Binnenland Metaalindustrie biedt veel werk Maij-Weggens scherpe kantjes zijn er af Miljoenenschade door illegaal kopiëren software Coalitie tegen bouw koopwoningen Valse nummerborden steeds meer in zwang Woensdag 6 november 1991 13-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (c K VAN DEN HURK PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RALPH KLEINHOUT :au (ANP), Gemeenschappelijke P it (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN KNOV: premie voor krediet omlaag Het Koninklijk Nederlands Ondememersverbond (KNOV) dringt er bij de Tweede Kamer op aan de minimumpremie voor het verzekeren van exportkredieten bij de Nederlandse Credietver- zekering Maatschappij (NCM) te verlagen. Het huidige mini mum van 5.000 gulden is te hoog voor het midden- en kleinbe drijf. De NCM heeft een commerciële doelstelling, maar de over heid stelt zich garant voor kredieten van deze maatschappij voor wat betreft politieke risico's. Het KNOV vindt dat de overheid ook via de NCM een rol kan spelen om export door het midden- en kleinbedrijf te stimuleren. Polygram distribueert Motown Polygram heeft met Motown Record in de Verenigde Staten af gesproken produktie en distributie van Motown-opnames in alle landen buiten de Verenigde Staten te verzorgen. De overeen komst gaat op l januari in. Voor de Verenigde Staten verwierf Polygram vanaf 29 september de exclusieve verkoop en distribu tie van Motown-produkten. Deze overeenkomst wordt echter juridisch aangevochten door MCA, die vóór Polygram de distri butierechten van Motown bezat. Juliana ontvangt eerste kinderzegels Prinses Juliana heeft gisteren de eerste serie kinderpostzegels en ansichtkaarten van PTT Post in ontvangst genomen. De prinses bekeek de zegels en kaarten samen met Sise Karamba en Katy Pyle van de Britse school uit Voorschoten. Onenigheid in COR Volvo Car Binnen de Centrale Ondernemingsraad (cor) van Volvo Car is naar aanleiding van de discussies over de uitvoering van een in grijpende reorganisatie onenigheid ontstaan. Onlangs zijn vier leden van de cor, allen afkomstig uit de fabriek in Bom, na een schorsing niet aan de vergadertafel teruggekeerd. Pogingen om het geschil op te lossen hebben tot nu toe niets opgeleverd. Groot aantal werkloze allochtonen aan de slag Een door de metaalnijverheid opgezet opleidingsfonds blijkt een groot succes. Steeds meer langdurig werklozen in deze bedrijfstak komen via een gerichte scholing aan het werk. Onder hen zijn veel allochtonen. Er zijn inmid dels 1200 mensen geplaatst, van wie 80 procent van bui tenlandse afkomst. Nog eens 700 werklozen volgen op dit moment een opleiding. welke arbeidskrachten de groot ste behoefte bestaat. „In feite worden ze precies geschikt ge maakt voor een bepaalde werk gever", zegt Ties Hagen, be stuurder van de Industriebond FNV. De ondernemingen nemen het geschoolde personeel na de opleiding meteen in vaste dienst. Ze worden betaald vol gens de via de cao voor metaal nijverheid vastgestelde lonen. Hagen: „Deze mensen gaan er fors op vooruit wanneer ze van hun uitkering overgaan naar een gewoon loon. De meeste langdurig werklozen die via de ze regeling aan de slag zijn ge komen, geven zich trouwens al In de metaalnijverheid bestaat sinds enige tijd een door de on dernemingen betaald oplei dingsfonds waaruit projecten worden bekostigd die langdurig werklozen minstens twee jaar zonder betaald werk aan een baan helpen. De werkzoekenden krijgen via dit fonds een zeer gerichte op leiding. Het is geen algemene, brede opleiding maar een scho ling waarmee de betrokkene de handvaardigheden opdoet die specifiek op de aangeboden ba nen zijn afgestemd.Om dit te bereiken, inventariseren de werkgevers voortdurend- aan heel snel op voor verdere oplei dingen." De scholing duurt zes maan den. Of, als dat mogelijk is, nog korter. Doordat er 700 mensen tegelijk in opleiding kunnen zijn dat aantal moet nog groter worden kunnen in de ko mende jaren duizenden langdu rig werklozen voor een baan worden klaargestoomd. De metaalnijverheid, ook wel kleinmetaal genoemd omvat garages en carrosseriebedrijven, elektrotechnische installatiebe drijven, fiets- en bromfietsher stellers, loodgieters-, fitters-, isolatie- en centrale-verwar- mingsbedrijven en goud- en zil versmeden. Het gaat daarbij om bedrijven met in het algemeen hooguit dertig personeelsleden. In de hele metaalnijverheid werken bijna 300.000 mensen. Het succes met de langdurig werklozen heeft er inmiddels toe geleid dat ook projecten zijn opgezet die gedeeltelijk arbeids ongeschikten inzetbaar maken voor bepaalde functies. naiuAAr.*.iD gisteren een amendement aan om de bouw van de extra premie-C-woningen van tafel te krijgen. Het gaat om huizen met een kostprijs van 150.000 tot 190.000 gulden, waarvoor de koper een subsi die van 5.000 gulden ontvangt. Heerma meent dat door de bouw van meer van deze woningen de doorstroming van te goedkoop wonende huurders naar de koopsector wordt bevorderd. Dat is vooral in de grote steden nodig. Daar be staat een tekort aan koopwoningen. CDA en PvdA menen echter dat deze woningen ook wel worden gebouwd zonder subsidie. De regeringspartijen CDA en PvdA gaan niet ak koord met het voornemen van staatssecretaris Heerma (Volkshuisvesting) om in 1992 en 1993 2.500 licht gesubsidieerde koopwoningen pre mie C extra te bouwen. Het geld hiervoor kan volgens hen beter gebruikt worden om een bezui niging op de ouderenhuisvesting of de stadsver nieuwing ongedaan te maken. Bij de behandeling van de begroting volkshuis vesting in de Tweede Kamer kondigde de PvdA DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN Net als haar voorgangster Neelie Smit-Kroes maakte mi nister Hanja Maij-Weggen de afgelopen jaren veel los. De sticker 'Maij Weg(gen) er mee', nog op menig autoruit te zien, spreekt boekdelen. Twee tro penjaren heeft ze er inmiddels op zitten bij verkeer en water staat. Vandaag verdedigt ze in de Tweede Kamer haar begro ting. Waarom het vroeger töch leuker was. Soms, heel even, Iaat ze zich toch weer gaan. Zoals vorige week, toen een vers en volstrekt onervaren kamerlid argeloos door bleef zeuren. Over het stokpaardje van de minister nog wel: de verkeersveiligheid. De bril ging af, de koele blik zocht het slachtoffer en op de bleke huid verscheen een blosje. Waar de 'geachte afgevaardigde' de wijsheid vandaan haalde om de subsi die voor de aanleg van fietspaden te gaan decentralise ren? Wist hij dan niet wat voor ellen de dat in het verle den had gegeven? Dat het geld als sneeuw voor de zon verdween zonder dat er fietsveilige paden voor werden aangelegd. Hij dacht toch niet dat zij het geld 'jolig' aan de gemeenten ging geven? Het slachtoffer, haar partijge noot De Graaf, verbleekte. Een compromis, aangedragen door een toegesneld PvdA-kamerlid, bood redding. Maar ter afron ding klonk toch nog één verma ning van Maij: „Ik moet u echt waarschuwen voor het verhaal van de ezel en de tweede steen". Vluchtweg Toch is ze veranderd. Vroeger waren dit soort botsingen regel, t uitzondering. En vroeger zou haar die hardhandig bijge bracht. Zoals door kamervoor zitter Deetman. die haar de mantel uitveegde omdat ze re gelmatig te laat in de kamer ver scheen voor overleg. Van de kamer en de ambte narij heeft Maij geleerd dat een aardig idee niet één-twee-drie te realiseren valt. Denk aan het 'spitsvignet' en het 'rekening rijden'. En een verhoging van de boetes op zwartrijden (van 25 naar 100 gulden) die zij op een achternamiddag zonder veel overleg wilde invoeren, misluk te jammerlijk. Het heeft een jaar geduurd voordat kamer, kan tonrechters en zwartrijders wis ten waar ze aan toe waren. En voordat Maij „Ik trek een klein boetekleedje aan" haar les geleerd had. Op zijn beurt heeft de voorlich ting van het ministerie de publi-- citeitsdrang van Maij moeten indammen. Ze ge droeg zich het eer ste jaar op het mi nisterie of zij iedere dag zeehondjes moest redden, hoe wel ze dat met een ontroerende publi citeitscampagne in het «Europees Parle- ment al voor elkaar had gekregen. De roddeljournalist Stan Huygen van De Telegraaf werd het eens te gortig. Haar per soonlijke woordvoerder Mijnten stuurde hem namens de minis ter ooit een foto van Maij met de Antilliaanse premier Liberia- Peters. Of dit aardige plaatje in de krant kon, want zo schreef hij zij nadden samen op de zelfde Christelijke Kweekschool gezeten. 'Ik heb in al die tijden heel veel meegemaakt, maar deze vorm van public-relations door een minister was wel heel ongewoon', schreef Huygen la ter. Hij drukte als wraak de foto af mét begeleidende brief van Mijnten. Het doorkijkje kwam des te ongelukkiger uit omdat de mi nister twee dagen daarvoor Maij biedt slachtoffer nu steeds vluchtweg i hebben doorgejaagd tot haar De Volkskrant nog had beweerd prooi met de rug tegen de muur stond. Tegenwoordig biedt ze haar slachtoffer een vluchtweg. In twee jaar tijd heeft de voor malige europarlementariër voor het CDA de Haagse werkelijk heid leren kennen. Soms werd dat ze alleen op haar beleid be oordeeld wilde worden. „Al dat gedoe rond mijn persoon is ver velend, lastig." Wat haar overi gens ook niet verhinderde aan het damesweekblad Libelle openhartig te vertellen dat ze toch eigenlijk altijd stilletjes ge hoopt had op een groot gezin, het liefst met tweelingen... Het was tenslotte premier Lubbers die haar vorig jaar zo mer definitief op de knieën dwong. De kritiek op enkele 'zwakke' bewindslieden was groot. Maij behoorde daarbij en haar werd te verstaan gegeven dat het nu uit moest zijn met het weerbarstige gedrag. De mi nister capituleerde. Al had ze natuurlijk eigenlijk wel gelijk, vond ze: „Als je niet lief en voorzichtig begint, maar er meteen stevig tegenaan gaat, tsja, dan geeft dat aanleiding voor wat heen en weer geruzie." Stabieler Maar het gaat beter. Een amb tenaar die veel met haar te ma ken heeft: „De minister lijkt haar stek gevonden te hebben. Het is allemaal wat rustiger en stabieler geworden. Ze zit ook meer in de materie." Dat laatste verklaart veel: in het begin was haar grote onzekerheid op het haar onbekende beleidsterrein oorzaak van veel ruzies, ook met haar naaste medewerkers. Ook het beleid moet nu han den en voeten krijgen. De fase van plannen maken en dikke nota's schrijven is voorbij, zo laat de minister in haar inlei ding op begroting voor 1992 weten. De schop in de grond, is het motto. Maar zo vlot gaat het niet. De verkeers- en vervoer plannen zijn door de kamer ge loodst. maar de uitvoering loopt nog lang niet op rolletjes. Een groot obstakel is de fi nanciering. Nu spitsvignet en rekeningrijden voorlopig van de baan zijn, wil Maij via tolheffing het autoverkeer indammen en geld verdienen voor haar ambi tieuze plannen. Maar ook zij weet dat CDA en PvdA forse be denkingen hebben tegen tolhef fing, alleen al vanwege het ge vaar van meer sluipverkeer in de Randstad. Bovendien kosten de plannen meer dan geraamd. Er is nu al zo'n tien miljard gulden te wei nig. Premier Lubbers heeft haar een reddende hand toegestoken door de extra aardgasbaten van af 1995 te bestemmen voor de nieuwe Betuwespoorlijn van Rotterdam naar Duitsland en de hogesnelheidslijn (HSL) van Amsterdam naar Parijs. Maar dat is niet genoeg. En of private financiers (zoals pensioenfond sen) willen meebetalen aan tol- tunnels, is nog een groot vraag teken. Maij is er dus nog lang niet. Maar succesjes zijn er ook: het openbaar vervoer mag zich voor het eerst sinds jaren weer ver heugen in serieuze aandacht. Maij mag nog steeds graag on bescheiden pronken met be scheiden succesjes. En ze kan nog steeds erg bot reageren. Maar de scherpste kantjes zijn er af. Dat is voor collega-minis ters, kamerleden en ambtena ren een grote opluchting, maar jammer voor de journalisten. Verkeer en Waterstaat wordt Een Haagse politieman helpt zijn collega's op het droge, nadat zij in een rubberboot hebben proefgevaren in de Hofvijver. Komende zaterdag zal het Binnenhof in verband met het bezoek van de Amerikaanse pre sident Bush ook vanaf het water streng worden bewaakt. foto anp Experiment met methadon in Amsterdam Het rijden met valse kenteken platen is niet voorbehouden aan professionele criminelen. Steeds meer gewone burgers zien het als sport om op deze manier onder boetes uit te ko men, om onverzekerd rond te kunnen rijden of om de motor rijtuigenbelasting te ontduiken. Regelmatig komen de mede werkers van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) en Justi tie foto's tegen van auto's waar van het nummer niet te vinden is in de registratie. Volgens een raming zou het zelfs gaan om 100.000 tot 200.000 auto's. Het is bijna een volkssport, zegt plaatsvervangend directeur J.A.F. van der Bruggen van de RDW. Nu is er nog nauwelijks con trole op deze vorm van fraude. Nummerborden zijn vrij te ver krijgen bij autoshops. Er zijn le gio manieren om de borden te vervalsen. Van der Bruggen: „We komen kentekens tegen waarvan bijvoorbeeld maar één letter in het echte nummer is veranderd. Dat is een heel sim pele vorm. Of je neemt een nummer dat je toevallig op het autokerkhof hebt zien liggen, of zelf verzonnen hebt. Het ge beurt ook dat mensen een be staand nummer nemen van ie mand die ze toevallig zien rij den." Voor de automobilist wiens nummerbord is gekopieerd, kunnen de gevolgen groot zijn. Hij of zij loopt het risico bekeu ringen te krijgen voor overtre dingen die de 'dubbelganger' heeft begaan. Dat komt regel matig voor. „Die brave automo bilist heeft dan een probleem. Hij zal als verdachte zijn on schuld moeten bewijzen. Maar het kan ook veel ernstiger zijn. Het is wel gebeurd dat iemand werd aangehouden omdat een voertuig met' zijn nummer na een ongeval was doorgereden", zegt Van der Bruggen. Tot dusver is weinig aan het euvel gedaan. Alleen als de frau derende automobilist wordt aangehouden en zijn papieren nauwkeurig worden gecontro leerd, kan hij tegen de lamp lo pen. Controle is geen eenvoudi ge zaak. Van der Bruggen: „De verleiding van mensen om uit die registratie te blijven, wordt steeds groter. Zeker met even tuele tolheffing of rekeningrij den in verschiet". De rijksdienst houdt zich al geruime tijd bezig met het ont werpen van een nieuw systeem. De organisatie denkt aan een identificatienummer voor iede re kentekenplaat. Verder wor den er maximaal twee platen per voertuig uitgegeven. De klant moet zich dan legitimeren en het kentekenbewijs overleg gen. Ook wordt er een controle ingebouwd waardoor de politie bij aanhouding onmiddellijk kan zien of de juiste plaat op de auto zit. AMSTERDAM ANP De Amsterdamse GG&GD neemt sinds een half jaar een proef met de verstrekking van injecteerbare methadon aan een groep van zes zwaar ver slaafden. Volgens het hoofd van de drugsafdeling G. van Brussel gaat het om mensen die volle dig zijn vastgelopen in het hulp verleningscircuit. Deze verslaafden kampen met psychiatrische problemen of lijden aan aids. Ze dreigen in onmenselijke situaties te belan den. aldus Van Brussel. „De in jecteerbare methadon neemt de onrust en agitatie weg en laat de mensen weer tot zichzelf ko men." De proef is volgens hem te vergelijken met de experi mentele morfineverstrekking die eind 1983, begin 1984 plaatsvond aan een groep van veertig 'verslaafden. Morfine is duurder dan methadon. De in jecteerbare methadon is weer duurder 4.000 gulden per jaar per verslaafde d.in de 'drinkbare' methadon, die wordt gemaakt met limonadesi roop en conserveringsmiddel. Die kost jaarlijks 350 gulden per verslaafde. Vanwpge de beperkte finan ciële armslag van de GG&GD blijft het experiment voorlopig beperkt. De bedoeling is om in de toekomst 5 procent van de intraveneuze druggebruikers in de hoofdstad die er het slechtst aan toe zijn, methadonspuiten te geven. Eerste strafzaak in computercriminaliteit ALMELO GPD Het illegaal kopiëren van software programma's kan een miljoenenschade tot gevolg hebben en „is toch bijna net zo vanzelfsprekend geworden als het begaan van snelheidsovertredingen". Dat zei officier van justitie Oosterhof gisteren voor de rechtbank in Almelo. Voor het eerst diende daar een strafzaak tegen een man die zich schuldig heeft gemaakt aan het op grote schaal illegaal ko piëren en aanbieden van software-pakketten. Justitie eiste toch slechts zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf en een boete van 5000 gulden. Oosterhof zei dat hij „als het een grotere zaak betrof, zeker een onvoorwaardelijke gevangenisstraf zou hebben geëist." De verdachte, een 23-jarige Almeloër, bood via een zogeheten bulletinboard een groot aantal ille gale computerprogramma's aan. De politie nam 6163 programma's bij de man in beslag. Softwareproducenten zijn nogal terughoudend in het doen van aangifte. In het geval van de Al meloër werd het hen echter te dol. Bekende be drijven als WordPerfect, Microsoft, Autodesk, Kluwer Datalex, Wesson Intél, Soblogie Cham paign USA en Lucasfilm Games meldden zijn praktijken bij de politie. De softwarehuizen hebben de theoretische schade berekend op 5,2 miljoen gulden. Bij dit bedrag wordt er van uitgegaan dat alle klanten van de illegale kopieerder het authentieke pro gramma zouden hebben aangeschaft. Bij de man stonden drie in serie geschakelde personal computers, twee modems en een kast met een groot aantal diskettes. Hij had 322 gere gistreerde klanten. De verdachte noemde zijn ac tiviteiten „een spel van halen en brengen, dat heel gemakkelijk, uitnodigend en fascinerend is". De officier van justitie noemde hem een hob byist, die in zijn enthousiasme veel en veel te ver was gegaan. „De man heeft op bedrijfsmatige wij ze inbreuk gemaakt op het auteursrecht van de softwareproducen ten. Uitspraak 12 november.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4