Van 't Schip mag weg Sport Feyenoord voor even uit de geldzorgen Indoorwedstrijden op WK Co Adriaanse heeft geen trek meer in FC Den Haag Dinsdag 5 november 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 21 Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN Martin Centrum vist achter het net LEIDEN Ze kwamen eigenlijk voor niets naar de THB-hal in Lisse, de zaalvoetballers van Martin Centrum. Omdat de scheidsrechter een tijdje geleden de regels niet goed in zijn hoofd had. moesten ze gisteravond opdraven om strafschoppen te nemen tegen Woubrugge. Hun wedstrijd voor de LD-Cup was onlangs in een gelijkspel geëindigd, penalty's waren toen dus noodzakelijk, maar de arbiter was dat vergeten. De strafschoppen-serie in Lisse bekwam het Voorschotense team slecht. Woubrugge nam de penalty's beter en mocht meteen daama aantreden tegen Bax. De Voorhouters kenden geen problemen en zegevierden met 10-3 na een ruststand van 4-2. Hennie Koet was de grote man. hij scoorde liefst zeven maal. Patrick Scheurwater (2) en Rick van Dijk namen de overi ge doelpunten voor hun rekening. Voor Woubrugge scoorden Boudewijn Nieuwenburg en Frank Hoeflak (2). Van der Klugt neemt leiding over LEIDEN Wilbert van der Klugt verloor wel, maar hij had alle reden om toch te lachen. De snookerspeler uit Alphen mocht na de finale van de vijfde ronde om de Rijnlandbokaal Daan Hoek stra de hand schudden (1-2) en kon zichzelf feliciteren omdat hij de leiding in het tussenklassement had overgenomen van Walter Scheltens, die in de kwartfinale werd uitgeschakeld. Van der Klugt staat nu op 36 punten, terwijl Kees Essaadi op 34 staat. Scheltens heeft 33 punten verzameld. Van der Klugt schakelde in de Snookerij in Leiden Essaadi uit in de halve finale (2-0). Hoekstra zette Job Bavelaar, die de hoogste break op zijn naam bracht (37) uit het toernooi (2-1). Hij rukte door zijn winst in de eindstrijd op naar de vierde plaats van de ranglijst met 32 punten. Erik van Rijn bleef Evert Kroon de baas in de finale van de verliezersronde: 2-0. Zege voor Jolanda Mens LEIDEN Tennisster Jolanda Mens heeft het A-toemooi van het Audi-circuit tot en met veertien jaar gewonnen. De 13-jarige speelster van De Boekhorst getraind door Gert Jan Minnee was in Almere achtereenvolgens te sterk voor Nathalie Hemmes (dochter van bondstrainer Fred Hemmes), Sonja Foks en Tama ra Verbeet. Laatstgenoemde versloeg ze in een spannende finale in drie sets: 6-2, 3-6,6-2. Succes Judoka's Aad van Polanen LEIDEN De judoka's van sportschool Aad van Polanen uit Leiden hebben flink huis gehouden op een groot toernooi in Leimuiden waaraan veertien teams deelnamen. Er waren eerste plaatsen weggelegd voor Stephan Corba en Bianca van der Kwaak, Edwin van Putten en Henk Sloos. Tweede plaatsen wa ren er voor Michael van de Berg, Paul van Ark, Arjan Schermer en Michel Sloos. Op de derde plaats eindigden Jessica Masmeij- er, Dominique Matroos, Andy van der Vlist, Daiel Hoffmans, Remco Brusse, Diane Potters en Richard de Roode. In het klassement voor teams eiste de jeugd van Aad van Pola nen de vierde plek voor zich op, terwijl het team van boven de achttien jaar eerste werd en de wisselbeker in ontvangst mocht nemen. Olympic order voor Philips EINDHOVEN IOC-lid Anton Geesink heeft gisteren in Eind hoven de Olympic Order, een hoge Olympische onderscheiding, uitgereikt aan Philips-president Timmer. Dit gebeurde uit er kentelijkheid voor de belangrijke rol, die het bedrijf speelt in de Nederlandse sportwereld. Het bestuur van Ajax heeft John van 't Schip toestem ming gegeven uit te kijken naar een nieuwe werkgever. De Amsterdamse club deelde gistermiddag mee bereid te zijn de ontevreden voetballer te verkopen dan wel te ver huren. GPD-VERSLAGGEVER Het vertrek van Van 't Schip moet volgens penningmeester Arie van Os binnen twee maan den z'n beslag krijgen. Zo niet, dan ontstaat er een nieuwe si tuatie. Van Os: „Heeft zich dan nog geen club voor hem ge meld, dan hebben we een pro» bleem. Al zal het probleem voor Van 't Schip, groter zijn dan voor Ajax. Misschien moet hij dan wel op zijn besluit terugko men." Tot aan de jaarwisseling hoeft Van 't Schip zich geen zorgen te maken over de hoogte van het bedrag op zijn maandelijkse loonstrookje. „Maar", waar schuwde Van Os de rebelleren de aanvaller al vast, „als nie mand hem wil hebben, kunnen er eventueel moeilijkheden ont staan over zijn salaris. We heb ben Van 't Schip tenslotte inge huurd als rechterspits." Jaarsalaris Afgelopen zomer verlengde Van 't Schip zijn contract bij Ajax met drie seizoenen. Hij verdient in die periode naar verluidt een jaarsalaris van 600.000 gulden. Beide partijen waren blij met el kaar en brachten uitgebreid een toost uit op de afloop van de onderhandelingen. Twee weken geleden, aan de vooravond van het Europa Cup-duel tegen Rot- Weiss Erfujt, ging Van 't. Schip evenwel ineens dwars liggen. Hij nam trainer Louis van Gaal apart en vertelde zijn trainer doodleuk niet meer gemoti veerd te zijn om nog langer rechtsbuiten te spelen. Hij zei ook zich op die positie als een joker misbruikt te voelen en dacht op het middenveld van meer waarde voor de ploeg te zijn. Of Van Gaal daar maar even rekening mee wilde hou den. Maar dat wilde de Technisch Directeur van Ajax terecht niet. „Het zou mooi worden als de spelers zouden gaan bepalen op welke plaats ze precies willen spelen", oordeelde Van Gaal en hij verwees Van 't Schip naar de reservebank. Vorige week dins dag liet hij hem opdraven in Ajax 2 voor een oefenpotje te gen de amateurs van FC Lisse. „Maar ik voel er niks voor in het tweede elftal te gaan spelen of voor langere tijd op de bank bij het eerste te gaan zitten", mop perde Van 't Schip bij die gele genheid. Tafel Om uit de patstelling te geraken schoven de 31-voudige interna tional, Louis van Gaal en het bestuur van Ajax gistermiddag in De Meer aan tafel. In het ruim een uur durende onder houd hield Van 't Schip on veranderd vast aan zijn eerder ingenomen standpunt. Of, om met Michael van Praag te spre ken: „John zei op generlei wijze nog te motiveren te zijn voor de rechtsbuitenpositie." Het be stuur van de hoofdstedelijke club besloot vervolgens z'n fiat te geven aan een eventueel ver trek van Van 't Schip. Van Praag: „Hij heeft ons de verze- ROTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER Met het binnenhalen van Stad Rotterdam Verzekeringen als hoofdsponsor is de financiële nood bij Feyenoord weer even gelenigd. Het bedrijf van oud- Feyenoordvoorzitter mr. Carlo de Swart legt voor het shirtsponsorschap tot de zomer van 1994 7,5 miljoen gulden op tafel. Het verzekeringsconcern, waar ook ex-prof Theo van Dui- venbode (als commercieel di recteur) werkzaam is, heeft de leiding van de Rotterdamse club duidelijk gemaakt dat het gedu rende de sponsorperiode niet bereid zal zijn de exploitatiete korten voor z'n rekening te ne men. De vorige sponsor, met wie Feyenoord nog in de slag moet over een schuld van der tien miljoen gulden had aan vankelijk toegezegd tot 1994 alle tekorten aan te zuiveren. Carlo de Swart: „Wij hebben geen behoefte ons te bemoejen met het bestuursbeleid en wil len ook niet dat onze sponso ring andere financiële conse quenties zal hebben. Wel moe ten we nog overleg voeren over een bedrag van driekwart mil joen gulden, dat wij twee jaar geleden aan Feyenoord hebben geleend. Dat was bedoeld voor de Feyenoord Investerings Maatschappij, maar die is nooit opgericht." Een en ander betekent dat Feyenoord op korte termijn een aantal grote subsponsors moet binnenhalen om de spelerssala rissen te kunnen blijven .betalen en de bestaande schulden te kunnen aflossen. „Feyenoord kan het zich niet meer veroorlo ven om het seizoen met een groot tekort te eindigen", stelt voorzitter Amandus Lundqvist vast. „Een andere oplossing is drastisch te bezuinigen en de kosten omlaag halen." Voor het laatste zal technisch directeur Wim Jansen weinig voelen. De kleine coach, die waarschijnlijk tot de winterstop de aan zijn hart geopereerde Hans Dorjee blijft vervangen, heeft in de afgelopen weken herhaaldelijk laten weten dat de verkoop van (enkele) spelers onaanvaardbaar is. Alleen de Tsjech Stanislav Griga en verde diger Gerrit Plomp, die al maanden in het tweede elftal rondhuppelen, komen in aan merking voor een transfer. Jansen zou zijn team eerder nog willen versterken, vooral met een spits van internationale allure. Het laatste kan alleen zijn beslag krijgen als Feye- ndbrd erin slaagt zich te plaat sen voor de kwartfinales van de Europa Cup voor bekerwin naars. Hét Zwitserse Sion is in de ogen van velen een varkentje dat morgenavond in de Rotter damse Kuip even gewassen ge wassen kan worden. Maar Jan sen is doodsbenauwd voor on derschatting nu het zijn elftal al weer enkele maanden voor de wind gaat. „In de Europa Cup gelden andere wetten en regels. Makkelijke tegenstanders be staan sowieso niet meer. Sion brengt bovendien een iets an der elftal op de been. Wordt het hier 1-1, dan liggen we eruit." Sabau Feyenoord zou tegen de Zwit serse bekerwinnaar kunnen aantreden met loan Sabau, maar het is vrijwel uitgesloten dat de Roemeense vedette in de basis staat. Sabau heeft bijna een half jaar buitenspel gestaan en mist nog wedstrijdritme. De Roemeen heeft zichzelf af- bij bondscoach Radule- voor de interland tegen Zwitserland op 13 november. Officieel betekent dat dat hij, overeenkomstig de FIFA-regels tot die tijd ook niet voor zijn club mag uitkomen. Naast Sabau en de van een botbreuk herstellende Jozsef Kiprich en Paul Nortan kent Feyenoord weinig problemen. Peter Bosz ontbrak gisteren op de training vanwege een kuit beenblessure, maar de ijverige middenvelder verwacht morgen weer fit te zijn. Voor het duel met FC Sion zijn 20.000 kaarten verkocht. Wim Jansen: „We gaan ervan uit dat de Kuip met meer dan 30.000 fans aardig vol zal zitten. Dit seizoen is al vaker bewezen hoe belangrijk de steun van het publiek voor deze ploeg is. Te gen Sion moet het legioen an dermaal de twaalfde man vor- Blinker De pesterijen zijn niet van de lucht, de dag na de veelbespro ken kopstoot van Regi Blinker tegen De Graafschap-verdedi ger Matthaei. Marian Dama- schin wenst hem alvast een prettige vakantie toe tot februa ri, waarop Blinker opnieuw in de lach schiet. „Ik word behoor lijk gedold", zegt hij, „maar maar dat weet je van tevoren. Ze hebben me trouwens ook opgebeurd, gisteren na de wed strijd. Ik was in eerste instantie ÖERDAM ~R heel erg down in de kleedka- „Het is stom van me ge weest", beseft Blinker ook, „dat ik me zo heb laten provoceren. Er zijn genoeg andere manieren om je af te reageren. Ik had ge woon terug moeten schelden of nóg beter moeten gaan spelen. Daar heb je hem mee en niet je zelf. Maar wat een eng ventje, die Matthaei. Hij kwam naar me toe, riep wat en begon aan me te trekken." Samen met interim-manager Fred Blankemeijer heeft Regi Blinker een rapport opgesteld, waarin hij uit de doeken doet wat Rob Matthaei tegen hem heeft 'gezegd, toen hij in het strafschopgebied was gevloerd. Blinker: „Wat-ie zei, dat hou ik liever voor me. Het is beter dat ik daar geen uitspraken over doe. Alles wat ik zeg kan tegen me gebruikt worden, maar ik doe zoiets natuurlijk niet zo maar. Er is wel wat aan vooraf gegaan." En ineens weer heftig: „Het was toch ook een geheide straf schop. Terwijl ik de bal onder me door liet lopen, trok Van de Brink me aan mijn haar. Dat John van 't Schip staart mistroostig voor zich uit op de reservebank tijdens het eerste duel tegen Rot-Weiss Erfurt. De aanvaller voelt zich nu beter, hij mag weg. foto anp kering gegeven zich tot zolang honderd procent gemotiveerd in te zetten voor Ajax. Als het moet ook als rechtsbuiten." Louis van Gaal toonde zich „niet zo gelukkig" met de af loop van het gesprek. „John van 't Schip is een goede voetballer. Ik had hem dit seizoen nog no dig, maar alleen als rechterspits. Dan Petersen (de Deense opvol ger van Van 't Schip, red.) doet het tot dusver goed. Maar hij is nog maar 19 jaar en is dit sei zoen voor het eerst bij Ajax. Ik had hem langzaam willen bren gen. Noodgedwongen moet dat nu versneld gebeuren. Het is jammer dat het met Van 't Schip zo gelopen is." De voetballer in kwestie vindt dat zelf ook. „Maar", zei Van 't Schip, „dit is voor alle partijen de beste oplossing. Er zat ge woon niks anders op. Ik had drie mogelijkheden: op de bank gaan zitten, voetballen in het tweede, of rechtsbuiten spelen in het eerste. Geen van die mo gelijkheden zou Ajax of mij ten goede komen. Ik hoop nu maar dat ik weg kom. Tot zolang richt ik me volledig op Ajax." Lang leve de aardappel Het is natuurlijk mooi dat de wetenschap zich in toenemende mate bezighoudt met de (top)sport. Kennis en inzichten kunnen er door worden verdiept. Ik zeg met opzet 'kunnen', want in de loop der jaren hebben academici ook de grootst mogelijke prietpraat verkocht onder de deftige vanen van hun hoge geleerdheid. Zo lees ik af en toe nog met smaak hetgeen een aantal heuse proffen en doctoren in alle ernst schreef toen de \touw zich in de jaren twintig toegang had verschaft tot de wedstrijdatletiek: „Voor zware schade aan haar ze nuwgestel en aan haar vruchtbaarheid moet worden gevreesd." Jaja. Op het vorige week in Barcelona gehouden sport-we- tenschappelijk congres van het Internationaal Olym pisch Comité zijn ook weer dingen beweerd waarvan ik denk: wat moeten we daar nou weer mee. Volgens een verslag in de Volkskrant heeft een aantal inleiders op dat congres de op zienbarende mening geventileerd dat heel dat gedoe met hormoon-preparaten over bodig is. De aandacht gaat nu uit naar de 'voedsel-alternatieven' en dan met name naar de werking van koolhydraten. In ron de en ruwe bewoordingen: een goeie war- v^' me prak met de aardappel in de hoofdrol Wf heeft waarschijnlijk dezelfde uitwerking als de anabolen, namelijk een snel herstel f na een zware training. RUUD PAAUW verstar,d maakt nu een dubbele ritt- berger. Moet je nagaan. Jarenlang is er duur en geheimzinnig gekokkereld in laboratoria, heeft de ene prof. Sickbock na de andere ons lastig gevallen met lugubere namen van middelen en stoffen, waarbij je de haren te berge rezen en dan zou het ware sport- heil gewoon te vinden zijn in een ordinaire pieper? Hier past enig gelach, gegier en gebrul. Als ik het goed begrijp, had Ben Johnson zich dus al die ellende kunnen besparen als hij in zijn achtertuin maar afkokers en eigenheimers had gepoot. Ineens moet ik ook denken aan Leo Beenhakker. Die had het ooit bij Ajax smalend over de 'patat-generatie'. Volkomen misplaatst Die jongens blijken hun tijd ge woon ver vooruit te zijn. Ach, wie weet maak ik het nog mee dat we het niet meer zorgelijk hebben over de hormonen-spiegel van wielrenners en topatleten, maar over de variabelen in hun bintjes-patroon. Oogkleppen Ik zal niet beweren dat scheidsrechter Houben De Graafschap-Feyenoord goed leidde, maar het schoot me even in het verkeerde keelgat toen tv-verslaggever Evert te Napel opgewonden riep: „Het duel loopt uit de hand en dat is de schuld van de scheidsrechter." Dat is typisch de opmerking van iemand die zich oogldeppfen heeft aangeschaft. Natuurlijk, de scheidsrechter had eerder en vooral ste viger moeten ingrijpen. Maar voor spelers kan dat geen vrijbrief zijn om maar door te rauzen. Ook zij dragen een bepaalde verantwoordelijkheid voor een redelijk verloop van de wedstrijd. De scheidsrechter is geen dompteur die wilde beesten uit elkaar moet houden. Coaches kunnen eveneens het nodige doen om de zaak binnen de perken te houden. Als Kistenmaker bijvoor beeld een behoorlijke coach was geweest, had hij Kraay jr. uit de. strijd genomen, want de man liep rond met een hersenloosheid waar alleen maar ellende van kon komen. Maar ja, Kistenmaker had zijn ploeg dagenlang laten aankijken tegen de fijnzinnige tekst: „Hebben we nog het lef en de meedogenloosheid om Feyenoord aan te pakken of werk ik inderdaad met schijtlijsters?" Van ie mand met een dergelijk sloperstaaltje hoef je niet veel te verwachten. Voetbal is wat we er met z'n allen van (willen) maken. We zullen nooit een draad verder komen wanneer we bij incidenten als bij De Graafschap-Feyenoord alleen naar de arbitrale tekortkomingen staren en de ogen sluiten voor de halve criminelen te velde. Tijdens de wereldtitel voetbal in de Verenigde Staten zullen vrij wel zeker wedstrijden gespeeld in overdekte stadions. De in spectiecommissie van de Fifa, wereldfederatie, was laaiend en thousiast over de Silverdome in Pontiac en Superdome in New Orleans. Guido Tognoni, aanvoerder van de commissie, prees beide stadions als vijf sterren accomodaties. Beide domes vormden de huisvesting voor profteams uit de football-leagues. Er liggen kunstgrasvelden. Studies hebben uitgewezen, dat het kunstgras vervangen kan worden door natuurlijk gras. .Als dat inderdaad het geval is", aldus Tognoni, „wordt er indoor gespeeld tijdens de WK." Feyenoorder Gaston Taument heeft weer een shirt met reclame op de borst. De voorzitter van de Rotterdam se club, Lundqvist (links), en Van Leeuwen van de nieuwe sponsor tekenden daarvoor gisteren een contract. foto anp heeft iedereen kunnen zien. En het was niet de eerste keer dat- ie mij pakte, want hij had al een gele kaart. Zo'n scheidsrechter moet toch ook veel eerder en harder optreden." Feyenoord wacht de uit spraak van de tuchtcommissie af. Afhankelijk van de strafmaat zal worden overwogen om be roep aan te tekenen. Blinker, die op een nagenoeg blanco straflijst kan wijzen, hoopt diep in zijn hart op maximaal vier wedstrijden. FC Den Haag moet op zoek naar een nieuwe hoofdtrainer. Co Adriaanse heeft het bestuur van de eredivisieclub gisteren laten weten niet in te gaan op het aanbod het dit seizoen aflo pende contract met twee jaar te verlengen. Adriaanse is bezig aan zijn vierde seizoen in het Zuiderpark en werkte daarvoor als trainer bij PEC Zwolle. Adriaanse is met zijn beslis sing niet over een nacht ijs ge gaan. „Ik heb er heel lang over nagedacht, maar vier jaar is ge noeg. Als trainer moet je niet de fout maken dat je te lang bij de zelfde club blijft zitten. Het be stuur heeft ook een constructie bedacht met mij als technisch directeur, maar daar heb ik toch van afgezien. Na vier jaar wordt het tijd voor iets anders." De trainer van FC Den Haag zegt niets anders achter de hand te hebben. „Zolang ik hier werk, heb ik nog nooit een aan bieding van een andere club ge had. Ik hoop dat ik straks bij een andere club terecht kan.Ik had ook kunnen kiezen voor nog twee jaar zekerheid, maar ik neem bewust het risico. In de bijna vier jaar dat ik nu bij Den Haag zit, heb ik kunnen laten zien wat ik kan. Dat maakt de beslissing natuurlijk iets gemak kelijker." Het bestuur en een groot deel van de spelersgroep betreuren de beslissing van Adriaanse. NIEUWSLIJN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21