Binnenland Kamer is tegen plan fouillering 'Veel mooie woorden, maar geen maatregelen' Voorwaarde voor herstel koppeling niet haalbaar 'Twintig procent vis illegaal gevangen' Gemeentelijke tarieven dit jaar fors omhoog Actie tegen bespuiten van groenten Woensdag 6 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: W1M ENTIUS Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Etiket op gevaarlijke stoffen Met ingang van 1 januari mogen gevaarlijke stoffen alleen nog worden verkocht als op de verpakking een waarschuwingsetiket voorkomt. Deze wettelijke verplichting wordt van kracht voor al le hobby- en huishoudelijke chemicaliën, alsmede voor fotoche- micaliën en middelen voor industriële doeleinden. Het ministe rie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft deze verplich ting gisteren bekendgemaakt. De etiketten van verf, oplosmid delen, lijm en drukinkt moeten op dit moment al zijn voorzien van een waarschuwing. Asielzoekers in hongerstaking Vijftien Vietnamese asielzoekers in het asielzoekerscentrum in Amersfoort zijn vandaag een hongerstaking voor onbepaalde tijd begonnen. Zij willen daarmee protesteren tegen het asiel zoekersbeleid van justitie en hun dreigende uitzetting naar Tsjecho-Slowakije. Volgens de woordvoerder van de groep hon gerstakers is het uitzicht van uit Oost-Europa gevluchte Vietna- mezen vrijwel hopeloos. Zij komen in Nederland niet in aan merking voor de vluchtelingenstatus of een andere verblijfstitel. Ook voor de groep in Amersfoort is uitzetting naar Tsjecho-Slo wakije, waaruit de Vietnamezen zijn gevlucht, uitermate waar schijnlijk. In Tsjecho-Slowakije wacht hen volgens een woord voerder „de nodige discriminatie door de politie en de bevol king, met name de skinheads". CDA bezuinigt op eigen jongeren De christen-democratische jongerenorganisatie CDJA is woe dend op 'moederpartij' CDA, die plotseling de bijdrage voor 1992 met 30.000 gulden heeft verlaagd. Volgens het CDJA is er niet bijgezegd waarom, maar zelf menen de jongeren dat de kri tische opstelling van hun organisatie niet wordt gewaardeerd. De korting is opmerkelijk, omdat het CDA voor het eigen perso neel en de automatisering voor de komende vier jaar 600.000 ex tra uittrekt. 'Quimpo kreeg geen pas aangeboden' Minister Dales van binnenlandse zaken houdt vol dat de BVD en de CIA geen paspoort hebben aangeboden aan de Filipijnse asielzoeker Quimpo in ruil voor informatie. De kamerleden Dijk stal (WD), Wülems (Groen Links) en Scheltema (D66) voelden de minister daarover gisteren in de Tweede Kamer aan de tand. Volgens hen had de minister de kamer vorige week verkeerd in gelicht over de affaire-Quimpo. Zij menen dat uit video-opna men, die de Vara in het geheim heeft gemaakt van gesprekken tussen Quimpo en agenten van BVD en CIA, zonneklaar blijkt dat wel sprake is van het aanbod van een paspoort, in ruil voor informatie. Bijna miljard sigaretten meer gerookt Vorig jaar zijn in Nederland 17,3 miljard sigaretten gerookt, bij na een miljard meer dan in 1989. Het gebruik van kerftabak ciën) heeft de Kamer deze cijfers verstrekt naar aanleiding van het wetsvoorstel om de accijns op sigaretten en shag de komen de drie jaar in stappen op te trekken. Het kabinet denkt daarmee blijvend 500 miljoen gulden extra binnen te krijgen. 'Voorstellen gaan veel te ver' AMSTERDAM GPD-ANP Een meerderheid in de Tweede Kamer is tegen het plan van minister Hirsch Ballin van justitie om opsporings ambtenaren ruimere bevoegdheden te geven om te fouik leren. Van de grote fracties weet Hirsch Ballin zich alleen verzekerd van de steun van het CDA. Hij slaagde er gis teravond niet in de bezwaren van PvdA, WD en D66 weg te nemen. Die vinden dat de voorstellen veel te ver gaan. verdachten die een valse naam opgeven, zich de laatste jaren in toenemende mate voordoet. In de drie grote steden Am sterdam, Rotterdam en Den Haag bij voorbeeld kunnen per jaar 65.000 processen-verbaal wegens zwartrijden niet verder worden verwerkt omdat ach teraf blijkt dat een valse naam is opgegeven. Bij fouillering gaat het om een „volstrekt legitiem dwangmid del", aldus Hirsch Ballin. „Van Hirsch Ballin wil dat opspo ringsambtenaren de bevoegd heid krijgen verdachten die wei geren hun naam te noemen of een valse naam opgeven, op straat te fouilleren om hun identiteit te achterhalen. Daar bij kan het onder meer gaan om zwartrijders. Volgens de minis ter is dit dwangmiddel hard no dig omdat het verschijnsel van i verdachte en van een verdachte mag worden ver wacht dat hij met open vizier strijdt. Op de burger mst in het algemeen de plicht in te gaan op een verzoek van een orgaan van de overheid zich met naam en toenaam bekend te maken." D66 vreest dat als gevolg van het voorstel van de minister op sporingsambtenaren geneigd zullen zijn om eerst te fouilleren en dan pas na te denken, in plaats van andersom. De rechtsbescherming van de bur ger die kleine overtredingen pleegt, zou er te veel door wor den aangetast. WD en PvdA de len die vrees, zodat er een Ka mermeerderheid tegen de ver ruiming van de fouilleringsmo gelijkheden is. Te veel uitkeringsgerechtigden ZOETTRMEER ANP De doelstelling om het aantal aaw- en wao-uitkeringen terug te dringen tot het niveau van eind 1989 (758.000) zal in 1994 niet worden gehaald. Dat voor spelde het secretariaat van de arbeidsongeschiktheidsfondsen gisteren. Daarmee staat de be lofte dat volledige koppeling tussen lonen en uitkeringen wordt hersteld indien de norm van 86 uitkeringen op honderd werkenden wordt gehaald in deze kabinetsperiode nog steeds op de tocht. Zelfs bij de meest .optimisti sche veronderstelling levert 1992 nog 815.000 aaw- en wao- uitkeringen op. In 1993 stabili seert dat aantal zich en pas in 1994 treedt voor het eerst in ja ren een verlaging op tot 808.000. Dat effect is onder meer het gevolg van meer gedeeltelijke arbeidsongeschiktheidsuitke ringen (aanpassing van het be grip passende arbeid treft 30 procent van de mensen die nu nog volledig arbeidsongeschikt worden verklaard) en van een terugloop van het aantal nieuwe toekenningen met 5 procent (afschrikeffect). Tenslotte wordt geraamd dat als gevolg van an dere maatregelen (bonus-ma lus, enzovoort) per jaar 10.000 minder nieuwe arbeidsonge schiktheidsuitkeringen worden toegekend. Bij meer pessimistische voor onderstellingen blijft het aantal arbeidsongeschiktheidsuitke ringen nog groeien van 819.000 in 1992 tot 841.000 in 1994. Ver geleken met ongewijzigd beleid zijn er in de optimistische vari ant in 1994 61.000 volle uitke ringen minder en in de pesse- mistische 28.000. Het secretariaat van de ar beidsongeschiktheidsfondsen maakt deze ramingen met een flinke slag om de arm. Wel staat vast dat de stabilisatie en uit eindelijk daling van het aantal arbeidsongeschikten in de opti mistische variant nog geflat teerd is door twee incidentele factoren. Zo komen er volgend jaar tweeduizend minder ABP-ver- zekerden (ambtenaren, onder wijspersoneel) voor een uitke ring in aanmerking in verband met een vervroegde keuring. Verder komen er minder (ex- )zelfctandigen en studenten in aanmerking voor een arbeids ongeschiktheidsuitkering door dat zij in in de jaren voor de ar beidsongeschiktheid intrad geen of te weinig inkomen had den. Het gaat daarbij in 1994 om 9.300 uitkeringen minder, inclusief 5800 zelfstandigen zonder uitkeringsrecht. ïelfs de Haagse politie moest gisteren een gulden tol betalen om op het" Binnenhof te kunnen surveilleren. Op dezeïudieke wijze voerde de stichting Pro-Auto gistermiddag actie tegen de tolplannen van minister Maij-Weggen. foto anp ruud hoff RUSWUK ANP Naar schatting 20 procent van de vis die op de Nederlandse visafslagen wordt aangevoerd, is illegaal gevangen. Jaarlijks is daar een bedrag van tenminste 150 miljoen gulden mee ge moeid. Tot deze schatting komt het Amsterdamse adviesbureau Felix Co. Het bureau, dat de stuur groep Biesheuvel bijstaat bij het ontwikkelen van een plan om de overschrijdingen van de vangstquota te beteugelen, ba seert zich op gesprekken met visserijorganisaties en op analy ses van beschikbare cijfers. Het bureau doet een aantal suggesties om een eind te ma ken aan de vangstoverschrijdin gen. Zo moet het visserijbe drijfsleven de overheid de ga rantie geven dat het zich aan de gemaakte afspraken zal hou den. Daarnaast moet de aan voer van vis over het hele jaar worden gespreid zodat een sta bielere marktprijs ontstaat. In de sector moet de overtuiging ontstaan dat zakelijke overwe gingen en fatsoenlijk koopman schap zijn te combineren. AMSTERDAM een voorgedeukte taxi van kunstenaar Wim T. Schippers, die als kunstwerk heeft rondgereden, hangt sinds gisteren voor de Oude Kerk van Delft. Het taxi-kunstwerk maakt deel uit van een grote manifestatie van mo derne kunst die wordt gehouden in het Prinsenhof-museum, dat voor de kerk staat. foto anp cor out Huurders zijn dit jaar gemid deld 15 procent duurder uit voor gemeentelijke belastingen en heffingen voor huishoudens. Zij betalen gemiddeld 365 gul den per jaar. Voor eigenaar-be woners zijn de tarieven ten op zichte van 1990 met 8,5 procent gestegen naar gemiddeld 575 gulden per jaar. Dit leiden Kon- sumenten Kontakt (KK) en het secretariaat voor uitkeringsge rechtigden en ouderen van de FNV af uit een onderzoek waar aan 193 gemeenten hebben meegewerkt. De uitkomsten zijn vanmorgen gepresenteerd in Amsterdam. Dit jaar hebben naar schat ting 160.000 huishoudens geen kwijtschelding gekregen van af valstoffenheffing en rioolrecht. Voor huurders komt dat neer op een verlies aan inkomen van 260 gulden. Gecombineerd met de stij gende tarieven spreken KK en FNV van een „aanzienlijk inko mensverlies" voor huishoudens Voorzitter ABOP noemt onderwijsbegroting propaganda AMSTERDAM REMCO POLS ANP-VERSLAGGEVER De onderwijsbegroting van minister Ritzen en staatssecretaris Wallage „nadert de grens van propaganda". De bewindslieden „wijden veel mooie woorden aan de positie van de leraar, maar met concrete maatregelen komen zij niet". Die kritiek uit Ella Vogelaar aan de vooravond van de behandeling van de begroting volgende week in de Tweede kamer. Zij is voorzitter van de grootste onderwijsbond, de Algemene Bond van Onderwijs Personeel (ABOP). Wij willen wél, maar het wordt interessant waar het geld vandaan komt, antwoordt Vogelaar op de vraag of ook de onderwijsbonden een tweede „convenant over het leraarschap" zouden willen sluiten. In 1990 trokken Ritzen en Wallage struc tureel 300 miljoen gulden uit voor zo'n afspraak met de bonden. Wallage liet zich onlangs ontval len een vervolg op de afspraak te willen maken. De ABOP heeft echter nog geen uitnodiging ge kregen. De bond vindt dat niet zo verwonderlijk, maakt Vogelaar duidelijk. De verbetering van de positie van de leraar is een van de centrale punten in de onderwijsbegroting voor 1992. In de uitwerking komen Ritzen en Wallage echter niet verder dan het opsommen van oude afspraken. „Niks nieuws. Geen middelen." Vandaar dat zij spreekt van propaganda. Een voorbeeld: dat de jonge leraren, de zogeheten „Na-hossers", ach teraf extra geld krijgen, hebben de bewindslieden nu al drie keer verteld. Vogelaar: „Zo kan ik het Ella Vogelaar: „Er is nog altijd geen alternatief voor het niet doorgaan van de korting op de lesgelden". foto anp »cor out ook. Elk half jaar suggereren dat je weer wat aan die positieverbetering dqet." „Ze doen hun best, maar de marges zijn bijzon der smal", is haar oordeel over de twee PvdA-be- windslieden, ruim twee jaar na hun aantreden. Anders dan onder oud-minister Deetman is er bijvoorbeeld nog geen directe ingreep als een for matiekorting, waarbij de klassen groter worden, geweest. Maar na een hoopvol begin bemerkt zij nu stagnatie. Zelf hebben Ritzen en Wallage wei nig nieuws meer te bieden en tegelijkertijd komt het kabinet met maatregelen die ook de leraar di rect merkt. Vogelaar wijst op de inkomensontwikkeling voor de ambtenaren, de plannen met de wacht gelden en de maatregelen rond wao en ziekte. Zij vraagt zich ook af hoelang een „ordinaire forma tiekorting" nog kan uitblijven. De fracties van PvdA en CDA in de Tweede Kamer wijzen de aan gekondigde lesgeldverhoging af, maar hebben de alternatieve invulling voor een bedrag van 85 mil joen gulden nog niet gevonden. Een formatiekor ting zou een „trendbreuk" zijn, luidt het drei gend. „Het wordt spannend op dat punt." De ABOP en de andere onderwijsbonden haak ten voor de zomer af toen werd gesproken over de nieuwe opheffingsnormen. De normen zelf vormden voor de ABOP overigens niet het strui kelblok bij de onderhandeling over de sluiting van straks ruim duizend basisscholen, stelt Voge laar. „Geïsoleerd hadden wii daar misschien nog wel ja tegen gezegd. Maar de bewindslieden wa ren niet bereid financiële toezeggingen te doen." Het commentaar van Wallage op het afhaken van de ABOP en de andere onderwijsbonden, voor de zomer, bij deze onderhandelingen, noemt zij „gemakkelijk en goedkoop". De staats secretaris zei op een persconferentie dat de bon den alleen willen praten als hij geld heeft te ver geven. „De grens was voor ons dat wij niet gecon fronteerd wilden worden met nieuwe bezuinigin gen." Na de zomer liepen de ABOP en de andere on derwijsbonden aanvankelijk weer weg, ditmaal bij de onderhandelingen over het nieuwe fonds voor de vergoeding aan scholen voor de vervan ging van leraren bij ziekte. Geen bedrijfsongeluk- je, zegt de voorzitter, maar ook geen gevolg van een andere opstelling. Ze zei het al: „De marges zijn bijzonder smal, daar loop je dus steeds tegen aan." De ABOP is blij dat de aangekondigde lesgeld verhoging van tafel is, zegt Vogelaar over de on derwijsbegroting. Maar de aangekondigde verla ging van de wachtgelden voor werkloze ambtena ren staat er nog op. „Deze verslechtering kan zo niet", zegt Vogelaar over deze ingreep die vooral de leraren zal treffen. Jaarlijks betaalt de overheid 1,3 miljard aan wachtgelden voor werkloze amb ténaren. Daarvan gaat 900 miljoen naar het on derwijs. De wachtgelden zijn te hoog als we ze vergelij ken met de uitkeringen in het bedrijfsleven, luidt het argument van het kabinet. „Het is meten met twee maten", zegt Vogelaar daar op terug. „Aan de ene kant zegt net kabinet: we willen vergelijk bare uitkeringen. Maar aan de andere kant, als wij zeggen: we willen dezelfde loonruimte als in het bedrijfsleven, is het antwoord doodleuk: 3 procent, dat is het. Dat gaat natuurlijk niet." Zoektocht naar containers bij Schiermonnikoog SCHIERMONNIKOOG GPD-ANP Op de Noordzee bij Schiermon nikoog is een zoekactie gaande naar zeventien containers die gistermiddag tijdens een storm van het dek van een Brazilaans vrachtschip zijn gespoeld. Vier bevatten een giftige lading. De meeste containers zijn ge vuld met malt en zijn meteen naar de bodem gezonken. Des ondanks heeft het Kustwacht centrum meteen een waarschu wing aan de scheepvaart in dit gebied laten uitgaan, omdat drijvende containers gevaar kunnen opleveren voor passe rende schepen. Aanvankelijk leek het erop dat de drijvende containers naar Schiermonni koog en Ameland koersten. Het schip, de Intre Pedro, dat op weg was naar Lissabon, voer op dat moment ongeveer twin tig kilometer uit de Noordzee kust van Schiermonnikoog, in de drukke scheepsvaart route. met een minimuminkomen. Dat zal de komende jaren alleen maar toenemen. Huurders zijn in 1995 gemiddeld 450 gulden per jaar kwijt aan afvalstoffen heffing, rioolrecht en onroe- rend-goedbelasting. Eigenaar bewoners van huizen met een waarde van 100.000 gulden kunnen rekenen op 700 gulden per jaar. KK en FNV vrezen dat het aantal kwijtscheldingen nog verder zal afnemen als de normbedragen voor kwijtschel ding worden verhoogd. De afvalstoffenheffing is dit jaar het meest gestegen: 30 pro cent tegen gemiddeld 14 pro cent bij het rioolrecht. De tarie ven voor onroerend-goedbelas- ting bleven voor eigenaren in bijna de helft van de gemeenten gelijk ten opzichte van 1990 of gingen omlaag. Huurders in Oegstgeest zijn met totale kosten van 620 gul den per jaar het duurst uit; in Ermelo daarentegen bedragen de totale kosten slechts 173 gul den. UTRECHT ANP Milieu- en consumentenor ganisaties zijn gisteren be gonnen met een landelijke actie tegen het overmatige gebruik van bestrijdingsmid delen in de groententeelt. De actie is bedoeld om consu menten te stimuleren voort aan biologisch geteelde pro- dukten te kopen. Volgens de organisaties die aan de actie deelnemen, ligt de verantwoordelijkheid voor de dreigende achteruitgang van natuur en milieu niet al leen bij de boeren. Zij heb ben slechts voldaan aan de vraag vanuit de samenleving zoveel mogelijk te produce ren tegen zo laag mogelijke prijzen. Ook consumenten en detailhandel moeten hun steentje bijdragen, zodat de boer de kans krijgt milieu vriendelijker te werk te gaan, aldus de organisaties. De actie is een vervolg op de vorig jaar gehouden cam pagne tegen de aardappel teelt, maar heeft een wat bre der karalcter. Zo wordt de consument gewezen op het bestaan van milieuvriende lijk geteelde uien en worte len. Om dat te benadrukken, is het winkelende publiek gisteren op diverse plaatsen in het land onthaald op huts pot. gemaakt van onbespo ten aardappelen, uien en wortelen. De Nederlandse land- en tuinbouw gebruikt jaarlijks circa 18 miljoen kilo bestrij dingsmiddelen en is daar mee veruit de grootste ge bruiker in de Europese Ge meenschap. De overheid streeft er naar het gebruik van bestrijdingsmiddelen in het jaar 2000 met de helft te verminderen. Het landbouw bedrijfsleven onderschrijft dat streven, maar vindt dat de overheid te traag is met de toelating van minder schadelijke bestrijdingsmid delen. Bovag wil einde rijbewijs-toerisme Het aantal Nederlanders dat naar de Nederlandse Antillen afreist om zijn rijbewijs te halen stijgt sterk. Bij het werven van gegadigden voor een rij-oplei- ding op de Antillen worden „agressieve" methoden niet ge schuwd. De Bovag (Bond van garagehouders) stelt dat in een gisteren gepubliceerde brief aan minister Maij (verkeer) en de Tweede Kamer. De organisatie spreekt van een „potentieel ver- keersgevaarlijke situatie", om dat de rij-opleiding op de Antil len weinig voorstelt. Ze doet een „dringend beroep" op de minister om „passende maatre gelen" te nemen. Uit gegevens van de Rijks dienst voor het Wegverkeer leidt de Bovag af dat van 1 tot 29 ok tober op Curacao 75 rijbewijzen zijn gehaald, die nog dezelfde maand zijn omgewisseld voor een Nederlands exemplaar.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3