Economie ïn Moskou is geen ei meer te krijgen DSM en Akzo moeten aan de lijn doen De kristallen bol van econoom Walter Kanning Dinsdag 5 november 1991 Redactie: 023-150224 JANINE BOSMA Vormgeving: JAN KLINCE 7 Gorbatsjov: Unie aan rand van afgrond Lange rijen voor de bakkerijen en geen ei meer te krijgen. Dat was het straatbeeld in Moskou gisteren. Terwijl de Moskovieten geduldig wachtten in de rij, sprak Unie-pre sident Gorbatsjov tot de Staatsraad over „de rand van de afgrond" waar de Unie van Soevereine Staten (USS - ex- Sovjetunie) zich volgens hem bevindt. Hij deed een op roep aan de acht republieken die vorige maand het eco nomische verdrag hebben getekend, om vooral samen de economische problemen te lijf te gaan. De chemie kwakkelt. Na ja ren van uitdijen let de be drijfstak nu streng op de calorieën. Ook de twee grootste chemiebedrijven van ons land, Akzo en DSM, slanken af. In een tweedelige serie besteedt deze krant aandacht aan de chemiereuzen. In het eerste deel aandacht voor de oorzaken van het ge- kwakkel en het offensief van de twee concerns om hun marktaandeel te be houden. In het tweede en laatste deel worden don derdag de verschillen tus sen Akzo en DSM onder de loep genomen. Want de twee hebben in feite slechts één ding gemeen: dat ze nu door een dal gaan. OMZET EN WINST VAN DE GROTE DUITSE EN NEDERLANDSE CHEMIECONCERNS NETTCW WINST -2,5' 3,8% 4,6% 3,3% 8,2% jaaromzet x miljoen BASF HOECHST BAYER AKZO DSM gegevens 1990 MOSKOU HANS GELEUNSE PETER PRINCLE „We zijn in de afgrond beland. Het volk, dat weer hoop kreeg door het mislukken van de staatsgreep in augustus, heeft het vertrouwen in ons verlo ren", aldus een zichtbaar som bere Gorbatsjov tot de Staats raad, het hoogste bestuurscolle ge van de USS, waarin de presi denten van de republieken zit ting hebben. De president toonde zich vooral somber over de vergaan de economische hervormingen die zijn collega Jeltsin van de Russische Federatie de afgelo pen dagen heeft afgekondigd. Hoewel hij zei Jeltsin te steu nen, sprak hij zijn zorg uit over diens plannen om voor het ein de van dit jaar de meeste prij zen los te laten. Hij deed daar naast een dringend beroep op de republiek geen eigen munteenheid in te voeren. Alle publiciteit rond de prijs verhogingen leidt volgens Gor batsjov tot paniekaankopen en hamsteren onder de bevolking. Er moet nu snel duidelijkheid worden verschaft over de prij zen, anders loopt het net zo uit de hand als in de zomer van vo rig jaar, toen oud-premier Ry- zjkov prijsverhogingen aankon digde, aldus Gorbatsjov. Terwijl de president sprak belde de moeder van de vertaal ster van Tlie Independent op met de mededeling dat ze het wachten in de rij voor eieren had opgegeven. Het was bij de winkel zó druk, zei ze, dat de winkelbedienden nummers op de handen van de wachtenden hadden geschreven, zodat ze zouden weten wanneer ze aan de beurt waren. Zij kreeg num mer 532... De staatsbakkerijen, waar van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat ook al lange rijen voor de deur staan, probeerden gisteren de hamsterwoede een halt toe te brengen door te verklaren dat er „absoluut geen sprake is van tekorten", ook al zijn de graan- leveringen gehalveerd ten op zichte van vorig jaar. De Moskovieten zijn bang dat er nog lang tekorten zullen zijn. Gisteren gepubliceerde cijfers tonen aan dat de graanoogst dit jaar met 157 miljoen ton 62 mil joen ton lager uitvalt dan in 1990. Andere basisprodukten zoals suiker, aardappelen en groen ten, gaan binnenkort tot een luxe behoren, wanneer Jeltsins prijsliberalisering een feit wordt. Volgens het economi sche weekblad Commertsant betekent dit dat de prijzen voor suiker, aardappelen en groen ten vijf keer duurder worden. De huidige paniek onder de bevolking is volgens Gorbatsjov voor een groot deel te wijten aan het ongeorganiseerde op treden van de republieken sinds de mislukte coup in augustus. Daarna bestond hoop op het voortbestaan van de Unie, zo zei Gorbatsjov. Die hoop is niet uitgekomen. „We hebben een blik in de afgrond geworpen", zei de president tegen de leiders van de republieken. De Unie-president uitte kri tiek op Jeltsins voornemen en kele onderdelen van het econo mische verdrag van de Unie aan zijn laars te lappen als de ande re republieken zijn hervormin gen niet willen volgen. Het eco nomisch verdrag werd vorige maand door acht van de twaalf republieken getekend. Gorbatsjov stelde dat noch de Russische Federatie noch de andere republieken „deze tragi sche situatie" in hui^ eentje kunnen oplossen. HEEMSTEDE JANINE BOSMA Duitsland zal binnenkort zijn rente verlagen. Deze voorspel ling komt niet uit de 'keuken' van De Nederlandsche Bank. Ook in Frankfurt, waar Bundes- bank-havik Helmut Schlesinger waakt over Duitslands monetai re politiek, wordt (nog) niet ge rept over renteverlaging. De voorspelling komt uit de mond van de Heemsteedse doctor in de economie Walter Kanning. Deze wetenschapper, verbon den aan de Universiteit van Amsterdam, beschikt over een 'kristallen bol': zijn theorie over economische macht en speltheo rie waarop hij afgelopen zomer promoveerde. De verklaring voor zijn voor spelling over de Duitse - en in het kielzog daarvan de Neder landse - renteverlaging, is vol gens Kanning simpel: De VS duingen Frankfurt ertoe. Door dat de Amerikanen de afgelo pen maanden stelselmatig hun rente verlaagden, kunnen Ame rikaanse ondernemers goedko per geld lenen om te investeren. Daardoor worden Amerikaanse produkten op de wereldmarkt dus goedkoper en concurreren- der dan Duitse produkten. De laatste keer dat de Fed, het bestuur van Amerika's centrale banken, de rentetarieven ver laagde was op 31 oktober. Sindsdien bedraagt de Ameri kaanse rente 5 procent. Duits land trok in juli het belangrijk ste rentetarief (de Lombardren te) juist op naar 9,25 procent. Dat gebeurde, omdat de Bonds republiek kampt met een hoger inflatie (4,5 procent); en volgens financiële kringen is rentever hoging nu eenmaal een probaat middel om geldontwaarding (inflatie) tegen te gaan. Toch kan die renteverhoging Duitsland nu lelijk opbreken, al dus Kanning. „Duitsland krijgt moeite met zijn export omdat die zoveel duurder uitvalt dan de Amerikaanse. Dat geeft de Amerikanen economische macht, waarmee ze de Duitsers dwingen een stapje terug te doen, dat wil zeggen ook de Duitse rente te verlagen." Tien jaar Kanning heeft in totaal tien jaar gewerkt aan zijn proefschrift Économische Macht (een bijdra ge tot de theorievorming over economische macht). Daarin omschrijft hij economische macht als „de mogelijkheid voor een groep of persoon om AMSTERDAM LUUK SENGERS Als de economie door een dal gaat, gaat de chemische indu strie mee. Wanneer er minder auto's worden geproduceerd (zoals nu het geval is), dan merkt DSM dat meteen in zijn afzet. Het Limburgse chemie concern maakt onder meer kunststof voor bumpers en dashboards voor de auto-indu strie. Ook bij Akzo is de toekomst enigszins bewolkt. Het chemie concern heeft zijn personëels- de handelingen van anderen geheel of gedeeltelijk te bepa len, dankzij het in bezit hebben van schaarse middelen". Het klinkt op het eerste ge hoor nogal voor de hand lig gend. Neem het geval Amerika- Duitsland. Amerika kan het zich permitteren de rente te verlagen zonder bang te hoeven zijn voor inflatie. Doordat de VS momen teel uit hun recessie opkrabbe len, is de groei van hun produk- tie namelijk groter dan de groei van hun geldhoeveelheid. Duitsland, nog midden in de naweeën van de eenwording en strijdend tegen een hoge infla tie, kan zich geen renteverlaging permitteren, maar zal door de omstandigheden uiteindelijk toch worden gedwongen Ame rika te volgen. Kannings interpretatie van het begrip economische macht wordt niet onderschreven door een aantal andere economen. Het begrip wordt al sinds het begin van deze eeuw als on deugdelijk beschouwd om eco nomische ontwikkelingen te verklaren. Zo spreekt de beken de econoom en Nobelprijswin naar (1969) prof. dr. J. Tinber gen over economische macht als „een vormloos begrip, waar mee we niets kunnen". Kanning bestand in de eerste helft van dit jaar teruggebracht met 2.300 werknemers. Worden daar de ruim 2.600 werknemers van de onlangs afgestoten Spaanse ve zelfabrikant La Seda bij opge teld, dan hebben dit jaar zelfs 5.000 mensen afscheid van Ak zo moeten nemen. Dat wil niet zeggen dat die mensen ook op straat zijn gezet. De meesten werkten in bedrijfsonderdelen die zijn verkocht. Van hetzelfde laken een pak bij DSM, waar de komende drie jaar pakweg duizend arbeids plaatsen verloren gaan. Onge veer 1.200 mensen in staffunc ties worden intern verschoven van het DSM-concem naar de 25 'business units', min of meer erkent dat veel omschrijvingen van het begrip door andere eco nomen niet voldoen, en dat het hem nogal wat jaren kostte om een „algemene en toegankelijke formulering" op papier te zet ten. Maar daarmee kun je in feite nog niets. Wat Kanning heeft gedaan is, zoals de subtitel van zijn proefschrift vermeldt, dan ook slechts een bijdrage tot de theorievorming. „Ik wil als we tenschapper economische macht nader analyseren", ver klaart Kanning. De econoom stuitte tijdens zijn zoektocht op de speltheorie,- die volgens hem veel situaties beschrijft die met economische macht te maken hebben, Kanning combineerde vervolgens beide begrippen. „Daarmee heb ik materiaal aan gedragen dat nodig was om economische macht eindelijk effectief te kunnen aantonen in concrete situaties", zegt hij. De Duits-Amerikaanse micro economen Morgenstern en Von Neumann maakten in 1944 voor het eerst gewag van de speltheorie in hun boek Theory of Games and Economie Beha vior. De theorie gaat uit van 'spelers in een economisch spel'. Alsof het leven een groot monopoliespel is, kan een zelfstandige produktiemaat- schappijen. Daar bovenop zul len nog eens 500 tot 600 ar beidsplaatsen worden ge schrapt. Ontslagen hoopt het bedrijf daarbij zo veel mogelijk te vermijden. Dollarkoers Of het wel of niet goed gaat met de chemie, hangt in grote mate af van de dollarkoers en de olie prijzen. DSM is een petroche misch bedrijf, dat olie (waarvan de prijs in dollars wordt bere kend) als grondstof gebruikt. Akzo gebruikt andere grond stoffen, bijvoorbeeld zout. De olieprijs is voor Akzo alleen van belang in verband met de ener- groep of persoon met één zet acties van anderen beïnvloeden. Duivels rijk De speltheorie is een hulpmid del om economische macht aan te tonen. Die macht zou anders wellicht totaal over het hoofd worden gezien, terwijl ze vol gens Kanning toch van eminent belang is om een bepaalde ont wikkeling te verklaren. Een combinatie van economische macht en speltheorie werpt vol gens Kanning dan ook een heel nieuw licht op allerlei politieke en economische gebeurtenis sen. Wie heeft, bijvoorbeeld, het einde van de Koude Oorlog be werkstelligd? Wie speltheorie en economische macht toepast, komt volgens de Heemsteedse wetenschapper onherroepelijk uit bij de Amerikaanse presi dent Reagan, de man die de Sovjetunie in de jaren tachtig nog omschreef als „dat duivelse rijk". Kanning: „Reagans 'Star Wars' (een afweersysteem in de ruimte, red.), was niet zozeer een militair als wel een econo misch wapen. Toen hij zijn plannen daarvoor aankondigde, dwong hij de Sovjetunie op de gieprijzen. Hoewel DSM dus olie nodig heeft, is het bedrijf in beperkte mate afhankelijk van de dollar koers, het concern is immers vooral een Europees bedrijf. Ak zo zit over de hele wereld, zodat de prijs van de dollar in belang rijke mate bepaalt hoe duur de produktie van Akzo uitvalt en hoeveel de verkoop van zijn produkten op de wereldmarkt (omgerekend naar guldens) op levert. In 1989 beleefde de chemie een topjaar door de stabiele, la ge olieprijs en de hoogconjunc tuur. Maar vorig jaar kwam daar de klad in. In de Verenigde Sta ten werden de eerste tekenen van recessie zichtbaar en hal verwege het jaar joeg de Iraakse leider Saddam Hussein de olie prijzen omhoog, door Kuwayt binnen te vallen. De prijzen van de chemische produkten bleven echter aan de lage kant, mede doordat er vo rig jaar een aantal chemische fabrieken bijkwam. Van kunst vezels en de meeste bulkpro- dukten (standaard chemische stoffen die in grote hoeveelhe den worden gemaakt) wordt dus te veel gemaakt, met als ge volg te weinig vraag en lagere prijzen. Niet alle produkten die uit de ketels van DSM en Akzo komen zijn even gevoelig voor de ont wikkelingen op de markt. Het meest kwetsbaar zijn bulkpro- dukten. Daarop wordt weinig verdiend; de winstmarges zijn klein en staan voortdurend on der druk. Dat geldt veel minder voor specialistische produkten, zoals supersterke vezels, ge- FOTO LEX VAN ROSSEN knieën. Moskou moest kiezen: of ook een Star Wars ontwikke len of toenadering zoeken. Zo'n systeem is natuurlijk heel erg duur en in een land als de Sov jetunie is het óf kanonnen óf boter kopen. Allebei kan een voudig niet. Als Moskou had ge kozen voor een eigen Star Wars, dan was de Sovjetunie destijds al uit elkaar gespat, want een verdere verslechtering van de economie had het land onmid dellijk over de rand van de af grond geduwd. President Gor batsjov had er toen dan ook al les voor over om Star Wars te voorkomen. Reagan dwong de Sovjet-president in feite tot toenadering." Voorspellen De combinatie van speltheorie en economische macht is door Kanning in zijn proefschrift toe gepast ter lering achteraf. Hij analyseerde economische ge beurtenissen nadat die al had den plaatsgevonden. Of zijn theorievorming ook voorspellende kracht heeft, bij voorbeeld ten aanzien van de Duitse rente, moet de tijd leren. Kanning heeft er alle vertrou wen in. Research tijdens zijn proefschrift leverde hem het be neesmiddelen en fijnchemica- liën. Maar ook hier geldt: loopt de economie terug, dan daalt de afzet. Wapenen DSM en Akzo proberen zich te gen de teruglopende vraag in de chemie te wapenen door veel verschillende produkten te ma ken. Beide concerns dubben over de ideale 'produktmix'. Produkten waar ze sterk in zijn, krijgen extra aandacht terwijl minder hoopgevende activitei ten worden afgestoten. Belangrijk voor Akzo zijn de farmacie (het concern is nu al Europese marktleider op het ge bied van anti-conceptiepillen), chemische vezels, coatings (ver ven). zout en daarvan afgeleide produkten zoals PVC. Akzo is de grootste zoutproducent ter we reld. DSM is sterk in rubber- en plastic produkten (verpakkin gen, Curver en Rubbermaid) en enkele chemicaliën. Op de ve- zelmarkt bezit het Limburgse bedrijf een ijzersterke troef: de schier onverwoestbare kunstve zel Dyneema, dat onder andere wordt gebruikt in kogelvrije ves ten en scheepskabels. Daarnaast slaan Akzo en DSM de handen ineen om hun posi tie op de markt te versterken. Zo 'ruilen' ze binnenkort secto ren waar de een niet sterk in is, maar de ander wel. Akzo brengt zijn technische kunststoffen- sector over naar DSM. die op zijn beurt poedercoatings (ver ven voor onder meer witgoed en fietsen) afstaat aan AJczo. wijs op dat zijn methode ook kan leiden tot voorspellingen die de waarheid zeer dicht be naderen. Kanning: „Ik analyseerde on der meer de concurrentiestrijd tussen de commerciële zender RTL4 en het Hilversumse om- roep-bolwerk, die toen net in volle hevigheid was losgebar sten. Hoewel de werkelijkheid zo snel ging dat ik er gaandeweg door werd ingehaald, kloppen mijn uitkomsten met de situatie zoals die nu is." Kanning ging ervan uit dat RTl>4 economische macht heeft, omdat zij door toetreding tot de Nederlandse markt de gevestig de omroepen voor het blok plaatste. Die moesten kiezen: of ieder voor zich vechten tegen de 'indringer' of de handen in een slaan en de concurrentie aangaan. Individueel vechten zou vol gens het model van Kanning, een financiële uitputtingsslag, betekenen, terwijl de omroepen bij samenwerking nog kunnen rekenen op ten minste 50 pro cent van alle reclameinkonv sten. De overige 50 procent, wordt weggesnoept door RTL4. Kanning: „In mijn model schept de komst van RTL4 de situatie waarin de omroepen slechts uit twee tegenzetterv kunnen kiezen. Zoals we inmid dels weten is het in werkelijk heid ook zo gegaan. De Hilver sumse bestel-omroepen heb ben even tegengesputterd, maar zagen al gauw in dat dat ave-' rechts werkte, omdat de recla meinkomsten wegvloeien. De handen worden nu ineengesla-, gen." Slechts een begin Kanning zit boordevol plannen om zijn theorie nog meer te toetsen en te verfijnen. Hij maakt zich echter geen illusies dat zijn bevindingen binnen af zienbare tijd zullen worden omarmd én toegepast door an dere economen. „Ik zal de eer ste moeten zijn die ermee ver der gaat. Ik mag niet te hoge verwachtingen koesteren. Wel kan ik me voorstellen dat mijn methode in de toekomst zal worden toegepast, bijvoorbeeld om situaties te analyseren waar in men economische macht vermoedt. Maar voor het zover is, zal ik zelf eerst nog de nodige stappen moeten zetten. Zo'n proefschrift is slechts een be gin." Heemsteedse wetenschapper voorspelt daling Duitse rente NIEUWSLIJN Enka-directie nodigt bonden uit sthvï De directie van Enka Household Products in Ede heeft de vak bonden uitgenodigd vandaag te komen praten over een reorga nisatie. Dat heeft een woordvoerder van de Industrie- en Voe dingsbond CNV meegedeeld. De staking die gisteren begon is ook vandaag voortgezet. Het personeel van Enka in Ede ging gis terochtend in staking uit protest tegen het dreigende ontslag van minstens 23 van de 120 personeelsleden. De directie acht dat ontslag noodzakelijk als gevolg van de slecht renderende spon- zen-afdeling. Scania schrapt 260 banen De vrachtwagenproducent Scania, met vestigingen in Zwolle en Meppel, heeft gisteren met de vakbonden overeenstemming be reikt over de vermindering van het personeelsbestand. Van de 2.110 arbeidsplaatsen zullen er 260 verdwijnen. Er vallen geen gedwongen ontslagen, zo hebben de bonden en het bedrijf mee gedeeld. Wel komt er een personeelsstop, worden contracten niet verlengd en gaat het aantal uitzendkrachten terug naar nul. Vaste medewerkers voor wie geen werk meer is, komen in een zogenoemde arbeidspool. Wie het bedrijf verlaat, komt in aan merking voor een vertrekpremie. Scania is in de problemen ge komen door het inzakken van de markt voor vrachtwagens. EG verlangt Haagse GATT-doorbraak De voor buitenlandse handel verantwoordelijke EG- bewindslie den hopen dat de top tussen premier Lubbers als voorzitter van de EG en de Amerikaanse president Bush, dit weekeinde, een opening biedt voor het slepende GATT-overleg. De GATT-kwes- tie (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) staat zaterdag, op de tweede en laatste dag van het bezoek van Bush aan Den Haag, op de agenda. In een vertrouwelijke brief aan Lubbers en EC-voorzitter Delors schrijft Bush dal de EG en de VS de kans moeten grijpen dit jaar een akkoord te krijgen, zo zeggen diplomaten. Hij noemt de Uruguay-ronde, zoals het overleg is gedoopt, zijn economische topprioriteit. De EG-minis- ters vinden echter dat de VS en Japan aan zet zijn om concessies te doen in het overleg over een vrijere wereldhandel. Meer Europees geld voor HDTV De Europese Commissie wil het bedrag voor de invoering van hoge-definitietelevisie (HDTV) verdubbelen. EG-commissaris Fi- lippo-Maria Pandolfi zei gisteren dat hij voor de komende vijf jaar (omgerekend) 2,3 miljard gulden aan de industrie, de satel lietexploitanten en de omroepen beschikbaar wil stellen om over te schakelen op de D2-MAC-uitzendstandaard, die op tér mijn HDTV mogelijk moet maken. Philips en het Franse Thomson hebben miljarden gestoken in deze supermoderne vorm van televisie. Sommige .satellietexploitanten gebruiken echter de oude PAL-standaard en willen dat zo houden uit wees dat zij anders op hoge kosten worden gejaagd. Dr. Walter Kanning: „Ik wil economische macht nader analyseren.'

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7