Leiden Gemetseld met zand en jenever Huurders bij heffing ogb bevoordeeld F SP wil asbest-meldpunt Bezwaren tegen flats Beijerincklaan verworpen Sociale vernieuwing krijgt vorm in Slaaghwijk Eis: 1,5 jaar voor zware mishandeling Woensdag 6 november 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS Honderd jaar geleden: de nog vrijwel onbebouwde Zijlsingel gezien vanuit de huizen aan de Plantage. Huurders van woningen krijgen meer tijd dan eigenaren om hun onroerend goedbelasting (ogb) aan de gemeente te voldoen. Dat is de uitkomst van een warrig en langdu rig debat gisteravond in de gemeenteraad waarbij schor singen, moties en procedurekesties elkaar in hoog tempo afwisselden. LEIDEN Een 'asbest-meldpunt' voor be woners die vermoeden dat in hun huis asbest aanwezig is en informatiemateriaal waarin staat hoe moet worden omge gaan met dit ongezonde bouw materiaal. Dat wil de Socialistie- se Partij die schriftelijke vragen heeft gesteld aan het college van b en w naar aanleiding van de vondst van asbest vorige week in woningen in de Sions- hof. Asbest is een zeer schade lijk bouwmateriaal, dat vooral de longen aantast. De SP wil dat de gemeente zo snel mogelijk een inventarisatie maakt van alle gebouwen en woningen in Leiden met asbest. In een 'asbestnota' moet van de SP bovendien een plan van aan pak voor het asbest worden op genomen. De SP wil ook dat de de gemeentereiniging richtlij nen krijgt voor de behandeling van asbest en asbesthoudende LEIDEN ROY KLOPPER De wijkgroep sociale vernieu wing in de Slaaghwijk begint wat zoden aan de dijk te zetten. Zo langzamerhand worden de eerste resultaten van het overleg merkbaar. Zonder dat ambtena ren en bewoners nu meteen jui chend zijn, groeit het besef dat afspraken worden nagekomen. De wijkvergadering in de Slaaghwijk verliep gisteravond in een heel wat gemoedelijker sfeer dan voorheen. Mogelijk werd dit veroorzaakt omdat een groot aantal bewoners afwezig was, maar een andere verkla ring kan zijn dat het werk van de verschillende werkgroepen z'n vruchten begint af te wer pen. Zo is er inmiddels een ves tigingsplaats voor de Raad en Daadwinkel die in het kader van de sociale vernieuwing wordt opgezet. De voorziening komt samen met de pastoraal buurt- werker in een woning aan de Havikshorst. Ook is op verzoek van bewo ners een offerte aangevraagd voor extra verlichting van het plein voor buurthuis Op Eigen Wieken. Verder zijn werkerva ringsplaatsen geregeld voor het buurthuis, en zijn soortgelijke aanvragen in behandeling van instellingen als de Stichting Su- materialen die worden aange troffen. Volgens de SP is een groot scheepse aanpak van asbest noodzakelijk, omdat in veel ge bouwen in Leiden asbest is ver werkt. Overigens zonder bron vermelding beweert hij: „Er sterven in Nederland gemiddeld 600 mensen per jaar aan de ge volgen van het inademen van asbestvezels". In de brief herinnert de SP aan eerdere asbestgevallen vori ge jaar in de Hoeken en Plaat sen van de Merenwijk en in de Kiekendiefhorst. Volgens Van Houten heeft wethouder T. van Rij (PvdA/volkshuisvesting) toen toegezegd de asbestpro- blemen op te nemen in de plan nen voor de Slaaghwijk. „On danks toezeggingen van zowel wethouder Van Rij als wethou der De la Mar (milieu), is nog weinig naar buiten gekomen", vindt Van Houten. rinamers Leiden. Tevens is be paald dat de bewoners inspraak krijgen in de herinrichting van het pleintje waar nu nog het oude buurthuis op Eigen Wie ken staat. Een ander project dat door de sociale vernieuwing van de grond ingekomen is het zoge naamde servicekosten-overleg. Hierin praten bewoners met woningbouwverenigingen over mogelijkheden de variabele woonlasten omlaag te brengen. Namens de bewoners liet M. Moojen gisteravond weten ook te wülen bezien of gemeentelij ke belastingen omlaag kunnen. Dit is onlangs al aan de orde ge weest in een vergadering van de projectgroep servicekosten. De gemeente wil hiervan nog niets weten, onder meer omdat ze een uitzonderingspositie voor de Slaaghwijk niet wenselijk acht. Gisteravond kwam ook de be groting voor volgend jaar aan de orde. De Slaagwhijk mag vol gend jaar een ton spenderen aan sociale vernieuwing. Een dikke 60 mille daarvan is al in gevuld door bijvoorbeeld ba nenpoolers, de speelzaal en het buurtfeest. Voor de besteding van de resterende 40.000 gulden kunnen bewoners zelf ideeën aandragen. LEIDEN» ROY KLOPPER „De Slagerspoort op het Leven daal, de Sanderspoort op de Geeregracht en de Daniëlspoort zijn zeker geen hofjes, maar echte poorten waar licht en lucht zeer schaars binnenko men. Geheele gezinnen woonen daar in een vertrek. Die men- schen worden nog geëxploi teerd door huisbazen die 1,25 a 1,50 gulden per week voor die ellendige krotten laten betalen." Stadsgeneesheer W.P. Weeber liet er in 1890 geen gras over groeien toen hij een verklaring moest afleggen voor een parle mentaire enquête over de ar- beids- en woningtoestanden. Weeber gaf aan 'enkele stegen en sloppen gaarne gedemoleerd te 'zien', hetgeen betekent dat de slopershamer er maar aan te pas moest komen. Bovenstaande citaten komen uit het boekje 'Honderd jaar so ciale woningbouw in Leiden, van Werkmanswoningen, Eens gezindheid en Leidse Woning Stichting tot Woningbouwvere niging Leiden'. Het 160 pagina's tellende werkje is vorige week uitgekomen. Het is geschreven door historicus C. van Heek en P. de Baar van het gemeente-ar chief in opdracht van het WBL- bestuur. Het boek is niet wetenschap pelijk van opzet, er is gekozen voor een populaire aanpak, waardoor een goed leesbaar werk is ontstaan. Huurders die nu nog wel eens mopperen over een tochtend kozijn of andere ongemakken, zullen na lezing van sommige hoofdstukken misschien het schaamrood op de kaken hebben. Het is verba zingwekkend onder welke mise rabele omstandigheden het gros van de Leidenaars nog maar een eeuw geleden leefde. Om dit te verduidelijken zijn veel getuige-verklaringen opge voerd. Een voorbeeld uit de Eer ste Haver- straat: lingen die de sociale volkshuis vesting in deze stad heeft door gemaakt. Van politici die de huisvestingsproblemen ontken den, zoals burgemeester L. de Laat de Kanter in 1890. Hij vond het onnodig arbeiderswoningen aan minimaal twee kanten los te laten staan, om luchttoevoer te garanderen. Daardoor kon den eind vorige eeuw nog steeds rug-aan mg woningen worden neergezet. Hierbij kon alleen aan de smalle voorzijde een raam worden ingebouwd. Maar ook van de eer- Singelstraat, sinds 1903 de We verstraat en nu parkeerterrein. Ze werden afgebroken en er verrezen nieuwe woningen, met een huur onder de rijksdaalder in de week. De schrijvers hebben de meeste aandacht besteed aan de voor-oorlogse huisvesting. Zo komen ook de bouw van de Kooi („De Kooi is gemetseld met zand en jenever. Dat is geen flauwekul!), het Zijlsingel- gebied, Transvaalbuurt en de Zeeheldenbuurt uitgebreid aan de orde. De na-oorlogse tijd wordt vooral beschreven aan de hand van aanvaringen tussen de verschillende coöperaties en de overheid. In het laatste hoofdstuk komt de fusie aan de orde die leidde tot de oprichting van de huidige Woningbouw vereniging Leiden. 'Honderd jaar sociale wo ningbouw in Leiden' geeft een lezenswaardig beeld van de woonsituatie in Leiden van pak weg honderd jaar geleden, maar schiet helaas tekort wat betreft aandacht voor 'moderne' idee ën en bijbehorende problemen als hoogbouw. Het boekwerk is gedrukt in een oplage van 5000 stuks en wordt door de WBL verspreid onder relaties. Het is ook te koop bij een groot aantal boekhandelaren in het cen trum, 19,50 gulden. LEIDEN KAREL BERKHOUT Terwijl wethouder S. de Vreeze (PvdA/financiën) goochelde met de begrippen 'technisch haalbaar' en 'praktisch wense lijk', deden de raadsleden hun uiterste best de laagstbetaalden te sparen in de formulering van de nieuwe ogb-verordening. „Als U het niet erg vindt, dan wou ik nu de schorsing maar even onderbreken voor een ver gadering," maakte burgemees ter C. Goekoop aan het einde van de raadsvergadering de ver warring duidelijk. Er werd maar liefst 6 keer onderbroken voor een tussentijds overleg. Vanaf volgend jaar mag de gemeente de ogb helemaal zelf innen en dat biedt de mogelijk heid om een eigen beleid te voeren. Nu het kabinet dreigt om het kwijtscheldingsbeleid voor mensen met een minu- muminkomen te verscherpen, leek het de raadsleden een goed idee om als gemeente zelf dan maar iets te doen om de mini ma te sparen. De meeste raads leden voelden er wel wat voor om in de nieuwe ogb-verorde- ning op te nemen dat de inwo ners van Leiden hun huizenbe lasting in 4 termijnen kunnen voldoen, waarbij ook het oude idee van een maandelijkse ter mijn weer op tafel kwam. LEIDEN ERNA STRAATSMA De 37-jarige Arnhemmer staat al geruime tijd 'droog', heeft er acht maanden gevangenisstraf op zitten en is 3 september ge trouwd. Zijn echtgenote is in middels vier maanden zwanger. Redenen genoeg voor de procu reur-generaal om in hoger be roep een aanzienlijk lagere straf voor een vorig jaar gepleegde zware mishandeling te eisen. De eerder tot 30 maanden cel (waarvan zes voorwaardelijk) veroordeelde man hoorde nu 18 maanden (waarvan negen voor waardelijk) tegen zich eisen. Procureur-generaal De Groot bleef er gisteren wel bij dat de Arnhemmer zich in oktober vo rig jaar ernstig heeft misdragen. „Het is en blijft een hele nare mishandeling. Ik heb geen en kel begrip voor het motief dat u had." Met de hulp van een huisge note uit Arnhem en een vriend uit Noordwijk had de man in Leiden de echtgenoot van een stiefeusje 'een lesje geleerd'. De man werd zwaar mishandeld omdat hij zijn stiefzusje en haar dochtertje niet goed had behan deld. De Leidenaar werd met een vuurwapen enkele malen in het gezicht geslagen en be dreigd, in het kruis getrapt en met een hete strijkbout be werkt. Ondanks de ernst van de zaak meende de procureur-generaal toch dat een strafvermindering op zijn plaats zou zijn. Een van AGENDA Campagne De Vreeze had daar geen zin in omdat het volgens hem al een hele klus is om het ogb-geld voor het eerst zelf te innen: ex tra termijnen zijn ook extra werk. „Bovendien moet het mo gelijk zijn om het aantal men sen dat een beroep doet op de kwijtschelding te vergroten door een intensieve campagne zoals in Rotterdam gebeurt. Van de 60 tot 70 miljoen gulden die wij jaarlijks aan belasting binnen krijgen, zijn wij maar 245.000 gulden kwijt aan kwijtscheldin gen, dat is heel weinig." D66 stelde toen in een amen dement voor om de betalings termijn op te rekken door te schuiven met de dagtekening van de befaamde blauwe enve lop. Dat leidde uiteindelijk tot een voorstel dat gebruikers wel en eigenaren niet langer over hun betaling mogen doen. De WD was ronduit tegen, omdat de fractie het raar vond om twee categoriën verschil lend te behandelen. De Vreeze maakte iedereen 'deelgenoot van zijn dilemma' dat ambtena ren twijfelden aan de praktische haalbaarheid. Uiteindelijk werd besloten dat de gemeente het probeert. Lukt het niet, dan moet de gemeenteraad zich op nieuw over deze kwestie bui gen. de medeplichtigen is veroor deeld tot zes maanden gevange nisstraf, waartegen de zware straf van de Arnhemmer wel erg schril zou afsteken. De andere medeplichtige, een Noordwij- ker, moet nog voorkomen. „De situatie die na drie september is ontstaan vind ik ook niet onbe langrijk," aldus De Groot. De Arnhemmer is na acht maanden celstraf op eigen ver zoek overgeplaatst naar een af kickcentrum van het Leger des Heils. Na een paar maanden verliet de Arnhemmer de kliniek echter omdat hij de behande ling niet goed vond. De mede werkers van de kliniek zouden hem er voortdurend op wijzen dat hij in God moest geloven, hard werken en goed eten om snel te genezen. Sindsdien is de man weer op vrije voeten, want aan een door hem gedaan verzoek om te mo gen terugkeren naar het Huis van bewaring kon niet worden voldaan. De gevangenisstraf was immers voor de behande ling in de kliniek geschorst. De raadsman was zich uiterst tevreden met de geëiste straf vermindering. De Arnhemmer wees de president van het ge rechtshof er op dat hij de laatste maanden keihard heeft gewerkt om 'weer in een goede lijn te komen'. „Af en toe is dat heel moeilijk. Ik hoop er nu op dat ik niet meer terug in dat hok hoef." Het gerechtshof doet op 19 november uitspraak. „Vader zoop tegen de klippe op. En dan kwam-ie dronken thuis en dan sloeg hij de boel kort en klein en trokt=ie z'n jas uit en dan nam z'n vrouw het eerste z'n jas om te kijken of er nog geld in zat; dan haalde ze het eruit. Als je de deur open deed dan stond de wastobbe en de kraan, die stonden allemaal achter de deur. En dan had je Boek over eeuw sociale „igtagenen woningbouw in Leiden die de pro blemen probeerden op te lossen. Aardig in dit ver band is de Vereeniging tot Be vordering van den Bouw van Werkmanswoningen, een initia tief van drie jonge hoogleraren. Het rijke trio was overtuigd van de noodzaak tot opheffing van de ten hemel schreiende nood- zo'n voordeur open en dan Jkeek toestanden, maar verschilde je zo in de bedstee en dan had nogal van mening over de wijze je hier 'n hokkie, met zeven kin deren leefden ze daar in dat hokkie". .Honderd jaar sociale wo ningbouw in Leiden' geeft een aardig beeld van de ontwikke- waarop. Politieke bewustwor ding van de arbeidersklasse of gewoon bouwen? Het laatste werd het dus. In 1894 werden de eerste acht krotwoningen oningei aangekocht aan de toenmalige De bezwaarschriften van 42 omwonenden tegen het bouwplan voor de Beijerincklaan zijn afgewezen door het college van b en w. Wel wordt bekeken of bij de 68 woningen, de 15 huizen voor gehandicapten en het ouderensteunpunt nog een speelveldje kan komen. Donderdagavond worden de be zwaarschriften behandeld tijdens een ver gadering van de gemeentelijke commissie voor ruimtelijke ordening. De meeste bezwaren zijn gericht tegen de woontorens die 7 en 8 bouwlagen tellen. Zo'n hoog gebouw past niet in de Professo- renwijk, vinden de buurtbewoners. B en w denken juist dat de 'toren' zorgt voor een 'interessantere, stedebouwkundige vormge ving van de wijk'. De bezwaren zijn niet alleen gericht te gen het bouwplan, maar ook tegen de wijzi ging van het bestemmingsplan. Als de be woners naar de Raad van State stappen, kan het nog twee jaar duren voordat deze wijziging definitief wordt goedgekeurd. B en w willen toch dit jaar al beginnen met de bouw, omdat de gemeente deze hoeveel heid woningen anders 'kwijtraakt'. Als ze dit jaar niet worden gebouwd, mogen ze ner gens anders meer komen. Vat valt van vrachtwagen LEIDEN Een vrachtwagen heeft gisteren rond half twee op de kruising Lam- menschansweg/Voorschoterweg een vat met 60 liter ontvetter ver loren. De klep van de wagen, bestuurd door een 59-jarige Voor schotenaar, sprong bij het optrekken open. WOENSDAG 6 NOVEMBER Lisse Bridgen voor niet-rokers door B.C.L. in het Poelhuys, aan vang 20.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 7 NOVEMBER Leiden Lezing door P. Langenberg, over de interne en externe communicatie bij de fusie van rijks- en gemeentepolitie, in grand-café In den Leidschen Salon, aanvang 18.00 uur. Leiderdorp Klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, Clubgebouw, aanvang 20.00 uur. Klaverjassen en rurhmikub bij de Buitengewonen, Frerikshof, aanvang 20.00 uur. Thema-avond 'Spel en speel goed', org. Spel- en opvoed- huis 'De Kringloop', in Sjelter, Heemraadlaan 67, aanvang 20.15 uur. Noordwijkerhout Sprekersavond met lezing of dia-avond over vogels, 't Vic- torhuis, Sporkenhout, aanvang 20.00 uur. Het begon met een moeizame en willekeurig tot stand gekomen briefwisseling. Maar nu gaat Leidenaar Hans van Dam volgende week naar Roemenië om zijn penvrienden te bezoeken, de streek te verkennen en te proberen een blijvende band te vestigen tussen Leiden en Suceava. gÊbu De gemeente Leiden Bgl (in de persoon van Carel van Ingen) ontving in februari van dit jaar een brief van het gezin Tibu uit het Roemeense Suceava. Dé TibuS hadden gewoon op de ezeltje-prikje methode de sleutelstad aangewezen en hoopten een correspondentie te kunnen opzetten. Via de rubriek Steeds van 1 maart werden Leidenaars opgeroepen om terug te schrijven. In het Engels. Geen enkele lezer bleek hier, in eerste instantie, toe bereid. Na een tweede oproep, eind mei, reageerde Van Dam, voormalige schouwburgdirecteur en lijsttrekker van 3e EVP en tegenwoordige mega- vrijwilliger bij diverse organisaties. „Ik dacht, da's ook zielig, ik ga wat schrijven", herinnert hij. Pengezin (5) Een reeks van brieven tussen Van Dam en de Roemenen Mi- hai en Elena Tibu, hij een bos- bouwopzichter, zij plaatselijk hoofd van de afdeling economi sche zaken, volgden over en weer. Van Dam schreef over Leiden en onder meer over 'zijn' Harte- brugkerk waar hij als vrijwilliger bij betrok ken is. De Roemenen penden terug over Su ceava, de Moldavische provinciehoofdstad met ongeveer 110.000 inwoners, dicht bij de Russische grens waar Russisch-Orthodoxen (meerderheid) en Rooms-Katholieken schijnbaar vreedzaam naast elkaar leven. „De orthodoxen gaan bij de katholieken op bezoek omdat zij zo'n leuke pastoor schijnen te hebben," heeft Van Dam in een van de brieven gelezen. Voor Hans Van Dam hoopt een band met het Roemeense Suceava op te zetten. deze leuke pastoor, hij heet Dimitru Patrascu, zette Van Dam een postcard-actie op, met als resultaat dat ongeveer 150 Leidse wenskaarten nu ach ter in een kerk in Suceava zijn opgeprikt. Ook andere aspecten uit het da gelijks leven van de Moldaviërs werden terloops aan Van Dam gemeld: „Ze staan om vier uur op om om vijf uur in de rij te gaan staan voor een brood bij een bakker die pas om half ze ven open gaat. En dat vinden ze nog een soort van normaal ook." Verder is zij, Elena, bezig om een plaatselijk bank op te zetten, nu ook de Roemenen zich enkele economische vrijhe den kunnen permitteren. Pengezin (6) Van zoveel internationale schr ijverijen en spontane vriende lijkheden, daar moest natuurlijk een persoonlijke uitwisseling van komen. „Voor hen is een reis naar Holland natuurlijk te duur en daarom heb ik maar gevraagd of ik niets van kleding of voedsel mee wil nemen. Ze willen graag morele steun, het contact leggen. Ik vind dat goed, een uitwisseling is ook vaak zo officieel," aldus Van Dam. Wat de oud-schouwburgbaas Van Dam wel meeneemt, is een cassetterecorder en tapejes. Van Dam is namelijk betrokken bij een project van een 'gesproken' krant voor blinden. Bij de Leidsch Dagblad kabelkrant krijgt hij printjes van de afgelo pen week, haalt daar het aardig ste uit en deze berichten wor den voorgelezen en op band opgenomen. Zo ontstaat een re gionaal (ook Den Haag en Delft doen mee) blindenweekblad. Zoiets wil Van Dam nu ook gaan opzetten in Suceava, met de steun van zijn nieuw verwor ven vrienden. besloten om ze te gaan opzoe ken. Moldavië is een deel van Roemenië waar weinig van be- kend is. Ik ben ontzettend be nieuwd. Ze hebben ook speciaal Pengezin (7) „Kortom, ik ga gewoon bekijken wat de reis oplevert. Waar ik vanuit Leiden de mensen daar, mee kan helpen. Je weet nooit, als je kleren stuurt en dan blijkt dat die vervolgens worden ver patst op de markt, dan schiet je je doel voorbij. Bij terugkomst moet ik maar eens bekijken of er misschien via een uitwisse ling tussen de parochies een blijvende stedenband kan wor den opgezet," besluit Van Dam die eind November in Steeds verslag zal doen van zijn beleve nissen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17