Leiden Leidenaars krijgen recht op referendum Oppositie: bussen uit Breestraat Kuiven en suikerspinnen in Leidse Stadsgehoorzaal D66 wil lagere lasten en meer bezuinigen WD: extra geld voor promotie van Leiden Boek verschenen over restaurants in Leiden Donderdag 7 november 1991 Redactie. 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: SIMON DE GRAAF 19 De Leidse bevolking moet de mogelijkheid krijgen om zelf met een onderwerp voor een referendum te komen. Dat staat in een voorstel van het college van B en W. Het college volgt hiermee een oud idee van D66. „Maar niet elk onderwerp komt in aanmerking", zo liet wethouder Walenkamp (CDA/bestuurlijke vernieuwing) gisteren weten bij de presentatie van het voorstel. „Nee, als een grote groep burgers met het voorstel komt om een refe rendum te houden over het dempen van grachten ten behoeve van het verkeer, zal geen gemeenteraadslid het steunen." LEIDEN EMIEL FANGMANN Er moet een minumum aantal Leidenaars zijn dat het referen- dumvoorstel indient. Op dit moment 1248, want dat is de kiesdeler van de laatstgehouden gemeenteraadsverkiezingen. Vervolgens moet het verzoek worden gesteund door 3744 kie zers, drie maal de kiesdeler. Het college volgt hierbij een idee van D66 van twee jaar geleden. De gemeenteraad houdt echter het laatste woord en behoudt altijd de wettelijke mogelijkheid het voorstel tot referendum of de uitslag ervan af te wij zen. Ook wil het college de moge lijkheid scheppen om in de toe komst referenda per wijk te houden. „Maar ik denk dat daarvoor maar een beperkt aan tal onderwerpen in aanmerking komt", zegt Walenkamp. Over een aantal onderwerpen mag de bevolking echter niet worden geraadpleegd. Onder meer over het onderwerp 'refe rendum' zelf (zoals in Schiedam bijvoorbeeld gebeurde), over besluiten om een rechtszaak te voeren en over individuele kwesties zoals benoemingen, ontslagen en erkenningen. Toch geslaagd Het college komt tot het voor stel omdat het 't experimentele referendum van maart uitein delijk toch geslaagd vindt. „Je moet het referendum in je uit stalkast met democratische mo gelijkheden hebben", vindt Walenkamp. De gemeente is daarbij uitgegaan van twee eer der gepubliceerde onderzoeken van de Leidse universiteit en van ambtenaren van de ge meente naar het experimen tele referendum van maart. Het college erkent dat het re ferendum van maart over de vrije sluitingstijden niet even gelukkig uitpakte. Zo is niet ge bleken dat de Leidse bevolking meer bij het bestuur is betrok ken. Maar dat is onder meer te wijten aan het experimentele karakter van het eerste referen dum. „En we moeten de vol gende keer met een beter on derwerp komen", zegt Walen kamp. Het college deelt de con clusie van de onderzoekers dat het referendum van maart in vloed heeft gehad op de poli tiek. Zonder referendum was waarschijnlijk tot vrije sluitings tijden voor de horeca besloten. Walenkamp vindt dat Leide naars moeten weten waar ze aan toe zijn, als er een referen dum wordt gehouden: „lk vind dat van te voren moet worden gezegd, wat de gemeenteraad met de uitslag gaat doen. En de uitslag, dat is de helft plus één. Zo werkt democratie." Het refe rendum is geldig als het aantal geldige stemmen meer dan de helft bedraagt van het aantal uitgebrachte stemmen bij de laatste gemeenteraadsverkie zingen. Voor het formuleren van de vraag wordt een redactiecom missie ingesteld. „Met bijvoor beeld een policoioog en een neerlandicus er in." In de nota staat niet vermeld hoe vaak een referendum kan worden gehou den. Ook is nog niet bekend of er voldoende geld is als er vaker dan voorzien een referendum komt. De financiën worden per geval bekeken. Walenkamp: „Het is het goedkoopst als het referendum gelijk met verkie zingen kan worden gehouden. Maar het kan zijn dat het vol gende pas over tien jaar wordt gehouden. Alleen willen we nu de wettelijke mogelijkheid bie den." De oppositiepartijen D66 en WD zijn eens gezind in hun mening: de binnenstad is al autoluw. Dus is het onzin om twee nieuwe ambtenaren aan te nemen voor de uitwer king van de plannen om het verkeer uit het centrum te weren. Beide fracties vinden wel dat zo snel mogelijk het aantal bussen in de Breestraat moet verminderen. Bovendien moet de gemeente ervoor zorgen dat de parkeergarages beter worden gebruikt. D66 wil ook dat de 'marktenroute' in het cen trum wordt ontlast. „Maar je krijgt geen autoluwe binnenstad door een blik ambtenaren open te trekken. Het is helemaal niet nodig om twee mensen aan te nemen voor dit project. Er zijn al ge noeg plannen gemaakt en je kunt ook ex terne bureaus inschakelen", vindt fractie voorzitter Langenberg van D66. De WD wijst het voorstel nog stelliger af. „De binnenstad is allang autoluw." De wer kelijke problemen in de binnenstad zijn de bussen in de Breestraat en het gebrek aan parkeergelegenheid, vindt de WD. Die wil dan ook de 'parkeergelden' gebruiken om de bouw van een nieuwe parkeergarage mogelijk te maken of om ervoor te zorgen dat de huidige garages 24 uur per dag open zijn. D66 wil dat de 7,5 ton die de 'fiscalise ring' van parkeerboetes oplevert, wordt ge bruikt voor het openbaar vervoer. Het kost geld als de bussen moeten omrijden omdat ze niet meer door de Breestraat kunnen. Verder moet de route naar de parkeergara ges veel duidelijker worden aangegeven. „Dat beloven ze elk jaar maar die borden zijn er nog steeds niet", aldus Langenberg. LEIDEN .JANETVAN DUK De lasten minder verhogen en meer bezuinigen. Deze bood schap zal de Leidse D66-fractie de komende weken verkondi gen als in de gemeenteraad de begroting voor volgend jaar wordt behandeld. De reini gingsrechten zijn vorig jaar enorm gestegen en door de her taxatie van woningen is de op brengst van de onroerend- goedbelastig (ogb) veel groter geworden. Nu moet de ge meente 'extra indikken', aldus fractievoorzitter Pex Langen berg. In de nota 'Het kan ook an ders' presenteert de fractie een aantal extra bezuinigingsplan nen. Zo moet worden bekeken of zwembad De Vliet dicht kan. Leiden geeft in vergelijking met andere gemeenten veel geld uit aan onderwijs, en dat kan best minder. De 'ijswacht' op de ge meentelijke ijsbaan afschaffen, reclame voeren op vuilniswa gens en brandweerauto's, en mensen die meer dan één hond hebben meer belasting laten betalen. Dat zijn andere bezui nigingsvoorstellen van D66. De fractie wil ook dat voor bepaal de politiediensten meer geld wordt gevraagd. Daar tegenover staat dat D66 een aantal kortingsplannen van het college wil schrappen. Het budget voor woningverbetering en restauratie van woonhuis monumenten moet minder drastisch dalen. De fractie ziet niets in het plan om winkeliers te laten betalen voor het schoonmaken van de binnen stad. Het voorstel van het colle ge om extra geld uit te trekken om de personeelsnood bij een aantal directies op het stadhuis te lenigen wordt ook afgewezen. In de nota staan daarentegen wel 'eigen wensen' van D66. Zo moet de in financiële proble men verkerende jazzclub Hot House meer geld krijgen, en de fractie wil ook alvast geld uit- LEIDEN JANET V Pex Langenberg (D66). trekken voor een nieuwe vleugel aan museum De Lakenhal. Het college van B en W stelt voor de ogb met 6,5 procent te verhogen. D66 vindt een 'trend matige' verhoging van 3,2 pro cent genoeg. Dan wordt alleen rekening gehouden met de prijsstijgingen. Alle voorstellen bij elkaar zor gen voor een 'sluitende begro ting', zegt Langenberg. De frac tie heeft de eigen plannen laten doorberekenen door de directie financiën van de gemeente. „En het klopt." De WD is er niet langer tegen dat de gemeente extra geld uit geeft voor nieuwe plannen. Voorwaarde is wel dat de lasten daardoor niet stijgen. De fractie wil volgend jaar onder andere meer geld uittrekken voor pro motie van Leiden, verbetering van de straatverlichting, de thuisalarmeringsapparaten voor ouderen en de omgevingsvak- ploegen die vooral actief zijn in de oude wijken. Dat staat in een reactie van de WD-ffactie op de begrotings voorstellen van B en W. Om er voor te zorgen dat de ogb niet meer stijgt dan 3,2 procent (die vanwege de algemene prijsstij gingen hoe dan ook noodzake lijk is) en om de nieuwe wensen te kunnen vervullen, is volgens de WD een bezuinigingspakket van 1,9 miljoen gulden nodig. Al voor de zomer lanceerde de li berale fractie een eigen bezuini gingspakket. Er moet nu wor den gekozen voor de maatrege len die het snelst kunnen wor den uitgevoerd, aldus de W- D'ers. De WD wil voorlopig afzien van de bouw van een Centrum voor Beeldende Kunst. Ook aan kinderopvang wil de WD veel minder uitgeven dan het college voorstelt. De subsidies voor on der meer het anti-discriminatie meldpunt, en projecten om mensen meer bewust te maken van de problemen in de Derde Wereld moeten ook omlaag. De liberale fractie wil ook snijden in de uitgaven op emancipatiegebied. Ook wil de WD niet langer geld uittrekken voor maatregelen om minima te helpen. In het plan van B en W om de toeristenbelasting in te voeren ziet de WD helemaal niets. Ook tegen het voorstel om winke liers voor schoonmaakkosten te laten opdraaien is de fractie fel gekant. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De jaren vijftig en zestig herle ven aanstaande vrijdag in de Stadsgehoorzaal aan de Bree straat. Vetkuiven, suikerspin nen, juke boxen, en rockabiüy's. Afgaande op voorlopige reacties en de voorverkoop, denkt orga nisator Piet Zonneveld (38) aan een uitverkocht huis bij het Rock Rollfeest, wat neerkomt 1500 bezoekers. Met name aan de aankleding van het gemeentelijke zalen complex aan de Breestraat, schonk Zonneveld (in het dage lijks leven directeur van een be veiligingsfirma) veel aandacht. Alles in de stijl van Amerikaan se high-schools uit de tijd van Grease, The Fonz, James Dean en Marilyn Monroe. Popcorn, neonlichten, cadillacs, cocktails en een kapper die het haar het gewenste vetgehalte geeft: „Het is de bedoeling dat de bezoe kers ook in de kleding van die tijd komen, maar dat is natuur lijk geen verplichting", aldus Zonneveld. Voor de muziek zorgen drie bands. The Crazy Cadillacs, de Raspers en That Crazy Beat. „We hebben een aantal dans scholen benaderd waar ze aan rock rolldansen doen. Daar hebben we veel positieve reac ties van gekregen, zelfs vanuit België. Een dansschool uit Den Haag komt met ongeveer vijftig leerlingen naar het feest", weet de organisator. Kaarten voor het evenement zijn morgen nog verkrijgbaar bij de voorverkoopadressen. Het partijtje begint vrijdagavond om acht uur, waarna, gezien de hui dige sluitingstijden, 'rock around the clock' net niet ge haald zal worden. LEIDEN Onder het toeziend oog van het Leidsch Dagblad promotieteam en haar man Bert Kamp, ontving de Leider- dorpse Thea Koning gistermid dag in het NS Reisbureau een grote reischeque van 1500 gul den. Koning kreeg de cheque uit handen van N.SIagter-Gam- tsen van de NS. Met de slag zinwedstrijd van het Leidse NS Reisburo in samenwerking met het Leidsch Dagblad won zij deze prijs. Er kwamen 180 in zendingen binnen. „Het is niet de eerste keer dat ik een prijs win, al eerder won ik een reisje naar Engeland", vertelt de win nares die nog twijfelt of ze het geld zal gebruiken voor een kerstreisje naar Londen of een cultureel uitstapje naar Grie kenland. foto henk bouwman De krant meldt vrijwel altijd ellende. Ongelukken, overvallen, politieke rampspoed, het kan niet op. Daarom vandaag eens een lief verhaal, een ontroerende geschiedenis. Er was eens een eendje Kwak uit de Mors. Kwak is een typisch voorbeeld van een eendje dat voor een dubbeltje is geboren en toch een kwartje werd. Enkele jaren terug werd het, toen nog jonge beest, in een buurtvijver belaagd door vier grote soortgenoten. Gepikt, achterna gezeten en uitgeput was het dier ten dode opgeschreven. Maar wat een geluk, het diertje werd liefdevol opgenomen door de familie Duijzend van de Lage Morsweg. De eend werd uit de vijver gehaald, thuis afgedroogd en tussen twee warme kruiken gelegd. In een rieten mandje werd Kwak onder de dekens gestopt. De volgende dag leerde een bezoek aan de dierenarts dat het beestje was verstoten omdat het niet kon lopen en misvormd was. Daarbij had het ook nog eens een longontsteking opgelopen. Ellendige geschiedenis. Maar na verloop van tijd begon Kwak een beetje op te kalefateren. Het ging gaandeweg beter met de huiseend van de familie Duijzend. Maar, zoals dat gaat in sprookjes, er was ook nog een storende factor. In de woning van de familie Duijzend liep al tien jaar een kater rond, voor zover je bij een 20 pond zware katachtige niet moet spreken van 'sleepte zich ook een kater voort'. In ieder geval, het beest heette Mokus. Klinkt onheilspellend. En katers staan nou toch al niet niet bepaald bekend om hun gastvrijheid ten opzichte van gevogelte. Hoe zou het dier reageren op Kwak? U leest het in het volgende hoofdstuk van Steeds. Kwik Intussen kreeg Kwak zwemles. In lauw water werden de stijve pootjes van het beest door me vrouw en meneer Duijzend op en neer bewogen. En na enige dagen gebeurde het wonder: in een badkuip van een familielid bewoog Kwak zijn pootjes uit zichzelf en ging hierna staan. Kwak groeide uit tot de ideale schoonzoon van de buurt. Me vrouw Hennie Duijzend: „Waar Mevrouw Hennie Duijzend: „Waar we ook kwamen, hij was de lieveling van iedereen." foto hielco kuipers we ook kwamen, hij was de lie veling van iedereen." Zelfs Mo kus begon Kwak een toffe peer te vinden. Even trad een ver koeling op in de relatie toen Kwak de kat vanuit de vijver nat spetterde, maar daarna zochten ae twee toenadering. Kwak maakte wel heel bijzon dere dingen mee, zoals kerst. Dat is veel soortgenoten niet le vend vergund. En het donderse dier legde twee maanden later het eerste ei. Mevrouw Duij zend is niet op haar achter hoofd gevallen: „Toen begrepen we dat het een vrouwtje was en geen mannetje." Kwek Enfin, Kwak ontwikkelde zich zoals het een Mors-eend be taamt. Het beest kreeg zijn ei gen huisje en een stukje vijver in de tuin toégewezen. Kwak was een gemakkelijk kind, at met de pot mee. Andijvie, kaas, witlof, alles ging erin als het maar in een bakje water was ge mikt. Waaks was-ie ook, als aan de deur werd gebeld of de tele foon ging* begon het dier luid te snateren. Sjans had Kwak ook. Begin maart streek een mooie woerd in de tuin neer, liep eens om haar heen en at een hapje mee. caans, Nederlands en anderen. „Van een eerlijke Hollandse hap tot vreemde en exotische ge rechten", meldt het voorwoord. De eetcafés staan in een apart hoofdstuk. Hoewel de titel van het boek anders doet vermoeden, heeft het niets te maken met het ge lijknamige eetevenement dat jaarlijks in Leiden tijdens de La- kenfeesten wordt gehouden. Toch leek het de uitgever leuk om het eerste exemplaar aan de organisatoren van het Leidse culinaire festijn uit te reiken. Het boek kost 7,50 gulden en is verkrijgbaar bij boekhandels en bij de VW. 'Leiden Culinair' is de titel van een vanmiddag in Holiday Inn gepresenteerd pocketboekje dat dienst moet doen als restau rantgids voor Leiden en de re gio. In deze eerste druk zijn on geveer negentig procent van al le eetgelegenheden opgeno men. Het boek is een uitgave van BDH producties, een Rotter dams bedrijf dat soortgelijke restaurantwijzers heeft uitge bracht in eigen stad, Breda en Eindhoven. De restaurants in het boek zijn ingedeel naar na tionaliteit. Argentijns, Chinees, Frans, Grieks, Italiaans, Mexi- De macho-eend was goed opge voed, hield zijn snavel en vleu gels thuis en is nooit meer ge signaleerd. En er volgde nog een blauwtje. Een door kennissen geschonken witte woerd vloog na de eerste kennismaking hard weg. Kwaks slechte adem ver moedelijk. Maar Mokus en de familie Duijzend bleven haar trouw, en ze leefde nog lang en gelukkig. Kwak De geschiedenis van Kwak is opgeschreven en uitgegeven door mevrouw Duijzend. Ze noemt het boekje 'een verslag van een studie naar de ontwik keling van Kwak'. Nou is het net niet wetenschappelijk genoeg voor de universiteitsbibliotheek. Daarom verloopt de distributie via de bibliotheek aan de Ro bijnstraat en enkele buurtwin- kels. Duijzend heeft het boek zelf geschreven, gestencild en ingebonden. Yvonne Rijsdijk is verantwoordelijk voor de teke ningen die naast talloze foto's als illustratie staan. De eerste oplage telt 300 stuks. Als die grif van de hand gaan, wil de schrijfster proberen een uitgever warm te maken voor een grotere oplage. Op 20 no vember neemt burgemeester Goekoop, naar verluidt verwoed eende-liefhebber, het eerste exemplaar in ontvangst. Overi gens, eendje Kwak en kater Mo kus zijn dood. Over de oorzaak van deze tragedie worden in het boekje geen mededelingen ge daan. Liefdesverdriet soms? REDACTIE LOMAN LEEFMANS EN ROY KLOPPER Zeven winkeldieven aangehouden In verschillende zaken in de binnenstad zijn gisteren zeven winkel dieven aangehouden. De verdachten, die allemaal minderjarig zijn, zijn betrapt met een buit variërend van een deodorant tot een hoe veelheid kettingen ter waarde van 230 gulden. Een van de aange houden winkeldiefjes, een 16-jarige jongen uit Leiden, bekende te genover de politie de afgelopen weken 20 keer eerder spullen uit winkels te hebben gestolen. Jongen aangereden op zebrapad Een Leids jongetje is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrij ding op een zebrapad op de Churchilllaan. Het jongetje stak over nadat een auto op de rechtrijbaan voor hem was gestopt. Een wa gen op de linkerrijbaan, bestuurd door een 27-jarige Leidenaar, reed echter door en schepte het Leidenaartje. De jongen is met ge kneusde ribben en een hersenschudding overgebracht naar het AZL AGENDA DONDERDAG 7 NOVEMBER Leiden Lezing door P. Langenberg, over de interne en externe communicatie bij de fusie van rijks- en gemeentepolitie, in grand-café In den Leidschen Salon, aanvang 18.00 uur. Leiderdorp Klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, Clubgebouw, aanvang 20.00 uur. Klaverjassen en rummikub bij de Buitengewonen, Frerikshof, aanvang 20.00 uur. Thema-avond 'Spel en speel goed', org. Spel- en opvoed- huis 'De Kringloop', in Sjelter, Heemraadlaan 67, aanvang 20.15 uur. Noordwijkerhout Sprekersavond met lezing of dia-avond over vogels, 't Vic- VRIJDAG 8 NOVEMBER Leiden Nacht-Zwemmarathon door de Leidse Reddingsmaatschappij in zwembad de Zijl, Paramari- bostraat, start om 20.30, fi nish is om 07.30 uur. Leiderdorp Prijsklaverjassen bij IJssport Leiderdorp, kantine ijsbaan, aanvang 20.00 uur. Klaverjassen bij supportersver eniging RCL, De Bloemerd, aanvang 20.00 uur. Noordwijk Kaartavond van de Noordwijk- se Ver. van Postduivenhouders 'Steeds Sneller' in Het Koer- huis, Daniel Noteboomstraat, aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19