Leidsch Dagblad HAI 'Tarieven vervoer niet iaten stijgen' A Bush teleurgesteld over uitslag verkiezingen AZL begint 1992 met j 7levertransplantaties Verdachten moord op Bosrode in arrest ASG Europe bv Negen jaar cel voor doden van conducteur -4 Donderdag 7 november 1991 Opgericht 1 maart 1860 Losse nummers 1,45 Weer ruzie over plaats van het vredesbeeld Boudoir-expositie PSV doet niet in Alphen a.d. mee in dans om Rijn afgeblazen het gouden kalf PvdA: haal bezuiniging uit combi-kaart uur ter hoogte van het klaverblad Badhoevedorp bovenop elkaar. De politie is de hele morgen bezig geweest met het wegtakelen van de voertui gen. De weg was gedurende enkele uren geblokkeerd. Om half elf vanmorgen stond tussen Badhoevedorp en Zoeterwoude een file van maar liefst dertig kilometer. Volgens een woordvoerder van de Haarlemmërmeerse politie is de kettingbotsing veroorzaakt doordat automobilisten te weinig onderlinge afstand bewaarden. De zes gewonden zijn met ambulances afgevoerd naar ziekenhuizen in de omgeving. foto jan verhoog Jaarlijks 10 tot 20 operaties C/ ff fy f f f L/ leiden jan westerlaken veling op als hooglera De Tweede-Kamerfracties van PvdA en D66 zijn tegen extra verhogingen van de tarieven van het stads- en streekvervoer. Als de aangekondigde bezuinigingsopera tie bij de vervoersbedrijven te weinig oplevert, moet mi nister Maij het geld maar halen uit het budget voor de combi-kaart, menen deze partijen. van de behandeling van de be groting van het ministerie van verkeer en waterstaat tegen de ze extra tariefsverhoging te zijn. Hij vindt dat de minister het geld dat de vervoersbedrijven in de toekomst tekort komen, uit het potje voor de combi-kaart moet halen. Deze kaart, waar voor 420 miljoen gulden is gere serveerd, is bedoeld om auto mobilisten korting te geven op het openbaar vervoer. Het mi nisterie heeft overigens al eer der 150 miljoen gulden van dat bedrag afgehaald om bezuini gingen te halen. D66-woordvoerder Wolffens- perger zei dat hij zowel een ta riefsverhoging als een bezuini gingsoperatie bij de vervoersbe- den haag anp Minister Maij heeft een extra ta riefstijging van 6 procent voor het stads- en streekvervoer eer der deze maand afgeblazen. De openbaar-vervoersbedrijven moeten de 102 miljoen gulden die ze nog moeten bezuinigen in het kader van de Tussenba lans, zelf ophoesten door effi- ciëncy-maatregelen Minster Maij houdt echter de mogelijkheid open om de tarie ven voor bus, tram en metro volgend jaar toch extra te laten stijgen, als het de bedrijven niet lukt het bezuinigingsbedrag te halen. PvdA-woordvoerder Van Gij zel zei gisteren op de eerste dag drijven afwijst. De tariefsverho ging leidt tot minder passagiers en daardoor minder inkomsten. De bezuinigingen zullen vol gens D66 onvermijdelijk leiden tot een verlaging van het voor zieningenniveau. Ook de De mocraten vinden dat het com- bi-kaartbudget moet worden aangesproken om tekorten te dekken. Woordvoerster lorritsma van de WD-fractie is sceptisch over het effect van de efficiëncy- maatregelen van de openbaar vervoerbedrijven. Zij vroeg zich af waar de bedrijven het geld vandaan denken te halen. CDA en WD zijn er voorstan der van de maximumsnelheid voor bussen te verhogen van 80 naar 100 kilometer per uur, zo bleek gisteren. Volgens deze partijen vormt een dergelijke maximum snelheid geen gevaar voor de verkeersveiligheid. Pagina 4: Onenigheid over ringtram Amsterdam SCHILDER. TEKENAAR EN ETSER Oog in oog met Rembrandt. De lezer van deze krant wordt mor gen met de meester van de Nederlandse schilderkunst gecon fronteerd in een speciale bijlage. Deze loopt vooruit op de grote Rembrandt-tentoonstellingen die volgende maand in Leiden, Amsterdam, Den Haag en Utrecht worden geopend. Behalve beschouwingen over deze exposities bevat deze bijla ge ook interviews met personen die op enigerlei wijze met Rem brandt van Rijn zijn verbonden. Verder aandacht voor evene menten die in de schaduw van de tentoonstellingen worden ge organiseerd. Kroonprins opent Rembrandt-expo Kroonprins Willem-Alexander verricht op 4 december in Leiden de officiële opening van de grote Rembrandt- en Lievens-ten- toonstelling in het Leidse museum De Lakenhal. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst vandaag bekend gemaakt. De prins zal, na een welkomstwoord van burgemeester Goe- koop en museumdirecteur Bolten-Rempt, de openingshande ling verrichten. Die bestaat uit het plaatsen van zijn handteke ning op een tentoonstellingsaffiche. Het affiche wordt daarna in gelijst en krijgt, tijdens de tentoonstelling, een plekje bij de en tree van de expositiezalen. De tentoonstelling 'Rembrandt en Lievens in Leiden, een jong en edel schildersduo', is vanaf 5 de cember voor het publiek geopend. NIEUWSLIJN Ziekenhuizen weigeren zwaargewonde In Italië is veel beroering ontstaan na het overlijden van een zwaargewonde 15-jarige jongen die door acht ziekenhuizen was geweigerd. De afgelopen paar weken zijn zeker vier mensen ge storven door plaatsgebrek in ziekenhuizen. De jongen, Frances co Giustiniani, was bij een ongeluk ten noorden van Rome, zwaar gewond geraakt. Pas zeven uur na het ongeluk werd hij opgenomen in een ziekenhuis, op ruim 200 kilometer afstand van de plaats van het ongeluk. Miljoenenroof via tunnel Inbrekers hebben via een tunnel waaraan ze zeker een maand hadden gewerkt, hun slag kunnen slaan in een Colombiaanse bank in het hart van de hoofdstad Bogota. Ze hebben voor mil joenen guldens aan juwelen en bankbiljetten uit kluizen meege nomen. Medwerkers van de bank ontdekten „de roof van de eeuw". Winkeldief gereanimeerd De aanhouding door een bewaker van een 35-jarige Rotterdam mer die in een grootwinkelbedrijf in Schiedam werd betrapt op diefstal, heeft gistermiddag dramatische gevolgen gehad. De verdachte gedroeg zich zo agressief dat een voorbijganger de veiligheidsman te hulp schoot. Samen lukte het de man tegen de grond te werken. Toen kort daarna de politie arriveerde, consta teerden de agenten dat de verdachte geen tekenen van leven meer vertoonde. Na reanimatie kwam de hartslag weer op gang. De winkeldief is met spoed naar het Schieland-ziekenhuis ge bracht. Zijn toestand is kritiek. Steun voor Nijenrode valt tegen De steun van het bedrijfsleven voor de met opheffing bedreigde Universiteit voor Bedrijfskunde Nijenrode in BreukeTen valt te gen. Het 'Comité Nijenrode Blijft' heeft sinds de oprichting vijf weken geleden nog geen toezeggingen voor financiële onder steuning van de opleiding losgekregen. Toch denkt het comité van studenten en oud-studenten, dat de redding van Nijenrode langs deze weg mogelijk moet zijn. Daarom wordt een beroep gedaan op de Tweede Kamer om volgende week, als de onder wijsbegroting van minister Ritzen ter discussie staat, nog niet met het schrappen van de subsidie van jaarlijks twaalf miljoen gulden voor Nijenrode akkoord te gaan. In het Academisch Ziekenhuis Leiden wordt begin volgend jaar de eerste levertransplantatie verricht. Het medisch team dat de ingrepen doet, is vrijwel ge formeerd. Verwacht wordt dat er jaarlijks tussen de 10 en 20 operaties worden uitgevoerd. Het team dat de transplanta ties uitvoert, staat onder leiding van prof. O. Terpstra. Hij volgt per 1 december prof. A Zwa- leiden w1m wegman De politie heeft gisteren twee Leidse mannen aangehouden die ervan worden verdacht de Leidenaar Willem Cornelisse te hebben neergestoken. Cornelis se werd in de nacht van 11 op 12 oktober met een steekwond in zijn borst aangetroffen in een voortuin aan de Bosrode. Hij overleed later die nacht aan zijn verwonding in het AZL. De politie kwam het duo op het spoor na zo'n 450 tips en getuigenverklaringen te hebben nagetrokken. Ze nodigde de twee Leidenaars die 27 en 45 jaar oud zijn gisteren uit op het bureau. Tijdens dat verhoor werden ze gearresteerd. Wat precies de toedracht is geweest van de steekpartij, is nog onduidelijk. Volgens poli tiewoordvoerder Graveland is het onderzoek daarvoor nog in een te pril stadium. Waarschijn lijk is de aanleiding tot de stede partij een uit de hand gelopen ruzie. Waarover die ging en die ontstond, is echter nog niet be kend. Aan het onderzoek, dat drieënhalve week heeft ge duurd, hebben 25 rechercheurs gewerkt. Of de beloning van 25.000 gulden die vorige week werd uitgeloofd wordt toegekend, is niet duidelijk. hoogleraar alge mene heelkunde in het AZL. Terpstra is nu als chirurg ver bonden aan het academisch ziekenhuis Dijkzigt in Rotter dam. Zodra het transplanteren van levers naar wens verloopt, pakt Terpstra een door hem ontwik kelde operatietechniek weer op: de zogeheten hulplevermetho- de. Naast de zieke lever wordt een deel van een donorlever in geplant. Dit ontlast de lever van de patiënt, doordat de donorle ver het werk gedeeltelijk over neemt. Wanneer deze techniek in Leiden wordt toegepast, kan prof. Terpstra nog niet zeggen. De wens van Terpstra is dat er in Nederland drie centra komen waar levertransplantaties wor den verricht. Groningen doet dat al. De nieuwe hoogleraar pleit voor een nauwe samen werking tussen de academische ziekenhuizen in Leiden en Rot terdam. De teams, zegt hij, kun nen elkaar steunen bij operaties en vervangen bij vakanties. In het zuiden van Nederland hoeft volgens Terpstra geen speciaal centrum te komen. Patiënten uit die omgeving kunnen een beroep doen op een van de vijf centra in België. SPECIALIST IN NETWERKEN Poortweg 2 2612 PA Delft tel: 015-625577 COmPACL GEAUTORISEERD DEALER washington henk dam correspondent De Amerikaanse president Bush is „gedeprimeerd" over de ver kiezingen van dinsdag in de staat Pennsylvania, zo zei hij gisteren. Zijn vroegere minister van justitie Thomburgh verloor zijn zetel in de Senaat verras send aan de onbekende Demo craat Wofford. Dankzij een slimme campag ne, waarin hij inspeelde op het toenemende gevoel bij de Ame rikaanse kiezers dat de rege ring-Bush niets voor de 'gewone mensen' doet, wist Wofford Thomburgh te verslaan. Bush erkende gisteren dat het resultaat van de verkiezing in Pennsylvania een boodschap voor hemzelf inhoudt. Hij zei dat het verlies van Thomburgh duidelijk maakt dat de Amerika nen bezorgd zijn over de econo mie. Dat kan, zo gaf de presi dent verder toe, ook gevolgen hebben voor zijn eigen poging om volgend jaar zijn president schap met een nieuwe periode van vier jaar te verlengen. „Het wordt een zwaar gevecht", zo zei hij. De president ontkende dat zijn dinsdagavond genomen be sluit om een tiendaagse reis naar Azië uit te stellen te maken zou hebben met de toenemen de kritiek van de kiezers op het vele gereis van de president. Die kritiek is de afgelopen weken verder toegenomen door de steeds somberder economische berichten. De kritiek wordt ex tra aangewakkerd door Demo cratische politici die denken dat ze toch nog een kans hebben Bush volgend jaar de verslaan. De bevolking in de staat Was hington heeft zich dinsdag in een referendum uitgesproken tegen een voorstel dat euthana sie legaliseert. Een kleine meer derheid van 53,4 procent sprak zich uit tegen legalisering. Tegen de verwachting in heeft een voorstel om de ambtster mijn van afgevaardigden in het Congres te bekorten het niet ge haald. Dat betekent een tegen slag voor de Republikeinen, die de maatregel hoopten te ge bruiken om korte metten te ma ken met de Democratische meerderheid in het Congres. Geen krant ontvangen 071 - 161499 HET WOORD IS AAN Democratie: iedereen moet gelijke kansen krijgen om de anderen te gen te werken. Celia Green VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Film Info 17,19,21,22,23 RTV Show - Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 31 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zacht weer Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Morgen in de loop van de middag en avond vanuit het noor den opklaringen. Temperatuur zo wel in de nacht als overdag rond 11 graden. Wind uit zuidwest tot west, vrij krachtig, 5, aan de kust en op het Usselmeer af en toe hard of stormachtig, 7 of 8, mor gen in de loop van de dag wat af nemend. JYou will be| Surprised! The American way to drive zie advertentie op pag. 30 LEIDEN - De oproep om verhalen en grappige anekdotes over de tram in te sturen, heeft heel wat losgemaakt in Leiden en omgeving. Gedichten, kleine komedies, tragedies en hele verhandelingen kwamen binnen. Over conducteurs die onderweg werden verloren, klaverjasdubs in de Blauwe en fietsen die de tram namen. Een stukje historie op de rails: „Soms roepen we nog: Ja, rijden maar Lodewijk." Vandaag de eerste extra pagina, getiteld De Tram. Hij rijdt weer op pagina 21•archieffoto leeuwarden anp De rechtbank, In Leeuwarden heeft vanmorgen de 22-jarige man die op 8 mei de 32-jarige NS-hoofdconducteur J.W. van der Meulen doodstak, veroor deeld tot n<yn jaar celstraf en vonnis eigenlijk de maximale terbeschikkingstelling met ver pleging. De straf was conform de eis van de officier van justi tie. De conducteur werd in Harlingen gedood, nadat hij de man had betrapt op zwartrij den. De rechtbank zei in het straf voor doodslag (15 jaar cel) te hebben willen opleggen. Omdat deskundigen de man sterk verminderd toereke ningsvatbaar achten, zien zij meer heil in een combinatie van gevangenisstraf en tbs. Kernwapens van Sovjetunie baren Navo zorgen rome hans de bruun De Navo-bondgenoten maken zich in toenemende mate zor gen over de ontwikkelingen in de voormalige Sovjetunie. De onzekerheid over wat er met de samenhang tussen de republie ken gaat gebeuren en de daaruit volgende instabiliteit, zijn voor de Navo-landen reden om de gebeurtenissen in de Unie van Soevereine Staten (USS) scherp er te gaan volgen. Op voorstel van de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, Baker, zullen de Navo-ambassadeurs in Brussel de komende tijd vaker over de situatie in de Unie praten. De Navo-raad wordt daartoe met experts uit de hoofdsteden uit gebreid. De Navo-top, vandaag en morgen in Rome, zal ook een speciale verklaring over de USS uitgeven. Het bondgenootschap is vooral bezorgd over de verde ling van kernwapens. De orga nisatie zal het Kremlin oproe pen de verspreiding van wapens onder de republieken tegen te gaan. De kans dat in de USS net als in Joegoslavië de vonk in het kruitvat slaat, is voor de Navo reden tot extra grote zorg. Pagina 2: Heen de vijand een vervanger? Nummer bank/girorekening Leidsch Dagblad t woordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1