Regio Proef in Oegstgeest met papieren zak en bedrijf Nep-Spanjaarden beuken Nieuweweg open Voorschoten toont vrouwenlevens Man na val zwaargewond Schoonheidsfoutjes gft-inzameling Straten vernoemd naar boerderij en sergeant Donderdag 7 november 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF UESBETH BUmNK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 22 LEIDEN BURGEMEESTER en wet houders van Oegstgeest hebben er geen vertrouwen in dat de burgers zelf voor het schoonmaken van hun gft-containers zullen zorgen Hoe blijft de gft-container het schoonst? Dat de onlangs ingevoerde mini-containers voor groen te-, fruit- en tuinafval (gft) moeten worden schoonge- houden, is voor burgemeester en wethouders van Oegst geest een uitgemaakte zaak. Het is de manier waarop waarover ze openlijk twijfelen. Ze stellen de gemeente raad voor om volgend jaar in een deel van het dorp een proef te doen met papieren zakken en in een ander deel met de reiniging door een particulier bedrijf dat van ge meentewege wordt ingeschakeld. De proef kost de ge meente 1,5 ton. Wethouder A. Ringersma (links) en gedeputeerde T. Jansen verrichten op een plek met een rijke historie de Nieuweweg in Zoeterwoude. foto hielco kuipers OEGSTGEEST WIM KOEVOET Tot 1 januari 1992 laat het colle ge het aan de Oegstgeestenaren over of en hoe ze nun contai ners reinigen. Nadien krijgen de in cluster A woonachtige Oegst geestenaren de eerste drie maanden van het jaar papieren zakken waarin zij hun gft moe ten stoppen alvorens ze het in hun verrijdbare bakken depo neren. Van 1 april tot 1 juli wor den de containers maandelijks gereinigd door een particulier bedrijf. In cluster B van het dorp is de volgorde precies omgekeerd: papieren zakken van 1 april tot 1 juli, het schoonmaakbedrijf de eerste drie maanden van 1992. Thans is nog onduidelijk wat de grootschalige toepassing van papieren zakken voor gevolgen heeft voor de kwaliteit van de compost. Burgemeester en wet houders hebben berekend dat er per jaar 26 zakken nodig zijn NIEUWSLIJN VOORSCHOTEN EJW „Wij beschouwen als taak van de vrouw als gezinsmoeder haar voornaamste, als een die, mits bewust, in verantwoordelijkheid en met liefde vervuld, het gehe le volk ten zege kan zijn'Dit schreef een commissie voor aanstaande juristen in 1946. Het is slechts een momentopname uit de reizende tenstoonstelling 'Alsof je een emmer leeggooit: tachtig jaar vrouwenleven van alledag', die vanaf heden in Voorschoten is te zien. Wethouder Breunesse van emancipatiezaken opende gis teravond de tentoonstelling in de hal van het gemeentehuis aan de Leidseweg. Tezelfdertijd werd de Vrouwenwijzer Voor schoten' gepresenteerd, waarin wordt uitgelegd wat vrouwen emancipatie is en waar geïnte resseerde Voorschotenaren meer informatie over deze kwestie kunnen krijgen. Ook op andere terreinen maakt Voorschoten werk van emanci- en dat daarmee dik drie tientjes zijn gemoeid. Burgemeester en wethouders willen de kosten van de proef dóórberekenen in de reinigings rechten voor" 1992. Dit betekent een verhoging per huishouden van twee gulden op maandba- sis. Als uit de proef blijkt dat rei nigen op initiatief van de ge meente de voorkeur verdient, krijgt de proef onmiddellijk een vervolg. De kosten daarvan wor den verrekend in de reinigings rechten van 1993. Uit het voorstel van burge meester en wethouders blijkt dat ze er niet op vertrouwen dat de Oegstgeestenaren hun bak ken zelf schoonhouden. Volgens het college gaat het gft bij de huidige ophaalfrequentie van één keer per veertien dagen reeds in de container compos- teren. Na het legen blijven er restanten achter die een weer zinwekkende geur verspreiden. Als reinigen achterwege blijft, patie, vertelde de wethouder. Binnenkort treedt de eerste vrouwelijke directeur in dienst bij de gemeente en dat nog wel bij de dienst openbare weiken. Als tweede maatregel noemde Breunesse de gemeentelijke emancipatieprijs. Deze wordt volgend jaar voor het eerst uit gereikt op 8 maait, internatio nale vrouwendag. De expositie is samengesteld uit de drie delen 'huis', werk' en 'straat', waarin vragen aan de orde worden gesteld als: hoe hielden vrouwen het huishou den draaiende, hoe was de posi tie van vrouwen op de arbeids markt en hoe verliep de strijd voor vrouwenrechten door de jaren heen. De panelen in de hal van het raadhuis werden in 1980 samengesteld door de Am sterdamse werkgroep 'Tentoon stelling Vrouwen in de Twintig ste Eeuw'. De expositie is de ge hele maand november dagelijks op werkdagen van 9.00 - 16.30 uur te bezichtigen. vrezen burgemeester en wet houders dat door de stank de mensen hun bruine bakken niet meer gebruiken. „Bovendien maakt de stank het werk van de vuilophaaldienst onaange naam." Voordeel De burger heeft 'een maximale keuzevrijheid' als de container reiniging aan hemzelf wordt overgelaten, menen burge meester en wethouders. Maar dan heb je de voordelen wel ge had. Er zijn drie mogelijkheden voor de Oegstgeestenaren: zelf reinigen, zelf een bedrijf inscha kelen of zelf zakken kopen. Maar omdat hij nergens toe verplicht is, zal een aantal bak ken niet of niet vaak genoeg schoon zijn met alle nadelige gevolgen vandien voor het rei- nigingspersoneel. „Bovendien zal ook daar waar een aanbied- punt is aangewezen, de verza melplaats, een onaangename geur verspreiden. Een bijko mend nadeel is nog dat wan neer de eigen container niet voldoende herkenbaar is de schoonste containers het eerste zullen worden binnengehaald. Men zal zich niet geroepen voe len de vuile container van een ander weer schoon te maken," aldus het college. Ook aan de reiniging van ge meentewege kleven nadelen, ZOETERWOUDE De eerste keer dat het groente- fruit- en tuinafval apart werd opgehaald in Zoeterwoude is gisteren vrijwel probleemloos verlopen. Vanaf deze week wordt elke twee weken een groene container met gft-afval opgehaald. De andere weken kunnen Zoeterwoudenaren de grijze container voor het restaf val op de stoep zetten. Ruim 2200 huishoudens zetten gisteren voor de eerste keer de groene bak buiten en daarbij werden slechts enkele 'schoon heidsfoutjes' gemaakt. Volgens gemeentesecretaris Kruithof erkennen burgemeester en wet houders. De burger heeft geen keuzevrijheid meer en er moet rekening worden gehouden met 'fiscaal/juridische belemmerin gen'. Het grote voordeel is ech ter dat alle containers worden schoongemaakt. De gemeente kan haar eigen reinigingspersoneel inschakelen bij het schoonmaken van de containers. Daartoe moet ech ter materiaal worden aange schaft. Ook is uitbreiding van het personeel nodig. Volgens burgemeester en wethouderss komt de gemeente dan alleen maar uit de kosten als de con tainers een tweewekelijkse schoonmaakbeurt krijgen. Dat kost de burger 60 gulden per jaar. Zou de gemeente een bedrijf inschakelen dan valt er qua schoonmaakfrequentie nog wat te kiezen. De Oegstgeestenaren betalen jaarlijks 43 gulden bij een maandelijkse reiniging en 85 gulden bij een tweewekelijk se schoonmaakbeurt. Nadeel van reiniging door een particu lier bedrijf in opdracht van de gemeente is dat de gemeente als contractpartner verantwoor delijk is voor het reinigen van alle containers. Het is dan ook de gemeente die het bedrijf moet controleren en dat gaat gepaard met toezichtskosten, aldus burgemeester en wethou ders. hadden enkele mensen per on geluk de grijze bak buiten gezet. „En een aantal bakken kon niet goed geleegd worden omdat het afval te stevig was aange stampt." Deze bakken werden gistermiddag na klachten als nog leeggehaald. Kruithof: "We willen deze actie positief begin nen, dus leveren we een beetje extra service." De Zoeterwoudse raadscom missie openbare werken buigt zich volgende week over een voorstel om vanaf januari vol gend jaar klein chemisch afval (kca) huis-aan-huis op te halen. Nu rijdt nog regelmatig een ZOETERWOUDE JAN DE VRIES MEDEWERKER Als Spanjaarden verkleed, sloe gen gedeputeerde T. Jansen van de provincie Zuid-Holland en wethouder A. Ringersma zich gisteren door een muur die dwars op de Nieuweweg was geplaatst. Op deze plaats bij de kruising met de Weipoortseweg was volgens de historieschrij vers 400 jaar geleden een treffen tussen Spanjaarden en Water geuzen. Het ging er nu wat vreedzamer aan toe want de Watergeuzen gaven de palen om de muur te doorbreken be hulpzaam aan de Spanjaarden. Hiermee was de gerenoveerde Nieuweweg officieel geopend. Het werk had wel wat voeten in de aarde gehad. Eerst wilde de gemeenteraad absoluut niet dat de bomen langs deze weg chemokar door Zoeterwoude, waar burgers hun batterijen, verfresten en ander chemisch afval kunnen inleveren. De gemeente overweegt om speciale bakken aan te schaffen, waarin Zoeterwoudenaren hun kca kunnen opslaan. Het ge meentelijk depót zou binnen kort moeten sluiten, omdat het niet langer aan de eisen van deze tijd voldoet. De gemeente Leiden heeft al aangeboden om in haar verzameldepót het kca van een aantal gemeenten in de regio op te slaan. Daar zou ook het Zoeterwoudse kca naar toe kunnen. zouden worden gerooid. Een gedeelte van het mooie dorps gezicht zou door het kappen verdwijnen. Dit probleem is op gelost door de bomen te ver planten. Vervolgens kostte de wijze van renoveren veel hoofdbre kens. Het goedkoopst bleek de meest milieuvriendelijke wijze van recycling. De bestaande weg en ondergrond werden ver malen. Door er cement door te mengen, ontstond een stevige nieuwe ondergrond, waarover asfaltlagen werden aange bracht. Intussen wilde de poli tiek aan beide uiteinden van de weg maatregelen nemen om de snelheid van het verkeer af te remmen. In de buurt van de Zuidbuurtseweg werd gekozen voor een cirkelvormige midden berm en een rammelstrook bij sportpark Haasbroek. VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten is binnenkort twee wegen riiker. De raadscommissie openbare werken buigt zich vanavond over de namen die B en W heb ben voorgesteld voor de nieuwe verbindingen, de Tahyaweg' en het 'Geestnuispad'. Binnenkort wordt begonnen met de aanleg van de Tahya weg. Deze moet de verbinding worden tussen de Douw van der Kraplaan en B.S. van der Oye- laan. De weg komt te liggen op de plaats waar de - nog te ver leggen - Mulderlaan aanhaakt op de Van der Oyelaan. De Tahyaweg zou aanvanke lijk al in 1963 worden aange legd, toen de wijk Boschgeest werd gebouwd. Het toenmalige gemeentebestuur stelde voor de VRUETUD Unicef Het kinderfonds van de Ver enigde Naties Unicef is in no vember onderwerp van een ten toonstelling in de Leiderdorpse bibliotheek. Tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek is de expositie in de Muzenhof te bezichtigen. Kunstkring Vijf leden van de Kunstkring Leiderdorp exposeren tot 12 de cember in het gemeentehuis aan de Statendaalder. Keramiek van Mieke Bakker, wandkleden van Janny van der Linden, olie verf van Ans van Loenhoud, aquarellen van Anneke van Wielink en olieverf en brons van Ton Wïllemsen is te zien tijdens de openingsuren van het ge meentehuis. Bij de kruising met de Zuid buurtseweg is een veilige oplos sing gevonden voor voetgangers en fietsers door de oversteek plaats wat te verleggen en door de bocht iets scherper te ma ken. Tevens werd een geheel nieuw fietspad aangelegd. Gedeputeerde Jansen prees Zoeterwoude om zijn voortva rendheid. Als het rijkswegen fonds volgend jaar vervalt, heeft deze gemeente er geen uitkerin gen meer uit nodig. Alle wegen die daarvoor in aanmerking ko men, zijn dan reeds opgeknapt. Wethouder Ringersma wilde de Spanjaarden nu eens bezien als goede bestuurders. Hun be lasting bedroeg maar tien pro cent, de tiende penning. Boven dien hadden ze het hele buiten gebied van Leiden ontdaan van bebouwing want zo'n rustge bied hadden de Leidenaars no- verbinding te noemen naar J. Tahya, Ambonnees sergeant eerste klasse van het voormalige Koninklijk Nederlands Indisch Leger. In 1942 werd hij ridder mmtaire Willems Orde Vierde klasse. B en W kozen bijna der tig jaar geleden voor de 'Tahya- laan', maar 'gelet op de lengte van de onderhavige verbinding komt het achtervoegsel 'laan' wat weids over', schrijft het hui dige college. De enige tijd geleden gereedge komen voet/fietsverbinding tussen de Brunita J. Gemmeke- laan en de Rosenburgherlaan moet volgens de Voorschotense bestuurders 'Geesthuispad' gaan heten. Het pad loopt over het terrein van boerderij 'Geest woning' aan de Generaal Spoor- laan. B en W vinden 'Geest huispad' beter klinken dan 'Geestwoningpad' Mozart Twee lezingen en een concert heeft streekmuziekschool Rijn akkoord op het programma in het kader van het Mozartjaar. Morgen (donderdag 7 novem ber) spreekt Mies Albarda over Mozarts tijd in Salzburg. De Weense periode is,het onder werp van de lezing op 21 no vember. Het afsluitende concert in de Dorpskerk wordt gegeven op zaterdag 30 november door het Leiderdorps Kamerorkest. Entree: 10 gulden per lezing en voor het concert 7 gulden (pas65, CJP en jongeren 4 gul den). Kappen met kappen Leerlingen van de Leiderdorpse basisschool Koningin Juliana dig. Hij sprak de wens uit dat de Leidse bestuurders van nu zul len inzien dat het mooie buiten gebied een levensbehoefte is voor Leiden. Moest vroeger Zoeterwoude lijden voor Lei den, nu moet Leiden met Zoe terwoude ook strijden voor het Groene Hart, betoogde de wet houder. Zoeterwoude blijft doorgaan met het renoveren van wegen. Met ingang van komende maandag wordt het Weddepad onder handen genomen. De doorgang naar en van Hazers- woude, Gelderswoude en Bent huizen is daardoor tot mei 1992 afgesloten. Omdat in de tussen tijd ook reeds is begonnen met de reconstructie van de aanslui tende Hoge en Lage Broekweg moet worden gerekend op een afsluiting tot eind 1992. Eerste huizen Sterrenburg VOORSCHOTEN De eerste woningen in de Voor schotense nieuwbouwwijk Star- renburg zijn gisteren opgele verd. Wethouder van der Poel reikte de sleutels uit aan de be woners van de houtskelet-wo ningen aan de Dr. Martinus van der Stoelstraat. De woningen maken deel uit van een eerste serie van 62 woningen in hout- skeletbouw. In totaal verrijzen in Starrenburg ongeveer 150 van dit* soort huizen, zowel in de premie-koop- als in de vrije sektor. De komende maanden zullen vooral duurdere twee onder-een-kap woningen wor den opgeleverd. Ondanks de prijs van. gemiddeld ruim vier honderdduizend gulden is het overgrote deel verkocht. Tot en met het jaar 2000 mogen vol gens het bestemmingsplan in Starrenburg ruim 900 woningen worden gebouwd. houden op vrijdag 8 november een sponsorloop in sportzaal De Does. De kinderen lopen voor de Novib-actie 'Kappen met kappen'. De kinderen komen deze week aan de deur om sponsors te zoeken. Pindakaas Danstheater 'Joeka' treedt op zaterdag 9 november op in 't Groot Profijt' aan het Boer- haaveplein in Oegstgeest. Joeka brengt 'Pindakaas met sambal', waarvan de pindakaas staat voor Hollandse klompendansen en de sambal voor exotische muziek uit onder meer Surina me, China, Turkije, Griekenland en Marokko. Aanvang: 14.00 uur. Entree: 3,50 gulden. Sponsoractie voor Elsa ZOETERWOUDE De Stichting Zoeterwoudse Zeilschoener wil in 1995 de houten tweemast zeilschoener 'Elsa' haar honderdste verjaardag in haar thuishaven laten vieren, in het plaatsje Sjört- orp in Zweden. Om*dit voor elkaar te krijgen moet de 25 meter lange boot grondig worden opgeknapt. Met een ludieke actie hoopt de stichting daarvoor sponsors te vinden. Belangstellen den kunnen bijvoorbeeld de schoener ophalen in Kampen, waar de boot momenteel ligt afgemeerd. Daarna kan het schip een paar dagen worden bezichtigd op de Zoeterwoudse jachtwerf Thijssen. Het project wordt op zondag 10 november gepresen- treerd tijdens de open dag 'Hout' in de Pieterskerk in Leiden. Voorschotens zwembad boert goed VOORSCHOTEN - Het gaat goed met Het Wedde. Uit de voorlo pige exploitatiecijfers over 1991 blijkt dat het Voorschotense zwembad het dit jaar beter doet dan in voorgaande jaren. Voor 1991 wordt gerekend op een tekort van 25.000 gulden. Vorig jaar was het tekort nog 60.000 gulden, terwijl voor de tweede helft van 1989 nog een deficit van 116.000 gulden werd genoteerd. Snelle bus in Wassenaar WASSENAAR - In de tweede week van november begint Rijks waterstaat met het aanpassen van een aantal wegen in Wasse naar om de aanleg van de snelle buslijn Haarlem-Den Haag mo gelijk te maken. Op de rijksweg bij de brug over de Oude Rijn komt een speciale afrit voor bussen, afgesloten door slagbomen die alleen reageren op een in de bussen aangebracht electro- nisch systeem. Verder wordt een talud ter hoogte van het Haag- sche Schouw geschikt gemaakt voor bussen en wordt de Paral lelweg bij de Amerikaanse school verbreed, zodat de bussen el kaar daar kunnen passeren. Volgens planning wordt het traject volgend jaar mei in gebruik genomen. Kandidaten emanicipatieprijs gezocht Een 41-jarige man uit Boskoop is gistermiddag ernstig g raakt na een val van viereneenhalve meter hoogte. De man 2 door een golfplaat en kwam met zijn hoofd op de betonnen grond terecht. Bij garage Kamsteeg aan de Geversstraat in Oegstgeest was hij bezig de dakbedekking te repareren. De oude golfplaten moesten daarbij worden vervangen. Kamsteeg had hiervoor een onder houdsbedrijf ingeschakeld. Met een zware hersenbeschadiging, een zogenaamde kapotte hersenstam, is de Boskooper overgebracht naar het AZL Voor zijn leven wordt gevreesd. De arbeidsinspectie komt vandaag bij het bedrijf langs om te kij ken of het onderhoudsbedrijf veilig heeft gehandeld en of Kam steeg nalatig is geweest. LEIDERDORP - Bewoonster Miranda (midden) keek gistermiddag tevreden toe hoe K. Mulder (rechts) een checque van 35.000 gulden ontving. Het hoofd van het Leiderdorpse tehuis voor meervoudig gehandicap te kinderen kreeg het bedrag namens het plaatselijke comité kinderpostzegels uit handen van M. Luining (links), om de bouw van een kinderboerderij bij het tehuis mogelijk te maken. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22