Leiden Weer ruzie over plaats vredesbeeld De wilde jacht op 'de Blauwe' Energie volgend jaar paar tientjes goedkoper Het Studiehuis in ernstige financiële problemen Zwarte Wagens wesselman Donderdag 7 november 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RUTGERJ HOOGERDUK 17 NIEUWSLIJN Nieuw riool Zeeheldenbuurt Het riool in de Oosterdwarsstraat, De Ruyterstraat en gedeelten van de Munnikenstraat en de Evertsenstraat wordt vervangen. Het werk begint in december en duurt naar verwachting vijf maanden. Na de vernieuwing van het riool worden de straten opnieuw ingericht en bestraat. Nieuwe baas afdeling woonruimte de Jong wordt het nieuwe hoofd van de gemeentelijke directie woonruimteverdeling. De onderwijs-ambtenaar volgt M. Josias op die leiding gaat geven aan de directie burgerzaken. Beide vrouwen beginnen op 1 december met hun nieuwe baan. Josias volgt M. Hartzuiker op, die is benoemd als hoofd van de directie informatie en automatisering. Chaos op rijksweg door open brug Werkzaamheden aan de brug over de Rijn in de rijksweg Am sterdam-Den Haag hebben gisteravond geleid tot levensgevaar lijke toestanden. Bij dit werk werd de brug gedurende veertig minuten opengezet. Een aantal automobilisten, dat het wachten zat werd, keerde op de rijksweg en reed terug via de vlucht strook. Volgens de politie dreigden botsingen tussen deze 'spookrijders' en overige automobilisten. Wethouder Koek kiest voor Huigpark Het Vredesmonument komt in het Huigpark achter het stadsbouwhuis. Ondanks bezwaren van de vredesbewe ging, de kunstenaar en van politieke partijen houdt wet houder H. Koek van cultuur vast aan deze plek. De ver wachting is dat het college van B en W binnenkort een besluit neemt. LEIDEN JANET VAN DUK „Mijn eerste reactie is: ze zoe ken het maar uit", reageert T. Uijl van de Werkgroep Vredes monument, die jaren geleden het plan opperde om een beeld in Leiden neer te zetten. De vre desbeweging wil dat het monu ment op een centrale plaats in de stad komt, waar veel mensen het zien. Uijl ergert zich vooral aan het feit dat de gemeente geen con tact meer met de vredesgroep heeft gezocht, terwijl dat wel was afgesproken. „Heel won derlijk. Wij worden er gewoon niet bij betrokken terwijl we toch een belangrijke partij zijn". Ook de Brabantse kunstenaar P. Stulemeijer ziet niets in het Huigpark, dat hij een 'achteraf- parkje' noemt. „Als dat het wordt, vind ik dat de gemeente beter kan besluiten het hele maal niet te doen". Hij wil zeker niet meewerken aan plaatsing in het Huigpark voordat onder zoek heeft uitgewezen dat zijn ontwerp daar inderdaad past. Stulemeijer vindt ook dat hij te lang door de gemeente in on zekerheid wordt gelaten. Het ontwerp is al lang klaar maar de de opdracht wordt steeds uitge steld. Omdat het een tijdroven de klus is om het beeld te ma ken, durft de kunstenaar nau welijks andere grote opdrachten aan te nemen. Daardoor loopt hij inkomsten mis. Volgens ambtenaar A. van der Ree heeft hij in een brief schadeloosstelling. Dat verzoek is door de gemeente afgewezen. Al sinds 1986 wordt gespro ken over de plek waar het grote beeld moet komen. De Garen- markt en het Van der Werfpark vielen om verschillende rede nen af. Wethouder H. Koek toonde zich al eerder enthou siast over het Huigpark. Vooral omdat daar voldoende ruimte is om ook manifestaties bij het beeld te houden. Bovendien kan het monument daar snel worden neergezet omdat geen tijdrovende procedures nodig zijn. In september bleek een groot aantal raadsfracties de bezwa ren van het vredescomité te de len dat het Huigpark niet cen traal genoeg ligt. Er werden tij dens een commissievergadering verschillende andere mogelijk heden geopperd, maar volgens cultuurambtenaar Van der Ree zijn die niet haalbaar. Het idee van PvdA'er H. Baaijens om het beeld ergens in de binnenstad in het water te zetten is bijvoor beeld 'technisch niet uitvoer baar'. „En in het Huigpark staat het beeld heel dicht bij het wa ter", zegt Van der Ree. Als het college van B en W een besluit heeft genomen, worden de omwonenden inge licht over het plan. „We ver wachten niet dat die er proble men mee hebben en daarna kan het heel snel gaan", aldus Van der Ree. Nog deze maand wordt begonnen met de restauratie van de Hogewoerdsbrug. De brug, eigenlijk weinig meer dan een overkluizing van het Gangetje, verkeert in zeer slechte staat. Door betonrot is de bewapening met het blote oog zichtbaar. De restauratie neemt ongeveer vier maan den in beslag. In die periode zal het verkeer hinder ondervinden van de werkzaamheden maar niet worden gestremd. Het karwei kost zes ton. De Hogewoerdsbrug is een van de oudere bruggen in Leiden en staat dan ook op de monumentenlijst Bij de bouw rond 1204 werd wel degelijk een echte houten brug op deze plaats (nabij de Oostpoort) gebouwd. De brug werd in 1924 bij een van de vele verbouwingen tot een overklui zing gedegradeerd. •foto jan holvast LEIDEN ERNA STRAATSMA Nieuwe tarieven van het ener giebedrijf zullen voor een gezin volgend jaar een gemiddelde kostendaling van 35 gulden per jaar opleveren. Het gastarief gaat omlaag met 2,5 cent per kubieke meter, de elektriciteits prijs blijft ongeveer gelijk. Voor water moet in 1992 16 cent per kubieke meer worden betaald. Wellicht krijgen verbruikers eind volgend jaar nog een extra uitkering van de Energie- en watervoorziening Rijnland, van zo'n vijf zes tientjes. Dat be drag wordt gecompenseerd in de eindafrekening van de ener giekosten. Dat bedrag vloeit voort uit een eenmalige uitkering die de EWR de deelnemende gemeen ten wil verstrekken. Op die ma nier wil het nutsbedrijf in een keer van de jaarlijkse fusie-uit kering 'afkopen', waarbij 25 proeent van de het nog uit ke ren bedrag wordt kwijtgeschol den. De financiële positie van het nutsbedrijf wordt daardoor aanzienlijk versterkt. Behalve een opmerkelijke verlaging van de gasprijs wordt ook de elektriciteit volgend jaar een stuk goedkoper. De EWR- directie wil die verlaging echter niet doorvoeren omdat het jaar daarop een sterke prijsstijging wordt verwacht. Door het elek triciteitstarief nu niet sterk te verlagen kan voor 1992 alvast een kleine reserve worden op gebouwd. Grootverbruikers van elektriciteit kunnen volgend jaar net als kleinverbruikers profiteren van het zogenaamde weekeindetarief. Dat goedkope tarief wordt bovendien uitge breid naar de feestdagen. In to taal kosten deze maatregelen de EWR zo'n twee miljoen gulden. De deelnemende gemeenten geven 25 november hun oor deel over de voorgestelde maat regelen. LEIDEN KAREL BERKHOUT Het Leidse onderwijscentrum het Studiehuis, dat in grote fi nanciële problemen is geraakt, heeft een vacaturestop afgekon digd en moet volgend jaar mis schien mensen ontslaan. „Ik verwacht dat het niet op ge dwongen ontslagen aan hoeft te komen en de banen kunnen verdwijnen door natuurlijk ver loop", aldus directeur S. Gre- snigt. Gresnigt vreest dat de te korten van het Studiehuis de komende jaren verder oplopen Op 9 november 1961 werd in Leiden het Openbaar vervoer Leiden en Omstreken (OVLO) opgericht, die het trambedrijf van de NZH overnam en begon met de exploitatie en uitbrei ding van de tramlijnen. „De Leidse regio omyat daardoor op 9 november 1991 30 jaar na de toen dreigende sluiting 6 tramlijnen met een lengte van 51,9 kilometer en 122 tramhaltes, die allen zijn voor zien van moderne abri's", schrijft de verkeersdeskundige H. Broekhuis uit Zoeterwoude. Deel 3 DE FICTIE LEIDEN KAREL BERKHOUT De oprichting van de OVLO en de ontwikkeling van het moder ne tramlijnennet bestaan alleen in het brein van Broekhuis, die in een soort science-fictionver- haal de geschiedenis eigenhan dig herschreef. In werkelijkheid maakte de NZH op 9 november 1961 een einde aan de trams in de Leidse regio en begon de op mars van de bussen. De laatste jaren werden ook de rails uit de straat gesloopt, zodat alleen de rosetten in sommige huizen aan de Breestraat nog herinneren aan de ooit voorbij denderende tram. Toch had het verhaal van Broekhuis waarheid kunnen omdat juist in de jaren zestig de tram voorzichtig aan het terug komen was in de waardering. In 1965 vertelde de vermaarde Duitse verkeersdeskundige Leh- ner al aan de gemeente Den Haag dat de railverbindig met Wassenaar en Leiden nooit op geheven had mogen worden. „Een paar jaar uitstel had afstel betekend van de opheffing van de tram in Leiden", zegt NZH- districtschef Leeuwenburgh nu. Achterlijk De verdwijning van de Leidse trams was een laatste stuiptrek king van de jacht op het lokale en regionale railvervoer, die met onderbrekingen bijna een eeuw had geduurd. In de jaren twintig reden 'wilde bussen' van net opgerichte vervoersmaatschap- pijtjes tijdens de spitsuren voor Tram en bus persen zich door de smalle Haarlemmerstraat De bus zou uiteindelijk de concurrentieslag winnen. de tram uit om bij de haltes passagiers op te pikken en zo de rendabele tramlijnen uit te hol len. Dergelijke acties werden uiteindelijk wettelijk verboden. Tijdens de (crisis)jaren dertig wilden de trammaatschappijen af van hun zwakke lijnen bij voorbeeld de NZH-route Lei den/Noordwijk om het hoofd boven water te kunnen houden. Het rijk wist dat toen te voorko men met forse subsidies, maar. het verlangen om van de dure trams af te komen bleef. Behal ve het geld speelde ook het slechte imago van de tram bij publiek en vervoerders een gro te rol. De tram had de naam van een achterlijk, rumoerig vervoermiddel uit het stenen tijdperk van het openbaar ver voer. „Technisch zat er geen ontwikkeling meer in de tram, terwijl de techniek in de bussen juist snel werd verbeterd", zegt H. van der Ruit die voor de NS in Leiden de tram hielp liquide ren. De strijd tegen de tram viel stil tijdens de Tweede Wereldoorlog toen de inmiddels verouderde tramstellen tienduizenden pas sagiers per dag vervoerden. De benzine voor de bussen was snel opgeraakt, omdat het oor- logsmaterieel van de Duitse be zetter brandstof opslorpte. Te gelijkertijd werd ondanks de tij delijke revival van de tram de kiem gelegd voor de definitieve ondergang. „De Nederlandse regering in Londen had het idee dat de Duitsers veel rails had den weggesloopt in Nederland en dat het duur zou zijn om die opnieuw aan te leggen. Er wer den dus voorbereidingen ge troffen voor buslijnen na de oorlog", zegt H. Duparc, hoog leraar in ruste. •foto nico van der horst In de jaren vijftig brandde de strijd tegen de tram dan ook in volle hevigheid los. De grote auto-lobbyist ANWB haalde in de Autokampioen keer op keer uit naar de tram en plaatste on der meer in de kampioen een foto van een tram die in de Breestraat in het nauw raakte. De NS kocht in een hoog tempo de streekvervoerbedrijven op en werkte daar aan het verdwijnen van de railnetten. „In de con currentieslag met de bussen en de auto's was het in het belang van de NS om het imago te ves tigen van een railverbinding als door de bezuinigingen van het rijk. en het onderwijsaanbod verschraalt. Het studiehuis is een stichting die zich bezighoudt met cursus sen voor mensen met weinig opleiding. Twee jaar geleden opende de stichting een nieuw hoofdgebouw aan de Maresin- gel. Bij het studiehuis werken ongeveer 70 mensen. Hoofdoorzaak van de finan ciële problemen is dat de loon kosten en prijsstijgingen forser uitvallen dan de compensatie door het rijk. „Wij krijgen er dan een hoogwaardig vervoermid del. De tram die zich soms door de straten moest wringen, kon alleen maar afbreuk doen aan dat imago", verklaart Duparc. Voor Leiden was het van belang dat begin jaren veertig de heer Burgersdijk, de grote voorvech ter van de tram. bij de NZH uit de directie verdween. Zijn op volgers hadden weinig geloof in het railvervoer en zetten pio niers van een buslijnen-net aan het werk. „Wij reden met een auto door Leiden om te kijken door welke straten de bus zou kunnen en door welke niet. Een beetje primitieve methode, be paald niet wetenschappelijk", vertelt Van der Ruit. In dezelfde jaren had echter ook de basis kunnen worden gelegd voor een modem tramrailsnet. „1956: Op een vergadering van de NZH-hoofddirectie, waar on der meer de krappe materiaal- positie aan de orde komt, wordt de toekomst van het Leidse trambedrijf definitief veilig ge steld. In een convenant tussen de NZH, Provinciale Staten en de Leidsche Gewestraad (die dan opgericht zou zijn) wordt besloten om gelden te reserve ren om het railnet uit te brei den", fantaseert Broekhuis. Als dat was gebeurd dan had Leiden volgens Broekhuis nu de volgende trams gehad. Lijn 1: KlinckenbergLeiden CS Zoeterwoude Rijndijk. Lijn 2: Rhijnsoever Leiden CS Voorschoten NS. Lijn 3: Papenweg Leiden CS Zijlpoort. Lijn 4: StevenshofHooi gracht Boterhuis. Lijn 5: Leidsche Buurt Lei den CS Meerburg (spitslijn). Lijn 10: Station Merenwijk Lammenschans Voorscho- (Met dank aan Emiel Fang- rnann voor de literaire fragmen ten. Dit is het derde deel van een vijfdelige mini-serie over de Blauwe Tram die op 9 november 30 jaar geleden verdween. Het eerste deel stond dinsdag, het tweede deel gisteren in de krant. Zie ook in dit katern de eerste van enkele pagina's met bijdra gen van lezers.) wel 2,3 procent bij, maar alleen al de lonen zijn met 3,5 procent omhoog gegaan", rekende Gre snigt gisteravond voor op een vergadering van de raadscom missie. WD-raadslid G. Bakker vroeg zich af of het studiehuis door onderwijs te verzorgen voor be drijven, niet wat extra geld zou kunnen vangen. Volgens Gre snigt leveren onderwijscontrac ten met het bedrijfsleven echter niet genoeg op. Ook in een ta riefsverhoging voor de cursus Nicolaas liet de startmotor zwoegen, maar er kwam geen leven in het bijna tien jaar oude wagentje. 'Choken meneer!'zei Hannie, 'hij is koud.' Nicolaas gehoorzaamde; hij beefde weer. Zij zag het en zei'Niks aan de hand, even wachten en dan weer proberen. Maar de motor bleef dood. 'God wat nou!' prevelde Nicolaas. Hij hief zijn handen; er zat nog een lichtgrijze inktvlek opz'n wijsvinger, ja, wat nou,'zei Hannie. Ze dacht na. 'Kom De Oegstgeestse schrijver F.B. Hotz laat in het verhaal 'Twijfel' uit de bundel Duis tere jaren (1983) de blauwe tram de rode draad zijn als de auto van de geleerde Ni colaas het laat afweten. Eindelijk kwam de tram. De zwarte wagens dreunden luid op in de beginnende nachtvorst. Hannie zag de vergulde drukletters NIET ROKEN bij de balkondeuren en stapte snel in. Nicolaas volgde. De achterste wagonhelft was vrijwel leeg; voorin zaten zwijgende oude mensen. Ook zij zwegen, maar Nicolaas vond dankbaar dat het goed zitten was naast z'n aardige jonge huishoudster en assistente. Hoewel de tram niet langer naar gepolitoerd beukehout en gepoetst koper rook zoals in zijn jonge jaren - eerder naar carbid - herinnerde hij zich toch z'n ritten in blazer op weg naar het strarui Hij tikte met een nagel op het dof geworden hout van de leuning en dacht: dit heeft bestaan haast zolang ik leef. Een soort valse eeuwigheid. Maar hij had gelezen dat de tram opgeheven zou worden, binnen een jaar'. sen ziet hij niet veel omdat dat klanten afschrikt. De geldnood dreigt nog veel groter te worden als de subsidiekraan inderdaad verder wordt dichtgedraaid. Het Studiehuis krijgt geld van de ge meente, het ministerie van on derwijs en van het Regionaal Bureau Arbeidsvoorziening dat valt onder het ministerie van werkgelegenheid. „Alleen de ge meente houdt zich op dit mo ment aan de afsprakenzei Gresnigt. Het arbeidsbureau dreigt de subsidie van 226.000 gulden te halveren. Adviesraad voor verkeer opgeheven Het gemeentebestuur is van plan de Raad van Advies voor verkeersmaatregelen op te hef fen. Deze raad werd in 1983 in gesteld en bestaat uit deskundi gen en geinteresseerde burgers. Bij de oprichting leefde de ge dachte dat ook niet-leden van de gemeenteraad zich over het verkeersbeleid in Leiden zou den moeten kunnen uitspreken. Onder meer de gehandicapten organisaties hadden een be langrijke stem in deze raad. Nu burgers zelf de weg weten te vinden op het stadhuis en zich vaker rechtsstreeks tot ambtenaren wenden is de ad viesraad overbodig geworden, vindt het college. Bovendien is inmiddels een verkeersspreek- uur ingesteld waar men met klachten terecht kan. Kerkstraat 110a - Oude Wetering Telefoon 01713-16800 Showroom ook op zaterdag geopend

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17