Feiten Heeft de vijand een vervanger? Aziatisch despotisme blijft Russen parten spelen 'Een kind verzint zoiets niet' Donderdag 7 november 1991 Redactie 023-150225 janine bosma altan erdogan ronald frisart (chef) onno havermans Patrick van den hurk hans jacobs jolanda oukés jan preenen sjaak smakman Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRIES DETAAAR 2 WIM STEVENHAGEN EN MENINGEN Noord Atlantische Verdrags Organisatie bezint zich op de toekomst De koude oorlog had in elk geval het voordeel van de duidelijkheid. Er waren de goeden (wijzelf uiteraard) en de slechten, tegen wie wij ons moesten bewape nen. Het 'hoe' daarvan stond misschien ter discus sie, maar de noodzaak op zich niet. De Navo, en dan vooral de Amerikanen, be schermde ons en dat was het dan. Maar sinds de veranderingen in Oost-Europa is die duidelijk heid weg. Er is geen tegenstan der meer; de oude vijanden zijn nieuwe vrienden geworden, die we miljarden toestoppen opdat zij het hoofd boven water kun nen houden. Maar misschien is het allemaal te snel gegaan. Want de Navo weet zich met de nieuwe situatie nog niet goed raad. Vandaag en morgen beraden de regeringsleiders van de Navo- landen zich in Rome op een nieuwe toekomst voor de allian tie. Besluiten over de nieuwe militaire organisatie vallen pas in december op de vergadering van de defensieministers. Ken merk is dat de Navo-legers wor den gehalveerd, de paraatheid wordt verminderd en de eenhe den mobieler, flexibeler en mul- tinationaler zullen worden. De Navo moet zich voorberei den op ingrijpen bij en beheer sing van kleine, verspreide con flicten, die de Europese veilig heid bedreigen. Daarvoor is geen massaal leger meer nodig, maar wel flexibele eenheden voor 'crisismanagement', het nieuwe Navo-motto. Voor kern wapens is in de nieuwe strategie nauwelijks nog plaats. Zij blij ven als 'laatste redmiddel maar hebben weinig betekenis meer, nu de VS en de voormali ge Sovjetunie bijna al hun kor- te-afstandswapens weg doen en, in elk geval voorlopig, geen nieuwe kernwapens meer zul len ontwikkelen. Op de top in Rome staan drie Hoe het wordt De nieuwe Navo krijgt een smallere, bescheidener structuur met een gehalveerde strijdmacht. De oude taken blijven, maar met een bredere inzet. Er komen drie typen strijdmachten: de Hoofd Defensiemacht, het Snelle Reactie Korps en een 'Uitbreldingsmachf. Het Snelle Reactie Korps moet kleinere conflicten flexibel bestrijden. Multinationaal leger De Hoofd Defensiemacht in Duitsland gaat bestaan uit vijf legerkorpsen, die elk divisies bevatten van minstens twee landen; een Deens-Duitse macht en een aparte Duitse legermacht in oostelijk Duitsland. Nlet-NAVO Bronnwt: IIS3. NATO 3K=w Snelle Reactie Korps, bevat 4 of 5 divisies, ge legerd in Engeland, Duitsland en Europa (Griekenland. Italië of Turkije. Hoofdkwartier in Duitsland. Uitbreldingsmachf ge- W** leverd door de V.S. en Canada bij crisis, om de Hoofd Defensiemacht aan te vullen. thema's centraal: i strategie, versterking van de banden met de landen in Oost- Europa en het bepalen van de plaats van de Navo in het debat over de toekomstige Europese veiligheid. Over dat laatste val len geen besluiten, omdat de Navo eerst wil afwachten wat de EG daarover zegt. Dat gebeurt volgende maand op de EG-top in Maastricht, waar de twaalf de Europese Politieke Unie op de rails moeten zetten, compleet met een buitenlands en defensiebeleid. Maar de Navo-leiders zijn het eens dat de rol van de Navo als transat lantisch forum voor overleg over de Europese veiligheid, niet mag worden aangetast. Tegen een sterkere Europese pijler in de Navo heeft niemand bezwaar, mits dat niet tot uit holling van de Navo leidt. De EG mag van de VS zelfs praten over oprichting van een Euro pees leger naar Frans-Duits mo del, mits die troepen een band met het Navo-commando be houden en alleen buiten het Navo-gebied in actie komen. De Navo is onmisbaar voor de vei ligheid van Europa, zo staat in het strategiedocument, dat ook Frankrijk onderschrijft. Maar de Navo krijgt concurren tie van de EG, de Westeuropese Unie (WEU) en de Conferentie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (CVSE)die een rol op het Europese veiligheids toneel willen. In Rome zal ech ter worden benadrukt dat zij el kaar niet in de weg moeten zit ten, maar moeten aanvullen, Strategie De oude Navo-strategie stamt uit 1967 en heette naar de Belgi sche minister van buitenlandse zaken de 'Harmel-doctrine'. Dialoog en defensie waren de trefwoorden. De Navo moest zich bewapenen tegen agressie van het Warschaupakt, maar ook praten over ontwapening en ontspanning. Die doctrine gaat riü op de helling. De nieuwe strategie, die in Ro me (voor het eerst) wordt gepu bliceerd, krijgt als trefwoord 'sa menwerking'. Defensie blijft no dig, vanwege de instabiliteit in Oost-Europa en de nog altijd grote militaire macht van Rus- aeiüwi(h wokpbi we ,±vk MMZ <q£FÖUHLEÜ>ï? OM ACHT6£ ONZE. IpEWTiTBIT TEKOMéM' je. voor vat ve ivexfriFicATiejpuorr WAS MMÊjescHem- ZOUPEJO m Nu CieFOüillEÊfl? KUUNÉW \H0PPEN OM A6H1ER 0N2E IjJUlTITET IE ft)/W£N tl'- land als kern van de uiteenval lende Sovjetunie. Maar de Navo wil vooral met de vroegere op ponenten praten over en wer ken aan een veiliger Europa. Eindelijk antwoordt de Navo op de roep van de landen van Oost-Europa, de Russen en de Baltische Staten om meer over leg, samenwerking en uiteinde lijk zeifis een soort van veilig heidsgarantie. Die laatste komt er niet, omdat dat een verkapt Navo-lidmaatschap van Polen, Tsjecho-Slowakije en Hongarije zou betekenen. Ook een 'geas socieerd lidmaatschap', dat de Tsjechoslowaakse president Ha- vel heeft voorgesteld, gaat nog te ver. Maar volgens de Navo is wel de veiligheid van alle lan den in Europa 'onverbrekelijk verbonden'. Overleg Op voorstel van de VS en Duits land komt er een permanent overleg tussen de Navo en haar vroegere tegenstrevers over ge meenschappelijke veiligheids belangen. In die 'Euro-Atlanti sche Samenwerkingsraad' pra ten eens per jaar de ministers van buitenlandse zaken over de Europese veiligheid. De eerste keer waarschijnlijk al in december. Ook zullen Oost- europese ambassadeurs hun Navo-collega's in Brussel vaker ontmoeten. Zij krijgen toegang tot Navo-bijeenkomsten, Navo- curcussen en informatie. In Rome zal ook worden gepleit voor versterking van de CVSE, waarvan naast de zestien Navo- landen en de negen Oost- europese landen ook de neutra le en niet-gebonden Europese landen lid zijn. Het is immers niet de bedoeling dat die landen straks buitenspel komen te staan. Waar in de Euro-Atlantische raad vooral militaire thema's aan de orde komen, kunnen in de CVSE ook andere thema's worden besproken, zoals het voorkomen van crises, de pre ventieve crisisbeheersing, en de beginselen van de Akte van Hel sinki uit 1975 over mensenrech ten en economische vrijheden. Leidse hoogleraar verdedigt filmkeuring LEIDEN PI ETER VAN UEROP De filmkeuring moet blijven. Het ministerie van WVC moet dan ook worden afgebracht van het plan om de filmverhuurders zelf te laten bepalen voor welke leeftijdsgroepen de produkten ge schikt zijn, zoals dat al in de videobranche het ge val is. Dat stelt de mediadeskundige T. van der Voort, verbonden aan de Sectie Kind Media van de Leidse universiteit. Volgens de wetenschapper laat WVC zich ten on rechte leiden door aanbevelingen in het rapport Film en Overheidsbeleid, Van Censuur naar Zelf regulering. „Er wordt vaak geroepen dat nooit waterdicht is bewezen dat veelvuldige confrontatie met geweld op de televisie of in bioscoop kinderen werkelijk agressiever maakt. Maar dat heb je met psycholo gische onderzoeken, die zijn nooit helemaal wa terdicht. Je kunt altijd wel hier of daar een vlekje vinden in de onderzoeksmethode of in een inter pretatie. Maar als je de honderden onderzoeken1 op een rij zet, dan blijken ze het toch over één ding eens te kunnen worden en dat is de conclu sie dat geweld op film of televisie wel degelijk de agressie verhoogt bij kinderen." Van der Voort tekent daar onmiddellijk bij aari dat de agressie die kinderen thuis of elders in hun onmiddellijke omgeving meemaken, veel meer effect heeft. „Maar dat ook film en televisie in enige mate invloed hebben, daar bestaat een groeiende consensus over." Wat is volgens Van der Voort de samenhang tus sen het geweld in Amerikaanse films en het enor me geweld in de Amerikaanse samenleving? „Die films reflecteren ongetwijfeld het geweld in de VS, waar vuurwapenbezit wordt beschouwd als een grondrecht waaraan blijkbaar niet valt te tor nen. Volwassenen zijn over het algemeen veel minder gemakkelijk te beïnvloeden dan kinde ren." Zwaarder dan aan de effecten van agressie tilt Van der Voort aan het veroorzaken van angst, wat ook buiten de studie Film en Overheidsbeleid is gebleven.Als het om angst gaat, kan de directe invloed van films emtelevisie veel gemakkelijker worden aangetoond. Ef ligt een wereld van ver schil tussen wat een kind zich voorstelt bij 3 Hans en Grietje en wat het op een onontkoombare beelden krijgt opge drongen. Film werkt oneindig pregnanter dan een vertelling. Wat in een echte horrorfilm wordt getoond, dat krijgt een kind niet bij elkaar vei - n, zelfs niet als het wordt voorgelezen." Eerst de tsaren, toen Lenin, en nu weer Jeltsin HAARUM RONALD FRISART De voormalige Sovjetunie en zeker het hart ervan, Rusland, stuit weer op haar eeuwen oude handicap: het is geen Europees land, maar een onafzienbare lap grond waarvan maar een heel klein stukje ooit aansluiting vond bij het Europese humanisme en libe ralisme. Niet een vorm van democratie, maar de oeroude, uit Azië stammende des- potie viert er nog steeds hoogtij. Dat was zo onder de tsaren, dat was zo onder de com munisten, en dat is ook onder hervormer Jeltsin weer het geval. De Beer met de kern wapens in zijn klauwen mag dan niet meer bestaan, toch is het maar de vraag of het op afzienbare termijn iets wordt met de nieu we Unie van Soevereine Staten. De waarde van het individu en van de per soonlijke vrijheid hebben in Rusland (later: Sovjetunie) nooit wortel geschoten. Men weet er eigenlijk niets van de onderlinge onafhankelijkheid van wetgevende macht (het parlement), uitvoerende macht (de re gering) en rechterlijke macht door de 17e-eeuwse Franse rechtsgeleerde Montes quieu aangeduid als trias politica of Drie- machtenleer. Lenin en Trotski Begin deze eeuw hadden Russische revolu tionairen als Vladimir Iljitsj Oeljanov (Len in) en Lev Davidovitsj Bronstein (Trotski) dat ook wel in de gaten. Toch vonden ze het nodig dat het achterlijke tsarenrijk een mooie toekomst tegemoet zou gaan. En ge lijk hadden ze, want de omstandigheden voor het gewone volk waren in het toenma lige Rusland mensonterend. Die toekomst was in de ogen van lieden als Lenin en Trotski socialistisch (en daarna communistisch). Aangezien ze de boeken van de Westeuropeaan Karl Marx goed had den bestudeerd, wisten ze ook wel dat hun socialstische plannen eigenlijk alleen kans van slagen hadden in West-Europa. Dat wil zeggen: in landen die al een lang burgerlijk tijdperk achter de rug hadden van parle mentaire democratie, erkenning van het in dividu en zijn vrijheid. In Rusland zou zo n enorme sprong van een achterlijke, half-Aziatische produktie- wijze naar het socialisme onmogelijk zijn, hoewel zich in de grootste steden Peters- burg en in mindere mate Moskou al wel een kleine arbeidersklasse naar Westeuro- maakt de partijleider de dienst uit. Rosa Luxemburg werd in Berlijn door de kei zerlijke troepen ver moord (1919), maar haar blik bleek scherp. In plaats van de oude tsaren kwa- Sovjetunie aan de macht. Het eind van het liedje was dat Sta lin in zijn eentje de zaak bestierde. Na bijna zeventig jaar communistische heerschappij begon Gorbatsjov in 1986 aan dat machtssys teem te morrelen. Hij wenste hervormingen, maar wilde tevens blijven regeren binnen de kaders van de communistische partij waarin hij groot was geworden. Onbedoeld maakte Gorbatsjov echter krachten vrij die hij zelf niet meer in toom kon houden, en de Sovjetunie ver splinterde. Een van de radicaalste democraten in het tijdperk-Gorbatsjov was Boris Jeltsin, de volkstribuun uit Sverdlovsk, dat nu weer Jekaterinburg wordt genoemd. Hoe hard en terecht hekelde hij Gorbatsjov toen deze per decreet ging regeren en het Sovjet- parlement vleugellam maakte. Maar nu doet Jeltsin als president van Rusland het zelfde. Hij heeft haast om hervormingen door te drukken. Hij heeft haast omdat de winter komt. Hij heeft haast omdat de Rus sen dan waarschijnlijk gaan morren om het weinige dat ze in de winkels vinden. Jeltsin wil zich niet laten ophouden door kletsma joors in het parlement. Jeltsin vertrouwt op eigen kracht om de boel in orde te krijgen. In dat opzicht is er een rechte lijn tussen de tsaren (die vrijwel absolute macht hadden), Lenins bolsjewieken (die keiharde alleen heersers werden) en Boris Jeltsin. Het alou de Rusland, die half-Aziatische staat met daar overheen dat dunne laagje modem Europa, blijft voortbestaan. In die staat zucht de 'domme', terneergedrukte volks massa onder de machtige heerser die ieder een vertelt hoe de zaken moeten worden Jeltsin in het Russische Volkscongres, dat hem vorige week toestem ming gaf een jaar lang per decreet te regeren. foto ap Aan de ene kant is dat begrijpelijk, gezien de Russische geschiedenis en traditie. Maar anderzijds komt Rusland er weinig verder mee. Op deze manier worden Rusland en de andere ex-Sovjet-republieken nooit mo derne staten. Het kan alleen goed aflopen, als Jeltsin zijn macht gebruikt om in Rus land een grote burgerlijke middenklasse te laten ontstaan die vrijheid, individualisme en parlementaire democratie hoog in het vaandel draagt. En zelfs dan kan het alleen goed aflopen als Jeltsin die burgerij de kans geeft haar idealen in een praktische staats vorm om te zetten. Pas als dat allemaal werkelijkheid wordt en als het gebeurt, kan het jaren duren heeft Rusland een echte kans op aansluiting bij Midden- en West-Europa. Pas dan is gegarandeerd dat Rusland niet opnieuw blijft steken in het trage teerzand van de eeuwenlange achter lijkheid. We moeten echter het ergste vrezen. Want of je er nu westerse miljarden in pompt of niet, in het oude Russische debat tussen westerlingen en slavofielen hebben de sla- vofielen altijd het pleit gewonnen. En Jeltsin wekt meer dan alleen de indruk dat hij zich schaart in de rijen der slavofielen. Dat hij nu een jaar per decreet gaat regeren, wijst daar weer eens op. We moeten dus voorlo pig ons hart nog vasthouden over de ont wikkelingen in Rusland en de aanpalende republieken. pees model had gevormd door de aanwe zigheid van een paar grote industriële be drijven, zoals de Putilov-wapenfabrieken in Petersburg. April-stellingen Om dat probleem de baas te worden, ont wierp Trotski zijn theorie van de permanen te revolutie. Die hield in dat het burgerlijk- democratische tijdperk, dat in Rusland nog nauwelijks vaste grond onder de voeten had, kort kon zijn. Daarna kon snel worden overgegaan naar het socialisme. Lenin wil- Lenin. de van die theorie eerst niets weten, maar uiteindelijk, in april 1917, zag hij het nut van Trotski's gedachtengang toch in en for muleerde zijn April-stellingen. Resultaat: de burgerlijk-democratische regering van pre mier Kerenski, die in februari 1917 aantrad na de opstand tegen het tsarendom, werd eind dat jaar via een bolsjewisten-staats greep omver gekegeld. De bolsjewieken joe gen in hun Oktoberrevolutie ook het eerste gekozen parlement van Rusland uiteen. Dat het daarna al snel fout ging, onderken de op zeker moment ook Trotski. De dicta tuur van Stalin, die Lenin in 1924 was opge- foto ambassade ussp volgd als leider van de revolutie, moest hij uiteindelijk met zijn leven bekopen. Een stalinistische agent sloeg in Trotski's bal lingsoord Mexico een ijsbijl in de hersen pan van de oude revolutionair. Rosa Luxemburg De Pools/Duitse revolutionaire Rosa Luxemburg waarschuwde al meteen na de bolsjewistische machtsovername: eerst re geert de communistische partij uit naam van de arbeidersklasse, dan regeert een elite uit naam van de partij, en uiteindelijk

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2