Buitenland Filipijnen vragen hulp na orkaan 'Stalingrad van Kroatië' op het punt van vallen Revolutie? Ach wat! Uitgever Maxwell stierf een natuurlijke dood Amerikaanse onderzoek: Ijs op Mercurius Thuis is waar het hart van Romanov klopt Donderdag 7 november 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MITZIE MEUERHOF 5 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), International Press Service (IPS)Associated Press (AP). Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). YEVGENI PRIMAKOV, voormalig advi seur van president Gorbatsjov, is gisteren benoemd tot hoofd van de nieuwe cen trale geheime dienst van de Unie van Soe vereine Staten (de voormalige Sovjetunie), De geheime dienst is de opvolger van de ontmantelde KGB op. SADDAM HUSSEIN heeft gisteren zijn minister van defensie en zwager, luitenant-generaal Hussein Kamel Hassan, vervangen door minister van binnenlandse zaken generaal Ali Has san Al-Majid. Volgens anonieme Iraakse bronnen wil Saddam door de benoeming van Al-Majid het beleid ten aanzien van de Kurden verhar den. Al-Majid was dne |aar geleden verantwoordelijk voor de dood van 5000 Kurden bij een aanval met gif- gas- Vandaag, 7 november, zou de verjaardag van de Grote Oktober Revolutie moeten worden gevierd. Maar er valt niets te fees ten. De Sovjetunie als socialistische een heidsstaat bestaat niet meer. Lenins voor hoedepartij is wegens staatsgreepactivitei ten buiten de wet geplaatst. De verworven heden van het socialisme zijn de ergernis sen van alle dag: lege winkels, koude wo ningen, hopeloosheid. Vorig jaar nog troonden Gorbatsjov, Jeltsin, Moskous burgemeester Popov en andere hoogwaardigheidsbekleders op het mauso leum van Lenin aan het Rode Plein. Kwiek marcheerden daar de parate divisies voor bij, voorafgegaan door defensieminister Ja- zov: een dik mannetje staande in een ka merbrede open limousine. Jazov zit nu in de cel zijn putsch-zonden te overdenken. In het land zijn de portretten van Lenin, de rode vlaggen en enthou siasmerende leuzen die de 7-november vie ring luister moeten bijzetten in de motten- balien gebleven. Niet dat de communisten met Jeltsins de creten van de aardbodem zijn verdwenen. Vandaag tonen ze hun revolutionair élan door de straat op te gaan. In Moskou zijn het 'initiatiefgroepen' met prachtige namen als 'de Arbeidersunie' en 'Werkend Mos kou'. In pamfletten roepen ze de bevolking op „met ons een daad te stellen tegen de restauratie van het kapitalisme". Het volk gelooft het wel. Men wil niet vie ren, niet demonstreren en niet rouwen om Alleen Michail Sergejevitsj houdt de schijn nog een beetje op. „De revolutie van 1917 was een goede. Toen kwamen de boeren en de arbeiders aan de macht Maar dat veranderde met Stalin en diens dictatuur." Gorbatsjov spreekt in het Kremlin tot de uitverkoren boeren, arbei ders, wetenschappers en ruimtevaarders die hun onderscheidingen komen opha len. 'Held van de Sovjetunie', 'Veteraan van de Arbeid' en meer van die fraai klinkende titels. Maar je ziet de uitverko renen denken: Revolutie, ach wat! Ter wijl Gorbatsjov mijmert over het goede dat de revolutie óók bracht, verbiedt pre sident Jeltsin van Rusland de Commu nistische Partij. de slachtoffers van het communisme, zoals de democratische groeperingen en partijen voorstaan. In Moskou en in St. Petersburg waar burgemeester Sobtsjak drie miljoen roebel heeft uitgetrokken vooreen feestje ter ere van het schrappen van de naam Le ningrad wil het volk maar één ding: eten en een einde aan de chaos. De Russen zijn het beu. Ze krijgen dag-in- dag-uit te horen dat er vrije prijzen komen, hebben dus onmiddellijk de winkels leegge- kocht en moeten nu in de rij gaan staan voor voedselbonnen. Wie begrijpt er nog wat van? Vrije prijzen, maar wel en voor het eerst in 40 jaar voedselbonnen voor de 10 miljoen Moskovieten. Iedere stadsbewoner weet dat er eten te koop is waar de prijzen al vrij en dus zeer hoog zijn: op de privé-markten en in de staatswinkels ('gastronomi'), die bij wijze van experiment op eigen houtje mogen in kopen en zelf de verkoopprijzen vaststellen. Revolutiedag. Er vallen elke dag klappen in de rijen voor de winkels. De Komsomols- kaja Pravda rapporteert zelfs een regelrech te lynchpartij in Volgograd. Een vrouw die haar als moeder van een groot gezin verkre gen recht op voorrang opeist, kan maar net uit de klauwen van de woedende wachten den worden gered. Weg met de solidariteit, hoog het onaeriinge wantrouwen. Revolutiedag? De lucht is zwanger van on heil. Bij wijze van voorzorg hebben de Rus sen massaal brood ingeslagen, vandaar het broodtekort. Het oudbakken brood wordt donkerbruin geroosterd en in 'dobbelsteen tjes' gesneden. Een oude gewoonte in tijden van oorlog en andere rampspoed. Intussen bezoekt groothertog Vladimir Ki- rillovitsj, de 74 -jarige achterneef van de laatste tsaar, Nicolaas de Tweede, voor het eerst van zijn leven Rusland. Vladimir moet luister bijzenen aan Sobtsjaks feestje Vivat St. Petersburg'. Maar de Petersburgers ken nen hem niet, hopen alleen dat Sobtsjak woord houdt en er vandaag gratis bier en eten is. Dat zou pas echt een revolutionaire beleve nis zijn. De laatste Kuwaytse oliebrand is gisteren feestelijk geblust. De plechtigheid vond plaats op het olieveld Burgan. Onder het toeziend oog van de leider van het land. sjeik Jaber al-Ahmed al-Sabah, en olieminister Hamoud al-Rquba. werden traditionele dansen uitgevoerd. Teams uit diverse delen van de wereld zijn acht maanden bezig geweest met het blussen van de 732 door Irak in brand gestoken bronnen. foto afp NIEUWSLIJN Dolle honden bijten Fransman dood Zeven honden hebben gisteren in de buurt van Parijs een 58-ja- rige vrachtwagenchauffeur op wrede wijze gedood, nadat ze hem bij de keel hadden gegrepen,-een aeel van de hals hadden opengereten en hem meer dan dertig meter hadden meege sleurd. De honden zijn naar een veterinair instituut in Parijs overgebracht, waar onderzocht zal worden of ze hondsdol wa ren. De eigenaars van de honden zijn in hechtenis genomen. Middenstand Italië trekt knip Ruim 85 procent van de eigenaren van kleine winkels, levens middelenzaken, restaurants en bars in Italië betaalt 'bescherm geld' aan criminele organisaties. Dat werd gisteren bekendge maakt op een bijeenkomst van de Italiaanse belangenorganisa ties voor kleine zelfstandigen (Fipe). Beter laat dan nooit Terwijl de media in zowel binnen- als buitenland al maanden vol staan met artikelen over de toename van het racistische ge weld in Duitsland, is de Duitse binnenlandse veiligheidsdienst er nu ook achter dat er wat mis is in de samenleving. In zijn giste ren gepresenteerde jaarverslag zegt de dienst dat extreem-recht se skinhead-groepen in de gaten moeten worden gehouden. Concert voor Afrikaanse kinderen Een keur van zwarte Amerikaanse en Afrikaanse artiesten, onder wie Dionne Warwick, Miriam Makeba, Fela Kuti en Kool and the Gang, zal eind deze maand optreden in de Nigeriaanse hoofd stad Lagos, tijdens een megaconcert ten bate van kinderen in Afrika. De Zuidafrikaanse anti-apartheidsactivistes Winnie Man dela en Miriam Makeba maakten dit gisteren bekend in New York. Bonn vraagt uitlevering Honecker Bonn heeft nieuwe stappen ondernomen om Moskou over te halen tot uitwijzing van Erich Honecker de communistische lei der van de voormalige DDR. Duitsland heeft zijn verzoek inge diend bij zowel de Unie- als Russische autoriteiten. Het verzoek lijkt dit keer meer kans te hebben, omdat de conservatieve te genstanders van uitwijzing, na de mislukte coup in Moskou het veld hebben moeten ruimen. maakte. Aanvankelijk werd nog rekening gehouden met zelf moord omdat Maxwells imperi um al maanden wankelt onder torenhoge schulden. Daarnaast werd de mediamagnaat enkele weken geleden beschuldigd van spionage voor de Israëlische ge heime dienst (Mossad). Bij het grote aantal condolé ances werd gisteren ook die van Unie-president Gorbatsjov ge voegd. Hij prees Maxwell voor diens „bijdrage aan de interna tionale samenwerking". De overleden 'tycoon' wordt zo goed als zeker zondag geheel volgens zijn eigen wensen in Je ruzalem begraven. Pagina economie: Geheimen mee in het graf CORRESPONDENT De Britse uitgever Robert Max well is dinsdag een natuurlijke dood gestorven. Dat heeft de voorlopige lijkschouwing op de Canarische Eilanden gisteren uitgewezen. „Maxwell was al dood toen hij in zee viel", ver klaarde rechter Luis Gutienez, die het onderzoek leidt. Hij kon echter niet verklaren hoe Max well over de railing van zijn jacht heen in het water terecht kwam. Het lichaam van de media magnaat werd dinsdagavond in zee gevonden voor de kust van de Canarische Eilanden, waar hij al enkele dagen een cruise De noordpool van Mercurius is bedekt met ijs, hoewel de pla neet het dichtst bij onze zon ligt Dat blijkt uit een onder zoek dat gisteren werd gepre senteerd door het Technolo gisch Instituut van Califomië in Palo Alto. Volgens foto's die afgelopen augustus werden genomen de eerste radarbeelden van het gehele halfrond van de planeet wijst de zeer krachtige weerkaatsing van het licht op een ijslaag over een oppervlak te van ongeveer 450 vierkante kilometer. De temperatuur in het pool gebied van Mercurius bedraagt naar schatting 113 graden on der nul, terwijl het rond de evenaar zo'n 430 graden boven nul kan worden, aldus weten schapper David Paige. De on derzoekers zeiden zelf 'ver baasd' te zijn over hun conclu sies, die overigens door andere Amerikaanse wetenschappers worden bestreden. Aung San Suu Kyi mag weg uit Myanmar NEW VORK AFP-Rtr-AP Nobelprijs-winnares Aung San Suu Kyi, die in Myanmar (het voormalige Burma) onder huis arrest leeft, is in goede gezond heid en mag het land veriaten indien zij besluit in balling schap te gaan. Dat heeft de Myanmarese VN-ambassadeur gisteren gezegd tegen VN-secre- atris-generaal Perez de Cuellar. Het lijkt overigens niet waar schijnlijk dat Suu Kyi haar land voorgoed wil verlaten. De VN-chef heeft gisteren scherpe kritieke geuit op de ge vangenhouding van Suu Kyi. In een protestnota aan de VN-am- bassadeur van Myanmar riep Perez de Cuellar het militaire bewind op de oppositieleider onmiddelijk vrij te laten. De 46-jarige oppositieleidster is volgens het Nobelcomité be gonnen aan een hongerstaking tegen haar al ruim twee jaar du rende huisarrest. Haar in het buitenland wonende man en kinderen krijgen van de Myan marese junta geen toestemming haar te bezoeken. De „beslissende operatie" van het federale leger voor de ver overing van de al twee maan den belegerde Kroatische stad Vukovar is de vierde dag inge gaan. MiG-vliegtuigen scheren laag over het nabijliggende dorp Borovo Selo. Vloeren en ramen trillen als de MiG's in de verte hun bommen laten vallen. „Er is geen front meer. De straatgevechten tonen het pa troon van een tijgervel", zegt Branimir, een Servische dorpe ling van het nabijgelegen Dalj die het groene uniform draagt van de Servische militie. „Alleen zijn onze vlekken nu groter dan die van hun." Commandant Radenko van de militie in Borovo Selo zegt dat het een kwestie van dagen kan zijn voor Vukovar, dat. het Stalingrad-achtige symbool van het heldhaftige verzet in Kroatië is geworden, valt. Het leger heeft een wig gedreven tussen de Kroatische krachten en ze verdeeld in Vukovar zelf, de voorstad Borovo Naselje en het dorp Bogdanovci. Zo'n 15.000 mensen zouden daarbinnen ge vangen zitten, in schuilkelders. Het verzet van Vukovar heeft het leger vernederd en de dor pelingen van Borovo Selo, Dalj en andere nabijgelegen Servi sche nederzettingen uitgeput. Toch zijn zij vastbesloten Vuko var te „bevrijden", want zonder de stad wordt het gebied dat zij opeisen in Oost-Slavonië is tweeën gespleten en is het niet levensvatbaar. Zelfs voor hun aanvallers ne men de verdedigers in Vukovar bijna mytische proporties aan. Volgens commandant Radenko is de stad vol goedgetrainde be roeps en zijn er talrijke vrijwilli gers uit de hele wereld. Zij zijn bekwaam en vechten met een fanatisme op leven en dood. Het moeilijkste is om de Kroaten uit de kelders en tun nels te spoelen die zij gebruiken bij de verdediging van Vukovar, zegt hij. „Zij spuiten zich vol met drugs, komen dan gewoon de straat oplopen en schieten op iedereen, als in een film", aldus Radomir Ilincic, de eigenaar van de plaatselijk discobar in Dalj. Toch zegt commandant Ra denko dat de Kroaten ten onder gaan. Maandagavond kropen elf Kroatische soldaten Vukovar uit om zich over te geven. Dinsdag avond volgden er meer. De be slissing zal echter wel bloedig zijn. De legende van Vukovar heeft honderden militiemannen aangetrokken van de extreem rechtse Kroatische Partij voor het Recht om de stad te verde digen. Zij hebben weinig gena de te verwachten bij een ver overing en zullen zich niet wil len overgeven. Intussen ligt ook Dubrovnik nog steeds onder vuur. Rook en vlammen stegen gisteren op uit het over de middeleeuwse stad uitziende fort. „Dubrovnik be leeft de moeilijkste dag in zijn duizendjarige geschiedenis", zo meldde de Kroatische radio. De Unesco, de culturele organisatie van de Verenigde Naties, heeft besloten een waarnemer naar de monumentale stad te sturen. Onverwacht krachtige Thelma eist duizenden levens Het Filipijnse Rode Kruis heeft de internationale ge meenschap gisteren gevraagd om financiële steun bij de bestrijding van de watersnoodramp die dinsdag grote schade aanrichtte in het land. Door de opeenstapeling van rampen uitbarstingen van de vulkaan Pinatubo, tyfoon Ruth en nu weer tyfoon Thelma is de voorraad medicamenten, voedsel en andere hulpmiddelen uitge put. stoten van 200 kilometer per uur. De tropische storm ging gepaard met hevige slagregens, waardoor rivieren buiten hun oevers traden. Bij de stad Ormoc, 560 kilo meter ten zuiden van de hoofd stad Manila, brak door het snel wassende water een stuwdam door. Door die dambreuk ver dronken volgens het Filipijnse MANILA JAN VAN VEGHEL CORRESPONDENT De inwoners van de Filipijnen werden volkomen verrast door de hevigheid van orkaan Thelma. Volgens voorspellingen zou het gaan om een middel grote storing met windstoten tot 60 kilometer per uur. In plaats daarvan bereikte Thelma wind- Rode Kruis alleen al in het di rect onder de dam liggende Or moc enkele duizenden mensen. Onder de modder liggen nog veel meer slachtoffers. Reddingswerkers verwachten dat het dodental de komende dagen nog verder zal stijgen, wanneer de communicatie met de meest afgelegen rampgebie den is hersteld en grootschalige hulpverlening op gang komt. Nu al kunnen begrafenison dernemers in Ormoc hun werk niet meer aan. De plaatselijke autoriteiten overwegen daarom massagraven aan te leggen. Er is een scnrijnend tekort aan voed sel, medicijnen en vooral for- maldehide, dat wordt gebruikt voor de ontsmetting van lijken. Silajev heeft hoop voor schulden USS MOSKOU/PARUS Rtr-ANP-KRF Waarnemend premier Ivan Sila jev van de Unie van Soevereine Staten (USS) verwacht dat bin nen 10 dagen een oplossing kan worden gevonden voor de schulden van de voormalige Sovjetunie. Tijdens een bijeen komst van westerse en Russi sche zakenlieden zei Silajev gis teren dat Moskou zijn verplich tingen kan nakomen met be hulp van kredieten van buiten landse banken. Topbankier Anatoli Nosko van de Vnesjekonombank, die de buitenlandse betalingen van de USS regelt, zei eerder deze week dat de Unie deze maand geen geld meer heeft om de buitenlandse schulden af te los sen. Volgens Nosko komt de USS door een verminderde ex port een miljard roebel te kort. De buitenlandse schuld van de Sovjetunie beloopt ongeveer 70 miljard dollar. Duitsland is de grootste schuldeiser. ACHTERGROND CORRESPONDENT MOSKOU HANS GELEUNSE Vladimir Kirillovitsj Romanov legt bloemen op de graftombe van zijn illustere voorvader Peter de Grote, in de Peter en Paulvesting in St Petersburg. foto afp a sapronnyenkov ST. PETERSBURG HELEN WOMACK THE INDEPENDENT Bijna driekwart eeuw na de val van Ruslands dy nastie is groothertog Vladimir Kirillovitsj Romanov, de pretendent voor de lege troon, in St. Petersburg aangekomen, waar hij plechtig heeft beloofd zich nuttig te maken voor zijn lijdende volk. De groothertog, die 74 jaar geleden in Finland is geboren en nooit in de Sovjetunie is geweest (hij heeft het grootste deel van zijn leven in Frankrijk gewoond), vertelde verslaggevers: „Mijn hart bons de toen ik Russische grond betrad." „Als de wettige erfgenaam van mijn koninklijke voorouders...zou ik de leider kunnen zijn over het hele voormalige imperium", zei de groothertog in oud-Russisch, „Maar het zou ervan afhangen of de mensen me zouden accepteren als tsaar van heel Rusland." Zijn land heeft geleden onder een „verschrikke lijke dictatuur" en heeft nog steeds te maken met enorme problemen waarvoor geen wondermidde len bestaan, zei hij. „Als mij wordt gevraagd mijn moederland te helpen, ben ik bereid te helpen, maar niet noodzakelijkerwijs als een koning." De groothertog, wiens grootvader de jongste zoon was van tsaar Alexander II, was tactvol en aarzelend en gekleed in een gewoon pak. Hij prees zowel Unie-president Gorbatsjov als de Russische president Jeltsin. Hij zei dat het uiteenvallen van de Sovjetunie hem treurig stemt en uitte de hoop dat etnische scheuringen kunnen worden over wonnen ten gunste van de vorming van een fede ratie. „Ik wil net woord keizerrijk niet gebruiken", zei hij. Gisteravond zweefde het geluid van orthodoxe koren door de gouden koepel van van de grote ka thedraal van St. Isaac, het voormalige Museum voor Atheïsme, waar de grootgertog en zijn Georgi sche vrouw Leonida een herdenkingsdienst bij woonden voor de vermoorde Romanovs. De dienst werd geleid door patriarch Alexei, het hoofd van de Russisch-orthodoxe Kerk. Het koninklijk paar is in de voormalige tsaristi sche hoofdstaa St. Petersburg te gast bij de radicale burgemeester Anatoli Sobtsjak. Vandaag is de groothertog de grote attraktie bij de festiviteiten ter gelegenheid van het einde van de Bolsjewistische Revolutie, die op 7 november 1917 begon. Concer ten en optochten nemen de plaats in van de tradi tionele communistische parades in de stad die 70 jaar Lenins naam heeft gedragen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5