Rtv show Er leven geen fenomenen A' Mediaraad: Radio 5 moet verdwijnen 'H Zwitsers bedrijf koopt FilmNet Rademakers over Medialand: 'Het is wel mooier geworden' Rob Stenders weg bij Power FM Donderdag 7 november 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: COR HOOGETERP De liefdevolle verbeelding van Jan Brusse Is je zoals Ik dertig jaar - lang elke week in de Elsevier een pagina schrijft van 950 woorden, dan krijgen de verhalen aan je vrienden op den duur ook de lengte van 950 woorden. Van daar dat ik, nu het einde van die tijd in zicht komt, de be hoefte voelde om eens iets te schrijven met een wat langere adem. Niet echt een roman. Ik noem het een liefdevolle ver beelding. Een verhaal dat ver der op feiten is gebaseerd. De molen die ik beschijf, bestaat echt en de wijnen die erin voorkomen heb ik inderdaad gedronken." Jan Brusse werd geboren in Rotterdam als een van de zonen van de beroemde Mari Brusse, NRC-columnist journalist en schrijver van onder meer het le gendarische boek 'Boefje'. Op zijn vijftiende verhuisde Jan Brusse met het gezin naar het Noordhollandse Groet. De zoon werd minstens zo beroemd al de vader. Hij werd correspon dent in Parijs en jarenlang was de Franse hoofdstad bijna syno niem met Brusse. Wekelijks zond de AVRO zijn geproken brief 'Paris vous parle' uit, Elsevier bracht zijn columns en er volgde er een reeks boek jes met een bundeling daarvan. In totaal zijn er anderhalf mil joen van verkocht, tot in Japan. Alleen Frankrijk leest ze niet. „Dat is me nooit gelukt." Is het dan een wonder dat Nederlanders hem op straat aanroepen met de kreet 'Ha die jan, hoe gaat het met Parijs?' „Het is flatteus met Parijs te worden vereenzelvigd, maar ze hebben nog nooit gevraagd hoe het mij gaat. Dat zal me trou wens een zorg zijn." Met Jan gaat het intussen goed. Hij woont aan de Cote d'Azur en laat nu met gepaste trots zijn romandebuut zien, 'De sierlijke dierlijke dagen met jou', voorzien van een tekening vein Kees Verkade. Daarmee is hij Parijs nog lang niet vergeten. „Mijn appartement daar heb ik aangehouden. Maar ik woon in Zuid-Frankrijk, waar we bui ten kunnen leven. Een regenjas of een winterjas heb ik niet. Ik ben trots dat ik dat allemaal met mijn pen heb kunnen ver dienen. Precies wat ik altijd heb gewild: journalist worden en naar Frankrijk gaan. Dat eerste heb gehaald, ik voel r omdat mijn vader dat was en het tweede omdat mijn vader er veel over voorlas. Het is me alle bei gelukt en ik beleef er veel plezier aan." Toorop „De tijd dat we in Groet woon den is voor mij erg belangrijk geweest. Via mijn vader maakte je kennis met mensen als Rol and Holst, Mathieu Wiegman, Charley Toorop en John Radec- ker, die diepe indruk op mij maakten. Later werkte ik onder meer bij de Texelse Courant. Ik schreef hem vol, vouwde hem en bracht hem daarna zelf rond. Ik heb ook nog bij de Hoomse Courant gewerkt. Gemeente raadsverslagen maken in die Westfriese dorpen, waar agrari sche problemen leefden die ik absoluut niet begreep. Ik ging Frans leren en veel vertalen." „Tijdens de oorlog zat ik in Groet bij het verzet. Veel stelde dat niet voor. Ik had een hekel aan de Duitsers en had behoefte aan avontur. In 1944 kwam ik in contact met een meneer. Die hoorde dat ik Brusse heette en vroeg me toen of ik na de be vrijding bij een krant wilde ko men werken die dan zou wor den opgericht. Toen de oorlog voorbij bezat ik alleen nog een fiets en een smoking en daar mee ben ik naar Amsterdam ge gaan." „Die krant bleek De Waarheid te zijn, de grootste van Neder land. Omdat ik de daar enige was die een smoking had en dus goed gekleed naar de schouwburg kon gaan, werd ik benoemd tot kunstredacteur. Maar ik voelde me niet echt op mijn plaats. Ik mocht naar Pa rijs, waar ik al na een paar maanden een conflict kreeg. Daarop ben ik gaan werken voor onder meer de Groene Amsterdammer, de AVRO en El sevier." „Eigenlijk had ik een carrière als Frans schrijver willen op bouwen, maar als correspon dent kreeg ik te snel succes. Achteraf kan ik me geen enkele Nederlander voorstellen die als schrijver in Frankrijk een carrie- ore zou kunnen opbouwen. Fransen denken anders, zeggen in allerlei situaties andere din gen dan wij.' „Nederland zijn directer, maar de Fransen praten meer met een omweg. Het geboren individualisten. Daardoor heb ik in het begoin ook heel wat fouten gemaakt. Maar intussen is is dat wel anders en is Neder land voor mij een soort buiten land geworden, een land waar iedereen zich met iedereen be moeit, misschien om zijn eigen problemen te vergeten. Een vriendelijk land, met wellicht wat weinig eigen stijl." Francofielen „Toen ik pas in Parijs zat, had je in Nederland veel francofielen, maar met de komst van De Gaulle werd dat anders. Die werd ten onrechte als een soort dictator gezien, wat het imago van dat land geen goed heeft gedaan. Tot aan Pompidou is dat gebleven, maar nu wordt Frankrijk weer populairder. Ne derlanders denken dat Fransen makkelijker leven, maar dat is een misverstand. Het lijkt zo omdat ze meer allure hebben. Fransen zijn Latijnen. Hun om gang met vrouwen en de liefde is anders dan bij ons, de Ger manen." „Maar op hun beurt kennen de Fransen de Nederlanders niet We zijn voor hen net zo vreemd als de Finnen voor ons. Je leest er weinig over in de krant. Alleen het koningshuis en de manier waarop Nederland de drugsverslaving denkt op te lossen. Maar ik ben me na al die jaren geen Fransman gaan voe len. Frankrijk is het land waar ik mijn succes heb gehaald, ik voel me er thuis. Maar het zou ook waanzin zijn om Fransman te willen worden. Toch hoop ik dat zijn weg in Frankrijk I vinden." De roman 'De sierlijke dierlijke dagen met jou' van Jan Brusse is uitgegeven bij La Rivière en Voorhoeve in Kampen. Prijs: ƒ22,50. zal vin HILVERSUM MONIQUE BRANDT Radio 5 moet ver dwijnen. In een nieuwe zenderinde ling van de landelijke publieke radio is geen plaats meer voor de doelgroepenzender, die slechts bestaat uit een 'samen raapsel van programma's', waarvan het grootste deel bo vendien thuishoort op Radio 1 en 2. De anderstalige program ma's voor allochtonen zouden dan in de avonduren kunnen worden uitgezonden, of wor den ondergebracht bij de grote regionale omroepen. De bewa king van de formule van de vier overgebleven radiozen ders moet in handen komen van afzonderlijke zenderredac ties onder leiding van een zen dermanager. Zo luiden de voornaamste punten uit het advies van de Mediaraad over de toekomst van de landelijke publieke ra dio, dat de raad aan minister d'Ancona van wvc heeft gepre senteerd. Die toekomst ziet er vooralsnog uiterst somber uit. Vooral in het afgelopen jaar heeft de publieke radio massa's luisteraars verloren aan de com merciële stations. Vooral Sky Radio en Radio 10 bleken een groot succes. Om de landelijke publieke ra dio van de ondergang te redden is een grondige modernisering van het radiobestel noodzake lijk. In ieder geval moet de radio in de toekomst méér rekening houden met de wensen en be hoeften van het publiek, zo vindt de raad. Het aanbod is nu versnipperd, de zenderindeling en programmering onoverzich telijk. Dat betekent volgens de raad niet dat de radio zich moet aanpassen aan die concurren tie, want de publieke radio heeft een eigen taak. Wel moeten de profielen van de zenders duide lijker, herkenbaarder worden. Om die profilering te bereiken doet de raad een aantal voor stellen die weinig afwijken van het radioplan dat de NOS enke le weken geleden presenteerde. Radio 1 moet worden bestemd voor actualiteiten, Radio 2 voor gevarieerde programma's, op Radio 3 komt de popmuziek en Radio 4 wordt gereserveerd voor klassieke muziek. Radio 5, de huidige doelgroepenzender zal komen te vervallen. Door van Radio 5, een zender die niet uitbreiding en herschikking van past in het bestel van sterk ge- zendtijd zal op Radio 1 en 2 profileerde zenders. De kleine plaats worden gemaakt voor de zendgemachtigden horen thuis programma's die afkomstig zijn op de 'identiteitsgevoelige' zen- Belangstelling voor de radio neemt langzaam af £f wordl gemiddeld 2 uur en 30 minuien naar de radio geluisterd. Dit is 8 minuten minder dan vorig jaar. Tijdvak; 07.00-24.00 uur. in %EEEEj lMll2 Q - zenderaandeel radio-luistertijd. vergeleken met vorig jaar a.. radio 1 radio 1/" radio 2 r I radio 4 regionaal Sky overig ado3 fado 5 radio 10 resr 1!2L-c'adiot 10% 32% radio-kiistertijd (2\ I september 1991 W 1 De cast van Medialand met v.l.n.r. tussen de diverse poppen: Clous van Mechelen, Mariska van Kolck, Mar- jolljn Uitzinger en Simon van der Ben. foto c ders 1 en 2 met het oog op het specifieke aanbod dat zij bren gen. Het NOS-bestuur presenteer de twee weken geleden al een eigen 'Meerjarenplan voor de Publieke radio'. Daarin wordt ook gepleit voor een scherpere profilering van de vijf verschil lende zenders en de strikte doorvoering van een horizonta le programmering. Een zender coördinator voor elke zender zou de dagelijkse gang van za ken moeten 'stroomlijnen'. Bij de zendgemachtigden be stond voor die plannen al wei nig enthousiasme Vooral AVRO, KRO en NVRV zijn bang hun identiteit te verliezen bij een sterk doorgevoerde zenderprofi lering. Het Meerjarenplan wordt dan ook vooral gezien als een discussiestuk. „En juist daarom meenden we dat we de minister moesten manen zelf tijdig actie te ondernemen", aldus J.Kalk- man, algemeen secretaris van de Mediaraad. „De ene helft van de omroepen is tegen het NOS-plan, en de andere helft wil eigenlijk ook wel iets anders. Het kan als het aan de omroe pen ligt dus nog lang duren voor er iets wezenlijks gebeurt." et is wel mooi- geworden, dat moet ik toegeven," zegt producent Jef Rademakers over de eerste af levering van het nieuwe „licht voetige, satirische program ma" Medialand, die de kijkers donderdagavond op Nederland 1 voorgezet krijgen. De produ cent bedoelt er mee te zeggen: „Mooier dan de aflevering van 21 dagen geleden, die de AVRO enkele uren voor de uitzending niet wilde laten zien." Het verbod zorgde drie weken geleden in Hilversum en wijde omgeving voor veel opschud ding. Rademakers: „Slechts één tekst uit de eerste aflevering is ongeschonden gebleven. Dat is de tekst van een persiflage op het AVRO-programma 'Opspo ring Verzocht'. Hetvervangen van alle andere teksten is dan ook geen concessie aan op drachtgever AVRO, maar 't ge volg van het feit, dat we elke week op de actualiteit willen in haken." De stoel voor de speciale gast van iedere aflevering wordt niet zoals 21 dagen geleden bezet door Aad van den Heuvel, maar door Veronica-directeur Rob Out. Rademakers: „Ook een kwes tie van actualiteit. Ik sluit niet uit, dat Aad in de komende afle veringen niet alsnog zal worden AVRO-kritiek richtte zich vooral op de Spitting-image poppen, die bekende Nederlan ders uitbeelden. De teksten zouden niet leuk zijn, de pop pen zouden niet lijken op wie ze moeten uitbeelden, tekst en lip- bewegingen zouden niet syn chroon genoeg lopen. Rademakers: „Aan het uiter lijk van de poppen is niets ver anderd. Wel hebben we ze veel beweeglijker gemaakt. En in middels hebben we zelfs ook twee stemmen gevonden, die Sonja Barend uitstekend kun nen imiteren. Die stem hadden we twee weken geleden nog niet. Sonja komt echter donder dagavond niet in het stuk voor. Marcel van Dam daarentegen eens te meer." De AVRO had geen kritiek op centraal presentatrice Marjolijn Uitzinger, maar wel op het 'on professionele optreden' van twee assistenten. Rademakers: „Ook daar zijn we uitgekomen. Het presenta tie-team is hetzelfde gebleven." De AVRO zal vanaf vanavond de bestelde acht wekelijkse afle veringen uitzenden en de optie voor nog eens 12 afleveringen is gehandhaafd. Rademakers:Alles schuift nu twee weken op. Dat kon, omdat de AVRO-donderdagavond in middels geheel veranderd is. Wij zitten nu later op de avond. In de nieuwe schema's was dat heèl goed in te passen." De AVRO vindt Medialand nu wel leuk. Rademakers: „Ik was vooral buitengewoon boos, omdat ze het uitzending van het pro gramma verboden op grond van het verwijt, dat het niet aan de gestelde kwaliteitseisen zou voldoen. Vier dagen na het ver bod hebben we elkaar geduren de een gesprek van twee uur heel openhartig de waarheid gezegd. Toen was het conflict bijgelegd. De verhouding is nu weer uitstekend. En het team van makers is vervolgens even enthousiast als voorheen op nieuw aan het werk gegaan." De verschuiving naar later op de avond heeft volgens Rade makers als voordeel, dat nu niet meer behoeft te worden gecon curreerd met Ron Brandsteders Honeymoon-quiz op RTL 4. Rademakers: „En bovendien is zo'n rel vooraf natuurlijk ook niet schadelijk voor de kijk dichtheid." AMSTERDAM GPD Disc-jockey Rob Stenders stapt na een maand werken op bij het commerciële radiostation Po wer FM. Volgens Power FM heeft Stenders het besluit 'om persoonlijke redenen' geno men. Rob Stenders werkte eerder bij de VARA en stapte daarna over naar Veronica waar hij vooral populair werd door het programma Stenders en Van In- kel. Stenders werd eerder dit jaar door Veronica's radiobaas Lex Harding geschorst wegens beledingen aan het adres van politici en Jan Lenferink. Na die schorsing is de sfeer tussen Veronica en Stenders nooit meer helemaal goed ge komen en besloot Ron Stenders zijn ontslag te nemen. Hij kondigde in september zijn vertrek bij VOO aan en meldde 'iets geheel anders' te willen gaan doen. Stenders wil de onderzoeken of hij ook nog iets anders kon dan plaatjes draaien. Toch liet hij zich kort daarna weer inlijven bij Power FM. STRIPS BOLLEBOOM AH! U BENT VAST OS NIEUWBAKKEN OMA? P£OMA?!OPMUN \VL)FeN06(?Tl3STe?! Het Zwitserse bedrijf Richemont heeft 75 procent van de aan delen in FilmNet overgenomen van het Zweedse Esselte. Dat heeft FilmNet gisteren bekend gemaakt. Volgens een FilmNet- woordvoerder wil Richemont andere financiers betrekken bij de abonnee-zender. De namen van het Luxemburgse CLT en het Nederlandse Philips worden daarbij genoemd. President Martin Lindskogg van FilmNet zegt hier geen commentaar op te willen geven. Philips heeft zich onlangs vastgelegd op het technisch begeleiden van Film- Net naar breedbeeldtelevisie, de tussenfase voor het scherpere HDTV. Esselte bood vorig jaar Film- Net al eens te koop aan. Het Franse Canal Plus toonde toen zeer veel belangstelling, maar bood uiteindelijk te weinig geld om Esselte tot verkoop te verlei den. Sinds die tijd heeft Esselte steeds verklaard FilmNet niet meer te willen verkopen en niet in onderhandeling te zijn met partijen. Tot vrijdag ging het FilmNet-personeel in Nieuwe- gein er dan ook vanuit dat de abonnee-zender bij Esselte zou blijven. De Franse abonnee- zender Canal Plus heeft echter toch geprobeerd FilmNet over te nemen. Dat bedrijf verloor de financiële race echter van de Compagnière Financière Riche mont A.G., zoals het Zwitserse bedrijf voluit heet. Het bericht dat FilmNet voor het overgrote deel in Zwitserse handen over gaat, kwam in Nieuwegein dan ook als een volslagen verrassing. Richemont handelt in luxe goederen zoals Carrier-horlo ges, Mont Blanc-pennen en is eigenaar van de sigarettenmer ken Peter Stuyvesant en Roth- mans. De participatie van Ri chemont is volgens een Film- Net-woordvoerder puur finan cieel. De Zwitsers zouden mo menteel op zoek zijn naar gega digden uit de audio-visuele branche om te participeren in FilmNet. Binnen twee weken verwacht FilmNet nadere me- dedelingén te kunnen doen over andere partijen die bij FilmNet betrokken worden. Om die reden heeft Richemont nu 'slechts' driekwart van de aan delen overgenomen. Op het res terende kwart heeft het bedrijf een optie. „Wij hebben met vreugde kennis genomen van deze ont wikkeling", aldus de FilmNet- woordvoerder. „Want er gaat geinvesteerd worden in Film- Net. Bovendien blijft het huidi ge management van FilmNet Esselte zou hebben besloten FilmNet toch van de hand te doen, omdat het het Zweedse bedrijf in kantoorartikelen mo menteel niet voor de wind gaat. Hoeveel Richemont voor de aandelen op tafel heeft gelegd, kon de FilmNet-woordvoerder niet zeggen. FilmNet heeft in Nederland zo'n 90.000 abon nees. In heel Europa zijn er grofweg een half miljoen beta lende FilmNet-kijkers. Laroes (NOS) uit ziekenhuis NOS-parlementair verslaggever Hans Laroes (36) heeft het zie kenhuis verlaten. Volgens hoofdredacteur Gerard van der Wulp van het NOS-Joumaal maakt hij het goed. Naar ver wachting zal Laroes over niet al te lange tijd zijn werkzaamhe den kunnen hervatten. Laroes werd op woensdag avond 23 oktober neergestoken in de nabijheid van het Binnen hof in Den Haag toen hij een brief wilde posten. Hij werd zwaar gewond naar een zieken huis in Den Haag vervoerd. De 28-jarige Hagenaar die Laroes met een mes neerstak verklaar de kort na zijn daad iets te heb ben tegen journalisten en politi- BOES HEINZ

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6