Leiden Nieuwe regels voor verdeling woningen Massaal protest tegen verhoging belastingen Op papier is de tram al weer terug Drie scenario's voor een autoluw centrum Vrijdag 8 november 1991 Verhuurders krijgen meer invloed op toewijzing Het huidige puntensysteem voor het verdelen van woon ruimte gaat op de helling. Het wordt vervangen door een regeling waarbij woningen onder meer via advertenties worden aangeboden. De verhuurders mogen meepraten over wie er in hun woningen komt en de rol van de ge meente wordt minder dominant. LEIDEN ROY KLOPPER Gemeente en woningbouwvere nigingen presenteren eind deze maand dit geheel nieuwe sys teem voor de woonruimtever deling dat in Leiden jaren onbe spreekbaar leek. Het wordt in 1993 van kracht. Beide doen erg geheimzinnig over het nieuwe plan. Ze willen er nog niet in houdelijk op ingaan, omdat het college van B en W het pas mid den november bespreekt. 'Spectaculair* Volgens een woordvoerder van Onbespreekbaar „Zo lang ik de scepter zwaai, verandert er niets aan de woonruimteverdeling", zei toenmalig wethouder Tesse- laar (volkshuisvesting) in fe bruari 1988. Herhaalde ver zoeken van woningbouwvere nigingen om een deel van hun woningbezit zelf te mogen toewijzen, wees hij resoluut af uit angst voor vriendjespoli tiek. Met het vertrek van Tesse- laar kwam er ruimte voor nieuwe 'onderhandelingen'. De ex-wethouder zag het zelf al aankomen: „In mijn partij zit een aantal mensen met een functie bij woningbouwvere nigingen. Het zal dus wel een issue worden voor de PvdA". Inderdaad. Onder zijn op volger T. van Rij (PvdA), oud bestuursvoorzitter van de Wo ningbouwvereniging Leiden, lijkt het logge toewijzingsbe leid van de gemeente ingrij pend te gaan veranderen. Hoewel Van Rij zich niet liet haasten door dreigementen van met name de WBL. Die weigerde ook maar een spijker in de Slaagwhijk te vervangen zo lang ze geen vinger in de pap kreeg bij de toewijzing van de flatwoningen. Nu komt er een inzichtelij ker systeem, zeggen gemeente en verhuurders op voorhand. Het werd, ook volgens de ge meente, hoog tijd. Ambtena ren, verhuurders en woning zoekenden waren allang niet meer tevreden met het huidi ge systeem. „Het is een blind computersysteem, een streng rechtsnijdend zwaard van rechtvaardigheid", wist een ambtenaar van de directie woonruimteverdeling ooit over zijn werk te vertellen. een van de woningbouwvereni gingen zijn de veranderingen 'spectaculair'. Hij voorspelt een veel inzichtelijker systeem voor de huurders. De rol van de ge meente wordt minder domi nant. De verhuurders vragen al geruime tijd om meer zeggen schap over wie er in hun wonin gen komt. Volgens R. van Nood, be- stuursmedewerker van wethou der T. van Rij (volkshuisvesting) moeten een aantal zaken nog nader worden uitgewerkt. Zo is nog niet vastgesteld wat er ge beurt met de mensen die nu al staan ingeschreven bij woon ruimteverdeling. Momenteel staan 10.000 mensen op de lijst van woningzoekenden. Sommi gen hebben een vorstelijk aan tal punten gespaard. Van Nood wil niet ingaan op de exacte in houd van de plannen. Het blijft daarom tot eind november on duidelijk volgens welke criteria woningen in de toekomst wor den toegewezen aan potentiële huurders. Uitgangspunten Overigens zijn de plannen die deze maand worden gepresen teerd uitgangspunten. Pas als ze in de inspraak zijn geweest, worden ze tot in detail uitge werkt. Voorafgaande aan de in voering in 1993 zou al volgend jaar een proef starten. De nieuwe woonruimteverde ling betekent ook dat de Wo ningbouwvereniging Leiden (WBL) kan beginnen met de op knapbeurt van haar flats in de Slaaghwijk. De WBL heeft altijd geroepen pas te willen begin nen als ze mag meepraten over wie er in de woningen komen. 21 Wie aanstalten maakt de straat over te ste ken over het zebra pad heeft volgens de nieuwe verkeersre gels voorrang op het aanstormende auto verkeer. Voorheen moest de voetganger eerst echt op de zebra lopen om zich veilig te kunnen wanen, zoals het figuurtje op dit verkeersbord. Als de plannen voor een autovrije binnenstand doorgaan dan wordt het centrum een groot wandelgebied en zijn zebrapaden overbodig. In de hal van het stadhuis is een ten toonstelling ingericht over de nieuwe ver keersregels. De expo sitie duurt nog een maand en is daarna ook in de bibliotheek aan de Nieuwstraat te LEIDEN» JANET VAN PUK Het project om de binnenstad autoluw te maken kan worden aangemeld bij het ministerie van verkeer en waterstaat. Dan bestaat de kans dat Leiden als proefgemeente subsidie en hulp krijgt voor het uitwerken van de plannen. Ambtenaren hebben al 'voorzichtige contacten' ge had met het ministerie. Dat blijkt uit een ambtelijke notitie die wordt gebruikt als 'leidraad' tijdens een commis sievergadering op 18 december. Dan praat de gemeenteraad voor het eerst over de voorstel len van CDA-wethouder J. Walenkamp die het aantal au to's in het centrum voor 2000 wil verminderen. Ambtenaren hebben drie sce nario's uitgezet voor een auto luw centrum. De gemeente kan kiezen voor een rigoureus plan: de binnenstad gaat tussen 11.00 en 18.00 uur en op koopavon den op slot voor auto's, ook voor die van bewoners. Een groot gedeelte van het centrum wordt dan voetgangersgebied en het openbaar vervoer 'komt binnen' via speciale slagbomen. In dat geval moet net buiten het afgesloten gebied extra parkeer ruimte komen voor binnen stadsbewoners. De gemeente kan ook besluiten bepaalde groepen mensen wèl toe te la ten in het gebied: bezoekers, ge handicapten of taxi's. Een plan dat minder ver gaat is het ontmoedigen van auto mobilisten. Het ipoet zo moei lijk zijn om met de auto in het centrum te komen dat de mees te mensen kiezen voor een an der vervoermiddel. Of voor par keren buiten het centrum. Wie in de binnenstad wil parkeren, betaalt daarvoor bijvoorbeeld een fors bedrag. Een dergelijk plan kan alleen slagen als er goede wegen rond de binnen stad zijn en als er duidelijk op wordt gelet dat niemand de ver boden en geboden overtreedt. „Het imago (bereikbaar heid/toegankelijkheid) van de 'We zijn er bijna' noemen zij het minst vergaande model. De hoofdgedachte daarbij is dat de binnenstad al autoluw is. Het voetgangersgebied kan nog iets groter worden, het straatmeu- blair moet weg, de fietsroutes moeten beter en het parkeren door bezoekers moet 'in het meest kwestsbare gebied' ver minderen. De verkeersambtenaren be nadrukken dat 'elke stap moet worden gezet in goed overleg met de betrokkenen'. „In dit ge val zijn dat er nogal wat". Geen bekentenis in zaak Bosrode De twee Leidse mannen die ver dacht worden van de moord op de 35-jarige Leidenaar Willem Comelisse aan de Bosrode zijn vanochtend in Den Haag voor geleid voor de officier van justi tie. Gisteren hebben de twee, 27 en 45 jaar oud, een verklaring afgelegd. Maar die kan volgens politiewoordvoerder D. Grave- land niet als een bekentenis worden gezien. De verdachten zijn woensdagavond aangehou den. De rechter-commi< moet nu beslissen of de i nen in voorarrest blijven. Valkenier heeft te weinig leerlingen De christelijke basisschool De Valkenier aan het Valkenpad heeft te weinig leerlingen om zelfstandig voort te bestaan. Om te voorkomen dat de school in de zomer dicht moet, voert het schoolbestuur besprekingen over een fusie. Als die fusie doorgaat, wil het college van B en W het verzoek van het schoolbestuur steunen om de school een jaar langer open te houden. De Protestants-Chris telijke Schoolvereniging denkt de school definitief te kunnen redden met de benoeming van een nieuw team van leraren en directeur. Zo ver willen B en W echter niet gaan. LEIDEN <VIM WEGMAN Aan de vooravond van de be handeling van de begroting in de gemeenteraad, protesteren bewonersgroeperingen massaal tegen de aangekondigde verho ging van de onroerend-goedbe- lasting (ogb). Volgens hen drei gen grote aantallen huurders en woningbezitters in financiële problemen te komen door de alsmaar stijgende woonlasten. De organisaties vinden de nieu we ogb-stijging daarom onaan vaardbaar. Ze vragen de ge meenteraad het plan af te wij zen. De bewonersgroepen in totaal 14 organisaties uit alle delen van de stad wijzen er op dat het rijk de huren jaarlijks met minstens 5,5 procent wil verhogen en tegelijkertijd de in dividuele huursubsidie fors kort. Verder is de verontreini gingsheffing door de steeds gro ter wordende milieuproblemen aanzienlijk omhoog gegaan en vertoont de rente een stijgende lijn. Ook voor andere zaken zoals servicekosten moeten bewoners steeds meer betalen. De nieuwe verhoging van de onroerend-goedbdasting zal voor velen de druppel zijn die de emmer doet overlopen, vre zen de bewonersorganisaties. Deze gemeentelijke belasting is de afgelopen jaren al met enke le tientallen procenten geste gen. Door de combinatie van de verschillende verhogingen, drei gen vooral mensen met een laag besteedbaar inkomen te verarmen. Vanmiddag is de raadscom missie financiën begonnen met de eerste vergadering over de belastingplannen voor volgend jaar. Als de Verenigde Staten nog steeds de uitstalkast van de toekomst zijn, ziet het er voor de tram nog niet zo slecht uit. Halverwege de jaren '80 leg den verschillende steden weer een tramlijn aan nadat ze die 30 jaar eerder massaal hadden geschrapt om de enorme verkeersoverlast in de binnensteden terug te dringen. Hier de ultramoderne tram in de stad Buffalo in de staat New York. foto c. koelewijn Tussen droom en daad staan vele jaren en praktische be zwaren, maar in Leiden en om geving wordt hardop gedacht over een nieuwe tram. „De NZH is niet langer een busbe drijf maar een regionaal open baar vervoerbedrijf', om schrijft districtschef Leeuwen- burgh de recente bekering. De in 1990 verschenen vervoers- nota van de provincie Zuid Holland spreekt nadrukkelijk van 'hoogwaardig openbaar vervoer*, terwijl ook de ge meente Leiden regelmatig met de regiogemeenten fantaseert over sneltrams. Deel 4 DE TOEKOMST LEIDEN KAREL BERKHOUT WIM WEGMAN De oorzaak van de opleving van het tramgeloof is dagelijks zichtbaar op de wegen waar bussen vastlopen in eindeloze files auto's die bovendien het milieu bederven met hun uit- laatsgassen. Een tram rijdt over een vrije baan op dure maar schone elektriciteit, die wordt opgewekt in energiecentrales waar de uitstoot kan worden beheerst. Daarnaast schieten met name in de duin- en bol lenstreek de nieuwbouwwijken als paddestoelen uit de grond, wat de vervoersstromen doet aanzwellen. „Reizigers vinden de tram bo vendien veel comfortabeler dan een bus en dat zou een stimu lans kunnen zijn om uit de auto te stappen", zegt Leeuwen- burgh. Zowel het rijk in het Na tionaal Milieubeleidsplan als de regio in het plan OVmaal2 is be zig om het aantal reizigers in het openbaar vervoer te verdub belen voor het jaar 2000. „Ook de NS is geïnteresseerd in een kwalitatief goede aanvulling op het treinvervoer", zegt NS-chef H. van der Ruit. Forensen De routes voor de trams liggen op papier ongeveer vast, al is nog niets zeker en alles voor de lange termijn', zoals de Leidse verkeersambtenaar P. Eilander het uitdrukt. De NZH heeft de afgelopen jaren een aantal stu dies laten verrichten en ook op de burelen van het Leidse stad huis circuleren enkele scena rio's. De meest kansrijke tram route is op dit moment van Zoetermeer, via Voorschoten Gangs de nieuwbouwwijk Star- renburg) naar Leiden. Daar rijdt de tram dan de binnenstad in, óf langs de Churchilllaan, Haag- weg, Noordeinde, Rapenburg naar het station of langs de Lammenschansweg, Korevaar- straat, Breestraat naar het sta tion. P. Eilander: „Een idee is ook om vanaf Zoetermeer met een rail verbinding aan te sluiten om de spoorlijn Alphen aan den Rijn- Leiden en daar dan met NS- materieel overheen te rijden". De lijn kan in twee richtingen worden verlengd, van Zoeter meer naar Rotterdam en van Leiden naar Katwijk. De Haagse Trammaatschappij (HTM) heeft ook plannen om de Oude Gele Tram in ere te herstellen en van Den Haag via Wassenaar naar Leiden te rijden. De tram kan de duin- en bollen streek ontsluiten door van het Leidse station naar Katwijk te rijden dwars door de nieuw te bouwen wijk Zanderij. Van daaruit kan eventueel worden doorgereden naar Noordwijk waar ook een nieuwbouwwijk is gepland. Nog verder in de toe komst ligt dan het plan om vanuit Noordwijk naar Leiden te rijden via Voorhout om daar de forensen op te pikken uit de nieuwbouwwijken. Onbetaalbaar Maar zit iedereen wel op de te rugkeer van de tram te wach ten? Frans Mensonides, secreta ris van de reizigersvereniging Rover in Leiden, in elk geval niet. „Ik ben niet tegen de tram, laat ik dat voorop stellen. Maar ik word soms een beetje kriegel van al die plannen. Je mag ho pen dat ze niet doorgaan, al thans nu nog niet. Want ze zul len zeker geen verbetering zijn voor het openbaar vervoer in dit gebied". Mensonides' belangrijkste be zwaar tegen een herintroductie van de tram zijn de enorme kosten die dat met zich mee brengt. „Een kilometer tramlijn en dat heb ik het puur over de aanleg van rails en bovenlei dingen kost ongeveer 10 mil joen gulden. Zijn er extra voor zieningen nodig, zoals viaduc ten en dergelijke, dan kom je uit op een veelvoud van dat be drag. Het is dus een ongelooflijk dure oplossing. Ik heb eens be rekend dat als je het oude net van de Blauwe Tram nu zou aanleggen, je tussen de 500 mil joen en één miljard gulden kwijt zou zijn. Voor dat geld kan ik wel betere dingen bedenken". Juist omdat de lijnen zo duur zijn, kunnen trams alleen nooit de hele regio bedienen. „Een lijn naar Katwijk, om maar wat te noemen, zal niet alle wijken van dat dorp kunnen aandoen, of je moet een wel erg ingewik keld en omslachtig traject aan leggen. Dus zul je verschillende afsplitsingen moeten maken, die echter nog minder rendabel zullen zijn dan één enkele lijn. De kans is daarom groot dat na de introduktie van de tram overal in de regio 'witte vlekken' ontstaan: wijken en buurten die verstoken zijn van goed open baar vervoer". Een probleem dat zich 30 jaar geleden veel minder voordeed, omdat de gemeenten in de re gio toen veel kleiner waren. „Sindsdien is echter de ene na de andere nieuwbouwwijk de grond uitgestampt. Die dorpen zijn werkelijk gigantisch ge groeid". Mensonides ziet maar één ma nier om de tram ooit in dit ge bied terug te krijgen: verbeter de bus. „Het klink raar, maar dat is de enige oplossing. Een tram is namelijk pas rendabel als ze per dag, op het drukste punt, minimaal 10.000 passa giers vervoert. Dat aantal wordt nergens in dit gebied gehaald. De drukste buslijn, Leiden-Kat- wijk, telt 4500 reizigers per dag, en dan nog verdeeld over ver schillende diensten. Daarom: stimuleer het gebruik van de bus. Zorg ervoor dat lijnen in derdaad 10.000 passagiers per dag halen, en begin pas dan te denken aan de herinvoering van de tram". (Met dank aan Emiel Fang- mann voorde literaire fragmen ten, Dit is het vierde deel van een vijfdelige mini-serie over de Blauwe Tram die op 9 november 30 jaar geleden verdween. De vorige delen stonden op 5, 6 en 7 november in de krant. Zie ook in dit katern de bijdragen van le zers.) Gierende tramfluit Geen schrijver in wiens ver halen de blauwe tram zo vaak voorkomt als F.B. Hotz. Moge zijn vaak gebloemlees de verhaal 'De tramrace' niet over de blauwe tram gaan, in 'Drijvende mijnen' schrijft Hotz: Intussen was het Kort Rapenburg overkluisd voor de komst van de electrische tram in Leiden. De huizen en het café Franciscanerbrau schuin aan de overkant werden afgebroken. 'Drijvende mijnen' komt uit Hotz' bekroonde bundel Ernstvuurwerk (1978). Daar in ook het verhaal 'De op dracht': Alleen met de blauwe tram naar zee, op een vrije dag in de zomer, daar had ik m'n redenen voor. De zware 'Budapester' daverde over het bochtige tracé en schoot zo dicht langs takken en blinde muren dat haren opwoeien en ogen knipperden door de snel wisselende uindval bij de open balkondeuren. Eerst kwam de geur van uienvelden binnen, dan die van haringtonnen en ten slotte feestelijk die van de open zee Die rit mocht dan bijna iets van groot leven in zich hebben, vooral als de tramfluit baldadig door de nauwe dorpsstraatjes gierde, toch was het maar pas voorspel. W.F. Hermans beschrijft in De donkere kamer van Damokles wat er in mei 1940 in Voorschoten met de tram gebeurde: De Duitsers kwamen op stoffige vrachtauto's het dorp binnenrijden. De blauwe tram moest stilgelegd worden. De Duitsers hadden nog dezelfde helmen als in 1914-18. De helmen van de burgerwacht namen zij in beslag, ook de uniformen, de pistolen en de oude geweren. Na hun intocht hernam de blauwe tram zijn normale dienstregeling. De 'Snor' aan Zijloever niet ter discussie LEIDEN» Het alternatieve bouwplan voor de Zijloever van wijkcomité De Kooi kan niet in de plaats ko men van het al bestaande ge meentelijke bouwplan. Wet houder Tj. van Rij (ruimtelijke ordening) meent dat een dis cussie daarover te laat is. Naar verwachting wordt op 1 januari begonnen met de bouw van 51 woningen. De bezwaren van omwonen den tegen het aangepaste bouwplan- werden gisteravond door een meerderheid van de fracties verworpen. Alleen de SP is helemaal tegen het bouw plan, Groen Links en D66 vin den de beoogde woningen te hoog. In een'laatste poging de plan nen tegen te houden uitte gis teravond een grote groep om wonenden nogmaals hun be zwaren bij de raadscommissie ruimtelijke ordening. Nieuwe argumenten droegen ze echter niet aan, zo oordeelden Van Rij, zijn fractiegenoten van de PvdA, het CDA en de WD. „We krij gen een sik van de Snor", werd er gezegd en „de Zijloever-dis cussie wordt zo langzamerhand een oeverloze discussie". Gijzenij De gemeente is wel bereid om te kijken naar alternatieven van het wijkcomité voor de bebou wing van het Gijzenij-terrein, dat even verder aan de Zijloever ligt. De gemeente kiest in haar plan voor een blok woningen evenwijdig aan de Soemba- straat en voor een groenstrook aan de oeverkant. In het alter natieve plan is sprake van twee blokken die haaks staan op de Soembastraat. Daartussen komt een groenstrook Het alternatief is niet in over eenstemming met het huidige bestemmingsplan. De twee plannen zullen ver geleken worden. In december zal het college reageren op het Gijzenij-plan van de Kooibewo- ners.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21