Smaak Stap gerust in de heksenkring EES; Vijftien sneden brood voor een topsporter Woensdag 6 november 1991 Redactie: 023-150263 •HENRIETTE VAN DER HOEVEN* Vormgeving: ANDRIES DETMAR 11 VEGETARISCHE SALADE 4 personen Een ideaal voorgerecht ais een van uw gas ten vlees- of visloos VLEES kun je het best ontdooien in de koelkast. Maar als het moet kun nen alle vleessoorten behalve var kensvlees rechtstreeks uit de diep vries worden gebakken of gebraden. DE EERSTE scheepslading koffie arri veerde in 1615 uit Turkije in Venetië, waar in 1645 het eerste koffiehuis van Europa werd geopend. Amster dam werd aan het einde van de 17de eeuw een wereldcentrum voor de koffiehandel. Eetbare paddestoelen leuk te verwerken in de keuken Nodig: 1kl. krop tri- Maak de s|a schoon, see: 1 mooie njpe de bladeren en Lrdevinaigreil/ 2-3 eetl. neutrale olie; 1 eetl. citroensap; 1 Sul0™®1 PePer Maak de vinaigrette de kerstomaatjes, halveer en ontpit z in een kommetj. Klop eerst het ci troensap met de honing los schenk hierbij, langzaam nog steeds kloppend, de olie. Breng alles op smaak met peper en zout. Verdeel de frisée-salade over 4 bordjes en besprenkel de sla met een deel van de vi naigrette. Halveer nu. vlak voor het serve ren de avocado, verwijder pit en schil en snijd het vruchtvlees in plakken. Verdeel deze over de bordjes. Schik verder op elk bordje 3 halve kwarteleitjes en vier halve kerstomaatjes en bestrooi de bordjes met de verkruimelde kaas. Besprenkel alles nog maals met de vinaigrette. LAMSBURGERS MET CHUTNEY 4 broodjes Het woordt 'chutney' komt uit het Hindi; 'chaatna' betekent daar proeven en een 'chatni' is een soort voorgerecht. De eerste 'chutneys' die rond 1890 in Engeland geïm porteerd werden waren mango chut- Nodig: 350glamsge- £«hü hakt; 1 ei; gemalen „e "onsSinhe vot koriander; zout, ta- consi^ntie van basco- fiinseh Deter- manS°' gember, pi- selie; 2-3 beschuiten; ™n'n ™9nen'sui" 1 ui; 4 sesambrood- ker en azijn, jes; slablaadjes; 4 dessertl. chutney. Maak het lamsge hakt aan met ei, ko riander, zout, tabas co, fijngehakte pe terselie en fijngew reven beschuit. Vorm van het gehakt 4 afge platte koekjes en bak deze in niet te veel boter aan beide zijden bruin en gaar. Pel de ui en snijd deze in ringen. Fruit de uiringen mooi bruin. Snijd de broodjes open, be smeer ze licht met boter en leg slablaadjes op de onderste helft. Leg hierop de lams- burgers, garneer ze met uiringen en schep op deze uiringen een lepel chutney. Nodig: 1 doosje verse ™er presenteren, vijgen; 4 eierdooiers; d,t recePt- 2 volle eetl. port; 2-3 eetl. kristalsuiker. Verwijder de schil van de vijgen en verdeel de vruchten in vieren of zessen. Schik de partjes in een cirkel op ovenvaste borden. Verwarm de oven voor op de hoog ste stand. Laat de dooiers in een kom met ronde bodem glijden, voeg'de port en kris talsuiker toe en plaats de kom op een pan met kokend water. Klop de dooiers schui mig en blijf doorkloppen tot de massa lob big begint te worden. Verdeel deze crème over de gereedstaande borden met vijgen en schuif de borden op het middelste roos ter van de hete oven. Laat de dooiercrème in enkele minuten (3-5) mooi goudbruin kleuren. Serveer dit nagerecht direct uit de LIEVELINGSRECEPT „Dit is één van mijn lievelingsrecepten", schrijft D1VERA KAPTE1JN UIT LEIDER DORP. „Deze heerlijke frisse salade smaakt heerlijk bij gebakken vis en frietjes." Het re cept voor deze ANDIJV1ESALADE is afge stemd op 2 personen. Nodig: 250 g andij- ™aS de ^diivie e." Snij vie-1 aDDel-1 ba- deze ln fi'ne reePJes' naan; IMein blikje Schil de appel en snij mandarijntjes; handje en P| r 1 eklepe mavo-Plakies; laat da manda- - P y, rijntjes op een zeef uit- na.se; halve eetlepel ^engalles yoghurt; wat cayen- voorzi(±tig dgoor el_ neP P kaar. Maak van de olie, mayonaise, yoghurt en cayennepeper een sausje en roer dat voor zichtig docr de salade. Strooi de rozijnen er overheen. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25/ toegezonden. Nu de bouillon toevoegen, het geheel even doorkoken en op smaak brengen met pe per, zout en fijngesneden bieslook. Snij de champig nons in dunne plak jes. verwijder zaad en zaadlijsten van de paprika's en snij ze in zeer dunne reepjes. Spoel de olijven even af on der de kraan. Meng de champignons met de reepjes paprika en met de olijven. Maak van olijfolie, citroensap, zout en peper een dressing en meng dfe goed door de salade. Meng er voor het opdienen nog de kruiden door en eet deze salade met geroosterd brood. Nodig:1 doosje champignons; 3 halve paprika's in verschil lende kleuren; 20 zwarte olijven; 3 eet lepels olijfolie; sap van een halve citroen; zout en vers gemalen zwarte peper; 1 eetle pel gehakte peterse lie; 1 eetlepel gehakte bieslook. De gekweekte paddestoel wordt steeds mooier en groter. Eetbaar Gelukkig hoeven wij niet eerst jarenlang in training te gaan bij mummelende spinko- kende kruidenvrouwtjes om aan goede eet bare paddestoelen te komen. De soorten rijkdom in de winkels neemt gestaag toe en bovendien zijn wij een rondtrekkend volkje. Neem bij de eerste de beste buitenlandse reis de gelegenheid te baat om gedroogde paddestoelen in te slaan. Ze zijn vrijwel overal te koop en nagenoeg onbeperkt houdbaar. Vraag meteen naar enkele sma kelijke toepassingen en ziedaar: de eerste schreden binnen de heksenkring zijn gezet. Wees bij de reiniging van paddestoelen zeer zuinig met water: een natte lap en een dro ge borstel zijn voldoende. Paddestoelen zuigen zich namelijk vol water en geven hun subtiele smaak er aan af. Van chef-kok klaas Kasina de volgende re cepten voor paddestoelen. Snij de ui in dunne Nodig: 1 ui; 1 teen ringen, pel de knof- knoflook; 2 grote look en snij die in vleestomaten; 2 sten- plakjes. Ontvel en gels bleekselderij; Vj ontpit de tomaten aubergine of 1 kleine; en snij ze in plakjes 400 gram gemengde en doe met de au- paddestoelen (cham- bergine even zo. pignons, oester- Snij ook de bleeksel- zwammen, cantharel- derij in dunne plak- len, boleten); 4 eetle- jes. Borstel nu de pels olijfolie; 1 glas paddestoelen witte wijn; peper, schoon. Snij ze in zout en tijm. grove stukken. Ver hit de olijfolie in een pan met een dikke bodem, fruit hierin de ui en de knoflook en Iaat vervolgens de auber gine en de selderij vijf minuten meebakken. Voeg dan de tomaten en paddestoelen toe, roer het mengsel even door en blus het met de witte wijn. Kruiden met peper, zout en tijm en met het deksel op de pan nog een kwartier zacht laten sudderen. OESTERZWAMMENSOEP Schil de sjalotten, Nodig: 200 gram oes- hak ze fijn en fruit s in de olie. Snij de terzwammen; 2 sja- ISÜSi3 oestetzwammen h. olijfolie; 1 liter bouil- testukkenen Ion; 1 glas rode wijn; die asffl de peper, zout en bies- sjaj®t. Onderaf en i00k' tie roeren minstens een half uur fruiten zonder ze te kleuren. Dan de rode wijn toe voegen en deze voor de helft laten inkoken. Zeker vijftien sneden brood op een dag naast flinke porties aardappelen, macaroni of spaghetti, fruit en muesli is niets bij zonders voor een wielrenner of marathon loper. Die forse hoeveelheden brood leve ren samen met andere voedingsmiddelen zetmeel. Spieren blijken bij een zetmeelrij- ke voeding beter te presteren dan bij eten dat nogal wat vet bevat. ANNEKE GEERTS Brood kun je lekker combineren met veel waardevolle voedingsstoffen. En die zijn nodig voor een actief lichaam. Daarom be steden topsporters ook veel aandacht aan hun voeding. Want, zeggen ze, je laat zo min mogelijk aan het toeval over. Je werkt met trainingsschema's die zo zijn uitge kiend dat je maximaal presteert op wed strijddagen. Het zou onverstandig zijn om de voeding die het materiaal levert waar op het lichaam draait niet met veel zorg samen te stellen. Dat geldt niet alleen voor mensen die sport op topniveau bedrijven, maar net zo goed voor hen die een of enkele malen per week aan sport doen. Een normale, gezonde voe ding is nog steeds de basis voor al die licha melijke activiteit. Spiervermogen Voedingsmiddelen die veel zetmeel bevat ten, krijgen in de voeding van sporters veel aandacht. Brood, aardappelen, macaroni of spaghetti, rijst, peulvruchten en groente be vatten veel van dat zetmeel. Eenmaal afge broken in het lichaam levert het de energie voor de spiercel. Vetten in de voeding leve ren ook veel energie, maar ze vragen om meer zuurstof. Dat is ongunstig bij sporten. Vooral als je dat lang moet volhouden zoals bij duurlopen of wielrennen. Wielrennen, een marathon of een triathlon, roeien, snelwandelen, duurlopen en lange- afstandzwemmen zijn allemaal voorbeel den van sporten waarbij het neerkomt op uithoudingsvermogen. Zetmeelrijke voe dingsmiddelen zijn in het dagmenu van duursporters dus de belangrijkste produk- ten: ze zorgen er voor dat het lichaam zo ef ficiënt mogelijk omgaat met de aangeboden brandstof. Maagdarmproblemen Extra suiker in de koffie of thee, of in de Onderzoek in Duitsland, Rusland en Scandinavië heeft geleerd dat een hecta re bos jaarlijks ongeveer honderd kilo smakelijke paddestoelen opbrengt. Duitsland zou zo jaarlijks 700.000 ton eetbare paddestoelen kunnen produ ceren. SYBE VAN DER MEULEN Maar ongeveer een tiende deel van die enorme paddestoelenvoorraad wordt com mercieel gewonnen. Daarbovenop komt dan nog de hoeveelheid die particulieren in hun mandjes verzamelen. In sommige bos sen zijn ze te nijver geweest en moesten plukverboden worden ingesteld, maar in het algemeen kan worden gesteld, dat de meeste eetbare paddestoelen niet worden geoogst. Opmerkelijk is, dat het zoeken van eetbare paddestoelen in veel landen heel gewoon is, terwijl in Nederland de belangstelling voor 'wilde' eetbare paddestoelen minimaal is. Wij zijn duidelijk geen paddestoelenvolkje, al zal elke champignonkweker deze stelling met felheid bestrijden. Speciaalzaken De modem gekweekte witte champignon kent hier een ieder. In een smaakvergelij- king met zijn grotere broer de grotchampig non ('met stukjes echte mergel') komt hij wat povertjes voor de dag, maar als wegbe reider naar een paddestoelenminnende sa menleving verdient hij eer. In het smalle kielzog van de blauwe plasticbakjes met su permarktchampignons dobberen heel voor zichtigjes de gekweekte oesterzwammen en shi-takes. De gevorderde paddestoeleneter kan bo vendien in speciaalzaken terecht voor de onvolprezen cantharel, de in het wild ge zochte, niet te kweken, goudgele hanekam. In onze bossen komt hij soms royaal voor, maar de handel biedt in de regel buiten landse cantharellen aan. De paddestoel als voedsel heeft het hier moeilijk. Al in de vroegste kinderjaren wor den wij geïndoctrineerd met fabeltjes over kabouters en heksen, die respectievelijk paddestoelen zouden bewonen en er vrou- wenpraatgroepjes rond zouden houden. Met deze loze kennis beladen wordt ons het gif der toxfciteit van paddestoelen inge- druppeld. Vervolgens komen de natuurbe schermers ons schrik aanjagen met hun al- tijd-gelijkverhalen. Geen wonder dus, dat onze kennis van eetbare paddestoelen be perkt is. Deerlijk jammer. De in Frankrijk gekweekte paddestoelen 'pieds blues'. Het zetmeel dat een sporter nodig heeft, zit onder meer in brood. vorm van veel koek en snojep is voor de spieren niet nodig. Dat kan wel handig zijn als uitputting dreigt. Een tabletje druivesui- ker, klontjes suiker of wat vruchtesap kan voorkomen dat de 'man met de hamer' langs komt. Twee tot drie uur vóór een wedstrijd moet de laatste maaltijd worden gegeten. Sporten met een volle maag levert bij vrijwel ieder een maagdarmproblemen op. Houd er re kening mee dat vette gerechten maar lang zaam uit de maag verdwijnen. Onder wild verstaan wij alle die ren die worden verkregen door jacht en voor consumptie ge bruikt. Hiertoe behoort ook haarwild waar onder de haas valt. De haas is een knaag dier en komt overal in Europa voor. Zij on derscheiden zich van de andere knaagdie ren door een tweede paar snijtanden in de bovenkaak. De hazen die in Nederland te koop zijn ko men voornamelijk uit Schotland, Oostenrijk en tegenwoordig ook uit de voormalige Oostbloklanden. De beste kwaliteit vlees komt van hazen die 3 tot 8 maanden oud zijn. CIVET DE LIEVRE A LA FLAMANDE Voor 4 personen: 2 hazen van ongeveer 600 gram per stuk. Stroop de haas, haal hem leeg en vang daarbij flink veel bloed op. Doe het bloed in een kannetje met 1 eetlepel azijn en doe er de schoongemaakte, gemalen lever bij. Snijd de bouten en de voorpoten af en deel de achterbouten in tweeën. Deel de rug in vier stukken. Vermeng de stukken in een grote schaal met zout, peper, tijm en lau rierpoeder, 1 gesnipperde grote ui, 7. eetle pel cognac. Laat alles zo 24 uur staan (mari neren). Laat de gemarineerde stukken uitlekken. Bak ze in een pan met 40 gram boter rondom aan, bestrooi met 2 eetlepels bloem, en laat deze onder keren van de stukken licht kleuren. Zeef het bloed met de gemalen lever en voeg 1 fles rode wijn en 2 dl azijn toe. Roer dit door het vlees in de pan en voeg zout en peper toe met 30 gram bruine rietsuiker, wat gesnipperde uien, in kleine stukjes gesneden prei, wortel en sel derij. Sluit de pan en laat alles 15 minuten suddren. Pel in die tijd 500 gram uien en snipper ze. Fruit ze in boter goudbruin. Doe ze na 15 minuten stoven in de pan met de haas en laat alles sudderen. De bereidingstijd is af hankelijk van de ouderdom van de haas. De punt van een mes moet moeiteloos in de vleesdelen gestoken kunnen worden. Leg de gare stukken na uitdruipen in een sud- derpan. Zeef de saus boven de stukken haas. Sluit de pan en laat nog 15 minuten doorsudderen. Schik de haas met saus in een halfhoge schaal en versier ze met wat broodcroutons. U kunt er ook kastanjes, kastanjepuree en preiselberen bij geven. AANBEVOLEN WIJN: Chateau Beaumont 1985, cru bourgois, een heerlijk fruitig volle bordeauxwijn van een uitstekend jaar. Mohsine Korich chef-kok hotel-restaurant Zee rust Noordwijk aan Zee

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11