Buitenland Servië dwars Demirel: Genoeg steun voor afzetten Ozal Asean verhoogt druk op junta Myanmar Zuidafrikaanse staking gaat tweede dag in Baker: einde paria-status van China Sorrymaar er liggen bladeren op de rails Asielzoekers trekken na aanval weg uit ex-DDR Dinsdag 5 november 1991 023-150225 ronald frisart (chef) onno havermans hans jacobs United Press Inter - SGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: mitzie meuerhof HET JAPANSE PARLEMENT heeft vanmorgen Kiichi Miziyama als pre mier gekozen. De 72-jarige Miziyama volgt daarmee Toshiki Kaifu op, die eerder op de dag aftrad. Het hoger- huis heeft de verkiezing van Miziya ma bevestigd NIEUWSLIJN Aanslag op ex-koning Afghanistan Ex-koning Mohammed Zaher Shah (77) is gistermorgen in zijn woning in Rome door een Portugese man met een mes aange vallen. Shah, die sinds de staatsgreep van 1973 in Rome in bal lingschap leeft, raakte gewond aan zijn hand, keel en gezicht, maar verkeert niet in levensgevaar. De dader van de aanslag is een in Engeland geboren, zich als journalist voordoende 26-jari- ge Portugees, die zich toegang tot de zwaar bewaakte woning had verschaft onder het voorwendsel van een interview. Margriet krijgt Hofstra Award Prinses Margriet is gisteren wegens haar leiderschapskwaliteiten onderscheiden met de Presidential Medal van de Hofstra Uni versiteit in Hempstead, New York. De universiteit werd in 1935 gesticht op grond die toebehoorde aan de uit Nederland afkom stige William Hofstra. De universitiet, met 12.000 studenten, heeft nauwe banden met Nederlandse universiteiten. Oekraïne vormt nationale garde De Oekraïne heeft gisteren zijn eerste formele strijdmacht ge vormd nadat het parlement van de republiek definitieve goed keuring had gegeven aan wetten om een eigen nationale garde en grenswacht op te richten. De nationale garde zal in eerste aanleg bestaan uit 33.000 man lichtbewapende troepen, die meer zullen zijn dan een politiemacht, maar minder dan een le ger. In de wet staat dat de garde moet waken over de soevereini teit en territoriale integriteit van de Oekraïne. Minder rijden in Cuba Cuba gaat het aantal kilometers dat bussen en vrachtwagens da gelijks mogen afleggen aan een limiet binden en tevens het aan tal treindiensten verminderen. De maatregelen houden verband met het tekort aan brandstof, elektriciteit en reserve-onderdelen op Cuba. De treinen tussen Havana en de oostelijk gelegen ste den Santiago de Cuba, Bayamo en Manzanillo gaan om de an dere dag rijden in plaats van dagelijks. Lange-afstandsbussen zullen alleen bij daglicht mogen rijden, terwijl vrachtauto's op zondagen en in vakanties aan de kant moeten blijven. EG handhaaft sancties tegen Libië De Europese Gemeenschap heeft gisteren geweigerd de straf maatregelen die ze in 1986 trof tegen Libië in te trekken. Vooral het Verenigd Koninkrijk, maar ook Nederland, voelde daar niets voor. De zaak van de sancties kwam aan de orde tijdens een bij eenkomst van de EG-ministers van buitenlandse zaken met hun collega's van de Maghreb-landen, Marokko, Tunesië, Algerije, Libië en Mauritanië. Libië wordt nog steeds gezien als een broei nest van terrorisme. Nieuwe basis Zwarte Zee-vloot De Sovjet-marine gaat de basis aan de Zwarte Zee verplaatsen naar de Russische regio Krasnodar. De operatie is nodig omdat de huidige basis in Sevastopol op de Krim wordt opgeëist door de Oekraïne, waardoor de zuidgrens van de Russische Federatie kwetsbaar wordt, aldus persbureau Tass. Naast hoofdkwartier van de commandant van de Zwarte Zeevloot is Sevastopol een belangrijke reparatiewerf. Voorzitter Demirel van de Turk se Partij van het Juiste Pad (DYP) heeft gisteren laten weten over voldoende steun te be schikken om president Ozal af te zetten. De Sociaal-Democra tische Populistische Partij (SHP) en de islamitisch-fundamenta- listische Welvaartspartij zouden Demirel in zijn streven steunen. Demirel vindt dat Ozal moet opstappen wegens machtsmis bruik en partijdigheid. De Turk se president heeft de afgelopen weken echter laten, weten dat hij zijn termijn, die in 1995 af loopt, gewoon uitdient. Demirel heeft voor de parlementsverkie zingen van 20 oktober herhaal delijk aangekondigd een einde te willen maken aan Ozals pre sidentschap. Daarvoor heeft hij een drie vijfde meerderheid in het parlement nodig. bangkok-new vork ap-upi De Filipijnse minister Mangla- pus (buitenlandse zaken) gaat eind deze maand naar Myan mar (Burma) om met het mili taire bewind te praten over de terugkeer naar een burgerrege ring. De minister is niet welkom als gezant van de Asean, de as sociatie van Zuidoostaziatische landen. De militaire junta heeft Man- glapus bovendien te verstaan gegeven dat hij vooral niet te veel nadruk moet leggen op mensenrechten. De Asean, waarvan ook Thailand, Malya- sia, Singapore, Brunei en Indo nesië lid zijn, had dat eigenlijk wel gewild. Manglapus ontweek gisteren de vraag of hij de nadruk zal leggen op de mensenrechten en zei dat het er vooral om gaat tot betere relaties met Myanmar te komen en te „helpen bij alle in spanningen, waaronder de te rugkeer naar een constitutione le regering". De Thaise minister van bui tenlandse zaken Asa Sarasin liet zich iets scherper uit. Hij zei dat Thailand als vriend probeert de militairen ervan te overtuigen „dat de hele wereld tegen hen is". VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar is ernstig verbolgen over het feit dat een hoge VN- functionaris voor de mensen rechten vorige week de Myan- marese oppositieleidster Aung San Suu Kyi niet heeft mogen bezoeken. Dat heeft een woord voerder van de VN gisteren ge zegd. De Japanner Yogo Yokota, een afgevaardigde van de VN- commissie voor de mensen rechten UNHCR, kreeg vorige week van de junta in Yangon (Rangoon) geen toestemming Suu Kyi te spreken. De Nobel prijs-winnares staat al sinds 20 juli 1989 onder huisarrest en mag geen bezoek ontvangen. EG besluit vrijdag over sancties; vredesconferentie hervat brussel-dubrovnik Servië blijft zich verzetten tegen de omvorming van de federatie Joegoslavië in een losse associatie van zes soe vereine staten. De Europese Gemeenschap zal daarom waarschijnlijk vrijdag besluiten tot een handelsboycot te gen Servië. Ook zal 'Brussel' de Verenigde Naties vragen een olieboycot tegen de onwillige republiek in te stellen. vangend parlementsvoorzitter Pavic Obradovic gisteravond weten. Hij voegde er echter aan toe dat Servië „de deur naar Eu ropa" niet dichtgooit en voor stander blijft van onderhande lingen om tot een oplossing van de crisis te komen. De ministers van buitenland se zaken van de EG beslissen vrijdag in Rome of de handels akkoorden met Joegoslavië wor den opgezegd. In de praktijk moet alleen Servië daardoor worden getroffen. De EG wil de republieken die zich wel con structief opstellen in het vredes proces, juist proberen te helpen. Dat zijn Slovenië, Kroatië, Bos nië-Hercegovi na, Macedonië en sinds de derde ronde van de besprekingen, anderhalve week geleden ook Montenegro, dat zijn steun aan Servië heeft laten vallen voor een 'soevereine' op stelling. Onder EG-diplomaten leven overigens toenemende twijfels De Servische president Milose vic en de Servische vertegen woordigers in het Joegoslavi sche staatspresidium nemen vandaag wel deel aan de vierde ronde van de vredesconferentie in Den Haag. EG-diplomaten gingen er gisteren nog van uit dat Milosevic wil onderhande len over de EG-voorstellen voor een losse associatie en beperkt zelfbestuur voor minderheden in de zes republieken. Maar het Servische parlement wees gisteravond de EG-voor stellen voor de politieke toe komst van Joegoslavië af. Eerder op de dag had de Servische So cialistische Partij de voorma lige Communistische Partij, die over een absolute meerderheid beschikt de voorstellen al verworpen. „De nieuwste versie van het EG-document is voor Servië on aanvaardbaar", liet plaatsver- over de vraag of de strijdende partijen zich iets zullen aantrek ken van de strafmaatregelen, en of ze in de praktijk kunnen wor den uitgevoerd. Zij bena- drukkken dat het bij het pakket sancties gaat om een 'politiek signaal'. Onzeker is bovendien of de Veiligheidsraad van de VN zal ingaan op een EG-verzoek een olie-embargo af te kondi gen. Griekenland greep de EG-bij- eenkomst gisteren in Brussel aan om de andere lidstaten om economische hulp te vragen. De Griekse economie lijdt onder de Joegoslavische burgeroorlog, doordat het land nu vrijwel ge heel van de rest van de Ge meenschap is afgesneden. Ondertussen voerde het fede rale leger zijn beschietingen aan drie fronten in Kroatië verder op. In de oostelijke regio Slavo- nië weten Vukovar en Karlovac het federale vuur wonderwel te weerstaan, aan de zuidelijke grens met Bosnië-Hercegovina wordt fel gevochten rond de daar gelegen Servische enclaves en in de zuidelijke punt pro beert het leger de radio- en tele visietoren van Dubrovnik uit te schakelen. 'Lenin geen tweede Jezus9 berlun adrian bridge johannesburg ar b.us.sen uj! de ™art.e. woonoorden waren zo goed als leeg. Een spoorlijn ten oosten van Johannes burg raakte vanmorgen beschadigd door een bomexplosie. Zondag en maandag kwamen zeker 19 mensen om het leven door geweld dat verband hield met de staking. De staking, die twee dagen duurt, is georgani seerd door het ANC en het Congres van Zuidafri kaanse Vakbonden (Cosatu). Miljoenen zwarte werknemers in Zuid-Afrika sta ken vandaag voor de tweede achtereenvolgende dag tegen de invoering van btw op eerste levens behoeften. De regering beschuldigde de oppositie ervan de economie te saboteren. Veel bedrijven lagen vrijwel stil en in een aantal steden was bijna geen mens op straat. Treinen en THE INDEPENDENT De ontmanteling van het gigan tische standbeeld van Lenin in het voormalige Oost-Berlijn, waarmee vandaag is begonnen, levert een verbitterde strijd op tussen voor- en tegenstanders van de sloop. Al vier dagen houden demon stranten de wacht bij het vijftien meter hoge monument in een poging de ontmanteling te ver hinderen. Familieleden van Ni kolai Tomski, de beeldhouwer die het kunstwerk heeft ge maakt, hebben een gerechtelijk verbod op de sloop aange vraagd. De ruzie over het standbeeld, dat in 1970 werd opgericht als een symbool van de 'overwin ning van het marxisme-leninis- me in de socialistische Duitse staat', heeft geleid tot een harts tochtelijke discussie over hoe Duitsland zijn jarenlange twee deling moet verwerken. Voor standers van de sloop bena drukken dat ze meer dan veertig jaar onder een communistische dictatuur gebukt zijn gegaan en dat ze geen enkele behoefte hebben aan herinneringen aan het gehate regime. Degenen die zich inzetten voor behoud van het beeld, wil len voorkomen dat het verleden geheel wordt uitgewist, zoals dat gebeurde na de val van het Derde Rijk. De demonstranten bestaan grotendeels uit leden van de burgerbeweging die in 1989 zoveel heeft bijgedragen tot de val van het oude regime. Ze willen iets van de oude Oost- duitse identiteit bewaren. Het standbeeld 'zal worden gedemonteerd en in losse delen opgeslagen. „Het zou in theorie weer kunnen worden opge richt," zegt Dolf Straub, woord voerder van de Berlijnse ruimte lijke ordening. „Maar dat zal niet zo n vaart lopen. Ik geloof niet dat Lenin een tweede Jezus was. Hij zal niet wederopstaan." Demirels partij kwam bij de verkiezingen als overwinnaar uit de bus maar behaalde geen absolute meerderheid. De DYP behaalde 179 van de 450 zetels, gevolgd door de Moederland partij van Ozal (115 zetels). De DYP-leider zegt te kunnen reke nen op de steun van de SHP (86 zetels) en van de islamitisch- fundamentalistische Welvaarts partij (63 zetels). De vertrekkende premier Yilmaz zei gisteren dat de rege rende Moederland-partij niet zal meewerken aan het afzetten van Ozal. Hij voegde daar droogjes aan toe dat Demirel zijn energie beter kan aanwen den om een nieuwe kabinet te vormen. President Ozal heeft Demirel uitgenodigd donderdag te ko men praten over een nieuwe re gering. Applaus van (voormalige) First La- dies, waaronder Barbara Bush en Nancy Reagan, voor president Bush en zijn vier voorgangers in het Witte Huis tijdens de ope ningsplechtigheid voor de Reagan bibliotheek in Simi Valley, Califor nia. Naast Bush staan van links naar rechts de oud-presidenten Reagan, Carter, Ford en Nixon. Nooit eerder in de Amerikaanse geschiedenis waren er vijf (ex- )presidenten in leven en op één plaats verzameld. Bush gebruikte de gelegenheid om zijn voorgan gers te prijzen, waarbij hij bijzon dere lof toezwaaide aan Reagan. Bush was acht jaar vice-president onder Reagan. Bush, wiens populariteit in het binnenland volgens opinie-onder zoeken is gedaald, kreeg een hart onder de riem gestoken door Reagan en Jimmy Carter. Reagan gaf een subtiel advies voor hulp aan de Amerikaanse armen. „Ie dere dag brengt nieuwe uitdagin gen. Met iedere zonsopgang wor den we eraan herinnerd dat mil joenen van onze burgers nog niet delen in de overvloed van Ameri kaans welvaren". DE FRANSE OPROER POLITIE heeft vanmor gen een einde gemaakt aan een staking in een Renault-fabriek nabij Rouen. Er waren geen ge vechten met de stakers. PEKING-WASHINGTON GPD-The Independent Met de aankondiging dat de Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) later deze maand naar China zal gaan is niet met vreugde ontvangen. Voor de Chinezen betekent het bezoek het definitieve einde aan de paria-status waarin het land na het bloedige drama in juni 1989 heeft verkeerd. Maar de Amerikaanse mensenrech tengroep Asia Watch wees er op dat China op geen enkele wijze meewerkt de mensenrechten te verbeteren. De aankondiging dat Baker op zijn trip door Azië ook China aandoet, kwam* tamelijk onver wacht. De relatie tussen de bei de landen is de afgelopen twee maanden zienderogen verslech terd. Buiten de schendingen van mensenrechten zijn de VS ook bezorgd over de Chinese wapenleveranties aan het Mid den-Oosten, de verkoop van atoomtechnologie (aan Iran) en de weigering de markt open te stellen voor Amerikaanse pro- dukten. Minister Baker heeft geen moeite zijn besluit te verdedi gen. „We hebben enkele grote problemen. Die kunnen we al leen maar oplossen door er over te praten. Door problemen te negeren, verdwijnen ze niet." VS verdienen aan Golfoorlog De Reagan bibliotheek, die 260 miljoen gulden heeft gekost, is met zijn oppervlakte van ongeveer 14.000 vierkante meter de groot ste van de negen presidentiële bi bliotheken in de Verenigde Staten. FOTO AFP HAL GARB Als de geallieerden de door hun toegezegde bijdragen in de kosten van de Golfoorlog betalen, houden de VS zo'n 800 miljoen dollar (bijna 1,5 mil jard gulden) over. Dat heeft de Amerikaanse Rekenkamer het Congres laten weten. Het ministerie van defensie rekende uit dat Saudi-Arabië de VS nog 2,4 miljard dollar schuldig is en dat Kuwayt nog 2,1 miljard dollar moet beta len. Israël bouwt weer op Golan jeruzalem-pamascus ap Immigranten uit de voormalige Sovjetunie en Israëlische minis ters hebben gisteren een nieu we joodse nederzetting, Kela, geopend op de hoogvlakte van Golan, die in 1967 op Syrië werd veroverd. „Iedere nieuwe ne derzetting, iedere jood vergroot onze greep" op het land, zei mi nister Neeman (wetenschap pen). Zijn collega Sharon (huisves ting) sprak zich op cynische wij ze tegen de vredesconferentie uit. „We wachten op een hand druk, een seconde oogcontact, een glimlachje van deze bende moordenaars die achter het hek zit en ons voor de gek blijft hou den," zei hij. Onder Sharon begon dit jaar de bouw van 1500 woningen in de Golan en voor 1992 is een zelfde aantal gepland. De Syrische president Assad heeft gisteren zes uur gepraat met zijn Libanese ambtgenoot Hrawi. Beide mannen hebben volgens een woordvoerder afge sproken bij het vervolg van de vredesconferentie de nadruk te leggen op de terugtrekking van Israël uit de bezette gebieden. londen cees van zweeden correspondent De Britse treinreizigers lazen het bord met verwondering. 'Tot onze spijt kunnen als gevolg van vervuiling van de rails aanzien lijke vertragingen optreden.' De pendelaars op de grote Londense treinstations, toch wel iets gewend, keken elkaar verbaasd aan. Vervuiling van de rails? Was er een giftrein ontspoord? Was het spoor plotseling radio actief geworden? Behulpzame en vriendelijke functionarissen van de Britse Spoorwegen waren bereid een en ander nader toe te lichten. Op de rails, zo legden zij uit, waren bladeren gevallen. Groot-Brittannië was door de herfst getrof fen. Vorig jaar had het in Engeland enige centi meters gesneeuwd, herinnerden de reizi gers zich nu. Toen was het hele raderwerk stilgevallen, niet omdat de treinen niet te gen sneeuw konden, maar omdat „het ver keerde soort sneeuw" was gevallen. Het was een staande uitdrukking geworden die tot diep in de zomer op de Britse eilanden kon worden gehoord uit de mond van geestige laatkomers: Sorry, it was the wrong type of snow. De Engelse bomen hadden vorig jaar ook al hun bladeren verloren en het raderwerk van British Rail ontregeld, maar deze keer is de situatie ernstiger: British Rail heeft nieuwe treinen in gebruik had genomen, die door de rottende bladeren onzichtbaar worden op de centrale computerschermen en daar mee een gevaar voor andere treinen opleve ren. Daarnaast zijn ook snelheden van meer dan 10 km per uur onmogelijk, omdat de wielen geen greep meer hadden op de met bladeren overdekte rails. British Rail zou evenwel British Rail niet ge weest zijn als zij deze situatie niet had voor zien. Tenslotte was het land vaker door herfst getroffen. Tegelijk met de nieuwe treinen heeft zij ook voor een kleine miljoen een heuse 'Zweedse Borstêllocomotief aan geschaft, die met haar 16 roterende borstels in een mum van tijd met de herfst kan afre kenen. Er was slechts een probleem: de Borstellocomotief was ontwikkeld voor niet-geëlektrificeerde spoorlijnen en de gloednieuwe Class 158-treinen waren nu juist elektrisch. Toen de duizenden gestrande pendelaars hiervan lucht kregen, maakte enige frivoli teit zich van hen meester. Maar deze vro lijkheid maakte hoofddirecteur Chris Green van British Rail echt kwaad. „Bladeren op de rails zijn voor de spoorwegen wat ijs op de weg is voor de automobilisten", sprak hij streng tot een groepje lacherige reizigers op Charing Cross Station. „Treinen kunnen slippen in de stations, en in extreme om standigheden kan de stroom uitvallen en daarmee de seinen". De reizigers zwegen beschaamd. Opnieuw had British Rail hun levens gered. berlun ap Na een aanval van zo'n twee honderd voetbalvandalen op een asielzoekerscentrum in Greifswald, in de voormalige DDR, hebben 63 asielzoekers gisteren opnieuw hun toevlucht gezocht in een kerk in Neu- münster, in het westen van Duitsland. De buitenlanders hadden de kerk begin septem ber al eens bezet uit protest te gen overplaatsing naar de voor malige DDR. De voetbalvandalen kwamen uit Berlijn en reisden met hun club mee naar de thuiswedstrijd van een team uit Greifswald, die zondagavond werd gehouden. Nadat zij de supporters van het thuisteam hadden aangevallen, richtten zij vernielingen'aan in het asielzoekerscentrum in de stad. Volgens de politie raakten in totaal 35 mensen gewond, onder wie 15 agenten. De bonte stoet van vijftig au to's en een bus die gistermor gen het asielzoekerscentrum verliet, bestond uit buitenlan ders, linkse activisten en auto nomen, die gewapend met knuppels en bijlen voor be scherming zorgden. De buiten landers keerden terug naar de kerk in Neumünster. Duitslands hoogste openbare aanklager, Alexander von Stahl, maakte gisteren bekend een on derzoek in te stellen naar be richten over activiteiten in Duitsland van de Ku Klux Klan (KKK).

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5