Regio Doorbraak in onderzoek genezing bloederziekte 'We konden er niets tegen doen' Abortus verplicht bij 'My js onrecht aangedaan, ondanks mijn fouten' ziekte van Huntington Magister zelfstandig verder Tekort controleurs nekte naleving op milieuwetten Dinsdag 5 november 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDUK WIM SCHRIJVER MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSELINC Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: HENK BUIS 19 WETENSCHAPPERS aan de Leidse universiteit voeren een sportieve con currentie met collega's om via gentherapie hemofiliepatiënten te genezen Kamervragen over beleid AZL Van Leenen mocht toekijken lioe Infotheek de nek werd omgedraaid LEIDEN PAUL VAN DER KOOU Staatssecretaris Simons laat de geneeskundige hoofdinspectie van de volksgezondheid een on derzoek instellen bij het kli- nisch-genetische centrum van het Leidse AZL. Dat zei hij giste ren tijdens overleg met de Tweede Kamer over erfelijk heidsdiagnostiek en genthera pie- Aanleiding is de beschuldi ging dat het centrum alleen er- felijkheidsonderzoek naar de ziekte van Huntington verricht wanneer ouders vooraf toe stemmen in een abortus als blijkt dat het kind inderdaad de ziekte heeft. Huntington is een ziekte waarbij de patiënt rond zijn veertigste 'sociaal en men taal-geestelijk' sterk achteruit gaat of sterft. Simons wil nu laten nagaan of er inderdaad geen gedwon gen abortus plaatsvindt. Vol gens het hoofd van het ldinisch- genetisch centrum in Leiden, prof. Van de Kamp, is er echter geen sprake van dat ouders ge dwongen worden tot abortus. „Ze ondertekenen geen verkla ring en krijgen heus geen politie op hun dak in de veertiende week". Hij geeft echter toe dat artsen alleen het onderzoek ver richten als de ouders mondeling instemmen met abortus. Wanneer Huntington is gecon stateerd blijft eigenlijk alleen abortus over. vinden artsen. Ge nezing is uitgesloten en de be lasting voor de patiënt is zeer groot. „En als de ouders tijdens uitgebreide gesprekken laten weten daar niets voor voelen, zeggen we: 'We respecteren uw standpunt, maar vragen ons wel af of het onderzoek zin heeft' vervolgt Van de Kamp. „En ei genlijk hebben we daar nog nooit problemen over gehad met patiënten". Dat het Kamerlid er toch vra gen over stelde, verklaart hij uit het feit dat alleen in Leiden pre nataal onderzoek wordt verricht naar de ziekte en Huntington zeer bijzonder is. De eerste le vensjaren is de patiënt 'gezond' en pas later komen de ernstige problemen. Volgens de hoogle raar laat een handvol moeders jaarlijks onderzoeken of de vrucht Huntington heeft. Tijdens het debat had Kamer lid Netelenbos het over een di lemma: aan de ene kant mogen er geen eisen vooraf worden ge steld, aan de andere kant kun je je afvragen of het humaan is mensen te laten opgroeien met de wetenschap dat hun leven na hun veertigste niets meer voor stelt. Ze benadrukte dat medici in Leiden op grond van hoog staande ethische principes han delen. Vervolg van pagina 1 Hij begrijpt nog steeds niet waarom de banken, de commissarisssen en de in terim-managers niet naar hem wilden luisteren. Waarom ze het vertrouwen in hem verloren, waarom de geldkraan definitief werd dichtgedraaid. „We hadden een compleet red dingsplan klaar liggen, maar de banken waren gi gantisch ongeduldig. Ie mand moet me zwart heb ben gemaakt. Ik heb een strijd gestreden tegen een machtsblok van accoun tants, banken, curatoren, commissarissen en inte rim-managers. En ik heb die strijd verloren." LEIDEN» CAROLINE VAN OVERBEEKE Grootaandeelhouder en sta tutair directeur van de Info theek Groep Wim van Leenen (48) is verbitterd. Het Leidse systeemhuis is failliet. En Van Leenen, op een zijspoor gezet, heeft mogen toekijken hoe het bedrijf dat hij in tien jaar tijd met zijn vrouw opbouwde, 'de nek werd omgedraaid'. De laatste weken mocht hij niet eens meer aan de onderhande lingstafel aanschuiven. „Tot mijn grote ergernis werd ik er buiten gehouden, terwijl ik met mijn kennis en mijn enthou siasme nog een bijdrage had kunnen leveren aan de redding van Infotheek." Niemand stak hem de red dende hand toe, terwijl bedrij ven als HCS Technology wèl via een reddingsoperatie uit het moeras werden getrokken. Het is Van Leenen zelfs niet gelukt om via een management buy out de Infotheek Software Ont wikkeling uit te kopen. Met die kleine software-afdeling 25 werknemers wilde hij op nieuw beginnen. „Ik heb de deur dit weekeinde plat gelopen bij de curatoren en het interim- management. Maar ze konden Magister Apple Computers in Den Haag, het vroegere on derdeel van het inmiddels fail liet verklaarde Infotheek, gaat zelfstandig verder. Het pefso-,. neel en het bestuur van de Apple-dealer heeft besloten niet met Install Data in zee te gaan. Jan Kuijten heeft daar om eigen geld in de onderne ming gestoken waarbij hij het overgrote deel van het aande lenkapitaal in handen krijgt. Het bestuur en personeel van Magister was bang dat de inlijving bij Install Data tot een verlies van de bedrijfsidentiteit zou leiden. Install Data is een onderdeel van Venture Fund Nederland (VFN) dat weer ge controleerd wordt door HCS- .Qpriqjitef J^n Kuijten. Kuijten stelt nu eigen kapi taal aan Magister beschikbaar in ruil voor een meerderheid in het aandelenkapitaal van de Apple-dealer. Met het meer derheidsbelang behoudt Kuij ten toch, ook zonder Install Data, de controle over Magis ter. Directeur Blok houdt een belang van 15 procent. Wim van Leenen: „Ik heb me verslikt in de buitenlandse aankopen. Het leidinggevend personeel reed in dure auto's rond, de huisvesting werd gro ter en groter. De financiële administratie kon het niet bolwerken, was niet metnet succes meegegroeid." Keiharde fouten geen beslissing nemen. En nu is het te laat: klant en personeel zijn vertrokken." Miskend Van Leenen voelt zich miskend. Hij heeft na alles wat er is ge beurd, de sterke behoefte om zijn eigen persoonlijke verhaal te vertellen. „Ik kan niet zwij gen. Mijn verhaal is een les voor iedereen." Aangeslagen leest Van Leenen in het Van der Valk- weggrestaurant boven de A4 in Hoofddorp een verklaring voor. En die verklaring is er een vol verbittering, rancune en achter docht. „Mij is onrecht aange daan. ondanks mijn eigen fou ten. Het is een persoonlijk dra ma." Een machtsblok van eigen zinnige accountants, kortzichti ge interim-managers, ongedul dige banken, commissarissen en curatoren heeft hem de das omgedaan, zo blijkt uit zijn ver klaring. Een klein ploegje van 5 a 6 mensen binnen Infotheek, zijn eigen mensen, wilden hem weg werken, maar wie en waar om dat weet hij nog steeds niet „Een van de oud-commissaris sen heeft toen hij al weg was, toegegeven dat hij me van die stoel af wou hebben. Maar ik heb er nooit mijn vinger achter kunnen krijgen." 'Vervelende geruchten' deden „Op een gegeven moment voor spelden de boekhouders een verlies van 32 miljoen gulden en dat kón ik niet geloven. Een clubje van mijn eigen boekhou ders is toen dagen lang, dag en nacht bezig, geweest om fouten uit de boeken te halen. In een week tijd kwam 7 miljoen gul den boven water: gewoon kei harde fouten. Dubbelgeboekte facturen, te veel berekende ven nootschapsbelasting, niet mee getelde teruggave van btw in afgelopen zomer over .Van -Engeland, enzovoorts. Drie Leenens beleid de ronde. „Daardoor ontstond de vrees dat bij Infotheek het geld met bakken de deur uit ging." De banken vertrouwden het niet meer en dwongen Infotheek tot een sterfhuis-constructie. Ten onrechte, we hadden het nog kunnen redden. Infotheek had nu nog kunnen bestaan." maanden lang kwamen in Lei den de boekhouders van Arthur Anderson over de vloer. Boek houders zonder kennis van ops bedrijf, onervaren dus, kwamen en gingen. Ik had een heilig ge loof in de titel RA (register-ac countant, red.). Dat geloof ben ik nu kwijt." Van Leenen heeft de boek- FOTO HIELCO KUIPERS houders die de fouten in de ad ministratie ontdekten, eind vo rige week. vlak voor het faillisse ment, nog beloond. „Nee geen bonus voor de directie, zoals wordt beweerd, maar geld voor verrichte inspanningen." Hij geeft toe zelf ook flinke fouten te hebben gemaakt „We zijn uit ons jasje gegroeid, de kosten werden onbeheersbaar. Ik heb me verslikt in de buiten landse aankopen. Het leiding gevend personeel reed in dure auto's rond, de huisvesting werd groter en groter. De finan ciële administratie kon het niet bolwerken, was niet met het succes meegegroeid. De pc- markt zakte in elkaar met wel 20 procent. Alles kwam gelijktij dig." „Ik heb fouten gemaakt door een onervaren, ondeskundige manager aan te trekken in En geland. Die manager had de zaak niet onder controle. De re organisaties in Engeland en De nemarken kostten vervolgens heel veel geld. Ook heb ik mis schien niet hard genoeg getrok ken aan een tweede, financiële man naast me, die me kon steu- Drama In de afgelopen vier maanden voltooide zich het drama voor de ogen van Van Leenen. Hij zat erbij en keek ernaar, wilde wel iets doen maar stond naar eigen zeggen machteloos door de gro te invloed van anderen op Info theek. „In oktober vorig jaar wilde ik al een drastische sane ring doorvoeren, kosten bespa ren door dure lease-autos's de deur uit te doen. De eerste teke nen van een slechte markt, het begin van de Golfoorlog, dien den zich toen al aan. Ik wilde vestigingen sluiten en mensen ontslaan. Maar in juni kwam het interim-management bin nen, een eis van de banken. En deze managers hielden zich al leen met het financiële beleid en de boekhouding bezig, ze ke ken niet naar de omzet om. Ver volgens kreeg ik het druk: met controleren of ze geen gekke dingen deden." Zijn Infotheek-aandelen, 68 procent, heeft de Leidenaar niet verkocht „Als ik nu een vette bankrekening had gehad, dan had ik me rot geschaamd". Van Leenen is nog niet uitge rangeerd. Als hij over de slag heen is, wil hij terugkomen in de automatiseringsbranche. „Ik zal me weer invechten in de markt. Er zijn tenslotte niet veel managers met zoveel ervaring als ik. Maar hoe of wat, dat weet ik nog niet Er dienen zich be paalde mogelijkheden aan, maar daar wil ik me nu niet over uitlaten. Ik heb wel ver trouwen in de software-bran- che, daar zit nog groei in. Weet u, ik was een redelijk nuchtere en kostenbewuste directeur, dat was de sterke kant van Info theek, al komt dat er nu mis schien niet zo goed uit Toch stond ik als gierig bij mijn colle ga's bekend. Maar in je eentje krijg je het gewoon niet voor el kaar. Leidse onderzoeker ontwikkelt gentherapie LEIDEN JAN WESTERLAKEN Koningin Victoria leed er aan ën AJexei, de zoon van de laatste tsaar Nicolaas II ook. De bloed erziekte hemofilie. Een ziekte waaraan nu zo'n 1300 Neder landers lijden, is binnen enkele jaren misschien geheel te gene zen. Nu nog moeten patiënten met grote regelmaat worden be handeld om bloedingen te voorkomen. Gentherapie, ont wikkeld aan de Leidse universi teit, lijkt de sleutel naar een langdurige of zelfs totale gene zing. Patiënten die aan hemofilie lij den, hebben bloed dat niet meer stolt Het is een erfelijk heidsziekte. Indien vrouwen drager zijn - zij kunnen zelf de ziekte niet krijgen -, dan loopt de helft van de zoons de kans om hemofilie te krijgen. Gevolg van de ziekte is dat kleine verwondingen heel lang kunnen blijven bloeden. Als de patiënt zich stoot, heeft hij een grote blauwe plek. Bij springen kunnnen de haarvaatjes in de gewrichten kapotgaan en lopen vol met bloed. De kwaal komt bij één op de 10.000 mannen voor. Hemofilie is voor sommigen weer een dodelijke ziekte ge worden. Veel patiënten zijn met het aids-virus besmet of hebben een leverontsteking (hepatitis). Dat komt omdat het genees middel factor VIII uit menselijk bloed wordt gemaakt. In het verleden was dit bloed vaak be smet met virussen. De Leidse onderzoeker Rob Hoeben. die deze week aan de Leidse universiteit, promoveert: „De besmettingen zijn heel veel voorgekomen in Amerika, waar het inzamelen van bloed com mercieel is. Veel donors kwa men daar dan ook juist uit de ri- MI1H sicogroepen. Hadden die men sen een besmettelijke ziekte, dan zat die besmetting tevens in het factor VIII. Nieuwe be smettingen horen tot het verle den, omdat het bloed beter kan worden gezuiverd en de bloed gevers worden nauwkeurig on derzocht. Bij ons wordt bloed anders verzameld dan in Ameri ka, het is een erezaak dat te ge- Rob Hoeben was vijf jaar naar de sleutel voor totale genezing op zoek. Hij gebruikte muizen voor zijn proeven. In die mui zen stopte Hoeben menselijke huidcellen met genen die stof fen maken om bloedingen te stollen: het zogenaamde factor VIII. In zijn proefschrift beschrijft Hoeben hoe virussen de genen in de cellen brengen en daar factor VIII aanmaken. De cellen van de mens produceerden na twee maanden nog altijd de stof die een bloeding stelpt. Een probleem is echter, dat de on derzoeker die stof niet in het bloed van de muizen terug vond. Dat kan komen doordat de muis in een uur alle factor VIII verbruikt, bij de mens is slechts de helft na twaalf uur verdwenen. Hoeben denkt daarom, dat de muis ongeschikt is om er dit onderzoek verder mee te doen. Honden met bloederziekte worden daarom nu voor proefnemingen ge bruikt. Erfelijk Wetenschappers in het buiten land doen eveneens pogingen een probaat middel tegen he mofilie te vinden. Tot nu toe zijn de daarbij op dezelfde pro blemen gestuit als Hoeben. „Maar wij hebben, in nauwe sa menwerking met prof. Briët van het AZL, een heel groot pro bleem opgelost", zegt hij. „Wij kunnen in de muis menselijk factor VIII van het dierlijke on derscheiden. Een groot aantal van onze concurrenten kan dat niet. Dus, denk ik, dat wij op hen een voorsprong hebben. Er is een sportieve race gaande. Laat ik er wel bij zeggen dat het nog jaren duurt alvorens we er dekliniek mee in kunnen." Of er risico's aan deze gentherapie is? „Ja, er 1s een ze ker risico, omdat we niet weten waar het in de chromosomen terechtkomt Het zou een ander gen kunnen openbreken. Wat er dan gebeurt weten we niet. Ons streven is het kapotte gen door een nieuw vervangen. Alleen, we kunnen dat nog niet. Maar zoals het er nu naar uitziet zijn de risico's minimaal. Voor de duidelijkheid: we proberen de zieke patiënt te genezen. De veranderingen die we zien te bereiken, zijn natuurlijk niet er felijk." Oud-wethouder over Coupépolder Vervolg van pagina 1 ALPHEN AAN DEN RUN HANS KOENEKOOP Stelligheid. Dat kan voormalig wethouder D. van Leeuwen (CDA) niet worden ontzegd.* Ook al leed hij, zoals zovelen die voor de commissie-Engwir- da verschenen, bij tijd en wijle aan acuut geheugenverlies, over bepaalde zaken liet de ex-porte feuillehouder openbare werken geen onduidelijkheid bestaan. Zijn boudste beweringen gister avond waren: „Ik geloof dat die kleilaag van 6 tot 8 meter dik er is. Ik kon politiek verantwoor den dat de controle op de belt in orde was. De tweeslachtig heid van de provincie wekte bij ons veel ergernis op." Nog tijdens zijn wethouder schap waren er signalen dat die kleilaag er waarschijnlijk hele maal niet was. Zó'n laag voor komt dat gif uitwaaiert in het grondwater en zich verder ver spreidt. Inmiddels is het ontbre ken van de kleilaag vastgesteld en kan het gif alle kanten op. En over het toezicht: zelfs de-rech ter heeft - in de zaak tegen vuil- transporteur Kemp - vastgesteld dat daarvan niet veel deugde. Volgens Van Leeuwen, die wethouder in Alphen was van 1974 tot 1986, is er door het col lege nooit mondelinge toestem ming aan bedrijven verleend om vuil te mogen storten in de Coupépolder. „Dat deed alleen het provinciebestuur. We kon den er niets tegen doen, we moesten het gedogen." Van Leeuwen benadrukte daarbij dat de afvalberg toen maals voor de provincie een gi gantisch probleem was. „Ze konden het nergens kwijt Het is zelfs zo geweest dat Gedepu teerde Staten op hun knieën hebben gesmeekt om alsjeblieft in Alphen te mogen storten, an ders werd de rotzooi in hun voortuin gesmeten. Wij vonden het onze morele plicht om te helpen." Maar in dat gedrag van het provinciebestuur zag Van Leeu wen een tweeslachtige houding. „Want Alphen werd wel op de vingers getikt voor het feit dat de voorschriften op de belt niet werden nageleefd. Dat vond ik niet terecht." Van Leeuwen her innerde zich nog een staaltje van die ambivalente houding. Dat was toen de provincie Al phen op de vingers tikte voor het veel te diep uitgraven van de belt (4,5 meter beneden NAP in plaats van de toegestane 1 meter beneden NAP, red.) „Op een avond belde de toenmalige gedeputeerde Hoek van Dijke mij op. Hij had er zorgen over dat hij Alphen te hard had aan gepakt. Wij mochten het niet in ons hoofd halen minder afval te aanvaarden. Vervolgens kwa men Hoek van Dijke en ik tot overeenstemming dat de belt overal tot 1,8 meter diepte mocht worden uitgegraven." De oud-wethouder verklaarde voorts dat er indertijd perma nent toezicht was op de belt en dat al het gestorte vuil werd ge registreerd. „Wat niet wil zeg gen dat er nooit vrachtwagens op de belt waren na sluitings tijd. Een transportbedrijf moest geregeld buiten de storttijden om de belt bereikbaar maken. Dan werd er met behulp van shovels een pad van puin ge schapen zodat de belt de vol gende dag weer berijdbaar was voor de vrachtwagens. Tevens was er de afspraak dat na de weekmarkt op zaterdag het straatvuil diezelfde avond nog naar de belt werd gebracht. Mensen kunnen die auto's dus Oud-wethouder Van Leeuwen: soms wist hij het niet liet zijn geheugen hem in de steek. Over andere punten deed hij boude uitspraken. best gezien hebben, maar dat hoeft niet te betekenen dat zij hebben gezien dat er gif werd gestort." Van Leeuwen deed in die ja ren niets met de kritische rap porten die van alle kanten op hem afkwamen. Uit verontrus tende berichten over slechte controle, aangetroffen veront reinigingen, belabberde water kwaliteit en op vernietigende politierapporten van agent Haalboom trok de wethouder, en met hem het college, een op merkelijk positieve conclusie: er was hen niet gebleken dat de controle op de belt tekort schoot. Van Leeuwen: „Ik kon op dat moment, alle factoren overwe gende, die conclusie trekken. En ik heb nooit de indruk gehad dat ik verkeerd ben voorgelicht. Er is gegravën naar vaten, maar er is niets gevonden. Ik hoorde in gesprekken met mensen van de klachten, maar onderzoeken leverden niets op. Daarom blijf ik erbij dat er juist is gehan deld." Oud-gedeputeerde Hekkelman: HANS KOENEKOOP De provincie Zuid-Holland kampte met een groot tekort aan controleurs. Daarom kon den vergunningen zo gemakke lijk worden omzeild in de jaren dat de meeste rotzooi in de Al- phense Coupépolder werd ge dumpt Dat betoogde oud-ge deputeerde dr. J.W. Hekkelman gisteravond voor de onder- zoekscommissie-Engwirda. Hij was van 1982 tot 1986 milieuge deputeerde. „De VICA functioneerde niet", zei Hekkelman. Daarmee doelde hij op de Verordening Industriële en Chemische Afval stoffen, de voorloper van de Wet chemische afvalstoffen, die de stortingen van smerigheden op vuilnisbelten verbood. „Er zat te veel werk in en er waren niet genoeg deskundige ambte naren die de naleving contro leerden. Daardoor bestond er uiteraard een vermoeden dat er illegaal werd gestort." Alphen vormde daarin zeker geen uitzondering, volgens Hekkelman. Het was op tal van stortplaatsen het geval. „In mijn tijd trok de Coupépolder hele maal niet de aandacht Die lag in Gouderak, Lekkerkerk en de Merwedepolder. In die context bezien lag de Coupépolder ook ver weg voor mij. Er kwamen ei genlijk nooit klachten binnen. Pas in 1984 was er sprake van een proces-verbaal aan Alphen omdat niet volgens de afspra ken was gehandeld op de belt. Maar dat proces-verbaal is nooit opgemaakt, want in 1985 ging de stort toch dicht."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19