Buitenland Vukovar bijna op de knieën n Dromen van heldendom in bibliotheek Reagan Massale staking in Zuid-Afrika B' 1 V Geen vrede mogelijk zonder James Baker Jeltsin maakt ontwerp nieuwe grondwet bekend Noord-Korea krijgt hulp Duitsland Maandag 4 november 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MITZIE MEUERHQF United Press International (UPI). LOS ANGELES THE INDEPENDENT Met een pompeuze plechtig heid wordt vandaag in Los An geles in aanwezigheid van pre sident Bush, minister Baker (buitenlandse zaken) en de voormalige presidenten Ford, Carter en Nixon de aan P.eagan gewijde presidentiële biblio theek geopend. De bibliotheek alle ex-pre- sidenten hebben er een is niet wat je zou verwachten van iemand die ooit de machtigste man ter wereld was. „Toen ik één van de Rover Boys boeken (een serie jongensboeken) had gelezen, rustte ik niet totdat ik ze allemaal had gelezen," klinkt de stem van Ronald Reagan. „Het was hetzelfde met Tarzan mijn grote jeugddroom was te worden zoals de kerels in die boeken." De geluidsband gaat automa tisch aan wanneer sensoren de aanwezigheid van een bezoeker detecteren. „In mijn kinderja ren verhuisden we vaak." Dat is het begin van een zorgvuldig uitgezette wandeling door zijn vroegere carrière als strand- meester, sporlcommentator en acteur in Hollywood. Bezoekers van de Ronald Reagan Presidentiële Biblio theek ten noorden van Los An geles zullen ervaren dat Reagans charme niet met de ja ren is afgenomen. Hij loodst je door zijn presidentschap: acht onverdeeld succesvolle jaren. Aan de muren hangen uitver grote krantenkoppen: 'Hail to the Chief de welkomshymne voor de Amerikaanse president en beroemde uitspraken van Reagan. Lr zijn video's te zierl getiteld 'Het Amerikaanse Won der' en er is zelfs een bizarre film waarin Reagan beeldend commentaar geeft bij de aan slag op zijn leven in maart 1981: „Terwijl het geknetter van ge weerschoten door de straat echode, duwde mijn lijfwacht Jerry Parr, mij de auto in en wierp zich boven op me." Er zijn Reagan memorabilia: jurken die door zijn gedragen door Nancy ze heeft een hele zaal voor zichzelf en Ron nie's favoriete zadels en cow boylaarzen. Er zijn fragmenten meer machtsdeling zou garan deren en het recht op vrijheid van meningsuiting en vergade ring voor Rusland zou vastleg gen waardoor een „burgerlijke maatschappij kan ontstaan". Maar in het voorstel is geen enkele passage opgenomen over het recht van afscheiding van de 16 autonome republie ken, 10 autonome provincies en vijf autonome gebieden binnen de Russische Federatie, die be woond worden door etnische minderheden. De autonome republieken van de Jakoeten in Siberië, van de Tsjetsjen-ingoesjen in het zuiden van Rusland en van de Tartaren in midden- Rusland willen een grotere mate van on afhankelijkheid en hun afge vaardigden in het parlement hebben zich tegen het voorstel uitgesproken. De Russische president Boris Jeltsin heeft zaterdag een ont- werpgrondwet openbaar ge maakt waarmee in Rusland een „presidentiële republiek" wordt ingevoerd en de rechten van minderheden op afscheiding worden ingeperkt. In een toespraak tot het Rus sische parlement riep Jeltsin, wiens economische voorstellen een dag geleden door de afge vaardigden waren aanvaard, de politici op om voor de grondwet te stemmen, waar meer dan een jaar over is onderhandeld. De afgevaardigden hadden evenwel geen vertrouwen in deze korte procedure en besloten eerst ad vies in te winnen van een com- De 60-jarige president zei het parlement dat de grondwet NIEUWSLIJN KGB gebruikte Londense kerk In de kapel van St. Patrick in het Brompton Oratory, een van de bekendste rooms-katholieke kerken in Londen, is jarenlang een bergplaats van de KGB gevestigd geweest. Dat meldde Sunday Times, dat een een memorandum van een niet genoemde spion citeert. Volgens hem was er geen veiliger plaats in het centrum van Londen. Volgens de Sunday Times was de Britse geheime dienst MI5 al tien jaar op de hoogte van de .bergplaatsen en was de dienst de KGB altijd voor. Patriarch Bartholomeus geïnstalleerd Metropoliet Bartholomeus van Chalcedon is zaterdag in Istanbul geïnstalleerd als oecumenisch patriarch van Constantinopel. Bartholomeus volgt patriarch Demetrios I op, die begin oktober op 77-jarige leeftijd overleed. Bartholomeus, de 270e opvolger van de apostel Andreas, beklemtoonde in zijn preek dat hij trouw zal blijven aan de Turkse regering en zal proberen te leven in de geest en traditie van 1453, toen Constantinopel door de Ottomanen werd veroverd. Geen bevestiging ziekte Suu Kyi Westerse diplomaten in Yangon, de hoofdstad van Myanmar (Burma) hebben zaterdag gezegd dat zij geen bewijzen hebben ter ondersteuning van berichten dat oppositieleider Aung San Suu Kyi ziek is. Ook de eerste secretaris van de Myanmarese am bassade in Bangkok ontkende dat de toestand van de winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede zorgwekkend zou zijn. „Zij maakt het goed en is veilig in haar eigen woning," aldus de di plomaat. Suu Kyi (46) staat al ruim twee jaar onder huisarrest. Oliebranden Kuwayt nog niet geblust Verraderlijke winden en een diepe olieplas hebben zaterdag ge zorgd voor vertraging bij het blussen en aftoppen van de laatste van 732 Kuwaytse oliebronnen die tijdens de Golfoorlog in brand raakten. Brandweerlieden zeiden dat het nog enkele da gen zou vergen voor de twee nog brandende bronnen volledig geblust zijn. Belgische troepen terug uit Zaïre Alle Belgische paratroepen zullen van- avond laat zijn teruggetrokken uit Zaïre, waar zij hebben geholpen bij de evacuatie van Belgen en andere buitenlanders. De te- i rugtrekking is in strijd met de wensen van de Zaïrese oppositie. Die meent dat de aanwezigheid van de militairen tot dusver president Mobutu heeft weerhouden van harde repressieve maatregelen tegen dissi denten. uit zijn agenda, op de muur aangekondigd als voorbeelden van hun hectische schema's. Vreemd genoeg blijkt uit de pa gina's dat Reagan tijdens de ge toonde maand vijf dagen vrij had, dat hij zelden vóór tien uur in de ochtend afspraken had en dat hij de tijd vond om twee keer naar de kapper te gaan. De Iran/contra affaire wordt nauwelijks genoemd. In een ka mer bevindt zich een laser-disc video. Je kiest een onderwerp, raakt een scherm aan en de ex- president verschijnt in beeld. Ik probeerde de rubriek 'Per soonlijke Bespiegelingen', maar dit ging over zijn afspraakjes met Nancy en over zijn dagen als honkbalcommentator. 'We reld Visie' was niet veel beter. Het handelde over de strijd te gen het communisme. Alleen de knop 'Tegenspoed' gaf een beschouwender president te zien. Hij sprak met verdriet over de bomaanslag op de Ameri kaanse marinebarak in Bayrul en de ramp met het ontplofte ruimteveer Challenger. Maar hij rept met geen woord over kolo nel Oliver North. KORT NIEUWS TURKIJE STAAT OP HET punt de onafhankelijkheid van Azer- bajdzjan te erkennen. Het be sluit moet tijdens de volgende bijeenkomst van het kabinet worden genomen, aldus een re- geringswoorvoerder gisteren. - DRIE MENSEN ZIJN om het le ven gekomen en zes zwaar ge wond geraakt toen gistermid dag in het Belgische Lint het dak van het parochiecentrum instortte terwijl binnen zo'n 140 mensen zaten te kaarten. De meeste mensen wisten te ont snappen toen de eerste barsten in plafond verschenen. BIJ EEN EXPLOSIE in het Noordkoreaanse Pyonggang, vlakbij de Zuidkoreaanse grens, zijn woensdag zeker zestig mensen gedood. De oorzaak van de explosie, die gisteren door Zuid-Korea werd gemeld, is niet bekend. DE OEKRAÏNE TEKENT deze week als negende republiek het Economische Verdrag van de Unie van Soevereine Staten. Dat heeft de voorzitter van het Oek- raïnse parlement, Leonid Kravtsjoek, zaterdag gezegd. JESSE JACKSON heeft zaterdag aangekondigd dat hij zich niet voor een derde achtereenvol gende keer voor de Democraten kandidaat zal stellen bij de pre sidentsverkiezingen van 1992. TWEE BRITSE MILITAIREN zijn zaterdag om het leven ge komen en ten minste vijf perso nen gewond geraakt bij een ex plosie in de militaire vleugel van een ziekenhuis in Belfast. Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft de verantwoordelijkheid voor de explosie opgeëist. In de buurt van Vukovar houdt een Kroatische gardist de wacht op de restanten v Het federale leger van Joegoslavië heeft gisteren de aan vallen op de Kroatische steden Dubrovnik en Vukovar opgevoerd. Samen met de Servische milities is het leger tot op 200 meter van het centrum van Vukovar doorge drongen. De val van de stad, die al weken wordt bele gerd, lijkt dan ook nog slechts een kwestie van tijd. Du brovnik werd voor de derde achtereenvolgende dag met mortieren en machinegeweren bestookt. met de stad zijn verbroken. 1In een laatste poging Vukovar Radio Zagreb bevestigde giste- te redden, zijn de Kroaten dit ren dat Vukovar op het punt weekeinde in Slavonië begon- staat te vallen. De stad staat van nen aan een nieuvV tegenoffen- alle kanten onder druk van in- sief waarbij zo'n 20.000 man- fanterie- en tankaanvallen. schappen zijn ingezet. Maar over de exacte stand van Tot nu toe lijkt het Kroatische zaken was in Zagreb weinig be- tegenoffensief tenminste op en kend, omdat alle verbindingen kele fronten succesvol. Volgens het Servische persbureau Tan- jug zijn de Servische milities in het Westen van Slavonië in het gebied rond Daruvar in grote moeilijkheden vanwege de gro te Kroatische overmacht. Het Joegoslavische leger kondigde gisteravond zelfs aan zich terug te trekken op nieuwe stellingen, omdat de oude posities niet meer te houden waren. De gevechten die al sinds vrij dagmiddag weer in Dubrovnik woeden, hebben zware schade aangericht. Het gaat om het zwaarste offensief tegen Du brovnik sinds het federale leger een week geleden instemde met een plaatselijk staakt-het-vuren. De belegering van Dubrovnik duurt nu al een maand. De EG-vredesconferentie over Joegoslavië wordt morgen in Den Haag voortgezet. De EG heeft geëist dat Servië dan ak koord gaat met de omvorming van Joegoslavië tot een confe deratie van soevereine republie ken met instandhouding van de huidige grenzen. Als Servië het plan niet accepteert volgen eco nomische en diplomatieke sancties. De Servische president Milosevic zei gisteren in Belgra do tegen de Griekse minister van buitenlandse zaken Adonis Samaras dat zijn republiek niet van plan is zich door een derge lijk ultimatum te laten dwingen. Toch leek Milosevic zijn hals- JOHANNESBURG Rtr-AFP In Zuid-Afrika wordt vandaag massaal gestaakt tegen de nieu we belastingwet, waarmee in Zuid-Afrika de btw wordt inge voerd. De staking, die door de vakbonden en anti-apartheids bewegingen is uitgeroepen, moet twee dagen duren. De or ganisatoren verwachten dat er 2 miljoen mensen aan zullen deelnemen. Volgens de bonden maakt de nieuwe belasting de rijken rijker en de armen armer. De bonden willen daarom af schaffing van de wet. Aan de vooravond van de sta king zijn gisteren in Oranje Vrij staat bij gevechten in een goud mijn zeker tien mensen om het leven gekomen. Volgens een zegsman kwam het tot gevech ten toen stakende werknemers wilden verhinderen dat werkwillige collega's toch aan de slag wilden gaan in de Presi- dent-Steynmijn. De Zuidaffi- kaanse politie berichtte eerder dat het afgelopen weekeinde bij gewelddadigheden in en rond Johannesburg nog eens zeven mensen werden gedood. Een Zuidafrikaanse regerings commissie heeft zaterdag haar ontwerpgrondwet Voor een Zuid-Afrika zonder apartheid gepresenteerd waarin de rech- Leden van de Afrikaner Weerstaand Beweging paraderen demonstratief door Pretoria uit protest tegen een voorstel van de Zuidafrikaanse politie om het wapenbezit in te perken. Zuidafrikanen mogen volgens dat voorstel niet meer dan één vuurwapen bezitten. De extreem-rechtse AWB is daar fel tegenstander van. FOTO AFP TREVOR SAMSON ten van individuen belangrijker grondwet ter wereld ook", zijn dan rechten gebaseerd op De blanke rechts-extremisten ras of etnische afkomst. Volgens zullen, verwachten waame- om wapens te dragen. Ook libe- de vice-voorzitter van de com- mers, enige problemen hebben rale groepen zullen niet geheel missie, P.J. Olivier, is het 41 arti- met de ontwerpgrondwet om- tevreden zijn daar er geen spe- kelen tellende ontwerp „waar- dat daarin de instelling van een ciale bepaling is opgenomen schijnlijk moderner dan welke blank thuisland wordt verwor- over de rechten van vrouwen. starrige' houding wat te versoe pelen toen hij eind vorige week zei niet langer vast te houden aan aansluiting bij Servië van de Servische minderheden in Kroatië. De Italiaanse president Fran cesco Cossiga heeft gisteren een verassend bezoek aan de repu bliek Slovenië gebracht, waar hij een onderhoud had met de Slo veense president Milan Kucan. „Op tie vraag of zijn bezoek de officiële Italiaanse erkenning van Slovenie betekende, zei Cossiga „dat is zaak van de re gering, niet van de president van de republiek". Libanezen naar huis na einde geweld Duizenden Libanese dorpelin gen zijn gisteren naar huis te ruggekeerd na de beëindiging van de beschieting van dorpen ten noorden van de Israëlische veiligheidszone in Zuid-Liba- non door Israëlische en Zuid- libanese militairen. De families begonnen aan de thuisreis na dat de Libanese premier Omar Karami zaterdag had gezegd'dat de VS bij Israël hadden aange drongen op een stopzetting van de beschietingen om de vredes- confërentie in Madrid niet te verstoren. De vluchtelingen werden op hun thuisreis be schermd door pantserwagens van het Libanese leger. De militaire actie van de Is raëli's is een vergelding voor de dood van drie Israëlische solda ten vorige week, door Palestijn se guerrillastrijders die tegen de vredesgesprekken in Madrid zijn. De Israëlische minister Arens (defensie), wilde gisteren de mogelijkheid van nieuwe aan vallen niet uitsluiten. Hij waar schuwde dat Israël „alles zal doen om de veiligheid van de troèpen aan de noordelijke grens te garanderen". Duitse bedrijven helpen Noord- Korea kernwapens te ontwikke len. Dat heeft het Duitse week blad Der Spiegel gisteren be kendgemaakt. Hel weekblad baseert zich op een geheim rap port dat het hoofd van de Duit se buitenlandse inlichtingen dienst (BND),Porzner, aan bondskanselier Kohl stuurde. Porzner schreef Kohl dat aan wijzingen van Amerikaanse in lichtingendiensten over Duitse betrokkenheid bij het Noordko reaanse nucleaire programma „serieus moeten worden geno men. In het rapport van Porzner wordt melding gemaakt van in ieder geval één Duits bedrijf dat zaken zou doen met Noord-Ko rea. Het gaat om het inge nieursbureau Leis, dat silicium- staal leverde aan Noord-Korea. Dergelijk staal* wordt volgens Der Spiegel meestal gebruikt voor omhulsels van radioactief materiaal. MADRID AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Voor het eerst in de geschiedenis hebben Israël en zijn Arabische buren met elkaar gesproken in officiële, directe onderhan delingen. Op zichzelf reden genoeg voor grote tevredenheid. Toch heerste er gis teravond laat in Madrid ook een gevoel van onvoldaanheid, want vandaag ver trekken de delegaties, zonder dat bekend is wanneer en waar en met welke agenda het overleg zal worden voortgezet. Minister Baker kondigde aan dat hij de komende twee weken de wereld afreist en dus geen tijd heeft zich intensief met het Midden-Oosten te bemoeien. Een groep ambtenaren van zijn ministerie blijft paraat om de partijen in het vredes- overfeg met raad en daad bij te staan, als die dat willen tenminste. Dat er gisteren geen overeenstemming kon worden bereikt over de vergader plaats voor de volgende ronde van de besprekingen, was niet zo verrassend. De Svriërs willen in Madrid blijven, de Israëli's vinden het Midden-Oosten de aangewezen plaats, terwijl de Jordaans- /Palestijnse delegatie bereid is genoegen te nemen met iedere lokatie in een land dat niets te maken heeft met het Ara- bisch-Israëlische conflict. Wat minister Baker in de afgelopen da gen met zachte drang niet is gelukt, kon eenvoudig niet tot stand komen in direct bilateraal overleg. Dit overleg, waarop de Israëli's zo lang hebben aangedrongen, lijkt nu dus al ten dode opgeschreven. Partijen die het zo fundamenteel oneens zijn, hebben nu eenmaal de vaste hand nodig van een koelbloedig bemiddelaar. Zo'n bemiddelaar is James Baker, maar de Amerikaanse minister heeft kennelijk besloten de partijen eerst wat te laten aanmodderen voor hij zelf weer het roer in handen neemt. In het geval van de vergaderplaats lijkt het erop dat de partijen hebben besloten het oneens te blijven, totdat Baker zich genoodzaakt ziet zelf de knoop door te hakken. Ze zouden zich daar dan zonder veel gezichtsverlies in kunnen schikken. Baker zal zijn handen vol krijgen als het overleg straks het inhoudelijke stadium bereikt. Het lijkt onwaarschijnlijk dat de Israëlische en de Jordaans/Palestijnse delegatie in goed onderling overleg een oplossing zullen vinden voor bijvoor beeld het nederzettingenprobleem. De Jordaniërs en de Palestijnen hebben gisteren nog eens laten zien dat ze meer zin hebben in onderhandelen dan de Sy- riërs. De Palestijnen zijn de slachtoffers van de bezetting en nu ze hebben beslo ten aan het vredesproces deel te nemen, willen ze ook snel resultaat zien. In hun voordeel werkt dat ze de besprekingen al kunnen beginnen met een soort pro-' gramma en, belangrijker nog, ze hoeven met de Israëli's voorlopig niet te onder handelen over grondgebied. Het plan waarmee de Palestijnen door hun deelname akkoord zijn gegaan, voorziet in een periode van beperkt zelf bestuur op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Óver de uitvoering en de inhoud van dat zelfbestuur moet binnen een jaar overeenstemming zijn bereikt. Na drie jaar begint dan opnieuw overleg, ditmaal over de uiteindelijke status van het gebied. Pas dan zal er worden onderhandeld over de politiek gevoeligste problemen, met name de ruil van grondgebied voor vrede en de status van Jeruzalem. De Syriërs daarentegen zullen in hun be sprekingen met Israël onmiddellijk de teruggave van de Golan aan de orde stel len. Dat betekent onderhandelen over strategisch grondgebied en dus moeilijk heden voor de regering-Shamir. De kans dat de bilaterale besprekingen, zoals Israël zich die voorstelt, tot concre te resultaten zullen leiden is klein. Bij het begin van het vredesoverleg tussen Israël en Egypte heerste er, onder meer door de reis van Sadat naar Jeruzalem, veel meer dan nu een stemming van optimis me en verwachting. Toch heeft president Jimmy Carter de Egyptenaren en Israëli's intensief moeten begeleiden, motiveren, bedreigen en belonen. Het overleg in Camp David was zonder meer driezijdig en het heeft er alle schijn van dat ook de partijen in het huidige vredesproces bin nen afzienbare tijd zullen moeten toege ven dat ze volledig afhankelijk zijn van de,goede diensten van een Amerikaan, al heel die nu James Baker

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4