Wetenschap Oude put werpt nieuw licht op jongste steentijd Rechtshandigheid verklaard met zeediertje uit oudheid Middel tegen misselijkheid Boring zet olieheorie op haar kop Donderdag 7 november 1991 071-161400 Redactie: BRAM VAN LfEUWEN EN HANS BONDERS Eindfunctie: HANS SONDERS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 29 Dr. Jurgen Weiner en een schets van de put met ondergrond (on der). foto's gpd Vorige week werd bekend dat in het gebied van Erkelenz, ongeveer 40 km van Heerlen, een 15 meter diepe put van 7300 jaar oud was gevonden, het oudste houten bouw werk ter wereld. Tegen het eind van het jaar zal de put geheel afgebroken zijn en op een niet nader bekend ge maakte plaats in het water liggen. Nog een jaar of zes la ter zal de put, geconserveerd en wel, opgesteld kunnen staan in een museum in het Rijnland. heerlen santé brun NIEUWSLIJN 'Oudste schedel' niet zo oud De 'oudste schedel van Nederland', in 1970 gevonden in Smilde en door wijlen Tjerk Vermaning toegeschreven aan een Nean derthaler, is slechts enkele eeuwen oud. Tot deze conclusie komt het laboratorium in het Zweedse Uppsala, dat een fragment van de schedel heeft onderworpen aan de zogeheten C14-daterings- methode. Vermaning schatte destijds de ouderdom op zeker 40.000 jaar. Later onderzoek bracht deze schatting terug tot 7000 jaar maar ook deze uitkomst is nu door de nieuwe gegevens achterhaald. In de Nieuwe Drentse Volksalmanak doet dr. W. van der Sanden van het Drents Museum verslag van het onder zoek. Struisvogels en sprinkhanen op menu Zuidafrikaanse milieu-experts schoven vorige week aan voor een maal dat bestond uit verse sprinkhanen en een spies met struis vogelvlees. Het diner vormde het culinaire hoogtepunt van de Zuidafrikaanse milieuconferentie die werd georganiseerd door de Zuidafrikaanse Natuurstichting. De delegatieleden kregen ook termieten en een krokodillestoofschotel voorgeschoteld. Als voorgerecht hadden ze al een.met rupsen gevuld gebakje veror berd. Het diner werd gecompleteerd door waterlelies en steen bok-taart. De organisatoren wilden met dit „experiment" aanto nen dat van de planten en dieren in Zuid-Afrika een heerlijke en gevarieerde maaltijd kan worden samengesteld. Infecties door kunstmaterialen De kunstmaterialen die in de geneeskunde worden gebruikt vor men een verhoogd risico op infectie. Dat zei hoogleraar prof.dr. M. Michel in een rede bij zijn vertrek aan de Erasmus Universi teit in Rotterdam. Kunstmaterialen worden onder meer gebruikt bij vervanging van hartkleppen, bloedvaten en bij het sluiten van wonden. De bacterie staphylococcus epidermis heeft het vermogen zich sterk aan de kunststoffen te hechten om zich daarna met een slijm- laag te omhullen. De bacterie is daardoor vrijwel onbereikbaar voor afweerstoffen git het bloed. Bovendien is deze bacterie soort vaak ongevoelig voor antibiotica. Bij een infectie zit er vaak niets anders op het kunstmateriaal weer uit het lichaam te ver wijderen. Centrum recycling in Apeldoorn De PGEM en de VAM beginnen voor de provincies Gelderland, Utrecht en Flevoland in Apeldoorn een regionaal centrum voor de verwerking van oude koelkasten en diepvriezers. Van de ap paraten komt vrijwel niets op de afvalberg terecht. Alle cfk's (die medeverantwoordelijk zijn voor het gat in de ozonlaag) worden verwijderd. Ook die uit het isolatieschuim. Alle ijzer, koper, alu minium, glas en kunststof van de kasten kan hergebruikt wor den. Verwerking kost rond 40 gulden per exemplaar. De PGEM verwacht dat die kosten worden verhaald via de reinigingshef fing. De bouw gaat ongeveer 6 miljoen gulden kosten en er kun nen 75.000 apparaten per jaar worden verwerkt. Simulatorcentrum in Beek Prins Bemhard opende vorige week het nieuwe simulatorcen trum van de Friendship Simulation Company in Beek. Dit be drijf is sinds 1987 op de luchthaven in Beek gevestigd met twee kleine simulators voor Fokkers-27 en 50. Vorig jaar besloot FSC het centrum uit te breiden met vier grote simulators voor Boeing-757 en 767 alsmede voor Airbus 310-300 en Fokker-50. Elke simulator kost rond 30 miljoen gulden. Het bedrijf, één van de grootste simulatorcentra in de wereld, rekent op een jaarom zet van 20 miljoen gulden. Piloten uit 30 verschillende landen worden er opgeleid. 'Top 25' van geneesmiddelen Oxazepam, een middel tegen angst, spanning en slaapstoornis sen, was in 1989 in de ziekenfondssector het meest voorgeschre ven medicijn. Per voorschrift kostte oxazepam nog geen 7 gul den. Daardoor komt het middel niet voor op de top 25 van de medicijnen waarvoor het meeste wordt uitgeven. Die lijkt wordt aangevoerd door Zantac (onder meer teg,en maagzweren): kos ten per voorschrift 190,72 gulden. Ventolin (astma, bronchitis) neemt zowel qua aantal recepten als qua kosten de tweede plaats in. Sandimmune, een middel om het afstoten van ge transplanteerde organen tegen te gaan, is met ruim 1.400 gulden per voorschrift het duurste middel. Maar dit jaar hoopt men op de bodem van de put nog het no dige te vinden: scherven, moge lijk stukken huid van dieren, touwen, houten gereedschap pen en misschien zelfs een echt 'veenlijk'. Daarna komen de bulldozers en graafmachines, want de put in Kückhoven ligt tussen twee wanden: rechts een grind- en zandgroeve, links een enorme hoeveelheid huisvuil die begin 1992 voor altijd deze unieke ar cheologische vindplaats zal be delven. Dr. Harald Koschik van het Rheinisches Amt für Boden- denkmalpflege: „Wij archeolo gen rennen hijgend voor de graafmachines uit. Bouwmate riaal en vuilnis vreten de ge schiedenis op." De Put van Kückhoven vormt een keerpunt in de kennis over Kleine dosis aspirine beter tegen infarcten Wereldatlas met bezonken actualiteit De eikehouten put van 7300 jaar oud. Duidelijk is de buitenste put van drie bij drie meter te zien, met de be schadiging die de bandkeramieker ertoe bracht een kleinere put in het midden te bouwen. foto gpd het neolithicum, ofwel de jong ste steentijd. Al eerder was be kend dat de Bandkeramiekers, die in die tijd leefden, geen in dierehuiden gehulde, bmllende wilden waren. Het waren boe ren die vrijwel uitsluitend op löss woonden en daar de meest vruchtbare grond uitzochten. Zij dreven een levendige handel met veraf gelegen gebieden, zoals Bohemen en Moravië, waar de Bandkeramiekers ver moedelijk ook vandaan kwa men, en met het Midden-Oos ten. Archeoloog Jürgen Weiner die het opgravingswerk leidde: „Wij meenden zeker te weten dat de Bandkeramiekers uitsluitend woonplaats kozen aan open drinkwater, dus aan een meer of een rivier. De vondst van de put bewijst dat ook op hoge, droge gebieden woonplaatsen werden ingericht. Wij wisten niet dat er houten gereedschap werd ge bruikt, maar dat hebben we nu gevonden. Het gebruik van dat gereedschap en van touw, en mogelijk van nog andere hulp middelen die we misschien hier nog zullen vinden, bewijst dat deze mensen technisch op een veel hoger peil stonden dan we tot nu toe dachten." Ook is er vlechtwerk gevon den waarvan het bestaan niet bekend was: nog een raadsel is waarvoor dat werd gebruikt. „Toeval en geluk hebben een grote rol gespeeld bij deze vondst," zegt Weiner. „Door toeval is er rondom de put zo veel water blijven staan dat het hout perfect werd geconser veerd. Geluk hadden we dat we op enkele meters diepte een vettige humeuze laag aantrof fen, die onze nieuwsgierigheid wekte. Toen het grind hier was afgegraven vonden we de put Een mini-dosis van 30 milli gram aspirine per dag verkleint de kans op een ernstig hersen- of hartinfarct net zo goed als de tot nog toe gebruikelijke tien voudige dosis. De lage dosis voorkomt vaak bijwerkingen, zoals maagbloedingen. Dat is de conclusie uit het grootste onderzoek dat ooit is gehouden (onder 3131 patiën ten) naar het voorkómen van een ernstig hersen- of hartin farct. Aan het onderzoek, onder leiding van het Academisch Zie kenhuis Utrecht, namen 63 Ne derlandse ziekenhuizen deel. Flinke doses aspirine worden tot nog toe voorgeschreven patiënten, die al een licht 'waar schuwend' infarct hebben ge had. Zij hadden dan korte tijd last van kortdurende verlam ming, halve of hele blindheid en/of spraakstoornissen. Enkele tienduizenden Nederlanders gebruiken het huismiddeltje om nieuwe bloedstolsels te voorko men. Aspirine remt het samen klonteren van bloedplaatjes. Door de hoge dosering treden echter nogal eens maagklachten en -bloedingen op. Het onderzoek toont aan, dat slechts 30 in plaats van 300 mil ligram aspirine evengoed werkt ter voorkoming van een zwaar dere aanval. Zonder aspirine hebben lichte infarct-patiënten een kans van 7 tot 12 procent op (zware) invaliditeit of dood, met aspirine is die kans 25 pro cent minder. Verwacht wordt, dat huisart sen vrij snel aan infarct-patiën ten de nieuw-ontdekte lagere hoeveelheid gaan voorschrijven. Een aanmerkelijke besparing in kosten van medicijnen levert dit niet op, wel wordt er flink be spaard op het genezen van de bijverschijnselen. Afrikaanse olifanten binnen de perken Zimbabwe en andere Afnkaanse landen, waar de reservaten worden bedreigd door overbevolking van de olifant, hebben besloten de olifantenstand uitte dunnen. Ondanks een internationaal jacht- en uitvoer verbod zoeken deze landen een afzetgebied v n de afgeschoten olifanten. de groeiende bevolking die op zoek is naar land om te ontginnen. De olifant Is een grazer die per dag zeker 350 kilogram aan bladgroen en gra Geschat verbod van 1989 jaarlijks duizend ton Ivoor plm. 200.000 slagtanden) werd uitgevoerd. ap /gpd/r.j. hoogerdijk/ldad krijgen steeds meer symme- steve connor the independent Wetenschappers denken de oorsprong te hebben opge spoord van links- en rechtshan digheid bij mensen. Boosdoe ner is een diertje dat ongeveer 500 miljoen jaar geleden in zee leefde en een primitief linkeroor had in of bij de anus. Fossieldeskundigen van het Natural History Museum in Londen denken dat het dier op zijn rechterkant kantelde, zich op die manier voortbewoog over de zeebodem en een asymmetrie ontwikkelde die nog steeds bij mensen te zien is. Hoewel tijdens de miljoenen jaren van evolutie de mensen bijna symmetrisch zijn gewor den, is het feit dat zij van bin nen asymmetrisch zijn, dat blijkt uit de ordening van de or ganen en de werking van de hersenen, terug te voeren op deze voorouder. Volgens Dick Jeffries, een fos- sieldeskundige bij het museum, had het dier, Cothurnocystis ge naamd, een laarsvormig hoofd. Het was een van de vroegste le den van de diersoort die zich ontwikkelde tot de gewervelde dieren en de eerste die asym metrisch was. „Linkse en recht se asymmetrie is een heel oud verschijnsel", aldus leffries, „Onze vroege voorouders waren meer asymmetrisch dan wij. Wij onder die humeuze plek. Puur geluk." Specialisten voor de koolstof- 14-datering kwamen er aan te pas, maar ook een dendrochro- noloog (iemand die jaarringen van bomen telt). Daardoor kon de ouderdom van het eikehout nauwkeurig worden bepaald, 7296 jaar. Een deskundige op het gebied van stuifmeel heeft inmiddels 90 plantensoorten gedetermineerd uit de 'vulling' van de put. Daaruit is onder an dere geconcludeerd wat voor bomen in de bossen tussen Maas en Rijn groeiden. De Bandkeramiekers ver bouwden linzen en erwten, lijn zaad en papavers: de beide laatste mogelijk voor oliepro- duktie, maar Weiner acht het niet uitgesloten dat hier ook sporen van het gebruik van vlas voor kledingproduktie te vinden zijn. groningen gpd Bij uitgeverij Wolters-Noordhoff in Groningen verschijnt bin nenkort de nieuwe Wereldatlas, bijgewerkt tot en met augustus. Op de kaart van Joegoslavië zijn de grenzen van de deelrepublie ken aangegeven. De Baltische Staten zijn als onafhankelijke staten opgenomen; de voorma lige Sovjetrepublieken nog niet. Het beleid is niet op ontwik kelingen vooruit te lopen, maar ze op de voet te volgen. „De Wereldatlas geeft bezonken ac tualiteit. Het is niet voldoende dat een gebied zich onafhankelijk ver klaart. zoals bijvoorbeeld via een referendum in Macedonië gebeurde", aldus dr. A.T. van Holten. Belangrijke voorwaarde atlas te ko men. is erkenning door de Ver enigde Naties. Wolters-Noordhoff begon in 1877 met de vermaarde Bos-At- las (nu 50ste druk). Daar kwa men de Grote Topografische At las, de Provincie-Atlassen en de Grote Historische Atlas bij. Van Holten: „En nu dus de meest uitgebreide die we ooit hebben gemaakt. Zij bevat zes keer zoveel informatie (123.000 namen) als de Bos-Atlas. q)ua omvang en informatie gelijk waardig aan de beroemde Ti mes-Atlas (Londen). Drie jaar sleutelde Wolters- Noordhoff aan dit standaard werk. Het verschaft satelliet- beelden van complete wereld delen, verklaart 3700 aardrijks kundige namen en termen, be vat duidelijke kerngegevens van alle landen en geeft heldere en gedetailleerde kaarten. Fokstier VS bedreigt veestapel recht »anp komstige 300 Nederlandse fok- stieren. Deze stammen af van de Amerikaanse fokstier. De erfelijke afwijking wordt gevormd door een gebrek aan bepaalde eiwitten aan het op pervlak van de witte bloedcellen die nodig zijn bij het afweren van binnendringende ziektever wekkers. Als gevolg daarvan kunnen binnenkomende bacte riën niet of nauwelijks onscha delijk gemaakt worden. De kal veren sterven dan ook binnen enkele maanden aan de gevol gen van allerlei ontstekingen. De faculteit Diergeneeskunde van de RU in Utrecht heeft bij een Nederlands kalf een ernsti ge erfelijke afwijking ontdekt. Prof.dr. G. Wentink verwacht dat er nog veel meer kalveren met zo n afwijking zullen ko men. Verantwoordelijk daar voor is de bekende Amerikaan se fokstier 'Bell'. De afwijking, als gevolg waar van de dieren op jonge leeftijd overlijden, komt volgens de hoogleraar mogelijk voor bij meer dan de helft van de toe- den haag gpd Granisetron is een nieuw mid del dat misselijkheid en braken moet voorkomen bij kankerpa tiënten die een kuur met zware medicijnen (chemotherapie) ondergaan. Het is beproefd bij ruim 3500 patiënten, veroor zaakt zelden bijverschijnselen en wordt over het algemeen goed verdragen. In tabletvorm is granisetron volgend jaar on der de merknaam Kytril ook in ons land verkrijgbaar. De ver koop werd goedgekeurd voor Frankrijk, Nederland, Portugal en Denemarken, aldus fabrikant Smithkline Beecham. Het on derzoek naar de werking werd gedaan in Europa, Japan en Zuid-Afrika. Veel kankerpatiënten weige ren chemotherapie of stellen de behandeling uit vanwege de ernstige ziekteverschijnselen die eraan zijn verbonden. Angst voor die neveneffecten brengt 10 procent van de betrokkenen tot weigering of uitstel, zodat ze hun overlevingskans in gevaar brengen. De promovendus vergelijkt CADD met het testen van nieu we vliegtuigen, dat niet meer in een windtunnel gebeurt maar door kansberekeningen op de computer. Grote besparing op medicijnen utrecht anp Met een nieuwe technologie voor het ontwerpen van genees middelen, het computer-aided drugs design (CADD). zijn nieu we medicijnen sneller en effi ciënter te ontwikkelen. Per me dicijn levert deze methode een kostenbesparing van miljoenen guldens op. Tweede voordeel is dat de farmaceutische industrie met duizenden minder proef dieren toekan. Dat staat in een proefschrift van drs. M. Lin schoten waarop hij 12 novem ber promoveert. leiden ben apeldoorn Door het analyseren van fos sielen die gelijk zijn aan Cothur nocystis denkt dr. Jeffries de eer ste tekenen van een primitief linkeroor te hebben ontdekt. Hoewel de menselijke oren ge lijk zijn aan elkaar „is fylogene tisch gesproken het linkeroor ouder dan het rechter". Maar in andere opzichten, zoals de voorkeur ofwel de rechter- ofwel de linkerhand te gebruiken, blijft de mens asym metrisch. Ongeveer acht pro cent van de bevolking is links handig en de rechtshandige mensen vormen de meerder heid in alle samenlevingen en culturen, aldus Michael Mor gan, een onderzoeker aan de universteit van Edenburgh. „Onze rechtshandigheid kan te rug te voeren zijn op dit diertje dat op zijn rechterkant terecht kwam", zegt hij. Maar waarom een klein deel van de mensen linkshandig is, blijft „een beetje een mysterie". In bijna alle leerboeken is het te vinden: aardolie is ontstaan uit afgestorven organisch materiaal dat in lang vervlogen tijden zeeën en oceanen be volkte. Sedert medio oktober is een van de groot ste tegenstanders van deze theorie een gelukkig Thorn Gold. een aan de universiteit van Cornell verbonden geoloog, verkondigt al jaren dat aard olie niet op die inmiddels 'klassieke' manier ont staat, maar als gevolg van uit de binnendelen van de aarde omhoog sijpelend methaangas. Het be vestigen van die theorie lijkt op het eerste gezicht eenvoudig: je poot een boortoren neer en gaat boren in gesteente waarin zich geen tot olie of gas geworden organisch materiaal uit de oertijd bevindt. Gesteente als graniet bijvoorbeeld. Maar de oliemaatschappijen zetten hun peper dure boortorens liever neer op plekken waar de kans zo groot mogelijk is dat zich daaronder be vindt wat men zoekt: zeer zeker ooit organisch sedimentsgesteente met, als het even kan, daarin een grote olie- en/of gasvoorraad. Maar Gold liet zich door alle kritiek niet uit het veld slaan en volgde gespannen de verrichtingen van een boorploeg van een Zweedse firma die zijn kampement had opgeslagen nabij het Siljan- meer, ongeveer 250 kilometer noordwestelijk van Stockholm. Dit meer markeert zo ongeveer het centrum van een oeroude, bijna 60 kilometer gro te inslagkrater waar zich ooit een reuzenmeteo- riet heeft begraven: de Siljanformatie. Volgens een door de Zweedse firma bekostigd 'Linkshandige vaak kinderen van linkshandige ouders, maar er is geen eenvou dige verklaring voor. Als Cothurnocystis 500 miljoen jaar geleden naar zijn andere kant was gekanteld, zouden links- handigen nu waarschijnlijk in de meerderheid zijn. vertaling: luutje niemantsverdriet FytopJankton (ook op de foto linksonder), microsco pisch kleine zee-orhanismen, bevolken al honderden miljoenen iaren zeeën en oceanen en zijn volgens de klassieke tneorie verantwoordelijk voor de grote voorraden aardgas en olie. Misschien is deze theorie wel fout... •fotugpd onderzoek moest zich op niet al te grote diepten onder het kosmische litteken een groot gasreser- voir ophouden. Men vond echter geen gas maar wel ruwe olie op een diepte van bijna drie kilo meter. Niet in een omvangrijke hoeveelheid sedi mentsgesteente maar, volgens de boorfïrma, midden in vele kubieke kilometers dik graniet. Het is onmogelijk dat zich midden in dat harde gesteente ooit organisch materiaal heeft opge houden. Het gesteente is afkomstig van een bijna 40 ki lometer brede klomp graniet die uit diepere aard lagen langzaam omhoog werd geperst. Zo iets. een 'intrusie' genoemd, komt op aarde op talloze plaatsen en zelfs op nog veel grotere schaal voor en vormt op zich een van de raadselen van de geologische historie van onze planeet. De vondst lijkt Golds theorie te onderbouwen dat aardolie afkomstig is van methaangas uit die pere delen van de aardmantel. Onderzoekers van de universiteit van Oklahoma hebben echter een oliemonster van de Siljanformatie in handen we ten te krijgen en gevonden dat de biochemische samenstelling van de olie dezelfde is als die uit sedimentsgesteente. „Logisch," zegt Gold, „sedimentslagen zijn ge makkelijker toegankelijk voor gas en olie dan gra niet". Toch houdt men rekening met de moge lijkheid van breuken en spleten in het graniet on der de Siljanformatie en net daarin binnensijpe len van olie vanuit de omringende sedimentsla gen. Nader onderzoek moet aantonen waar de olie precies vandaan is gekomen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29