De dokter moet zich verkopen Binnenland Ziektekosten, nu en straks Simons Iciest eveneens voor 'prijsprikkels'. Niemand heeft er nu belang bi) om op de kosten te letten, signaleert hij: de con sument niet, want die betaalt één keer een premie (en even tueel het eigen risico) en kan vervolgens zonder extra kosten net zo vaak een beroep doen op kerden zijn al sinds jaar en dag de medische stand ais hij nodig gewend hun eigen pakket en acht. De medische instellingen hun eigen risico te bepalen. Zo niet, want die krijgen de reke- kunnen ze hun premie verla- ningen toch wel betaald. En ten gen. Overigens wordt voor de slotte ook de verzekeraars niet, huidige particulier verzekerden want die verhogen gewoon de de keuzevrijheid juist beperkt: premies. De polissen raken ze 95 procent van het huidige zie- toch wel kwijt, want maar wei- kenfondspakket (de basisverze- nig mensen verdienen zoveel kering) wordt immers verplicht, geld dat ze het risico kunnen Slechts voor 5 procent van de nemen om zich niet te verzeke- huidige ziekenfbndsvooizienin- ren. gen gaat een vrije keuze gelden. Simons richt zijn prijsprikkels vooral op de verzekeraars en de instellingen. Wie naar de dokter gaat, opgenomen moet worden De gezondheidszorg in Nederland is uitstekend, maar ook duur. Dit jaar stegen de kosten met 10 procent Dat kan zo niet doorgaan, vindt staatssecretaris Simons. Kwaliteit De kostenbesparing moet raars met elkaar in de slag kun nen over de prijzen. De verze keraars zullen daarbij proberen hun pakket gezondheidszorg zo goedkoop mogelijk in te kopen, zodat ze het voor een scherpe prijs kunnen aanbieden (en veel klanten krijgen). Ziekenhuizen, specialisten en andere instellin gen zullen van hun kant hun diensten voor een redelijke prijs moeten aanbieden, omdat an ders geen verzekeraar met hen een contract zal willen sluiten. Om te voorkomen dat de kwaliteit van de zorg het kind van de rekening wordt, wil Si mons via zogeheten functionele omschrijvingen vastleggen aan ten ze via de nominale premies zien binnen te halen. Het nieuwe stelsel brengt ook veel extra administratie met zich mee. Wie particulier verze kerd is, moet nu alle rekeningen opsturen naar zijn verzekeraar. Die houdt dat bij en keert het geld uit zodra de cliënt boven de grens van het eigen risico uit komt. De ziekenfondsen ken nen zo'n administratie nog niet. Ziekenfondspatiënten hebben immers geen eigen risico en de ziekenfondsen hoeven van hen daarom nu niet zo'n individuele nen bijbenen en daardoor zou er na 1 januari 1992 een chaos ontstaan. Op de achtergrond spelen an dere punten een rol. Zo is er de al genoemde angst voor meer bureaucratie. Het is de werkge vers daarnaast een doom in het oog dat door de premieheffing via de belasting het verschil tus sen bruto- en nettoloon groter wordt. De werkgevers willen die kope' artsen en instellingen zogeheten 'wig' zo klein moge- gaan, ontstaan daar onover- •FOTODcaom Daarnaast bestaan voor de meeste ziekenhuizen, fysiothe rapeuten, verpleeghuizen, tand artsen en tal van andere voor zieningen op dit moment wachtlijsten. De vraag is dus aanzienlijk groter dan het aan bod en dat geeft de 'aanbieders' van de zorg een stevige onder handelingspositie. Als de verze keraars massaal naar de 'goed- lijk houden, omdat al die belas tingen en premies de bruto- loonkosten voor de werkgevers Het principe van een volks verzekering betekent voor Si- in een ziekenhuis of medicijnen vooral komen uit de vrije on- moet slikken, heeft dat als regel derhandelingen tussen verzeke- nen verzekeren, is nog niet ze- niet voor het kiezen. Dus is het raars en instellingen. Nu is het welke (minimum-)eisen een be ker. Gedacht wordt aan logope- ook niet eerlijk om hen via ei- nog zo dat het Centraal Orgaan paalde behandeling moet vol- die (hulp bij spraakstoornissen), gen bijdragen of anderszins'af Tarieven Gezondheidszorg doen. kosmetische chirurgie, klasse- te schrikken'om medische hulp (COTG) vaststelt wat bepaalde verpleging, vruchtbaarheidsbe- in te roepen, redeneert hij. behandelingen mogen kosten, vordering (zoals reageerbuisbe- Wel moeten alle verzekerden Bovendien zijn verzekeraars vruchting, ook bekend als IVF) straks beslissen óf ze een eigen wettelijk verplicht met alle in- en voorbehoedsmiddelen. risico willen nemen, voor welk stellingen een contract te slui- Simons wil een deel (82 pro- bedrag en (voor een heel klein ten, de zogeheten contracteer- cent) van de kosten van het ba- deel) voor welke medische plicht. sispakket via de belasting heffen voorzieningen. Dat is nieuw Simons wil het COTG en de als percentage van het inkomen voor de 70 procent van de Ne- contracteerplicht opheffen, zo en een deel (18 procent) als derlanders die nu in het zieken- dat een veel vrijere markt ont- 'vast bedrag'. fonds zitten. Particulier verze- staat waarop medici en verzeke- administratie bij te houden. Dat omhoog drijven. Bovendien moet straks wel. Al met al worden de uitvoe ringskosten van het stelsel on- zien ze ook weinig in het feit dat de hogere inkomens moeten in leveren voor de lagere. Dat 'de- zienbare wachtlijsten. De verze keraars zullen dus ook met 'du re' artsen contracten moeten sluiten. Bovendien, voegt Bruintjes daaraan nog toe, onderhoudt geveer 180 miljoên gulden per motiveert' mensen alleen maar laties jaar hoger. Simons verwacht dat die extra kosten dik opwegen tegen het geld dat door de on elke verzekeraar al jarenlang re- s met artsen en ziekenhui- mons tevens dat de 'sterken' so- derlinge concurrentie wordt be- lidair moeten zijn met de'zwak- spaard. Tal van tegenstanders ken'. Wie veel verdient, moet daarom meer premie betalen dan wie een laag salaris heeft. Vooral de bovenmodale inko mens moeten de verwachte kostenstijging in de gezond heidszorg opvangen, (zie tabel). Volgens Simons gaat uiteinde lijk 12 procent van de huishou dens erop achteruit, blijft 68 procent gelijk en houdt 20 pro cent geld aan het nieuwe stelsel over. Overigens zijn die cijfers slechts voorspellingen en kan niemand nu al met zekerheid zeggen hoe het kostenplaatje er in 1995 werkelijk uitziet. Heksentoer wijzen er echter op dat deze manier alleen maar meer in plaats van minder bureaucra tie komt. Stappenplan Omdat de verandering zo in grijpend is, wil Simons het nieuwe stelsel geleidelijk invoe ren. Volgens zijn 'stappenplan' moet op 1 januari een aantal medische diensten, zoals de huisartsenhulp en de kraam hulp, overgaan naar de Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekos- hard te werken, promotie te zen „en die verbreek je niet zo maar. In de loop der tijd zullen wellicht bepaalde contracten worden verbroken, maar ik ben ervan overtuigd dat het zeker de eerste tijd zo'n vaart niet loopt". Kostenbesparing? Ten slotte is er nog de vraag of de concurrentie wel zo kos tenbesparend werkt. Woord voerder Bruintjes van de parti culiere ziektekostenverzekeraar Chaos Het belangrijkste bezwaar te gen het plan-Simons - waar Zil- Zilveren Kruis wijst erop dat de veren Kruis volgens Bruintjes verzekeraars in de praktijk hele maal niet zoveel vrijheid heb ben. Niet alleen moet elke ver zekeraar minimaal 95 procent van het huidige ziekenfonds pakket aanbieden, bovendien wii Simons van elk onderdeel (zoals bijvoorbeeld huisarts, tandarts, kraamzorg, specialisti- ten. Bij deze al lang bestaande sche hulp, verpleeginrichtin- wet moeten in de komende ja ren gaandeweg alle voorzienin- overigens beslist niet principieel tegen is - is volgens hem dat de bewindsman te snel gaat. Bruintjes ziet liever dat verzeke raars en de gezondheidszorg wat ervaring kunnen opdoen met vrije onderhandelingen. En met de Centrale Kas moet eerst maar eens regionaal worden ge- experimenteerd om de kinder- De Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten wordt zo langza merhand omgevormd tot De uitvoering van het plan is een heksentoer. Het kernpro bleem is dat er een ware cul tuuromslag nodig is in de ge- zondheidszorg. 'Het veld', zoals Algemene Wet Ziektekosten, de medische sector ook wel Rondom de plannen wordt genoemd, heeft nooit ge leerd volgens de principes van de vrije markt te werken. Alles - van het aantal bedden en perso neelsleden tot aan de hoeveel heid behandelingen en de hoogte van de salarissen van artsen en verpleegkundigen toe - wordt geregeld door de over- campagne begonnen. Kernpunt moet verrichten c en niet dient te gebeuren. Ook bij de vrijheid om con tracten te sluiten zet hij de no dige vraagtekens. De meeste mensen willen immers zelf kun nen uitmaken wie hun huisarts januari concentreert zich nu de of tandarts wordt, in welk zie- gen) precies vastleggen wat het ziekten emit te halen, vindt hij. moet inhouden: wie de zorg Óok directeur Luchtmeijer kritiek. Sinds de Tweede Kamer in juni het groene licht gaf, zijn de tegenstanders van het plan - met voorop de werkgeversorga nisaties en in hun kielzog de particuliere ziektekostenverze- kenhuis ze worden opgenomen of in welk verpleeghuis ze te recht komen. Een verzekeraar die bijvoorbeeld maar met één ziekenhuis in een regio een contract sluit of bepaalde huis- grootscheepse en tandartsen uitsluit, loopt de ledereen wil toch wel zelf kunnen uitmaken in welk verpleeghuis hij wordt opgenomen, .roro bert verhoeff Nederland kent op dit moment twee soorten ziektenkostenverzekering: het ziekenfonds en de particuliere zlektenkostenverzekering. le dereen in loondienst met een bruto-jaarinko- men tot 52.300 gulden, ongeveer 70 procent van de Nederlanders, is wettelijk verplicht ver zekerd bij het ziekenfonds. Wie méér verdient (ongeveer 20 procent) moet een particuliere verzekering sluiten. Dan is er nog tien procent die minder dan een halve ton inkomen heeft, maar zich toch parti culier moet verzekeren. Het gaat vooral om bejaarden en zelfstandigen die vroeger waren verzekerd via het vrijwillige ziekenfonds. Dat werd In 1986 opgeheven: de particuliere ziek- tenkostenverzekeraars hadden met lage pre mies de jonge en gezonde verzekerden wegge lokt, zodat het vrijwillige ziekenfonds met ou dere (en dus dure) klanten bleef zitten. Voor deze groep kwam na lang praten een stan daardpolis met een door de overheid vastge steld tarief. Een uitgebreide ziektekostenver zekering blijft voor deze groep echter vrijwel onbetaalbaar. Staatssecretaris Simons wil ziekenfonds en particuliere verzekering nu laten opgaan in een volksverzekering tegen ziektekosten. Die gaat bestaan uit een basispakketen een aan vullend pakket. Iedereen moet zich bij een zelf te kiezen verzekeraar minimaal verzekeren voor het basispakket, dat 95 procent omvat van het huidige ziekenfondspakket De overige 5 procent mag wel, maar hoeft niet Verder kan iedereen kiezen voor zijn totale pakket kiezen voor een eigen risico, waarbij de eerste 250,500,1000 gulden of meer per jaar aan ziektekosten uit eigen zak moet worden be taald. Daar staat dan een lagere premie tegen- Bovendien praten we over te snel wil. Instellingen en ver een gigantische organisatie van zekeraars zouden dat niet kun* meer dan 560.000 mensen waarin bijna 50 miljard gulden per jaar omgaat. Hoe groter een organisatie, hoe moeilijker een 'cultuuromslag' is. Philips-top- man Timmer bijvoorbeeld, die over 'slechts' 270.000 werkne mers de scepter zwaait, denkt daar bij zijn bedrijf 35.000 ont slagen voor nodig te hebben. Daarnaast is er de technische kant. Alle verzekeraars krijgen straks een 'normuitkering' uit de Centrale Kas, waar de via de belasting geïnde verzekerings premie binnenkomt. Voor de verdeling van dat geld is een in gewikkelde verdeelsleutel be dacht, waarbij leeftijd, geslacht en zelfs de woonplaatsen van de verzekerden een rol spelen. Het blijkt namelijk dat bepaalde ziekten in bepaalde regio's meer of juist minder voorko men. Een verzekeraar die alleen in Limburg opereert, is daarom goedkoper of juist duurder uit dan zijn collega-verzekeraar in Zuid-Holland. De uitkering uit de Centrale Kas is overigens lang niet kostendekkend. Wat de verzekeraars méér moeten uitgeven om hun clientèle uit de lappenmand te halen, moe- kans dat veel klanten de kritiek is dat Simons veel andere verzekeraar gaan die zijn de kosten meer keuzemogelijkheden heidszorg al biedt. wat dan wel het ziekenfonds Haaglanden- /NUTS, voorstander van het plan-Simons, zegt dat „zelfs de koplopers hun huiswerk nog niet afhebben". Voor het CDA in de Eerste Ka mer reden om zich met hand en tand tegen Simons' marsroute te verzetten. De Raad van State sloot zich daar eind vorige week bij aan. Simons zelf is bereid om wat gas terug te nemen en een aantal stappen uit te stellen tot 1 januari 1993, al is niet dui delijk welke. Overigens: op dit moment de gezond- 10 procent hoger dan vorig jaar. KOOPKRACHTEFFECTEN PLAN SIMONS IN GULDENS PER MAAND IN 1995 (prijspeil 1990, modaal is 45.000 gulden bruto per jaar.) zelfstandig bejaarde zfw bejaard part. Alleenstaande-tweeverdiener minimum -2.30 -16.70 7.20 153.40 modaal 2.30 -107.70 20.10 80.20 2 x modaal -178.40 -178.40 0.90 Kostwinners zonder kinderen minimum -0.50 104.20 -4.60 303.20 modaal 3.60 4.70 1.90 265.70 2 x modaal -98.90 -93.70 118.70 Kostwinners met twee kinderen minimum -0.50 modaal 3.70 2 x modaal 6.60 bron: Nota wijzigingen AWBZ tweede fase Simons wil met volksverzekering kosten in de hand houden De kosten van de gezondheidszorg rijzen de pan uit Voor een deel is daar niets aan te doen: Nederland vergrijst en de ouderdom komt met gebreken. Bovendien schrijdt de medische technologie voort. Een open-hartoperatie is in twintig jaar tijd van een medisch unicum lopende-bandwerk geworden. En, zoals een ziektekosten verzekeraar zegt:Alles wat technisch mogelijk is, willen we ook hebben". De vraag is daarom niet óf de kosten stijgen, want dan doen ze zonder meer, maar of die stij ging nog enigszins kan worden beheerst la, zegt PvdA-staatssecretaris Simons van volksgezondheid. Met het naar hem ge noemde plan-Simons wil hij twee vliegen in één klap slaan: een volksverzekering te gen ziektekosten (een oud sociaal-democratisch ideaal) waarin de markt kostenbe sparend werk.kan doen (een nieuw sociaal-democratisch ideaal). Op 1 januari 1995 moet het nieuwe stelsel een feit zijn. Maar sinds de zomer groeit het verzet tegen zijn plannen. Wat wil Simons nu precies en waarom? OOI HAAG SJAAK SMAKMAN Wie wil, kan heel wat vergelij kingen trekken tussen de Ne derlandse gezondheidszorg en de sociale zekerheid. Het zijn prachtige systemen: het voor zieningenniveau kan vrijwel el ke vergelijking met het buiten land doorstaan en iedereen kan er gebruik van maken. Maar ze verkeren anno 1991 in grote problemen: ze zijn overbelast geraakt door de steeds toene mende vraag en dichtgeslibd door een overgedetailleerde re gelgeving. De verschillende in stellingen werken vaak langs el kaar heen en van persoonlijke aandacht voor de cliënt is al lang geen sprake meer. En als niet snel wat gebeurt, wordt de zaak onbetaalbaar en komen dierbare verworvenheden op de tocht te staan. De problemen rond de kos tenstijging in de gezondheids zorg is niet nieuw. Er wordt daarom ook al langer gestu deerd op oplossingen. In 1967 schetste een commissie onder leiding van de voormalige Phi- lips-topman Wisse Dekker de contouren voor een nieuw stel sel van gezondheidszorg. Zie kenfondsen en particuliere ver zekeringen moesten opgaan in een volksverzekering tegen ziektekosten, die 85 procent van het ziekenfondspakket moest omvatten. Voor de rest zouden mensen zich kunnen bijverze keren. De premie voor het ba sispakket zou voor een deel be staan uit een percentage van het inkomen en voor een deel uit een voor iedereen gelijk ('nominaal') bedrag. Het tweede doel van de com missie, kostenbeheersing, moest komen uit de nominale premie. Die zou elke verzeke raar zelf mogen vaststellen. Om die premie zo laag mogelijk te houden - en dus klanten te lok ken - zou elke maatschappij naar eigen inzicht contracten mogen sluiten met ziekenhui zen, verpleeghuizen, psychiatri sche inrichtingen en andere in stellingen in de gezondheids zorg. Relatief goedkoop werken de instellingen zouden gemak kelijk contracten met verzeke raars kunnen afsluiten, dure zouden zichzelf daarentegen uit de markt prijzen. De politiek stortte zich vervol gens op de plannen. De inzet: wat moest het basispakket pre cies omvatten en hoe groot moest het nominale deel van de premie worden. Het werd een voorspelbaar gevecht: als voor stander van een vrije markt wil de de WD een klein basispak ket met een hoge nominale pre mie, de meer op overheidsregu lering gerichte PvdA precies het omgekeerde en het CDA iets daar tussen in. Prijsprikkels Zo werd het 1989 en viel het kabinet over het reiskosten forfait. WD-staatssecretaris Dick Dees maakte plaats voor de jonge, energieke en uiterst ambitieuze Hans Simons. De voormalige PvdA-wethouder uit Rotterdam legde koud een jaar na zijn aantreden het voorstel op tafel waarom het nu allemaal draait: het plan-Simons. Simons volgt in grote lijnen het plan-Dekker: een volksver zekering met marktprikkels zo dat de kostenstijging beperkt blijft. Simons kiest voor een ba sisverzekering die 95 procent omvat van het huidige zieken fondspakket. Bij Dekker was dat 85 procent. Wat er precies gaat vallen onder de 5 procent waar voor mensen zich vrijwillig kun- Dinsdag 5 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PRENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Voimgevlng: RALPH KLEINHOUT

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4