Binnenland Brandstofheffing zwaar onder vuur Rijkaard kan bril eindelijk weggooien tfirnmm 'Ik merk niets van nieuwe regels, ligt dat aan CDA en PvdA ruziën over aanleg ringtram Amsterdam Hoogleraar vreest problemen met strafrecht bij open grenzen Donderdag 7 november 1991 todic»* tnj.1S0225»JANINEBOSMA»ALTANEIlDOGAN«ltONAII>HUSAIlTfcl?e<>« PATRICK van den hurk» jan PREENENUSIAAK SMAKMAN* frans visser •vomgwlng aart kok Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappell|lte Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN 'Kolencentrale Maasvlakte wel nodig' De energievoorziening in ons land wordt 'kwetsbaarder* zonder kolengestookte electriciteitscentrale op de Maasvlakte. Dit stelt H. Geijzers, directeur elektriciteit op het ministerie van econo mische zaken. Hij uit daarmee indirect kritiek op zijn eigen mi nister, Andriessen. Deze besloot onlangs af te zien van de bouw van de centrale. In plaats daarvan kan stroom worden geïmpor teerd en kunnen warmte-krachtcentrales worden gebouwd. Geijzers waarschuwt echter voor het kwetsbaarder maken van onze energievoorziening. „We weten wat daar de gevolgen van kunnen zijn", stelt hij in een indirecte verwijzing naar de oliecri ses en de toen sterk gestegen energieprijzen. Staking Enka Ede voorbij na akkoord FNV, CNV en de directie van Enka Household Products in Ede hebben gisteren overeenstemming bereikt over de toekomst van de onderneming. Met het akkoord komt een einde aan een twee dagen oude staking. De directie heeft toegezegd flink te zullen investeren in de produktie van sponsdoeken. Die investeringen worden niet meer afhankelijk gesteld van een eventuele over- produktie van het Duitse moederbedrijf Freudenberg. Van de 72 plaatsen voor produktiemedewerkers verdwijnen er 28. Van ge dwongen ontslagen zal echter geen sprake zijn. De bonden zijn bijzonder tevreden over de afspraken. Tientallen torenvalken ontvreemd Bij van het Biologisch Centrum (BC) in Haren, onderdeel van de Rijksuniversiteit Groningen, zijn zondagnacht 31 torenvalken gestolen. Ook verdwenen onderzoeksgegevens uit een kantoor. De politie heeft de inbraken pas nu bekend gemaakt, omdat ver moed werd dat het ging om een actie van het Dierenbevrijdings front. Omdat deze organisatie de actie niet heeft opgeëist, denkt de politie nu dat het om een actie gaat van 'de handel'. Die kan de vogels voor rond 200 gulden per stuk verkopen op de zwarte markt De torenvalk is de meest voorkomende roofvogel in Ne derland. Mentens hoofdredacteur Nieuwe Revu lean Mentens (39) wordt per 1 januari 1992 lid van de hoofdre dactie van Nieuwe Revu. Naast mede-hoofdredacteur Hans Ver- straaten gaat hij zich bezighouden met de sector nieuws en pro motie en marketing van het weekblad. Mentens is nu eindredac teur van het RTL 4-Nieuws. Daarvoor was hij voor een aantal krenten en publieke omroepen werkzaam als correspondent in Latijns-Amerika en Italië. Aantal faillissementen neemt weer toe Het aantai uitgesproken faillissementen in de periode januari tot en met september 1991 bedroeg 2851. Dit is 7 procent hoger dan dat in dezelfde periode van vorig jaar, toen 2675 faillissementen werden uitgesproken. De stijging deed zich uitsluitend voor bij ondernemingen (plus 10 procent). Bij natuurlijke personen was sprake van een daling met tien procent. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Raad van State tegen inning door milieubeheer De Raad van State is slecht te spreken over de manier waarop het kabinet de heffing op brandstoffen wil verho gen van 900 miljoen gulden dit jaar tot 1,5 miljard vol gend jaar. De Raad van State vindt het onjuist dat de hef fing wordt geïnd door milieuminister Alders. Dat staat in een advies van het rechtscollege aan het kabinet. Rijksbe lastingen dienen onder de verantwoordelijkheid van de minister van financiën te vallen, vindt de Raad van State. DENHAAG* GPD Een meerderheid van de Tweede Kamer on der aanvoering van het CDA heeft inmiddels al geëist dat de brandstof heffing met ingang van 1993 wordt omgezet in een reguliere belasting, die bovendien moet worden verbreed naar andere stoffen, zöals water en afval. Het ka binet heeft daartegen geen principiële bezwa ren. De Raad van State vindt echter dat de hef fing komend jaar al on der verantwoordelijk heid van minister Kok moet komen. De verwachting is dat het kabinet aan deze opmerking van de Raad van State geen ge hoor zal geven, omdat omzet ting van de heffing in een regu liere belasting op zo'n korte ter- Minister Alders van milieubeheer. De Raad van State vindt de motivering van het kabinet om de opbrengst uit een specifieke heffing te gebruiken voor alge meen milieubeleid, onvoldoen- mijn niet uitvoerbaar is. Intrek- de. Verder ontbreekt een anaiy- king van het voorstel is evenmin se van het kabinet over de ge- aan de orde, omdat dan een gat van 600 miljoen in de rijksbe groting zou vallen. Ook CDA en PvdA in de Kamer hebben reeds volgen van de heffing voor de concurrentiepositie van het be drijfsleven. De kritiek van de Raad uitgesproken, dat dat tekort niet State komt in grote lijnen over- mag ontstaan. Het CDA zal on der protest akkoord gaan met de heffing. een met die van het CDA. Het CDA schrok zich afgelopen zo mer een hoedje, toen bleek dat Dure lasertherapie verhelpt bijziendheid vlotjes NIJMEGEN «PB HMDES Mensen die bijziend zijn, hoe ven in de nabije toekomst niet langer een bril of contactlenzen te dragen. Wel moeten ze over een dikke portemonnee be schikken, willen ze tenminste van hun bijziendheid afgehol pen worden. Volgend jaar wotdt in het academisch ziekenhuis St. Radboud te Nijmegen (AZN) begonnen met de behandeling van bijziendheid met behulp van lasertherapie. Het gaat hier om een voor Nederiand unieke techniek. De kosten per oog zullen ongeveer vierduizend gulden bedragen. De behandeling wordt in princi pe niet vergoed door het zie kenfonds en ook niet door par ticuliere verzekeraars, omdat er in de regel sprake is van een cosmetische ingreep. Met de speciale excimer- laser. die een miljoen gulden kost, kan zeer nauwkeurig een laagje van het hoornvlies wor den weggehaald. Door deze ver mindering van de bolling van het hoornvlies kan bijziendheid worden opgeheven. De intro ductie van deze techniek in Ne derland is een initiatief van prof. dr. A. Deutman, hoofd van de afdeling oogheelkunde van het AZN. De apparatuur wordt betaald door het ziekenhuis en door oogartsen in en rond Nijmegen. De hoogleraar verwacht dat met name mensen die om uit eenlopende redenen geen con tactlenzen kunnen verdragen, baat hebben bij deze techniek. Dat geldt ook voor bijvoorbeeld sportende brildragers. Overi gens zal de laser op termijn ook worden ingezet voor medisch geïndiceerde behandelingen, zoals hoomvliestroebeling en verhoogde oogdruk. De behandeling van bijziend heid met de nieuwe lasertech niek richt zich in eerste instan tie op mensen boven de acht tien jaar, die een oogafwijking hebben tussen -1 en -6. Ze mo gen niet te veel cylindrische af wijkingen hebben. Ook bepaal de aandoeningen die belemme rend weiken op de wondgene- zing staan behandeling in de weg. Deutman: „In de beginfase richten we ons op de gemakke Oogopmeting bij de opticien. Rijke bijzienden kunnen er binnenkort ook v verhelpen met behulp van een laser. lijke gevallen. Maar op termijn zal ook sterke bijziendheid, zoals bijvoorbeeld -15, in aan merking komen om te worden behandeld. Dat geldt ook voor het corrigeren van de soms zeer sterke cylindrische afwijkingen van het hoornvlies bij mensen die een hoornvlies transplantatie hebben gehad." De laser-apparatuur kan trou wens ook worden ingezet voor behandeling van vérziendheid. Hierbij wordt de bolling van het hoornvlies vergroot in plaats van verkleind. Deutman: „Die techniek zullen we nog niet toe passen, ook omdat die op dit moment nog niet geheel is uit gekristalliseerd. Maar in de toe komst behoort dit zeker tot de mogelijkheden." Overigens hoeven opticiëns niet bang te zijn brodeloos te worden, omdat brillen in de toekomst niet meer nodig zou den zijn. Zo'n vaart zal het ze ker niet lopen. Deutman: „Bo vendien zal de excimer-laser de bril nooit volledig overbodig maken. Mensen die deze be handeling hebben gehad, zullen op oudere leeftijd toch een lees bril nodig hebben, omdat de veroudering van de lens niet kan worden tegengegaan." De hoogleraar denkt zijn doelgroep vooral in de leeftijd tussen 18 en 35 jaar aan te tref fen. Per dag zullen op de afde ling oogheelkunde van het St. Radboudziekenhuis drie tot zes ogen kunnen worden 'gelaserd'. Een patiënt zal nooit aan beide ogen tegelijk worden behan deld. De behandeling zal trou wens niet ten koste gaan van de gewone oogheelkundige zorg. De ingreep geschiedt onder lokale verdoving en neemt in clusief voorlichting en voorbe reidende onderzoeken ongeveer twee uur in beslag. De eigenlijke behandeling duurt slechts enke le tientallen seconden. De pa tiënt krijgt na de behandeling een drukverband op het oog en zal enkele dagen een pijnlijk oog hebben. Er zijn volgens Deutman zeer weinig risico's aan de ingreep verbonden. De lasertherapie wordt al op grote schaal in onder andere ae Verenigde Staten, Frankrijk, Noorwegen, Italië en Duitsland toegepast. „Ook Zweden, een II-1C het kabinet had besloten de brandstofheffing fois te verho gen en onder verantwoordelijk heid van minister Alders te hou den. Het kabinet besloot daar toe om het milieubeleid niet al te zwaar te laten lijden onder de forse bezuinigingen in het kader van de tussenbalans. Het gevolg is wel dat Alders volgend jaar als enige minister zijn vrijwel complete begroting uit de heffing, dus uit eigen inkomstenbron financiert. Bovendien betaalt hij uit de hef fing ook nog eens milieubeleid van an dere ministeries. Al ders fungeert zo doende als een soort minister van financi en waar het de verde ling van miüeugeld betreft. Alders vindt l ,s dat uitstekend, maar de Raad van State en m het CDA vinden die situatie principieel onjuist. Inmiddels heeft het FOTO ANP CDA als noodop- losing voor volgend jaar een andere verdeling van de brandstofheffing over de te belasten sectoren voorgesteld. De energieverslindende chemi sche industrie en de raffinade rijen worden in dat plan minder zwaar belast, terwijl het verkeer, de huishoudens en de land bouw iets meer zouden moeten betalen. De PvdA gaat hoogst waarschijnlijk akkoord met het plan van het CDA. Minister Al ders heeft gezegd dat hij het voorstel van het CDA bespreek baar vindt. De nieuwe verkeersregels in de praktijk: bij een zebrapad moet voortaan al worden gestopt als een voetgan ger aangeeft te willen gaan oversteken. Hóe dat wordt aangegeven, is voor veel automobilisten nog volsla gen onduidelijk. UNITED PHOTOS DE BOER GERARD VAN DAALEN DEN HAAG. ANP 'Moet ik nou altijd of nooit meer voorsorteren?' "Wie heeft er voorrang bij rotondes?' En: 'Bete kent rood nog steeds dat ik als voetganger moet stoppen? De invoering van de nieuwe verkeersre gels per 1 november hebben tot veel vragen bij weggebruikers geleid. Bij Veilig Verkeer Neder land (WN) en de ANWB staan de telefoons vanaf deze week dan ook roodgloeiend. Veilig Verkeer Nederiand heeft gisteren maar een aparte informatielijn geopend. Dagelijks krijgt de organisatie ongeveer honderd vragen binnen. Gisterochtend waren er binnen een uur al te gen de veertig telefoontjes, aldus WN-woord- voerder J.C. van Oortmerssen. „Mensen weten niet waar ze met hun vragen terecht kunnen. Kennelijk is de informatie die vóór 1 november is gegeven, maar half gelezen. Terwijl het wijzigen van de verkeersregels heel ingrijpend is. "Wat ver andert er eigenlijk? En: 'Ik zie helemaal niets, ligt dat aan mij?', vragen veel mensen. Er is heel veel' onduidelijk." De meeste 'spelregels' zijn overigens wel rede lijk overgekomen. Vragen bestaan vooral nog over voorsorteren en voorrangsregels op rotondes. Die onzekerheden kunnen op vitale momenten tot ongelukken leiden. Zowel de WN als de ANWB heeft kritiek op de voorlichtingscampagne van de overheid. Die had naar de mening van de organisaties breder moe ten worden opgezet. De VTO-woordvoerder vindt dat de verkeersorganisaties eerder ingeschakeld hadden moeten worden om het publiek te infor meren. WN heeft een paar keer vergeefs bij het ministerie aan de bel getrokken en om geld ge vraagd voor een eigen campagne. Naast een alge mene Postbus-51 actie had de overheid ook voor lichting moeten geven aan bepaalde doelgroe pen, zoals jongeren, ouderen, fietsers en brom fietsers, vindt WN. Ook de ANWB wotdt dagelijks met telefoontjes overstelpt. Een topje van de ijsberg, denkt S. Schouten, chef verkeersafdeling ANWB. „Want een heleboel mensen met vragen nemen niet de moeite om te bellen. Mensen begrijpen niet dat er wetgeving wordt ingevoerd, die veel aan de ei gen verantwoordelijkheid van de burger overlaat. Ze vatten het op alsof de ovetheid zegt 'zoek het zelf maar uit'." Voor de campagne had meer tijd en geld moe ten worden uitgetrokken, meent Schouten. Het motto van de campagne 'Geef je verstand eens voorrang' is volgens hem ook onduidelijk. „Posters met twee bokshandschoenen. Dan blijkt dat we meer verantwoordelijkheid moeten tonen. Hoe bedoelt u?" Schouten: „De inzet van de campagne was te pretentieus. De minister heeft zich te weinig re kenschap gegeven van de gevolgen van haar dap pere uitspraken. De boodschap moet geloofwaar dig en duidelijk zijn. Dan ben je er niet met het geven van een persconferentie en twee tv-spot- jes." Het ministerie van verkeer en waterstaat spreekt tegen dat de voorlichting over de nieuwe regels slecht is. In november 1990 is het ministe rie al begonnen met voorlichting aan bij voor beeld politie, rijscholen en regionale diensten van verkeersveiligheid, aldus een woordvoerder. Ver der heeft het ministerie onder meer artikelen ge plaatst in het blad Welzijn, oplage zes miljoen, en in huis aan huisbladen. Ook zullen van half november tot half decem ber 'attentieborden' met de slogan 'geef je ver stand eens voorrang' worden geplaatst langs de snelwegen. Wie toch nog vragen heeft, kan bij Veilig Verkeer Nederiand informatie krijgen via telefoonnummer 035-211441. Christen-democraten vinden tekorten onaanvaardbaar DEN HAAG 'GPO De regeringspartijen CDA en PvdA zijn het oneens over de aanleg van de zogeheten 'ring- tramlijn' in Amsterdam. CDA- woordvoerder Van Vlijmen wil dat het project, dat hij vanwege de te verwachten exploitatiete korten van 20 miljoen gulden per jaar een 'kostbare schijnver toning' noemde, niet doorgaat. In plaats daarvan moet ge wacht worden op de aanleg van de Randstadspoorlijn, waaraan de NS over enkele jaren hoopt te beginnen. Het kabinet is vóór de Amsterdamse sneltram, en wordt daarin gesteund door PvdA, WD, D66 en Groen Links. Dat bleek tijdens de behande ling van de begroting van mi nister Maij (verkeer en water staat), waarmee gisteren werd begonnen. Van Vlijmen trok daarin fel van leer tegen de ka mermeerderheid die de aanleg van de ringlijn goedkeurt. „Naar ons oordeel hebben politieke partijen die deze tram nu laten passeren, hun geloofwaardig heid verloren ten aanzien van het predikaat waarmee sommi gen zichzelf zo graag uitroepen tot de grote voorvechters van het openbaar vervoer", zei een boze Van Vlijmen. Volgens de CDA'er levert de sneltram behalve een groot ex ploitatietekort ook een over schrijding van de aanlegkosten met 300 miljoen gulden op. Bo vendien zal de nieuwe tram zo blijkt uit een onderzoek van de reizigersorganisatie ROVER buiten de spits vrijwel leeg rondrijden. Ook het milieu wordt onvoldoende ontlast, al dus Van Vlijmen. PvdA-woordvoerder Van Gij zel vond de afwijzing 'nogal ge makkelijk' en niet onderbouwd met sterke argumenten. Het ka merlid wees bovendien op het feit dat de NS pas over enige ja ren met de aanleg van een re gionale Randstadspoorlijn be gint. Volgens de PvdA'er kan de NS de exploitatie van de snel- .tram eventueel overnemen als de nieuwe lijn er ligt. De kamer was sceptisch over het PvdA-plan om de kennis en capaciteiten van Rijkswaterstaat in dienst te stellen van het na tuurbehoud, nu de Delta-wer ken afgerond zijn en Nederland veilig is voor het water. De ka mer vindt het plan te duur. op medisch gebied tamelijk conservatief land, heeft inmid dels acht van dergelijke appara ten. De resultaten zijn overal zodanig goed, dat invoering van de techniek alom verantwoord is", aldus Deutman. De hoogleraar relativeert de kosten van circa vierduizen gul den per behandeling door op te merken dat mensen voor cos metische chirurgie ook dat soort bedragen over hebben. „Bovendien kost het dragen van contactlenzen, inclusief de vloeistof, door de jaren heen al gauw duizenden guldens, ter wijl een beetje brilmontuur met glazen toch ook de richting van zo'n duizend gulden uit gaat." De afschaffing van de grenscon trole binnen de Europese Ge meenschap zal grote problemen opleveren voor het behoorlijk functioneren van de strafrecht pleging. Dit zei prof. dr. C. Fijn- aut, hoogleraar strafrecht en cri minologie aan de Katholieke Universiteit van Leuven en aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam, gisteren tijdens een congres in Maastricht over de beheersbaarheid van de drugs problematiek in de Euregio Maas-Rijn (zuid-oost en oost- Nederland). Door het wegvallen van het nog bestaande strafrechtelijk fil ter aan de binnengrenzen van de EG zijn internationaal opere rende criminele organisaties voortaan in staat handig ge bruik te maken van de strategi sche en tactische voordelen. Deze organisaties kunnen in een groter gebied voortaan flexibeler en mobieler opereren. Volgens Fijnaut zijn er aan- wijzigingen dat leden van de Italiaanse en de Amerikaanse mafia in West-Europa bezig zijn met het opbouwen van machts posities in verschillende crimi nele sectoren. Hij laakte de cri- minaliteitstudies van meerdere commissies van het Europees Parlement. De rapporten van deze commissies leiden volgens hem tot de onthutsende con clusie dat hun analyse van de problemen weinig om het lijf heeft. De algemeenheden, aldus prof. Fijnaut, zijn niet geconcre tiseerd en geïdentificeerd, laat staan verantwoord. Aan de criminaliteitsbestrij ding heeft het Europees Parle ment tot nu toe alleen verbaal aandacht geschonken door middel van loze retoriek. Fijn aut zei te hopen dat deze on vruchtbare traditie spoedig wordt doorbroken. Vrijwel alle inleiders van het congres in Maastricht bepleiten harmonisatie van de criminali- teitswetgeving. Wat de bestrij ding van de drugsproblematiek betreft, zeiden zij voorstander te zijn van minder oorlog tegen verdovende middelen maar voorstander van meer actie te gen beperking van de risico's van het gebruik van drugs.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4