Feiten Captain Bob: geliefd en gehaat Martelarenplein ten prooi aan taalstrijd mirror Woensdag 6 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRIES DETMAR Eindelijk akkoord over grootscheepse restauratie Het Martelarenplein in Brussel, strijdtoneel van Vlamingen en Walen. foto opd roland de bruin BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT De argeloze voorbijganger heeft alleen oog voor de desolate staat waarin de paleizen verke ren. Het mooie oude plein, ver scholen aan het eind van een klein zijstraatje van Brussels drukste winkelpromenade, ligt er verwaarloosd bij. De gebou wen zien er verveloos uit. De symmetrie van de architectuur wordt in het midden doorbro ken door een pompeus monu ment. Het verval heeft een ongewoon dramatische lading. Dit is de plaats waar België de martela ren van haar revolutie eert. Aan de voet van de zuil liggen ze be graven, 466 helden in totaal, ge vallen in 1830 in de strijd tegen de Noordelijke Nederlanden die België haar onafhankelijkheid opleverde. Ze moeten zich de afgelopen 30 jaar collectief in hun crypte hebben omgedraaid. Want hun nazaten lieten het 'Martelarenplein/Place des Martyrs' liever verrotten èn in storten, dan concessies te doen in een door de taal tegenstellin gen overwoekerde ruzie over de renovatie. De scène, vorige week woens dag, was typerend. Johan Sau- wens, minister van openbare werken in het gewest Vlaande ren, spreekt bij het leggen van de eerste steen van het renova tieproject. Er is nauwelijks pu bliek, want de Brusselaren zijn cynisch geworden: sinds 1963 beloven politici dat het plein zal worden opgeknapt, maar daar komt nooit wat van terecht. In de groep staat een vrouw, die Sauwens onderbreekt: „En fran cais, en francais", eist zij wan neer de minister in het Vlaams het woord voert. De politie voert haar weg, „een smeris in burger, met een lange zwartleren mantel van het Ge- stapo-genre", zal de anders zo deftige krant Le Soir de Franco phone woede de vrije loop la ten. Terwijl nog twee agenten toesnellen, praat de vrouw door: „Die pronkende Vlamingen moeten eens begrijpen dat ze hier niet thuis horen, het is noch hun plein noch hun stad. Dit plein is van de Franstaligen. Waar is de democratie? Dit is het plein van de revolutie, van het verzet. Spreek verdomme Frans." Het is geen toevallig protest. Op een moment dat de taaltegen- stellingen in de Belgische poli tiek weer in alle hevigheid op laaien, veroveren de Vlamingen het plein van een revolutie die een 'Ongeluksland' opleverde. Symmetrie De geschiedenis van het Marte larenplein is het verdriet van België. De architect Claude Fis- co legde het in 1775 aan op de plaats waar tot dan toe de Brus selse lakenwevers hun waren kwamen drogen en bleken. Het ontwerp is een prachtig staaltje van neo-classicistische pleinar chitectuur uit de Oostenrijkse tijd. Er is een perfecte symme trie tussen de paleizen aan noord- en zuidzijde; elk detail, zuiltje, krjjl of raampje, is ver zorgd. Oude foto's tonen ook nog twee tuintjes, omzoomd door heg gen, aan weerszijden van het plein. Jarenlang was dit de. woonplaats van de gegoede burgerij. Ooit werd hier tele foonnummer één geïnstalleerd. In het eveneens door Fisco ont worpen Park van Brussel kwam het in september 1830 tot schermutselingen tussen het Nederlandse garnizoen en Bel gische rebellen. Er vielen scho ten, en doden, en het Sint-Mi- chielsplein werd omgedoopt tot Place des Martyrs. Hier vonden de gevallen helden een gedenk waardige laatste rustplaats. De overlevering wil dat de revo lutie tegen Nederland hoofdza kelijk een aangelegenheid was van de Franstalige aristocratie, van heren die getooid met hoge hoeden en te paard gezeten uit Luik waren gekomen om hun revolutie te maken. De Fransta lige geschiedschrijving over het Martelarenplein stokt bij de ver melding dat 466 opstandigelin- gen de dood vonden. De Vlaamstalige brochures zijn nauwkeuriger: er sneuvelden 123 Walen, 183 Brusselaren, 132 Vlamingen en 28 buitenlanders voor de nieuwe staat. Verscheurd Sinds 1963 symboliseert het Martelarenplein de verscheurd heid van het land. Op dat mo ment worden de eerste plannen gesmeed om de bouwvallige ge bouwen aan het plein op te knappen. De tuinen hebben dan al plaats moeten maken voor kasseien, de paleizen huis vesten taveernes en boekhan dels. De renovatie-voornemens val len echter ten prooi aan de snel in bitterheid toenemende taal strijd, tussen de machtige Fran se minderheid die altijd aan de touwtjes heeft getrokken, en de Vlaamse meerderheid, die haar taal en zelfbewustzijn ontdekt. Het industrieel aan lager wal ge raakte Wallonië heeft het geld niet meer voor de herstelwerk zaamheden. Maar het verzet zich heftig tegen het idee dat de Vlaamse deelregering gehuis vest zal worden aan 'haar' plein. De stad Brussel, een Vlaamse stad gedomineerd door Fran sen, zet de Vlaamse deelrege ring de voet dwars door het plein aan te wijzen voor dure woningen. Het compromis laat jaren op zich wachten, maar uiteindelijk neemt de Vlaamse deelregering de paleizen in, en beloven de Walen het theater op te knap pen. Er komt zelfs huisvesting, beschikbaar voor wie snel, maar boven alles rijk is. Want het her stel van de ruïne kost 650 mil joen gulden. De martelgang lijkt ten einde: in 1994 moet het af zijn. Van het oorspronkelijke plein zullen dan alleen nog de gevels staan, zoals ook de staat België waarvoor de helden sneuvelden, nog slechts een facade is voor taalgemeen schappen. De geschiedenis van het plein eert martelaren zon der zaak. mm daily Group Newspapers. De Mirror Group, een zestal kranten met als pronkstuk The Daily Mirror, was zijn lievelingsbedrijf. Mel de inlijving van The Daily Mir ror wist Maxwell in 1984 de droom te verwerkelijken die hij decennia lang had gekoesterd: eigenaar te zijn van een dag blad. Jarenlang ging het Maxwell voor de wind. Met een vermogen van bijna 4 miljard gulden mocht 'Captain Bob', zoals een van Maxwells bijnamen luidde, zich tot de rijkste aardbewoners rekenen. Zijn im perium omvatte zestien landen. Achteloos schafte hij zich kran ten aan, soms meer dan één per dag. Achteloos richtte hij ook nieuwe kranten op, zoals 77?e European. Het blad dat te koop is 'tussen de Atlantische Oceaan en de Oeral' was Maxwells 'droom-die-uitkwam'. Tot het blad twee jaar geleden voor het eerst van de persen rolde, droomde de mediamagnaat voor een ieder die het horen wilde, hardop over zijn ambitie voor 'een krant voor alle volke ren'. Captain Bobs uitbreidingsdrift bleef echter niet zonder gevol gen. Om alles te kunnen finan cieren leunde hij zwaar op de banken voor leningen. Met de recessie in Groot-Brittannië, kwam vorig jaar de klad in Max wells winstgevendheid. Hij werd gedwongen Pergamon Press te verkopen aan Elsevier. Dat bleek echter niet genoeg om zijn schuldeisers tevreden te stellen en dus moest 'Big Fat Max' begin dit jaar aandelen uitgeven van de Mirror-bladen (zelf behield hij een meerder heid). Hoewel de zaken slechter gin gen, bleef de dagelijkse routine hetzelfde. Elke ochtend pendel de Maxwell per helikopter van zijn gehuurde landhuis (huur: 10.000 pond per jaar), Heading- ton Hall, bij Oxford naar het Mirror-gebouw in Londen. Vanuit zijn penthouse bovenop het gebouw gaf hij zich over aan zijn grootste hobby: journalis tiek. Want Maxwell was niet alleen uitgever, ondernemer, directeur en vader van zeven kinderen, hij was ook journalist. Op zijn bureau stond een telefoontoe stel met een ongewoon groot toetsenbord, en achter menige toets ging het voorgeprogram meerde nummer van een hoofdredacteur schuil. Captain Bob gaf opdrachten, vaardigde richtlijnen uit, ontsloeg journa listen die zich niet aan die richt lijnen hielden, veranderde hoofdredactionele artikelen en schreef commentaren. Zijn rela tie met de ietwat schlemielige ex-hoofdredacteur van The Eu- ropèan, Ian Watson, omschreef Maxwell ooit aldus: „Ik ben de baas. Ik bepaal de hoofdredac tionele lijn. Ik ben The Euro pean." Dat dit geen grootspraak was, ervoer hoofdredacteur Wendy Henry van Maxwells zondags blad The People twee jaar gele den, toen hij een urinerende telg van koninklijke bloede af beeldde in de krant. Een dag la ter stond Henry op straat we gens het schenden één van de gouden regels van de baas: 'geen belediging van het Hof. De hoofdredacteuren die bij Maxwell op de loonlijst ston den, hadden zich te houden aan de geboden van hun baas: niet te veel seks, geen slechte smaak en geen belediging van het ko ningshuis. Maar vooral: zij moesten de Labour Partij steu nen. Robert Maxwells mening en smaak kwam in zijn kranten tot uiting. Zo moest hij niets heb ben van pornografie. Hoewel zijn Daily Mirror er naar Neder landse begrippen nog tamelijk EN MENINGEN In 1988 publiceerde Maxwell zijn autobiografie. Tijdens een bezoek aan Israël bood hij de Israëlische premier Shamir een gesigneerd exemplaar aanfoto afp sven nackstrand goddeloos uitzag, had hij het Page 3 girl weer aangekleed en een heer van stand als hoofdre dacteur benoemd. Terwijl het boulevardblad The Sun van aartsrivaal Rupert Mur doch volop blote borsten eta leerde, was The Daily Mirror aan beperkingen van ideologi sche aard onderhevig. De foto van een zwangere Lady Di in badpak die ooit de voorpagina van The Sun sierde, zou bij Maxwell niet verder zijn geko men dan de prullebak. Mislukte carrière Volgens sommige ingewijden is Maxwells fascinatie met de journalistiek slechts te verklaren uit een mislukte politieke carri ère. Zijn carrière als Lagerhuis lid voor de Labour Partij was maar een kortstondig leven be schoren: van 1964 tot 1970. Toen moest hij aftreden in ver band met een financieel schan daal rond Pergamon Press. Sommige Lagerhuisleden zullen De dikke uitgever graag hebben zien vertrekken, omdat hij „te weinig in het parlement aanwe zig was. En als hij er wel was in terrumpeerde hij aan de lopen de band". Maxwell zoons staan nu voor de moeilijke taak, de leegte op te vullen die hij achterlaat. Dat ze dat met z'n tweeën doen, lijkt een vorm van eerbetoon aan de man van wie de Britten zeiden dat hij „larger than life" (groter dan het leven zelf) was. Robert Maxwell draaide z'n hand niet om voor ontslag Maxwell houdt het eerste exemplaar van de New York Daily News omhoog na de overname van het noodlijdende blad door zijn concern MCC. Het belangrijk ste nieuws op de voorpagina is...hijzelf. foto afp» maria bas tone daarmee van de ondergang red de, kon hij geen kwaad meer doen bij de Amerikanen. In Groot-Brittannië en het vas teland van Europa gold een an der verhaal, óf je respecteerde de man, öf je verfoeide hem. Een tussenweg leek niet moge lijk. Daar was 'Bob's' optreden te eigenzinnig en controversieel Nadrukkelijk bemoeide hij zich met al zijn' kranten, en dan vooral met de gang van zaken bij de Daily Mirror, zijn lieve lingsblad. Het spionageschan- daal waar Maxwell enkele we ken geleden in verzeild raakte, moet hem dan ook hebben aan gegrepen omdat de integriteit van het blad erdoor in het ge ding kwam. Het schandaal werd aange zwengeld door de Amerikaanse schrijver Seymour Hersh, die Maxwell en de chef-buitenland van de Mirror, Nick Davies, er van beschuldigde voor de Israë lische geheime dienst, Mossad, te werken. Daily Mirror Maxwells belangrijkste holding was de Maxwell Communica tions Corporation (MCC). De multinational maakt jaarlijks een brutowinst van 5 miljard gulden en heeft zo'n 15.000 mensen in dienst, van wie de meesten hun brood verdienen in Europa en Amerika. Behalve de Maxwell Communi cations Corporation bezat Ro bert Maxwell ook nog de Mirror Robert Maxwell bloeide altijd weer op als het hem slecht ging. Als uitgever overleefde de gisteren overleden me diagigant de laagste lastercampagnes. Een korte trip met zijn luxueuze jacht Lady Ghislainevoor de kust van de Canarische eilanden, werd hem echter noodlottig. LONDEN-HAARLEM C VAN ZWEEDEN JANINE BOS MA Excentriek is een goede om schrijving van de uitgever die 68 jaar geleden als Jan Ludvik Hoch werd geboren in het dorpje Solotvino in Oost- Tsjecho-Slowakije. Met zijn egoïstische optreden, zijn bul derende stem en impulsieve be sluiten, viel hij behoorlijk op. Zo draaide hij zijn hand er niet voor om mensen te ontslaan. Zijn zoon Ian (34) ondervond dat enkele jaren geleden aan den lijve, toen zijn woedende vader hem ontsloeg omdat hij niet op tijd bij het vliegveld was om 'pa-lief op te halen. Be roemd is ook het verhaal van Maxwell die in de lift een slordig uitziend personeelslid aantreft. De mediamagnaat trekt een flap van honderd pond uit zijn por tefeuille en zegt: „Hier is je res terende loon. Je bent ontsla gen." De jongeman stopt het geld weg en zwijgt. Pas als de liftdeuren opengaan en hij op het punt staat uit te stappen, draait hij zich om naar Maxwell en zegt: „Bedankt voor het geld. Overigens, ik was niet bij je in dienst, hoor." Holocaust De jonge Maxwell, toen nog Hoch, ontvluchtte zijn geboor teland Tsjecho-Slowakije in de Tweede Wereldoorlog, nadat hij zijn ouders, grootouders, drie zussen en een broer in de Holo caust had verloren. Via Parijs kwam hij in Engeland terecht waar hij zich bij het leger aan meldde als vrijwilliger. Onder de namen Ivan du Maurier en Leslie Jones vocht hij in Nor man dië. Als kapitein keerde Hoch, in middels Maxwell, naar Groot- Brittannië terug, waar hij ver volgens de Britse nationaliteit Het was de oorlog die Robert Maxwell in aanraking bracht met het papier dat zijn hele ver dere leven zou gaan beheersen. Na de capitulatie van Duitsland, kwam Maxwell bij de Britse strijdkrachten in Berlijn terecht waar hij ene Ferdinand Springer ontmoette, uitgever van weten schappelijke boeken. Maxwell werd Springers agent in Duits land en vanaf 1947 in Engeland. Vier jaar later werd hij met ge leend geld grootaandeelhouder van de Britse uitgeverij die hij prompt omdoopte in Pergamon Press. Maxwell was uitgever ge worden. Verfoeide Het imperium van Maxwell strekt zich uit over zestien lan den. Hij zwaaide de scepter over talloze kranten, waaronder de New York Daily News. Sinds hij de noodlijdende Amerikaan se krant vorig jaar opkocht en Links: De lievelings- MAXWELL BotdeSL, Iïlii!II"i«i! bracht het nieuws flIFQ fiT Sï8 over z'in d°°d van- MlM? ochtend prominent. in tra- Marokkaan- bezocht in 1989 het verjaardagsfeestje de inmiddels Ameri kaanse 'tycoon', Mal colm Forbes (tweede van links) in Marok- fotao ap

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2