Feiten Water explosiever dan dynamiet Niets is Serviërs te dol Dinsdag 5 november 1991 Redactie: 023-150225 janine bosma altan erdocan ronald frisart (chef) onno havermans Patrick van den hurk hans jacobs jolanda oukes jan preenen sjaak smakman 2 Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRIES DETMAR NlBJWe VÉ£K£|J G»£££UIK HET <qEZO|®e. yegSTAW 7stf^r- \emw pie HlfrWM Her É|6-2£>NU6 \jÊ(?5TAM7 j M T VJM zijn ypET Ataturk-meëT TURKIJE Eulraal Teheran CYPRUS Middellandse Zee J, Jordaan O Amman Suez-kanaail Dode Zee Libanon, Golan-Hoogten', belangnjk water- winningsgebied JORDANIË; Irrigatie- leidingen v<\vj£n\Perz!schs KUWAYT aw I IGYPTE TeJAviV, de Jordaan SAUDI-ARABIE [Dode Zee [Jeruzalem] BAHREYN P Aswan-d fNasser-- meery Jordanië Negev woestijn SUDAN 500 km dott van Akaba EN MENINGEN Vrede in Midden-Oosten alleen mogelijk als waterproblemen zijn opgelost De eerste confrontatie in Madrid tussen premier Shamir van Israël en de Sy rische minister buitenland se zaken as-Shara was geen liefde op het eerste gezicht. Het is dan ook niet uit we derzijdse genegenheid dat Israël en Syrië hebben be sloten deel te nemen aan het vredesproces. madrid ad bloemendaal correspondent Eén van de doelen is via regio nale besprekingen praktische maatregelen te nemen die de stabiliteit in het Midden-Oosten bevorderen. De onrust in het gebied heeft immers niet alleen te maken met grensconflicten en een wapenwedloop, maar ook met de verdeling van hulp bronnen, met name water. Als het vredesproces mislukt, zou de strijd om het water wel eens kunnen uitlopen op een regel rechte oorlog. „Israël is voor de helft van zijn watervoorziening aangewezen op de Golan-hoogvlakte", zei vorige week onderminister Netanyahu (buitenlandse za ken) na een van de zittingen in Madrid. Hij wilde daarmee aan geven dat het bezette Syrische gebied niet alleen in militair op zicht van strategische betekenis is. Met zijn vijftig procent over dreef hij waarschijnlijk. Nie mand kan precies zeggen hoe het is gesteld met de verdeling van de watervoorraad van de Golan, maar zelfs voorzichtige schattingen gaan ervan uit dat minstens een kwart van het wa ter daar uiteindelijk terecht komt in Israël. Watergebruik Overeenstemming over nieuwe grenzen in het gebied is dan ook alleen mogelijk als de bijbe horende waterproblemen zijn opgelost. De inwoners van Da mascus hoeven de kraan maar open te draaien om te merken hoe belangrijk vooruitgang in het vredesproces kan zijn voor hun dagelijks leven. De Syrische autoriteiten zijn er in geslaagd het waterverbruik in de hoofd stad met veertig procent te ver minderen, maar alleen door een aantal uren per dag de water toevoer af te sluiten. Vijf jaar droogte heeft de Barada, de ri vier die het centrum van Da mascus doorsnijdt, veranderd in een troosteloze modderpoel. Volgens Israëlische meteorolo gen belooft het komende win terseizoen opnieuw weinig re gen. In tegenstelling tot de be volking van Damascus merken inwoners van Tel Aviv en ande re Israëlische steden weinig of niets van de waterschaarste. Op ieder uur van de dag stroomt er volop water uit kranen en ga zonsproeiers. Maar het is in meer dan één opzicht water waar een luchtje aan zit. Door de schaarste moet het waterlei dingbedrijf namelijk steeds meer vervuilde bronnen aanbo ren. Het ziet zich genoodzaakt zoveel chloor toe te voegen dat het drinkwater in grote delen van het land ondrinkbaar is ge worden. De consumptie van bronwater is de afgelopen jaren dan ook stormachtig toegeno men. En waar staat de grootste „fabriek" van gebotteld schoon water? In Katzrin, de belangrijk ste Israëlische nederzetting op de Golan. De schaarste aan zoet water in Israël is voor een belangrijk deel politieke druk uitoefenen op al le landen die ervan afhankelijk zijn. De Syriërs zijn volkomen afhan kelijk van de Turken waar het gaat om de Eufraat, de rivier die voorziet in zestig procent van de Syrische waterbehoefte en, verder stroomafwaarts, van le vensbelang is voor Irak. In de jaren zestig heeft de Sovjetunie in Syrië de gigantische Al-Furat dam aangelegd met acht turbi nes voor de opwekking van elektriciteit. Van die acht zijn er slechts drie in bedrijf. Het wa- temiveau in het stuwmeer is te laag doordat Turkije stroomop waarts een aantal dammen heeft gebouwd. De ondergrondse bronnen van de Golan leveren niet alleen Is raël water, maar ook Jordanië, via de Dan en de Jordaan. Het Golan-water stroomt in zuidelij ke richting en om ervan te kun nen profiteren zouden de Sy riërs dus dammen moeten bou wen. In het begin van de jaren zestig, toen ze nog meester wa ren in het gebied, zijn ze inder daad aan zo'n project begon nen. De Israëli's beschouwden dat als een bedreiging van hun economie en vlak voor het be gin van de Zesdaagse Oorlog bombardeerden ze wat er tot dan toe was gebouwd. Conferentie Israël gebruikt op grote schaal waterbronnen in de bezette ge bieden voor zijn nederzettingen en voor zijn binnenlandse land bouw. De Palestijnen beschou wen dat als diefstal van hun na tuurlijke hulpbronnen en zullen in de loop van het vredesproces daarvoor een oplossing eisen. De politiek, die een betere ver deling van de waterbronnen mogelijk zou moeten maken, werkt in de praktijk als een be lemmering. Deze week had in Turkije een grote internationale waterconferentie moeten be ginnen. De organisatrice, Joyce Starr, hoofd van het in Was hington gevestigde Global Wa ter Summit Initiative, heeft drie jaar lang geprobeerd alle be langhebbende landen in het ge bied aan de tafel te krijgen. De Turkse regering wilde er een grootse manifestatie van ma ken, vooral om de Turkse repu tatie op het gebied van „water- diefstal" te verbeteren. Maar Sy rië en een paar andere Arabi sche landen dreigden met een boycot van de conferentie om dat ook Israël was uitgenodigd. De organisatoren besloten uit eindelijk de bijeenkomst uit te stellen „om de vredesconferen tie over het Midden-Oosten niet in de wielen te rijden". Maar het ziet er naar uit dat de Syriërs ook daar voor proble men gaan zorgen. De multilate rale of regionale onderhande lingen, met de waterhuishou ding in het Midden-Oosten op de agenda, moeten volgens het vastgestelde schema half no vember beginnen, maar het staat nu al vast dat het later wordt. De Syriërs, en dus ook de Liba- nezen, hebben laten weten dat ze pas multilataraal willen pra ten als er vooruitgang is geboekt in het bilaterale deel van het proces. Met andere woorden: als Israël zich in principe bereid heeft verklaard de Golan en de andere bezette gebieden te ver laten. Maar als iedereen wacht tot alle politieke problemen in het Mid den-Oosten zijn opgelost, gaat het gebied een droge en vooral een gewelddadige toekomst te gemoet. WIM STEVENHAGEN Een historisch moment in Madrid: de handdruk van de Israëlische delegatieleider Eliakim Rubinstein (rechts) en zijn Palestijnse gesprekspartner dr. Haider Abdul-Shafi. Ondanks het optimisme over de Israëlisch-Pales- tijnse toenadering blijft het conflict over het Israëlisch gebruik van waterbronnen in de bezette gebieden on opgelost. FOTO AP SANTIAGO LYON Oorlogspropaganda volkomen doorgeslagen Servische vrijwilligers bedienen een kanon in de 'Servische autonome republiek Krajina', die in Kroatië ligt en volgens de Servische propaganda moet worden beschermd tegen aanvallen van Kroatische fascisten en huur lingen. FOTO EPA MAJA IUC budapest runa helunga correspondent oost-europa De Sloveense minister van defensie Janez Janca en de Oostenrijkse minister van buitenlandse za ken Alois Mock hebben een complot bedacht om Oostenrijk de zo gewenste zeehaven te geven, Doel van de 'Operatie Habsburg' is de verhuizing van de Italiaanse minderheid aan de Sloveense kust naar andere delen van de republiek. Hun plek moet worden ingenomen door Oosten rijkers uit Karinthië. Vorig jaar al heeft de Oosten rijkse regering een speciale inlichtingendienst op gericht om de operatie uit te voeren. Een niet-be- staande diplomatenschool in het Zuidoostenrijk- se Graz dient als cover voor degenen die het com plot moeten uitvoeren. Onzinning als het klinkt, in Belgrado gaat het erin als zoete koek. Servische kranten kunnen de laatste tijd alles schrijven wat ze maar willen. De propagandamachine in de Servisch-Kroatische oorlog draait op volle toeren en spuugt, het moet eerlijk worden gezegd, aan beide kanten de meest ongeloofwaardige berichten de wereld in. Maar in Servië is de afdeling oorlogspropaganda inmiddels volkomen doorgeslagen. Het nieuws is soms zo absurd dat je zou verwachten dat de meeste lezers de krant schaterend ter zijde leg gen. Maar het tegendeel is het geval. De absurde voorbeelden duiken in discussies regelmatig op. Wat bijvoorbeeld te denken van het verhaal van de 14 katholieke Tsjechische meisjes die onlangs zouden zijn aangehouden nadat ze vanaf Hon gaars grondgebied met parachutes in Kroatië wa ren gedropt. £e waren gekleed in Navo-camoufla- gepakken en hadden als opdracht om achter de frontlinie sabotagedaden te plegen in Servische dorpen. Je zou zeggen dat het met veertien arrestantes makkelijk moet zijn een van hen als bewijs op te levisie te tonen. Maar hun arrestatie bleef even ongedocumenteerd ais de claim van het leger dat er onlangs twee Hongaarse vliegtuigen zijn neer gehaald. Die waren met wapens op weg naar Za greb. Ook van die wrakken heeft niemand ooit een plaatje gezien. Nu toont de Servische tv af en toe wel degelijk be wijzen. Zo verklaarde een arrestant onlangs op tv dat hij een gevangen genomen Roemeense Secu- ritate-agent was, die aan Kroatische zijde als huurling meevocht. Hij somde daarbij uitvoerig alle gruweldaden op die hij had begaan. Hij deed dat, wel praktisch voor de kijkers Belgrado, in' vloeiend Servokroatisch, al was hij volgens eigen zeggen pas een paar dagen in Joegoslavië. Maar goed, misschien was deze Securitate-agent toe vallig afkomstig uit de 7000 zielen tellende Kroati sche minderheid in Roemenië. Uiterst dom Dat er in deze oorlog huurlingen meedoen, is niet verzonnen. Maar als je de Servische media leest, krijg je haast de indruk dat de Kroaten zelf hele maal niet meevechten. Ghanezen, Arabieren, Marokkanen, Roemenen, Albanezen, Nigerianen, Libiërs, je kunt het zo gek niet bedenken of ze la ten zich voor het Kroatische karretje spannen. En al die vreemdelingen schijnen uiterst dom te zijn. De Serviërs melden in ieder geval regelmatig vondsten van stapels waardeloze Duitse marken uit de Tweede Wereldoorlog, die de huurlingen zich als betaling voor hun diensten in handen la ten drukken. IriLipik, een kuuroord in West-Slavonië, zouden bovendien zakken vol met Braziliaans, Mexi caans, Paragayaans, Hongaars en Turks geld zijn gevonden; dies bedoeld om misleide huurlingen uit Afrika en Azië als soldij uit te betalen. De verhalen getuigen van fantasie, dat moet wor den gezegd. Hongarije schijnt te barsten van de opleidingskampen voor Kroatische terroristen. Ze worden getraind op verlaten Sovjet-bases en krij gen les van een tamelijk onwaarschijnlijke com binatie van instructeurs afkomstig uit de PLO, de IRA, Oostenrijk en de Duitse inlichtingendienst. De terroristen worden ondermeer opgeleid in het gebruik van 'apparatuur' om de bronnen in Servi sche dorpen te vergiftigen. Genocide Maar het populairst in de Servische media is toch wel het genocide-verhaal. Dag in, dag uit valt te lezen dat er op dit moment in Kroatië genocide wordt gepleegd. En die is minstens zo erg, zo niet erger dan tijdens de Tweede Wereldoorlog, toen de Kroaten zo'n 700.000 mensen, waaronder honderdduizenden Serviërs, ombrachten in het concentratiekamp Jasenovac. Natuurlijk gebeuren er in deze oorlog verschrik kelijke dingen. Zonder enige twijfel lopen er op de slagveld mensen rond die als oorlogsmisdadi gers zouden moeten worden veroordeeld. Aan beide zijden vechten uiterst duistere en ongure types mee waarvan je niet bepaald het gevoel hebt dat ze de conventie van Genève hooghou den. Een deel van alle Kroatische en Servische gruwel verhalen over opengesneden buiken, afgehakte vingers en uitgestoken ogen zal dan ook zeker op waarheid zijn gebaseerd. Ook het Internationale Rode Kruis constateerde al dat dit een oorlog is waar geen van de partijen zich aan de regels houdt en dat heeft ongetwijfeld gevolgen voor de manier waarop met de burgerbevolking wordt omgegaan. Maar genocide? Toen het leger het Kroatische dorp Ilok liet ontruimen, heette dat voor de vei ligheid van de bevolking te zijn. Als de Kroaten een Servisch dorp laten ontruimen, is dat plotse ling genocide. Als je de Servische media moet ge loven, zijn er aan Kroatische zijde inmiddels al tal van concentratiekampen opgericht. Het duurt nog maar even, of de bouw van gaskamers is be gonnen. Trouwens, de Kroaten schijnen 'niet-dodelijk' gif gas te gebruiken om Servische soldaten tijdelijk uit te schakelen. Traangas misschien? Maar eer lijk is eerlijk: in Zagreb wordt bloedserieus verteld dat de Serviërs napalm gebruiken. En als je om bewijzen vraagt, krijg je te horen dat die te gru welijk zijn om aan het publiek te laten zien. Rechts: Russische emigranten betrok ken gisteren het voormalige militaire kamp Kela, dat met veel vertoon in ge bruik werd genomen als nieuwe Israëlische nederzetting op de voor water zo belang rijke Golan-vlakte. FOTO AP NATLHARNIK de opvang van immigranten. Daar komt het verweer van de overheid op neer. In de Israëli sche verkiezingsstrijd speelt het milieu geen rol van betekenis, omdat bijna niemand erin is ge ïnteresseerd. Ondertussen gaat de industriële bodemvervuiling en de verzil- ting van de waterreservoirs in hoog tempo door. De nood is zo hoog gestegen dat de Israëlische regering ernstig overweegt drinkwater te gaan aanvoeren uit Turkije. Dat zou moeten gebeuren in enorme plastic containers, die achter sleepboten door de Mid dellandse Zee worden getrok ken. Ook de Golfstaten hebben een beroep gedaan op Turkije. Er zijn plannen om een pijplei ding aan te leggen van Oost- Turkije naar Saudi-Arabië en zijn buurstaten. Wapen Iedere ingreep in de natuurlijke waterhuishouding heeft ver gaande gevolgen voor het hele gebied. Toen Turkije in januari van dit jaar het kunstmatige meer bij de Atatürk-dam liet vollopen, werd maandenlang de watertoevoer naar Irak en Syrië afgesneden. De Turken waar schuwden de Syriërs evenwel dat de afsluiting „om techni sche redenen" langer zou kun nen duren. Al snel bleek dat de waarschu wing niets met techniek en alles met politiek had te maken. Toen de Syriërs lieten weten dat ze niet langer Armeense terro risten zouden opleiden en de hulp aan de Kurdische verzets beweging in Turkije zouden sta ken, begon het water als bij to verslag weer te vloeien. De les: wie waterbronnen heeft, kan een probleem van eigen make lij. Omdat de autoriteiten het agrarische waterverbruik subsi dieerden, gingen veel landbou wers katoen verbouwen en an dere produkten die eigenlijk niet geschikt zijn voor droge ge bieden. Nu de druk op de wa terreservoirs toeneemt en het niveau van het Meer van Galilea de laagste stand in de geschie denis heeft bereikt, zijn de auto riteiten wakker geschrokken. Het water voor de boeren wordt duurder en de toegewezen hoe veelheid geringer. Milieuproblematiek hoog op de politieke agenda in westerse landen krijgt in het Midden- Oosten maar weinig aandacht. Zelfs in Israël, het enige demo cratische land in het gebied, be staat geen milieulobby van be lang. Verbetering van het milieu kost geld en dat geld kan beter worden besteed aan defensie en Links: Onderminister Binyamin Netanyahu: 50 procent van Israë lisch water uit Golan. FOTO EPA a, DIAZ

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2