Sport Celstraf hangt Lerby weer boven het hoofd Joris van Benten staat op scherp PSV in zak en as Basketbal taboe voor besmette 'Magie' Johnson vim Vrijdag 8 november 1991 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB V Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN NIEUWSLIJN Kopstoot kost Blinker zes wedstrijden ROTTERDAM De kopstoot, die Regi Blinker zondag in de wedstrijd tegen De Graafschap aan Rob Matthaei uitdeelde, is hem op een schorsing van zes wedstrijden komen te staan. De Feyenoorder kreeg tevens een boete van 250 gulden. Blinker heeft na overleg met Feyenoord besloten om geen beroep aan te tekenen. „Dat heeft geen zin, want iedereen heeft op tv kunnen zien wat er is gebeurd," aldus de donkere aanvaller, die op een lichtere straf had gerekend. De schorsing betekent dat Blinker de wedstrijden tegen FC Utrecht, MW (beker), Ajax, Fortuna Sit- tard, FC Twente en Sparta moet missen en dat hij pas in het weekend van 21 en 22 december in de uitwedstrijd tegen Ajax weer van de partij kan zijn. Nyssen dringt door tot kwartfinale BIRMINGHAM Voor de derde keer in zijn profcarrière is Tom Nijssen doorgedrongen tot de laatste acht van een ATP-tennis- toemooi. De 27-jarige Limburger, nummer 293 van de wereld, bereikte gisteren de kwartfinales in het met één miljoen gulden gedoteerde toernooi van Birmingham. Hij versloeg in de tweede ronde de als zevende geplaatste Zweed Magnus Larsson in twee sets, 7-6 (8-6) en 6-2. In de openingsronde had hij de Amerikaan Tarango verslagen (6-2 6-4). In de kwartfinales speelt de tennis ser uit Sittard tegen de winnaar van het duel tussen de Duitser Mronz en Fransman Raoux. Eerder bereikte Nijssen de laatste acht in Boston 1987 en Hong Kong 1990. Drugshandel schakelt sportlieden in BOGOTA Colombiaanse drugshandelaren misbruiken steeds meer sportlieden uit hun land, die naar internationale wedstrij den reizen, om cocaïne naar Noord-Amerika en Europa te ver voeren. Alleen de afgelopen acht maanden zijn, volgens gege vens van de politie in Bogota, dertig sportmensen gearresteerd die drugs probeerden te smokkelen. Het laatste geval betreft de atleet Jacento Navarrete, die vorige week op Kennedy Airport in New York werd gearresteerd. Drugshonden hadden twee kilo gram cocaïne ontdekt, die in een dubbele bodem van een sport tas waren verstopt. Navarette beschuldigde zijn trainer Jairo Cu- billos, die hem de tas had meegegeven. Cubillos verklaarde dat hij de tas in Los Angeles had ontvangen van een man met het verzoek hem aan de atleet door te geven. Koploper Oegstgeest tegen Sleutels Het gaat goed met Oegstgeest en het gaat goed met Joris van Benten. De club staat bovenaan in de vierde klasse zaterdag, zij het met de hete adem van Ter Leede in de nek, en de 22-jarige voetballer draait vrolijk mee. Sinds hij een paar jaar geleden UVS de rug toekeerde en weer terugkwam naar zijn oude cluppie Oegstgeest, waar hij al op vroege leeftijd begon te ballen, is de goedlachse Van Benten een vaste waarde voor de vereniging. LEIDEN HERMAN JOUSTRA Ook al is het soms passen en meten geblazen in verband met zijn werk als systeembeheerder bij een bedrijf op Schiphol, waar hij wisseldiensten draait. Is dat iverk wel te combineren met het voetbal? „Soms probeer ik nog wel eens een dienst te ruilen, maar nor maal kan ik eens in de drie we ken niet komen trainen. Net als Willem Bouckaert van FC Lisse, haha..." Waarom moet je lachen? „Nou, hij heeft gezegd dat als zijn prestaties minder zijn dat ze het dan niet pikken dat hij minder kan trainen. Ik heb daar nooit iets van gemerkt. Vorig jaar toen ik in dienst zat, stond ik ook in het eerste." Wat doe je om het gebrek aan training te compenseren, voor jezelf bezig zijn? „Nee. ik heb dat niet nodig lijkt het wel. Ik ben vaak vroeg in het seizoen al in vorm. Ik ben geen natuurtalent, wel gretig. En als ik een week niet getraind heb, ben ik nog gretiger. Waarom ben je eigenlijk naar UVS gegaan? En waarom kwam je weer terug? „Ik ging er op mijn vijftiende naartoe. Het niveau van de jeugd ligt daar veel hoger. Dat is leuker. Je voetbalt om te voet ballen. En het is toch veel aan trekkelijker tegen Feyenoord te voetballen dan pakweg tegen Rijnsburgse Boys B6. Uiteinde lijk speelde ik bij UVS in het tweede en ik zag niet de moge lijkheid snel in het eerste te ko men. Bovendien moesten we zondag om tien uur 's ochtends voetballen. Dat had niet mijn voorkeur. Dus ben ik op mijn negentiende weer teruggegaan naar Oegstgeest." Van UVS naar Oegstgeest... waarom ben je niet hoger gaan spelen bij een andere club? „Zoals? Ik ken de club. Ik heb er vrienden. Ik wist niet waar ik anders naartoe zou moeten. Lugdunum of Roodenburg? Daar heb ik weinig te zoeken." Waarom lukt het nu ineens wel met Oegstgeest? „Er zijn een hoop nieuwe jon gens. Ze zijn gretig. Onze ach terhoede is sterk, die kan één- op-één voetballen. De laatste man kan doorschuiven, dan heb je toch een mannetje extra op het middenveld. We hebben een uitgebalanceerd midden veld, zoals dat heet. En de voor hoede: Van Delft is beregoed en die spits uit Eindhoven (Ronald Pillmeijer, red.) is sterk. Boven dien hebben we de beste keeper uit de vierde klasse, Frits Bleichrodt. Ikzelf fungeer als een soort vierde aanvaller. Ik 15 IN HOGER BEROEP hoorde Sonen Lerby Ben maanden cel tegen zich ei sen, waarvan vier maanden voor waardelijk en een boete van 500.000 gulden. moet de achterlijn halen, op snelheid, vanaf rechts." Wat weet je van De Sleutels, de komende tegenstander? „Ik weet er vrij weinig van. Ik heb ze één keer zien voetballen, uit tegen KRV. Het is een taai ploegje, ze gaan voor elke me ter. Ik heb gehoord dat ze de meeste punten uit hebben ge haald. maar ik verwacht dat ze hier niet voor twee punten ko men. Verder is het een gezellige club, net als Oegstgeest. Ze heb ben er zelfs hetzelfde bier, haha." De afgelopen week heb je niet kunnen trainen, je bent dus weer gretig? „Ja, dat is geestelijk zeker een voordeel. Ik sta helemaal op scherp." Bij PSV is het verbale gerommel begonnen. Aanvoerder Gerald Vanenburg is de eerste die con sequenties voorspelt na de dra matische uitschakeling tegen Anderiecht. „Ik denk dat het nu voor PSV moeilijk wordt de dure spelers te behouden. We kwa men woensdag duidelijk kwali teit te kort. En Anderiecht is niet eens een absolute topploeg." Wat Vanenburg betreft kan de ?est van het seizoen schriftelijk worden afgedaan. „Voor mij is het jaar afgelopen. Het kam pioenschap interesseert me niets meer. Ik ben al zes of ze ven keer kampioen geworden. Ik wil de Europa Cup winnen en ik had het gevoel dat we die dit seizoen konden winnen." Over de wedstrijden tegen Anderiecht velt hij een hard oordeel. „Het elftal heeft ge faald. De eerste helft is PSV zoek gespeeld. De ploeg begon veel te gemakkelijk, vervolgens kon den ze niet meer onder de druk uit komen. PSV kwam kwaliteit te kort. Na de rust ook, toen bleek dat er niemand de pass kon geven die een speler voor de goal zette. PSV had het veel slimmer moeten aanpakken." Hij laat coach Robson buiten de schuldvraag. „Wat Robson heeft uitgestippeld, heeft niet gewerkt. Dat komt vaker voor. We hadden een moment moe ten hebben zoals Barcelona, maar dat kwam er niet." Manager Ploegsma blijkt zich verkeken te hebben: „De beste ploeg was die van 1988, maar ik dacht dat deze selectie dicht in de buurt kwam. Nu is gebleken dat we geen tweede Lerby heb ben kunnen vinden." Dat is een voorzet om bij Er- win Koeman te informeren. „Heeft Ploegsma dat gezegd? Dan kan ik zeggen dat er ook geen tweede Ronald Koeman is gevonden. Maar het is een feit dat de ploeg van '88 meer spe lers had die de kar trokken. Zo'n elftal maak je ook maar zelden mee. Ik heb het bij KV Meche- Ien meegemaakt. Je mag als speler blij zijn als je zo'n perio de beleeft PSV komt op het ogenblik gewoon kwaliteit te kort. Er moet wat bij komen, om te beginnen Romario en Va nenburg. Hans van Breukelen draait de volgorde om: „We missen voor al Vanenburg en ook Romario. Ik vind Vanenburg op het ogen blik belangrijker dan Romario, dat heeft de eerste serie wed strijden van dit seizoen bewe zen." De doelman vreesde ove rigens al voor uitschakeling. „Je hoopt eigenlijk tegen beter in, net als voor het WK van Italië. Mijn gevoel is eigenlijk beves tigd. PSV is geen Europese top ploeg." INGLEWOOD ANP Earvin 'Magie' Johnson heeft zijn basketbal-carrière beëin digd. De guard van de Los An geles Lakers zei gisteren op een persconferentie besmet te zijn met het HlV-virus, dat Aids kan veroorzaken. Op medisch ad vies heeft hij met onmiddellijke ingang een punt achter zijn loopbaan gezet. „Ik ben besmet met het HIV- virus", zei Johnson in The Fo rum in Inglewood, de speelzaal van de Los Angeles Lakers. „Ik heb geen Aids. Dat wil ik er di rect bij zeggen. Mijn vrouw is negatief. Mijn leven gaat verder. Basketbal blijft belangrijk voor mij. Ik zal het spel missen, maar blijf in een andere functie be trokken bij de Lakers." Johnson (32) vernam woens dag dat hij seropositief was. Hij had uitgebreide testen onder gaan voor het afsluiten van een levensverzekering. Daarbij werd de besmetting ontdekt. De spel verdeler voelde zich de laatste tijd niet lekker. Hij had niet meer gespeeld sinds de McDo nald's Open in Parijs. In de laatste oefenwedstrijd voor de comeptitie in Salt Lake City ont brak hij door een mysterieuze ziekte. „Ik voelde me zwak, ver loor gewicht, was constant ver moeid, dacht aan een griep aanval", zei Johnson. Hij ont brak in de eerste drie competi tiewedstrijden. Maandag her vatte hij de training. Tegen de Clippers deed hij mee aan de warming-up en zat op de bank. Woensdag kwam er een abrupt einde aan zijn fantastische loopbaan. „Natuurlijk was het een schok", gaf hij desgevraagd toe. „Ik had het gevoel met mijn rug tegen de muur te staan." De basketballer zei naïef te zijn ge weest. „Het kan iedereen over komen. Maar niemand denkt dat het hem zal overkomen. Zo dacht ik er ook over. Dat kan mij, Magie Johnson, toch niet gebeuren. Ik dacht onsterfelijk te zijn. Het is toch gebeurd. En ik zal ermee moeten leren le ven." Johnson zal in de toe komst optreden als woordvoer der voor de mensen die door het HlV-virus besmet zijn. „Er bestaat zoveel onwetendheid over het vims. Dat alleen ho mo's het kunnen krijgen en dat soort dingen. Iedereen denkt onmiddellijk dat je Aids hebt. Ik ben gezond, voel me goed en ga een normaal leven leiden. Ik zal niet meer spelen, maar wel veel wedstrijden bezoeken. Wat ik vooral zal missen, is de kame raadschap." De spelverdeler verliet na een kwartier de perszaal. Met zijn vrouw, zijn jeugdliefde met wie hij in september in het huwelijk trad, met Kareem Abdul Jabbar en Stern. Voor de medische vra gen was Dr. Mellmann, de club arts beschikbaar. Hij had Johnson geadviseerd te stoppen met basketbal. „Laat ik voorop stellen dat Johnson niet ziek is' zei hij. „Hij krijgt medicijnen te gen het vims. Hij moet stoppen omdat basketbal een loodzware sport is. Het is een uitputtings slag op regelmatige basis. Dat is te zwaar voor hem, onder deze condities. Het tast de immuni teit aan." België kan fluiten naar finales GENEVE RTR België kan de toewijzing van een Europese bekerfinale (landskam pioenen of bekerwinnaars) voorlopig vergeten. De Europese voet balbond bracht dat bericht gisteren naar buiten als reactie op de uitspraak van het Belgisch hooggerechtshof. Dat bleef onlangs bij het standpunt, dat UEFA-official Hans Bangerter 'wegens grove na latigheid' mede verantwoordelijk was voor net Heysel-drama. De UEFA is van mening, dat de organisatie geen enkele blaam treft voor dergelijke ontsporingen in het buitenland, behalve dat ze de wedstrijd daaraan hebben toegewezen. Penningmeester Jo van Marle liet vorige week al doorschemeren dat er discussies op komst waren over het geheel uitsluiten van wedstrijden onder UEFA- auspiciën in België. De UEFA meldde, dat er wordt gewerkt aan een lijstje met stadions, aangemeld door de nationale voetbalbonden, waaruit gekozen kan worden voor de Europese bekerfinales. De UEFA hoopt daarmee problemen zoals vorig seizoen bij de eindstrijd tussen Manchester United en Barcelona in Rotterdam te voorkomen. Er waren in De Kuip 42.000 plaatsen beschikbaar, maar er meldden zich veel meer supporters voor een ticket. De UEFA wees voorlopig het Wembley-stadion in Londen aan voor de eindstrijd om de Europese beker voor landskampioenen, die op 20 mei wordt betwist. Het Estadio da Luz van Benfica is de belangrijkste gegadigde voor de huisvesting van de EC-finale der bekerwinnaars. Deze voorstellen moeten volgende maand bij de vergadering in New York worden bekrachtigd. Ajax hoort boete van twee miljoen eisen wegens fraude Earvin Johnson, guard van de Los Angeles Lakers, zet onverwacht punt achter zijn basketbal-carrière. SCOREBORD BOWLEN BASKETBAL (Spa) - Arts Igrado (Joe) Leverkusen (Dui) - Den rtizan 2-4,3. Philips Milan, Estudiantes. Arts. Levefkusen 2-3, 7. BOBSLEE GOLF VOETBAL AMSTERDAM ANP De procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof, mr. A. van der Perk heeft een geld boete van twee miljoen gulden geëist tegen voetbalclub Ajax wegens grootschalige fraude. Tegen oud-voorzitter Ton Harmsen eiste Van der Perk gis teren twaalf maanden gevange nisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk, tegen oud-pen ningmeester Lou Bartels tien maanden waarvan vier voor waardelijk en tegen oud-be stuurder en de huidige com mercieel directeur Arie van Eij- den acht maanden waarvan de helft voorwaardelijk. Oud- Ajacied Sören Lerby, momen teel trainer van Bayem Mün- chen, hoorde in hoger beroep tien maanden cel tegen zich ei sen, waarvan vier maanden voorwaardelijk alsmede een on voorwaardelijke geldboete van 500.000 gulden. Van der Perk achtte tien van de twaalf feiten die de Amster damse voetbalclub ten laste zijn gelegd bewezen. Volgens de be schuldigingen van het openbaar ministerie is de afgelopen twaalf jaar met vijf transfers geknoeid, waarbij de procureur-generaal aantekende dat er in de loop der jaren veel meer duisters is geschied. De topspelers, om wie het ging, waren, behalve Lerby, Felix Gasselich, Frank Staple- ton, Frank Arnesen en Henning Jensen. Bij de transfers zou acht keer valsheid in geschrifte zijn gepleegd. Bovendien zou er twee keer onjuist aangifte bij de belasting zijn gedaan. Het daaruit voortvloeiende fiscale nadeel becijferde Van der Perk op ruim 1,2 miljoen gul den. De procureur-generaal kwam daarmee op een aanmer kelijk lager bedrag uit dan de of- TAFELTENNIS ficier van iustitie vorig jaar tij dens de behandeling van ae zaak voor de rechtbank. De offi cier kon op dat moment echter nog niet beschikken over de uit spraken van de belastingkamer van het gerechtshof, die zich over de belastingtechnische kant van de zaak heeft gebogen. Hij kwam destijds tot een eis van negen miljoen gulden, waarvan drie miljoen voorwaar delijk. De rechtbank sprak Ajax op een aantal punten vrij en legde een boete van twee mil joen gulden op, waarvan de helft voorwaardelijk. Tegen het vonnis tekenden zowel de club als de officier béroep aan. Te gen de arresten van de belas tingkamer van het hof is cassa tie ingesteld, niet alleen door Ajax, maar ook door de staats secretaris van financiën. De eisen in hoger beroep te gen Bartels en Van Eijden waren een herhaling van die van de of ficier in eerste aanleg. Harmsen kwam er iets genadiger af, met dien verstande dat het onvoor waardelijk op te leggen strafdeel gelijk bleef. Voor de rechtbank hoorde hij vijftien maanden cel tegen zich eisen waarvan zeven maanden voorwaardelijk. Van der Perk liet weten dat wanneer Harmsen om gezond heidsredenen (hij lijdt aan de gevolgen van een herseninfarct) een verblijf in de cel bespaard moet blijven, er een medisch onderzoek door het ministerie van justitie ingesteld zou moe ten worden, om een 'andere strafmodaliteit' te vinden. De rechtbank veroordeelde het be- stuurstrio tot geheel voorwaar delijke celstraffen en boetes va riërend van 75.000 tot 150.000 gulden. Ook in hun zaken werd van beide zijden appèl inge steld. Dat gold niet voor Sören Ler by, die na een eis van twaalf maanden waarvan de helft voorwaardelijk door de recht bank werd vrijgesproken. Het door de officier ingestelde be roep haalde hem vorige week naar het paleis van justitie aan de Prinsengracht. In de ogen van procureur-generaal Van der Perk week zijn zaak in zekere zin af van die van de bestuursle den, omdat het hem als enige „mede om zijn portemonnee te doen was." Het bestuur had daarentegen gefraudeerd in het 'belang van de club'. Lerby, die in 1983 van Ajax vertrok naar Bayem München, heeft volgens Van der Perk ver klaard dat hij met zijn dubieuze transfer (waarvan hijzelf een aanzienlijk bedrag opstreek) niet te koop liep, „dat hij er lie ver geen belasting over betaalde en dat hij er niet met zijn eigen belastingadviseur over gespro ken heeft, kennelijk uit angst dat deze hem op het onwettige van de constructie zou wijzen. Van der Perk was van mening dat er niet kon worden volstaan met voorwaardelijke gevange nisstraffen, waarbij hij onder meer verwees naar een fraude zaak bij FC Groningen, in het kader waarvan in maart van dit jaar forse vrijheidsancties wer den opgelegd. „Dat zou geen recht doen aan het de maat schappij berokkende nadeel, dat zou in de richting van de potentiële fraudeurs in voetbal land onvoldoende afschrikwek kend werken en dat zou, niet in de laatste plaats, ook onvol doende senrikwekkend zijn voor de betrokkenen zelf', al dus Van der Perk. Maandag 11 november is het de beurt aan de advocaten voor hun pleidooien. TENNIS mode Leiden: Haarlemmerstraat 87

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15