Zappa als de antropoloog van de rockscene Cultuur 'Geen theatervoorstellingen in de uitverkoop' Honderd schilders onder één dak Leidenaars vertaalden werk van de goeroe Nog nooit hebben ze hun goeroe te spreken gekregen. Afgelopen zomerperiode was Joost van der Meer (31) tij dens zijn vakantie in Amerika heel dichtbij. Een der reis doelen was Laurel Canyon. Het plan was om bij Frank Zappa aan te bellen voor een krabbel in een exemplaar van de op dat moment nog niet officieel uitgebrachte Nederlandse vertaling van The Real Frank Zappa Book. Een intensieve speurtocht in het bewuste deel van Holly wood ten spijt heeft Van der Meer Zappa's huis niet kun nen vinden. En dus is tot op de dag van van daag de vertaling, die Van der Meer samen met zijn net zo Zappa-gekke companion Willi am Oostendorp (32) heeft ge maakt, het innigste contact dat de twee Leidenaren tot dusverre met het Amerikaanse fenomeen hebben gehad. Treuren over de mislukte missie doen de verta lers niet. Hun beider namen on der die van Zappa, als bewijs dat zij zijn boodschap in hun moers taal hebben verkondigd, dat is zelfs meer dan een lijfelijk contact. Sinds kort ligt het ruim 300 pagina's tellende boek van Zap pa en zijn hulpje Peter Occhio- grosso in de winkels. Van der Meer en Oostendorp waren al in mei 1990, drie maanden na dat ze de opdracht naar zich toe hadden getrokken, klaar met de klus. Aan Bill Wyman's Stone Alone begonnen ze geruime tijd later maar de dikke pil van de bassende Rolling Stone is al maanden verkrijgbaar. De twee Leidenaren hebben er alles aan gedaan om uitgeve rij Anthos uit Baam ertoe te be wegen in 1990 in actie te ko men. Voor de Nederlandse ver taling van het Zappa-boek, dat in 1989 verscheen, was 1990 het ideale jaar geweest. Vorig jaar immers werd Zappa een halve eeuw oud en verbrak de gitarist- zanger/componist qua cd-out- put zijn persoonlijke, toch al niet kinderachtige record. De media besteedden dientenge volge veel aandacht aan de le vende legende. De NOS-radio wijdde op zijn verjaardag, 21 december, vier uur zendtijd aan Zappa. Nimmer tevoren in zijn 30-jarige loopbaan kreeg de ui terst controversiële Amerikaan zo veel airplay. De aansporin gen van Van der Meer en Oos tendorp om in te spelen op deze hausse aan belangstelling mochten echter niet baten. Van der Meer: „Bill Wyman's boek was het andere uiterste. Uitgeverij Balans had nog niet eerder een popboek uitgebracht en wilde duidelijk scoren met Wyman. In Engeland was het boek al omgeven geweest met een enorme publiciteit, vooral ook door die jonge vrouw van hem. Balans wilde daarop in Nederland zo snel mogejijk in haken. Er kwamen dan ook voorpublikaties in Vrij Neder land en op de radio werd er flink uit voorgelezen". Desgevraagd vergelijken de vertalers de twee belangwek kendste popboeken van de laatste tijd. „Wyman is veel lan Zappa-gekken Joost van der Meer (links) en William Oostendorp: „Zappa stelt zich in zijn boek op als de antropoloog van de rockscene die in een park een kistje beklimt en begint te vertellen". ger van stof," meent Van der Meer. Oostendorp: „Hij is de boekhouder van de Rolling Sto nes, de bassist met het blocnote die een plakboek van zijn eigen band heeft bijgehouden. Wy man is een echte Engelse keu- velaar die een halve pagina over een landing doet. En als je dan bedenkt dat hij in het boek tweehonderd keer landt". Van der Meer. „Toch kom je door Wyman's boek veel te weten over de Stones. Die droge ma nier van vertellen doet het voor al goed in de passages over de twee kampen binnen de groep". „Het echte Frank Zappa boek is geen rockbiografie," meent Oostendorp. „Het is puur voor consumptie bestemd. Zappa stelt zich in zijn boek op als de antropoloog van de rockscene die in een park een kistje be klimt en begint te vertellen. Al leen in de eerste hoofdstukken worden we wat wijzer over de persoon Zappa. Typerend is dat hij begint met rechtzettingen en niet met gegevens. Zo ontkent FOTO JAN HOLVAST hij, vetgedrukt, dat hij stront op het podium at: „Ik heb zelf nooit op het podium gescheten en wat nog het dichtst bij stront eten kwam, waar dan ook, was toen ik een happie ging eten in een Holiday Inn-restaurant in Fayetteville, North Carolina, in 1973". Van der Meer en Oostendorp zeggen bij het vertalen veel baat te hebben gehad bij hun liefde voor en kennis van Zappa's werk. „We kunnen ons erg goed inleven in wat hij zegt en denkt. Zijn stijl en taalgebruik zijn ons al jaren bekend," aldus Van der Meer. Oostendorp: „Zijn humor is bijtend, spottend maar zelden haatdragend. Hij neemt geen blad voor de mond en gaat er van uit dat woorden je geen pijn kunnen doen. Als je iets zegt of denkt, kom je niet in de hel. Dat is zeker in het Amerika van nu een gewaagd uitgangspunt". „In het boek neemt hij de le zer in de arm. Pssst, moet je nou eens horen en moet je daar eens kijken, dat is de toon. Daar komt uiteraard de nodige pro vocatie bij kijken maar het is toch vooral kwajongensachtig. Het knappe van het boek, vin den we, is dat zijn maatschap pijkritiek, hoe hilarisch ook ver woord, bij de lezer wel serieus moet overkomen". Van der Meer: „Maar ik vind dat hij in het hoofdstuk Kerk en Staat wel heel erg doordraaft". Ondanks hun bekendheid met het fenomeen hebben de twee academici een flinke dob ber gehad aan de vertaling van zijn werk. „Het wemelt van de slang en woordgrapjes. Het is een hele opgave om de humor over te brengen en toch feitelijk te blijven". Extra moeilijkheid vormde de 'Zappiaanse lay out'. Oostendorp: „Het boek is zeer fragmentarisch en maakt een coUage-achtige indruk met al die tekeningetjes, vetgedrukte alinea's en talrijke cursiefjes. Het was zaak om die opzet te handhaven. Die typografie is als het ware de fonetiek (spraak klanken, red.) van het boek: je hoort hem de dingen zeggen en je ziet z'n bek erbij". De informatie over de per soon Zappa, merkt Van der Meer op, is vooral tussen de re gels door te vinden. Zeker de laatste jaren leeft hij als een kluizenaar die veel rookt, liters zwarte koffie wegwerkt en eist dat alles wat hij eet, is gebak ken, vertelt Van der Meer. 's Nachts neemt hij achter zijn Synclavier plaats waarop hij muziek componeert met gesampelde instrumenten. Overdag slaapt hij. 's Middags staat hij op en kijkt hij naar het nieuws, als ontspanning. Zijn vrouw doet overdag zaken voor het bedrijf Zappa, waarvan zoon Dweezil, een gitaartalent, een steeds substantiëler deel uitmaakt. .Zappa en zijn vrouw werken dus in ploegendienst. Hoewel hij heel veel van zijn gezin houdt, verafschuwt hij het ge zinsleven. Bij elkaar klitten op Thanksgiving is er bij hem niet bij. Er gaan weken voorbij dat zijn kinderen hem nauwelijks zien. Hij is eigenlijk mensen schuw en weet zich in gezel schap geen houding te geven," aldus Van der Meer. Van der Meer en Oostendorp zwijgen even als ze worden ge confronteerd met het gerucht dat Zappa ongeneeslijk ziek zou zijn. „Wij kennen dat gerucht ook. Het doet in Nederland de ronde sinds hij vorig jaar op een muziekseminar in Amsterdam wegens ziekte verstek moest la ten gaan. Op een recente foto van hem in het fanclubblad heeft hij een ontzettend opge blazen gezicht. We vermoeden van de medicijnen". Leidse kunstenaar op Rotterdamse overzichtstentoonstelling LEIDEN. JAN RUSDAM De voormalige passagierster minal van de Holland-Amerika Lijn biedt de hele maand no vember onderdak aan de ver kooptentoonstelling '100 jonge schilders onder één dak. Iedere kunstenaar is vertegenwoor- d met een representatief werk. Onder hen de Leidenaar Willem van Schijndel. De tentoonstelling is een vervolg op de vorig jaar ver schenen 'Jaargids '91/'92, 100 jonge Nederlandse schilders'. Deze 100 kunstenaars, in 1950 of later geboren, zijn geselecte- eerd uit een duizendtal jonge Nederlandse schilders. Naar aanleiding van de positieve re acties op de uitgave heeft de Amsterdamse uitgeverij Living Art het initiatief genomen om een overzichtstentoonstelling te organiseren. De tentoonstelling heeft tot doel een overzicht te bieden van wat er op dit moment door jong, veelbelovend, Neder lands schilderstalent wordt ge maakt. Het is ook mogelijk werk van deze schilders te ko pen. De gemiddelde aankoop prijs bedraagt 7000 gulden en loopt uiteen van 750 tot circa 50.000 gulden. De opbrengst van de tentoonstelling zal voor een deel ten goede komen aan de Daniël den Hoed-Kliniek in Rotterdam die zich bezighoudt met onderzoek en geneeswij zen van kanker. Het bouwcon cern NBM-Amstelland heeft zich garant gesteld voor een minimale donatie van 50.000 gulden. De expositie in de passagier sterminal, aan de Wilhelmina- kade 33a te Rotterdam, is te zien tot en met 24 november (met uitzondering van 8, 14, 15, 21 en 22 november), dins dag t/m zondag van 11.00 tot 18.00 uur. Radio West met Last-minute-service voor schouwburgbezoeker LEIDEN/DEN HAAG CEES V Naar buitenlands voorbeeld is Radio West samen met de Haagse organisatie Uitpost onlangs een Last-minute-service voor de theaterbezoeker begonnen. In het cultureel programma 'Tjongejonge' wordt van maandag tot en met vrijdag op Radio West om ongeveer vier uur 's middags bekend gemaakt hoeveel kaar ten er nog voor theatervoorstellingen in de Hofstad beschibaar zijn. Wie beschikt over een Uitpas, kan de gewenste kaar ten tegep de helft van de prijs bij de schouwburgkassa afhalen. De schouw burgen in Den Haag zijn optimistisch. Radio West zou zijn vleugels graag willen uitslaan naar Leiden. Pim Wallis de Vries, directeur van de Leidse Schouw burg, ziet de voordelen van dit plan. Maar hij vreest ook dat mensen bij voor stellingen die niet bepaald publiekstrek kers zijn tot het laatst gaan wachten met het kopen van kaarten. Louis Hueber, eindredakteur en pre sentator van Radio West, noemt het plan een 'gedeelde ambitie' van Henze Peg man, de directeur van Uitpost, en hem zelf. „We willen op deze manier het schouwburgbezoek stimuleren. Bij som mige voorstellingen blijft veertig procent van de zaal onbezet en dat is doodzon de. Wij roken voor onze luisteraars hier een buitenkansje. We doen dit nu voor Den Haag, maar onze wens is later onze activiteiten uit te breiden naar Leiden en andere plaatsen in onze regio". Wie gebruik wil maken van de Last- minute-service, moet wel in het bezit zijn van een zogenaamde Uitpas. Deze pas is verkrijgbaar bij het bureau Uitpost in Den Haag. Met deze pas kunnen kaar ten voor de helft van de prijs afgehaald worden bij de schouwburgkassa. De pas zelf is ook aan de schouwburgkassa ver krijgbaar en geldt bij deze Last-minute- service voor meerdere personen. Afwachten Of het plan zal aanslaan, is de vraag. Ra dio West is afgelopen maandag pas met de servicedienst begonnen. Lot Falken- burg, die de publiciteit verzorgt voor to neelgroep en theater De Appel, staat po sitief tegenover het plan: „Maar ik wil wel even stellen dat onze zaalbezetting gemiddeld genomen zo'n tachtig pro cent is. Wij mogen dus niet klagen, je moet natuurlijk wel uitkijken met dit soort dingen. Je hebt gauw een kwade roep. Dan zeggen ze straks dat je voor stellingen in de uitverkoop gaat gooien. Maar dat is natuurlijk onzin". Pim Wallis de Vries, de directeur van de Leidsche Schouwburg, vindt het ini tiatief van Radio West en Uitpost geen slecht idee. „In Londen kennen ze dit systeem al lang. Daar loopt het goed, maar je weet natuurlijk niet hoe het the atergedrag hier is. Daarom zeg ik niet een, twee, drie ja tegen dit plan, er zitten ook nadelen aan. Ik vrees dat mensen bij voorstellingen die niet zo in de markt lig gen tot het laatste moment gaan wach ten". PODIUMBUK Donderdag 7 november 1991 Redactie; 071-161400 CEES VAN HOORE ANNE/WEK RUYCROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving; SIMON DE GRAAF zondagmiddag 10 november in het LAK-theater, Leiden. RIOOLVLINDER Ook voor kinderen, maar dan vanaf 8 jaar, is de voorstelling 'Rioolvlmder' van Theo Terra en Roel Twijnstra. Een jongen denkt alleen te zijn in de ruï nes van een grote stad. Maar in de riolen zitten onderduikers, vluchtelin gen en een zigeunermeisje dat voor een onbetrouwbare man moet wer ken. Weinig kinderachtige thema's als liefde, dood en vriendschap zet Ther- ra om in ontroerende en toch vrolijke voorstellingen. Woensdagmiddag 13 november, Schouwburg, Leiden. OEDIPUS Het Reizend Volkstheater Antwerpen brengt een eigenzinnige versie van Sophokles' 'Oedipus': in een repeti tielokaal amuseren zes acteurs zich met de koorteksten van het Griekse drama. Maar als een van hen zich de hoofdrol toeeigent, nemen zij één voor één de handschoen op. Dan ont staat een voorstelling uit het niets. En Oedipus wordt opnieuw geboren. Donderdag 14 november, Schouw burg, Leiden. PEER 'De Terugreis' betekent een nieuwe stap in de ontwikkeling van Studio Peer. In deze solo-voorstelling, even als de succesvolle produktie 'Mozart' gericht op een volwassen publiek, worden acteren en poppenspel met het medium film gecombineerd. 'De Terugreis' wordt een voorstelling waarin fictie en autobiografisch ma teriaal met elkaar worden vermengd. Try-out op donderdag 14 en vrijdag 15 november in het Parktheater, Al- Suzy Blok en Christopher Steel in 'Still you', choreografie Suzy Blok. FOTO BEN VAN DUIN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9