Leven en wonen Roze dringt langzaam door in mannenmode B Hagelwit met grijs of geloogd eiken met bloemen Zig zag Dinsdag 5 november 1991 Redactie. 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving; MARIANNE VERSCHUREN Bureau De Bock Dekker herkent voor elk type een andere trend Mannen die zich graag anders of zelfs extreem kleden en op zoek zijn naar representatieve kleding, kunnen hun hart ophalen met pakken in roze tinten. Maar ook voor mannen die zich verzorgder en chiquer kleden, komen kleu ren als roze, lila en aubergine om de hoek kijken. Alleen hier wat subtieler. Voor hen zijn deze zachte, soms zoete tinten, verborgen in het grijs. En niet alleen in de herenpakken vind je deze 'vrouwelijke' tinten terug. Ook veel nieuwe modellen zakenauto's zijn tegenwoordig grijs-met-een-tinq'e. ..Bekijk maar eens de kieurenstaatjes van de 'Japanners'. En ook BMW voert echte za kenauto's steeds vaker uit in een zachtere, minder saaie tint. Straks zie je op de par keerplaatsen van voor bedrijven vee! min der zwart, hard blauw en koud grijs. En naast warmere kleuren krijgen de auto's steeds meer natuurlijke vormen. De scher pe hoeken en kanten gaan er helemaal uit", zegt Max Dekker. Hij is een van de oprichters van De Bock Dekker (marketing design concepts), een bureau dat onderzoek doet naar trends en smaakgroepen. Met deze bagage in huis ad viseert het bureau detaillisten en fabrikan ten hoe ze hun doelgroep kunnen kiezen en welke produkten ze moeten inkopen of ont wikkelen om aan de wensen van een be paalde doelgroep tegemoet te komen. De Bock Dekker houdt zich niet alleen met trends in de kleding- en autobranche bezig, maar ook met de nieuwe ontwikkelingen in interieur. Niet een trend „Je kunt niet spreken van één trend. Je hebt verschillende trends voor verschillende doelgroepen. Een 'Mac Maggie-man' valt op andere auto's, kleren en meubelen dan een 'Society Shop-man", aldus Dekker. Om de verschillende types en verschillende trends uit elkaar te houden en aan te kun nen duiden heeft het Driebergense onder zoeksbureau een instrument bedacht: de De Bock Barometer. Dat is een vierkant, verdeeld in 25 verschillende vierkante vak jes. Met behulp van een horizontale cul- tuur-as en een verticale modementaliteit-as precies door het midden van het grote vierkant kunnen de verschillende types herkend worden. De bovenste helft van het vierkant staat voor 'vernieuwend' en de bovenste rij van de hokjes variëren van 'avantgarde/ex- treem' tot 'avantgarde/chique'. Bij repre sentatieve herenkleding, de pakken, kan je dan denken aan het roze pak aan de extre me kant (hoewel in de extreme hoek eigen lijk geen herenpakken meer zitten): het grijs-met-een-tintje pak zit aan de chique kant. Beide pakken zijn gemaakt van een soepele stof en zó van snit dat de vorm van het lichaam goed zichtbaar is. Overhemden zijn van zachte, natuurlijke materialen, bij voorbeeld zijde, en in zachte kleuren. De onderste helft van de barometer staat voor ouderwets, de onderste rij vierkantjes voor gedateerd. F let vakje linksonder staat voor 'gedateerd/extreem'. Hieronder valt de punk-Weding en hier ontbreken dus de he renpakken. Daarnaast is het vakje 'geda- TUIN Greet Buchner illustratie Han van der Ven Deze en soortgelijke vragen kregen we in de loop van de zomer en het is duidelijk dat je daarop geen antwoord kunt geven. Aan een willekeurig iemand vraag je toch ook niet hoe je je huis zult inrichten? Hypermodem, strak en hagelwit, of massief geloogd eiken met bloemetjesbekleding en -stoffering? Een tuin immers is net zo persoonlijk als de inrichting van het huis en wat de een mooi vindt, vindt de ander allesbehalve aantrek kelijk. Daarbij stelt de tuin je nog voor een heel ander probleem. Wat daar zal groeien en bloeien is sterk afhankelijk van grondsoort en ligging ten opzichte van de zon. Dat pro bleem hebben we niet bij de inrichting van ons huis. Tuinaanleg is dus nog iets gecompliceerder. Nu geldt als eerste stelregel dat we moeten bedenken wat we in de tuin willen doen. Moeten kinderen erin kunnen ravotten? Willen we alleen een rustig zitje? Willen we veel struiken of alleen veel gras met bloe men? Goede tuinboeken kunnen een eind in de richting helpen vooral als er mooie afbeel dingen in zijn. Let wèl op met uit het Engels vertaalde boeken. Die zijn prima, daar niet van, maar wat betreft de winterhardheid klopt het niet. Engeland kent minder vorst dan wij, althans volgens de planteboek- schrijvers en wie gelooft wat er in het Engel se boek staat, komt straks meer dan eens bedrogen uit. Behalve het soort tuin: strak en mathema tisch, rommelig en gezellig, een ouderwetse boerentuin, een stukje groentetuin enzo voorts, is er nog het levensgrote probleem van de grondsoort. Duur, tijdrovend (men moet op antwoord wachten) maar afdoende is een grondon derzoek bij een officiële instantie. Goedkoper en ook zeer goed werkend is een wandeling in de buurt, gepaard aan nieuwsgierige blikken en een notitieblokje waarop we alles opschrijven wat in onze buurt goed gedijt. Zijn er veel rhodos, aza- le's, heideplanten enzovoorts, dan zitten we in een streek met zure grond. Doen vooral rozen en mooie heesters het bijzonder goed, dan is de grond waar schijnlijk minder zuur. Wat geldt voor struiken, geldt ook voor vas te planten. Er zijn soorten die in de ene streek veel beter gedijen dan ergens anders. Houd dat vooral in de gaten! Eenjarig goed doet het overal, mits we de plaats ten opzichte van de zon in de gaten houden. Tot slot geldt voor alle tuinaanleg dat de grond de basis is van het succes. Goed spit ten dus en verrijken met tuinaarde en/of compost. Over hagen tegen de inkijk hebben we het al gehad. Het planten van struiken en bladverliezers komt nog, waarbij wel opgemerkt dient te worden dat we de uiteindelijke afmeting van onze aanwinsten in de gaten moeten houden. Wie kent niet de vele voortuinen waar je de voordeur bijna niet kunt bereiken omdat er een veel te grote ceder staat? LEZERSVRAAG MEVROUW OOSTERBAAN UIT ALPHEN AAN DEN RIJN vraagt waarom ik bij de haag- planten ook niet de leijlandii heb genoemd. Simpelweg omdat ik het bij de meest toeg- paste haagplanten gehouden heb. Ik heb niet zoveel ruimte tot mijn beschikking elke week en de lezers willen niet vier weken achter el kaar om hun hoofd gezeurd worden met het planten van hagen. Dus houd ikhet kort en komen alleen de meest bekende planten aan bod. Overigens bestaat er geen leijlandii, wel een cypres leylandii, die inderdaad tot de goede snelgroeiende haagplanten gerekend kan worden. Moeilijker dan het beantwoor den van deze eerste vraag is de vraag naar een haagplant die zowel tegen verzakking als tegen verplanten om de zoveel jaar bestand is. Een en ander in verband met het voortdu rend verzakken van de grond in de tuin en het opnieuw leggen van leidingen. Persoonlijk zou ik het liefst op een sterk li gustersoort houden omdat ligusters, bij eventueel verplanten in verband met opho gen, goed terug gesnoeid kunnen worden zonder schade. De coniferenhagen zijn op dat punt kwetsbaarder. Verder zou ik vóór en tijdens het planten voor zoveel mogelijk goe de tuinaarde en/of compost zorgen zodat de wortels meteen houvast krijgen. Dan kan men geregeld met goede tuinaarde, respec tievelijk compost de verzakte grond bijvullen. Ligusterwortels zijn sterk en fijn vertakt en zullen dat zeker op prijs stellen. Moet de heg na verloop van tijd in ver band met het ophogen van de tuin opgeno men worden, dan zal de plant ook boven gronds flink ingesnoeid moeten worden en opnieuw met veel goede aarde uitgeplant dienen .te worden. Succes ermee! Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. De keurige Van Gils-combinatie (hierboven) en het beatle-jasje, met de getreepte coltruitje en strakke stretchbroek van Mac Maggie (foto links), twee stijlen die je volgens De Bock en Dek ker niet in één winkel moet brengen. teerd/anders' te vinden, waarin een wijd, gebroken wit pak, bestaande uit een band- plooibroek en een ruime blazer, valt. In het vakje links, chique/gedateerd, hoort een keurig maar stijf, recht, grijs pak thuis. De grijze tint bestaat uitsluitend uit zwarte en witte kleuren en heeft geen warme uitstra ling. Het pak maakt de man 'hoekig'. Marktsegment Op dezelfde manier waarop ze kleding in delen, delen de mensen die bij De Bock Dekker werken, andere produkten in. „Zo kunnen we met behulp van de barometer het marktsegment van bepaalde winkels aangeven. Met deze informatie kan een winkelier het inkoopbeleid aanpassen", legt Dekker uit. Wat heel duidelijk blijkt uit de onderzoeken van De Bock Dekker is dat een winkel zich niet op hele uiteenlopende doelgroe pen moet richten. „Als een detaillist wel twee of meer uiteenlopende doelgroepen aanspreekt, loopt hij het gevaar dat nie mand zich meer in zijn wankel thuisvoelt. Hij maakt zichzelf ongeloofwaardig." „Je ziet ook dat samenstellers van een mo deblad soortgelijke fouten maken. Ze pro beren bijvoorbeeld een tuttige mantel mooier te maken met een leuke sjaal. Maar hierdoor schrik je beide doelgroepen, de groep die de sjaal leuk vindt en de groep die op de mantel valt, af. De mensen die de mantel leuk vinden, denken: 'met zo'n sjaal is het mijn keuze niet'. En de mensen die die sjaal leuk vinden, kopen de sjaal niet omdat die blijkbaar bij zo'n lelijke jas hoort", weet Dekker. Met de stijgende welvaart is kleur, materiaal en design steeds belangrijker geworden. „Vroeger speelde kwaliteit een doorslagge vende rol. Nu zitten veel fabrikanten qua kwaliteit op hetzelfde prijsniveau en kun nen ze zich uitsluitend door middel van design onderscheiden van de concurrent. Zelfs over het design van een punaise wordt nagedacht." Sfeer Naast mode- en cultuurverschillen zijn er ook sfeerverschillen in produkten te onder scheiden. Die worden in Driebergen onder verdeeld in romantiek, natuur en geome trie. En om dan toch maar een beetje gene raliserend te eindigen: romantiek viert nog hoogtij. Zowel in kleding als in interieur. Dekker: „Maar aan de ontwikkelingen in de meubelbranche en aan de mensen die zich tot de avangarde rekenen, is al te zien dat romantiek langzaam overgaat in roman tiek/natuur en daarna in geo-natuur. Het wordt weer veel soberder: 'back to basics'. De powerdressing yuppie-look, strak in het pak zitten, is op zijn retour: kleding wordt informeler, losser en minder streng. De ge bruikte materialen zijn natuurlijker." PIEN WILDEMAN Als je veel kor te rokken draagt, loont het weer een hele mooie panty te ko pen. Uit de collectie van Kunert, deze zwarte panty mét witte, zig- lengtestrepen. WETEN WAARD 2t De gemiddelde Nederlander verslijt 1,3 tandenborstel per jaar. Dat betekent dat de meeste mensen hun tandenborstel veel te lang in gebruik houden, want uit onderzoek is gebleken dat een borstel na drie hooguit vier maanden aan vervanging toe is. Aan de fabrikanten zal het niet liggen. Die doen hun best om met het simpele hulpmiddel IN EEN parfumeriezaak kun je ge makkelijk bij de neus genomen wor den. RICHARD AMOUR SPREEKUUR et is maandag en het lijkt alsof iedereen dit weekeinde aan het sporten is geweest. De een na de ander heeft een letsel aan het bewe gingsapparaat. Erik bij voorbeeld. Zeven tien jaar oud, fanatiek hockeyer en dit sei zoen voor het eerst aanvoerder van zijn elf tal. Het was een belangrijke wedstrijd en in het vuur van de strijd heeft een tegenstan der hem een loeiharde slag tegen zijn enkel gegeven. Hij wilde de bal raken, uiteraard, maar Erik was voor de rest van de wedstrijd uitge schakeld. Zijn enkel doet nog behoorlijk pijn en hij wil er voor de zekerheid even naar laten kijken. De klap, precies tegen de binnenkant van de linkerenkel, is flink raak geweest. Een grote bloeduitstorting maakt de enkel blauw en opgezwollen. Erik kan echter wel op de voet staan en lopen gaat eigenlijk ook goed. Bij dit sportongeval is er geen sprake geweest van letsel van het ge wricht of de banden, maar voor de zeker heid voel ik of de enkel stabiel is. Dat is ge lukkig het geval en Erik mag met een steu nende zwachtel naar huis. „Mag ik woens dag wel trainen, dokter?" Dat mag, Erik merkt vanzelf hoeveel hij doen kan met de ze gekneusde enkel. Een kneuzing is een verwonding die ont staat door directe inwerking van geweld, een direct trauma, met dien verstande dat de huid intact blijft. Het onderhuidse weef sel is wel beschadigd, er ontstaat pijn en een zwelling, soms ook een bloeduitstor ting. De enkel van Erik is een mooi voor beeld van een kneuzing. Een ander voor beeld: u valt met de fiets en komt ongeluk kigerwijs met uw ribben op een stoeprand, of: u slaat zich met een hamer op de duim. Allemaal direct geweld. Een kneuzing is zelden zo ernstig dat men ervoor naar een arts moet. Het is verstandig een gekneusd lichaamsdeel te koelen om te voorkomen dat er veel zwelling ontstaat. Het is de zwelling die de meeste pijn geeft. Koelen gaat heel goed door wat ijsblokjes in een boterhammenzakje fijn te slaan, er een beetje water bij te doen om de temperatuur precies op nul graden Celcius te brengen en dit ijscompres op het gekneusde lichaams deel te leggen. Een letsel van andere aard is de verstuiking. Marianne heeft zo'n verstuiking. Zij is tij dens een veldloop met haar voet in een kuil terecht gekomen en vervolgens gevallen, waarbij ze haar enkel verdraaide. Overeind- gekrabbeld wilde ze doorlopen, maar dat ging niet meer. Ook nu kan ze haar enkel niet gebruiken: lopen is onmogelijk en staan is buitengewoon pijnlijk. De enkel is aan de buitenkant erg gezwollen en de aan hechtingsplaatsen van de enkelbanden zijn pijnlijk. Als ik bij het verdere onderzoek de banden test, geeft Marianne een kreet van pijn. Zij heeft de typische verschijnselen van een verstuikte enkel. Bij een verstuiking is er sprake geweest van een abnormale beweging in een gewricht, meestal door een ongeval. Men spreekt in dit geval van indirect trauma omdat de be schadiging optreedt door de verschuiving in het gewricht zelf en niet door een klap van buiten. Een verstuiking wordt dan ook ge kenmerkt door beschadiging van de ge wrichtsbanden. Deze kunnen overrekt zijn, gescheurd of in het ergste geval afge scheurd. Een verstuiking is een ernstiger letsel dan een kneuzing. De zwelling is in het algemeen erger en het getroffen ge wricht kan meestal niet meer gebruikt wor den. Ook in geval van verstuiking is het verstan dig te koelen om de zwelling zo klein moge lijk te houden. Daarna wordt een steunende zwachtel aangelegd. Het ouderwetse druk verband met vette watten wordt niet meer gebruikt omdat het door zijn warmte-effect de pijn vermeerderen kan en tevens onvol doende druk geeft om de zwelling binnen de perken te houden. Het is het beste om met een verstuikte enkel een paar dagen rust te nemen. Om de pijnlijke zwelling te doen verminderen moet men het been hoog leggen en dan zo, dat de knie hoger ligt dan de heup en de enkel weer hoger dan de knie. Na een paar dagen kan men voorzichtig de voet gaan belasten en weer een paar dagen later beginnen met lopen. Soms is het no dig een verstuikte enkel in te tapen. Dit is het geval bij gescheurde enkelbanden. Koe len en hoogleggen blijven echter de eerste maatregelen omdat tape op een gezwollen pijnlijke enkel geen zin heeft. Wanneer moet u naar een arts als u uw en kel hebt bezeerd? als de enkel direct na een val of een klap begint op te zwellen; als u uw voet niet meer bewegen kunt; als u direct na het ongeval niet meer kunt staan of lopen; als de zwelling na een paar dagen niet af neemt. waarmee wij ons gebit schoon houden, zo veel mogelijk te variëren in kleur en vorm geving. Zij zorgen ervoor dat zelfs de tan denborstel met de mode meegaat en hopen daarmee te bereiken dat iedereen zijn per soonlijke tandenborstel krijgt. De Turtle- tandenborstel voor de jeugd is daar een voorbeeld van.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6