Weg en wiel Golf auto's uit land van de Rijzende Prijzen 65141 Smullen van Italiaanse automobielen Laatste Nieuws! Niet overal rechtsaf door rood Nieuwe Golf gearriveerd Mitsubishi presenteert in Tokyo de nieuwe Lancer. •foto cpd De Mazda Eunos 500 komt ook naar Nederland, mogelijk als opvolger van de huidige 929. Japan vergaapt zich aan Europese racemonsters Bij het enorme aantal Japanse auto's op de Tokyo Mo tor Show valt de bijdrage van de Europese fabrikanten enigszins in het niet. Toch weren zij zich kranig op de expositie. Men kan niet zeggen dat de Eu ropese auto's zijn ondergescho ven in Tokyo. De stands zijn mooi en vaak behoorlijk groot. De meeste merken zijn verte genwoordigd, zij het met voor ons al bekende modellen. Bij Peugeot ontbreekt overigens de 106. En Fiat wacht met de pre sentatie van de nieuwe Cinque- cento (500) op een meer tot de verbeelding sprekende autoten toonstelling. Audi trekt met zijn futuristische aluminium conceptauto Avus Quattro uiteraard erg veel be kijks op de tentoonstelling. Vooral de opmerkelijke zestig- kleps (midden)motor met 12 ci linders, die in een W-vorm (dus geen V-vorm) liggen, valt erg goed bij de Japanners. Stapelverliefd zijn ze ook op het Britse merk Rover en niet alleen omdat het thans nauw verbon den is met Honda. Het is vooral de aloude super-Britse Mini die waanzinnig populair is in Japan. En zie, wat in onze streken min der geslaagd wordt geacht, moet in Japan de markt nog gretiger maken: op de neus van de Mini prijkt in Tokio het sta- tusverrijkende Rover-embleem, een echte Rover Mini dus. Een Britse wereldpremière is de presentatie van delaguar XJ 220, de vooruitstrevende en hoogst indrukwekkende sport wagen met een V6-motor van 3.5 liter. Deze snelste produktie- auto ter wereld (binnen 4 se conden naar 100 km/uur) wordt begin volgend jaar leverbaar. Er zullen er twee per week ge bouwd worden met een totaal van niet meer dan 350 stuks. En ze zijn allemaal al verkocht. De 29ste Tokyo Motor Show, die nog tot en met mor gen duurt, wordt met recht gevreesd door Amerikaan se, maar vooral Europese autoproducenten. Japan laat wederom zien waartoe het in staat is en dat blijkt niet gering. Een nieuwe aanval is onverbiddelijk ingezet met een enorm aantal nieuwe, vaak exclusieve model len, maar vooral ook met vooruitstrevende technolo gieën. Veel van de tentoongestelde noviteiten komen binnen afzienbare tijd naar Nederland. hij over een eigen parkeerplaats of garage beschikt, anders gaat de zaak niet door. En die luxe is lang niet voor iedereen wegge legd. Zeker niet in een grote stad als Tokyo. De Japanse industrie bestookt de consument op de spraakma kende Tokyo Motor Show, die vorig jaar 1,9 miljoen bezoekers trok, met vele nieuwe modellen waarvan een deel ook naar Ne- Hoewel men het aan het ver keersbeeld van de Japanse hoofdstad Tokyo niet kan afme ten, heeft de Japanse autoin dustrie het op het moment moeilijk in eigen land. De ver kopen zijn op de thuismarkt le lijk achtergebleven en het zal moeilijk, zo niet onmogelijk, zijn het niveau van vorig jaar te evenaren. De meest verkopende auto soort, de kleine compacte wa gens, gewoonlijk goed voor ze ventig procent van de markt, scoorde in de eerste helft van het Japanse fiscale jaar dertien procent minder dan in dezelfde periode van vorig jaar. Dat fis cale jaar begint op 1 april. Nissan-president Yutaka Kume houdt het erop dat de gemid delde Japanner wat meer op zijn yens is gaan zitten omdat het leven al duur genoeg is. Over de concurrentie uit het Westen rept hij niet. De matige autoimport uit Europa en Ame rika kan inderdaad nog geen bedreiging vormen voor het enorme en gevarieerde Japanse aanbod. Eerder wreekt het zich dat Japan behalve het land van de Rijzende Zon meer nog het land van de Rijzende Prijzen is geworden. Bovendien is er een nieuwe wet van kracht, die de autoverkopen nogal remt. Elke nieuwe koper van een automo biel moet kunnen aantonen dat derland zal komen. Daar is bij voorbeeld de nieuwe Mazda 626 bij, die overigens niet alleen op de Mazda-stand prijkt maar ook voorzien van het Ford-logo op het Ford-podium. Ook de grotere luxueuze Mazda Eunos 500 kunnen we verwach ten, een volstrekte nieuwkomer die mogelijk de 929 gaat vervan gen, alsmede de zeer fraai uit gevallen totaal vernieuwde sportcoupé RX-7. Bovendien staat een andere Mazda-sport- wagen met de aanduiding MX-6 voor Nederland in de startblok ken. Het betreft niet alleen een stylistisch hoogstandje, maar ook een technisch topprodukt met zijn nieuw ontworpen 2.5 liter V6 motor en een elektro nisch gestuurd snelheidsafhan kelijk vierwielbesturingssys- teem. Mitsubishi presenteert een nieuwe Colt en Lancer, die van zelfsprekend hun weg naar ons land zullen vinden. Opmerkelijk nieuwtje hierbij: de Lancer is le verbaar met een 6-cilinder 24- kleppenmotor met dubbele bo venliggende nokkenassen van slechts 1.597 cc. Nissan heeft een geheel nieuwe Prairie-achtige ruimteauto in petto, de Nissan Serena, die bo ven de Prairie is gepositioneerd, maar eigenlijk wat kleiner uit valt. Nissan Nederland zal dit type volgend jaar november in Nederland op de markt bren gen, nadat de produktie in Spanje op gang is gekomen. Van Toyota kunnen we de nieu we Corolla verwachten, die ook al in Tokyo zijn debuut beleeft. Toyota en Honda zijn overigens de merken die op de tentoon stelling de uit het portier sprin gende airbag brengen. Kenne lijk is kans gezien het 'mosterd na de maaltijd'-probleem (te veel tijd nodig om nog efectief te zijn) op te lossen. De nieuwe Honda Civic is in tussen ook in Europa voorge steld. Dat is nog niet het geval met de Prelude, waarvan de we reldpremière voor Tokyo is weggelegd. De Prelude heeft als optie het nieuwe zij-airbagsys- teem. De gewone airbag, maar wel voor beide inzittenden voorin, zit er standaard in. Het mag een indrukwekkende opsomming van naar Europa komende noviteiten lijken, het is niets vergeleken bij wat de Ja panse autoindustrie de eigen markt aanbiedt. De westerse bezoeker komt hier ogen te kort. Elk Japans merk komt met een keur aan nieuwe modellen, tweezitters, mini's, funcars, vrij- etijdsauto's en futuristische conceptauto's. Het is duidelijk dat op grote schaal het offensief is ingezet om de Japanse auto rijder op zijn schreden te laten terugkeren, want zoals al opge merkt, de Japanse autoindustrie heeft te klagen over de verko pen in eigen land. Deze ten toonstelling moet het keerpunt inluiden. Te klagen hebben ook de Eu ropese en Amerikaanse fabri kanten. En dat doen ze dan ook grif. Belangstelling van de Ja panse consument is er genoeg want een Europese auto heeft 'status'maar echt doorbreken op de markt lukt nog niet erg. Daarvoor heeft Japan te veel voetangels en klemmen om het de Europese automakers moei lijk te maken. Het probleem zit vooral in de eisen, waaraan bui tenlandse wagens moeten vol doen. Jaguar heeft de wereldprimeur van de supersportwagen XJ220 aan de Tokyo Motor Show gegund. Hyundai de snelste stijger in verkoopcijfers, 'n Topper voor wie hoge eisen stelt aan prijs en kwaliteit! Natuurlijk bij: AL JAREN DE BESTE! HALLENWEG 2 LEIDEN (NAAST INGANG GROENOORDHALLEN) TELEFOON 071-225575 FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij WEGWERKZAAMHEDEN OP 1 no vember werd het nieuwe Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (RW) van kracht. Het uit 1966 date rende reglement is vereenvoudigd. Er is niet meer voor elke situatie een regeling bedacht. De ver keersdeelnemers mogen vaker zelf Fietsers mogen alleen rechtsaf door rood wanneer beslissingen nemen, je daan/oor toestemming geeft. Het reglement is bo bonden. Het mag al leen bij een bordje 'fietsers rechtsaf vrij'. Het is de vraag of dat bordje wel aan alle stoplichten bevestigd zal worden. Nieuwe stadsfiets Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 910 910 90 (50 ct/min). De werkzaamheden worden dag en nacht en in beide richtingen uitgevoerd, tenzij anders vermeld. Den Bosch-Eindhoven (A 2) Eindhoven richting Maastricht (A 2) T.h.v. Nederweert, op 8 en 9 november. amsteeg autobedrijven ALPHEN Ml RIJN HILLEGOM KATWIJK LEIDERDORP Hoorn 174 Weeresleinstal 131 Zeeweg Dl v.d.Valk6oomanweg2 Tel. 01720-21521 Tel. 02520-29A23 Tel. 01718-15141 Tel. 1771-899212 USSE OEGSTGEEST VOORSCHOTEN Gladlolenstraot 39 Derersstraat 30 Helweg 39 Tel. 02521-19131 Tel. 171-173414 Tel. 071-709307 vendien meer in overeenstem ming gebracht met de regelge ving in het buitenland. Voor fietsers gelden de volgende wij zigingen. In de oude regeling was het strafbaar om met de fiets van een fietsstrook af te wijken. En nogal bizarre regeling met al die stoplichten vöör de auto's, op fietsstroken fout geparkeerde Rechts inhalen van auto's is auto's. In de nieuwe regeling mag de fietser van de strook af wijken, ook om andere Fietsers zonder fietssymbool heet offi cieel fietssuggestiestrook en biedt de fietser geen enkele wet telijke bescherming. Auto's mo gen er straffeloos op stilstaan. Wel erkent het nieuwe regle ment de zogenaamde opgebla zen fietsstrook, het opstelvak bij halen of voor te sorteren. Een fietser kan nu ook niet meer automatisch de schuld krijgen wanneer hij buiten de fietsstrook aangereden wordt. Fietsstroken blijven in twee soorten bestaan: met fietssym bool op het asfalt en zonder. Voor de eerste blijft het verbod voor auto's van kracht om op stil te houden. Een fietsstrook voortaan altijd toegestaan en niet meer alleen wanneer auto's in een file staan. Bij zebrapaden moeten fietsers beter uitkijken. Voetgangers krijgen ook voorrang als ze 'kennelijk op het punt staan over te steken'. Inhalen vlak voor een zebra mag ook niet. Richting aangeven met de hand blijft verplicht. Rechtsaf fietsen door rood licht, wat al jaren heel gebruikelijk is, blijft toch aan strenge regels ge- De Britse ontwerper Mike Burrows heeft een opmerkelijke stadsfiets in elkaar geknutseld die de naam 'Amsterdam' een bord- draagt. Burrows heeft •foto Gpd veel ervaring met het ontwerpen van lig fietsen en dat is duidelijk in zijn stadsfiets terug te vinden. Zo bestaat het frame uit een enkele buis, waar alle onderdelen op gemonteerd zijn. De wielen zijn aan een zijde opgehangen en voorzien van trommelremmen. Wielen èn remmen zitten met slechts een moer vast. Dat is ge makkelijk bij lekke banden en reparaties, hoewel dieven daar ook raad mee weten. Zelfs de spatborden hebben een bevesti ging aan een kant. De fiets heeft een derailleur met zes versnel lingen en een bagagedrager die niet geschikt is voor personen. Een dynamo vindt Burrows maar niks. De 'Amsterdam' heeft lampen met oplaadbare batterijen. Over levering en prijs is nog niets bekend. Groningen richting Amersfoort (A 28) T.h.v. IJsselbrug bij Zwolle, r spitsuren tot en met 8 november. Liefhebbers van de Italiaanse automobiele smaakmakers kunnen komend weekeinde in het Utrechtse Houten hun hart ophalen. Daar wordt in het fraaie Expocentrum Samen Sterk, vlak langs de A27, het Ita lië Weekend gehouden. Voor deze lustrum-expositie is een overdekte ruimte van 6.000 m2 beschikbaar. Daarop zullen ver schillende verenigingen, parti culieren en bedrijven hun Itali aanse waar uitstallen. Het weekeinde geeft een breed beeld van de Italiaanse automo biel- en motorindustrie. Zeldza me klassiekers en de nieuwste modellen staan zij aan zij. Publiekstrekker van de eerste orde is de Ferrari 348 Zagato. Op verzoek van een erg rijke Italiaan heeft carrossier Zagato van de 'nogal saaie 348' iets heel speciaals gemaakt. De expositie is zaterdag 9 en zondag 10 november open van 10 tot 19 uur. De toegangsprijs bedraagt 12,50 en kinderen tot 12 jaar betalen 6. Voor meer informatie bel: 035 - (2)43777 of 01830 - 60099. Vanaf vandaag staat de nieuwe Golf bij alle Volkswagendealers in de showroom. De derde ge neratie van deze bestseller wordt tegelijkertijd ook in de rest van de Benelux, Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland ge lanceerd. In tegenstelling tot eerdere be richten zullen alle motorversies, dus ook de 1.4 liter, worden ge leverd in combinatie met een 5- versnellingsbak. Verder zal ook de eenvoudigste CL-uitvoering beschikken over een in twee on gelijke delen neerklapbare ach terbank. De prijslijst van de nieuwe Golf begint bij 27.790 voor de 1.4 CL De goedkoopste 1.8 komt op 29.990, de 2.0 GTi kost 42.810 en het topmodel met 2.8 liter zescilinder motor staat genoteerd voor 58.810. De 1.9 liter dieselversies beginnen bij 34.900. BOEKEN Lichtmetalen velgen Voor degenen die op zoek zijn naar lichtmetalen siervelgen, heeft AFK Bandentechniek een boekwerk samengesteld waarin alle toonaangevende merken op wielengebied hun collectie to nen. In het kleurrijke Groot Wielenboek zijn de velgen per merk op alfabetische volgorde gerangschikt, wat het zoeken een stuk gemakkelijker maakt. Het 116 pagina's tellende boek is verkrijgbaar bij de automo biel- en bandenbedrijven en kost 27,50. BUK IN HET VERLEDEN In 1953 kwam Opel met een nieuwe versie van de Olympia Rekord op de markt. Hoewel de Europe se dochter van General Motors niet op kon tegen het succes van de goedko pe Volkswagen, werd de ze auto toch goed ver kocht in Europa. Het mo del bezorgde Opel in ons land zelfs een tweede plek (achter VW) op de ver kooplijst. De Olympia Re kord vertoonde duidelijke Amerikaanse invloeden, met als meest in het oog springende detail de half geopende vissebek. Later kwamen er nog kleine staartvinnen boven de achterlichten bij en schuin r i de Olympia Rekord ver voren doorlopende overkappingen dween bij ons al lang geleden ii van de koplampen. De 1953-ver- het museum, maar zoals de foto laat zien, is de oldtimer op het Griekse eiland Kos nog volop ac tief. »foto pl (^roenen^> Donderdag 7 november 1991

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31