Regio Ziekenfonds: 200 mensen extra voor plan Simons 'Manipulatie moet geheim blijven' Onderhoud huizen studenten in gevaar Moeder en zus zijn kwetsbaarste groep Van der Vlist bedankt voor voorzitterschap 'Hoeveelheid sloop- en bouwafval terugdringen' Installdata opent 06-lijn Vrijdag 8 november 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK WIM SCHRUVER MEINDERT VAN DER KAAL) CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSELING Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: PIET KOOREMAN 24 Leicis bedrijf onder druk PAUL VAN DER KOOU Het Leidse bedrijf Gene Phar- ming moet de werkwijze van genetische manipulatie geheim houden. Dat heeft het ministe rie van economische zaken ge ëist van de onderneming zolang de octrooien nog niet binnen zijn. De concurrentie op afstand houden vindt het ministerie be langrijker dan het informeren van de Tweede Kamer. Daarom kan de WD-fractie nog even wachten voordat de vragen over Gene Pharming worden beant woord. Het leek zo'n rake kreet: bij het gene tisch manipuleren van koeien is ge meenschapsgeld ge bruikt en dus heeft de gemeenschap recht op informatie over de experimen ten. De praktijk blijkt ingewikkelder dan de kamervragen van de WD deden vermoeden. Juist om te zorgen dat de drie miljoen gulden gemeen schapsgeld'goed be steed wordt, heeft Economische Zaken geëist dat het Leidse bedrijf Gene Phar ming bv zijn mond dicht houdt zolang het nog geen octrooien binnen heeft. Anders wordt de concurrentie maar op ideeën gebracht. Ook in het contract tussen Gene Pharming en het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek (IVO), waar de proeven zijn uit gevoerd, staan bepalingen over geheimhouding. Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft het dan ook over een 'juridisch complexe mate rie' en waarschuwt de WD- voelt er niets voor om de experimenten stop te laten zetten Bij overlijden naast familielid LEIDEN IRENE NIEUWENHUIJSE Een familielid overlijdt: som mige nabestaanden slaan zich gemakkelijk door de tijd die volgt. Voor anderen daarente gen volgt er na het sterven van een naaste een levenslange lij densweg. Vooral moeders van overleden kinderen komen vrijwel niet over hun verdriet heen. Het leven wordt nooit meer als voorheen. Niet de doodsoorzaak, maar de emotionele band van de nabestaande met de overlede ne bepaalt hoe het verlies wordt verwerkt. Ook het tem po van het lichamelijke en geestelijke herstel is voor een groot deel afhankelijk van die band. Deze bevindingen staan te lezen in het proefschrift van Marc P.H.D. Cleiren. Hij pro moveerde deze week cum laude in Leiden op het on derwerp 'Aanpassing na een overlijden'. Hij vergeleek in zijn onderzoek de gevolgen voor de naaste familieleden van een overlijden door zelf moord, verkeersongeval en ziekte. Eigenwaarde Moeders van overleden kinde ren blijken de meest kwetsba re groep onder de rouwenden te zijn. Zij lopen het grote risi co, ook na lange periode, op problemen in hun lichamelijk en geestelijk functioneren. Cleiren geeft als verklaring dat moeders, in tegenstelling tot vaders, hun eigenwaarde veel meer laten afhangen van hun moederschap. Vaders hebben het na het overlijden van een kind beslist niet gemakkelijker, maar op hun emotioneel uiten zit een grotere rem. Ook zijn zij vooral bezig met het op vangen van hun vrouw. Het herstel van moeders van overleden kinderen verloopt meestal zeer moeizaam. Clei ren: „Het overlijden van een kind is een tegennatuurlijke gebeurtenis. Vooral moeders komen daardoor nooit over hun verlies heen. Ze willen het eigenlijk ook niet verwerken". Cleiren heeft hiervoor de vol gende verklaring:Als de moe der het verdriet wel accep teert, legt zij zich als het ware bij de situatie neer. Dan geeft ze toe dat de buitenwereld haar kind en haarzelf wreed heeft behandeld". Daarnaast zijn zussen van overledenen een grote en 'ver geten' groep. Ook zij hebben na het overlijden van een fa milielid vaak grote moeite met de rouwverwerking. Cleiren stelt in zijn proefschrift voorts vast dat broers vier maanden na de dood van een naaste nog zelden problemen in hun sociaal en lichamelijk functio neren hebben. Zusters blijken op dat moment nog steeds diep getroffen te zijn door het verlies. Hun depressieve- en gezondheidsklachten zijn zelfs gemiddeld erger dan bij wedu wen. De reden is volgens de psy choloog weer de sterk emotio nele band. De zussen voelden zich, vrijwel even sterk als de moeders, vaak verantwoorde lijk voor de overledene. Clei ren: „Het is moeilijk verklaar baar, maar de schokreactie blijft ook bij hen gewoon lan ger dan bij broers voortgaan" Ontreddering Volgens de kersverse Leidse doctor verloopt rouwverwer king nooit volgens vaste 'pa tronen'. Hij is wel van mening dat na de eerste schokreactie er bij de nabestaanden veelal ontreddering volgt. Ook ont kenning van de dood is tijdens het rouwproces een 'normaal' verschijnsel. „Aanvankelijk is het verlies te vergelijken met een grote golf die over mensen heen spoelt. Daarna kabbelt het ver driet soms heel lang voort. Ineens, bijvoorbeeld bij de verjaardag van de overlede ne, kan het verdriet weer hef tig toeslaan. Maar over het al gemeen wordt de golf steeds platter, de scherpe kantjes gaan als het ware van de hevi ge emotie af." LEIDEN/DEN HAAG fractie dat het nog wel even duurt voordat ze antwoord krijgt op haar vragen over ge heimhouding. Bij de 'Leidse' experimenten gaat het erom rundvee immuun te maken voor de uierziekte mastitis door aangepast erfelijk materiaal in te brengen. Ook nagemaakt menselijk materiaal werd gebruikt en daar protes teerde de Dierenbescherming eerder dit jaar tegen. De Tweede Kamer voelde er uiteindelijk niets voor om de ex perimenten stop te laten zetten. Wel vroeg ze de minister om snel met richtlijnen te komen voor experimenten met 'transgene die- n' zölang er geen 'het veld' laat land bouw deze week weten dat de proe ven in principe ver boden zijn, tenzij de minister ontheffing verleend. Voordat de minister dat doet, wil hij alles weten over doel, uit voering en belang van de proef, maar ook over de toe komst van de proef dieren. Dat laatste werd actueel toen het Leidse bedrijf de mi nister vroeg of het dieren mag aborteren en/of verkopen waar bij de proef niet aanslaat. Het gebruikte genetische ma teriaal mag afkomstig zijn van de eigen soort, een andere soort of synthetisch bereid zijn. Ook mengvormen zijn toegestaan, heet het flexibel. Om nieuwe kamervragen te voorkomen, wil het ministerie nu wel weten welke geheimhoudingsafspra- ken er zijn en hoe de resultaten van het onderzoek naar buiten kunnen komen. De Leidse Stichting Studenten huisvesting overweegt naar de rechter te stappen, nu staatsse- creatris Heerma per 1 januari de subsidies voor onderhoud stopzet. Door de maatregel dreigen ongeveer 850 Leidse studentenkamers een broodno dige opknapbeurt mis te lopen. Tijdens de behandeling van de begroting vroegen verschillende kamerleden gisteren of het S' hrappen van de subsidie zo- n aar kan. Waren er geen harde toezeggingen gedaan bij het op stellen van het plan om tussen 1985 en 1995 alle achterstanden in onderhoud weg te werken? Staatssecretaris Heerma noemde dat een misverstand. Hij zag geen reden om op zijn beslissing terug te komen en benadrukte dat studentenhuis- vesters de opknapbeurten maar moeten betalen uit reservepot jes en de extra huurverhoging van 5,5 procent. Ook kunnen ze aankloppen bij het Centraal Fonds. Verder zegde Heerma toe met de organisaties rond de tafel zitten. De directeur van de Leidse stichting, Hübben, verwacht weinig van dat overleg en vecht Heerma's verhaal aan. Geld re serveren is niet mogelijk en de inkomsten van de huurverho ging vloeien terug naar het Rijk, zegt hij. Bij het Centraal Fonds zou je pas kunnen aankloppen als je failliet bent of gaat. In de regeling zoals die tot 1 januari geldt, mag studentenhuisves ting 25.000 gulden per kamer verspijkeren en vergoedt het rijk daarvan 80 procent. Driekwart van de 3200 Leidse kamers kon op die manier worden opgeljpt, maar na het opknappen van de Pelikaanhof is het afgelopen. Voor de 250 flats aan het Fla- norpad en de 30 tot 40 binnen stadswoningen, krijgt de stich ting niet de 7 miljoen rijkssubsi die. De i meeste panden hebben het sobere comfort van de jaren zestig: één douche, één toilet en één keuken per tien kamers, terwijl dergelijke voorzieningen tegenwoordig door vijf bewo ners worden gedeeld. De direc teur heeft het over 'uitgewoon de woningen met een slecht casco die vaak niet voldoen aan de eisen van de brandweer'. Het ziekenfonds Zorg en Zekerheid moet 200 mensen ex tra in dienst nemen als het plan-Simons volledig wordt uitgevoerd. Dit voorspelt directeur drs. R.H.M. Hendriks van het ziekenfonds dat de gehele Leidse regio bedient. Hij baseert zijn verwachting op het feit dat particuliere verzekeraars per verzekerde anderhalf tot tweemaal meer mensen in dienst hebben. Ziekenfondsen moeten bij in voering van het plan Simons op dezelfde wijze gaan ad ministreren als de verzekeringsmaatschappijen. waarbij de verzekerden een per centage van hun inkomen als premie betalen en nog een klein gedeelte als vaste premie. Deze nominale premie zal volgens Hendriks in de toekomst sterk stijgen. Onduidelijk is nog wat precies onder die nieuwe verze kering gaat vallen. Gevolg is bij voorbeeld dat bij een eigen risico de afrekeningen niet meer rechtstreeks via het zie kenfonds verlopen, maar ieder een een rekening krijgt die hij weer bij de verzekering moet verhalen. Met het plan Simons moeten de kosten van de gezondheids zorg in de hand worden gehou- LEIDEN WILLEM SPIERDIJK Als het plan Simons doorgaat het is politiek omstreden kan elke verzekerde zelf bepalen of hij een eigen risico neemt Dit betekent dat het ziekenfonds per patiënt een aparte admini stratie moet bijhouden. Extra werk, waarvoor extra mensen nodig zijn. „Van een fervent voorstander ben ik een fervent tegenstander geworden," zegt Hendriks. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid wil komen tot een nieuw systeem van finan ciering van de gezondheidszorg. Er komt een basisverzekering, den. De ziekenfondsen hebben wat dit betreft een slecht imago. Volgens Hendriks is dat niet te recht. „Het idee dat ziekenfond sen niks aan kostenbeheersing hebben gedaan is pure flauwe kul. Degenen die bij het zieken fonds zijn verzekerd hebben een hoger gezondheidsrisico. Voor 1986 kwamen bijvoor beeld vrijwel alle bejaarden in het ziekenfonds. Ook de boot vluchtelingen bijvoorbeeld kwa men indertijd bij ons terecht. Dat bracht voor de ziekenfond sen hogere kosten met zich mee". Met de doelstelling om de kosten niet steeds verder te la ten stijgen is Hendriks het ove rigens wel eens. Volgens de di recteur van het ziekenfonds ontkomt de gezondheidszorg ook niet aan een kostenstijging. „Wanneer wij een goed systeem willen houden, moet er in gëin- vesteerd worden. Er is namelijk nogal wat 'achterstallig onder houd' in deze sector. De lonen zijn laag gehouden. Er zijn veel vacatures, er zijn minder jonge mensen om ze te vervullen. Dat betekent dat de salarissen om hoog moeten". Bovendien is het zo dat veel ziekenhuizen nu al in de rode cijfers zitten. Hendriks: „Dat be tekent dat verdere kostenbespa ringen eigenlijk niet meer mo gelijk zijn. Als wij blijven bezui nigen, zitten we binnenkort met een failliete gezondheidszorg." De directeur van het zieken fonds pleit ervoor om de huidi ge structuur zoveel mogelijk overeind te houden. „Bekijk de situatie in de Verenigde Staten, daar is de prijsontwikkeling aan de markt overgelaten. Het ge volg is dat de de premies onbe taalbaar zijn en 30 procent van de mensen onverzekerd rond loopt. In Engeland is er naast een volksverzekering een geheel privé-circuit ontstaan voör mensen met geld". Hendriks pleit ervoor om de gehele invoering van het plan uit te stellen. „Het is niet goed dat het op deze manier wetge ving moet worden, het is poli tieke koehandel geworden". kels zit en dat gaat me aan het hart. De PvdA is totaal gedesori ënteerd en het is van belang om de partij weer in gareel te krij- DEN HAAG •MEINDERT V Milieugedeputeerde Hans van der Vlist vindt de baan die* hij nu heeft nog steeds leuker dan andere functies. Lange tijd werd de naam van de Zuidhollandse gedeputeerde genoemd als het ging om de opvolging van Mar- janne Sint die vlak na de zomer aftrad. Toen Felix Rottenberg bekend maakte zich kandidaat te stellen, heeft Van der Vlist zich teruggetrokken. „Het is eigenlijk verbazing wekkend dat ik nog zo lang heb nagedacht en overwogen om me kandidaat te stellen voor die functie", zegt Van der Vlist. „Het is natuurlijk eervol om als voorzitter genoemd te worden van zo'n club. Daarbij komt dat de partij behoorlijk in de kreu- Start campagne Zuidhollandse Milieufederatie DEN HAAG MONICA WESSELING Het storten van bouw- en sloopafval moet drastisch ver minderen. Het afval veroorzaakt niet alleen sterke verontreini ging van water, grond en lucht, maar neemt bovendien heel veel ruimte in beslag. In het jaar 2000 moet 90 procent van het bouw- en sloopafval worden hergebruikt. Nu wordt van de 12,4 miljoen ton die jaarlijks in ons land vrijkomt (3,5 miljoen ton in Zuid-Holland), slechts de helft hergebruikt. Dat is veel te weinig vindt de Zuidhollandse Milieufederatie. Deze organisatie begint van daag, samen met de Overijssel se vereniging Natuur en Milieu, een grootscheepse campagne 'Preventie en hergebruik van bouw- en sloopafval'. In eerste instantie richt de milieufedera tie zich op de gemeenten die via bouw- en sloopvergunningen en -verordeningen eisen kun nen stellen aan afvalverwerking. Gemeenten kunnen met eigen gebouwen het goede voorbeeld geven. Elke gemeente die het goed doet, kan worden onder scheiden met een speciale fede- ratievlag 'Campagne bouw- en sloopafval'. Behalve de gemeenten den ook bouwbedrijven, archi tecten en woningbouwveren gingen ingeschakeld. Zuid-Hol land en Overijssel zijn de lopers, de komende jaren word ook in de andere provincies he bouwafvalprobleenm aange pakt. Tijdens bouwen en slopen van woningen en andere ge bouwen komt onder meer hout, puin, steen, kunststoffen en klein chemisch afyal vrij. Nu gaat alles op een grote hoop en wordt afgevoerd naar de stort plaats. Her en der wordt het chemisch afval wel gescheiden ingezameld. De hoeveelheid bouw- en sloopafval is ruim twee keer zo groot is als de toch ook al aanzienlijke bult huis houdelijk afval die jaarlijks wordt geproduceerd. Uit een enquête onder 95 Zuidhollandse gemeenten blijkt dat niet één gemeente in haar bouw- en sloopvergunning de verplichting heeft opgenomen om het afval fatsoenlijk te ver werken. Daar moet volgens de milieufederatie dus verandering in komen. Veel materialen kun nen hergebruikt worden. Asfalt kan worden omgesmolten tot nieuw asfalt, hout versnippert voor de spaanplaatindustrie en glas wordt eveneens nieuw glas. Materiaal zoals pvc en een aan tal andere kunststoffen kunnen niet worden hergebruikt en het gebruik daarvan moet dus zo veel mogelijk worden beperkt. Scheiden Hergebruik is alleen mogelijk als de afvalstoffen gescheiden worden. Dat moet al op de bouwplaats (of sloopplaats) ge- beuren. In plaats van één grote afvalbak, moeten er verschillen bakken worden neergezet. De milieufederatie denkt een der gelijke handelwijze te kunnen bevorderen door voorlichting, maar dat is niet genoeg. Er moeten ook financiële prikkels komen. Storten moet duurder worden en zeker als het stort van ongesorteerd afval betreft. Volgens M. Klijn van de milieufederatie verdient ge scheiden afvoer van afval zich zelf terug. „Er wofdt op stort- kosten bespaard en bovendien levert afval dat kan worden her gebruikt, geld op. Het mes snijdt dus aan twee kanten De bouwbedrijven staan niet direct te springen, maar wijzen het idee ook niet af, zo constateert Klijn. Zodra de gemeenten zijn voorgelicht (begint nu en gaat twee jaar door) gaat de milieu federatie bij de bouwbedrijven de boer op. In alle bouwketen Tijdens bouwen en slopen van woningen en andere gebouwen komt onder meer hout, puin, steen, kunststoffen en klein chemisch afval vrij. Nu gaat alles op een grote hoop en wordt afgevoerd naar de stortplaats. foto wim dijkman komt een poster te hangen met de tekst Bouwafval?, doe het in een bak apart. Architecten wordt bij het ontwerpen van gen zo veel mogelijk gebruik te maken van hergebruik-materia- len en in elk geval niet meer te ^gebruiken stoffen te weren. Gistermiddag werd door Zuidhollandse milieugedepu teerde Van der Vlist officieel het startsein gegeven voor de cam pagne. De provincie, evenals overigens de Vereniging van Zuidhollandse gemeenten, zeg de haar medewerking toe. De kritiek van de milieufederatie dat de provincie niet direct het goede voorbeeld geeft door sloop van 'het nog fraaie pro vinciehuis'. pareerde hij met verve. "Er is twee jaar gestu deerd op renovatie. Je moet echter wel verder kijken dan al leen naar het al dan niet produ ceren van sloopafval. Dit ge bouw vreet energie en blijft dat doen. Dat is ook niet best voor het milieu. Betrek je daarbij ook het slechte werkklimaat, dan is het besluit heel wat minder vreemd", aldus Van der Vlist. Toen Van de Vlist vanuit de partij verschillende verzoeken kreeg om zich kandidaat te stel len, heeft hij onmiddellijk con tact gehad met Felix Rotten berg. „We hebben toen afge sproken dat ik pas in beeld zou komen wanneer hij besloot om het niet te doen. Ik denk dat hij beter geschikt is om die kar te trekken. Bovendien is de nieu we periode voor de Staten nog niet eens een jaar oud en het is vervelend om dan al af te ha ken. Ik had me voorgenomen in elk geval twee pejiodes uit te zitten". Archeon krijgt advies van twee Leidse studenten LEIDEN/ALPHEN Twee Leidse studenten archeo logie en hun docent gaan het themapark Archeon. dat over anderhalf jaar aan de rand van Alphen verrijst, adviezen geven over de inrichting. In het park kan het publiek zelf ervaren hoe de mensen, vanaf de prehistorie leefden. Archeon heeft de Leidse fa culteit pre- en protohistorie ge vraagd te adviseren welke expe rimenten nuttig en aantrekkelijk zijn voor de honderdduizenden bezoekers die er jaarlijks wor den verwacht. Eén van de studenten gaat zich bezighouden met het na bouwen van twintig woonstal- huizen, de ander met leerbe- werking en smelten van ijzer. De faculteit zelf speelt nauwe lijks een rol, omdat er weinig aandacht wordt besteed aan wetenschappelijk onderzoek. LEIDEN/ZOETERMEER Installdata, de Zoetermeerse computerhandelaar die het fail liete Infotheek in Leiden groten deels heeft overgenomen, heeft een team aan de telefoon gezet om informatie te geven over de banen die bij het bedrijf be schikbaar zijn. De onderneming heeft speciaal voor dit doel een 06-lijn opengesteld. Installdata heeft 'veel mensen' nodig ver telde een woordvoerster. Ook bij andere computerbedrij ven meldt zich ontslagen perso neel van Infotheek. Bij Raat System Services en Getronics in Amsterdam zijn enige mensen van het Leidse bedrijf aangeno men. De Kern Groep in Leiden heeft contacten gehad, maar die hebben niet geleid tot een dienstverband. Directeur drs. R.H.M. Hendriks van het ziekenfonds Zorg en Zekerheid: „Van een fervent voorstander van het plan Simons ben ik een fervent te genstander geworden." foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 24