Regio Sluipverkeer aan banden 'Zonder operatie sterft ze binnen een jaar' Katwijker veroordeeld na ruzie over ei Actie voor herstel Dorpskerk Zoeterwoude Bobbelige korst kost punten Basisscholen Voorschoten fuseren Dinsdag 5 november 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN 20 LEIDEN HET SLUIPVERKEER door de dorpskern van Wassenaar moet volgens het colle ge van burgemeester en wethouders van het villadorp verder worden terug gedrongen. BOERENKAAS DIE door de keurmees ter op zuiveltechnische gronden als on voldoende wordt beoordeeld, kan door de consument toch als bijzonder lekker worden beschouwd. DE RENOVATIE van de Dorpskerk in Zoeterwoude vordert gestaag. Er is evenwel nog een behoorlijk bedrag no dig om alle resterende kosten te dekken. NIEUWSLIJN Meer woningzoekenden Voorschoten VOORSCHOTEN Het aantal woningzoekenden in Voorscho ten is in het derde kwartaal van dit jaar licht gestegen van 1272 naar 1308. Dit blijkt uit een rapportage van de gemeente. Tussen 1 juli en 30 september groeide de lijst met 133 personen. 97 mensen werden van de lijst afgevoerd. Als de zogenaamde 'doorstroomlijst' en de 'doorschuiflijst' niet worden meegeteld, bedraagt het aantal woningzoekenden per 30 september ruim 1000. Tientallen auto's beschadigd ROELOFARENDSVEEN Door een gedeeltelijk losgeraakt wa- terrooster op de rijksweg Amsterdam-Den Haag zijn gistermor gen bij Roelofarendsveen tientallen auto's beschadigd. Er ont stond een file van vijf kilometer. Om zes uur kwamen de eerste meldingen binnen van auto's die 'over een brok staal waren ge stuiterd' en met kapotte uitlaten en lekke banden op de vlucht strook stonden. Het brok staal bleek een strip van een water- rooster, die recht uit het wegdek omhoog stak. Rijkswaterstaat heeft inmiddels een noodreparatie uitgevoerd. Comité wil Leiderdorp mobiliseren om longtransplantatie te betalen LEIDERDORP UESBETH BUITINK Als Corrie Koolmoes niet snel een longtransplantatie onder gaat, sterft ze binnen een jaar. Omdat de 52-jarige Leiderdorp- se boven de leeftijdsgrens voor een gesubsidieerde operatie valt, moet ze de benodigde 300.000 gulden zelf betalen. Haar vriendin D. Wamsteeker richtte daarom het 'Comité Cor rie Koolmoes' op. Met acties als sponsorlopen en loterijen om het geld bij elkaar te schrapen, hoopt het comité heel Leider dorp te mobiliseren. Koolmoes lijdt aan de onge neeslijke longziekte Cystic Fi brosis (CF). Volgens Wamsteek er is de ziekte 'dodelijk ver moeiend'. „Corrie kan niets meer, maar haar man zorgt voor haar. Ze moet vaak naar het ziekenhuis en ligt dan aan allerlei slangen. Zo wordt ze weer even opgepept. In het be gin werd ze maar twee keer per jaar opgenomen, nu is het drie weken ziekenhuis, drie weken thuis." De enige redding voor CF-pa- tiënten is een longtransplanta tie. „Als ze die transplantatie krijgt, kan Corrie weer net zo le ven als twintig jaar geleden. Vroeger was die operatie niet mogelijk, nu is er weer een beetje hoop." Maar het Gro ningse ziekenhuis dat de long transplantaties met overheids- De Leiderdorpse Corrie Kool moes lijdt aan de ongeneeslijke longziekte Cystic Fibrosis (CF) of taaislijm-ziekte. Het slijm dat in de luchtwegen wordt aange maakt, is te taai om door de tril- haartjes naar boven te worden gestuwd en blijft daardoor han gen. Daardoor worden de lon gen bevattelijk voor infecties. De opeenhoping van het slijm ZOETERWOUDE Nog 240.000 gulden is nodig om de restauratie van de Zoeter- woudse Dorpskerk te kunnen voltooien. De kerkvoogdij kan de aannemer daarom nog steeds niet de vervolgopdracht geven het restauratieproject af te ronden. Verschillende acties moeten daar de komende tijd verandering in brengen. De hui dige werkzaamheden verlopen voorspoedig. Het plan om bedrijven bij het project te betrekken verloopt eveneens naar wens. Een on derneming kan voor duizend gulden een lat kopen met de ei gen naam erop, die aan de stei ger rond de toren wordt beves tigd. Over twee weken worden de eerste latten met sponsoma- men aangebracht. De kerkvoogdij heeft bij het ministerie van wvc geprotes teerd tegen de hoogte van eer der verleende subsidies. Het ministerie gaf minder geld dan waarop was gerekend vanwege een volgens het kerkbestuur on billijke wijze van berekenen. Zo hield wvc wel rekening met ver laagde btw-tarieven, maar niet met verhoogde uurlonen. Ook de Stichting Oud Zoeter woude doet een duit in het zak je. De stichting brengt binnen kort een verjaardagskalender uit met twaalf kleurenfoto's van mooie plekken in Zoeterwoude. Van elke verkochte kalender a 15 gulden gaat minimaal zes gulden naar de restauratiecom missie. Taaislijm-ziekte ongeneeslijk zorgt er bovendien voor dat Koolmoes het doorlopend be nauwd heeft. De longinhoud wordt kleiner, waardoor er steeds minder zuurstof in het bloed wordt opgenomen. De behandelingen die tegen CF worden toegepast, verlich ten hoogstens de ziektever schijnselen. De ziekte wordt steeds erger, de benauwdheid en infecties treden steeds vaker op. Enige redding is de long transplantatie, die in Nederland sinds 1989 kan worden uitge voerd. Ongeveer 75 procent van de operaties slaagt. geld uitvoert, stelt de leeftijds grens op vijftig jaar. Koolmoes voldeed dus niet aan de selec tienormen. „Ik vind zo'n norm onrecht vaardig", oordeelt Wamsteeker. „Als je zo ziek bent, is dat al erg genoeg. Als je dan ook nog op die manier door de selectie-mo len moet, noem ik dat leeftijds discriminatie. In een land waar zoveel geld is, waar zoveel kan, deugt dat niet." Koolmoes' laatste kans is een ziekenhuis in Nieuwegein. Daar worden de longtransplantaties ook uitgevoerd, maar de kosten bedragen 300.000 gulden. „Dat geld moeten we voor 1 januari bij elkaar krijgen. Corrie moet dan eerst nog een paar weken voor onderzoek het ziekenhuis in. En ze moet wachten op nieuwe longen die zijn na tuurlijk niet zomaar voorradig en ze moeten ook nog passen." „De tijd dringt", concludeert Wamsteeker. „Als we te lang wachten is Corrie misschien te verzwakt om de operatie nog te ondergaan." Donaties en opbrengsten van allerlei acties kunnen worden gestort op het rekeningnum mer 45.62.77.900 (bank) of 9200 (giro). Informatie bij D. Wamsteeker, telefoonnummer 071-894261. ZOETERWOUDE/KATWUK CERBERUS Een ruzie in de bedrijfskantine van Heineken in Zoeterwoude- Rijndijk over een al dan niet af gerekend ei, is een 41-jarige Katwijker op een boete van 500 gulden en drie weken voorwaar delijke gevangenisstraf komen te staan. De Haagse politierech ter veroordeelde de Katwijker gisteren tot die straf wegens be dreiging. De vorkheftruck chauffeur, die in dienst was van het drankenconcem, kreeg me dio vorig jaar ruzie over een ei dat hij in zijn zak had gestopt zonder daarvoor een kwartje af te rekenen. Hij gooide het kapot op de vloer onder het uiten van bedreigingen tegen het kantine- personeel. Ook zou hij later hebben getelefoneerd naar één van hen. Deze medewerker be weerde dat hij toen met de dood werd bedreigd. Dat laatste ontkende de Katwijker, maar wel gaf hij toe dat hij gezegd had 'hem weieens op te zullen wachten'. Aanklager mr. Th. Renckens eiste behalve de drie weken voorwaardelijk een boete van 750 gulden. Waarop de ver dachte liet weten dat hij eigen lijk zijn straf al had gehad. De man werd naar aanleiding van dit gebeuren ontslagen. Hij had elf jaar bij Heineken gewerkt. Een besliste politierechter mr. J. van Overbeek daarover: „Uw ontslag staat buiten het strafba re feit dat u tegen die mensen pleegde." Met het oog op de persoonlijke omstandigheden van de verdachte deed hij wel iets van de geëiste boete af. Wassenaar breidt pakket maatregelen verder uit De restauratie van de Zoeterwoudse Dorpskerk, gezien vanaf het Watertje. Het dak vertoont nog een gapend gat, evenals de financiële dekking van het project. foto wim dijkman Op zaterdag 16 november om half elf zullen bij de dorpskerk drie exemplaren van deze ka lender worden uitgereikt aan de burgemeester, de dominee en de ouders van het eerste kind dat in november in Zoeterwou de is geboren. Op zondagmorgen 17 novem ber wordt de kalender officieel gepresenteerd in multifunctio neel gebouw Ons Huis, na de dienst van de Hervormde Ge meente. Extra maatregelen zijn nodig om het sluipverkeer door Wassenaar verder terug te dringen. De aanleg van de Provincialeweg 4 (Katwijk/Leiden) blijkt niet voldoende te zijn om het doorgaand verkeer ook buiten de spits uit de binnenroutes te weren. Ook het gebruik van de bin nenwegen door vrachtauto's moet worden ontmoedigd. Dit zegt het college van burgemeester en wethouders in haar concept-nota Doorgaand/Bestemmingsverkeer. naast is bij wijze van proef in september en oktober de Kerke- boslaan afgesloten voor verkeer. De Kerkeboslaan is voor velen aantrekkelijk omdat files kun nen worden vermeden. Na een evaluatie beslist het college of meerdere wegen worden afge sloten. De noordwestelijke pa rallelweg tussen de grens met Leiden en de Maaldrift en de Houtlaan zijn mogelijkheden die het college hiervoor voor ogen heeft. Als alternatief voor de tijdelijke afsluiting van de parallelweg noemt het college het eenrichtingverkeer instellen in de Narcislaan en het Am- monslaantje. Aan de provincie is voorge steld om de verkeerslichten eveneens bij wijze van proef op de kruising van de provinciale- wegen S-l/S-4 in Katwijk voor In de notitie onderscheidt de gemeente drie belangrijke sluiproutes waartegen zij stap pen wil ondernemen. De wegen via de Katwijkseweg binnen door naar Den Haag, de bin- nenroute na Den Deyl voor au tomobilisten die uit de richting Voorschoten komen en de Noordwestelijke parallelweg langs de Rijksstraatweg waarna binnendoor richting Den Haag wordt gereden. Door meer verwijsborden aan de toegangswegen tot de Rijks straatweg en de SW 4 te plaat sen wil het college van B W automobilisten op het bestaan van deze wegen wijzen en hen zo stimuleren één van de hoofdwegen te kiezen. Daar- het verkeer richting Wassenaar zo kort mogelijk op groen te la ten staan. Nu staat dit licht bij na permanent op groen. Het college bezint zich op de vraag hoe het ongewenste vrachtverkeer het best kan wor den aangepakt. In de nota wordt een aantal mogelijkheden genoemd van het geheel weren van vrachtverkeer uit de ge meente, bestemmingsverkeer uitgezonderd, tot het aanleggen van sluizen of drempels waar door rijden over de binnenrou tes onaantrekkelijk worden ge maakt. Reacties Op de notitie zijn over het alge meen positieve reacties binnen gekomen. Buurtvereniging Zuid-West Wassenaar, Oost West Thuis Best, de Vereniging van Vrienden van Wassenaar, Buurtvereniging 'Duinrell', de actiegroep Stop Doorgaand Ver keer Wassenaar en Hart voor Wassenaar: ze juichen de ge noemde plannen van het colle ge toe, maar zijn wel bezorgd om de hinder die de Wassen- aarders zelf ondervinden van de maatregelen. Zoals de Vereni ging ter Bevordering van het leefklimaat op de Oost-West route zich afvraagt 'hoe Was- senaarders het contact met de buitenwereld na afsluiting van diverse wegen kunnen behou den?' Extra verkeerslichten op de Rijksstraatweg achten de mees ten niet zinvol. Verkeersveilig heid gaat nog altijd boven ont moedigingsbeleid, is de algeme ne teneur van de schriftelijke reacties. Oost West Thuis Best en de Buurtvereniging Duinrell pleiten ervoor dat de ingang van het attractiepark wordt ver plaatst naar de kruising Wasse- naarse Slag/Katwijkse weg. De huidige ingang op de Storm van 's Gravesandeweg zou dan al leen voor voetgangers en fiet sers bestemd zijn. Alleen Stop doorgaand verkeer Wassenaar wil een. nog beperktere afstel ling van de verkeerslichten op de Rijksstraatweg. Buurtvereni ging Duinrell benadrukt dat het sluipverkeer structureler moet worden aangepakt. „Drempels, vernauwingen, paaltjes en perk jes zijn slechts lapmiddelen en stellen niet permanent paal en perk aan sluipverkeer." Zoeterwoudse boerenkazen beste uit de regio ZOETERWOUDE» MEDEWERKER Zoeterwoudse boerenkazen be horen tot de beste in de regio. Die conclusie kon gistermiddag worden getrokken na de keu ring in Don Bosco, die volgens de deskundigen boven alle eer dere jureringen in de omgeving uitstak Bijzonder vonden de keurmeesters met name de ho ge kwaliteit van de belegen ka zen. In Don Bosco lagen gisteren 31 kazen, afkomstig van zestien inzenders. Het grootste deel hiervan vormden de Goudse ka zen, maar er waren ook Leidse kazen en een geitekaas. De Ne derlandse kampioen, A. Paarde- koper, scoorde ook dit keer heel hoog. Voor zijn jonge Goudse kaas kreeg hij 96 punten en voor de belegen kaas 90 punten. Theo en Lydia van Leeuwen za ten hem echter dicht op de hie len. Het echtpaar kreeg een punt minder voor zijn belegen kaas en de jonge kaas werd ook op 96 punten gewaardeerd. De winnaar bij de Leidse kar zen werd S. Hoogeveen uit Ha- zerswoude. Hij kreeg voor zijn jonge en belegen kazen respec tievelijk 95 en 97 punten. Voor dit hoogste gemiddelde mocht hij de wisselbeker W. van Rijn kreeg voor zijn gei tekaas 94 punten. Produktiefasen Dat de Zoeterwoudse boeren het ook landelijk heel goed doen, blijkt uit de grote afvaar diging die zij in april naar de nationale kampioenschappen mogen sturen. Voor de Jan den Bastenbokaal, zoals de hoofd prijs heet, mogen acht Zoeter- woudenaren op grond van hun keuringsresultaten meestrijden. Er zijn 120 deelnemers uit 24 regio's. Reeds nu liggen bij de deelnemers kazen in verschil lende produktiefasen klaar waaruit een keuze zal worden gemaakt voor de grote keuring in Kamerik. De keurmeesters oordeelden gisteren nogal streng. Twee van hen, Ph. Bruggraaf en K. Loomans, waren er namens de handel en B. Weijers vertegen woordigde de dienst landbouw voorlichting. Over de zuivel technische zaken waren ze het meestal snel eens. Vorm en ui terlijk kwamen daarbij het eerst aan bod. Een bobbelige korst kostte punten, evenals een te scheve, te dunne of te dikke kaas. De boord werd gehan teerd om de kaas te beoordelen op smeuiigheid. Nu betekenen droogte en korreligheid punten verlies. De gezichten stonden bij het proeven zeer serieus. Hier kwa men ook de verschillen van me ning. Toch wisten de drie keur ders elkaar steeds weer te vin den. Na het opensnijden van de kaas werden onder meer de grootte van de gaatjes, het aan tal en de verdeling ervan beoor deeld. Te grote gaten zijn onge wenst, bij een slechte verdeling zijn er nesten en soms zijn er, vooral, bij de korst, schimmel gaatjes te vinden. Een te dikke korst wijst erop dat de kaas te veel is ingedroogd, misschien wel het gevolg van een te droge opslagruimte. Elke kaas die meer dan 85 punten van de 100 punten haalde, behoorde tot de eerste soort. Bij de keuring van gisteren waren dat er heel veel. Keurmeester Burggraaf wilde nog wel kwijt dat een kaas, on danks veel zuiveltechnische aanmerkingen, toch heel goed kan worden beoordeeld door de consument. Een voor de keur ders afwijkende smaak kan door kaaskopers als goed worden be oordeeld. De kazen werden in gebouw Don Bosco aan een strenge keuring onderworpen. foto jan holvast VOORSCHOTEN De protestants-christelijke ba sisscholen Het Palet en de Ge vers Deynootschool in Voor schoten fuseren. De nieuwe combinatie wordt op termijn aan de Schoolstraat onderge bracht in de gerenoveerde Ge vers Deynootschool, die er een vijfde lokaal bij krijgt. Bij het beheer van de vier be staande protestants-christelijke basisscholen in Voorschoten kampt het bestuur al jaren met tekorten. De vergoedingen die de rijksoverheid beschikbaar stelt, zijn onvoldoende om de steeds stijgende kosten te dek ken. Verder loopt het leerlin genaantal van enkele scholen terug, waardoor de gebouwen in feite te groot zijn. Door het verminderen van het aantal ba sisscholen wil de Stichting Pro testants Christelijke Scholen deze problemen aanpakken. De keuze om Het Palet en de Gevers Deynootschool straks gezamenlijk aan de Schoolstraat onder te brengen, draagt ook bij aan de kostenbesparing. Het compacte gebouw is, zeker na de renovatie, goedkoper te be heren.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20