Toerisme Voorwaarden reisbureaus ingewikkeld Reiswereld mikt op Griekenland Dj/Q>-ser> s/ Nederlandse huurski's beter dan Oostenrijkse Sneller door Duitsland dankzij nieuw stuk snelweg Vrijdag 8 november 1991 Redactie: 023-150268 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: AART KOK Met Djoser naar India/Nepal /N 071-126400 REISBERICHTEN Gratis vervoer Floriade WEREt I) WJJMDEfj TUIN Naam /farffe/fc Ge!) dat Hamitcs y.jxJuÏK Voor het zesde achtereenvolgende jaar organiseert de Stichting Sportevementen Le Champion in 1992 een viertal fietstochten over de eilanden Java en Bali. De route voert onder meer langs de Borobudur en Prambanantempel, de Bromo-vulkaan en het vulkanische Batur-meer op Bali. De totale duur van de trips is 29 of 30 dagen en er wordt overnacht in goede tot redelijke hotels Bagage wordt vervoerd en achter de laatste renners rijdt een ma teriaalbusje met rijwielhersteller mee. De vertrekdata zijn 14 mei, 21, mei, 28 mei en 16 juli, de prijs is iets meer dan 5300 gul den en nadere informatie kan worden verkregen bij Cees Lans bergen, Rijperwaard 257,1824 JW Alkmaar, telefoon 0 72 - 62 09 69. Nieuw veer naar Tanger De bootverbinding tussen Algeciras in de zuidpunt van Spanje en Tanger wordt sinds enige tijd uitgevoerd met de draagvleu gelboot 'Marrajo'. Het schip biedt plaats aan 204 passagiers en legt de oversteek van Europa naar Afrika af in precies een uur. De vertrektijd vanuit Algeciras is dagelijks (behalve op zondag) om 09.00 uur en vanuit Tanger om 15.00 uur. Een enkele reis kost 3.100 peseta's; een retour 4.300. Nadere informatie: Reisbu reau Melia, Spuistraat 249,1012 VP Amsterdam, telefoon 0 20 - 6 25 25 52. Direct naar Tokio Naast de vijf directe vluchten die de KLM elke week tussen Am sterdam en Tokio uitvoert, zijn er nu ook drie van Japan Airlines (JAL) gekomen. De Boeing 747's van de Japanse maatschappij leggen de afstand, vliegend via Siberië, af in iets meer dan elf uur en er wordt vanaf Schiphol vertrokken op zaterdag, dinsdag en donderdag. D^. terugreis wordt uitgevoerd op vrijdag, maandag en woensdag. Vakantiegids Brabant Zojuist verscheen de vakantiereisgids Noord Brabant 1992. In deze gids wordt een overzicht gegeven van de Brabantse moge lijkheden op het gebied van bungalowvakanties, watersportar rangementen en bezoeken aan en overnachtingen in attractie parken. Dat laatste is vanaf juni 1992 mogelijk in het dan te ope nen Efteling Hotel Kaatsheuvel. De borchure kan worden afge haald op zo goed als alle reisbureau's in Nederland, de grotere VW-kantoren en bij de VW-boekingscentrale Brabant, Stad huisplein 128, 5038 TC Tilburg, telefoon: 0 13 - 36 60 61. Professor Plons Vanaf heden heeft het Maritiem Museum in Rotterdam de be schikking over Professor Plons, een zoals dat in museumtaai heet, 'interaktieve opstelling' voor kinderen van 4 tot circa 14 jaar. Door te experimenteren, te ervaren en te ontdekken, kan via de heer Plons kennis worden opgedaan over schepen en scheepvaart. Zo legt Plons de bezoeker onder meer op speelse wijze uit waarom een ijzeren schip blijft drijven, wat er gebeurt als dat schip een sluis passeert, wat precies windkracht inhoudt en wat de functie is van een kompas en hoe het gebruikt moet worden. Via een gecomputeriseerd zeilsimulatiespel leert pro fessor Plons toekomstige pikbroeken bok nog zeilen met een op timist of varen een containerschip. Met Trans naar Disney Na OAD (bus) en Vrij Uit (auto) heeft nu ook Trans (trein) een overeenkomst met EuroDisney gesloten. Vanaf de opening van het bij Parijs verrijzende Disneypark (12 april 1992) zal Trans in dividuele treinarrangementen aanbieden waarbij zowel reis, overnachting als toegang is inbegrepen. Vanuit Nederland rijden dagelijks 6 treinen naar Parijs alwaar kan worden overgestapt op de metro die de reiziger in nog geen drie kwartier naar het park vervoert. Een treinarrangement, inclusief 2 hotelovernachtingen, een drie-daagse metrokaart voor onbeperkt gebruik op het Parij- se metronet en een driedaags toegangsbewijs voor EuroDisney zal voor volwassenen vanaf 595 gulden worden aangeboden. 'Reiswereld ziet klant te veel als tegenpartij' „Niet goed, geld terug." Dit ene zinnetje zou de ingewik kelde brij van regels en voorwaarden in de huidige reis- papieren kunnen vervangen. Dat is althans de toekomst visie van mr. dr. Antoni Brack, expert op het gebied van consumentenrecht en verbonden aan de Universiteit Twente. De voorwaarden die de ANVR, de overkoepelen de organisatie van de Nederlandse reiswereld, nu nog stelt aan vakantiegangers zijn uitermate klant-onvriende lijk. En bovendien zodanig opgesteld, dat de meeste reis- consumenten ze niet eens begrijpen. „Een ingewikkelde hutspot van vage termen, veel termijnen en verschillende bedragen", zegt Brack. GER DUKSTRA GPD Brack, die landelijke bekend heid verwierf door zijn mede werking aan het programma van reisman Frits Bom, heeft met zijn kritiek de leden van de ANVR geprobeerd wakker te schudden. Hij deed dat in het 'hol van de leeuw', tijdens het congres van de vereniging in Sint-Petersburg in Florida. De reacties logen er dan ook niet om. Ferdinand Fransen, direc teur van Arke Reizen en door velen beschouwd als de 'God- father' van de Nederlandse reis industrie brieste zelfs dat hij de rede van Brack 'nonsens' vond en dat de man bewees 'van het toerisme 'geen barst te begrij pen'. Wat Brack er evenwel niet van weerhoudt ook nu nog steeds vol te houden dat, 'er geen en kele bedrijfstak is die op een zo danig riante wijze met afne merskrediet wordt gefinanci- eerd'. De voorwaarde dat een reis uiterlijk zes weken voor de vertrekdatum moet worden vol daan, bestaat immers nog steeds en voorts is de reiswereld bijzonder karig in het toeken nen van vergoedingen, zelfs als wijzigingen worden aange bracht zeer kort voor de vertrek datum. De 'koppelverkoop' tus sen reis- en annuleringsverze kering valt niet te verdedigen en de consument wordt voor de gek gehouden als de indruk wordt gewekt dat hem door de veelheid van voorwaarden ook rechten worden toegekend, ter wijl hij het recht om te annule ren dan wel een klacht in te die nen ook zonder meer al heeft. Kortzichtig Brack: „De reiswereld ziet de klant te veel als tegenpartij in plaats van wederpartij. Klagen de klanten worden gezien als lastig, klachten kosten immers alleen maar geld... Wat vreselijk kortzichtig! Een klacht bevat waardevolle informatie, die nog gratis is ook. Tevredengestelde klagers blijken vaak de meest loyale klanten te worden." Het is voor de reiswereld een econo mische noodzaak om klanten tevreden te stellen, vindt Brack. Een klant die terugkomt, op nieuw zijn vakantie boekt, levert geld op. Het werven van een nieuwe klant kost handenvol geld aan dure folders en brochures." De richtlijnen van de ANVR staan onder druk, Niet alleen door kritiek van specialisten als dr. Brack, maar ook door wette lijke maatregelen. Zo legt de Wet Algemene Voorwaarden, die per 1 januari in werking treedt, de vrijheid van het be drijfsleven om aan wederpartij- Mr. dr. Antoni Brack: „De reiswereld is bijzonder karig met het toekennen van vergoedingen." en naar believen eenzijdig op gestelde standaardvoorwaarden op te leggen aan banden. Of de reiswereld al klaar is voor de leus 'niet goed, geld terug' is echter nog maar de vraag. De stellingen van Brack zijn op het ANVR-congres in elk geval inge slagen als een bom. Maar er was ook begrip, met name bij de (zelfstandige) reisagenten. „Er is altijd een groep die voorop loopt", zegt Brack, die een 'identiteitscrisis' bespeurt bij de zelfstandige boekingskantoren. „Ze vragen zich af, wie verte genwoordigen ze nu eigenlijk: de touroperators of de klan ten?" De boodschap van Brack voor de reisagenten is duidelijk. Als dit soort kantoren de bakens niet verzet en duidelijk kiest voor de klant, dan zijn er over enkele jaren geen reisagenten meer. Momenteel hebben de zelfstandige bureaus een be hoorlijke vinger in pap bij de verkoop van de circa drie mil joen pakketreizen per jaar. Een aantal tussenpersonen doet niets meer voor de klant dan het verstrekken van een gidsje en het noteren van de boeking en het opstrijken van de provi sie van de touroperator. Ande ren helpen echter terdege bij de samenstelling van de vakantie, vooral bij autoreizen is dat het geval. Maar in geval van klach ten zitten ze in een moeilijke positie. Wordt het belang van de provisie afgewogen tegen dat van de klant. Drama Dat er in de reiswereld sprake is van een 'klachtenijsberg' is be kend. Er is altijd wel wat. Of het hotel is overboekt of het vlieg tuig vertrekt niet, zoals onlangs bij het drama van Air Holland weer voorkwam. Of het uitzicht op zee blijkt niet zo fraai te zijn als werd voorgesteld in de fol der, dan wel de luxe toeringcar die was beloofd, blijkt een sim pele bus te zijn zonder voorzie ningen. Brack zegt dat de indruk bij de consument dat de reiswereld maar een rotzooitje is, niet klopt. Hij heeft wel een verkla ring voor het feit dat er zo veel geldaagd wordt, niet alleen door de vakantiegangers zelf. maar ook in de media. „Vakantie is een heel emotioneel produkt. Dat heeft met gevoelens en ver wachtingen te maken. In janua ri boekje al voor de zomer. Je legt er geld voor opzij of je neemt een lening. Het is een heel belangrijke gebeurtenis, waarover al maanden van tevo ren wordt gepraat. De verwach tingen worden hoog opgeklopt, ook al door de zeer glanzende reisgidsen. Als het dan een beetje tegenvalt is dat een enor me domper." De wetenschapper zegt dat de branche het probleem van de overboekingen intussen goed onder controle heeft. Ook maakt hij een compliment aan de reiswereld, die beschikt over een goed functionerende ge schillencommissie. Een com missie ook, die zich erop kan 'beroepen' meer klachten te be handelen dan in welke andere branche dan ook. De positieve keerzijde is dat vaak hoge ver goedingen worden toegekend aan de klagers. Hoger dan de betrokken ondernemer van plan was te betalen. Maar beter lijkt het Brack, dat de branche er in slaagt proble men zelf op te lossen. „Het muntstuk kan nu twee kanten oprollen. Enerzijds zijn er de slechte voorwaarden van de ANVR, anderzijds is er de kans om het goed te maken." Om klachten te voorkomen zou de reiswereld veel meer 'maatwerk' moeten leveren, zodat de con sument krijgt waarvoor hij be taalt. En daarbij is, vindt Brack, een grote rol weggelegd voor de reisagenten. „Maar ik ben er niet zeker van of die reisagenten wel op hun nieuwe taak zijn be rekend." In ons land 14 procent goed, in Oostenrijk 2 procent HAARLEM RvdP De Nederlandse reisorganisaties lijken vast van plan Griekenland te bombarderen tot de belang rijkste vakantiebestemming van de negentiger jaren. Dat blijkt uit het aantal vliegtuigstoelen dat voor de komende zomer bij de Nederlandse luchtvaart maatschappijen is gereserveerd. De kans dat Griekenland in 1992 Spanje zelfs al voorbij zal streven als vliegbestemming nummer één is zeer wel aanwe zig. Deskundigen zijn van me ning dat de costa's dit jaar al van de eerste plaats verdrongen waren geweest als Griekenland ten gevolge van de Golfoorlog niet zo'n matig eerste halfjaar had gehad. Uit de NIPO-cijfers blijkt dat Griekenland op het gebied van georganiseerde reizen het van oudsner favoriete Spanje reeds dicht op de hielen zit. Dit jaar vlogen in totaal 312.000 Neder landers naar Griekenland tegen 360.000 naar Spanje. Bij Hol land International, de grootste Nederlandse touroparator, is Griekenland Spanje reeds ge passeerd en woordvoerder Rob Admiraal van Arke Reizen (nummer twee op de nationale ranglijst) sluit niet uit dat in 1992 bij de Enschedese reisor ganisatie hetzelfde gaat gebeu ren. Admiraal: „De belangstel ling voor het oostelijk Middel landse Zeegebied, Griekenland, Turkije en Cyprus, groeit Of Turkije net zo'n 'boom' zal gaan doormaken als in 1990 be twijfelt Admiraal ten zeerste. Iets wat hem wordt nagezegd door Focko Dorhout Mees van Holland International. Die laatste: „Turkije heeft door de Golfoorlog een enorme klap ge kregen en ik vraag me af of het land zich daarvan snel zal her stellen. Griekenland heeft daar in elk geval veel minder moeite mee gehad." Overigens doen de Spaanse autoriteiten er van al les aan Spanje als belangrijkste vliegvakantiebestemming te handhaven. Niet alleen worden in het land volgend jaar zowel de Olympische Spelen (Barcelo na) als de wereldtentoonstelling (Sevilla) georganiseerd, maar ook maakte het ministerie van toerisme kort geleden bekend dat er voor promotie in het bui tenland een recordbedrag van zestig miljoen gulden zal wor den uitgetrokken. HAARLEM RvdP Wie geen bezwaar heeft tegen het meenemen van ski's tijdens de reis, kan de latten beter in Nederland huren, dan dat hij ze betrekt bij een Oostenrijkse wintersportwinkel. Dat is in het algemeen genomen niet alleen goedkoper, maar ook het mate riaal is in de meeste gevallen van betere kwaliteit. Dat is de conclusie die kan worden ge trokken uit een onderzoek dat de ANWB begin dit jaar heeft uitgevoerd. Vooral met de verzorging van de staalkanten van de ski's is het in Oostenrijk bar slecht ge steld. Maar ook was het opval lend dat de hoogte van de zooi houder in de binding in meer dan driekwart van de gevallen niet juist was. Op het gebied van de afstelling van de bindin gen, scoorden beide landen een dikke onvoldoende. Bij Neder landse ski's was in 57 procent van de gevallen de afstelling on veilig; in Oostenrijk zelfs nog een procent meer. Uiteindelijk bleek van de ski's die in Oostenrijk werden ge huurd slechts 2 procent tiptop in orde te zijn; in Nederland kreeg 14 procent van de huurs ki's het predikaat 'goed'. Ook bij het beoordelen van de combi natie kwaliteit materiaal/afstel ling skibinding kwam Neder land gunstiger uit de bus dan Oostenrijk. In ons land bleek 34 procent van de gehuurde skisets redelijk en 9 procent goed in or de te zijn. De getallen voor Oos tenrijk waren respectievelijk: 8 en 3 procent. Gezien de uitslag lijkt het de ANWB verstandig in de nabije toekomst een soort keurmerk uit te geven aan sportwinkeliers die goed materiaal verhuren. Daarvoor zal contact worden gezocht met skiverhuurders die materiaal en bindingen afstellen volgens de internationale LAS- normen. Wanneer die ANWB- erkenning ingaat, is echter nog niet bekend. SCHOTTORF DPA Een stuk flessenhals in het autosnelver- keer op Duits grondgebied is afge lopen maandag op geheven met de openstelling van 13 km autosnelweg in de E30 tussen Schüttorf in de deel staat Niedersachsen en Rheine in Nordr- hein-Westfalen. Het stuk weg, waaraan drieënhalf jaar is ge bouwd, heeft meer dan 100 miljoen gulden gekost. De E30 verbindt Cork (Ierland), Londen. Den Haag, Osna- brück, Hannover, Berlijn en Frankfurt aan de Oder via Po len met Moskou. Het Duitse deel er van, de A30, zal vol gens deskundigen veel extra verkeer te verwerken krijgen in verband met de Duitse hereniging. Het nieuwe stuk snelweg speelt ook een belangrijke rol in het verkeer tus sen Nederland (Hengelo) en Duits land. De Floriade in Zoetermeer zal volgend jaar vanuit Rotterdam, Delft, Leiden, Den Haag en Alphen aan de Rijn gratis met spe ciale Express-bussen bereikbaar zijn. Bezoekers die van de dienst gebruik maken, moeten zich wel tegelijkertijd een toe gangskaart voor de internationale tuinbouwtentoonstelling aan schaffen. De organisatie en het ministerie van Verkeer en Water staat (dat het project financieel ondersteunt) hopen met deze maatregel het autoverkeer van en naar de Floriade te kunnen beperken. Overigens is op 1 november de verkoop gestart van de zoge- naamde 3-seizoenenkaart (passe-partout). De kaart, die bij alle - Rabokantoren verkrijgbaar is, geeft het recht de Floriade, die van 10 april tot en met 11 oktober 1992 wordt gehouden, elke dag te bezoeken. De prijs is fl. 85,00, maar na apnl 25 gulden meer. Fietstocht door Indonesië Griekenland wordt de belangrijkste vliegvakantiebestemming van de negentiger jaren.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11