Sport m PSV kijkt toe bij dans om het kalf DEMONSTRATIE [E] l'l'J a EM i n a Feyenoord bejubelt Ed de Goey NOS spekt Feyenoord-kas Emmen laat s55| oog vallen op Carli L'Ami FBI-agent klaagt Don King aan GOEDHART BOUWHUIS POTTEKIJKERS ZIJN WELK O/UI Donderdag 7 november 1991 N WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 25 De dans om het gouden kalf gaat aan de neus van PSV voorbij. Precies zoals Romario twee weken geleden voor spelde. „Zonder mij wordt PSV geen kampioen en wint het geen belangrijke wedstrijden." Tegen Besiktas lukte het nog net, maar toen het er echt op aankwam, gister avond tegen Anderlecht, blies de Nederlandse kampioen de kraaienmars. De peperdure ploeg uit Eindhoven ging tegen de sjieke club uit Brussel kreunend tenonder (2-0) en moet de rest van het belangrijkste Europa-Cuptoer nooi op een houtje bijten. EINDHOVEN ALBERT GEESINC GPD-VERSLAGGEVER Net nu er miljoenen te verdie nen waren, lieten de PSVers het volledig afweten. Ook Bobby Robson, de voormalige Engelse bondscoach, die er maar niet in slaagt van elf internationals een solide eenheid te smeden en die daarvoor op termijn de reke ning moet betalen. Zo niet eer der, als FC Groningen (zondag) en FC Twente (volgende week woensdag) tenminste bij mach te zijn te profiteren van de opta- ter, die de rijkste club van België het Nederlandse equivalent gis teravond heeft toegediend. Het was pijnlijk en ronduit gênant om te zien hoe PSV in de eerste helft van de mat werd „We zijn toen over klast en mochten blij zijn dat het bij 1-0 bleef', griezelde Hans van Breukelen na afloop. Anderlecht-trainer Aad de Mos overdreef niet eens met z'n op merking dat het bij rust drie of vier-nul had kunnen zijn. Het was een mirakel dat PSV halver wege nog leefde. Maar net zo onbegrijpelijk was het laffe ge drag van De Mos na de rust, waardoor PSV weer overeind kon krabbelen en bijna de volle drie kwartier op de helft van An derlecht vertoefde. „Toch is er bij mij nooit een moment geweest dat ik heb ge twijfeld aan de overwinning", meende Graeme Rutjes uit de grond van z'n hart. „Die hoge ballen van PSV waren zo voor spelbaar, dat was kaasje voor onze verdediging." Dat was op- NIEUWSLIJN Belgische politie kiest de aanval BRUSSELDe Rijkswacht en de Brusselse politie hebben giste ren hun verzuim bij het Heizeldrama willen goedmaken. Nu België, in de ogen van de Europese Voetbal Unie, het zwarte schaap van de familie is, ging de politie uit van het idee dat de aanval de beste verdediging is. Een grote groep PSV-supporters, die in gezelschap van voorzitter Jacques Ruts wat rumoerig een pilsje dronk, werd door de Rijkswacht belaagd. Eerst door een charge van de bereden brigade, vervolgens met een waterkanon. De agressie van de politie, ingezet ruim twee uur voor de wed strijd begon, leidde tot wat gebroken ruiten. Olympische rentree Zuidafrika een feit JOHANNESBURG Zuidafrika neemt volgend jaar in Barcelona met een multi-raciaal team deel aan de Olympische Spelen. Dat heeft Sam Ramsamy, de voorzitter van het Zuidafrikaanse Olym pische comité (NOCSA), gisteren in een speciale tv-uitzending wereldkundig gemaakt. Volgens Ramsamy was het NOCSA-be- stuur unaniem in zijn besluit de invitatie van het internationale Olympische comité voor Barcelona officieel te accepteren. Zuid- Afrika verscheen voor het laatst op de zomerspelen van 1960 in Rome. Er trad toen een geheel blank team aan, conform de apartheidspolitiek van de regering. Siemerink houdt kans op Kremlin-cup MOSKOU Jan Siemerink heeft opnieuw een gemaldcelijke overwinning geboekt. In de tweede ronde van het tennistoer nooi om de Kremlin-cup in Moskou versloeg de als vijfde ge plaatste Rijnsburger de Amerikaan Chuck Adams gisteren met tweemaal 6-3. Samen met Richard Krajicek had Siemerink veel meer moeite om zich voor de tweede ronde van het dubbelspel te plaatsen. Jan-Hendrik Davids en de Let Girts Dzelde gaven zich pas na drie sets 6-7 (7-6), 7-6 (7-3), 6-4 gewonnen. ROTTERDAM ANP De NOS heeft Feyenoord een schadevergoeding betaald om een rechtstreekse uitzending van Anderlecht - PSV mogelijk te maken. Over het bedrag wil den beiden partijen gisteravond geen informatie verstrekken. „Maar we zijn tevreden", liet Fred Blankemeijer, de interim manager van Feyenoord, glim lachend weten. De Rotterdammers hadden, uit het oogpunt van oneerlijke concurrentie, formeel het recht de integrale registratie van het duel in Brussel te verbieden. De eigen wedstrijd in de Kuip tegen Sion begon immers op hetzelf de tijdstip. Na overleg met alle betrokken partijen werd gis terochtend een financiële rege ling getroffen. Feyenoord kan over ander halve week opnieuw geld van de NOS tegemoet zien. De thuis wedstrijd tegen Ajax zal, onder voorbehoud van toestemming van de KNVB, rechtstreeks wor den uitgezonden. De klassieker raakte vorige week al uitver kocht. De topper begint om 17.45 uur. Feyenoord speelde gister avond nog niet met de naam van de nieuwe hoofdsponsor op de borst. De UEFA had daar voor geen toestemming gege ven. Volgens de reglementen mogen de deelnemende clubs aan de Europese bekertoernooi en in één seizoen niet verande ren van shirtreclame. Feye noord had begin deze week in een uitvoerig faxbericht, waarin de breuk met HCS werd toege licht, de UEFA om dispensatie „De UEFA wilde niet uitslui tend afgaan op onze informa tie", legde Blankemeijer uit. „Vandaag wordt contact opge nomen met de KNVB. We ver wachten, dat we in de kwartfi nale wel met de nieuwe shirtre clame mogen spelen. Voor Stad Rotterdam is het vervelend, dat we geen toestemming hebben gekregen. Het was voor dat be drijf een leuke binnenkomer ge weest. Maar de rechtstreekse uitzending van de wedstrijd te gen Ajax vormt een goede com pensatie." Feyenoord hield aan het duel met Sion, bezocht door 24.408 toeschouwers, ruim een half miljoen aan recettes over. Dat bedrag was niet begroot. Van enige winst is echter geen spra ke. Feyenoord ontving over de eerste vier maanden van dit sei zoen geen geld voor de shirtre clame, omdat ex-sponsor HCS niet aan zijn verplichtingen kon voldoen. dracht, legde Robson geduldig uit „Ons probleem was de voortzetting, daar waren de spelers niet alert genoeg op". Meer hout sneed de analyse van Hans van Breukelen, met Popescu een van de weinige PS- Vers die in het Astridpark ten minste nog enige uitstraling had. „Het klinkt misschien hard, maar als je eerlijk bent, moet je gewoon vaststellen dat wij op dit niveau kwaliteit tekort komen. Wij misten Romario en Vanenburg, vooral hem, maar dat is geen excuus." PSV werd vooral afgetroefd op tempo en snelheid van hande len en bleek daarnaast niet be stand tegen de stress, die ont moetingen op dit niveau met die enorme financiële belangen met zich meebrengen. Drie PS- V'ers (Van Aerle, Van Tiggelen, Popescu) hielden er in de eerste helft een gele kaart aan over en poogden met man en macht, maar zonder overtuiging en ver nuft. Anderlecht van het lijf te houden. Het was door de speel wijze van PSV bijna onbegon nen werk. Door een overvloed aan ver dedigers kwam PSV op het mid denveld voortdurend man kracht tekort en de ploeg ver slikte zich bij herhaling in het Aangeslagen verlaat Berry van Aerle (PSV) het Anderlecht-terrein. temporijke combinatievoetbal van Anderlecht. De openings treffer van Marc Degryse, die al na tien minuten van zo'n twin tig meter ongehinderd mocht uithalen, was er een bijna lo gisch gevolg van; de domme overtreding van Van Tiggelen contra Boffin lag in het verleng de daarvan. Van Breukelen had z'n huis werk opnieuw goed gedaan. Hij haalde het spiekbriefje uit z'n achterzak en wist dat Degryse de strafschoppen doorgaans links van de keeper neemt. De informatie bleek te kloppen, waarmee de doelman van Oranje PSV in de wedstrijd hield. Ondanks het zwakke ver weer op de flanken van Heintze en Gerets, vooral hij, was Van Breukelen er in de rust van overtuigd dat PSV het nog zou redden. Net als Robson. „Die 1- 0 was niet cruciaal. Ik rekende na de rust op de gelijkmaker. Daarna zouden we gaan verde digen, dat was het script van de match." PSV ging daarbij echter zo ar metierig en zo voorspelbaar te werk dat Anderlecht aanvan kelijk opnieuw zonder Bosman weinig reden had zich zorgen te maken. Behalve dan kenne lijk Aad de Mos. „Voor de rust hadden we zoveel kracht ver speeld dat ik toch niet gerust was op de uitslag. Ik was bang voor een klutsgoal, dat geef ik eerlijk toe." In plaats daarvan ruïneerde Danny Boffin in bles suretijd de laatste hoop van PSV door een snelle counter met 2-0 te bekronen. De Mos ging bijna uit z'n dak. „Dit resultaat is be langrijk voor de club en de spe lers. Maar ook voor mij. Ik kan nu in heel Europa m'n visite kaartje afgeven." En daar draaide het gister avond allemaal om. Om naams bekendheid en de miljoenen die er te verdienen zijn nu An derlecht, dank zij de nieuwe op zet, de komende maanden ver zekerd is van zes wedstrijden Europa Cup-voetbal. „Het ging vanavond niet om de financi ën", zo hield PSV-manager Kees Ploegsma zich groot, „maar om het sportieve belang. Dat zijn we hier misgelopen. Er zijn straks twee poules v; clubs, daar had PSV bij zijn. Zeker als je naar de tweede helft kijkt." Dat is dus niet het geval en dat zal in Eindhoven nog heel wat stof tot discussie opleveren. Financieel mag de uitschakeling volgens Ploegsma dan geen ge volgen hebben voor de begro ting van dit seizoen (24 miljoen gulden), het missen van een plaats bij de laatste acht weegt heel wat zwaarder dan de manager gisteravond wilde en kon overzien. De geldingsdrang van PSV heeft in Brussel meer averij opgelopen dan alleen het (terechte) verlies bij Anderlecht. Robson krijgt dat wis en zeker te horen. Misschien vandaag nog wel. Rob Witschge (Feyenoord) komt In een poging om Sion-verdediger Michel Sauthier te ontwijken bijna in de hekken terecht. rt Eerste-divisionist Emmen heeft belangstelling voor doelman Carlo l'Ami van SW/Dordrecht '90. Op uitnodiging van trainer Piet Buter reisde de 25-jarige Wassenaarse keeper, onder meer ex-Blauw Zwart, onlangs af naar Drenthe. „Een puur in formatieve reis", aldus de doel man. „Buter zei dat een eventu ele transfer zeker niet binnen paar weken rond is. Het ont breekt Emmen op dit moment aan voldoende financiële mid delen en de club heeft nog niet gesproken met SW/Dordrecht. Het is allemaal nog heel vaag." L'Ami zegt niet afwijzend te staan tegenover een transfer naar Emmen. „Ik wil graag spe len. Uit de krant heb ik inmid dels vernomen dat ik nu defini tief derde keeper ben, achter Joop Hiele en Ricardo de Jongh. Vanwege de weinig positieve uitlatingen die ik heb gedaan over de club. Officieel heb ik nog niets gehoord van SW/Dordrecht '90." „Ik heb in elk geval al een maand niet gespeeld, ook al omdat het tweede twee keer stil stond. Daarvóór hoorde ik bij toerbeurt met Ricardo bij de se lectie van het eerste. Ik wil nu wel weer eens keepen." Voormalig FBI-agent Joseph Spinelli heeft bokspromotor Don King beschuldigd van con tacten met de maffia in het be gin van de jaren tachtig. De hui dige commissaris van politie in de staat New York uit zijn ver dachtmakingen in een interview met het gerenommeerde Ame rikaanse blad 'Sports Illustra ted'. Spinelli deed van 1980 tot en met 1984 onderzoek naar cor ruptie in de bokssport. Tijdens het onderzoek ontdekte hij dat de vroegere zaakwaarnemer van onder andere Mike Tyson in contact stond met de maffia. De 61-jarige King heeft de aan tijgingen tijdens een persconfe rentie in New York afgedaan als onbeschaamde leugens. King is nooit vervolgd voor zijn ver meende banden met de Ameri kaanse onderwereld. Het onder zoek werd in 1984 gestopt. Volgens Spinelli had King die in het verleden tweemaal werd veroordeeld wegens dood slag en op zijn 25ste jaar een strafblad had met de lengte van de arm van een volwassen man echter een nauwe relatie met enkele topcriminelen. Hij meent dat te kunnen staven met bewijzen. King zou in 1983 gretig zijn ingegaan op het aan bod van een geheimagent, die zich uitgaf voor een drugsdea ler, met diens geld bokswed strijden te houden. King kwam in contact met de 'dealer' via maffia-baas Michael Franzese, de peetvader van de 'Colombo- clan'. Ex-wereldkampioen Larry Holmes, die onlangs op 41-jari- ge leeftijd een come-back maakte, heeft destijds de FBI geholpen bij het onderzoek naar de schemerachtige handel en wandel van Don King. Hol mes heeft een schadeclaim ge deponeerd bij de promotor, die van 1974 tot en met 1990 het monopolie had in de Verenigde Staten. Hij is berucht om de wurgcontracten die hij met de vaak niets vermoedende zwaar gewichten afsloot. Boksers die achteraf verhaal wilden halen, konden rekenen op 'bezoek' van de maffia. Tim Witherspoon heeft bevestigd dat hij lijfwachten moest inhu ren nadat hij een claim van 25 miljoen dollar had neergelegd bij King. Larry Holmes zag op het laatste moment af als kroongetuige tegen King op te treden. Uit angst voor een wraakactie. „Ik ben bang dat mijn familie iets overkomt", al dus Holmes. De advocaten van King heb ben het verhaal in Sports Illu strated een 'heksenjacht van een gefrustreerde politieagent' genoemd. Spinelli geeft toe dat hij met opzet de zaak weer heeft geopenbaard. „Ik moest dit kwijt omdat ik nog steeds geen vrede heb dat ik King inderdtijd niet heb kunnen pakken. Het profboksen moet beschermd worden", aldus de politieman. ROTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER 'C'est oe, a, Ed de Goey, c'est oe, a Ed de Goey!' zongen 25.000 Rotterdammers gister avond. De lange doelman van Feyenoord was de grote held in de Kuip. Dank zij De Goey, die na 120 bloedeloze minuten in de strafschoppenserie de elf- metertrap van Michel Sauthier keerde, belandde Feyenoord in de kwartfinales van het Europa Cup 2-toemooi. Bovendien kweten alle Feye- noorders zich vanaf de stip uit stekend van hun taak. Metgod, Sabau, Fraser en De Wolf had den al raak geschoten, toen Pe ter Bosz bij de stand 4-3 de be slissende strafschop mocht ne men. De middenvelder, dit jaar overgekomen van het Franse Toulon, faalde niet. Het was de eerste keer in de Europa Cup-geschiedenis van Feyenoord dat de club zich via strafschoppen moest kwalifice ren voor de volgende ronde. „Het was een loterij", gaf de geestelijk bijna uitgeputte Wim Jansen na afloop toe. „Maar over twee wedstrijden gezien verdienden we het wel verder te gaan en kwamen we dus terecht als winnaar uit die loterij te voorschijn." Al in de eerste helft van de re guliere speeltijd werd duidelijk dat Feyenoord een hele kluif aan de stugge en fysiek sterke Zwitsers zou hebben. Daarbij kwam dat de Rotterdamse mo tor maar moeilijk op gang kwam. Feyenoord speelde in opdracht van Jansen voorzich tig en waakzaam. De technisch directeur heeft dit seizoen veel vuldig kunnen constateren dat zijn elftal moeizaam scoort. Een (vroege) tegentreffer, zo had hij zijn spelers in de kleedkamer voorgehouden, zou fataal kun nen zijn. Daarom ook opereerde John ny Metgod alleen vanuit de ver dediging en liet hij de onder steuning van het middenveld over aan Henk Fraser. In het Rotterdamse middenrif ontbrak aanvankelijk loan Sabau. De Roemeen heeft, op twee oefen wedstrijden en het duel om de Supercup met PSV na, bijna een half jaar buitenspel gestaan. Jansen durfde de international nog niet meteen voor de leeu wen te gooien. Feyenoord stak weliswaar de gelijk in elkaar, maar kon het in aanvallend opzicht geen vuist tonen. Het creëerde voor de pauze slechts twee goede kan sen. Regi Blinker knalde op het been van de Zwitserse Brigger, die de bal bijna in het eigen doel zag verdwijnen. Op slag van rust kegelde Metgod de bal uit een vrije trap op de paal. In het tweede bedrijf gaf Feyenoord meer gas. Rob Wit schge en Arnold Scholten be stookten vanaf de zestien-me- terlijn het doel van Stefan Leh man, die de bal beide keren net langs het houtwerk zag verdwij nen. De Zwitserse keeper werk te op de zenuwen van het Rot terdamse publiek met zijn ac ties om tijd te rekken, wat pas na lang aandringen van de Feyenoord-spelers door de Deense scheidsrechter Nielsen met een gele kaart werd be straft. Nielsen had zijn handen vol om het gevecht in goede banen te leiden. Behalve doelman Leh man werden bij FC Sion Quen- tin, Sauthier en Gertschen op de bon geslingerd. Aan Feyenoord- zijde ontvingen Heus. Witschge en Bosz een gele kaart. Voor Bosz was het zijn tweede in dit toernooi, zodat hij in maart ver stek zal moeten laten gaan. Met Ulrich van Gobbel als vervanger van Damaschin in de spits en loan Sabau voor Rob Witschge trachtte Wim Jansen in de slotfase een beslissing te forceren. Maar ook in de verlen ging kwam die niet. De Wolf dacht in blessuretijd van de ex tra speeltijd dat hij zich tot matchwinnaar mocht kronen, maar zijn fraaie lob werd op het nippertje onder de lat weggetikt door de terugsprintende Leh man. In het toetje, waarvan de 25.000 Rotterdamse fans met volle teugen genoten, zette Feyenoord alsnog de zaken recht Het ideaal in iedere keuken is de snelheid van gas gepaard aan het uiterlijk van keramisch koken. Dat ideaal is er nu: INDUKTIE. Eén toverwoord voor de meest revolutionaire kookplaat in de geschie denis. Razpndsnel: twee keer zo snel als gas. De gehele pan wordt gelijkmatig verwarmd, dus ook de inhoud. De vitrokeramische kook- zone werkt alleen als er een pan op staat. Als de kookzone wordt uitgeschakeld is de warmte meteen weg. Induktiekoken is een geheel nieuwe techniek. Er is geen warmtebron aanwezig zoals een vlam bij een gaspit of een element in een elektrische kookplaat. Onder een speciale glasplaat is per kookzone een sterke elektromagneet aangebracht. Een (magne tische) metalen pan, die men in dat magnetische veld plaatst, wordt warm en verhit op zijn beurt de inhoud Dat gaat razendsnel, terwijl het kookvlak "koud" blijft. Hoe het allemaal precies in zijn werk gaat kunt u zien tijdens onze demonstratie op 9 november van 10.00 uur tot 16.00 uur. Hoorn 126a (t.o. Avifauna). Tel 01720-22100. Oók demonstratie Atag magnetron-oven kombinatie

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25