bart smit Leiden Politie wil inbraken fors terugdringen SPEELGOEDPALEIS Stalling bij flats Horsten voor winkelkarretjes NZH begrijpt niets van bezuiniging Tien buslijnen aangepakt De wederopstanding van een vistram Haarlemmerstraat 182 Tel. 071-122061 DE SPEELGOEDWINKEL VAN WAN BRUSSEL'IN DE HAARLEMMERSTRAAT TE LEIDEN, HEET NU; Consulent voor werkloze academici De CDA-fractie in de gemeenteraad heeft er bij het college op aangedrongen om op korte termijn bij het arbeidsbureau een speciale consulent voor werkloze academici aan te stellen. Vol gens CDA-raadslid H. Kruijt is de functie van consulent acade mici sinds juli vacant en is nog met bekend wanneer deze wordt vervuld. Hij dringt er op aan de consulent in Leiden te huisves ten inplaats van in Alphen zoals de bedoeling lijkt. Op een totaal aantal van 9130 werklozen stonden op 1 januari 1345 academici bij het arbeidsbureau Leiden/Lisse ingeschreven. Geen uitstel begrotingsbehandeling Het verzoek van de WD-fractie om niet vrijdag maar volgende week dinsdag te beginnen met de behandeling van de Leidse ge meentebegroting is afgewezen. De overvolle agenda's van de raadsleden bieden nauwelijks mogelijkheden om iets in het schema te veranderen. Fractievoorzitter T. van der Nat had om uitstel gevraagd omdat nog niet alle begrotingsstukken klaar zijn. Zijn fractie heeft zich niet goed kunnen voorbereiden, zegt hij. Verschillende andere partijen zijn het met hem eens, maar verschuivingen stuiten op praktische problemen, zo bleek gis teravond in de gemeenteraad. NIEUWSLIJN LEIDEN De gemeente is van plan om bij de flats aan de Milanen- en Arendshorst paaltjes te slaan waar bewoners hun gebruikte winkelwagentjes aan vast kun nen koppelen. Dit initiatief moet de overlast van her en der in de wijk achtergelaten win kelkarretjes tegengaan. De karretjes worden gebruikt om de boodschappen vanaf het winkelcentrum de Kopermolen naar de woning te vervoeren. Het is de bedoeling dat de me dewerkers van de winkelbedrij ven de karretjes regelmatig weghalen bij deze nieuwe ver zamelpunten. Het plan is overigens in strijd met de verordening die de ge meente jaren geleden maakte om een einde te maken aan de overlast van de karretjes. Daarin staat dat karretjes niet verder dan dertig meter buiten een winkel mogen worden meege nomen. De Leidse politie wil de komende twee jaar alles op alles zetten om het aantal inbraken in woningen te verminde ren. Ze wil bovendien meer van dergelijke misdrijven op lossen dan nu het geval is. Het aantal inbraken in wonin gen is de afgelopen jaren fors gestegen. In 1986 kregen 720 huizen ongewenst bezoek, sinds 1988 ligt het aantal inbraken per jaar ver boven de 800. LEIDEN» JANET VAN PUK WIM WEGMAN De vermindering van inbraken in woningen is een van de vijf doelen die de politie zich de ko mende twee jaar heeft gesteld. Ze wil ook het geweld op straat en het vandalisme forser beteu gelen. Verder wil ze de geluid- overlast van verkeer en horeca en de verontreiniging van het milieu strenger aanpakken. Ook besteedt de politie meer aan dacht aan de veiligheid in het verkeer. Dat blijkt uit de zogeheten korpsvisie die vandaag is gepre senteerd door hoofdcommissa ris B. Poeiert. Het rapport geldt in elk geval tot 1994, wanneer het Leidse korps opgaat in het grote politiekorps Hollands- Midden. De nieuwe korpsvisie moet er toe leiden dat de burger een veiliger gevoel krijgt. Ze moet bovendien de Leidse politie agenten een beetje afleiden van de fusie-perikelen. „Doordat de politie zich nog meer met de burger gaat bezighouden, ho pen we te voorkomen dat ze zich voortdurend richt op haar eigen problemen", stelt de Leid se hoofdcommissaris. De behandeling van grote, in cidentele zaken zal niet lijden onder de 'nieuwe aanpak', zo maakt Poeiert duidelijk. Aan welke dingen de politie dan wel minder aandacht besteedt de Leidse agenten zullen de tijd toch ergens vandaan moeten halen kan en wil hij niet zeg gen. „Het lijkt me niet verstan dig om dat te doen". Privacy De politie richt haar aandacht juist op inbraken, omdat bur gers dit ervaren als een ernstige inbreuk op hun privacy wat veelal leidt tot een gevoel van onveiligheid. Het Leidse korps wil het probleem aanpakken door meer voorlichting te geven over het voorkomen van inbra ken, en meer tijd en mensen vrij te maken voor onderzoek en de bestrijding van heling. Ook be steedt de politie meer zorg aan slachtofferhulp. Met het Open baar Ministerie heeft ze inmid dels afspraken gemaakt over een snellere vervolging van eventuele verdachten. Om dezelfde reden staat ook het bestrijden van geweld op straat hoog in het vaandel. Het korps wil dit geweld terugdrin gen door onder meer vaker ge richte surveillances uit te voe ren. De politie hoopt verder au tomobilisten een beter ver keersgedrag aan te leren door meer voorlichting te geven en strenger op te treden tegen 'agressief, intimiderend en risi codragend rijgedrag'. Snel heidsduivels en dronken rijders worden harder aangepakt. Volgens Poeiert wil de politie elk half jaar de resultaten van haar werk nader beschouwen. „Zodat we snel kunnen zien of onze aanpak juist :s". Hij bena drukt dat de vij" doelen geen 'eenmalige' acties zijn. „We zet ten lijnen uit naar de toekomst, waarmee we willen bereiken dat de politie niet voortdurend ach ter de feiten hoeft aan te hol len". Wat hem betreft blijven de doelen ook na de fusie gelden. „We hebben ze in elk geval doorgesproken met Van Hulst, de beoogd korpschef voor 'Hol lands Midden', en hij heeft er mee ingestemd". De NZH voelt niets voor bezuinigingen op de busdiensten r aan de passagiers en de werknemers. Begrijpt iemand nog iets van de bezuinigingen op het openbaar vervoer? De NZH in elk geval niet. „Juist nu het veel beter gaat, moeten we geld inleveren. Dat werkt onmoedigend. We doen ons best om meer reizi gers te trekken, we slagen daar ook in, en tegelijkertijd zien we ons gedwongen om bussen minder vaak te laten rijden. Leg dat maar eens uit aan de passa giers. En vooral aan de werkne mers". NZH-woordvoerder L. Jacobs maakt een machteloos gebaar, om nog eens te onderstrepen dat de busmaatschappij tegen wil en dank bezuinigt. „We zijn een keurig net bedrijf, zo loyaal als de pest, en dus zoeken we naar besparingen. Maar we wil len er geen verantwoordelijk heid voor nemen". Ruim een week geleden lekte via deze krant een geheime no titie uit, waaruit bleek dat de busmaatschappij fors het mes wilde zetten in een groot aantal buslijnen. Dat was nodig om een bezuiniging van ruim 7 mil joen te halen, die het rijk de busmaatschappij in de zogehe ten Tussenbalans had opgelegd. Hoewel de directie onmiddellijk bezweerde dat het slechts om een discussiestuk ging, werd wel duidelijk dat het openbaar vervoer in deze regio de komen de jaren een stuk kariger zou worden. Jacobs erkent dat laatste, al wil hij niets zeggen over het precieze bezuinigingsbedrag. „Hou het maar op enkele mil joenen". Hij wil wel kwijt dat hij het beleid van het rijk onge rijmd vindt. „Ik kan die bezuini ging niet plaatsen als ik denk aan al die mooie plannen om het openbaar vervoer te verbe teren. Het is ook zonde van alle investeringen die wij en ande ren hebben gedaan. Denk aan de shuttlebussen, de expresslij- nen en de vrije busbanen. Het openbaar vervoer kwam lang zaam van zijn 'zielige' imago af, medewerkers kregen het idee dat er eindelijk weer wat kon, en nu gaat het mes er in". De inspanningen van de LEIDEN IANET VAN DIJK De ondernemingsraad en de bedrijfsleiding van de NZH in Leiden hebben overeenstem ming bereikt over tien lijnen die door bezuinigingen zouden moeten verdwijnen of worden ingekort. De Vervoersbond FNV is on gerust over de plannen. De bond vreest voor verlies aan werkgelegenheid en het inko men van de chauffeurs. E. Mer- lijn (FNV): „De NZH moet er als vervoersmaatschappij gewoon voor zorgen dat er bussen rij den. Ze moeten niet gaan snij den. Het Rijk heeft ook gezegd dat het streekvervoer kosten moet besparen en niet minder service moet gaan leveren". Vooral 's avonds gaan er min der bussen rijden in Leiden, blijkt uit de voorstellen. Boven dien worden delen van de Me- renwijk slecht bereikbaar. Lijn 30 (Voorschoten - Leiden - Oegstgeest) rijdt tot 20.00 uur en op zondag nog maar een keer per uur. Lijn 31 richting Zuid-West gaat na 20.00 uur eens per uur rijden. Dat geldt ook voor lijn 42 richting Leiderdorp. Na 19.00 uur rijdt bus 43 niet meer. Deze bus rijdt overigens nog maar tot de Kopermolen in de Merenwijk en ook dc bussen 45 en 49 gaan niet verder dan het winkelcentrum. In de zomer rijdt lijn 62 naar de Langevelderslag niet meer. Bus 49 rijdt niet meer tussen Voorschoten NS en Wassenaar en lijn 92 stopt in Lisse en gaat niet door naar Haarlem. Als de bezuinigingen doorgaan, acht Leeuwenburgh de kans groot dat de reizigers er nog niet volgend jaar maar pas in 1993 iets van merken. Over ge volgen voor het personeel wil hij nog niets zeggen. Afgespro ken is dat geen gedwongen ont slagen vallen. NZH, benadrukt hij, zijn niet vruchteloos geweest. „De afge lopen anderhalf jaar hebben we 15 procent meer passagiers ge trokken. We waren dus een aar dig eind op weg om mensen va ker de bus in te krijgen. Ik ben bang dat als we de frequentie van sommige lijnen noodge dwongen moeten terugbrengen, de bus nooit een echt alternatief wordt voor de auto. Mensen houden dan toch voor de zeker heid een wagen achter de hand". Hoe ongelukkig de busmaat schappij de bezuinigingen ook vindt, ze zal zich er niet met hand en tand tegen verzetten. „We lobbyen, samen met ande re vervoersmaatschappijen, bij de Tweede Kamer, in de hoop dat die de maatregelen terug draait. Maar ik moet nog zien wat dat oplevert. Wat dat betreft ben ik wel een beetje jaloers op de Nederlandse Spoorwegen, waarmee in de Kamer echt re kening wordt gehouden. Als je ziet welke bedragen de NS mo gen investeren... Terwijl de bus toch een heel goedkope, en flexibele vorm van openbaar vervoer is". Hij hoopt ook dat de regio gemeenten die in eerste in stantie geschrokken op de NZH-bezuinigingen hebben ge reageerd hun tanden laten zien. ,,Als ze hun krachten bun delen, kunnen zij misschien nog wat aan de maatregelen doen". Woensdag 6 november 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT De speurtocht van de tramlief hebbers eindigde ergens in 1983 aan de rand van het wa ter in Nieuwkoop. Daar stond achter een boerderij de Kat- wijkse tram die in 1948 op een boot van de Leidse Turfmarkt was weggevoerd om als zomer huisje een nieuw bestaan te leiden. De aanblik van de tram was treurig. Het ooit zo dege lijke Duitse koetswerk was vol ledig ingepakt met planken en een dak, die van de tram een schuurtje hadden gemaakL De kop die boven het water hing was weggerot, het onderstel was doorgeroest. deel 2 DE OPBOUW LEIDEN KAREL BERKHOUT „Toen wij de toestand van de tram zagen, schrokken wij enorm", zegt P. Kalse die de tram opspoorde voor zijn Ne derlandse Vereniging van Be langstellenden in het Spoor- en tramwegwezen (NVBS). Alleen de Leiderdorper P. Verra be waart een aangename herinne ring aan dit voor tramliefheb bers zo pijnlijke moment: „Op de bodem vond ik nog heel oude tramkaartjes, die daar wa ren blijven liggen ondanks de jarenlange bewoning". De tram staat nu in een werk plaats in Scheveningen en wordt op woensdagavond en zaterdag door tramliefhebbers gerestaureerd. Daarbij wordén onderdelen gebruikt van een tram die werd gevonden in de Noordbrabantse plaats Beesd, waar twee opengezaagde tram stellen tegen elkaar waren gezet en omtimmerd met houtwerk. „Na de oorlog werden veel van die trams gebruikt als noodwo ning, omdat er zo'n ontzettend gebrek aan huizen was. Sommi ge trams kwamen ook als zo merhuis in de tuin te staan", vertelt Kalse. oorspronkelijk gele tram werd in 1924 overgeschilderd met blauwe verf, toen de blauwe Budapester zijn intrede deed in de regio. Het restaureren van dit histori sche voertuig komt in feite neer op een reconstructie. Zo werd de geheel verdwenen kop nage bouwd met behulp van tekenin gen en foto's, net als het onder stel met de wielen die van een Rotterdamse tram afkomstig zijn. De eikehouten vloer werd geheel vervangen door een bo dem van het goedkopere me- rantiehout. Het gebroken chas sis werd heel voorzichtig losge maakt en op papier nagetrok ken, waarna een compleet nieu we constructie van stalen bal ken werd gemaakt. De koperen steunen zijn op nieuw gegoten. Soms zijn on derdelen niet meer te krijgen en ook niet meer na te maken, zoals het speciale geribbelde glas. Door puur toeval ontdekte iemand via een kennis in België nog een partij van dat glas, dat overigens ook daar uiterst zeld- Om de kosten te drukken zijn veel leveranciers bereid om ma teriaal tegen inkoopprijs te leve ren. „Een van ons werkt bij een metaalbedrijf en mag na werk tijd onderdelen maken op de machines van zijn baas", zegt Kalse. Desondanks kost de res tauratie tussen de 300.000 en 500.000 gulden, een bedrag dat grotendeels door sponsors en donateurs moet worden opge bracht. En door klanten, zegt Kalse: „Want als die klaar is, gaan wij rijden en dat brengt weer geld in het laatje voor een andere restauratie". i(Met dank aan Emiel Fang- mann voor de literaire fragmen ten. Dit is het tweede deel van een vijfdelige mini-serie over de Blauwe Tram die op 9 november 30 jaar geleden verdween. Het eerste deel stond gisteren in de krant. Deze week verschijnen er ook twee pagina's met bijdragen van lezers.) Wijkende sporen Nadenkend over het verhaal van de onderwijzer, werd Osewoudt door een blauwe tram die juist kwam aanrij den, van de anderen geschei den. Hij deed geen moeite hen in te halen toen de tram voorbij was. Zijn oog viel op het bord INHALEN VERBO DEN dat hij alle dagen las als hij uit school kwam. Het staat aan de ingang van de nauwe Hoofdstraat van Voor schoten. Zo nauw is de straat, dat de tramsporen naar el kaar toe kruipen en over el kaar heen gaan liggen. Nooit kunnen twee trams elkaar passeren in het centrum van het dorp. De sigarenwinkel van Osewoudt's vader lag aan de de andere kant van het dorp, niet ver van het punt waar de tramsporen weer uit elkaar wijken. In de derde alinea van Wil lem Frederik Hermans' ro man De donkere kamer van Damokles (1958) komt, net als in de volgende hoofdstuk ken, de blauwe tram herken baar voor. Hoofdfiguur Henri Osewoudt verlaat Voorscho ten nadat zijn moeder zijn vader heeft vermoord. Hij wordt vervolgens bij zijn oom Bart in Amsterdam op gevoed en begint een relatie met zijn nicht Ria. Maar hij keert naar zijn geboorte plaats terug. Op een Hemelvaartsdag ging hij in zijn eentje naar Voor schoten. Hij nam eerst de blauwe tram naar Haarlem. Daar stapte hij over op een andere blauwe tram naar Leiden. In Leiden nam hij weer een andere blauwe tram richting Den Haag. In Voor schoten stapte hij uit, bij de halte aan de noordzijde van het dorp. Verzet tegen kap Lakenhal delft onderspit LEIDEN De Lakenhal wordt ernstig ver minkt en zwaar aangetast door de glazen kas die tijdelijk wordt aangebracht boven het binnen plein van het museum. De stichting Arent van 's Gravesan- de, genoemd naar de architect die het gebouw aan de Oude Singel meer dan drie eeuwen geleden ontwierp, verzet zich dan ook fel tegen het plan om de- binnenplaats te overkappen. „Het ingediende plan ziet eruit als een soort opgepepte fietsen stalling met fabrieksdaklich- ten", schrijft de stichting in een brief aan het college van B en W. Dit protest heeft er echter niet toe geleid dat het voorstel voor een tijdelijke overkapping gis teravond door de gemeenteraad werd weggestemd. Alleen D66 en SP stemden tegen. Behalve lelijk vinden D66 en de SP het plan ook veel te duur. Er wordt een ton voor uitgetrokken, maar beide fracties vrezen dat de kap nog wel dertig- of veertigdui zend gulden duurder uitvalt. De glazen kap is nodig voor de grote Rembrandt-tentoon- stelling in december. De kap kan ook dienst doen tijdens de tentoonstelling van bloemen- stillevens die in de zomer wordt gehouden tijdens de Floriade. Daarna wordt het gevaarte ver wijderd. Zo spoedig mogelijk wordt ook een begin gemaakt met de herinrichting van het schilderspleintje aan de Wedde- steeg. Tegenover het geboorte huis van Rembrandt komt een beeld. Het plein wordt verder aangekleed met bomen en ban ken. Dit plan kost drie ton en dat is de SP ook te gortig. Het was echter de enige partij die gisteravond tegen het voorstel stemde. Tramliefhebbers herbouwen de bijna vergane Katwijkse en Noordwijkse tram, die jarenlang werd gebruikt als zomerhuisje. foto henkbouwman gon zal naar schatting pas in 1995 zijn voltooid, maar deson danks oogt het Katwijkse tram- stel nu niet langer als een huisje maar als het voertuig dat het zo'n lange tijd was. De lampjes gloeien weer in de ogen op de kop van de tram en werpen hun schijnsel op de blauwe lak die op sommige plaatsen weer he vig glanst. Het dak waarvan het linnen volledig is vernieuwd, oogt weer strak en in het interi eur ziet het tropische meranti- hout er uit als op de oude an sichtkaarten. Onder de tramliefhebbers zijn verschillende typen te onder scheiden. Sommigen hebben een passie voor dienstregelin gen en vervoerskaartjes, ande ren interesseren zich voor de tram als een economische fac tor of als een openbaar ver voersmiddel met een Gordiaan se knoop aan rail verbindingen. Weer anderen bouwen minia tuurtrams of zijn verliefd op de techniek van een tram. Vismanden De tram werd in 1911 gebouwd door de Duitse Waggon-Fabrik A.G. Uerdingen en reed sinds die tijd van Leiden naar Katwijk en Noordwijk voor de Noord Zuid Hollandse Tram Maat schappij (NZHTM). Eén keer per week, op vrijdag, was er een speciale tramwagen voor de vis manden van de Katwijkse vrou wen die hun waar in Leiden naar de markt brachten. De

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15