes voor zwartrijden laaide in augustus 1990 op. Mi nister Maij verhoogde toen de straffen voor het zwartrijden van 25 tot 100 gulden. Wie zijn zaak zou laten voorkomen, zou uiteindelijk tegen een eis van 165 gulden aankijken. Dat vonden de kantonrech ters niet in verhouding staan tot het vergrijp. In augustus kwam het tot het eerste vonnis van een rechtbank in Nederland wegens zwartrijden. In Den Haag veroordeelde de recht bank in hoger beroep een vrouw tot 65 gulden boete of twee dagen hechtenis. De eis was toen 165 gulden. 'Appelzuurtje' heet het vliegtuig- in-aanbouw van de studenten van de faculteit luchtvaart- en ruimte techniek van de Technische Uni versiteit Delft. Het is de eerste keer dat op het terrein van de uni versiteit een vliegtuig wordt ge bouwd. 'Appelzuurtje' wordt een replica van de HL II, een tweedek- kertje uit 1937. foto anp koen suyk AMSTERDAM ANP Als kind werd Felix Rottenberg tijdens het helpen afdrogen bij de afwas, door zijn vader onder houden over literaire en politie ke kwesties. Het heeft resultaat gehad. Op 34-jarige leeftijd is Rottenberg de tweede, en tot nu toe meest kansrijke kandidaat voor het voorzitterschap van de PvdA. Andere mogelijke kandidaten, zoals de Zuidhollandse gedepu teerde Van der Vlist hebben al aangegeven voor zijn kandida tuur te zullen wijken. Of zeggen, zoals de voorzitter van de Am sterdamse PvdA-afdeling De Pijp, Bob Suurhoff, hun kandi datuur voornamelijk te hebben gesteld om te voorkomen dat „iemand om zijn blauwe ogen" in het machtsvacuüm tot voor zitter wordt gekozen. Als voorzitter van de Federa tie Jongerengroepen in de PvdA - de huidige Jonge Socialisten - reisde Rottenberg op 18-jarige leeftijd stad en land af. Het wa ren de jaren van het kabinet van Joop den Uyl, waarin progres sieve partijen de meerderheid hadden. In die tijd legde hij zijn contacten met tal van promi nenten binnen en buiten de PvdA: ministers en staatssecre tarissen uit het kabinet-Den Uyl zoals Wim Duisenberg, Jan de PvdA verkozen. Als bestuurs lid hield hij zich onder meer in tensief bezig met acties rond de kerncentrale van Dodewaard. Voorts werden tal van politiek- culturele activiteiten door de partij georganiseerd, waarin Rottenberg een centrale rol ver vulde. Van Freek de Jonge en Bram Vermeulen tegen de voet balkampioenschappen in Ar gentinië tot de viering van het ambtsjubileum van Joop den Uyl in het Amsterdamse circus theater Carré. Zijn bijdrage aan het bestuur werd echter steeds minder op prijs gesteld. Het leidde uitein delijk tot zijn vertrek, op 9 juni 1986. De belangrijkste reden deed hij uit de doeken in zijn af scheidsbrief: „Binnen de PvdA rust een taboe op verandering. Nu overheerst de vreugde en de behoefte om naar de letter van de reglementen en procedures te werken, waardoor creatieve onrust onvoldoende ruimte krijgt en belangrijke ideeën niet op een vanzelfsprekende wijze komen bovendrijven". Sinds zijn vertrek uit het par tijbestuur is hij zich gaan con centreren op de organisatie van het debat dat hij in de partij miste, in zijn eigen Balie aan het Leidseplein. Rottenberg: Goede ideeën en goede communicatie, •foto cpd roland de bruin Pronk, Marcel van Dam, Jan Schaefer, Wim Meijer, Henk Vredeling en Irene Vorrink. Maar ook met andere bestuur ders, wetenschappers en hoog leraren, zoals Ed van Thijn, Bram Peper, de historicus Jan Bank en de socioloog Cees Schuijt. In die periode probeerde Rot tenberg ook nog een opleiding aan de sociale academie tot een goed einde te brengen. Daar en in de politiek viel hem steeds weer op dat niet alleen goed luisteren naar mensen van groot belang is, maar vooral ze te kennen en te begrijpen. Het is te herkennen in de opzet van de debatten en discussies die in het politiek-cultureel centrum De Balie aan het Amsterdamse Leidseplein worden gevoerd. Rottenberg werd daar begin ja ren tachtig directeur van. Hij was toen reeds, tijdens het partijcongres dat in 1979 Max van den Bergh tot voorzitter koos, met de meeste stemmen tot lid van het partijbestuur van

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3