Leiden Steeds meer klachten over vliegverkeer 'Drie klanten per dag is voldoende' Mariene Dietrich op de laatste tram Vrouw uur opgesloten Start restauratie van Blauwpoortsbrug Man rijdt 40 jaar zonder rijbewijs Het luchtruim boven de Leidse regio is het afgelopen jaar een stuk rumoeriger worden. Dat komt door nieuwe aan vliegroutes voor Schiphol. Het aantal klachten over het vliegverkeer dat bij de Commissie Geluidhinder werd in gediend steeg dan ook enorm. Volgens de Rijkslucht vaartdienst is het boven Lisse en Sassenheim beduidend rustiger geworden maar de Commissie Geluidhinder be strijdt dat. De nieuwe vliegbewegingen moesten juist tot minder klachten leiden. NIEUWSLIJN Milieucentrum aan Morsstraat Zijn melkflessen milieuvriendelijker dan melkpakken? Waar laat ik mijn oude medicijnen? Voor dit soort vragen heeft Leiden vanaf zaterdag 9 november een milieu-informatiecentrum (MIC). Het MIC-punt aan de Morsstraat is een initiatief van de Leidse Samenwerkende Milieuorganisaties en is met gemeentelijke subsidie tot stand gekomen. Het centrum is geopend op don derdag van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 Actie voor school Sri Lanka De Leidse L. van Egmond is een actie begonnen voor een school in het dorp Yakkalamulla op Sri Lanka. Het doel is 5000 gulden in te zamelen voor materiaal voor de school. Zondag is de actie begonnen in de Maria Middelareskerk aan de Rijndijk. Er werd 300 gulden opgehaald. Leidse bedrijven hebben inmiddels 1400 gulden beschikbaar gesteld. Van Egmond, die anderhalfjaar ge leden een meisje uit Yakkalamulla adopteerde, gaat ook scholen benaderen. Het geld wordt in januari door de stichting Ne- derlanka Aloka naar Sri Lanka gebracht. Informatie: tel. 310007. LEIDEN Een 19-jarige vrouw uit Vlaar- dingen zat gisteravond korte tijd opgesloten in het gebouw van V&D aan de Aalmarkt. De Vlaardingse was even voor zes uur het pand binnengegeaan om een telefoontje te plegen. Omdat er een lange rij wachten den was ging ze op de grond zitten en viel in slaap. LEIDEN De restauratie van de Blauw- poortsbrug is gisteren van start gegaan. Het werk neemt onge veer een jaar in beslag en heeft de nodige gevolgen voor de af wikkeling van het verkeer in het centrum. Zo mogen fietsers komende vanuit het centrum niet langer gebruik maken van de brug. Ge durende de werkzaamheden kunnen de fietsers gebruik ma ken van de Rembrandtbrug of de Turfmarktbrug bij de Bees tenmarkt. Door de werkzaam heden is er voor het verkeer uit de Steenstraat maar één rijbaan beschikbaar. Er geldt een maxi- Om half zeven schrok ze wak ker van de omroeper die het personeel verzocht het pand te verlaten. Direct daarna ging het licht uit. De wouw zocht daarna een kwartier lang naar de uitgang. Bij het raam gekomen wist ze de aandacht van een voorbij ganger te trekken. Omstreeks kwart over zeven bevrijdde de politie de wouw. mumsnelheid van twintig kilo meter per uur. Op de plaats van de klep wordt tijdelijk een noodbrug aangelegd. Het gedeelte van de Blauw- poortsbrugbrug die woeger open kon, wordt opnieuw be weegbaar gemaakt. „Het zal in principe niet voorkomen dat de brug geheel moet worden afge sloten voor verkeer. Alleen als de werkzaamheden gevaar voor de omgeving opleveren", ver klaart B. Dingjan, opzichter na mens de gemeente. Tegelijker tijd met de restauratie legt de gemeente in het water bij de Beestenmarkt een passantenha ven aan. Het gehele karwei kost zo'n 3 miljoen gulden. LEIDEN ERNA STRAATSMA Tot vorig jaar herfst kwamen er bij de Commissie Geluidhinder nauwelijks klachten vanuit Lei den en omgeving (Warmond, Oegstgeest) binnen. De eerste acht maanden van 1991 steeg het aantal telefoontjes enorm. De Commissie Geluidhinder noteerde in die periode ruim 1300 klachten. In augustus werd het record van 400 ldachten ge meten, in oktober waren het er 223. De directe oorzaak van de spectaculaire stijging aan klach ten is een verandering in de nachtelijke aanvliegroutes op Schiphol. Vliegtuigen beginnen 's nachts niet langer op 2.000 voet met het dalen, maar op 3.000 voet. Daardoor is de aan vliegroute een stuk langer ge worden. „De cirkel waarin vlieg tuigen dalen is groter geworden en de Merenwijk ligt zo'n beetje op de grens", legt een woord voerster van de Commissie Ge luidhinder uit. De aanpassing is in het najaar van 1990 doorgevoerd, op ad vies van de Rijksluchtvaartin- spectie. Op die manier zou het aantal klachten in de nabije omgeving van Schiphol vermin deren. „De directe omwonen den van Schiphol hebben over dag al veel last van startende vliegtuigen", aldus de woord voerster van Geluidhinder. Overdag zetten vliegtuigen nog steeds een stuk lager (op 2.000 voet) hun daling in. „Dan wordt een stuk korter ingedraaid voor de'werkelijke landing begint." Dat een toenemend gebruik van de Kaagbaan van Schiphol tot meer Wachten vanuit de Leidse regio zou leiden, berust volgens de woordvoerster op een misverstand. De Kaagbaan was voor de aanpassing van vo rig jaar al de meest gebruikte landingsbaan tijdens de nacht. „Alle vliegtuigen krijgen de op dracht om bij het dalen naar een baken op Kaageiland te vliegen, daarboven mag het lan dingsgestel uit." Over een al of niet vermin derd aantal klachten uit de di recte omgeving van Schiphol zijn de meningen verdeeld. R. Bootsma, directie-secretaris van de Rijksluchtvaartdienst, zegt dat er uit Sassenheim, Lisse en Roelofarendsveen de laatste tijd minder klachten binnenkomen. De Commissie Geluidhinder bestrijdt dat. „Over precieze cij fers beschik ik niet. Maar uit de losse pols kan ik niet zeggen dat er minder klachten uit die ge meenten komen." Dat de Leidse regio hinder ondervindt van de aangepaste aanvliegroutes staat voor beide instanties vast. De woordvoer ster van Commissie Geluidhin der merkt wel op dat de vlieg tuigen over Leiden 'nog steeds op een redelijke hoogte' over vliegen 300 meter). Bootsma zegt dat de luchtvaartinspectie de nachtelijke landingen op nieuw gaat onderzoeken nu er zo veel klachten uit Leiden en omgeving binnenkomen. W. van Kampenhout: „Ik kan nu eenmaal niet alles verkopen." foto holvast LEIDEN PASCALLE CAPPETTI MEDEWERKSTER „Aan die wegwerpschoenen- cultuur doe ik niet mee." De 63- jarige Wouter van Kampenhout laat alles liever bij het oude. In zijn piepkleine schoenwinkel aan de Atjehstraat in Leiden wordt nog echt maatwerk ver richt. Iedere klant die door de zware deur naar binnen stapt, kan rekenen op persoonlijk ad- vies van de eigenaar van het eenmanszaakje. Deze week be staat de schoenhandel 70 jaar. Daarnaast is het veertig jaar ge leden dat het bedrijf werd over genomen door de huidige eige naar, de zoon van de oprichter H.L. van Kampenhout. Een oudere vrouw die zich met een looprekje voortbe weegt, past enkele schoenen. „Als ze een beetje te strak zitten mevrouw, dan rek ik ze wel wat op en kom ik ze u persoonlijk brengen." Op deze manier heeft Van Kampenhout al heel wat klan ten aan zich weten te binden. De klanten met wie hij te ma ken krijgt, zijn voornamelijk ou dere mensen. Met een voor raadje schoenen op de achter bank rijdt hij geregeld bejaar den- en verzorgingstehuizen af om de dame of heer in kwestie een passende schoen aan te meten. „In de loop der jaren zijn we onze klanten niet kwijtgeraakt, maar is het aanbod per klant sterk gedaald. Door de andere toepassing van materialen zijn de leren zolen vervangen door rubber en heeft plastic de plaats van leer ingenomen. Vroeger kwam een gezin eens in de week met een stapel schoenen langs die moest worden gerepa reerd, nu is het van: Gooi maar weg." Reparatie In de jonge jaren van Van Kam penhout was de schoenhandel van zijn vader voornamelijk ge richt op reparatie. De winkel aan de Atjehstraat werd in 1950 een filiaal van het pand aan de Willemstraat waarin het in 1921 allemaal begon. Een tweede uit breiding had plaats aan de Bo- nairestraat. De werkplaats daar verzorgde reparaties voor schoenwinkels uit het hele land. Ook een filiaal aan de Bach- straat gooide met de reparatie van de schoenen hoge ogen. 'De Willemstraat' werd in 1952 overgeheveld naar de Atje hstraat. In de jaren zestig gooi de Van Kampenhout het over een geheel andere boeg. Toen de hakkenbarren opkwamen, verkocht hij zijn filialen en hield zich alleen nog maar met de verkoop van schoenen bezig. Het reparatiewede besteedt hij nu uit aan derden. „Ook mijn kinderschoenen verwaarloos ik op het moment een beetje, maar ik kan nu eenmaal niet al les verkopen", aldus Van Kam penhout. Jonge meiden In schoenenzaken in de bin nenstad gebeurt dat wel, vol gens hem. „Daar staan die jon ge meiden in de winkel alleen maar te verkopen. Het gaat er bij hen niet om of de schoen ei genlijk een maatje te groot is, als ze maar zoveel mogelijk klanten met een paar schoenen de deur uit helpen. Sommige mensen vragen me weieens hoe ik toch aan mijn brood kom. Die winkels in de binnenstad moeten minstens 20 paar ver kopen eer er winst wordt ge maakt Maar ik heb aan drie klanten per dag voldoende voor een goed belegde boterham." Van Kampenhout peinst er dan ook niet over om extra per soneel aan te nemen. „Dan moet ik groter worden en dat wil ik niet. Als ik zou weten dat er iemand achter mij stond die de boel kon overnemen, zou het anders liggen. Maar mijn enige dochter wil niet en haar zoon zit in de auto's." Of Schoenhandel Van Kam penhout na zijn 65ste verjaar dag wordt voortgezet, weet Van Kampenhout nog niet. Fluiste rend zegt zijn dochter: „Hij heeft verder niet veel hobby's, dus ik denk dat ie nog wel een aantal jaartjes in de winkel blijft hangen." Schoenhandel Van Kampenhout bestaat 70 jaar Dinsdag 5 november 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGAAANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER j HOOGERDUK De verdwijning van de Blauwe Tram en de Gele Tram uit .Lei den en de regio had die avond van de negende november 1961 alles van een coup. De muisgrijze NZH-bussen had den in stilte staan wachten om de macht over te nemen als een tankbataljon bij een staatsgreep. De voorbereidin gen waren geschied in het grootste geheim om het verzet tegen de komst van de bussen te verrassen. Om opstootjes en vandalisme bij de laatste rit van de tram te voorkomen was als officiële datum zelfs 11 no vember genoemd. Deel 1 DEAVOND LEIDEN KAREL BERKHOUT „Ik woonde op die vrijdagavond een lezing bij in Scheveningen met de bedoeling om na afloop voor de laatste maal de tram naar Leiden te nemen. Toen ik na de lezing naar buiten kwam, reden er alleen nog maar bus sen", vertelt tramkenner Du- parc, emeritus-hoogleraar in Delft. Ook de reizigers die in de Gele Tram van Den Haag naar Leiden reden wisten niet dat zij een 'historische rit' maakten en hadden een kaartje voor de te rugweg gekocht. Het Leidsch Dagblad schreef een dag later: „Zelfs conducteur J. Beijersber- gen wilde niet helemaal geloven dat hij nu echt voor het laatst op deze (voor de bemanning en passagiers) gezellige lijn reed." De tramliefhebers hadden ove rigens onraad geroken en verza melden zich die avond toch in de binnenstad van Leiden. De dagen ervoor hadden zij in de straten al opgemerkt dat het snel afgelopen zou zijn met hun geliefde tram. Her en der waren bushaltes bijgeplaatst en tram haltes afgeplakt, terwijl dienst regelingen soms helemaal ver dwenen waren. De echte ken ners bespeurden bovendien dat dienstregelingen en routes van sommige bus- en tramlijnen af weken. De Blauwe NZHTM-tram en de Gele HTM-Tram behoorden tot de laatste streektrams die uit den verliep de laatste rit van de trams zonder veel rumoer. Al leen studenten lagen letterlijk dwars en blokkeerden voor de sociëteit van Minerva in de Breestraat de rails met een 'als onverwoestbaar bekend staan de' (LD) tafel. Op bevel van een politieman reed de voorlaatste blauwe tram echter gewoon door en schoof de tafel opzij. „Dat hadden de studenten blijkbaar met verwacht want slechts enkelen zagen kans bij tijds van het houten gevaarte af te springen", schreef het LD. De allerlaatste tram reed toen zon der problemen en 'triomferend, fluitend' langs de sociëteit naar het station. De 'oudejaarsavond' van de Ge le Tram verliep eveneens in stil te. De laatste passagier die op stapte in Den Haag was de Haagse dame N.A. Dietrich. „U weet wel hoe u Dietrich moet spellen, want ik lijk wel een een beetje op die andere. Mariene", vertrouwde zij de jonge verslag gever van het LD toe. Om 19.10 uur stapte in Leiden aan de Haarlemmerstraat de jonge de corateur K. Jansen als laatste uit de tram. „Ik werkte toen in Wassenaar en nam dagelijks de tram, een fijn vervoermiddel. Dat het de laatste tram was, wist ik niet. Ik liet iedereen voorgaan uit beleefdheid, dat zit in mijn manier van doen", ver telt Jansen 30 jaar later. De trams kwamen tot stilstand, de bussen begonnen te rijden. Vier dagen later reed de Blauwe Tram naar de Vlietpolder bij Voorschoten, waar de voertui gen in brand werden gestoken en voorgoed verdwenen. Voor goed? Niet voor tramminnaar Dick van der Spek: „Hoewel nu verdwenen, ben ik ervan over tuigd dat de tram in het Bardo verblijft en binnen niet al te lan ge tijd zal reïncarneren." (Met dank aan de afdeling be volkingsregistratie van de ge meente Leiden. Dit is het eerste deel van een mini-serie over de Blauwe Tram die op 9 november 30 jaar geleden verdween. Deze week verschijnt er ook een pagi na met bijdragen van lezers.) Volgende halte Nog voor het trammetje stopte sprong Eric op de treeplank. Zijn moeder stond al op het achterbalkon en keek hem verschrikt aan, maar toen de conducteur aan kwam lopen keek ze langs hem heen alsof hij een vreemde was. 'Niet op een rijdende tram springen,snauwde de conducteur. 'Als er ongelukken van komen krijgen we er een hoop gedonder mee. De tram stopte. Zijn moeder maakte aanstalten om uit te stappen. 'Blijf er maar in, moeder,'zei Eric haastig. 'Is er iets,vroeg ze fluisterend. 'Niets ernstigs. Morgen leg ik het wel uit. Rij maar tot de volgende halte mee. Ze haalde het pannetje in de luier uit haar tas en gaf het hem en nam de bundel lege pannetjes van Eric aan. 'Die blonde vrouw gisteren was loos alarm.'zei hij. De conducteur floot, de tram reed verder. Snel liep Eric naar de uitgang. Toen hij al op de treeplank stond kwam ze naar hem toe en keek hem star aan. Misschien wel dé bekendste passage uit de Nederlandse literatuur over de blauwe tram. Oegstgeestenaar Eric van Poelgeest, hoofdpersoon uit Jan Wolkers roman Kort Amerikaans (1961), zit on dergedoken in Leiden en zijn moeder komt hem elke dag een pannetje eten brengen met de tram van half vijf uit Oegstgeest. De halte stopte in de Breestraat. In werkelijk heid, zo valt te lezen in Terug naar Oegstgeest, zat Wolkers ondergedoken op de Mare en kwam zijn moeder hem twee keer in de week met de tram warm eten brengen. 'Behandeling begroting uitstellen' LEIDEN De WD-fractie wil enkele da gen later beginnen met de be handeling van de begroting voor volgend jaar. De eerste commissievergade ring over de verdeling van de geldpot staat voor vrijdag op de agenda. Deze bijeenkomst moet naar volgende week dinsdag worden verschoven omdat de stukken te laat beschikbaar zijn geko- Bovendien hebben volgens fractievoorzitter T. van der Nat nog niet alle raadsleden de no ta's en rapporten ontvangen. „De stukken zijn nog nooit zo laat beschikbaar gekomen. Dat maakt de voorbereiding voor de vergaderingen heel moeilijk", aldus Van der Nat, die van avond vóór de raadsvergadering zijn voorstel zal indienen. LEIDEN De politie heeft gistermiddag een 61-jarige automobilist aan gehouden die naar schatting zo'n veertig jaar zonder rijbe wijs heeft rondgereden. De Lei- denaar werd staande gehouden bij een routinecontrole in de Os en Paardenlaan. Tegenover de politie verklaar de hij in die periode slechts en kele malen te zijn gecontro leerd, waarna hij dan weer ach - ter het stuur plaatsnam. De auto waarin de man reed was niet verzekerd. Het voertuig is in beslag genomen. het straatbeeld verdwenen. Al leen op de Zuidhollandse eilan den en bij Rotterdam reden be gin jaren zestig nog trams tus sen de dorpen en steden, omdat bussen de vloedgolf mensen die in één keer van de veerpont kwamen niet konden verwer ken. Vanaf de jaren vijftig wer den in Nederland nagenoeg alle regionale tramlijnen opgehe ven, terwijl in 1960 ook de Leid se stadstram (ook blauw) van de NZHTM sneuvelde. De laatste ritten van die trams gingen ge paard met heftige taferelen, rel len en vandalisme wat de angst van de NZHTM voor het af scheid van de Leidse tram ver klaarde. De blauwe Budapester-trams van de NZHTM, die hun naam dankten aan het feit dat zij in de Hongaarse hoofdstad waren ge bouwd. hadden vanaf 1924 ge reden van Scheveningen en Den Haag, via Voorburg en Voorschoten naar Leiden, en van daaruit naar hetzij Katwijk hetzij Noordwijk. De route van de Gele Tram liep van Den Haag naar Leiden over Wasse naar. Totdat beide trams te duur.werden, want de kosten waren voor de exploitatiemaat schappij uiteindelijk de reden om de lijnen op te heffen. Van der Ruit. aJ heel lang werk zaam bij de NS, was als com missaris van de NZHTM nauw betrokken bij de liquidatie van de tram. „Toen moesten de ver voersmaatschappijen nog winst maken en de NZH kon om die reden de enorme investering in nieuw materieel niet opbren gen." De NZHTM nam de Gele Tram over van de HTM en ver schillende buslijnen van Eltax om massaal de bussen te kun nen invoeren. „Voor mij als econoom was de opheffing goed te verteren, maar voor veel mensen in Leiden was het een heel emotionele aangelegen heid", herinnert Van der Ruit zich, „inspraak bestond toen nog niét, maar wij hebben veel moeten uitleggen." Studenten Ondanks de emoties en de voorgeschiedenis in andere ste

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13