Regio Leiden krijgt subsidie voor topscholen 'Snel tentamens halen en opkrassen' 'Sommige slaapproblemen alleen met pil op te lossen' NÜ 5,- KORTING OP 3 COMPLIMENT-SLIPS Donderdag 7 november 1991 Redactie: 071-161400 willem spierdijk 1 WIM SCHRUVER MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: PIET KOOREMAN 23 Het centrum voor niet-westerse studies in Leiden is aan gewezen als onderzoekschool. De Nederlandse organisa tie voor Wetenschappelijk Onderwijs (NWO) geeft dit centrum volgend jaar een eenmalige subsidie van 750.000 gulden. Samen met de Erasmus-universiteit in Rotterdam begint Leiden een school voor immunologie en medische genetica, waarvoor één miljoen gulden be schikbaar komt. Leidse universiteit zoekt dertig slechte slapers LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAU De NWO heeft gisteren in totaal aan dertien vakgroepen een subsidie gegeven om het moge lijk te maken straks uit te groei en tot een onderzoekschool. Minister Ritzen wil met de op richting van onderzoekscholen het toponderwijs aan de univer siteit bevorderen. De opleiding van net afgestudeerden tot ex cellente onderzoekers laat vol gens de minister nog te veel te wensen over. Behalve de gehonoreerde vakken niet-westerse studies en immunologie en genetica, had de Leidse universiteit ook de bio-farmaceutische weten schappen voor de subsidie aan gemeld. De laatstgenoemde krijgt waarschijnlijk volgend jaar weer een nieuwe kans, wanneer de NWO in de tweede ronde wederom een aantal in stituten met een subsidie zal honoreren. Volgens voorzitter prof. Mul der van de Leidse universiteits raad was de toekenning voor het centrum voor niet-westerse studies 'erg gehoopt en een klein beetje verwacht'. Dit insti Debat over buitenlanders De positie van buitenlanders in Nederland is weer volop in het nieuws. Voor de Leidse studen tenvereniging voor internatio nale betrekkingen reden óm hierover een debat te organise ren. Tegenpleiters zijn A. Apos- tolou (PvdA-kamerlid) en Sita Dewkalie (studente). H. Dijkstal (WD-kamerlid) errM. de Weger (student) verdedigen de stelling. De discussie is 12 november in het Academiegebouw aan het Rapenburg, 19.30 uur. U wilt wel eens het complete programma zien en horen. Daarvoor zijn er in uw omgeving drie Bang&Olufsen Centers met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken: Van Cleef Bang&Olufsen Center LEIDEN Botermarkt 25, Tel. 071-122669 Roest Bang&Olufsen Center OEGSTGEEST Langevoort 11 Tel. 071-174940 TV/Radio de Ru Bang&Olufsen Center VOORSCHOTEN Voorstraat 25, Tel. 071-612616 Bang&Olufsen Center tuut - waar talen als Japans en Chinees worden onderwezen - heeft wel de mogelijkheden om uit te groeien tot een onder zoeksschool, maar had daarbij met name nog een financiële steun in de mg nodig. Opmer kelijk is dat het centrum voor niet-westerse studies een van de weinige letterenvakken de subsidie van de NWO heeft ge kregen. De Leidse afdeling van immu nologie en genetica en de Rot terdamse medische faculteit werkten al samen. De verwach ting is dat door de subsidie de medische faculteiten in de toe komst nog nauwer gaan samen werken. Het geld wordt tussen de twee universiteiten verdeeld. Uiteindelijk moet de Konink lijke Nederlandse Academie voor de Wetenschap over twee jaar de vakgroepen het predi kaat onderzoekschool geven. De Leidse universiteit mag hiervoor drie-kandidaten aandragen. De vakgroep sterrenkunde wordt vrijwel zeker onderzoekschool. De NWO vindt het derhalve niet nodig ook sterrenkunde een sti muleringssubsidie te geven. LEIDEN JAN WESTERLAKEN Slecht slapen. In een stad als Leiden lopen minstens 10.000 mensen rond met slaapklach- ten. Hoewel de schatting ruw is, denkt de Leidse universiteit dat tien tot twintig procent van de bevolking problemen heeft met de slaap. Slechts weinig slechte slapers stappen naar hun huis arts. Slapeloosheid, wat is het, hoe ontstaat het, is er wat aan te doen. Vragen, waarop de uni versiteit (fysiologisch laborato rium) een antwoord hoopt te vinden. Daarvoor zoekt zij der tig slechte slapers in de leeftijd van 18 t/m 45 jaar. Ze moeten drie weken hun lichaamsbewe gingen en hersengolven laten registreren en een paar dagen een nieuwe slaappil slikken. De slapeloosheid moet ten minste al een half jaar duren. Slechte slapers, die daar dagelijks pillen voor slikken, kunnen niet aan het onderzoek meedoen. Wat wordt er onder slecht sla pen verstaan? Onderzoeker Ge rard Kerkhof zegt er dit over: „Er zijn verschillende vormen. Je kunt slecht inslapen óf je hebt moeilijkheden met door slapen óf je wordt te vroeg wak ker. Hoe je het ook bekijkt, ge volgen heeft het wel. Chronisch slecht slapen geeft overdag chronische problemen. Je bent minder alert, presteert minder, kan je niet concentreren, gaapt om de haverklap. Dat zijn dus de mensen die we zoeken. Mensen, die niet weten waar aan die slapeloosheid ligt. We zijn niet op zoek naar mensen die bij voorbeeld als gevolg van pijn halve nachten wakker lig gen." Tijdelijk Slecht slapen kan een tijdelijke kwestie zijn. Kerkhof vertelt dat dit kan komen door het overlij den van een familielid of door dat je je baan bent kwijtgeraakt. „Daar blijf je over malen. Maar eens is dat over, dan is in feite de oorzaak van die tijdelijke sla peloosheid weggeëbd. Maar het slechte slapen is gebleven. Hoe kan dat? Als jë daar achter kan komen, kun je er een therapie voor bedenken. Misschien lom je die mensen op een bepaalde manier laten leven waardoor hun slaapproblemen zijn opge lost." Kerkhof twijfelt of er ooit een definitief antwoord wordt ge vonden op de vraag hoe slape loosheid kan worden voorko men. „Ik ben bang dat er altijd mensen blijven die alleen maar met een slaappil te helpen zijn. Je ziet dat ook bij depressies en schizofrenie. Ik denk dat ernsti ge slaapklachten ook in de toe komst alleen maar kunnen wor den verholpen met een pilletje. Wij willen voorkomen, dat een kortdurende slapeloosheid een langdurige wordt." Kerkhof is geen voorstander van slaappillen. „Je moet die dingen niet langer dan twee we ken slikken", zegt hij. "De mid delen bevorderen niet zo zeer een natuurlijke slaap, ze stellen het ontwaken een tijdje uit. Sla-_ pen met een pil is niet de slaap die we van een gezond persoon kennen. We zijn wel op zoek naar een middel dat bij inname de slaap zo natuurgetrouw mo gelijk nabootst. Het pilletje dat de slechte slapers te slikken krij gen, schijnt die werking te heb ben. Hier is het nog niet op de markt, wel in Frankrijk." Geschikt Zo'n pil, denkt Kerkhof, zou een goed middel zijn voor iemand die een slechte periode door— maakt. „Op die manier kun je dan voorkomen dat de slaap op drift raakt. Ze worden niet voor langere tijd met een slechte nachtrust opgescheept. De her senen krijgen de kans uit te rus ten. Want dat is het effect van slapen: de vermoeide hersenen herstellen zich en het brein ver frist. Dan kan iemand de dag er op weer goed functioneren en komt hij of zij niet als een dweil op het werk." Hoe groot is de invloed van wisseldiensten op de slaap? Kerkhof „Je slaapt op verkeerde momenten. Biologisch ben je er niet op ingesteld om overdag te slapen. Na verloop van tijd ko men er geheid klachten. En ze ker als je wat ouder wordt. In Zweden is een uitgebreid on derzoek geweest waarbij ook is gekeken naar nachtelijke ar beid. De conclusie was dat nachtdienst moet worden afge schaft. Want 's nachts werken leidt tot slecht slapen en tast de kwaliteit van het leven aan. De regering wil per arbeider die wisseldiensten draait een be drag uittrekken waardoor nachtwerk tot het verleden be hoort." Donkerblauwe-blazersvolkje boos op minister Jo Ritzen PAUL VAN DER KOOU Woensdagavond, half zes. In een bovenzaaltje van het Haag se perscentrum Nieuwspoort op het Binnenhof willen studenten de wereld vertellen dat hun maatschappelijke vorming dus vreselijk in de knel komt door studieduurverkortingen en an dere bezuinigingen. Bladen bier verdwijnen in al goedgesmeer- de kelen, maar journalisten la ten het afweten. Laat staan dat een kamerlid zijn dampende maaltijd verruilt voor het rokeri ge bovenzaaltje aan het Binnen hof op een moment dat elders in studentenland échte acties worden gevoerd. Om kwart voor zes steekt het donkerblauwe- blazersvolkje achter de tafel toch maar van wal, namens zo'n 70 studentenverenigingen en aanverwante clubs. Natuurlijk, ze begrijpen best dat minister Ritzen weinig geld heeft. Maar tussen het bezuini gen door zegt-ie wel dat op uni versiteiten aandacht wordt ge schonken aan persoonlijke ont plooiing en maatschappelijk verantwoordelijkheidsbesef. En dat klopt steeds minder. Van daar dat Leidse èn landelijke koepels gisteren vóór de pers conferentie een congres organi seerden met als titel: 'Wil de laatste academicus het licht uit doen?' „Je moet zo snel mogelijk je tentamens halen en opkras sen", zegt de Leidse student Haro Schultz van Haegen. De tijdsdruk is niet alleen verve lend voor de studenten, maar ook voor hun verenigingen. De leden worden steeds minder ac tief en nieuwe bezuinigingen zouden voor het eerst in jaren tot ledenverlies kunnen leiden. Toch moet niemand denken dat het de clubs alleen om hun ei gen hachje gaat. Ook de maat schappij heeft behoefte aan academici die over hun eigen vakgebied hebben heengekeken en tijdens hun studie meer mensen hebben gezien dan het groepje soortgenoten. Want: de studenten van nu moeten later grote verantwoordelijkheid dra gen, communicatief zijn, ver standige beslissingen kunnen nemen en flexibel en creatief zijn. En dat leer je niet door je neus in de boeken te steken. Daarvoor moet je toch echt naar de club. De studenten willen dan ook snel opheldering van de minis ter Ritzen en afhankelijk van zijn antwoord studeren ze ver der op 'constructieve bijdra gen', zo leert de slotverklaring van het congres. Het klinkt keurig, maar dat hoeft niet zo te blijven. Dat uit eenlopende studentenvereni gingen de handen ineen heb ben geslagen, is een eerste sig naal. Dat de Leidse clubs een aparte commissie hebben opge richt die de onderwijspolitiek volgt en bestookt, is een tweede. Dat ze congressen organiseren, verder studeren en met be windslieden en Kamerleden praten, een derde. „Studentenverenigingen zijn uit de defensieve hoek gekomen en laten zich niet meer zeggen dat ze alleen zuipende studenten herbergen. We vormen een es sentieel onderdeel van de aca demische vorming", aldus Flo- ris van Hövel van de landelijke koepel van studentenverenigin gen. Sterker nog, de clubs bepa len het gezicht van de universi teit en zijn een wervende factor in de slag om nieuwe studen ten. Aldus de woordvoerders. En de overige inwoners van zo'n studentenstad? Zijn die ook zo enthousiast? „Ik wil niet ontkennen dat we wel eens stomdronken rond Breestraat 50 lopen, maar vind ook dat nuttig", zegt de Leidse student Haro. "Want als je de volgende dag met een houten kop tenta men hebt, denk ik: volgende keer maar niet". Compliment slips van Triumph zijn topvormen in tanga. mini. midi, maxi en tai. Puur. fijnvezelig mako-katoen, wasbaar tot 95'C. Sluit perfect om het lichaam en tekent niet af dank zij de soepele, elasbsche afzetband Op 3 Compliment slips krijgt u nu vi|f gulden korting. Tot en met 30 november 1991 of zolang WUOÊÊÊ de voorraad strekt. lj3o%] £ffjjjj||fjj| COMPLIMENT. DE SUPERSLIP IN TOPVORM ACHTERGROND MEINDERT VAN DER KAAU REDACTEUR Hoop voor bouw op vliegveld blijft Een uitgelekte concept-versie van de miljoenennota voor 1991 vermeldde dat Ypenburg én Valkenburg mo gelijk zouden verdwijnen om plaats te maken voor woningbouw. foto pr Het was minister Alders die vorig jaar de geest uit de fles liet die er sindsdien niet meer in terug te jagen was. In een uitgelekte concept-versie van de miljoenennota voor 1991 stond dat gedacht werd aan een mo gelijk opdoeken van Ypenburg èn Valken burg, omdat drie vliegvelden, behalve deze twee ook Zestienhoven, in de overvolle Randstad te veel zijn. Helaas. Wat zo mooi leek, bleek een paar maanden later bij het verschijnen van de definitieve versie een schijnbeweging te zijn geweest. De alinea's over Valkenburg waren geschrapt. Het ministerie van VROM wilde geen toelichting geven wat daar precies de reden van was, maar het vermoeden be staat dat de ambtenaren van defensie hard handig hebben ingegrepen. Toch had het bericht over Valkenburg iets los gemaakt, want niet lang daarna haalden gemeenten uit de regio oude verlangens naar boven over het bebouwen van het vliegveld. De provincie vond vervolgens dat er op zijn minst een studie moest worden gedaan naar de haalbaarheid van deze plannen. En dat dagdromen gaat nog voort tot op de dag van vandaag. Hoewel dagdromen voor bestuurders uit den boze hoort te zijn, is hen dat moeilijk te verwijten als je ziet voor welke problemen en keuzes zij staan. Volgens de huidige schattingen, en die cijfers wisselen met de maand, moet de de stad Leiden met omlig gende gemeenten tot 2025 zo'n 15.000 hui zen extra bouwen. De ruimte is echter be perkt. Zo staat de regio nu voor de keuze om groene polders met, zoals bestuurders plegen te zeggen, grote natuurwaarde te Regeren is vooruit zien. Maar hoeveel jaar kun je van het bestuur redelijkerwijs vragen om vooruit te kijken? Dat pro bleem klemt bij de planning van de ver werking van ons vuilnis, maar ook bij het bouwen van woningen. Kan het zijn dat we straks kostbare stukken natuur hebben opgeofferd, om daarna te con stateren dat we geen raad weten met een enorme lap grond van een 'voorma lig' marinevliegkamp Valkenburg?. vernietigen. Het gaat daarbij om bii voorbeeld de Boter- huispolder (bij Leiderdorp, naast de Kager- plassen) en de Papenwegse polder (aanslui tend aan de Stevenshof in de richtingvan Wassenaar). De milieubeweging huivert bij de gedachte dat deze gebieden onder de bulldozer terechtkomen, maar niemand ziet meer een uitweg. Hoewel. De wethou ders ruimtelijke ordening in deze regio loopt het water in de mond wanneer ze denken aan de mogelijkheden die het vlieg kamp Valkenburg als bouwlokatie wel niet biedt: 160 hectaren dié goed kunnen zijn voor pakweg 10.000 woningen. Maar een paar weken geleden was staatsse cretaris van defensie Van Voorst tot Voorst echter heel duidelijk: de provincie Zuid- Holland kan woningbouw op Valkenburg wel vergeten. In een toelichting zegt een woordvoerder van defensie dat Valkenburg voor het leger onmisbaar is. Zo heeft het de NAVO-taak om alles wat op de Noordzee gebeurt in de gaten te houden (oppervlakte verkenning). Daarnaast wordt Valkenburg gebruikt voor de opvang van de Very Im portant Persons. Met de vredesbesprekin gen voor Joegoslavië in Den Haag is het daar de laatste tijd een komen en gaan van hoogwaardigheidsbekleders. Volgens de woordvoerder moet ook niet worden vergeten dat in het vliegkamp al verschrikkelijk veel geld is geïnvesteerd en dat opheffing een enorme kapitaalvernieti ging betekent. Den Helder is niet geschikt om de militaire functies voor Valkenburg over te nemen omdat de start- en landings banen veel te kort zijn. Toch is het de vraag hoe hard al deze rede nen zijn. Het is nog geen vijf jaar geleden dat de legerleiding hard moest lachen wan neer de sluiting van Ypenburg ter sprake kwam. Binnen niet al te lange tijd verrijzen daar echter de eerste woningen. Vliegveld Zestienhoven heen niet de 'mili taire beveiliging' om als aan- en vertrek plaats voor VIP s te dienen, zo stelde staats secretaris Van Voorst tot Voorst. Of daar wat aan kan gebeuren, vertelde hij niet. Zo zou ook De Kooi kunnen worden aange past, zodat vanuit marinestad Den Helder de Noordzee in de gaten kan worden ge houden. Waar een wil is, is een weg. De omvang en functie van het leger is door het einde van de koude oorlog wezenlijk veranderd. Dat heeft vooralsnog niet geleid tot een andere kijk van defensie op de toe komst van Valkenburg. Een prangende vraag van regionale wethouders en provin ciebestuurders aan de beleidsmakers van defensie: of zij het laten vallen van de status 'onmisbaar' voor Valkenburg graag kenbaar willen maken vóór alle polders rond Leiden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23