Leidsch Dagblad Genenonderzoek wordt beteugeld ■aar li Ben Rogmans lid van D66 tegen wil en dank Directeur Infotheek al in zomer op zijspoor Smakelijke aanbiedingen op ons AH Schlagerfestival. Amerikaanse krant meldt: Bouterse diep in drugshandel 2.19 1.89 'Ik blijf er bij dat ik juist heb gehandeld' FEITEN EN MENINGEN Water Midden- Oosten explosie ver dan dynamiet BINNENLAND Boetes voor ille gale arbeid fors hoger BUITENLAND Sorry, bladeren op de rails, trei nen rijden niet ECONOMIE De kristallen bol van econoom Kanning REGIO Doorbraak in het onderzoek naar bloederziekte KUNST Hollandse en Vlaamse mees ters in Parijs SPORT John van 't Schip mag van bestuur weg bij Ajax Dinsdag 5 novemDer I9yi Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39692 Losse nummers ƒ1,45 Niemand mag worden verplicht voor een verzekering of bij een sollicitatie een erfelijkheidsonderzoek te onder gaan. Het kabinet wil dat zo nodig bij wet vastleggen, zo heeft minister Hirsch Ballin van justitie gisteren in de Tweede Kamer gezegd. houdend zullen opstellen. Ge netisch onderzoek maakt het voor hen immers gemakkelijker de risico's te schatten. Ook het CDA wil nu al wetgeving. De Tweede Kamer verwierp ook eensgezind genetisch on derzoek bij sollicitaties. Keurin gen dienen alleen de gezond heid van betrokkene op dat mo- De minister kwam daarmee de Kamer een flink stuk tegemoet, al liet die opnieuw weten het er felijkheidsonderzoek nu al wet telijk te willen regelen. PvdA-ka- merlid Netelenbos zei niet te geloven dat verzekeringsmaat schappijen zich vrijwillig terug- bene pc-marktleider. Er lag een prachtig plan, maar de eisen waren te hoog. Eisen van de nieuwe onderhandelaars, en niet van mij. De onderhande laars en de banken wilden al leen in zee gaan met een zeer krachtige partner. En die was er niet." CAROLINE VAN OVERBEEKE Directeur Wim van Leenen van het failliete Leidse systeemhuis Infotheek, is bij de komst van interim-managers deze zomer op een zijspoor gezet. Van Leenen zegt in een interview vandaag in deze krant dat hij door de nieuwe bewindvoerders onvoldoende werd geïnfor meerd en buiten de besprekin gen over reddingsplannen werd gehouden. „Ik werd zwart ge maakt en tegengewerkt. Er was een machtsblok van accoun tants, interim-managers, com missarissen en banken waar ik niet tegen op kon." Volgens Van Leenen was er een goede kans om het bedrijf van de ondergang te redden. „Tot mijn verbazing is het toch niet gelukt met Infotheek, nota De statutaire directeur geeft toe zelf ook fouten te hebben gemaakt. „Ik heb me verslikt in de aankoop van de buitenland se ondernemingen, ik heb daar bovendien onervaren managers benoemd. Ook waren er fouten in de rapportage: de admini stratie kon de groei van Info theek niet bijbenen. Die groei liep uit de hand, de kosten wa ren niet meer te beheersen. We waren te laat." Pagina 19: 'Mij is onrecht aan gedaan ondanks mijn fouten'. ment te meten, aldus CDA- woordvoerster Laning. De Kamer boog zich verder over de vraag of medische expe rimenten met embryo's zijn ge oorloofd. Het gaat daarbij om embryo's van jonger dan veer tien dagen, die zijn overgeble ven na een reageerbuisbevruch ting (IVF). De kleine christelijke fracties verwerpen elk medisch onder zoek. Het CDA vindt onderzoek en behandeling van embryo's alleen aanvaardbaar als die zijn gericht op een gezonde ontwik keling van het embryo. Netelen bos (PvdA) vindt experimenten niet geoorloofd, tenzij het bij voorbeeld de enige mogelijk heid is om vast te stellen waar om een paar geen kinderen kan krijgen en hoe dat probleem kan worden verholpen. PvdA en CDA zijn beide tegen het kweken van embryo's voor onderzoeksdoeleinden. Alleen WD-woordvoerster Teipstra zegt dat wel te kunnen billijken, omdat de liberalen een embryo in het' vroegste ontwikkelings stadium niet als een persoon beschouwen. Het kabinet zal binnen enkele weken een standpunt bepalen en vervolgens met regelgeving komen. LEIDEN - Er wordt volop gewerkt aan de nieuwe voetgangerstunnel onder het Leidse station. Gisteren werden stalen funderingspalen de grond in geboord. De passage, die begin 1993 klaar moet zijn, is twee maal zo breed als de huidige onderdoorgang. Door het 'open dak' valt veel licht in de tunnel. Aan beide kanten komen winkeltjes. foto hielco kuipers Verzekering reisongeval duurder andere premies gaan niet om hoog. De Europeesche, Elvia Reisverzekeringen en Schlenc- ker zijn de grootste verzekeraars van vakantiereizen. Ze zijn ook van plan per 1 januari voor zoekgeraakte bagage-artikelen een maximale vergoeding vast te stellen. Vanaf 1 januari moeten toeris ten bij het sluiten van een reis verzekering zich apart en voor een kwartje per dag bijverzeke ren tegen reisongevallen. Nu zit de verzekering tegen reisonge vallen nog in het pakket bij ba gage, medische kosten en een zogeheten SOS-verzekering. De inflatie, het toegenomen aantal ongevallen en de grotere behoefte aan actievere en daardoor riskanter vakanties hebben de grote verzekeraars doen besluiten tot een aparte regeling voor reisongevallen.' De Suriname heeft zich ontwikkeld tot een van de belangrijkste centra voor de export van cocaï ne naar de Verenigde Staten en Europa. Dat meldde de Ameri kaanse krant Washington Post gisteren. Volgens Amerikaanse functionarissen, de oppositie in Suriname en narcotica-experts zit de Surinaamse legerleider Bouterse tot over zijn oren in de drugshandel. Bouterse werkt volgens de krant nauw samen 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. EüJbu? MedeUinkartel m Co" Duitse vleeswaren op onze deze week o.a.: Undrauchschinken, 100 gram Duitse cervelaat fijn, normaal of peper, 100 gram Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 9 november a.s. De sub-commissie voor ter reur en narcotica van de Ameri kaanse Senaat stelt momenteel een onderzoek in naar berich ten, dat Bouterse de Bank of Credit and Commerce Interna tional (BCCI) zou hebben ge bruikt voor het witwassen van dmgs-geld. Volgens documen ten had de centrale bank van Suriname in 1986 vier bankre keningen in de Amerikaanse stad Miami die voor het witwas sen van dmgs-geld werden ge bruikt. Volgens de krant wordt op steeds grotere schaal vanuit Su- ASG Europe bv SPECIALIST IN NETWERKEN Poortweg 2 2612 PA Delft tel: 015-625577 comPAa GEAUTORISEERD DEALER Vraag een: Kan een journalist lid zijn van een po litieke partij? Het kan problemen opleveren, maar het antwoord is 'ja, mits...'. Veel hangt van de om standigheden en de integriteit van de betrokken journalist af. Vraag twee: Kan een journalist die een objectief boek poogt te schrijven over Hans van Mierlo ook tegelijkertijd lid worden van D66? Nee. Want het schrijven van een boek over de leider van een partij, waaraan je je verbindt via een lidmaatschap, maakt zo'n uitgave bij voor baat oninteressant. Het zou iedere schijn van ob jectiviteit missen, en waarschijnlijk sterk posi tief gekleurd zijn. Kennelijk ligt dat anders voor Ben Rogmans, schrijver van het vorige week ver schenen boek 'Hans van Mierlo, een bon-vivant in de politiek'. De uit Haarlem afkomstige journa list is namelijk lid van D66. Tenminste, als we het novembernummer van 'De Groene Mug', het plaatselijke partijblaadje van D66 mogen gelo ven.: „Welkom!", schrijft de plaatselijke partijse cretaris onderaan bladzijde tien. „Deze keer stel ik u elf nieuwe leden voor, die ik bij deze van har te welkom heet." Meteen bovenaan het lijstje van elf prijkt de naam van 'de heer B.J. Rogmans'. Volgens het partijsecretariaat heeft Rogmans zich op 13 augustus als lid opgegeven. In die maand zat hij, nadat de ene na de andere vriend van Van Mierlo de medewerking aan het boek had opgezegd, tussen duizenden krantenknipsels en archiefstukken te pezen om toch nog een afge rond portret uit z'n tekstverwerker te krijgen. Rogmans moet Van Mierlo en D66 in die tijd innerlijk hebben vervloekt. Eventjes in ieder ge val. Of ontdekte hij in de toespraken van de bon vivant van D66 zo veel mooie politieke ideeën dat hij besloot zich de bij Democratenclub aan te sluiten? Niets van dit alles, laat part-time docent Rogmans vanuit de School voor Journalistiek erf Voorlichting in Utrecht weten. „Dat klopt niet, ik heb me nooit als partijlid opgegeven. Een paar weken geleden kreeg ik inderdaad een welkomst pakket thuisgestuurd. 'Welkom nieuw lid', stond er. Wat er precies is gebeurd, weet ik niet. Afgelo pen zaterdag kreeg ik ook een partijblad in de bus. Het zou een grap kunnen zijn." Rogmans is dus geen lid van D66. En als hij dat wèl is, dan toch minstens tegen wil en dank. Zijn pogingen om hem als actief Democraat te laten schrappen, hebben nog geen resultaat gehad. „Ik waarover Rogmans het heeft.'r Saafen wiT het wel heb de indruk dat het een rommeltje is, daar op even uitzoeken. „Voor mezelf, hoor. Beleid is om het partijbureau in Den Haag. Toen ik ze belde, geen informatie over leden te geven. Dat geldt konden ze niet achterhalen hoe ik in het ledenbe- óók voor Rogmans." stand terecht ben gekomen". Guus Saafen van het partijbureau moet er even om lachen. „Rog mans? Die Rogmans?" Dan: „Er zijn twee moge lijkheden. Rogmans kan als journalist een infor matiepakket hebben aangevraagd en is per onge luk als aanvrager van een lidmaatschap te boek gekomen. Dat gebeurt zelden hoor." Rogmans zelf zegt overigens dat hij tijdens het schrijven van zijn boek D66 nooit om informatie heeft gevraagd. Saafen: „Dan heeft iemand en dat kan hij best zélf zijn hem echt als lid opge geven. Pas als je bij ons in het computerbestand staat, krijg je het welkomstpakket opgestuurd LEVEN EN WONEN PAGINA 6 HET WEER Enkele buien Enkele buien.Overdag tijdelijk meer opklaringen. In de avond vanuit het westen toenemende bewolking, later gevolgd door re gen. Minimumtemperatuur 5 gra den. Middagtemperatuur 10 gra den. Wind draaiend van noord west naar zuidwest, matig, rond kracht 4, aan de kust en op het IJs- selmeer hard. Ex-werknemer bedrijf Bosio werd bedreigd De ex-werknemer J. de Hei van het bedrijf van ondernemer Bosio uit Arnhem is door een onbekende zes jaar geleden be dreigd. Hij moest zwijgen over duistere praktijken rond Bosio tussen 1983 en 1985. De Hei zei dat gisteravond in het Veronica- tv-programma Nieuwslijn. Hij werkte indertijd voor Stairco Engineering in Papendrecht, de voortzetting van Bosio's bedrijf in Arnhem. De Tweede Kamer gaat een onderzoek instellen naar banden van deze onderne ming met wapen- en drugshan del. De Hei ontdekte dat dozen met airco-apparaten 's nachts werden gevuld met andere goe deren. Eind 1985 kreeg hij tele foon: „Als u iets over Stairco vertelt, kan uw lieve vrouwtje wel eens iets gebeuren". riname in kleine bootjes cocaï ne verscheept. In het ontoegan kelijke binnenland van Surina me zouden geheime landings banen zijn, vanwaar cocaïne per vliegtuig wordt verscheept. Suriname heeft de drugsbe strijding pas als laatste punt op de agenda gezet van de Neder lands-Surinaamse ministers conferentie die volgende week op Bonaire zal worden gehou den. Als het aan de Surinamers ligt, wordt eerst de hervatting van de ontwikkelingssamen werking besproken. ZONDER?!i i m*. i ét kruit J 712141 400053 SASSENHEIM Een bejaard Am sterdams echtpaar raakte gister middag even voor vieren gewond bij een frontale botsing op de kruising van de Verlengde Vin- kenweg en de oprit van de rijks weg 44 in Sassenheim. De 76-jari- ge man en de 79-jarige vrouw raakten in hun auto bekneld en moesten door de Rijnsburgse brandweer worden bevrijd. Daar na werden ze naar het AZL ge bracht. De Amsterdammer ver leende geen voorrang toen een 28-jarige Delftenaar de oprit van de rijksweg naar Den Haag wilde oprijden. De Delftenaar is ook ge wond naar het Leidse ziekenhuis vervoerd. foto hielco kuipers Kamer: Verbod bij sollicitatie en verzekering Oud-wethouder Van Leeuwen 'weet niets' van gifstort in Coupépolder HET WOORD IS AAN Men kan alleen iets bereiken met dingen waarin men gelooft. Mamix Gijsen HANS KOENEKOOP „Ik heb nooit de indruk gehad dat ik verkeerd ben voorgelicht. Er is indertijd gegraven naar va ten, maar dat leverde niets op. Daarom blijf ik er bij dat ik juist heb gehandeld." Vele jaren viel de Alphense vuilnisbelt in de Coupépolder onder de verant woordelijkheid van inmiddels oud-wethouder D. van Leeuwen (CDA). Uit onderzoek is vast ko men te staan dat grote hoeveel heden gif zijn gestort, maar Van Leeuwen weet van de prins geen kwaad. Hij verscheen gis teravond voor de commissie- Engwirda, die de rol van de ge meente in de vuistort onder zoekt. Zijn boudste beweringen waren: „Ik geloof dat die klei laag van 6 tot 8 meter dik er is." En: „Ik kon politiek verantwoor den dat de controle op de belt in orde was." Maar nog tijdens zijn 'be wind' waren er signalen dat die kleilaag er helemaal niet was. Die laag moest voorkomen dat gif zou uitwaaieren in het grondwater. Inmiddels is het ontbreken van de kleilaag zo goed als zeker en kan het gif alle kanten op. En over het toezicht: zelfs de rechter heeft - in de zaak tegen de Hazerswoudse vuiltransporteur Kemp - vastge steld dat daarvan niet veel deugde. De oud-wethouder wekte al leszins de indruk dat hij niet goed op de hoogte was van wat zijn ambtenaren allemaal toe stonden. Uit tal van verklarin gen blijkt dat zij talloze onbe kende vrachten toelieten en dat zij na sluitingstijd de sleutel van het toegangshek afgaven aan VANDAAG containerbedrijven. Van Leeu wen deed in die jaren niets met de kritische rapporten die van alle kanten op hem afkwamen. Uit verontrustende berichten over slechte controle, aangetrof fen verontreinigingen, belab berde waterkwaliteit en vernie tigende politierapporten trok de wethouder, en met hem het col lege, een opmerkelijk positieve conclusie: er was hen niet ge bleken dat de controle op de belt tekort schoot. RTV Show - Sport VANDAAG OOK

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1