Binnenland Tevredenheid over akkoord Aap was Mies van de Noot van het 'PvdA moet ook de rijken aanspreken' BVD en CIA boden Filipijn wel paspoort Dossiers patiënten voor iedereen te kijk D66: Kabinet met VVD/PvdA NIEUWSLIJN Compromis onderzoek Bosio-affaire De fracties in de Tweede Kamer zijn het eens geworden over een gezamenlijk voorstel voor nader onderzoek in de Boslo-affaire. Het onderzoek zal in elk geval onder verantwoordelijkheid van de Kamer worden voorbereid en plaatsvinden. Daarmee krijgt het kamerlid Lankhorst (Groen Links) zijn zin. Een kamermeer derheid, bestaande uit Groen Links, PvdA, WD, SGP en GPV, meent dat de Kamer zelf een onderzoek moet gaan doen naar de subsidiëring door Economische Zaken van Bosio's bedrijf en de eventuele relatie met de vondst van een container drugs op Bos io's naam. Decemberzegels stuiver duurder De decemberzegels die de PTT eind deze maand uitbrengt, zijn vijf cent duurder dan de speciale zegels voor de post tijdens de feestdagen in de afgelopen jaren. De consument bespaart ten opzichte van de gebruikelijke postzegel desondanks nog vijf cent voor verzending van een kaart en vijftien cent voor een kaart in een open enveloppe. De speciale zegels kunnen worden ge bruikt voor het verzenden van kerst- en nieuwjaarspost tussen 28 november en 31 december. Daarna blijven ze ook nog geldig, maar moet worden bijgeplakt tot het bedrag van de normale porto. De nieuwe decemberpostzegel die vanaf 28 november in velletjes van twintig stuks te koop is, is ontworpen door Joost Swarte uit Haarlem. PvdA wil grote natuurprojecten Nu de grote waterstaatkundige werken, zoals de Deltawerken, nagenoeg af zijn, moet het ministerie van verkeer en waterstaat zich gaan bezighouden met het aanleggen van grote natuurpro jecten. Het ministerie heeft daarvoor de mankracht en de kennis in huis en in Nederland is grote behoefte aan wat extra natuur. Die wens zal PvdA-kamerlid J. Feenstra volgende week op tafel leggen bij de behandeling van de begroting verkeer en water staat. Feenstra denkt aan projecten als een tweede duinenrij voor de kust, een aantal vogeleilanden zoals de Griend en de Waddenzee, een tweede Oostvaarderplassenproject langs de dijk Lelystad-Enkhuizen en aan natuurgebieden rond een aantal ste den. Personeel Enka in staking Personeel van Enka Household Products in Ede is vanmorgen een staking van 24 uur begonnen. De afgelopen nacht liep een ultimatum af van de bonden aan het bedrijf. De vakbonden wil len dat de directie terugkomt op haar besluit om de produktie van sponzen in Ede te staken. Enka, een Akzo-dochter, wil de onrendabele produktie van sponzen kwijt. De concurrentie, vooral vanuit Frankrijk en de Verenigde Staten, is te groot. Taxichauffeurs zijn weer boos Taxichauffeurs in de vier grote steden denken weer aan grote ac ties. De chauffeurs zijn boos omdat het ministerie van verkeer en waterstaat hen een rapport onthoudt waaruit zou blijken dat de taxibedrijven tientallen procenten omzet verliezen aan de goedkope, gesubsidieerde treintaxi. Voorzitter F. Thiele van Taxibelangen Nederland (enkele honderden kleine taxi-onder nemers) zal vandaag de Tweede Kamer-fracties hierover „schrij ven, faxen en bellen", zo zei hij zaterdag. Volgens Thiele houdt het ministerie het rapport bewust achter en wil het pas over twee weken publiceren, terwijl er deze week al kamervragen over worden gesteld. Dode bij schietpartij Chinees gokhuis Bij een schietpartij in een Chinees gokhuis in Utrecht zijn in de nacht van zaterdag op zondag een dode en een ernstig gewonde gevallen. Volgens de politie wijst alles op een liquidatie. Acht Chinezen zijn aangehouden. In het pand, dat bij de politie be kend staat ais een zogenoemde soundmixclub en waar wordt gegokt, waren op het moment van de schietpartij ongeveer veer tig mensen aanwezig. Zes Chinezen drongen met getrokken vuurwapens door tot de bovenverdieping waar ze schoten losten op enkele spelende lanndgenoten. AMSTERDAM MONICA WESSELING De Haagse kletsmeijerij die da gelijks over ons wordt uitge stort, is absoluut geen beletsel voor het behoorlijk functione ren van de parlementaire de mocratie. Sterker nog, in een land dat bijna per definitie wordt geregeerd door een coali tieregering, is voorzichtig en ondoorzichtig taalgebruik zo ongeveer noodzakelijk. Het ge mor over het Haagse taalge bruik berust op overgevoelig heid van de mopperaar. Het moet nu maar eens afgelopen zijn. Krasse woorden, afkomstig van journalist Martin van Amerongen. Hij sprak ze uit tij dens het zaterdag in de Beurs van Berlage in Amsterdam ge houden jubileumcongres van het Genootschap Onze Taal. Het Genootschap, een club van taalliefhebbers, vierde zijn zes tigste verjaardag. Van Amerongen erkent dat de „verbale ruis in de Haagse krin gen" steeds ernstiger vormen aanneemt. Geen enkele andere groep bedient zich van woord- gedrochten als 'probleemcumu- latiegebiedenbeleid', 'midde- lentoewijzigingsmechanisme' of 'integrale indicatieve planning'. Ook omfloerst taalgebruik om zaken wat minder ernstig af te spiegelen, raken steeds meer in zwang: geen huurverhoging, maar 'huuraanpassing'. Geen werklozen maar 'anders-actie ven'. Den Haag is, mede door het ingewikkelde taalgebruik, voor veel burgers een ver-van- mijn-bed-show. Taal moet veranderen, anders begrijpen we elkaar niet meer. Elke generatie heeft haar eigen taal. De bijstandsmoeder van nu bestond twintig jaar geleden niet. .En wie heeft het nu nog over een deerne? Taalverval be staat ook niet: dat zou beteke nen dat het vroeger beter was en wie bepaalt dat dan? Volgens taalwetenschapper J. Renkema is de leek bang voor taalveranderingen. Die angst is ongegrond. Taalgebruik kan slecht zijn, dat ontkent de taal wetenschapper niet. 'Mij lust geen worteltjes' of 'Ik pas die schoen' zal iedere taalliefhebber de haren overeind doen staan. Renkema vindt echter dat niet alleen goed of fout, maar ook mooi of lelijk een rol moe ten spelen in taal. Renkema gooide zelf de knuppel in het hoenderhok: hij noemde 'hun hebben' mooier dan 'zij heb ben'. „We moeten niet alleen naar taalzuiverheid kijken. Een zuivere taal is gedestilleerd, heeft kraak noch smaak. Een schone taal bevat leven". De A van Anton, de B van Bernard, de C van Comelis: het telefoonalfabet. Uiterst nuttig. Maar ook ongelooflijk saai, vindt cabaretier Ivo de Wijs. Daar weet hij wel wat leukers op: De A van zeg eens, de E van gelie, J van minee, I van rebroff, eR van door, Z van Timman en de Q van welke chocoladeletters heeft u dan wèl?. Het gelegenheidscabaret, ge vormd door Ivo de Wijs, Drs P. en Pieter Nieuwint, drie taal kunstenaars bij uitstek, denkt het aloude leesplankje voor zo wel de allochtonen als het milieu ten nutte te kunnen ma ken. „Voor de allochtonen zou hok kunnen verwijzen naar de woningnood, en schaap en bok naar het ritueel slachten". Het milieu combineren met de oude bekende van het lees plankje is ook geen probleem: een milieudictee is dé oplos sing. Wat te denken van Aap was Mies van de Noot van het milieu, Kees staat onder de wa terbesparende Does of de duif kwam in de propeller van de Jet. Burgt neester Ed van Thijn heeft zaterdag met een slinger aan het Rad van Fortuin het nieuwste filiaal ge opend van Holland Casino's aan het nieuwe Max Euweplein in Amsterdam. foto anp cor mulder Discussie over vernieuwing begonnen DEN HAAG GPD De PvdA moet aantrekkelijk worden voor welgestelden. De partij moet ook die groep iets te bieden hebben. Het 'profiel' van de PvdA moet daartoe worden verbreed. Dat idee bracht een aantal PvdA-leden het afgelo pen weekeinde naar voren op een bijeenkomst van de partij in Amersfoort. Daar startte de dis cussie binnen de PvdA over een nieuwe inrichting van de ver zorgingsstaat. Een commissie onder leiding van professor Wolfson moet daartoe eind de cember voorstellen doen aan de partij. Partijleider Kok reageerde niet op de pleidooien orri de PvdA aantrekkelijker te maken voor welgestelden. Volgens hem zal de partij in de discussie over de verzorgingsstaat de eigen grondslagen 'solidariteit' en 'ge lijke kansen voor iedereen' overeind moeten houden. Wel zullen die begrippen anders moeten worden vertaald in een veranderende samenleving met meer ouderen, toenemende in dividualisering en een sociaal stelsel dat onbetaalbaar dreigt te worden, aldus Kok. Kok zei dat bij de nieuwe in richting van de verzorgingsstaat het hebben van werk of het kunnen krijgen van werk, en daarmee bestaanszekerheid, speerpunt moet zijn. In plaats van verzorging zal het accent meer op uitdaging moeten ko men te liggen: iedereen die iets kan, moet kunnen werken. Be lemmeringen die in het huidige stelsel zitten en mensen ervan weerhouden aan de slag te gaan moeten worden opgeruimd, al dus Kok. Bij de nieuwe opzet van de verzorgingsstaat zal de overheid zich moeten beperken tot enkele kerntaken. Wolfson betoogde dat zijn commissie de PvdA concrete keuzen zal voorleggen, al zal dat niet op alle terreinen kunnen. Daarbij staan vier thema's cen traal: werk als middel om je so ciaal en economisch te ont plooien, het profiel van de PvdA, het scheppen van uitda gingen in de sociale zekerheid en de wisselwerking tussen de overbelaste overheid en maat schappelijke organisaties. Op de bijeenkomst liepen de meningen sterk uiteen. Naast pleidooien om de PvdA aan trekkelijk te maken voor welge stelden, bij voorbeeld door extra aandacht voor zaken als milieu, onderwijs en gezondheidszorg die ook voor de beter betaalden aantrekkelijke items zijn, waren er PvdA'ers die de discussie juist wilden beperken tot enkele on derdelen van de sociale zeker heid. 'Dales kreeg onjuiste informatie' DEN HAAG ANP Minister Dales van binnenland se zaken is vorige week in de zaak van de Filipijnse asielzoe ker Quimpo door haar ambte naren verkeerd voorgelicht. De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) heeft de Filipijn wel de gelijk een paspoort willen aan bieden in ruil voor informatie over een verzetsbeweging op de Filipijnen. Dat blijkt uit een uitzending van Vara's Achter het Nieuws van afgelopen zaterdag. In het programma viel een band te ho ren, waaruit blijkt dat de BVD in samenwerking met de Ameri kaanse CIA Quimpo heeft bena derd met een verzoek om infor matie. De veiligheidsdiensten wilden inlichtingen over New People's Army (Nieuw Volksleger), dat herhaaldelijk aanslagen heeft gepleegd op Amerikaanse doe len op de Filipijnen. Volgens in formatie van BVD en CIA zou Quimpo lid zijn van deze bewe ging. Quimpo ontkent dat ech ter. BVD en CIA vroegen Quimpo twee keer om informatie tijdens ontmoetingen in Amsterdam op 26 oktober. Al eerder was Quim po door BVD en CIA in Utrecht benaderd. Dat was op 10 okto ber. De ontmoeting in Amsterdam met de agent van de BVD en ie mand van de CIA op 26 oktober was opgezet door Quimpo en is op verzoek van de Filipijn op band opgenomen door de Vara. Quimpo droeg daarbij een ver borgen microfoontje. De asielzoeker zou tijdens dat gesprek hebben gevraagd om een vluchtelingenpaspoort. Dat zou hem zijn beloofd. Het ministerie van binnen landse zaken ziet dat anders. In reactie op vragen in de Tweede Kamer op 31 oktober heeft mi nister Dales bevestigd dat tij dens dat gesprek tussen BVD en Quimpo een toezegging is ge daan, maar dat deze weer is in getrokken. Het ministerie houdt vast aan de verklaring die Dales in de Tweede Kamer heeft gegeven. Binnenlandse Zaken liet zater dag weten de bandopnamen van de gesprekken met Quimpo niet te hebben gekregen en daarom niet te kunnen beoor delen of het gehele gesprek is opgenomen. Paul Witteman van de Vara zegt echter dat de minister of een van haar mede werkers is uitgenodigd om de band vrijdag of zaterdag te ko men afluisteren. Het Tweede-Kamerlid H.F. Dijkstal (WD) wil Dales op het matje roepen omdat zij de Ka mer verkeerd zou hebben voor gelicht. Affiche verboden met portret van Lubbers DEN HAAG ANP De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) heeft de Nederlandse di rectie van MacDonalds ge vraagd om verder af te zien van reclame, waarin premier Lub bers wordt opgevoerd. De hoofddirecteur van de RVD, mr. M.J.D. van der Voet, zei gister avond dat hij er bij toeval achter is gekomen dat het portret van de minister-president zou wor den gebruikt op een affiche. „Ik weet niet waar deze afbeeldin gen zijn verspreid. Ik vind het nogal flauw van zo'n groot be drijf om het portret van de mi nister-president te gebruiken", aldus Van der Voet. Het affiche toont het portret van de pre mier, met daarboven een „ge- dachtenwolkje". Daaruit zou moeten blijken dat de premier verlekkerd aan een hamburger denkt. Volgens de RVD is het niet toegestaan om ongevraagd gebruik te maken van een por tret van de minister-president. Volgens Van der Voet heeft ook het beleggingsconcem Robeco onlangs een verzoek van de RVD gekregen te stoppen met een krantenadvertentie. Daarin waren minister-president Lub bers en minister Kok van finan ciën samen te zien. Maandag 4 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: WIM ENTIUS Bonden en werkgevers unaniem achter afspraak ziekteverzuim DEN HAAG ANP De politie van Hilversum heeft gistermid dag de directie van het Ziekenhuis Hilver sum opdracht gegeven de lege Dresselhuis- vleugel van ziekenhuis De Zonnestraal af te sluiten voor nieuwsgierige bezoekers. In het sinds mei van dit jaar verlaten ziekenhuis lagen dossiers van patiënten open en bloot. Volgens de directeur van het ziekenhuis, JA. Ubbink, betrof het dossiers waarin geen medische gegevens voorkomen. Ubbink: „Het waren dossiers van patiënten die bij psychologen van De Zonnestraal onder be handeling zijn geweest. Bij de verhuizing is een archiefkast in de Dresselhuis-vleugel achtergebleven. De dossiers zijn inmiddels veilig opgeborgen in het nieuwe Ziekenhuis Hilversum. Het is nog onduidelijk of gege vens van patiënten zijn verdwenen." De zaak kwam gistermiddag in de publi citeit via een reportage van het NOS-Jour- naal. Volgens directeur Ubbink had de Journaal-redactie overigens al omstreeks half drie de directie van Ziekenhuis Hilver sum gewaarschuwd, omdat die de verant woordelijkheid heeft over het lege zieken huis De Zonnestraal. Nadat om vier uur het eerste NOS-bulletin was uitgezonden, kreeg de politie van Hilversum een aantal tele foontjes van verontruste familieleden van ex-patiënten. Daarop gaf de politie de di rectie opdracht maatregelen te nemen. De besturen van de drie vakcentrales hebben het afgelo pen weekeinde positief gereageerd op het vrijdagnacht met de werkgevers bereikte principe-akkoord over het te rugdringen van het ziekteverzuim. Daarin is afgesproken dat werknemers bij ziekte vakantiedagen kunnen inleve ren of hun loon niet volledig krijgen doorbetaald. Ook de werkgevers hebben instemmend gereageerd. UTRECHT GPD De besturen van FNV, CNV en MHP, waarin de voorzitters van de aangesloten bonden zitting hebben, waren zaterdag una niem in hun positieve advies. Zij zagen als belangrijkste winstpunt dat hiermee waar schijnlijk wordt voorkomen dat het kabinet ingrijpt in de cao's. Minister De Vries van sociale zaken dreigt al enige weken met een verbod op afspraken in be staande cao's over doorbetaling van het volledige salaris bij ziek te. Bovendien wil de minister een wijziging in de wet aan brengen, waardoor een werkne mer per ziekmelding een vakan tiedag inlevert. „Die maatregel is van de baan", aldus een opgeluchte voorzitter J. Stekelenburg van de vakcentrale FNV. „We kun nen nu zelf in cao's fatsoenlijke afspraken maken over het te rugdringen van het ziektever zuim." Onduidelijk is echter of het zogenoemde 'parapluwetje', waarmee De Vries in de cao's wil ingrijpen, ook daadwerkelijk van de baan is. De minister laat het afhangen van de komende cao's. Worden daarin harde af spraken gemaakt over 'arbeids voorwaardelijke prikkels', d^n is hij bereid zijn plannen te schrappen. Een belangrijk punt voor de vakbeweging is dat in het prin cipe-akkoord is afgesproken dat de opbrengsten van een lager ziekteverzuim niet alleen de werkgever, maar ook de werk nemer ten goede komen. „Ook de werknemers profiteren daar- Een brand heeft het afgelopen weekeinde een schade van ongeveer 25 miljoen gulden veroorzaakt bij het pindabedrijf De Graaf Giessen in Gies- sen. Bij aankomst van de brandweer stond een van de drie loodsen van het bedrijf ai in lichterlaaie. Broei wordt als mogelijke oorzaak gezien. Vijf jaar geleden is bij het bedrijf ook een loods afgebrand. De oorzaak is nooit achterhaald. foto anp cor de kock door van een lager verzuim, bij voorbeeld door lagere premies of door verdergaande arbeids tijdverkorting", zei Stekelen burg. Binnen de vakcentrale FNV hebben de Voedingsbond en de Vervoersbond zich steeds fel uitgesproken tegen afspraken waarin 'de rechten van werkne mers worden afgenomen'. Een woordvoerder van de Voedings bond meende dat de vakbewe ging nu echter versterkt uit de onderhandelingen is gekomen. De tweede man van de Voe dingsbond P. Andela, zei in een reactie dat het akkoord 'positief zal worden uitgelegd. Het zo maar inleveren van vakantie dagen is volgens hem uit den boze. Datzelfde geldt voor het inleveren van loon. Daarover wil hij niet onderhandelen. „Wij vertalen dit positief. Niet met het verrekenen van vakan tietegoeden maar met bonus sen als het ziekteverzuim aan het einde van het jaar is ge daald. Bonussen in de vorm van extra vakantiedagen of een fi nanciële beloning", aldus Ande la. DEN HAAG GPD D66-leider Hans van Mierlo heeft een voorkeur voor een ka binet van D66, WD en PvdA. Hij vindt het de zwakte van de PvdA en de WD dat zij nooit een alternatief hebben aange dragen voor het CDA, maar zich altijd afhankelijk hebben opge steld. „Wij vinden het verstar rend, onjuist en onzuiver dat het CDA altijd en vanzelfspre kend aan de macht is", zo merkte Van Mierlo zaterdag op in Amsterdam tijdens het jubi leum-congres van zijn partij die 25 jaar bestaat. Óver de oprichting van een progressieve volkspartij valt met D66 niet te praten. „Het is op zijn zachtst gezegd nu niet het moment om het idee van een progressieve volkspartij van de vuilnishoop te halen", aldus Van Mierlo. Hij noemde de op richting van zo'n partij „een niet geloofwaardige operatie". Verschillende prominente PvdA'ers hebben de afgelopen tijd aangedrongen op de op richting van een progressieve volkspartij. Het belangrijkste bezwaar van Mierlo tegen het samengaan van de progressieve partijen is dat dit leidt tot „een herbevesti ging van de traditionele Neder landse politieke huiskamer, met het bankstel van het CDA in het midden en de twee fauteuils ter linker en ter rechterzijde." Vol gens van Mierlo is de WD de enige partij die garen kan spin nen bij de oprichting van een progressieve volkspartij. „Bolke- stein staat dan te juichen, want in zo'n situatie is het praktisch zeker dat het volgende kabinet weer uit CDA en WD zal be staan". Ook zal een progressie ve volkspartij volgens Van Mier lo nooit meer dan vijftig procent van de stemmen halen. „Het geheel wordt dan minder dan de som van de delen".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3