Leiden Hulp aan slachtoffers in de knel Amateurs boven peil gepriegel uit Meer infothekers behouden baan BOUWPLANNEN? 'Postbus 51 winkel' verhuist tijdelijk Maandag 4 november 1991 Artistieke Handen trekt 4500 bezoekers Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN S SONDERS Vormgeving: HENK BUIS LEIDEN ROY KLOPPER Het resultaat van uren gepruts en gepriegel werd gisteren be wonderend bekeken door een kleine 4500 mensen in de Pie terskerk. Een drukke dag op de amateurkunst-manifestatie Ar tistieke Handen, die het peil van amateurisme allang is ontste gen. In de folders die het evene ment aankondigden stond dat het de negende aflevering was van Artistieke Handen in Lei den. Die inschatting was een beetje te optimistisch; het was de achtste maal dat de houtsnij ders, schilders, kaartenknippers en kaarsenschilders neerstreken in de Pieterskerk. Ongeveer 200 deelnemers toonden het resul taat van hun hobby. Waar de meeste van dit soort beurzen verzanden in massa's breiwerkjes, gehaakte truitjes en ander geranium-hobbyisme, heeft Artistieke Handen allure. Dit is het resultaat van een strikt 'toelatingsbeleid' dat de organi satie al vanaf het beginjaar (1983) toepast. Wie op de beurs staat, moet wel iets te bieden hebben. En, heel belangrijk volgens organi satrice Anneke Claassen, de commerciële handel komt er niet in. „Die moeten we hier niet hebben, dat zou de sfeer verpesten". Claassen zegt een zevende zintuig te hebben ont wikkeld voor handelaren die aan de beurs willen deelnemen. „Sommigen werken zo routine matig dat ze wel beroeps moe ten zijn. Als ik dat zie, trek ik bij de Kamer van Koophandel na of ze niet ergens staan ingeschre ven. Indien dat het geval is, worden ze een volgende keer weggestuurd". De beurs is erg in trek bij hob byisten. Ook gisteren kwamen verscheidene mensen bij de or ganisatie langs om te vragen of ze op de deelnemerslijst kun nen. Dat wordt moeilijk, want er is een soort ledenstop. Alleen voor heel bijzondere hobbies wil Claassen nog wel een plaats je inruimen. Abstracte kunst noemt ze als voorbeeld. „We hebben veel schilders die boer derijtjes of landschapjes maken. Maar voor de jongeren onder het publiek moet je ook wat modemers bieden". Een rondje door de Pieters kerk bood gisteren in ieder ge val voor ieder wat wils. En waar het aanbod niet helemaal naar de smaak was van de bezoeker, was in ieder geval ruimte voor bewondering. Niet iedereen zal gecharmeerd zijn van reliëf schilderijtjes van Anton Pieck. Maar wie zich ook maar even bedenkt wat een gemillimeter eraan te pas is gekomen om zo iets in elkaar te zetten, blijft toch geboeid kijken. Sommige deelnemers boden de bezoekers ook nog een kijkje in de keuken. Zoals een kaarsenschilder, die de grote publiekstrekker werd. De man dompelde kaarsen in een kleurrijk verfbad die hier door steeds weer nieuwe motie ven kregen. Het kraampje van Marius Collington uit Veldhoven lever de ook veel open monden op. De Brabander maakt wandre- liëfs, een soort moderne kunst met diepte. Waarvoor in ateliers snel een paar honderd gulden moet worden neergeteld, blij- 'MOOI en LELIJK' Wat vinden Leidenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? Vandaag: Boudewijn Veldman, architect. Leiden heeft zoveel moois, het is niet J/ eenvoudig daaruit iets te kiezen. Het mooiste vind ik eigenlijk de stad als geheel en in het bijzonder de binnenstad. Die geweldige variëteit in ruimtes, grote ruimtes als het Galgewater en intieme ruimtes als bij voorbeeld de hofjes. Je hebt in de stad opk allemaal geheime plekjes. Zoals die lange smalle Schoolsteeg die loopt van het Gerecht naar de Papengracht. Of het Eva van Hoogeveenhofje aan de Doelensteeg. Ais je daar langs loopt en je kunt een blik naar binnen werpen omdat iemand toevallig de deur opent, denk je toch 'goh, is dit ook Leiden'. Wat Leiden speciaal maakt en onderscheidt van andere steden zijn die gebogen straten in de binnenstad. Veel steden hebben een rechtlijnige structyur, daar zit een zekere logica in. In Leiden weet je echter nooit goed waar je bent. Toen ik hier kwam wonen, verbaasde ik mij er over dat wanneer je het Rapenburg afloopt, je uitkomt op de straat waar je ook begonnen was: de Breestraat. Door die kromme straten bestaat zoiets als 'de kortste weg' in Leiden niet. Vaak weet je niet goed waar je je in de stad bevindt. Er treedt een soort verdwazingseffect op. Ie moet voortdurend op je hoede zijn. Zo'n structuur moet je koesteren. Dat betekent niet dat je er niets in mag veranderen. Een stad moet leven anders wordt het één groot museum zoals Brugge. Maar je moet goed weten wat je doet. Met grote doorbraken zoals ze die in de zestiger jaren van plan waren, verstoor je die structuur. Helaas zie je het resultaat van zo'n ondoordachte aanpak maar al te duidelijk in de St. Jorissteeg. Dat veel van mijn voorgangers in deze rubriek het pand aan het Pieterskerkhof zo lelijk vinden, daar ben ik wel van geschrokken. We hebben er erg ons best op gedaan. Het uiterlijk van het pandje is niet erg meegaand, het is duidelijk niet in oude stijl nagemaakt, daar houd ik niet zo van. Je kan zien dat het in 1990 is gebouwd. Ik vind het een lekker eigenwijs pand met persoonlijkheid en karakter dat in die omgeving niet misstaat. Iedereen zijn eigen smaak, maar ik denk dat het wel went. De eerste Jugendstil panden in de binnenstad zullen er ook wel zijn uitgesprongen. Maar op een gegeven moment past het gewoon. Het slijt op het netvlies. Waar ik me dagelijks aan erger is de wildgroei van de reclame. Er hangt in Leiden ongelooflijk veel lichtreclame en met name in de Breestraat en langs de grachten detoneert dat verschrikkelijk. Het overheerst het stadsbeeld, vooral 's avonds. Die gele lichtreclame van die audiozaak in de Breestraat of die lange gele band van multi copy aan de St. Jorissteeg. Vreselijk. In Oost-Europese steden ziet het er veel aardiger uit, in Praag bij voorbeeld zie je nauwelijks lichtreclames. Maar dat is ongetwijfeld ook een kwestie van geld. In Maastricht wordt naar mijn idee een goed reclamebeleid gevoerd. Daar mag reclame alleen op de begane grond, niet hoger. Bovendien mogen alleen de lettérs en niet het hele bord verlicht zijn. In delen van Amsterdam geldt de regel dat de reclameborden alleen door spots belicht mogen worden. Dat maakt niet zo opdringerig. De snelle uitbreiding van het Buro Slachtofferhulp levert de nodige problemen op. Behalve een te klein onderko men zijn de vrijwilligers van deze organisatie niet altijd toegerust voor de steeds ingewikkelder hulpvragen die ze krijgen. Dat staat in het jaarverslag over 1990 van het bu reau. De amateurkunst-manifestatie Artistieke Handen trok gisteren 4500 be zoekers. Zij vergaapten zich aan hobbyisme dat bijna professioneel oog de. Alleen de prijzen deden denken aan amateurisme. •FOTO HIELCO KUIPERS ven de prijzen bij Artistieke Handen onwaarschijnlijk laag. Een reliëf-klok voor 85 gulden, zelfgemaakt speelgoed voor een tientje. Het is dat Sinterklaas nog niet echt voor de deur staat, anders zouden de meesten met een volle boodschappentas de Pieterskerk zijn uitgelopen. Artsitieke handen is de komen de weken te zien in andere ste den in het land. Eind maart gaat de beurs op herhaling in de Pie terskerk. LEIDEN ERNA STRAATSMA Het Buro Slachtofferhulp regio Leiden biedt hulp aan mensen die het slachtoffer zijn gewor den van een misdrijf of een ver keersongeval. Door slachtoffers geleden schade, materieel of immaterieel, wordt zoveel mo gelijk vergoed of hersteld. Het bureau is drie jaar geleden op gericht. Het werk van het bureau heeft zich vorig jaar uitgebreid naar de gemeenten Voorscho ten, Leiderdorp, Hazerswoude, Zoeterwoude en Benthuizen. In totaal hebben de medewerkers 547 keer bemiddeld tussen slachtoffer en dader. Vergeleken met 1989 is het minder vaak gelukt met slacht offers in contact te komen. Vo rig jaar werd 45 procent van de uitgekozen slachtoffers bereikt, het jaar daarvoor 63 procent. Dit verschil ligt geheel aan 'in terne factoren, zo vermeldt het jaar verslag. „Omdat er vaak drie tot vijf mensen moeten werken in de kleine werkruimte kan het telefonisch contact zoe- OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-cerlificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE OOUWEN. ni AW. rbvcu De kwaliteit van het werk lijdt onder het gebrek aan ruimte, stelt de coördinator van het Buro Slachtofferhulp, Jan Nieu- wenhuis. „We zitten vaak met z'n dertienen in een ruimte van zes bij vijf meter te werken. Je kunt dus spreken van een zeer nijpend probleem". De werk ruimte van Slachtofferhulp is ondergebracht in het politiebu reau aan de Langegracht. „We hebben wel gevraagd om uit breiding maar tot nu toe is ons niets aangeboden". Nieuwenhuis is de enige be taalde kracht bij het Buro Slachtofferhulp, dat 40 uur per week bereikbaar is. in 1988 be gon hij met vijf vrijwilligers. In de loop van 1989 groeide het team uit tot 13 medewerkers, in de loop van 1990 tot 17. Zooitje Slachtofferhulp heeft zich ont wikkeld tot een organisatie die deskundige hulp kan bieden. Wat in eerste instantie niet de bedoeling was. Slachtofferhulp was oorspronkelijk bedoeld als een soort 'veredelde buren hulp'. Maar in de praktijk kre gen de medewerkers vaax inge wikkelde juridische problemen op hun bordje. Nieuwenhuis: „We begeleiden mensen nu bij het hele strafproces. Bij het openbaar ministerie is het een enorm zooitje. Alle fouten die ze daar kunnen maken, worden gemaakt. We maken dat dage lijks mee. Schadevergoedingen die de mist ingaan en zo". Nieuwenhuis meent dat er snel meer betaalde krachten bij Slachtofferhulp moeten komen. „We moeten nu eigenlijk te ho ge eisen aan vrijwilligers stellen. De meesten van hen werken meer dan twaalf uur per week". Maar een snelle uitbreiding zit er voorlopig niet in. Slachtoffer hulp had tot voor kort niet eens geld om een tekstverwerker aan te schaffen. „Het is echt achter lijk hoe de registratie tot nu toe ging. Maar we hebben sinds twee weken een tekstverwerker dankzij geld uit het Koningin Julianafonds". LEIDEN KAREL BERKHOUT Een deel van het adminstratief en het technisch personeel van het failliete computerbe drijf Infotheek kan waarschijn lijk toch aan de slag bij de nieuwe eigenaar Install Data. Install Data heeft het hele weekeinde en vanochtend be sprekingen gevoerd met de werknemers in het Leidse In- fotheek-kantoor over een baan in Zoetermeer. In de loop van de dag wordt bekend hoeveel van de ongeveer 500 mede werkers hun baan houden. Vorige week werd bekend dat ongeveer de helft van het Infotheekpersoneel wordt ont slagen, terwijl de andere helft een baan krijgt bij Install Data. Afgesproken was dat alleen de commerciële medewerkers, die immers nodig zijn om de verkoop te handhaven, zou den overstappen van de faillie te Infotheek-boedel naar In stall Data. De kans bestaat dat meer mensen een nieuwe baan krij gen, ook al hing vanochtend een dreigende tekst 'formulie ren over de werkloosheidswet te krijgen bij de receptie' op de deur'. Een deel van de admin- stratie heeft contacten met be langrijke grote klanten zoals de oliemaatschappij Shell en de verzekeraars Aegon en Avero. Dat is een kostbaar goed voor de nieuwe eigenaar, de beurskoning J.J. Kuijten. Bovendien heeft Install Data met een jaaromzet van 180 miljoen gulden betrekkelijk weinig ervaring met het bestu ren van een veel groter bedrijf als Infotheek (omzet rond het half miljard), waarvan overi gens maar 120 miljoen gulden aan omzet is overgenomen. Zelfstandig De activiteiten van Infomotive en Microlease, twee dochter ondernemingen van het fail liete automatiseringsbedrijf Infotheek, zullen worden voorgezet door het personeel. Dit is zondag bekendgemaakt door het in Haarlem gevestig de bedrijf Feda Beheer, dat door het management en het personeel (in totaal 36 men sen) is gevraagd de verzelf standiging te verwezenlijken. Het leewendeel van Info theek kwam vrijdag in handen van Install Data, dat alleen de aantrekkelijke delen heeft ge kocht voor een bedrag tussen de 30 en 40 miljoen gulden. r'by. De winkel van Postbus 51 aan het |_Q^1 Noordeinde in Den Haag wordt Jc)J1 I grootscheeps verbouwd. U kunt y ons tijdelijk vinden op twee adres- n/ sen. Voor de meeste Postbus 51 folders kunt u terecht bij: het Gemeentelijk Informatiecentrum, Groenmarkt 14 in Den Haag openingstijden: ma. van 13.00 tot 17.00 uur di. t/m vrij. van 10.00 tot 17.00 uur za. van 10.00 tot 16.00 uur Voor meer informatie over Post bus 51 kunt u bellen tussen 8.45 en 16.45 uur: 070 - 356.41.51 Voor officiële publikaties (w.o. Staatscourant, Staatsblad, kamer stukken) en boeken van Sdu Uitge verij kunt u terecht bij: de boekhandel van Sdu, Christoffel Plantijnstraat 2, Den Haag openingstijden: ma. t/m vrij. van 8.15 tot 16.45 uur telefoon: 070 - 3789419 Heropening voorjaar 1992 ACHTERGROND KAREL BERKHOUT LEIDEN Infotheek kreeg geen gelegenheid voor een laatste reddingspoging aiieen uoor :n 77 De grote winnaar van de afgelopen week is de bedrijvenmagiër J.J. Kuijten, die via het beleggingsfonds Reiss en Co voor tweeder de eigenaar is van Install Data. Voor een re latief laag bedrag (tussen de 30 en 40 mil joen gulden) heeft Install Data de beschik king gekregen over een uitgebreid distribu tienetwerk voor personal computers in Ne derland. Verliezers zijn de klanten die voor uitbetaalden zoals de Leidse studenten, de aandeelhouders en de banken die voor 100 miljoen gulden aan leningen hadden uit staan bij Infotheek. Zij kunnen naar hun geld fluiten, want uit de failliete boedel valt natuurlijk niets meer te halen. Het Leidse systeemhuis raakte het afgelo pen jaar in grote problemen door het inzak ken van de pc-markt die in de eerste 6 maanden van het jaar zelfs met 25 procent kromp. De vette jaren zijn voorbij voor de automatiseringsbranche, nu de meeste be drijven al zijn geautomatiseerd en boven dien de vervanging van hun oude systeem even uitstellen totdat de economie uit het dal kruipt. Infotheek deelde dan ook volle dig in de malaise in de computerwereld en paste geheel in het rijtje tobbende collega's: Management Share, Newtron, HCS Tech nology, Volmac en Multihouse. Verbluffend is echter dat Infotheek in korte tijd is geliquideerd, terwijl andere systeem huizen al maanden drijvende worden ge houden. Management Share lijkt ondanks het ingrijpen van een crisismanager nu wel Het scenario van een sterfhuisconstruc tie heeft zich bij de overname van Info theek door Install Data versneld afge speeld. Vorige week woensdag vroeg het Leidse computerbedrijf Infotheek uit stel van betaling aan, omdat het de schulden niet meer kon voldoen na de desastreuze cijfers over het eerste half jaar (verlies van 25 miljoen gulden, ne gatief veimogen van 18 miljoen). Afge lopen zaterdag verscheen er in het NRC Handelsblad aJ een paginagrote adver tentie waarin de nieuwe eigenaar uit Zoetermeer de klanten van Infotheek ge rust stelde. aan het einde van zijn latijn, maar bij Vol mac is de reorganisatie in volle gang. Bij Newtron is nog een crisismanager aan de slag net als bij HCS Technology, ooit opge blazen en gesaneerd door dezelfde Kuijten die nu de macht heeft bij Infotheek. Beleg gers en organisatie-adviseurs blijken nog steeds bereid geld, tijd en energie te steken in deze beursfondsen. Infotheek is dat niet vergund geweest, al zijn ook hier wel reddingspogingen onder nomen. Dit voorjaar kwamen van het orga nisatie-adviesbureau BCG de crisismana gers Jean Blankert en Henk Spaan binnen stappen, voor wie de raad van commissaris sen de deur wijd open hadden gezet. Zij moesten orde op zaken stellen bij Info theek, waar zelfs werd gesproken van een afslankoperatie en ontslagen. Behalve dat enkele werknemers op de pro blematische administratie een soort stoe lendans mochten uitvoeren, verzoop de re organisatie spoedig in een onderlinge machtsstrijd en kuiperijen. Spaan en Blan kert kregen volgens ingewijden ruzie, waar na Blankert het voor elkaar kreeg Spaan er uit te werken. De raad van commissarissen draaide deze beslissing terug door Spaan weer in te huren, formeel als hun eigen ad viseur, waarmee deze in feite de baas werd. In deze klucht was een speciale rol wegge legd voor oprichter/directeur W. van Leenen, die zich niet kon neerleggen bij zijn degradatie. In de laatste uren van het be staan van Infotheek betaalde zijn vrouw Van Leenen zat verslagen thuis de ge trouwen in de directie nog enkele duizen den guldens voor bewezen diensten. Eerder had hij zoals in deze krant al beschreven al een robbertje gevochten met de ac countant Arthur Andersen over de halfjaar cijfers. Het was ook Van Leenen die naar het nu lijkt de reddingspoging van het Diemen- seVRG (onder meer kantoorsystemen) om zeep hielp met een al te hooghartige hou ding. De altijd serieuze Van Leenen trok een muur op en rekte eindeloos de onderhan delingen met VRG over een in feite al be klonken samenwerking om een hogere prijs te krijgen voor zijn troetelkind. Toen VRG uiteindelijk getergd alsnog afhaakte, was In fotheek reddeloos geworden. Mooi: „Die gebogen straten waardoor zoiets als 'de kortste weg' in Leiden niet bestaat' FOTO KLM AEROCARTO Lelijk: „De wildgroei aan redame in de binnenstad' FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5