Rtv SHOW Een warm Italiaans feest in kil Alkmaar UT Rivièra, Europese soap naar Amerikaans model Cominercie stort zich op Twin Peaks T Dinsdag 5 november 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: RALPH KLEINHOUT STARDOM Hoewel je anders zou vermoe den, blijkt Martin 'Natte Neus' Gaus en niet zulke goede (die ren )manieren op na te houden. Hij komt nog wel eens te laat voor de opnamen en dat pikt de TROS niet langer. Als hij dat nog een keer flikt wordt zijn radio programma Dierenmanieren ge stopt, aldus het dreigement van de omroep. Het commentaar van Gaus: ,,lk ben inderdaad een paar keer iets te laat geweest en ben op het matje geroepen." En geheel in stijl: ,,lk heb er van langs gekregen; de honden lus ten er echt geen brood van." De als serieus (actualiteiten)ver slaggever op een zijspoor geran geerde Willibrord Frequin zal in het kader van zijn programma 'Voor de Leeuwen' eens even la ten zien hoe je als artist de top- 10 haalt. Hij gaat daartoe een plaatje opnemen en oefende on der de deskundige begeleiding van Koos Alberts en Manke Ne- lis. Volgens oorgetuigen klonk het zo vals als een kraai. O ja, het liedje heet 'Hé, ga jij eens even opzij'. Met Frequins ervaringen moet dat lukken... Het Franse filmblad Première probeerde vergeefs wat positieve woorden te ontlokken aan acteur Mickey Rourke. Een bloemle zing. Óver Kevin Costner: 'Als ik een film van Costner zie val ik in slaap'. Over Warren Beatty: 'Dat is een waardeloze acteur' en over zijn eigen, meest recente pro- dukt 'Harley Davidson and the Marlboro Man'.- 'stupid (stom)' Al Bundy doet het met zijn doch ter. Maar in dit geval mag dat. Ed O'Neil, de populaire hoofdrolspe ler uit de serie Married...with Childeren, heeft een verhouding met Chistine Applegate die in de serie de rol van dochter Kelly speelt. Onlangs liep het huwelijk van O'Neil op de klippen en op slag veranderde de reeds be staande vriendschap tussen bei de acteurs in een romance. De 19-jarige Applegate maakte haar verloving uit voor de 44-jarige O'Neil. Dat spijt haar niets, want haar vriend kon Chistine niet los zien van Kelly en beschouwde haar ook in het werkelijke leven als een dom blondje: Eindelijk is-ie er dan: de bril met de naam 'Jacques', genoemd naar Jacques d'Ancona. Deze maand komt dat speciale model op de markt en krijgt uiteraard een ereplaats in de verzameling van de tv-personality/journalist. Hij zegt overigens slechts 23 brillen thuis te hebben. Hij had er veel meer omdat hij voor elke aflevering van de Sound mixshow een nieuwe kreeg. Een groot deel is echter verhuisd naar landen in de derde wereld. BOLLEBOOM HEINZ Kippevel bij het beluisteren van Marco Borsato's nieuwste cd Hl eest 'n Alkmaar. De la nieuwe cd van Marco -JL. Borsato, de winnaar van de Soundmixshow 1990, is uit en zijn management wil hem verrassen met een officië le doopplechtigheid in zijn ge boortestad. Marco's nieuwste heet 'Sento' en brengt voor de donkere dagen die weer met rasse schreden naderen een stukje zwoel en warm Italië in uw huiskamer, want 'Sento' is geheel in het Italiaans gezon gen. Uitgebracht door Polydor en vanaf nu verkrijgbaar. Het is knap fris, maar niettemin erg vol op het Waagplein. Rondom een 11 meter hoge champagnefles staan fans te wachten met handtekeningen boekjes en bloemen. Onder hen, bibberend van de kou en gewapend met een enorm boe ket, Mariëtte Smeele. Mariëtte woonde vorig jaar de finale van de Soundmixshow bij en is Marco sindsdien blijven volgen. Waarom? „Ik houd wel van Ita liaans zingen. En hij is zó lief. Hij is echt bezorgd om je, als je het koud hebt dan geeft hij je bijvoorbeeld zo zijn jas." Ma riëtte is helemaal uit Nieuwe- gein gekomen. „Twee uur met de trein en dan straks weer twee uur terug. Maar ja, als je zoiets mag meemaken..." Onze eigen Nederlandse Pavarotti, Jorge Castro, is naar Alkmaar geko men om zijn collega te felicite- De belevenissen van Dale Cooper (Kyle MacLachlan) zijn nu ook per boek verkrijgbaar. De populaire FBI-agent (pardon, special agent) wordt op deze foto geflankeerd door Joan Chen (Josie Pachard), Michael Ontkean (Hany Truman) en Piper Lauri (Catherine Martell). foto gpd Jw elden is een tv-serie begeleid door zoveel materiaal als de se- m A rie Twin Peaks (RTL 4). Het cult- programma leent zich uitstekend voor merchandising en na een lucratief 06- nummer, T-shirts, het geheime dagboek van Laura Palmer, een cd met Twin Peaks-muziek zijn er nu weer twee boe ken in de Peaks-rage bijgekomen. Dat de makers van de serie, David Lynch en Mark Frost, niet alleen een mooie tv-serie kunnen maken maar ook enig commercieel benul hebben, mag wel blijken uit het feit dat de boeken in eigen (famiiie)beheer wer den uitgegeven. Dochter Jennifer Lynch schreef het geheime dagboek en zoon Scott Frost tekende voor het nieuw uitgekomen boek 'Dale Cooper, mijn leven, mijn tapes'. Hoewel de kijkdichtheid van Twin Peaks op televisie aan corrosie onderhevig is, zijn er nog voldoende verslaafden aan de serie over om een aardig centje aan te verdienen. Van het Geheime Dagboek vah Laura Pal mer zijn volgens uitgever De Boekerij in middels enige "tienduizenden exemplaren verkocht. Exactere cijfers wil de uitgever niet geven. „Maar wij vinden het veel." Bij dezelfde uitgever verscheen nu ook de Reis gids voor Twin Peaks en het bovengenoem de 'Dale Cooper, mijn leven mijn tapes'. Het laatste boek bevat 'een selectie van de ingesproken banden van FBI-agent Dale Cooper' en eindigt op het moment dat Dale Cooper wordt ingeschakeld om het onder zoek op moord op Laura Palmer ter hand te nemen. Het boek begint als Dale Cooper op 13-jarige leeftijd een bandrecorder krijgt en al zijn overpeinzingen aan op tape vastlegt. 'Mijn leven, mijn tapes' is een vlot geschre ven boekwerkje. Peak-freaks die de week tussen twee afleveringen te lang vinden du ren en uitgekeken raken op de videoban den, kunnen via het boekje meer aan de weet komen over Dale Cooper. Reisgids 'Reisgids voor Twin Peaks' is een oud idee in een nieuws jasje. Bij De Boekerij versche nen eerder reisgidsen van Peyton Place, Dallas, Fantasy Island en Miami (Vice). Het gidsje is een 'parodie' op de gerenommeer de Access-gidsen. Geschiedenis, flora en fauna, cafés, restaurants, hotels, geologie, sport, handel en openbaar vervoer staan in het gidsje over Twin Peaks (dat 1062 mijl van Hollywood ligt en 264 mijl van Vancou ver). De reisgids is een aardig boekje met veel foto's uit de serie. Soms krijgt de rijkelijke fantasie van de samenstellers echter de overhand, waardoor het boekje een semi- lollige indruk maakt. De mededeling dat houtkervers in Twin Peaks minstens zeven vingers moeten hebben (met bijbehorende illustratie) is bijvoorbeeld enigszins studen tikoos. Het al eerder uitgekomen 'Geheime dag boek van Laura Palmer' is het minste van de drie Twin Peak-boeken. Veel non-infor matie wordt hier afgewisseld met details van de seksuele uitspattingen van Laura Palmer. In de VS was dit boekwerk een hit, en dat het op een Amerikaans publiek ge richt is wordt bij lezing duidelijk. Niettemin geven de drie boekjes de ware Peaks-adop- ten een aardige aanvulling op de tv-serie. Reisgids voor Twin Peaks, 112 pagina's, 20,-. FBI-agent Dale Cooper - Mijn le ven, mijn tapes, 245 pagina's, 25,-. Het geheime dagboek van Laura Palmer, 248 pagina's, 24,90. Alle boeken zijn uitgege ven bij De Boekerij in Amsterdam. roger trepre correspondent the independent d ven buiten Parijs I wordt de nieuwe Eu- Jsa# ro-soap 'Rivièra' op genomen in een tempo van één aflevering per dag. Cap Ri vièra is een fictieve kaap aan de Cóte d'Azur, waar onwaar schijnlijk mooie mensen onge looflijk kwaadaardige planne tjes uitbroeden. De serie telt in totaal 260 afleveringen van 26 minuten. Er zijn al ruim tach tig afleveringen klaar, maar de serie verschijnt nu alleen nog maar in Griekenland op de buis. Rivièra is een monsterproduktie van EC Television, een dochter ondernemingvan de in New York gevestigde reclame-gigant Interpublic, en TF1, Frankrijks grootste tv-zender die de helft van de kosten draagt. De produktie wordt groten deels uit reclame-opbrengsten gefinancierd. Zo stelde multina tional Unilever zich garant voor tenminste vijftien miljoen dollar aan reclamezendtijd. Rivièra wordt aangeprezen als de eerste Euro-soap. Hoewel het verhaal in Frankrijk speelt en de acteurs en het produktie- team grotendeels Frans zijn, wordt de serie in het Engels op genomen, in de hoop dat ook Amerika tot de afnemers zal gaan behoren. Voor diverse Eu ropese landen worden nagesyn chroniseerde versies gemaakt. De serie is al verkocht aan het Italiaanse Rete 4, het Duitse Studio Hamburg en de Spaanse publieke omroep. Granada heeft de verkooprechten voor Groot-Brittannië, maar er heeft zich nog geen koper aange diend. Deskundigheid Voor deze nieuwe, modieuze soap is uitgebreid beroep ge daan op Amerikaanse deskun digheid. EC Television heeft een eerste klas team van Ameri kaanse adviseurs aangetrokken om de onervaren Fransen te le ren hoe soaps moeten worden gemaakt: snel. In het begin werd de studio overspoeld door Amerikanen die aanwijzingen gaven over al les: van regie en verhaallijn tot Marco Borsato en zijn jeugdige imitator Peter Groen. een stukje gipscorset. Marco is beduusd en zeer verrast. Hem was verteld dat hij een borreltje zou gaan drinken met wat vrienden. Toen hij daarbij te horen kreeg dat hij zich wèl even moest verkleden, voelde hij een beetje nattigheid, maar dit, nee, dit had hij niet ver wacht. Jorge Castro reikt hem officieel de nieuwe cd uit - waarvan de muziek inmiddels over het Waagplein kinkt - en dan moet Marco aan het rode lint trekken dat uit de dop van de reusachtige champagnefles hangt. Een flinke ruk, en dui zend ballons stijgen op onder luid applaus. Mocht u in de buurt van Alkmaar wonen: de ballons zijn voorzien van een sticker, waarmee de vinder kan meedingen naar een van de vijf tig ter beschikking gestelde exemplaren van 'Sento'. Terwijl een ballon zielig blijft steken in de weerhaan op de kerktoren, begeeft het gezel schap zich naar een nabijgele gen café voor hapjes, champag ne in overvloed en nog meer feest. In enkele minuten is de ruimte stampvol. Gerard Joling, in een hoekje 'tegen de muur gedrukt, roept: „Nu alleen nog die jongen in het vuurrood naar binnen, en zijn moeder, en dan gauw de deur dicht!" Ik klim enigszins wiebelig op een radia tor van de centrale verwarming en kan van daar af prettig alles overzien. Helaas kan ik zonder mijn plekje op te geven niet bij de champagne, maar Mary BorSato komt me heel vriende lijk een bruisend glas brengen, dat de rest van de avond attent door Gerard Joling wordt bijge vuld. Dan vindt er een bijzonder op treden plaats, geregeld door de Marco Borsato fanclub. Een mi ni-Marco, in de gedaante van de zevenjarige Peter Groen, ge kleed in zwart smokinkje met zwierige Italiaanse hoed, wordt op de bar getild, waar hij vak kundig enkele Borsato-num- mers playbackt. Hij maakt wijd- se armgebaren, kijkt verlegen- dapper zijn publiekin de ogen en oogst luide bijval. Peter is een grote fan van Marco, vertelt zijn moeder me. We doen even een echt interview: Peter, wat vind je zo leuk aan Marco? „Eeeh... Alles!" Er wordt geswingd, gekust, ge feliciteerd. Als voor de veertien- foto frank fahrner de keer de muziek van 'Sento' door de luidsprekers schalt, klim ik maar eens van mijn ra diator af. Marco komt persoon lijk afscheid nemen. Ik krijg de nieuwe cd ten geschenke en een fles originele Marco Borsato Valpolicella - denominazione di orgine controllata - met Marco in glanzend zwart op het etiket. Op de terugweg in de auto kan ik eindelijk eens rustig luisteren naar de mooie Italiaanse liedjes en even waan ik me in prettiger oorden dan de rijksweg Alk maar-Amsterdam. Een mooie cd van een buitengewoon aar dige artiest. Want wat de leden van zijn fanclub me om de beurt kwamen Verzekeren is waar: Marco is een schat. (En zijn moeder ook). muziek en belichting. De mees ten van hen zijn inmiddels weer vertrokken, maar er heerst nog steeds het gevoel dat de Ameri kanen in werkelijkheid de touw tjes in handen hebben. En dat is niet zo verwonderlijk. De Ame rikaanse producente Beth Trachtenberg heeft twintig jaar ervaring in Amerikaanse televi- sieprodukties en coördineert de hele operatie. John Valente, ook een Amerikaan, is de baas in de regelkamer, van waaruit hij de Franse regiseurs nauwlettend in de gaten houdt. Een andere belangrijke Ame rikaan is Fred Schuhmann. Hij is verantwoordelijk voor een ef ficient verloop van de opnames. „Meestal zijn we rond zes uur klaar, maar het wordt ook wel eens half negen. In de Verenig de Staten zijn ze altijd om half vijf klaar met de opnames voor een aflevering", legt hij uit. „De meeste Fransen zijn perfectio nisten. Ik moet ze steeds weer vertellen dat we niet bezig zijn met een half uur durend pro gramma dat een prijs moet win nen. Dit is een zakelijke onder neming." vertaling margreet heslinga STRIPS ren. Hij heeft 'Sento' al gehoord. En hij vindt het allemaal erg mooi: „Mooie arrangementen, hele'mooie nummers. De eerste keer dat ik luisterde keeg ik kip pevel. Marco is een hele goeie zanger." Tussen het publiek op het Waagplein staat ook Marco's moeder, Mary Borsato. Een vrolij ke, uitbundig geke- de blondine die in Alkmaar een winkel in Bruidskleding heeft en ontzettend geniet van het suc ces van haar zoon en van dit feest. Hij heeft het echt ver diend, vindt ze. Hij heeft er keihard voor gewerkt, het hele gezin trou wens. Ook zij heeft 'Sento' al gehoord. „O ja, al duizenden één keer. Ik vind het een prachtige cd, ook natuurlijk om dat ik het gevoelsleven van Marco ken, en de taal. Ik heb al tijd al gezegd: Marco, je moet op de Italiaanse toer. Dat is nu dus gelukt." Begeleiding Gaat Mary altijd mee naar op tredens? „In het begin wel. Nu Het Wereldje PANDA DE L'ISLE niet meer. Marco is nu zelfstan dig. Maar ik doe nog wel zijn persoonlijke begeleiding. Elke morgen zitten we even samen om de keukentafel om te over leggen. Ja, ik blijf altijd een vin ger in de pap hou den. Maar wel op een positieve ma nier." Als Marco trouwplannen krijgt, gaat Mary dan de bruidskleding ver zorgen? „Nee, dat gaat hij beslist zelf doen. Bruidsmode is hem echt op het lijf geschreven. Hij werkte vroeger bij me. in de zaak, ik mis hem nu zeer daar. Hij is echt een hele goeie ontwer per, dat komt ook door dat tikje Itali aans dat er in zit. Dat zie je ook aan hem hè, aan zijn mi miek, zijn gedrag, zijn uitstraling." Ons gesprek wordt onderbroken door opgewonden geschreew. Marco Borsato is ge arriveerd, in overonderend vuurrood kostuum. 'Marco, Marco!' wordt er gescandeerd. Fans verdringen zich om hun bloemen te overhandigen en een handtekening te bemachti gen - op papiertjes, op li chaamsdelen en bij een fan die net een ongeluk heeft gehad op

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10