Regio PW stemt tegen begroting 1992 'Het mag hier beslist nooit een kinderfabriek worden' 'MEOB autonomer' Amerikaanse school in rep en roer: de president komt Vrijdag 8 november 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF UESBETH BUUINK WIM KOEVOET# ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: SIMON DE GRAAF LEIDEN NIEUWSLIJN Rioolrechten Zoeterwoude stijgen fors ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude wil de rioolrech ten met ingang van volgend jaar verhogen met 25 procent. Vol gens B en W gebeurt dat om noodzakelijke investeringen te kun nen doen. Als de gemeenteraad met de voorstellen akkoord gaat, gaan huishoudens in 1992 108 gulden betalen in plaats van 86,50 nu. Voor een bedrijfsgebouw met minder dan tien perso neelsleden moet 129 gulden worden betaald en een pand dat tien tot twintig personeelsleden huisvest, wordt aangeslagen voor 163 gulden. Voor elke tien personeelsleden méér moet 34 gulden worden betaald. Regionale ombudsman voorgesteld ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude onderzoekt de mogelijkheid om een regionale ombudsfunctionaris aan te stel len. In een brief aan de gemeentebesturen van Alkemade, Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten vragen B en W van Zoeterwoude hoe deze gemeenten tegenover het voorstel staan. Enige tijd geleden nam de gemeentelijke ombudsfunctionaris in Zoeterwoude ontslag. B en W besloten haar niet te vervangen vanwege het geringe aantal klachten dat zij kreeg te verwerken. Volgens de gemeenteraad zou er echter wel een gelegenheid moeten zijn om klachten over gemeentelijke functionarissen on afhankelijk te laten behandelen.- Voorlichting fietspad Voorschoten VOORSCHOTEN - Het provinciebestuur organiseert op maan dag 18 november in Voorschoten een informatiedag over de aanleg van fietspad nummer 9. Van 15.00 tot 20.00 uur zullen ambtenaren in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat informatie geven over het fietspad, dat langs de Veurseweg en het Rijn-Schiekanaal moet gaan lopen. Pas volgend jaar maakt de provincie een keuze uit vijf mogelijke tracé's, twee typen oe ververbindingen (lage beweegbare brug en hoge vaste brug) en de kruising met de Veurseweg (gelijkvloers of ongelijkvloers). Fietspad 9 is de ontbrekende schakel in de oost-west verbinding tussen het kustgebied en het achterliggende poldergebied. Achtervolging in Voorschoten VOORSCHOTEN Een in Den Haag gestolen rode Alfa kon gis teren teruggebracht worden bij de rechtmatige eigenaar. De po litie Voorschoten trof de auto woensdagnacht aan in de Jan van Galenlaan nadat zij eerder die nacht bij een routinecontrole de bestuurder van de auto wilde aanhouden. De man kwam uit de Thorbeckeweg rijden en draaide bij de flat aan de Jan Evertsen- laan het parkeerterrein op. Toen de agenten hem aanspraken, zette hij de wagen in z'n achteruit en-reed hard tegen een paal tje. Daarop ging hij er vandoor richting de Trompweg. De be stuurder wist te ontkomen, maar is herkend. Stijging reinigingsrechten breekpunt in Warmond Progressief Warmond heeft gisteravond tegen de gemeentebegro ting voor volgend jaar gestemd. De vier progressieve tegenstem mers konden echter niet op tegen CDA en WD, de twee in het col lege van burgemeester en wethouders vertegenwoordigde partijen, die de gelederen gesloten hielden en alle zeven vóór het stuk stem den. WARMOND WIM KOEVOET Al in de eerste ronde van het begrotingsdebat, twee weken geleden, liet PW weten tegen de verhoging te zijn van de reini gingsrechten met gemiddeld 113 gulden. De Warmonders hoeven niet op te draaien voor het slechte milieubeleid dat burgemeester en wethouders in het algemeen en WD-wethou- der W. de Vos in het bijzonder zou voeren. Dat het PW-veizet zou uit monden in het tegen de begro tingen stemmen, was vannacht om kwart over één toch een on aangename verrassing voor burgemeester en wethouders. Progressief Warmond kwam eerst met het voorstel om de reinigingsrechten met 'slechts' 70 gulden te laten stijgen opdat het gemiddelde tarief op 310 gulden zou uitkomen. Gemid deld, omdat in Warmond meer- pei^oonshuishoudens meer moeten betalen dan huishou dens van één persoon. Nadat CDA en WD het PW-voorstel eendrachtig hadden wegge stemd, kon PW ook niet anders dan tegen de begroting stem men. Het voorstel van PW zou lei den tot een gat in de gemeente begrotingen van 84.000 gulden. De fractie vindt dat dit tekort met een greep uit de algemene reserve moet worden wegge werkt. Volgens PW heeft de gemeen te Warmond dit jaar vrijwel niets ondernomen om de aan voer van afval te verminderen. Ook afvalscheiding in Warmond staat nog in de kinderschoenen. De Warmonders stoppen al hun afval nog altijd in vuilniszakken. „Het enige wapenfeit van dit college is de inzamling van zwart plastic", aldus PW'er me vrouw L van Ree. En: „De PW- nota over het milieu ligt nog in een lade ondanks de toezegging dat ons stuk zou worden be trokken in deze begrotingsbe handelingen. Het ontbreekt u aan creativiteit en wat nog veel erger is, aan beleid. Dit leidt tot een onverantwoorde lastenver hoging in 1992 en als burge meester en wethouders zo doorgaan, ook in 1993", pakte Van Ree stevig uit. CDA-wethouder J. Wassenaar (financien) ontraadde de PW- motie ten zeerste. Volgens hem wordt het gat in de gemeente begroting alleen nog maar gro ter als PW zijn zin krijgt. „War mond gaat volgend jaar over op containers. Gelooft u nu niet dat daarmee en met de nieuwe vuilverbrandingsinstallatie de afvalverwerking goedkoper wordt. Verder zijn de lasten in Warmond niet onaanvaardbaar veel verhoogd, vooral niet in vergelijking met andere ge meenten", zei hij. Wethouder De Vos, die twee weken geleden en ook gister avond de meeste kritiek van PW kreeg te verduren, reageerde pas helemaal aan het einde van het debat toen duidelijk was dat PW tegen de begroting zou gaan stemmen. De wethouder zei dat de oorzaken van de forse stijging van de tarieven, zoals de sluiting van de vuilverbranding in Leiden en het debacle met het stortgebied in De Does, bui ten de invloedssfeer van het col lege liggen. Volgens hem stemt PW vooral tegen uit 'oppositionele overwe gingen'. Hij neemt dat de Pwers niet kwalijk. „Ik heb in het verleden zelf ook oppositie gevoerd", memoreerde hij. Wel neemt hij het PW kwalijk dat deze fractie niet één woord van waardering over heeft voor de ambtenaren die in Warmond zijn belast met milieu-aangele genheden. Kinderopvang in Oegstgeest verdrievoudigd MIEP DE GRAAFF De kinderopvang in Oegstgeest maakt een stormachtige groei door. Met de ingebruikneming van de voormalige Joris de Wit- teschool, begin deze week, kan het aantal zogeheten 'kind plaatsen' dat de Stichting Kin deropvang Oegstgeest biedt, worden verdrievoudigd. Boven dien is er nu ruimte om met de opvang van schoolgaande kin deren te beginnen. Zo'n project buitenschoolse opvang, be doeld voor kinderen.van vier tot en met zeven jaar, gaat in fe bruari draaien. Het zijn, kortom, drukke tij den voor de stichting. Directrice Wilma Schenk heeft afgelopen week kinderdagverblijf 'De Kin- derrups' naar het nieuwe on derkomen aan de Kamperfoe lielaan verhuisd en het 'filiaal' aan de Aert van Neslaan, 'De Kindervlinder', volgt nog voor het eind van het jaar. Intussen wordt de voormalige basis school grondig verbouwd en maakt de Stichting zich op om de buitenschoolse opvang goed in de startblokken te zetten. En passant begon zij deze week met een nieuwe (baby)groep. Wilma Schenk vertelt haar verhaal midden in de nasleep van de verhuizing en de ver bouwingsperikelen door: „Het is nu natuurlijk stressen, je krijgt alles tegelijk. Bij die verbouwing krijg je sowieso al zoveel men sen over de vloer, dan heb je de ouders van de nieuwe baby- groep, voor wie het ook alle maal wat eng is. Dus zeg ik te gen die ouders: bel maar, al is het tien keer op een ochtend, of kom langs, we begrijpen best hoe u zich voelt. Het is toch een hele stap om je baby zomaar achter te laten, al zijn die leid sters nog zo aardig?" „En dan zitten er dingen te gen als de bedjes die er op het laatste moment nog niet waren, terwijl we ze maanden van te voren hebben besteld. Maar goed, we hebben het tot nu toe gered. Bestuur en ouders heb ben ook veel gedaan: helpen verhuizen, geschilderd, noem maar op". Directrice Wilma Schenk (op de voorgrond) in één van de nieuwe fuimten waarover de Stichting Kinderop vang Oegstgeest sinds deze week in de voormalige Joris de Witteschool beschikt. foto hielco kuipers De nieuwe babygroep en de voormalige 'Kinderrups' zetelen in de voormalige leslokalen aan de kant van de Clematislaan. Voor de buitenschoolse opvang wordt de voormalige gemeen schappelijke ruimte geschikt gemaakt. De aannemer neemt ook de vleugel aan de Kamper foelielaan-zijde nog onder han den, waarna de deze week be gonnen babygroep plus nog twee nieuwe groepen hun in trek kunnen nemen. Voorop bij de vier ton kosten de verbouwing staat dat de groepen zoveel mogelijk 'self supporting' en afgescheiden moeten zijn, ook om elkaar geen overlast te bezorgen. „Je kunt die kleintjes natuurlijk niet in dezelfde ruimte laten spelen als de kinderen van de buiten schoolse opvang. En verder pro beren we in het algemeen te voorkomen dat het hier een soort kinderfabriekje wordt. Ik bedoel maar: we krijgen straks wel zo'n zestig kinderen per dagdeel over de vloer. Ik denk dat we daarmee één van de grootste dagverblijven van de regio worden.". Waar ligt voor haar de grens? Wilma Schenk: „Wat mij betreft bij die zestig. Ik vraag me ook af of er meer kinderopvang in Oegstgeest nodig is. Natuurlijk, we hebben een wachtlijst en ik denk dat veel ouders zich maar niet eens meer aanmelden om dat ze verwachten toch niet aan de bak te komen, maar straks is een behoorlijk deel van die lijst gevuld. Ik zeg niet dat er geen tweede kinderdagverblijf bij hoeft te komen, verre van dat, maar met wat we hier hebben, voorzien we wel in een hele gro te behoefte". Zolder Financieel gaat een en ander eveneens in een stroomversnel ling. Met de aankoop en ver bouwing van de Joris de Witte school zijn "vele tonnen" ge moeid. De gemeente Oegstgeest staat financieel garant en bo vendien zijn er de Oort-gelden die naar de Stichting worden doorgesluisd. Wilma Schenk roemt de samenwerking met de gemeente („We kunnen er dag en nacht aankloppen"). Daar tegenover staat dat het nieuwe kinderdagverblijf aan een aantal normen en regels moet voldoen en gecontroleerd wordt. Wilma Schenk heeft daar geen moeite mee. „Het gaat om hele reële dingen, zoals het aan tal vierkante meters dat je per kind moet hebben. Als ik hoor hoe sommige particuliere dag verblijven werken met kinderen op zolder, zonder buitenspeel plaats of alleen bereikbaar via een trap, dan denk ik: jullie zijn slecht bezig. Maar ik geloof dat met de komst van steeds meer dagverblijven de slechte zichzelf wel uitselecteren". Voorheen vormden ze geen samenhangend geheel, maar met hun nieuwe gezamenlijke naam, Rijneke Boulevard Zoeterwoude, moeten de veertien (meu- beDzaken aan de Rijndijk in Zoeterwoude en Ha- zerswoude duidelijk maken dat ze hun krachten hebben gebundeld. Gisteren streken de bedrijven hun afzonderlijke vlaggen en ging die van de Rijne ke Boulevard met hulp van burgemeester A. Hou- dijk van Zoeterwoude in top. De bedrijven maken nu gebruik van één muziek- en lichtinstallatie en het aantal parkeerplaatsen is uitgebreid. Rijneke Boulevard Zoeterwoude meet in totaal 40.000 vier kante meter winkelvloeroppervlakte. foto jan holvast Molens in vreugdestand voor eeuweling WASSENAAR PASCALLE CAPPETT1 MEDEWERKSTER Wie vandaag eigens in Netfer- land iets bijzonders opmerkt aan de stand van de wieken van molens, weet dat er wat te vie ren valt. Honderden molens in Nederland worden in de vreug destand gezet omdat ir. P.L. Fauël, die jarenlang bestuurslid was van de Vereniging De Hol- landsche Molen, honderd jaar is geworden. De vereniging heeft een op roep doen uitgaan om op zijn verjaardag de wieken enkele graden linksom te draaien en de wieken uit de ruststand de wieken staan dan loodrecht ver ticaal en horizontaal te ha len. De in het Wassenaarse Johan- nahuis wonende ingenieur uit Wassenaar is dit jaar tevens 72 jaar getrouwd. Zijn vrouw, G. Fauël-Huizinga, bereikte al eer der deze respectabele leeftijd. Het jubilerende echtpaar is hiermee het enige stel in Neder land dat en honderd jaar is en zolang is gehuwd. Dit schijnt deze eeuw slechts drie maal in Nederland te zijn voorgekomen. Voor Fauël waren molens slechts een hobby, maar wel een hobby die behoorlijk ver ging. Omdat Fauël tevens een fanatiek zeilliefhebber was, bracht deze hobby hem op het idee om ook een fok voor mo lens te ontwerpen. Met deze 'fokwiek' konden de wieken van de molens bij weinig wind op gang worden gebracht. Daar naast bedacht hij een eenvou dig remsysteem dat voorkwam dat de molens te warm werden en op tilt sloegen als het storm de. Na de Tweede Wereldoorlog vroeg hij patent aan. Tot de dag van vandaag worden deze 'Fauël-fokwieken' gebruikt. Zo'n 122 van de ruim 900 mo lens in Nederland hebben dit systeem, bestaande uit een plaat die achter de wiek wordt bevestigd. P.L Fauël studeerde begin deze eeuw werktuigbouwkunde aan de Technische Universiteit in Delft en kwam daarna als di recteur te werken bij de Unie van Ijsfabrieken. In 1959 nam hij afscheid van zijn bedrijf, maar zat hierna niet stil. Zo'n twintig jaar geleden werd hij be stuurslid van de Vereniging De Hollandsche Molen die opkomt voor de belangen van de Neder landse molens, en op 85-jarige leeftijd stortte hij zich nog op de studie 'Aërodynamica' aan de TU in Delft. WASSENAAR MIEP DE GRAAFF De Amerikaanse school in Was senaar trilt sinds begin deze week op haar grondvesten om dat president Bush echtgeno te langskomen. Uit eigen bewe ging nota bene, en voor me vrouw Bush is het zelfs al de tweede keer dat ze de interna tionale school aan de Rijks straatweg met een bezoek ver eert. „De president vindt Ne derland een heel leuk land, en zijn staf ook", juicht Jessie Ro- dell, die namens de Amerikaan se school met de organisatie van het presidentiële bezoek is belast. „We vinden het een hele eer. Nee, we hebben er niet zelf om gevraagd: de president pro beert in elk land waar hij op be zoek komt, wat Amerikanen te spreken die hier wonen". Jessie Rodell en haar zeven man/vrouw sterke team maken momenteel overuren. Ze kregen nog geen week geleden te horen dat Bush kwam en er blijken nogal wat haken en ogen te zit ten aan een kortstondig (maxi maal een uur) bezoekje van 's werelds machtigste man. Was de Amerikaanse school altijd al een bolwerk van beveiligingslie- den, nu is het hek helemaal van de dam. Er moet worden gescr eend. gescreend en nog eens gescreend. Daarbij krijgt de school de helpende hand toege stoken van Nederlandse én Amerikaanse veiligheidsdien sten, alsmede van de politie. Er moeten allerlei extra telefoon- en andere communicatielijnen worden aangebracht en een zaal wordt speciaal voor zater dag ingericht. Intussen heeft de school al wel een paar duizend uitnodigingen de deur uit ge daan, want een béétje landge noot mag dit bezoek natuurlijk niet missen. „En er wonen heel wat Amerikanen in deze regio. Maar de schoolkinderen zijn natuurlijk ook in alle staten, die willen er ook bij zijn". Gesprekje Een handjevol leerlingen is uit verkoren om een persoonlijk gesprekje met de president of mevrouw Bush te voeren. „We hebben kinderen van alle mo gelijke nationaliteiten op school, maar degenen die zijn uitgekozen, zijn allemaal Ame rikaans. Dat is toch wel begrij pelijk in dit geval hè", zegt me vrouw Rodell ietwat veront schuldigend. Veiligheidshalve neemt de te lefoniste momenteel ook niet meer aan met haar naam, c.q. die van de school: ze meldt zich slechts met het telefoonnum mer. „Dat doen we wel vaker in dit soort tijden, ook bij de Golf oorlog bijvoorbeeld. Ach, je weet niet waar het goed voor is..", verklaart mevrouw Rodell. Minister Ter Beek in Oegstgeest: OEGSTGEEST ÉRIC JAN WETERINGS Het Marine Electronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest mag in de toekomst zelf standiger gaan werken dan nu het geval is. Dat zei minister van defensie Ter Beek gisteravond op een spreekbeurt voor de plaatselijke PvdA-afde- ling. Of het bedrijf ook voor de particuliere markt mag gaan werken liet de bewindsman in het mid den. Over het aantal arbeidsplaatsen dat in Oegstgeest behouden kan blijven liet de bewinds man zich niet uit. Bij het MEOB werken ongeveer 1000 mensen. Zij houden zich bezig met de produktie en het on derhoud van hoogwaardige optische en elektroni sche apparatuur. Het overheidsbedrijf heeft de af gelopen jaren ook voor andere legeronderdelen dan de marine gewerkt. Orders van het particulie re bedrijfsleven moesten echter worden afgewe zen, omdat het MEOB anders in de knoop zou komen met zijn ambtelijke status. Enige jaren geleden begon in de Oegstgeester vestiging - ook in Den Helder zijn enkele onder delen van het MEOB ondergebracht - een experi ment met zelfbeheer. Sinds de afgelopen jaren fors wordt bezuinigd op de defensie-uitgaven probeert het bedrijf haar marktpositie zoveel mo gelijk te handhaven door andere afnemers dan al leen de marine te zoeken. Ter Beek constateerde gisteravond dat het MEOB „geen slechte uitgangspositie heeft als het de markt op gaat". Op een vraag van een lid van de dienstcommissie (ondernemingsraad) of dat be tekent dat ook aan particuliere bedrijven geleverd mag worden volgde een onduidelijk antwoord. De minister constateerde dat dat mogelijk zou moeten zijn, maar noemde vervolgens als poten tiële klanten slechts andere krijgsmachtonderde len en NAVO-leden. Wel maakte Ter Beek duide lijk voorstander te zijn van een verdergaand zelf beheer. „En dat gaat gepaard met ruimere be voegdheden". Ook over de grootte van het personeelsbestand kon de minster' geen uitsluitsel geven. „Het gaat in deze operatie om doelmatigheid. Defensie is geen werkgelegenheidsproject". Onduidelijk blijft verder of taken van Oegstgeest naar Den Helder verschuiven. „Daar wordt nog op gestudeerd". Minister Relus ter Beek in het Witte Huis in Oegstgeest. Links van hem de secretaris van de Oegstgeester PvdA-afdeling, M. Haasnoot Voorzitter J. Roetten schenkt een glaasje. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27