Leiden Molen kan blijven draaien Marokkaanse jongeren krijgen extra aandacht P Groene kaart Wegpiraterij Dtnsdag 5 november 1991 Redactie: 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEl FANCMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS 14 In jongerencentrum 't Stathuys Ontspoorde Marokkaanse jon geren krijgen in jongerencen trum 't Stathuys extra aandacht. Een bemiddelaar uit eigen cul tuur helpt jongens sinds een jaar bij het oplossen van onder wijs-, arbeids-, privé- of andere problemen. Geen gemakkelijke klus want de groep waar het om gaat heeft weinig vertrouwen in 'de hulpverlening'. „Het werkt wel," zegt jongerenwerkster Marga Wijker: „Maar zoiets heeft een lange adem". Een groot deel van de bezoe kers van 't Stathuys is Marok kaans. Om die reden besteedt het centrum bijzondere aan dacht aan deze groep, van wie relatief velen met de politie in aanraking komen. Maatschap pelijk werker Ali Abed moet wat aan die situatie veranderen. Hij probeert de jongeren weer op het rechte pad te krijgen of te houden. „De meeste Marokkaanse jongeren die hier komen, heb ben een omgekeerde schoolcar- rière". Marga Wijker van 't Stat huys schetst in het kort de vicieuze cirkel waar veel al lochtone jongeren in zitten. Al tien jaar besteedt het jongeren centrum (voorheen Stats en Breehuys) speciale aandacht aan deze groep. „Tien jaar gele den dacht ik dat de problemen binnen vijf jaar waren op te los sen. Maar we zijn nog niet veel opgeschoten. We hebben nu nog minstens vijf iaar nodig". De vorig jaar begonnen be middeling van Abed heeft nog weinig vruchten afgeworpen. De afgelopen maanden is de maatschappelijk werker voor namelijk bezig geweest met het leggen van contacten. „Ieder een moet nog wennen aan de nieuwe situatie," zegt Wijker. „De jongeren die hier komen weten dat wij contacten hebben met de politie". Ook de ouders van betreffen de jongeren worden door Abed benaderd, wat niet altijd in goe de aarde valt. „Ze hebben dan al snel het gevoel dat wij voor hun ouders zijn, misschien ook omdat wij wat ouder zijn". De ouders op hun beurt wantrou wen de belangstelling van hulp verleners in eerste instantie ook vaak. Abed: „Dat contact ver loopt vaak heel moeilijk, maar ik wil die jongens toch weer in contact laten komen met hun vader". Wijker: „Er zijn heel veel ouders die Ali uitproberen. Leg gen hem eerst hun eigen pro blemen voor. Pas als hij daar goed op reageert gaan ze de schaamte voorbij dat hun kind op het criminele pad is terecht gekomen. Over het algemeen zien zij dat toch als een gebrek in hun opvoeding". Verzieken B. Kievits van de jeugdpolitie Leiden meldde deze zomer dat een min of meer vaste groep van 20 25 Marokkaanse jonge ren, die regelmatig met de poli tie in aanraking komt, zich ver hardt. Veel van deze jongens zouden vaste bezoekers van de jongerencentra in de Breestraat en Haarlemmerstraat zijn. Vol gens de medewerkers van 't Stathuys zijn die cijfers over trokken. Wijker zegt dat er hooguit een paar vaste bezoekers zijn die geen vaste woonplaats en geen uitkering hebben en de sfeer binnenshuis ook wel eens ver zieken. „Dat is op een paar vrij dagavonden wel eens zwaar uit de hand gelopen. Dan kwamen ze hier dronken binnen, bleven tot sluitingsuur en gingen daar na als een beest tekeer in de stad. Maar er is ook een grote groep onder de vaste bezoekers waar het goed mee gaat," zegt de jongerenwerkster. „Die zijn boven de 16, hebben hun stek gevonden, werken hier soms als vrijwilliger en kunnen goed met hun ouders opschieten. Bij veel jongens houdt crimineel gedrag op als ze wat ouder worden. Dan hebben ze een huis, vrouw en kind en worden het ineens brave huisvaders". Wijker vergelijkt de situatie onze excuses Snelheidscontrole: 148 bekeuringen Bij het artikel, dat gisteren op deze pagina stond over 'Alphen in de Middeleeuwen', is per on geluk de verkeerde foto ge plaatst. In plaats van een histo rische dis, stond een polsopera tie in het Rijnoord Ziekenhuis afgebeeld. De rijkspolitie in het district Den Haag heeft gis teren 38 automobilisten staande gehouden die te snel reden. Daarnaast fotografeerde zij er nog eens 110, die harder reden dan de toegestane tachtig kilometer op de provinciale wegen. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 123 kilometer per uur. De wegen waarop de controles werden uitge voerd: provinciale weg 5 (Alkemade/Leiderdorp), provinciale weg 6 (Ter Aar/Woubrugge/Leider- dorp) en provinciale weg 7 (Alphen/Leimuiden). De politie zegt zeker tot het eind van dit jaar in tensief te controleren op deze wegen. Buitenloop De Leidse ren- en toervereni- ging Swift houdt aanstaande za terdag (9 november) een presta tieloop. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 5, 10 en 15 kilometer. De start is om 10.45 uur vanaf het clubhuis van Swift aan de Willem v.d. Madelaan (park De Bult). De in schrijving opent om 09.45 uur Het nieuwe onderkomen van buurthuis 't Schippertje in de Zeeheldenbuurt wordt in decem ber geopend. De nieuwbouw aan de Oosterstraat is nodig omdat het huidige gebouw in dezelfde kost drie ton. Dat is aanmerkelijk goedkoper dan wanneer een ge heel nieuw gebouw had moeten worden neergezet foto hielco kuipers Kano's kunnen blijven op Schilderspleintje straat veel te klein is. Het nieuwe buurthuis grenst aan de even eens nieuwe basisschool 't Gal joen. Twee lokalen van het oude schoolgebouw zijn vernieuwd en uitgebreid. Het nieuwe buurthuis Vrijwilligers Nieuwbouw Lorentzkade op gepaste afstand De nieuwe woningen aan de Lorentzkade worden op een iets grotere afstand van de Rodenburgermolen gebouwd. Bovendien krijgen de twee huizen die het dichtst bij de molen komen te staan, twee in plaats van drie verdiepin gen. Burgemeester en wethouders komen hiermee gedeelte lijk tegemoet aan de wensen van drie bezwaarmakers en een provinciale commissie, die vinden dat binnen een straal van 100 meter geen woningen mogen komen. Als dat wel gebeurt, houden de huizen zo veel wind tegen dat de onlangs gerestaureerde molen nauwelijks meer kan draaien. In eerste instantie was het de bedoeling dat op een afstand van 45 meter al woningen zou den kpmen. De gemeente schrapte vervolgens twee van de negentien vrije-sectorwonin- gen, waardoor de afstand 60 meter werd. Nu blijkt dat ook de provinciale molendeskundi gen deze afstand niet groot ge noeg vinden, is weer een nieuw plan gemaakt. Als een afstand van 100 meter wordt bewaard, zoals de provin cie en molenstichting willen, moeten nog vijf woningen ver dwijnen. In dat geval is het plan voor de gemeente financieel niet meer haalbaar. De Leidse molenbiothoop- wachter P. Pijnaken, een van de bezwaarmakers tegen het bouwplan, stelde voor om de molen te verplaatsen naar het polderpark Cronesteyn. De mo len komt dan beter tot zijn recht en bovendien komt aan de an dere kant van het Rijn- en Schiekanaal meer grond vrij voor woningbouw. Wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke or dening) reageerde meteen al af wijzend op dat voorstel omdat het te duur is. „Verplaatsing van de nog niet zo lang geleden ge restaureerde molen is thans niet opportuun te achten," schrijven B en W in een reactie op de be zwaarschriften. Donderdag wordt in de commissie ruimte lijke ordening verder gesprokeh over het bouwplan, waarvoor een wijziging van het bestem mingsplan nodig is. De speel-o-theek zoekt vrijwilli gers om in de uitleen mee te helpen en de organisatie draai ende te houden. De uitleentij den zijn naar keuze woensdag van 9.30 tot 1130, donderdag van 15.00 tot 17.00 en zaterdag van 10.00 tot 12.00 of van 12.00 tot 13.30. Belangstellenden kun nen tijdens de uitleentijden langskomen op de Pieterkerk- choorsteeg of bellen naar F.de Graaf, tel. 217329. Tante Lien Huize Solglytt viert feest. Aan staande vrijdag (8 november) gaan de bewoners en personeel het geld opmaken dat zij heb ben gewonnen met de puzzel die rond koninginnedag in de Zondagskrant stond. De 'Vlag in topprijs' was een bedrag van 2500 gulden. Wieteke van Dort zal die avond een optreden van tante Lien ten beste geven. Jongerenwerker Mohamed Sayem in 't voormalige Breehuys: „Marokkaanse jongeren helemaal niet gestimuleerd". foto holvast van Marokkaaanse jongeren met de positie van Nederlandse vrouwen. „Ze moeten zich drie keer bewijzen voordat ze net zo ver zijn als Nederlandse man nen. En daarbij komt dat veel kinderen ook nog eens de zorg voor hun ouders dragen. Die spreken de taal slecht en zijn daardoor afhankelijk van hun kinderen". Mohamed Sayem, jongeren werker in 't Stathuys, zegt dat de groep waar de politie het over heeft uit zo'n zes tien personen bestaat. „Dat wordt enorm opgeblazen. Ik denk dat zo'n 75 procent van de bezoe kers studeert en geen proble men heeft. Er zijn er hooguit drie die tot de vaste kem beho ren, de rest doet een beetje mee". Geen vrienden Een bezoeker van het jongeren centrum, die anoniem wil blij ven: „Iedereen weet wie het zijn. Het zijn Marokkanen, maar het zijn geen vrienden van mij". Begrip is er wel voor het cri minele gedrag van jeugdige landgenoten. Jongerenwerkster Wijker: „Die jongeren moeten voortdurend overal achteraan hollen. School, baan, een stage plaats. Er is een groepje dat nij dig wordt als de vicieuze cirkel niet doorbroken kan worden. Uiteindelijk hebben die jonge ren een zelfbeeld van nul". Col lega Sayem: „Het is heel moei lijk om iets te bereiken. Toen ik in Nederland kwam, werd ik naar de lts gestuurd, terwijl ik daar helemaal niet om had ge vraagd. Ze raadden mij dat aan omdat daar veel Marokkaanse jongens naartoe gaan. Later heb ik met veel pijn en moeite de pedagogische academie afge maakt, terwijl iedereen tegen mij zei dat dat niet zou lukken, veel te moeilijk zou zijn. Je wordt helemaal niet gestimu leerd". De problemen rond het schil derspleintje aan de Weddesteeg zijn opgelost. Gisteren hebben ambtenaren van de gemeente overeenstemming bereikt met een omwonende en met boten verhuurder Veringa. Die kan zijn stelling met ka no's gewoon laten staan als het pleintje af is. Op het nu nog kale terrein komen een beeld en bo men met banken, als eerbetoon aan Rembrandt die in een wo ning tegenover het plein is ge boren. „Onder de bomen is vol doende ruimte voor de kano's", aldus ambtenaar A van der Ree. Volgens hem zijn de boten geen storend element: „Zo'n pleintje wordt gebruikt, je kunt het niet isoleren. En er is nu eenmaal een botenverhuurbedrijf De 'buurman' had gevraagd om maatregelen om zijn terrein goed af te scheiden van het pleintje. Afgesproken is dat er een hek komt dat de gemeente en de bewoner samen betalen. Verder plaatst de gemeente twee zogeheten lei-linden. Vanavond wordt tijdens de raadsvergadering een besluit genomen over het plan voor het pleintje. WD en D66 hebben er bezwaren tegen omdat het drie ton kost. VRUETUD NAGERECHT AGENDA door Tineke Oosterloo en Ema Straatsma H -w oed voorbereid H kwam hij het kan- tongerecht aan het Rapenburg binnen. Met een pleitnota in de hand ging de 57- jarige Leidenaar voor het hekje staan en vertelde zijn verhaal. Dat hij op weg was geweest naar het zwembad en daarom, op die bewuste dag in augustus van het vorig jaar, nogal luchtig gekleed ging. Dat had hem ei genlijk de das om gedaan, zo beweerde de man. „Ik zag de politie denken: zo'n meneer in een hemmetje zullen we even een duwtje geven". De man had op de kruising van de Jacob van Kampenlaan en Churchilllaan geen voorrang ge geven aan een auto die van rechts kwam. Tegenover de po litie had hij gelijk na het ongeval schuld bekend, naar hij nu be weerde om verzekeringstechni sche redenen. „Maar als het nu tegen mij wordt gebruikt, trek ik die verklaring weer in". Hij had er nog eens over nagedacht en was tot de conclusie gekomen dat die andere automobilist toch ook wel erg stom had gere den. „Die mevrouw kon niet met die-auto omgaan. Ze reed met een excessieve snelheid, ik Zo'n meneer in een hemmetje zullen we een duwtje geven vermoed dat ze heel onkundig was". Na de aanrijding had ze bovendien heel zielig tegen de verbaliserende agenten gedaan, met het gewenste resultaat: de bekeuring ging naar hem toe. Het uitvoerige pleidooi mocht niet baten. „U ontkent niet dat er op die bewuste dag een aan rijding heeft plaatsgevonden en dat u geen voorrang heeft ver leend", maakte de officier van justitie een lang verhaal kort. Nee, dat deed hij niet. De kan tonrechter stemde in met de eis van 180 gulden boete. „U moet voortaan gewoon goed uitkijken en voorrang verlenen". Punt uit. Zonder 'groene kaart' was de 26-jarige Iraniër gesnapt in Voorhout. Geen geldig legitima tiebewijs op zak, dus strafbaar, oordeelde de politie. De man, in Leiden woonachtig, had 's nachts met een busje door het dorp gereden. Verdacht, moe ten de surveillerende politie agenten gedacht hebben. De rechter vroeg hem ook wat hij op dat late tijdstip nog in Voor hout had te zoeken.jk was met een vriend daar, een Neder1 landse vriend", verweerde de politieke vluchteling zich, die sinds twee iaar in Leiden woont. De groene kaart die buitenlan ders verplicht zijn altijd bij zich te dragen, had hij thuis laten liggen, maar hij had wel zijn rij bewijs getoond. De politie nam daar blijkbaar geen genoegen mee. „Heeft u daarna eigenlijk een transactie ontvangen?", vroeg de rechter zich af. „Een boete bedoelt u?„ antwoordde de niet-begrijpende Iraniër. Nee, die had hij niet gekregen. De officier vond het merkwaar dig dat de Voorhoutse politie niet genoegen had genomen met de gevens op het roze pa piertje. „Als u dat inderdaad heeft laten zien, verandert dat de zaak. Een rijbewijs is natuur lijk ook een geldig legitimatie bewijs". De rechter hield de zaak aan om dat nader te kun nen onderzoeken. Op de A4 bij Roelofarendsveen werd 27 augustus weric aan de weg uitgevoerd. Er waren bor den geplaatst die een snelheids limiet van 70 kilometer per uur aangaven. Tenminste, volgens de politie. Enkele snelheidsdui vels die op dit weggedeelte te hard reden, en door de sneaky radarcontrole werden geregi streerd, trokken beide zaken echter in twijfel. „Waarom wa ren er borden er waren immers geen werkzaamheden aan de weg?", vroeg de 26-jarige Am sterdammer zich af. „Het was rustig en er was niets aan de weg te zien. Ik rijd daar vaker en ben maar gewoon met dezelfde snelheid (124 kilometer per uur) doorgereden". Een in driedelig pak gestoken Amsterdammer, die een minuut later over de weg raasde, had de werkzaam heden wel opgemerkt. Hij was echter het bord niet tegengeko men. „Ik heb de foto's die de politie heeft gemaakt bekeken; Ik zie wel een bord, maar dat is mijn eigen numrrierbord. Een verkeersbord is in geen velden of wegen te bekennen", ver klaarde de 41 -jarige man. Hij reed 120 kilometer per uur op het wegdeel. De rechter concludeerde dat de man onbewust langs het be wuste bord moet hebben gere den. „Het bord is waarschijnlijk aan u langsgeflitst", aldus de rechter. „Ik kan mij niet voor stellen dat één of andere onver laat het bord in de tussentijd heeft verwijderd." De 21-jarige Zoetermeerse, die even later door het elektronisch oog werd geregistreerd, had zeker geen bord voor haar hoofd. Zowel de uitzonderlijke verkeerssituatie als het verkeersbord waren haar niet ontgaan. „Ik ben blij dat ie mand wèl de werkzaamheden heeft gezien," verzuchtte de rechter. Om 'wegpiraterij in de toekomst te voorkomen' legde hij geldboetes op variërend van 360 tot 430 gulden. WOENSDAG 6 NOVEMBER Leiden Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Lange- gracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in Gymzaal 'De Brug', Wasse- naarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Leiderdorp Parabowls in De Does, van 12.30 tot 15.30 uur. Lisse Bridgen voor niet-rokers door B.C.L. in het Poelhuys, aan vang 20.00 uur. Noordwijk Bijeenkomst van de handwerk en spellenclub van de Chr. Bond van Ouderen, Geertrui- dahof, Voorstraat, aanvang 15.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Rijnsburg Contactmiddag door PCOB met diavoordracht over enkele oude vestingsteden in Neder land, in het dienstencentrum, aanvang 15.00 uur. Lezing door P. Langenberg, over de interne en externe communicatie bij de fusie van rijks- en gemeentepolitie, in grand-café In den Leidschen Salon, aanvang 18.00 uur. Leiderdorp Klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, Clubgebouw, aanvang 20.00 uur. Klaverjassen en rummikub bij de Buitengewonen, Frerikshof, aanvang 20.00 uur. Thema-avond 'Spel en speel goed', org. Spel- en opvoed- huis 'De Kringloop', in Sjelter, Heemraadlaan 67, aanvang 20.15 uur. Noordwijkerhout Sprekersavond met lezing of dia-avond over vogels, 't Vic- torhuis, Sporkenhout, aanvang 20.00 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Rijnsburg Commissievergadering REV, aanvang 19.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal (bij sportschool Goe- deraad), Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14