Sport Ajax zonder glans naar derde ronde nuin FC Utrecht büjft voetbaldreumes Hi-Fi Düsseldorfers kunnen Ajax-fans wel schieten HSV kan Duits verval niet verbloemen 27 VOETBALDREUMES FC UTRECHT kwam er met een kleine nederlaag (1-0) nog genadig af in de uitwed strijd tegen het roemruchte Real Ma drid Donderdag 7 november 1991 Redactie; 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM I Eindredactie: HANS SONDERSVormgeving: HENK BUIS Ajax raakt dit seizoen reeds verlost van de UEFA-straf van drie Europese thuiswedstrijden op vreemde bodem. Na dat het in de eerste ronde van het Europa Cup 3-toemooi Orebro SK had uitgeschakeld, rekende het in de tweede ronde af met Rot-Weiss Erfurt. In de bloemenstad in Thüringen legden de Amsterdammers daar veertien da gen geleden met een 2-1 zege al de basis voor. In het vrieskoude Düsseldorfer Rheinstadion wonnen zij gister avond opnieuw: 3-0. I BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Alfons Groenendijk probeert zich 'op techniek' staande te houden tegen Uwe Abel van Rot Weiss Erfurt. foto anp met scoren. In de 'thuiswed- John van Loen, twintig minuten Dennis Bergkamp, tekende in strijd' tegen Orebro had Pettere- voor tijd binnen de lijnen geko- de slotfase voor de 3-0 eind- son de roos ook al getroffen, men voor de licht geblesseerde stand. DOSSELDORF JAN MENNEGA GPD VERSLAGGEVER Dat gebeurde in een bar slechte wedstrijd. Tegen de slechtste ploeg in het Duitse profvoetbal kon Ajax geen moment impo neren. Louis van Gaal was dat eveneens opgevallen. „We heb ben het ons te moeilijk ge maakt. We hebben de bal on voldoende rond gespeeld en ook te weinig de achterlijn ge haald," stelde de technisch di recteur vast. „Maar," oordeelde hij even eens, „Ajax heeft zijn plicht ge daan door Erfurt twee keer te verslaan. We zijn een ronde ver der en daar gaat het tenslotte om." In het seizoen 1987-1988 drong Ajax voor het laatst door tot de derde ronde van een Eu ropees toernooi. In de strijd van de bekerwinnaars bereikte het toen zelfs de finale, waarin het zijn meerdere moest erkennen in KV Mechelen. Hoe Ajax er anno 1991 internationaal pre cies voor staat, moet nog blij ken. De opwarmertjes tegen de dreumes uit Zweden en de ka bouter uit de voormalige DDR zijn geen graadmeter. Van Gaal denkt dat zijn ploeg op Euro pees topniveau een behoorlijk partijtje kan meeblazen. Voet- baltechnisch kunnen zijn pupil len zich volgens hem zelfs met iedere tegenstander meten. Hij tast evenwel nog in het duister of zij daartoe ook op het fysieke en mentale vlak in staat zijn. „Wij werken daar hard aan," al dus de nieuwe roerganger aan de Amsterdamse Middenweg. Van Gaal worstelt ook nog met de vraag of het dit seizoen rustig in zijn selectie blijft. Sinds hij ruim vijf weken geleden de falckel van Leo Beenhakker overnam, neemt het rumoer in De Meer toe. De te grote Am sterdamse spelersgroep (21 man) is daar volgens hem voor al debet aan. „Ik zou liever met een kleinere groep werken, want er zijn maar weinig spelers die zo opofferingsgezind zijn dat zij accepteren dat ze op de tribune plaats moeten nemen. In een grote selectie zitten altijd spelers die zich individueel gaan manifesteren en daarbij het teambelang uit het oog ver liezen. Voor elke topploeg in Nederland dreigt het gevaar daaraan ten gronde te gaan." Van Gaal veronderstelt met een selectie van achttien man beter uit de voeten te kunnen. „Liever nog ging ik aan de slag met zes tien spelers, maar bij een club als Ajax heb je er in een seizoen toch wel achttien nodig. Ajax speelt veel wedstrijden en er treden ook vaak veel blessures op." Tegen Rot-Weiss Erfurt kon Van Gaal wegens kwetsuren geen beroep doen op Bryan Roy, Wim Jonk, Johnny Hansen, Robbie Alflen en Ron Willems. Fluitconcert Dan Petersen, die op rechts net zo min uit de verf kwam als Ed gar Davids op de linkerflank, moest voortijdig afmarcheren. De Deen werd na een uur door Johnny van 't Schip, die door de Amsterdamse fans met een striemend fluitconcert werd be groet, uit zijn lijden verlost. Van Gaal: „Ik ben niet verrast door de terugval van Petersen. Hij is nog maar net bij ons en wordt zo voor de leeuwen gegooid. Ik blijf vertrouwen in hem houden en hoop dat hij zich snel weer herstelt." Vlak nadat de op een transfer azende Van 't Schip nog even in de etalage was gegaan, had Danny Blind Ajax naar 2-0 ge schoten. Halverwege de eerste helft had Stefan Pettersson, met Jan Wouters nog de beste Ajacied, voor 1-0 gezorgd. Het was dit seizoen het tweede Eu ropa Cup-doelpunt van de Zweed, die in de Nederlandse competitie zo veel moeite heeft MADRID TON DE RUITER GPD-VERSLAGGEVER De voetballers van FC Utrecht mochten de schatkamer van Real Madrid met acht Europa Cups en vijfduizend andere glimmende bokalen niet zien. Trainer Ab Fafié vreesde dat de imposante uitstalling een ver lammende werking op zijn se lectie zou hebben. Het hielp niet. De Nederland se voetbaldreumes keek huizen hoog op tegen de 'big brother' van het Europese voetbal. De schade van de drie tegendoel punten in de thuiswedstrijd was niet meer te herstellen. Gheorg- he Hagi zorgde dat Ajax (1973) de enige Nederlandse club bleef die ooit in het Bernabeu-sta- dion met de beide punten aan de haal ging. Hij scoorde gister avond de winnende treffer voor Real: 1-0. Fafié reageerde fel toen in Utrecht aan zijn collega Antic de vraag gesteld werd of de 'Ko ninklijke' met de 1-3 in de knip in de return het tweede elftal zou opstellen. Een schandelijke vraag, waarmee zijn elftal on recht gedaan werd, vond hij. Maar voor 20.000 toeschouwers in Madrid kon Utrecht niet be wijzen beter te zijn dan Reals reserveteam. Utrecht leverde knoeiwerk af tegen een tegenstander die het zich kon veroorloven spits Emi- lio Butragueno, voorstopper Ri- cardo Rocha en veteraan Gor- dillo rust te geven. Vooraf riep Radomir Antic dan wel dat hij de confrontatie serieus nam, meer dan een beleefheidsge- baar van de Joegoslaaf richting Utrecht was het niet. Het Zwitserse arbitrale trio en de elf van Fafié hadden het zweet van de warming up al op de rug staan, toen Real nog rus tig in de kleedkamer zat. Toen de bal aan het rollen ging, veer den de toeschouwers drie keer op. Tweemaal bij een doelpunt van Kaiserslautem (tegen Bar celona) en eenmaal bij een doeltreffende vrije trap van Ha gi. Een identieke goal als veer tien dagen terug in de Galgen waard. De Roemeen zwaaide na een overtreding van Johan de Koek (geel) de geniale linker te gen de bal en verraste doelman Jan Willem van Ede met een ef fectvolle stuiter. Aartsrivaal De kans dat FC Utrecht het voetbalavondje van de Madrile- nen nog zou kunnen bederven was na negentien minuten he lemaal verdwenen. Utrecht kon niet voor opwinding zorgen. Die kwam uit Duitsland, waar Reals aartsrivaal Barcelona zich in de slotfase toch nog wist te kwalifi ceren voor de volgende ronde (3-1) Het publiek in Madrid rea geerde verslagen. Utrecht maakte de indruk dat het het zich amper realiseerde wat er gebeurde. Een gevoel dat de ploeg van de eerste tot de laatste minuut teisterde. Real kreeg vooral in de eerste helft kans op kans. Utrecht bereikte maar zelden het strafschopge bied van de opponent. Zes wed strijden in achttien dagen heb ben de domstedelijke vechtma chine meer ontregeld dan voor af voor mogelijk werd gehou den. Utrecht reist geslagen terug, een ervaring rijker. Verdediger Herman Verrips: „Hoeveel Ne derlandse voetballers kunnen later tegen hun kleinkinderen zeggen dat ze tegen Real Ma drid gevoetbal hebben." Maar een illusie armer. Een goede uitwedstrijd tegen PSV in het begin van het seizoen en het ge geven dat in 48 duels met Fafié op de bank de gedisciplineerd opererende verdediging zelden meer dan twee tegendoelpun ten incasseerde, voedde de hoop op een wonder. Die lucht ballon werd in Utrecht al door geprikt. Het kwaliteitsverschil tussen het groentje uit Nederland en de Spaanse sterrenploeg was nog groter dan verwacht. Zeker gisteravond in Madrid. Utrecht maakte wel een dappere indruk. Brutaal schoof laatste man Mar cel Liesdek door naar het mid denveld en ook voorstopper De Koek haastte zich bij stilstaande situaties naar het front. Maar dat gebeurde zelden, want het front lag voor het doel van Jan Willem van Ede, die met een schitterende redding een twee de treffer voorkwam. Bovendien haalde Van der Net nog een keer de bal van de doellijn. Zes corners kreeg Real in de DUSSELDORf FRED SEGAAR GPD-VERSLAGGEVER De middenstanders in het cen trum van Düsseldorf gaan er al les aan doen om te voorkomen dat Ajax ook de volgende Euro pa Cup-wedstrijd in hun stad afwerkt. Hoewel de gevreesde confrontatie tussen Nederland se fans en Duitse neo-nazi's gis teren uitbleef, werden 110 sup porters gearresteerd: 95 Neder landers, de rest Duitsers. Het ging veelal om vergrijpen als vernieling, diefstal van voor al etenswaren en het bezit van verdovende middelen. Theo Damen van de Amsterdamse politie verklaarde het hoge aan tal 'in voorlopige bewaring ge stelden' uit een ander politie optreden dan we in Nederland gewend zijn. „Bij ons worden fans niet ge controleerd op bezit van verdo vende middelen. Hier wel. Het ging om kleine vergrijpen." Da- men meldde verder dat zijn Duitse collega's van een turbu lente dag spraken. Hij zag geen reden om het volgende duel el ders te spelen. „Problemen als in Düsseldorf kunnen zich overal voordoen," aldus Da- men. Politievoorlichter Müller van het korps in Düsseldorf ver wachtte dat een groot aantal van de gearresteerden in de loop van de nacht weer zou worden vrijgelaten. In het bij zonder in het oude stadsdeel was het in de uren voor het duel onrustig. De georganiseerde winkeliers, hoteliers en restau ranthouders in het oude deel van de stad zijn de Amsterdam se fans meer dan zat. Zij schat ten de financiële strop door de aanwezigheid van Ajacieden op enkele tonnen, de glasschade van gisteren niet meegerekend. De problemen werden vooral veroorzaakt door fans die met eigen auto naar Düsseldorf wa ren gegaan. 's Morgens arriveerde een trein met 250 Duitse relschoppers, de eerste helft, slechts twee na de rust. Het beste bewijs dat de Spanjaarden meer met de ge dachten bij de competitiewed strijd van het komende week einde waren. Voor Utrecht is dat ook weer de orde van de dag: zondag wacht Feyenoord uit. Het begin van de inhaalrace met de concurrenten uit de subtop. Het Europese avontuur heeft vijf punten gekost. Die moet Utrecht goedmaken wil het dit seizoen voor de zevende maal Europees voetbal afdwin gen. De wedstrijden tegen Graz en Real smaakten naar meer. Bij de spelers en zeker bij de pen- meesten uit het Ruhrgebied. Om te voorkomen dat zij het centrum in zouden trekken, werden zij door de politie naar het Rheinstadion vervoerd. Me de daardoor werd een confron tatie tussen Duitse en Neder landse supporters voorkomen. Om het gemeentebestuur te overtuigen van de overlast van de supporters en het wegblijven van winkelend publiek, nodigde Rainer Spenke van het Hotel en Gaststatteverband gisteren alle verantwoordelijken uit een kijk je te komen nemen in het uit gaanscentrum. Burgemeester Klaus Bungert kon geen tijd vrij maken. Hij liet zich vertegen woordigen door één van zijn voorlichters. Provocaties Met name wanneer de fans een camera op zich wisten gericht, werden er provocerende teksten gesproken en de vlag met de Davidster getoond. Opvallend was dat de Nederlandse fans vooral uit de provincie kwamen. „Dit kan zo niet langer," aldus Rainer Spenke. Je moet de na righeid niet opzoeken, leder stadsbestuur in Nederland lacht ons uit omdat wij zo gek zijn Ajax hier te ontvangen. Onze vraag aan de burgemeester is: waarom ook nog deze duels er bij?" Burgemeester Bungert had zijn antwoord al klaar. „Tegen de feestdagen zijn er weer vele duizenden Hollanders die onze stad bezoeken om kerstinkopen te doen. Dat levert de midden stand veel geld op. En wat te denken van alle busbedrijven die de dagjesmensen uit Neder land vervoeren? Wc willen graag laten zien dat Düsseldorf een gastvrije stad is." Spenke ver moedt dat de eerste burger van de Rijnstad zich bedenkt als hij de cijfers van de ongeregeldhe den van gisteren onder ogen krijgt „Iedereen heeft toch kun nen merken dat de winkeliers hier vandaag voor geen stuiver hebben verkocht?" ningmeester. De 350.000 gulden die de Utrechters netto overhouden mogen dan net het maandsala ris van doelpuntenmaker Hagi zijn, voor Utrecht is het een ex traatje dat gekoesterd wordt. Aan het einde van het seizoen mag het bedrag gebruikt wor den om de ploeg te versterken. Wil FC Utrecht voor de eerste keer in zijn bestaan de derde ronde van de Europa Cup halen dan is dat nodig. Real leverde het bewijs. Een subtopper in de Nederlandse competitie is over de grens niet meer dan een dwerg. NIEUWSLIJN Franse politie beboet verkeerde fans MADRID Twee van de vijf bussen met supporters van FC Utrecht zijn met uren vertraging in Madrid aangekomen. Zij werden bij Bordeaux opgehouden door de Franse politie. De lange reis naar de Spaanse hoofdstad mocht pas worden hervat nadat een boete van duizend gulden was betaald. De Utrecht- fans waren onschuldig aan een voorval dat kort daarvoor bij een wegrestaurant had plaatsgehad. Vier bussen stopten tegelijker tijd bij hetzelfde etablissement. De exploitanten, in paniek, lie ten de hongerige en dorstige voetbalaanhangers niet binnen. Enkelen werden boos, sloegen een ruit in en voorzagen zichzelf van een paar blikjes bier. De boosdoeners verdwenen in de eer ste bus. De politie bracht de twee laatste bussen van de colonne tot stilstand en liet ze dertig kilometer terugrijden om de boete en schade te voldoen. Biljarters Voorschoten aan de leiding LEIDEN Voorschoten heeft de leiding in poule 4 van de lan delijke tweede divisie van Inter Biljart Sport overgenomen. Door een klinkende 8-0 overwinning op Biljarta Bizarra profiteerden de Voorschotenaren optimaal van de misstap van de koploper tegen het tweede viertal van Inter Biljart Sport. Carel Wagenaar, Rob Scholtès (met een gemiddelde van 0.833), Rob Lamboo en John van Veen lieten geen spaan heen van hun tegenstanders Phielix, Malacholwsky, Van Essen en Hoogenboom. Merijn Stoffer boekt pool-zege LEIDEN Merijn Stoffer heeft de vijfde ronde van de Katwijk Pool Ranking gewonnen. In The Pocket versloeg hij in de finale plaatsgenoot Nico Dofferhoff met het kleinst mogelijke verschil: 5-4. Dofferhoff was zo ver gekomen door onder anderen de lei der in de ranking, Kees Haasnoot,.in de halve finale terug te wij zen (4-3). Stoffer won in de andere halve eindstrijd tegen Dennis Bouman met overtuigender cijfers (4-1). na in de kwartfinale te zijn ontsnapt tegen Xavier Karis uit Woubrugge. De eerste plaats op de ranglijst van Haasnoot kwam niet in gevaar, maar Stoffer maakte wel een mooie sprong van de vijfde naar de tweede plaats. Het ALNO kookcentrum, bijvoorbeeld. Voor iedereen die van koken zijn hobby heeft ge maakt. Dus werkelijk alles bij de hand. ALNO zorgt voor perfektie in kwaliteit en betrouwbare service. Wereldklasse die u toekomt Haal gratis de informatieve ALNO brochure bij: LEIDEN: Houtwerf Keukens tel. 769345. USSE: Mieloo Bouwmat., tel. 19119. ALNO: goed gereedschap. DEN HAAG ANP Duitsland heeft na twee ronden Europees voetbal nog slechts twee van de tien clubs in de strijd. Alleen al in het UEFA-beker- toemooi verloor het verenigde Duitsland vier clubs in twee dagen. VfB Stuttgart en Bayem München werden dinsdag al uitge schakeld door Osasuna en Kopenhagen. Een dag later volgden Eintracht Frankfurt (door AA Gent) en Rot-Weiss Erfurt (door Ajax). HSV plaatste zich via CSKA Sofia wèl bij de beste zestien. Eintracht Frankfurt, koploper in de Bun- desliga, liet onlangs in thuisbeurten tegen Mönchengladbach (0-0) en Leverkusen (0- 1) zien, moeite te hebben met verdedigend ingestelde ploegen. De bevestiging volgde tegen Gent, dat zich vrij massaal terugtrok en in Eric Viscaal een goede aanvaller had. Oudgediende Vandenbergh scoorde tien minuten voor rust na een voorzet van Porie. In het begin van de tweede helft kregen de Duitsers van de kleurrijke trainer Stepa- novic, die van een aantal eigenzinnige ve detten een aardig geheel wist te maken, een paar uitstekende kansen. Spelverdeler Möl- Ier schoot van dichtbij tegen de lat. Negen minuten voor tijd dacht Bein uit een vrije trap gelijk te maken, maar scheidsrechter Delmer keurde de treffer af omdat hij nog geen teken had gegeven. Liverpool, dat dit seizoen zijn rentree op de Europese velden viert, maakte een ach terstand van 0-2 tegen Auxerre op Anfield Road goed. Na vijf minuten scoorde de voormalige Ajacied Jan Mölby uit een straf schop. Na een half uur bracht Marsh de ploegen over twee partijen gezien op gelijke hoogte. Ruim 23.000 toeschouwers ver heugden zich vooral op het derde doelpunt, zes minuten voor tijd gemaakt door Wal tere. De kwalificatie van Liverpool, dat in de competitie in de middenmoot vertoeft, was terecht. Lauw Real beperkt zich tot kleine zege Johan de Koek (links) hoeft de gele kaart niet te zien die scheidsrechter Muhmemtaler hem toezwaait. Real-speler Gheorghe Hagi zou FC Utrecht met een doeltreffende vrije trap nog zwaarder straffen. •fotoanp TE HOREN EN TE ZIEN BIJ: NIC DE TOMBE Stationsweg 11 -17, tel. 071 -122184

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27