Binnenland Ondertekening akkoord ziekteverzuim opgeschort Nierpatiënten te snel aan de kant gezet' Ter Veld bereid om weduwen te ontzien 'Hulpverlening jongeren ronuneltje' Scherpere controle op huursubsidie Donderdag 7 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS/WA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRJCK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: W1M ENT1US Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Voorlopig geen statiegeld op accu's Een statiegeldregeling voor afgedankte accu's zit er voorlopig niet in. Minister Alders van milieubeheer heeft dit aan het PvdA- Kamerlid Van Rijn meegedeeld in antwoord op schriftelijke vra gen. Een wettelijke basis ontbreekt daartoe, aldus de bewinds man. Accu's worden sinds enige tijd aangemerkt als chemisch afval. Uitstel besluit onderzoek zaak-Bosio De Tweede Kamer heeft een definitief besluit om zelf een onder zoek in te stellen naar de affaire-Bosio, uitgesteld. De Kamer zal weliswaar een onderzoek voorbereiden, maar of dat ook echt tot enig zoekwerk leidt, hangt af van een onderzoek dat de rijksre cherche moet gaan doen. De rijksrecherche moet de vondst van een drugscontainer, eind 1985, op naam van Bosio, nader be zien. Dat onderzoek zou rond Kerstmis klaar moeten zijn. Pas daarna is de Kamer weer aan bod. 'Gemeenschappelijke propaedeuse' Waar mogelijk zouden universiteiten en hogescholen hun eerste studiejaar, de zogeheten propaedeuse, gezamenlijk moeten aan bieden. De student die aan een studie in het hoger onderwijs be gint, krijgt op die.manier een maximale gelegenheid om zich te oriënteren op de voortzetting van die studie na het eerste jaar. Dit voorstel doet de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) in de notitie 'Ander beleid leert beter' die de bond gisteren heeft aan geboden aan de commissie onderwijs van de Tweede Kamer. De bond doet in de notitie voorstellen om de kwaliteit en het rende ment van het hoger onderwijs te verbeteren. Vredestein overgenomen Vico Holding koopt het belang (45 procent) van de Staat in ban denfabriek Vredestein in Velp. Vico had al een belang van 18 procent in Vredestein. De rest van de aandelen wil Vico in han den krijgen door het uitbrengen van een openbaar bod op de resterende aandelen. De Industriebond FNV heeft de voorgeno men overname positief beoordeeld. De bond verwacht geen ge volgen voor de werkgelegenheid op korte termijn. De verzelf standigingsoperatie van de bedrijfseenheden en de decentralisa tie van de bedrijfsleiding van Vredestein zal in hetzelfde tempo worden voortgezet. Vico is een vennootschap waarin een groep Nederlandse institutionele en particuliere beleggers deelnemen. Nieuwe cao voor nutsbedrijven De 35.000 werknemers in de elektriteits- en gas-industrie heb ben een nieuwe éénjarige cao, die voorset in 4,5 procent loons verhoging. De leden van de AbvaKabo hebben met het principe akkoord ingestemd, zo heeft de bond vanochtend meegedeeld. Per januari 1992 krijgen de werknemers een loonsverhoging van 3,75 procent en per juli nog eens 0,75 procent. Werkgevers en bonden hebben verder afspraken gemaakt om ziektverzuim en arbeidsongeschiktheid terug te dringen. 'Uitkeringen drie jaar bevriezen DEN HAAG ANP Staatssecretaris Ter Veld van Sociale Zaken is bereid de uit kering voor nabestaanden mèt kinderen in de nieuwe algeme ne nabestaandenwet (anw) te handhaven op het niveau van het volledige minimumloon. Door de uitkering gedurende drie jaar te bevriezen kan deze dan geleidelijk naar 90 procent dalen, zoals in de anw is opge nomen. Deze week voeren weduwen actie tegen de anw, die in hun ogen een drastische verslechte ring betekent van hun financië le positie. Volgens de huidige algemene weduwen- en wezen.wet uit 1959 krijgt een weduwe met kinderen jonger dan 18 jaar na het overlijden van de echtge noot een uitkering ter grootte van het minimumloon. Heeft ze geen kinderen of zijn die inmid dels 18 jaar, dan ontvangt ze 70 procent van het minimumloon. Door een rechterlijke uit spraak hebben nu ook weduw naars recht op een uitkering, Werkgevers geërgerd over houding bonden De ondertekening van het akkoord tussen werkgevers en vakbeweging over de bestrijding van ziekteverzuim gaat vanmiddag niet door. De werkgevers storen zich in hoge mate aan de houding van enkele bonden, zoals de Voe dingsbond en de Industriebond FNV, die weigeren ak koord te gaan met de afspraak om werknemers loon en/of vakantiedagen te laten inleveren bij ziekte. Waar schijnlijk is een nieuwe ronde van onderhandelingen no- die niets willen weten van 'inle veren'. Zij zoeken het meer in zogenoemde 'positieve arbeids voorwaardelijke prikkels', zoals verhoging van het aantal vakan tiedagen bij een laag ziektever zuim. Afgelopen vrijdag bereikten Vooral het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond (KNOV), de grootste werkge versorganisatie in het midden- en kleinbedrijf, heeft moeite met de houding van de bonden, werkgevers en vakbeweging in de Stichting van de Arbeid een akkoord over een centrale aan beveling voor terugdringing van het ziekteverzuim. Onder meer werd besloten werknemers bij ziekte loon en/of vakantiedagen te laten inleveren en mensen te belonen die zich niet ziek mel den. Afgelopen weekeinde leek het nog alsof iedereen het er mee eens was. maar maandag al lieten verschillende bonden weten dat niet valt te praten over het inleveren van loon en Door de onenigheid die nu weer is ontstaan, komt de 'para- pluwet' weer dichterbij. Minis ter De Vries dreigt met invoe ring van die wet die alle boven wettelijke uitkeringen (dat deel dat de werkgever bijlegt om een Ziektewetuitkering tot 100 pro cent aan te vullen) schrapt, als het werkgevers en vakbeweging niet lukt tot een centrale aanbe veling te komen. De Vries heeft inmiddels ook hardop zijn twijfels geuit over de waarde van het 'centrale ak koord'. Hij wil er nadrukkelijker in vastgelegd zien dat werkne mers het ook werkelijk (in hun portemonnee) voelen wanneer zij zich ziek melden. Dat zal ze er volgens de minister toe bren gen om nog eens extra te over wegen of ze echt niet naar hun werk kunnen. Ongeveer honderd uit Oost-Euro pa naar Nederland gevluchte Viet- namezen hebben gisteren op het Binnenhof geprotesteerd tegen uitwijzing. De Vietnamezen zijn naar eigen zeggen gevlucht voor racisme en discriminatie en vrezen te worden teruggestuurd naar Oost-Europa of Vietnam. foto nieuw anefo rob C. croes HAARLEM ANNALAURA MOLDUCCI De hulpverlening aan jongeren is een rommeltje. Er zijn tal van instellingen op het gebied van de jeugdhulpverlening die nau welijks van eikaars bestaan we ten. Bij toeval komen jongeren met problemen bij de juiste hulpverlener terecht. Er is veel meer 'hulp op maat' nodig. Daarvoor moeten er in de vier grote steden en in de provincies jeugdinformatiecentra komen. Migrantenkinderen moeten prioriteit krijgen bij hulpverle ning. Dat werd gisteren gezegd door voorzitter J. Heemskerk van de Raad voor het Jeugdbe leid bij de opening van een cen trum voor crisisopvang van jon geren tussen de 13 en 24 jaar in Haarlem. De aanbevelingen die Heemskerk deed, komen uit een nog niet openbaar gemaakt advies van de Raad voor de Jeugdbeleid dat in december naar het kabinet wordt ge stuurd. Volgend jaar januari komt er een nieuwe wet op de Jeugdhulpverlening. Heemskerk pleit verder voor aanstelling van case-managers. Dat zijn mensen die geen hulp verlenen maar die het kind met problemen doorsturen naar de hulpverleners of instellingen. De case-manager houdt ook toezicht op de kwaliteit van de hulpverlening. Als de nieuwe wet op de Jeugdhulpverlening van kracht is, mogen de provin cies het geld over de instellin gen verdelen. Maar de overheid wil tevens fors bezuinigen. „Een slechte zaak", vindt Heemskerk. „De doelstellingen van het kabi net om 6 procent, 55 miljoen gulden, op het totale budget van de jeugdhulpverlening te bezuinigen lukken nooit. Als ze 2 procent halen, zijn ze spekko- per", aldus Heemskerk. De re geringsadviseur zei ook zo zijn twijfels te hebben over de fusie koorts die nu waart bij de instel lingen voor de jeugdhulpverle ning. Hij vreest dat de grote in stellingen het geld van de klein tjes inpikken. DEN HAAG ANP Staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting wil de controle op de uitgaven voor individuele huursubsidie verder verscherp en. De gegevens van personen die huursubsidie ontvangen, wat leidde tot de door Ter Veld voorgestelde anw. Daarin krijgen weduwen en weduwnaars met kinderen een eenjarige uitkering van 90 pro cent van minimumloon. Voor mensen zonder kinderen gaat de uitkering 70 procent bedra gen. Na dat jaar worden die uitke ringen alleen verlengd voor we duwen en weduwnaars met kin deren jonger dan 18 jaar en we duwen en weduwnaars van 50 jaar of ouder. Het uitkeringsbe drag gaat dan echter ook dras tisch omlaag. Aanvullingen zijn pas mogelijk als de weduwe geen werk heeft. Wie jonger is dan 50 en geen kinderen neeft, krijgt de plicht om werk te zoe ken. Anders rest slechts de bij stand. Ter Veld noemt de acties van de weduwen 'begrijpelijk'. Ze zegt weinig anders te kunnen doen door de rechterlijke uit spraak die gelijke behandeling voor weduwen en weduwnaars voorschrijft. Overigens levert de nieuwe wet een bespa 450 miljoen gulden op. Onder het motto 'Bevries de hu- huursubsidieregeling. Dinsdag Woonbond is een stijging van de ningverbetering wordt aange- ren' hebben tweehonderd verte- heeft de Tweede Kamer de begro- huren met 5,5 procent een onac- wend. Volgens de Nederlandse genwoordigers van huurdersorga- ting volkshuisvesting behandeld ceptabele aanslag op de koop- Woonbond zou de huurverhoging nisaties gisteren op het Binnenhof en staatssecretaris Heerma rea- kracht van huurders. Bovendien is dit jaar ter compensatie van vori- gedemonstreerd tegen de huur- geert daarop vandaag. Volgens het volgens hem niet zeker dat de ge jaren 0 procent moeten bedra- verhoging en de inperking van de Ron Kiburg van de Nederlandse extra huur voor onderhoud en wo- gen, waarna de komende jaren weer de normale stijging van 2 3 procent kan worden gehanteerd. foto anp herman pieterse Rente wordt 11,08 procent op studielening ZOETERMEER ANP De rente die studenten betalen over hun studieleningen wordt volgend jaar 11,08 procent. Dat percentage geldt alleen voor de leningen die vanaf 1 januari 1992 worden aangegaan. Voor leningen die tot die tijd zijn af gesloten geldt volgend jaar een rente van 8,43 procent. In de onderwijsbegroting voor 1992 kondigde Ritzen aan dat hij de rente op studielenin gen kostendekkend wil maken. De rente op nieuwe studiele ningen wordt daarom 2,15 pro cent hoger dan de oktoberrente op de staatsleningen. Dit kalenderjaar bedroeg de rente op studieleningen nog 8,71 procent. UTRECHT PATRICIA VAN DER ZALM Tachtig a negentig procent van de mensen met een nierziekte verdwijnt vroeg of laat uit het arbeidsproces en komt terecht in de wao. „Zij worden in de politiek de onomkeerbare gevallen genoemd. De echte zieken, die bedrijven snel aan de kant zetten met een zak geld. Dat dit gebeurt, is te wijten aan een weeffout in ons systeem van sociale zekerheid. Dat de politiek het niet aandurft om die weeffout eruit te halen, is buitenge woon laf." Dat heeft de Amsterdamse arts en verzekeringsdes- kundige van de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) S. Knepper gisteren gezegd op een congres van de Nierpatiëntenvereniging LVD en de Vereniging Maatschappelijk Werk Neffologie. Centraal op de bijeenkomst stond de kwaliteit van het leven van nierpatiënten. Vooral mensen die een paar keer per week aan de dialysemachine moeten om te spoelen, valt het werken zwaar. -Zij ondervinden veel hinder van hun kwaal. Uitzonderingen daargelaten, staan bedrijven niet te springen om medewerkers die enkele dagen per week om die reden verstek moeten laten gaan. Deze houding is de verzekeringsarts Kneppers een doom in het oog. Mensen worden, zo betoogde hij, niet zozeer arbeids ongeschikt omdat zij ziek zijn, maar omdat zij minder goed functioneren en gemakkelijk te vervangen zijn. Kneppers: „In zo'n zakelijk klimaat werkt de sociale wetgeving als een afkoopregeling. Mensen worden hierdoor voor de rest van hun leven aan de kant gezet." En er verandert toch al veel voor mensen bij wie de diagnose 'nierziekte' luidt. Eindeloze, zo niet levenslan ge, uitputtende dialyse (spoeling), een streng dieet, moeheid, depressie, wachten op een donomier, de te leurstelling als de nieuwe nier door het lichaam wordt afgestoten en impotentie. Vaak ook: verlies van werk, gebondenheid aan huis, beperkte vakantiemogelijkheden. Het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam constateerde in 1988 dat van de mensen die worden 'gespoeld', acht procent één of meer zelfmoordpogingen heeft gedaan. Het leven van nierpatiënten wordt er een stuk ge makkelijker op als zij een donomier krijgen. Daar is in Nederland een groöt tekort aan. Volgens recente gege vens van Eurotransplant blijkt tachtig procent van de Nederlandse ziekenhuizen nagenoeg nooit een orgaan uit te nemen voor transplantatiedoeleinden. Het aantal donoren is vorig jaar met twee procent afgenomen en de wachtlijst met patiënten is gegroeid tot 1379. In ons land is de Projectgroep Donorpromotie Zie kenhuizen, kortweg de werkgroep-Stevens genoemd, bezig met de training van deskundigen die nabestaan den van nierpatiënten verzoeken om donororganen van de overledene. Zo'n vraag kan hard overkomen, maar het is een van de pogingen om de wachtlijsten te bekorten. En de kwaliteit van het leven van nierpatiën ten te verbeteren. Verschillende sprekers benadrukten gisteren de noodzaak van beter wetenschappelijk onderzoek naar nierziekten. Volgens de Nijmeegse internist professor J.H.M. Berden zou dat onderzoek zich moeten toespit sen op verbetering dus verkorting van de dialyse, medicijngebruik, verbetering van diëten, het voorko men van bloedarmoede en botafwijkingen en metho den om de weefsels van donor en ontvanger van nieren beter op elkaar af te stemmen. Geglimlacht werd er gisteren in Utrecht ook. De ge spreksleider van een van de paneldiscussies ontlokte een van de nierpatiënten de volgende uitspraak: „Als er een ongeluk gebeurt, zeg ik altijd tegen mijn vrouw: dóar zit een nier voor mij bij' Brinkman vindt colleges van b en w te groot DEN HAAG GPD Colleges van burgemeesters en wethouders, colleges van gede puteerde staten en de minister raad zijn te groot. Verkleining betekent domweg minder over leg met collega's en dus grotere slagvaardigheid. Fractieleider Brinkman van het CDA in de Tweede Kamer heeft dat giste ren gezegd tijdens een spreek beurt voor een organisatiebu reau in Amsterdam. Brinkman trok flink van leer tegen de huidige bestuurlijke praktijk. „Ik maak me zorgen over het feit dat besturen in Ne derland vooral een groot gezel schapsspel lijkt dat vele uren van genoegen verschaft, maar betrekkelijk ondoelmatig is en niet hoog scoort als politiek on derwerp" aldus Brinkman. worden beter op hun juistheid getoetst. Ook wordt vaker voor af gecontroleerd. Heerma heeft dat de Tweede Kamer vandaag laten weten bij de voortzetting van het debat over zijn begroting. CDA-ka- merlid Koetje merkte eerder de ze week op dat hij zich zorgen maakt over het misbruik van huursubidie. Heerma heeft de controle daarop al eerder aangescherpt. In 1989 leverde dat ruim vijftig miljoen gulden op. Op het mi nisterie bestaat overigens niet de indruk dat op grote schaal doelbewust wordt gefraudeerd met de huufsubsidierégeling. Als te veel wordt uitgekeerd, komt dat meestal door lftksheid of onzorgvuldigheid van de ont vanger. Koetje vroeg Heerma speciaal aandacht voor een constructie waarbij ouders een woning voor een fiks bedrag aan hun kinde ren verhuren om zo flink wat huursubsidie binnen te slepen. Aan die handelwijze is op zich niets te doen. Wel wil Heerma het bedrag waarover jongeren huursubsidie kunnen ontvan gen, beperken tot 450 gulden per maand. Op dit moment krijgen circa 950.000 mensen huursubsidie. Dat kost het rijk bijna twee mil jard gulden per jaar. Heerma verwacht dat die uitgaven met 5 procent per jaar zullen stijgen. Mestprobleem veehouderij aangepakt DEN HAAG GPD Het Landbouwschap pakt de mestproblematiek bij de vee houders dusdanig aan, dat de uitspoeling van stikstof naar het oppervlaktewater in 1995 met de helft moet zijn verminderd en in het jaar 2000 zelfs met 70 procent. De ammoniakuitstoot moet in 1994 met 30 procent zijn verlaagd en in het jaar 2000 met 50 tot 70 procent. Land bouwschap en kabinet lagen re cent nog met elkaar overhoop over het mestbeleid. Om de doelstellingen van het schap te bereiken, moet in de periode van 1992-1996 op be drijfsniveau een groot aantal technische- en organisatorische maatregelen worden genomen. Het Landbouwschap wil zo snel mogelijk voor de veehouders een mineralenboekhouding in voeren. Bovendien wil het schap de bemestingsadviezen verbeteren en zorgen dat de boeren de mest zonder uitstoot op het land brengén. Over de financiering van de plannen wil het schap overleg met de overheid. Het bedrijfsle ven is bereid zelf een aanzienlij ke verantwoordelijkheid te ne men, mits de overheid afziet van het invoeren van een stelsel van heffingen op mestover schotten. Voor het stimuleren van de mestopslag op de bedrij ven is 110 miljoen gulden uitge trokken. Volgens het Land bouwschap moet dat 375 mil joen gulden worden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3