Economie Vrees voor voortbestaan van Maxwell-imperium Amerikanen vrezen 'double dip' DSM en Akzo hebben niets gemeen, behalve dat ze nu door een dal gaan Oekraïne ondertekent economische verdrag lan en Kevin moeten zich nog bewijzen Donderdag 7 november 1991 Redactie: 023-150224 JANINE B05MA Vormgeving: JAN KLJNCE 3 o NIEUWSLIJN Rente VS opnieuw verlaagd Het bestuur van Amerika's centrale banken, de Fed, heeft giste ren het disconto, het belangrijkste rentetarief, verlaagd met een 0,5 procent tot 4,5 procent. Sinds januari 1973 is de rente niet zo laag geweest. De nieuwe verlaging moet de Amerikaanse econo mie nieuw leven inblazen en voorkomen dat die opnieuw in een recessie afglijdt. De Amerikaanse president Bush sprak in een re actie de hoop uit dat de Amerikaanse consument „plotseling wakker zal worden" en auto's en huizen zal gaan kopen om de economie te stimuleren. Economen toonden zich pessimisti scher. Zij wezen op de stijgende werkloosheid en het verminder de vertrouwen van de consument ii Lubbers wil GATT-overleg redden Premier Lubbers doet tijdens de Navo-top in Rome, vandaag en morgen, een uiterste poging om de vastgelopen besprekingen over de liberalisering van de wereldhandel in de GATT (algeme ne overeenkomst inzake handel en tarieven) weer op gang te brengen. Morgen en zaterdag brengt de Amerikaanse president Bush een bezoek aan Den Haag om daar met de Nederlandse regering en de top van de Europese Commissie te praten over de betrekkingen tussen de EG en de VS. Die staan vooral onder druk omdat de onderhandelingen in de GATT al maandenlang muurvast zitten. De Amerikanen ergeren zich vooral aan het ge brek aan bereidheid van de EG om het mes te zetten in de land bouwsubsidies. 'Japanners ontevreden over hun baan' De positieve houding van Japanners tegenover hun werk, vaak geroemd als belangrijke oorzaak van het economische succes van Japan, is een mythe. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceer de studie van de Australische hoogleraar sociologie Riaz Hassan. Volgens hem zijn Japanners meer ontevreden over allerlei as pecten van hun baan dan werknemers in andere landen, vooral wat betreft de beloning en de werkomstandigheden. 'Captain Bob' kende als enige alle geheimen van zijn NV's en BV's Klein succesje voor Gorbatsjov Robert Maxwell: geheimen mee in het graf? MOSKOU HANS CELEUNSE De republieken Oekraïne en Moldavia gaan toch econo misch samenwerken met acht andere republieken van de Unie van Soevereine Staten (USS - ex-Sovjetunie). Met enig cere monieel tekenden de Oekraïnse premier Vitold Fokin en zijn Moldavische collega Valeri Moervaski gisteren in het Krem lin het 'Verdrag over de Econo mische Unie' dat de andere re publieken twee weken geleden ratificeerden. Fokin had eerder op de dag het groene licht gekregen van het Oekraïnse parlement. Het Oekraïnse parlement houdt echter een stok achter de deur. De volksvertegenwoordiging wil het verdrag pas goedkeuren als de lopende onderhandelingen over onderdelen van het ver drag (daar zitten hete hangijzers tussen als een douane-unie, een centraal banksysteem en schul denregeling) gunstige resultaten voor de republiek hebben opge leverd. De ommezwaai van Kiev be tekent een succesje voor Unie president Gorbatsjov, gisteren eveneens bij de ceremonie in het Kremlin aanwezig. Gor batsjov heeft herhaaldelijk ge zegd dat een nieuwe Unie zon der de Oekraïne ondenkbaar is. De Oekraïne is na Rusland de grootste republiek. Nu Moldavia en de Oekraïne zich bij de economische Unie hebben aangesloten, blijft al leen het kleine Georgië buiten het samenwerkingsverband. De drie Baltische republieken heb ben zich al geheel van de Sov jetunie afgescheiden. Kevin (links) en lan staan voor moeilijke tijden. De onverwachte dood van de Britse mediamagnaat Ro bert Maxwell, afgelopen dinsdag, zou wel eens de gena deklap kunnen betekenen voor zijn twee naamloze ven nootschappen, de Maxwell Communication Corporation (MCC) en Mirror Group Newspapers (MGN). Internatio nale financiële kringen vroegen zich gisteren hardop af of zijn twee zoons, Kevin en lan, in staat zijn de leiding van de twee bedrijven op zich te nemen, waarvan hun vader als enige alle ins en outs kende. zijn op de een of andere manier met elkaar verbonden door de Maxwell Foundation, een in Liechtenstein gevestigd fonds, dat onder meer Aids-onderzoek financiert Maar hoe alles exact in elkaar steekt, wist vermoede lijk alleen Maxwell. Nu hij is overleden, kan het veel jaren en evenzoveel moeite kosten om de mysteries van het imperium van Maxwell te ontrafelen. THE INDEPENDENT 'Captain Bob' bezat heel wat. Naast MCC en MGN had hij tal loze privé-belangen, waaronder aandelen in het marktonder zoeksbureau AGB International. Daarnaast bezat hij de krant The European en de voetbal club Oxford United. Alle belangen, groot en klein, Meteen nadat dinsdag be kend werd dat 'Mighty Max' van zijn jacht voor de Canarische Eilanden was verdwenen, togen de financiële en juridische advi seurs van het Maxwell-imperi um voor spoedbijeenkomsten naar Maxwell House, het hoofd kwartier van MCC in Londen. De handel in aandelen MCC en MGN werd op de Londense beurs opgeschort en ook giste ren, toen inmiddels bekend was dat Maxwell was overleden, werd niet gehandeld. Tijdens het spoedoverleg werd Maxwells op een na oud ste zoon, lan (34), benoemd tot waarnemend voorzitter van MGN. Het roer bij MCC werd overgenomen door zijn jongste zoon Kevin (32). Onder MCC en MGN vallen enkele van de grootste namen foto epa michael stephens in de uitgeverswereld. Behalve Maxwells lievelingskrant de Daily Mirror, de Amerikaanse uitgeverij Macmillan, en de uit gevers voor talenstudies en en cyclopedieën, Berlitz en P. F. Collier. Miljardenschuld De totale schuldenlast van het ondoorzichtige zakenimperium van Maxwell bedraagt ongeveer 2,2 miljard pond (7,2 miljard gulden), zo berichtte de Britse krant de Financial Times giste ren. Dat is aanmerkelijk meer dan eerder werd verondersteld. MCC zou met een schuld van 1,2 miljard pond koploper zijn. De schuld van MGN zou 300 miljoen pond zijn, terwijl Max wells privé-ondememingen voor 750 miljoen pond in het LONDEN KATHY MARKS THE INDEPENDENT Zij hadden vast niet verwacht zo snel op de stoel van hun va der plaats te nemen, maar Ke vin (32) en lan Maxwell (34) hebben natuurlijk altijd gewe ten dat het er op een dag van zou komen. Vergeleken bij hun vader zal hun optreden wellicht wat 'grijs' overkomen, maar zij zijn goed opgeleid voor hun rol aan het hoofd van zijn twee belangrijk ste maatschappijen: MCC en MGN. Volgens waarnemers zijn ze zeker bekwaam, maar moe ten ze zich nog bewijzen. Op dit moment lijkt de 'ware opvolger' Kevin. Hij wordt omschreven als hard, een werkverslaafde. Zijn karakter lijkt volgens be kenden meer op dat van zijn va der. lan wordt omschreven als „laconiek". Beiden hebben hun ervaring grotendeels opgedaan binnen het familiebedrijf, waar zij binnen de organisatie ver schillende hoge posities hebben bekleed, inclusief de leiding van de voetbalclubs van Maxwell: Derby County en Oxford Uni ted. Hun vader maakte voor hen geen uitzondering; net als ande re werknemers maakten ze ken nis met zijn scherpe tong. lan werd een paar jaar geleden ont slagen omdat hij verzuimde zijn vader van het vliegtuig te halen. Hij zei laten „Ik heb ervan ge leerd dat als je afspraken maakt, je die na moet komen." Hij werd later in ere hersteld. Kevin werd ooit op een vernederende manier door Maxwell in de rede gevallen terwijl hij op een pers conferentie een vraag beant woordde. krijt staan. Van de twee zoons krijgt lan veruit de gemakkelijkste taak. MGN heeft de kleinste schuld en staat als winstgevend te boek, ook al zijn de aandelen MGN de afgelopen maanden in waarde gekelderd. Kevin Maxwell krijgt bij MCC een veel moeilijker taak. Als ge volg van de enorme schulden stoot het concern momenteel activiteiten af om aan geld te komen. Bijna 70 procent van de aan delen MCC zijn in handen van bedrijven en stichtingen van Maxwell. Die zijn op hun beurt weer voor een groot deel onder gebracht bij banken als onder pand voor schulden. Zowel Goldman Sachs als de Ameri kaanse Citibank hebben on langs grote zakelijke belangen in MCC geopenbaard. Naar verwachting zal MCC te gen het eind van de maand met de halfjaarlijkse cijfers komen. Deskundigen in de City voor spellen een daling van de winst en voor belasting van rond de 75 miljoen pond (248 miljoen gulden). De cijfers weerspiege len echter niet de volle omvang van de problemen. Die worden verdoezeld door de verkoop, eind vorig jaar, van Pergamon Press, de winstgevende uitgever van wetenschappelijk lectuur. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRJET Een op de tien inwoners VS leeft van voedselbonnen CORRESPONDENT Wie eind vorige maand alleen maar de moeite nam om 's avonds een kijkje te nemen bij een van de vestigingen van de Washingtonse autodealer JKJ, kreeg als beloning een gratis maaltijd, opgediend aan een ro mantische, met kaarsen verlich te tafel. Wie dan ook nog een mooie, glimmende Chrysler of Chevrolet kocht, was helemaal goed uit. Lagere prijzen dan ooit, hogere inruilwaarde voor je oude auto dan waar dan ook. Zo stond het tenminste in de advertentie. Het zal wel niet veel hebben uitgehaald, want de inwoners van Washington, en trouwens de inwoners van heel Amerika, zijn niet meer zo snel met het kopen van auto's. De grote Amerikaanse autofa brikanten, Chrysler, Ford en Ge neral Motors, komen elk kwar taal met beroerdere verliescij fers. JKJ vroeg medio vorige maand surséance van betaling aan. De romantische maaltijden waren dan ook niet meer dan een wanhoopspoging om toch nog wat klanten te trekken. Hierover praten de inwoners van Washington. Dat het solide en grote JKJ over de kop dreigt te gaan, is een symbool van de slechte tijden. Ontslagbriefje En het is veel ernstiger. Ieder een in onze buurt kent zo lang zamerhand wel iemand die zijn baan is kwijtgeraakt. Iedereen stelt grote aankopen uit uit angst dat de volgende pink slip (het ontslagbriefje) bij hem in de bus valt. De automarkt is slecht, de huizenmarkt is slecht, de mid denstand vreest ernstig tegen vallende Kerstaankopen. Cijfers zeggen genoeg. Vol gens een recente peiling van de New York Times denkt nu twee derde van de Amerikanen dat de economie van het land er slecht tot zeer slecht aan toe is. Datzelfde deel is pessimistisch over de toekomst. En dat is geen wonder, want elke dag brengen de media wel nieuwe tegenslagen. De werk loosheid steeg in oktober van 6,8 naar 6,9 procent. Maar het meest dramatisch blijkt de ma laise misschien wel uit een be richt dat eind vorige week werd verspreid door het ministerie van landbouw: 23,5 miljoen Amerikanen krijgen nu food stamps, bonnen waarmee ze eten kunnen aanschaffen. Dit soort bonnen krijg je al leen, als je écht te arm bent om op een normale manier eten te kopen. De cijfers van het minis terie, die in heel Amerika een schok teweeg brachten, beteke nen dat een op de tien Amerika nen nu te arm is om, anders dan door dit soort bijstand, aan brood en melk te komen. Woede Hoe arm precies dan? Volgens de officiële cijfers is het inko men van meer dan de helft van het aantal huishoudens dat food stamps ontvangt, minder dan 400 dollar (800 gulden) bruto per maand. Wie de cirkel iets ruimer wil trekken: 75 procent heeft een gezinsinkomen van minder dan 400 dollar netto per maand. Op macroniveau gezien, staan alle economische indica toren in Amerika dus slecht. Op menselijk niveau gezien, is er Op feestdagen spannen liefdadig heidsorganisaties zich in voor de armen en daklozen, zoals hier in Washington. Daklozen en armen staan tijdens Thanksgiving in de rij voor een gratis maaltijd. fo to ap toenemende armoede, toene mende angst voor de toekomst, en toenemende woede dat het zover met het land is gekomen. Ook hier zijn de peilingen weer bijzonder duidelijk. De waardering voor het president schap van Bush is de laatste we ken pijlsnel gedaald, van bijna 90 tot nu 55 procent. Een meer derheid van het Amerikaanse volk vindt dat Bush de econo mie niet goed aanpakt, een meerderheid meent ook dat hij zich te weinig van het lot van de gewone mannen en vrouwen aantrekt. De laatste weken is gebleken dat alle hoera's over de Ameri kaanse economie voorbarig wa ren. Het herstel zet niet door en kan ieder moment weer om slaan in een nieuwe recessie. In dat geval zou er sprake zijn van, zoals dat in het Amerikaans zo mooi heet, een double dip reces sion. De geijkte methoden om de machine weer op gang te krij gen belastingverlaging en verhoging van de overheidsuit gaven zijn niet meer te beta len. Het gat op de federale be groting beloopt dit jaar 270 mil jard dollar, een record dat vol gend jaar zal worden gebroken omdat het tekort dan ten min ste 350 miljard dollar groot zal zijn. Schuld geven Dat tekort mag, op grond van een vorig jaar na zware gevech ten tot stand gekomen compro mis tussen president en Con gres, niet verder toenemen. De handen van Democraten en Re publikeinen zijn daarmee ge bonden. Dus hebben ze nog maar één alternatief: elkaar de schuld ge ven voor de misère. En dat doen ze ook. De Democraten laten geen gelegenheid onbenut om erop te wijzen dat Bush, met z'n vele gereis naar allerlei verre buitenlanden, z'n eigen land heeft verwaarloosd. En Bush verwijt de Democraten in het Congres „op partijpolitieke gronden" al z'n frisse oplossin gen voor de problemen van het land te blokkeren. Dit gebakkelei zal de komen de weken en maanden onge twijfeld de politieke discussie in Amerika beheersen, tot aan de verkiezingen van volgend jaar november toe. Maar of auto dealer JKJ uit Washington die datum ook haalt, dat is de vraag. AMSTERDAM LUUK SENGERS Sinds DSM twee jaar geleden naar de beurs is gebracht schudden analisten het hoofd over het koersverschil met concurrent Akzo. DSM is op de beurs lager gewaardeerd dan Akzo. De logica hierachter, zo menen ana listen, is ver te zoeken. Puur op grond van de cijfers zou ook net zo goed het omge keerde het geval kunnen zijn. DSM maakt met een kleinere omzet een hogere winst. Dat komt in de koersen ech ter niet tot uitdrukking. Terwijl de verwach te winst per aandeel-DSM over 1991 16 gul den bedraagt, is de koers van het aandeel slechts zes keer zo hoog. Van Akzo bedraagt de koers daarentegen acht keer de getaxeer de winst per aandeel in 1991, hoewel die winst een gulden lager is dan van DSM. Een verklaring voor dit verschil zit mis schien in het feit dat DSM pas twee jaar ge leden naar de beurs is gebracht, terwijl Ak zo daar al jaren is genoteerd. In de gedach ten van veel beleggers is DSM misschien ook nog steeds een staatsbedrijf, hoewel het aandeel van de Staat nog maar een derde Verschillen Eén ding hebben de 1 zien: er zijn grote verschillen tussen de con cerns in Arnhem en Heerlen. Om te begin nen komen ze elkaar op de chemie-markt, niet of nauwelijks tegen. Akzo haalt een kwart van zijn winst uit de produktie van geneesmiddelen. Een melk koe die almaar dikker wordt. Verder is het concem de op twee na grootste producent van coatings (verven) in de wereld. Akzo maakt net zo goed een eenvoudig likje voor de huisschilder als een weersbestendige lak voor vliegtuigen. Daarnaast heeft Akzo ook een groot aan deel in de markt voor chemische vezels, waar thans de meeste klappen vallen. De problemen rond het afstoten van de Spaan se vezel-dochter La Seda de Barcelona zul len het concem nog lang heugen. DSM is daarentegen sterk in rubber en De Akzo-fabriek voor kunstgarens in Ober- bruch, Duitsland. Ook DSM is actief op de markt voor kunstvezels. foto anp plastics. Van de ene soort plastic worden eenvoudige keukenbussen gemaakt en van de andere veilige bumpers voor auto's. DSM en Akzo maken allebei een superster ke kunstvezel, maar de twee vezels (respec tievelijk Dyneema en Twaron) zijn niet met elkaar te vergelijken. En dat is maar goed ook. Akzo heeft immers in het verleden een verbeten strijd om octrooirechten moeten voeren met het chemieconcern Du Pont, dat wèl eenzelfde soort vezel maakt. Uit het verleden stamt het misverstand dat DSM vooral buikproducent is. Bulk zijn standaard chemische produkten die vaak door andere industrieën als grondstoffen worden gebruikt. Inderdaad maakt DSM meer bulk dan Akzo. Het enige bulkprodukt van Akzo is zout. Oorlogskas Akzo heeft zijn produktie verspreid over de hele wereld en kan met recht een multina tional worden genoemd (zo bevindt bij voorbeeld een vijfde van het geïnvesteerde vermogen van het concem zich in de Vere nigde Staten). DSM heeft bijna alleen be kendheid binnen de grenzen van Europa. In het algemeen geldt dat hoe groter de sprei ding over markten, hoe kleiner het risico dat de vraag naar een produkt helemaal wegvalt. Een recente poging van DSM om in Noord-Amerika het chemieconcern Polysar over te nemen mislukte, omdat het concem niet meer wilde bieden dan het Duitse Bayer, dat er uiteindelijk met Polysar van door ging. Dat het op geld stukliep is op merkelijk omdat DSM over een riante 'oor logskas' van zo'n twee miljard gulden be schikt. Dat is een ander groot verschil met Akzo: DSM is vele malen rijker dan zijn concur rent in Arnhem. Het concem profiteert nog elk jaar van een nalatenschap uit de tijd dat De Staats Mijnen nog letterlijk mijnbouw pleegden. Voordat in Nederland aardgas werd ont dekt, voorzag DSM de huishoudens in Zuid-Nederland van cokes-gas. Daartoe had het bedrijf een netwerk van leidingen aangelegd dat nu nog wordt gebruikt door de Gasunie. Deze hele infrastructuur heeft DSM later overgedaan aan de staat. In mil daarvoor betaalt de staat DSM jaarlijks een vergoeding van 130 miljoen gulden. Schommelingen Eén ding hebben Akzo en DSM wel ge meen: ze gaan allebei door een dal. Che miebedrijven zijn sterk afhankelijk van de economische conjunctuur en die is thans op een tijdelijk dieptepunt. De sterke schommelingen in de resultaten van che mieconcerns maken hun aandelen minder aantrekkelijk voor beleggers. De 'ups' en 'downs' zijn moeilijk te voorspellen, wat het voor speculanten ook niet leuker maakt. Analisten raden Akzo en DSM alleen aan als lange-termijnbeleggingen. In de tweede helft van volgend jaar, zo voorspellen ze, zal het weer beter gaan met de economie èn met de chemie. De chemie vraagt dus om beleggers met geduld, maar ook met ver trouwen in de vooruitgang. Dit is het tweede en laatste deel van een se rie over de kwakkelende chemie en de ver schillen tussen DSM en Akzo. Het eerste deel werd gepubliceerd op dinsdag 5 no vember.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 30