Regio 'Brug had er al lang kunnen liggen' misdrijven in Wassenaar Snelle schadevergoeding voor slachtoffers 'kleine' Toneelstuk Wachtwoord Den Boeft Succesvolle bliksemactie slachtoffers Joegoslavië LEIDERDORP Het comité Corrie Koolmoes probeert 300.000 gulden in te zamelen voor een longtransplantatie van de Leider- dorpse naar wie het comité is genoemd. Koolmoes heeft een longaandoening die een transplantatie noodzakelijk maakt. Om dat ze ouder is dan vijftig jaar, komt ze echter niet in aanmer king voor een gesubsidieerde operatie. Het comité probeert de kosten voor de ingreep nu te verzamelen. Informatie via tele foonnummer 071-894261 Konijn oorzaak ongeval LEIDERDORP Een haas of een konijn was er zondagavond de oorzaak van dat een 23-jarige man uit Zoeterwoude plotseling moest remmen. De bestuurder verloor de macht over het stuur en belandde met zijn auto op z'n kop in de berm aan de Provin- cialeweg 5. De vier inzittenden, waarvan drie uit Rijpwetering, raakten geen van allen gewond. Ze wisten zelf uit de auto te klimmen. Tegen de bestuurder is proces-verbaal opgemaakt omdat hij teveel had gedronken. Autokrakers actief in Wassenaar WASSENAAR Dieven hebben vrijdagnacht flink huisgehou den in Wassenaar-Zuid en bij motel De Bijhorst. In totaal wer den zeven auto's gekraakt. Vooral achterruiten moesten het ont gelden. Uit de auto's verdwenen geluidsboxen en radio's. Bo vendien werden van enkele auto's de koplampen en versnel lingspook vernield. De schade aan de wagens en de waarde van de gestolen goederen is niet bekend. WASSENAAR MONICA WESSEL1NG Wassenaar is één van de proef- gemeenten waar slachtoffers van 'kleine' misdrijven zoals vernieling of heel lichte mishan deling binnen enkele weken de schade direct van de dader vergoed krijgen. De gemeente politie in deze plaats doet (sa men met onder meer Delft, het Westland, Rijswijk en Leids- chendam) mee aan het experi ment van het parket Delft van de rechtbank. Doel van de proef is de hulp aan slachtoffers te verbeteren. Tot nu toe kreeg iemand wiens bril was vernield of fiets in elkaar was getrapt, pas na lange tijd de schade vergoed, vaak niet van de dader maar van de verzekering. Het slacht offer komt volgens persofficier Vos met de nieuwe werkwijze beter weg. "Hij krijgt sneller ziin geld en bovendien rechtstreeks van diegene die hem onrecht heeft aangedaan." De nieuwe regeling is alleen mogelijk bij misdrijven die tot nu toe met een schadevergoe ding alléén, danwel met een schadevergoeding plus een geldboete werd afgedaan. Ook geldt de voorwaarde dat het slachtoffer medewerking wil verlenen. Over een jaar wordt de proef geëvalueerd. Alleen als de slachtoffers tevreden zijn, wordt het experiment in alle arrondis sementen voortgezet. Voor de rechtbank moet deze werkwijze een verlichting van de werkdruk opleveren. Slachtoffers zeggen bij aangifte van het misdrijfbij de politie vaak dat ze de zaak willen laten voorkomen. Als ze enkele maanden later daadwer kelijk een oproep van de recht bank krijgen, hebben ze daar van in veel gevallen spijt. Het lik-op-stuk-beleid voorkomt spijtoptanten. VOORSCHOTEN Acteur Piet hendriks alias opa Oudenrijn uit de bekende tv-serie presenteerde zaterdagmiddag in de gemeentelijke muziektent in Voorschoten een 'verkeersspektakel'. Onder het motto 'Geef je verstand eens voorrang' vroeg de plaatselijke afdeling van de ver eniging Veilig Verkeer Nederland aandacht voor het nieuwe Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens. Op de foto blijkt dat opa jong en oud wist te boeien met zijn uitleg over de vanaf 1 november geldende nieuwe regels. foto dick hogewoning NIEUWSLIJN Comité wil geld voor transplantatie Maandag 4 november 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIER DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERING^ Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK LEIDEN 'Wij staan in de startblokken' OEGSTGEEST MIEP DE GRAAFF „Wij krijgen de zwarte piet en dat is niet terecht", aldus woord voerder Den Hollander van het bouwbedrijf Korswagen. „Het hangt echt niet meer van ons af wanneer de brug er staat, maar juist van de gemeente Oegstgeest." Het bouwbedrijf is volgens hem afhankelijk van het fiat van de gemeente. „Die moet het startsein geven. Een aanvraag voor de bouwvergunning is wel degelijk ingediend. De aanvraag is nu in behandeling. Ik denk dat één en ander intern op het gemeente huis niet zo goed loopt." Hij stelt nadrukkelijk dat de discussie over hardhout do de politiek is gevoerd en niet door het bouwbedrijf is aangez. 'en- geld. „Kortom, wij staan in de startblokken." Katwijkse bouwer noemt discussie over gebruik hardhout een lachertje OP HET RANDJE door Wim Koevoet en Liesbeth Buitink Zelfs de heftigste scheldkanon nade doet de vlam niet in het Oegstgeester begrotingsdebat slaan. Jaar in jaar uit die kleffe algemene beschouwingen vol detailopmerkingen en zonder ook maar een spoor van een ro de lijn. Wat wil je ook met een zo strak geregissseerd toneel stuk voor vele heren en wat ver dwaalde vrouwen. Burgemeester en wethouders gaan na de pauze vluchtig in op al die pseudo-verontwaardigd- heden. Vervolgens bedankt bur gemeester S. Scheenstra de fractievoorzitters uitvoerig voor al het gekeuvel en stelt hij vast dat het weer een zeer harmoni euze avond aan het worden is, Waarmee hij het gezelschap op voorhand uitnodigt de tweede ronde van het debat zo mogelijk nog meer vrijblijvend te babbe len. Elk jaar ook zijn het dan G. van Eisen van Groen Links en M. Poelmans van D66 die halver wege die tweede ronde onrustig om zich heen beginnen te kij ken. De hele avond zijn ze hun profileerdriften de baas geble ven op straffe van vermanende blikken van de andere fracties. Want er is toch één manier in Oegstgeest om ie de woede van anderen op de nals te halen: als je je onttrekt aan het toneelstuk en je je levensecht gedraagt. Als je je zin wilt doordrijven, met een motie bijvoorbeeld. Maar moties hebben Van Eisen en Poelmans ook al jaren niet meer bij zich. Hij die in Oegst geest tijdens een debat in zijn binnenzak rommelt, is op zijn minst uit op een revolutie en kriigt nog voordat hii het papier helemaal uit zijn colbert heeft de hele bums over zich heen. Niet voor niets stallen Oegst geester raadsleden hun snoep goed voor het debat begint voor zich uit. Maar dan is daar dat bijna on merkbare hoofdknikje van bur gemeester Scheenstra. Dat is het teken voor Poelmans en Van Eisen, nu mogen ze vijf mi nuten dollen. Wethouder T. Ko- hlbeck van de PvdA zet zich schrap voor de traditionele anti- Kohlbeck-rap van Poelmans en bij de WD gaan ze er vervol gens eens goed voor zitten als Van Eisen zijn tirade over villa's met driedubbele inbraakbeveili ging begint. Er was weer niets nieuws onder zon, zei wethouder Van der Reijden van het CDA dan ook. en hij veinsde dat hij zijn reactie op de algemene beschouwingen tot die opmerking wilde beper ken. Nog niet eerder is het Oegstgeester begrotingsdebat zo laachtig tot z n ware propor ties teruggebracht. (WK) 's Nachts woelen ze in hun sponde, raken verstrikt in de la kens en schrikken badend in het angstzweet wakker bij ieder onverwacht geluid. De dreigen de komst van de train grande vitesse (TGV) is voor bewoners van de Leiderdorpse Emma- straat een ware nachtmerrie. Slechts één man wordt 's och tends volledig uitgerust en met voldoening wakker. Hij huist op nummer 4 en in de beslotenheid van zijn slaapka mer is hij iedere nacht de held. De moedigste man van de Em mas traat overwint in de kleine uren glorieus de Goliath van Leiderdorp, de TGV. „Een schimmige figuur dook op uit het duister en zei met dende rende stem: 'Ik ben het Vehi- culum GrandaequeTorturae.' Ik begreep direkt dat ik stond te genover een spookachtige voor bode, die aan de verkeerde kant van de A4 was terechtgeko men", vertelt Robin Hood aan zijn naaste buren in het laatste nummer van het buurt krantje de Emma-kroniek. „De nevelige figuur keerde zich naar mij toe, kennelijk om mij te overweldigen. Gelukkig ken de ik het wachtwoord: 'Dit nooit!' Terstond verschrompel de het spook tot een vuurbol, die omhoog flitste en ver dween." Ah, welk een voldoening. Robin Hood, alias Michaël Voom, overwint over de wrede bedrei ging die de Emmastraat en om streken teistert. Opdat zijn bu ren hem zullen bedanken als Hanja May-Weggen, in de be slotenheid van haar slaapka mer, een angstdroom heeft over een dappere Leiderdorper die haar met één simpele zin ver biedt de gewraakte zwarte streep over de kaart van Leider dorp definitief te maken. Na tuurlijk zal zij in het openbaar nooit toegeven dat die droom haar heeft bekeerd tot het be staande tracé. Maar lezers van de Emma-kroniek weten beter. (LB) De 'brug der zuchten', die de Oegstgeester nieuwbouw wijk Haaswijk moet verbinden met het recreatiegebied Klinkenbergerpias, had er al lang kunnen liggen. De hele discussie over het omstreden gebruik van hardhout is een lachertje: de oorspronkelijke, veel goedkopere brug zou voor slechts twintig procent uit hout bestaan. En voor de bouw van het betonnen exemplaar dat er nu moet komen, is net zo goed (bekistings)hout nodig. OEGSTGEEST MIEP DE GRAAFF Dat stelt de Katwijkse brugge- bouwer J.P. Haasnoot, die een tijdlang in de race was om de brug over de Haarlemmertrek vaart te bouwen. Maar omdat bouwer Korswagen de gemeen te heeft gesuggereerd om uit milieu-overwegingen voor een betonnen brug te kiezen, hoeft Haasnoot niet meer in actie te komen. Daar heeft hij op zich weinig problemen mee („werk genoeg aan de winkel"), los van het feit dat hij er inmiddels voor dui zenden guldens aan uren zegt te hebben ingestoken. Onbe taald, wel te verstaan. Meer moeite heeft de Katwijker met het feit dat de hele discussie over al dan geen hardhout zijns inziens een oneigenlijke is ge weest. „Het was een heel mooi ontwerp, dat slechts voor twin tig procent uit hout bestond. Al leen het aanzicht, het dek en de leuning zouden van hout zijn gemaakt. De fundering was van beton en staal. En dat betonnen ding dat er nu komt, heeft net zo goed houten onderdelen! De hele bekisting bijvoorbeeld. Bo vendien wordt die betonnen brug een flink stuk duurder en daar hoor je ook niemand over. Ik schat dat de kosten nu op vier tot vijf ton uitkomen en de oorspronkelijke brug had niet meer dan 300.000 gulden ge kost." De bouw van de brug, of het nu een houten of betonnen is, laat nog altijd op zich wachten. Bewoners van de wijken Haas- wijk en de Clinckenburgh moe ten flink omrijden naar respec tievelijk de recreatiepias en het centrum van Oegstgeest. Aanvankelijk zouden de bou wers uiterlijk in mei zijn begon nen, maar de hardhout-discus sie gooide roet in het eten. Korswagen verzilverde alvast wel de beloning' voor het aan leggen van de brug, toestem ming voor de bouw van vier ex tra villa's in de Clinckenburgh. De maand augustus gold toen als begintijdstip. Inmiddels is het november en de gemeente Oegstgeest heeft zelfs nog geen uitgewerkte bouwaanvraag voor de brug in huis. Haasnoot denkt dat bouwer Korswagen tekenin gen en bestek niet eens zal in dienen. „Waarom denk ik dat: omdat Korswagen die discussie over hardhout bij de brug des tijds zelf heeft aangezwengeld! En volgens mij alleen om de boel op de lange baan te schui ven." Haasnoot gelooft niet in eventuele nobele milieu-over wegingen van de kant van Kors wagen. „Nee, niet echt. Om te beginnen weet ik dat Korswa gen bij andere projecten nog steeds volop met hardhout werkt. Daarnaast ben ik zéér be gaan met het verdwijnen van de tropische regenwouden, maar het hout dat wij in Nederland gebruiken is vaak afkomstig uit produktiebossen, die weer wor den vervangen. Maar ja, het is mode hè, om er tegen te zijn. De mensen zouden zich er ech- LEZERS SCHRUVEN In de rubriek 'Op het randje* van maandag 28 oktober stelde de Lei derdorpse PvdA-fractie- voorzltter V. Molken- boer aan zijn WD-colle- ga P. Muller de vraag die vorig jaar tot de val van wethouder J. den Boeft heeft geleld: "Heeft u in formatie achtergehou den?" Dat leidde tot de volgen de reactie van de oud wethouder. Als je alles gehad denkt te hebben, word je ook nog ver geleken met Muller (WD). Wie zou daarvan niet neer slachtig worden? J. den Boeft, Van Effendreef 15, Leiderdorp. OEGSTGEEST De antiekhandel De Olmen aan de Oegstgeester Geversstraat laat de belendende pandjes verbouwen. Mevrouw Daans van De Olmen, de nieuwe eigenaar, beweert dat ze nog niet weet wat er naast haar in de maak is, maar een woordvoerster van de gemeente maakt er geen geheim van dat de nummers 51 en 53 tot winkelruimte worden vertimmerd. Op de eerste verdieping moe ten woningen komen. Daarmee wordt alles weer zoals vroeger. Ook de gevelwand wordt in de oorspronkelijke staat teruggebracht foto wim dijkman ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse bliksemactie voor slachtoffers van het oor logsgeweld in Joegoslavië, is een groot succes geworden. Er wer den zaterdagmorgen in twee uur tijd genoeg levensmiddelen opgehaald om 300 voedselpak ketten te vullen. Woordvoerder C. Baart van de organiserende werkgroep was zeer tevreden met dit resul taat. „Wil je in Zoeterwoude iets laten mislukken, dan moet je daar wel erg goed je best voor doen", stelde hij vast. De ko mende week worden de levens middelen uitgezocht. Met het bedrag van 1200 gulden dat ook nog is opgehaald, worden ver der nog artikelen gekocht om alle pakketten dezelfde inhoud te geven. Daarna worden de do zen ingepakt en op 16 novem ber overgebracht naar het cen trale inzamelpunt in Den Bosch. Van daaruit vertrekt op 18 november een konvooi naar Joegoslavië. Op deze plek, pal naast de Morsebel-flat moet de brug komen die de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk en het wijkje en recreatiegebied de Klinkenbergerpias met elkaar verbindt. foto wim dijkman ter meer in moeten verdiepen. Dan zouden ze ook beseffen dat de verkoop van hardhout voor veel Derde-Wereldlanden de enige bron van inkomsten is. En dat de verkoop van hardhout aan particulieren in ons land de afgelopen jaren juist enorm is toegenomen, zeker met 30 pro cent." Een dergelijke filosofie onder streept ing. AA van Dockum, chef weg- en waterbouw van de gemeente Oegstgeest. Hij sym boliseert de keuze voor een be tonnen brug met de woorden: „Dat zijn de dingen die voortko men uit gewijzigd politiek be leid. Het is een puur politieke beslissing en daarbij is men over de meerkosten heenge stapt. De principes hè. Men denkt het tropisch regenwoud door dit soort zaken te sparen, tja, voor mij blijft het een open vraag of dat zo is." Bouwer Korswagen treft al thans, voorlopig nog niet zo veel blaam, stelt Van Dockum. „Laat ik voorop stellen dat de manier waarop hij met Haas noot is omgegaan, op z'n zachtst gezegd niet erg netjes is. Een rekenvergoeding was hier wel het minste geweest. Maar die vertraging van de bouw is grotendeels veroorzaakt door de bodemverontreiniging die er in de Morsebel is aangetroffen. Zodra je een dergelijke vervui ling aanmelt bij de provincie, mag ie geen grondwerk meer verrichten. Dat is de reden dat er de afgelopen maanden niets is gebeurd. Maar nu is de grond gesaneerd en wachten we nog op de 'schone grond-verklaring' van de provincie. Dan kan alles weer worden opgestart." Het is overigens nog maar de vraag of er op dat moment slag vaardig kan worden gereageerd omdat er immers nog geen bouwaanvraag binnen is. Van Dockum: „We hebben al wel een schetsplan, maar nog geen constructietekeningen. En ik geef toe dat, als de vervuiling geen roet in het eten had ge gooid, Korswagen te laat was geweest. Maar ik neem aan dat hij zijn belofte zal nakomen. Hij zal wel moeten." Al met al stelt Haasnoot dat de brug er de eerste twee, drie jaar zeker niet komt. Maar zo somber ziet Van Dockum de zaak niet. „Die brug staat er voor de volgende bouwvakva kantie", is zijn overtuiging.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7