Sport Huwelijksaanzoeken stromen binnen Parijs blij met Forget Van Kempen leidt de dans weer Kasparov geholpen bij winst in Tilburg Trucjes Spijkers lukken nog Leidse bowlers naar winst Eerste puntje voor Angenent Bronzen medaille Ronald de Graaf Maandag 4 november 1991 TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 21 Australisch rugbyteam immens populair Uit het oog uit het hart, zo luidt een oud Hollands gezeg de. Maar dat was bepaald niet van toepassing op het rug byteam van Australië dat zaterdag op het Londense Twickenham in een zinderende finale ten koste van En geland (12-6) de'wereldbeker van Nieuw-Zeeland over nam. In de exact een maand vergende campagne op weg naar het goud verloor het thuisfront zijn helden beslist niet uit het oog en al helemaal niet uit het hart. LONDEN AD V Het hotel in Londen waar de Aussies gedurende de vier we ken die het WK duurde verble ven, kreeg maar liefst 50.000 faxen uit 'Down Under' te ver werken. En daarbij niet alleen aanmoedigingen. Er zaten ook honderden huwelijksaanzoeken tussen. Want ja, wie wil er nu niet met een heuse wereldkam pioen getrouwd zijn? Niet dat ze er met het winnen van de World Cup financieel veel wijzer van werden, die Australische spelers, want van geldelijk gewin is in deze sport (nog) geen sprake. Het moet al die gewillige Australische deer nen nog puur om de man in kwestie te doen zijn en niet de maatschappelijke revenuen die mogelijk verband zouden kun nen houden met deze sport. Ze verdienen er namelijk geen stui ver mee. Want het rugby is zo'n beetje het laatste bolwerk van de rechtgeaarde amateur en zo willen ze het in dit aards-con- servatieve wereldje graag hou den ook. Misschien tegen beter weten in, want de commerciële belangen wegen intussen De stampvolle stadions en de tv-contracten leveren de organi satie van deze pas tweede afle vering van de strijd om de we reldbeker naar schatting een positief saldo van 70 miljoen gulden op. „Waar gaat dat ei genlijk heen", zo vroeg de En gelse spelmaker Rob Andrew Ruiter Piet Raymakers bij Jumping A'dam nu afgetroefd zich zaterdag hardop af in het toonaangevende Engelse dag blad The Times. „Niet naar ons in elk geval, want wij spelers moesten het deze afgelopen maand doen met een dagver goeding van 20 pond. En als we onze naam en faam als interna tional te gelde willen maken door bijvoorbeeld tegen vergoe ding een winkel te openen dan worden we misschien wel voor het leven geschorst." Rolls Royce De discussie daarover loopt al een tijdje, maar voorlopig lijken de bobo's in dit door blazers en stropdassen beheerste, toch ta melijk elitaire wereldje, niet van zins om hun principes ten aan zien van de strikte amateurre- gels zonder slag of stoot over boord te zetten. Op de gereser veerde parkeerplaatsen binnen de poorten van het immense Twickenham-stadion maken ze zich er abSoluut niet druk over. Daar, waar je als argeloze pas sant eerder kans maakt overre den te worden door een Rolls Royce of Bentley dan door een eenvoudige middenklasser, hebben ze het over geheel an dere zaken. Over hun eigen on getwijfeld goedlopende zaken, wel te verstaan. Terwijl de chauffeur van al dat glimmends de achterklep opent en de champagne in de koeler zet, snijdt een ander de zalm aan en slaan de heren el kaar op deze klaarblijkelijk tevo ren georkestreerde mini-party's voorafgaande aan de finale op de schouders. Wat verderop doet het 'gewonere' volk het zelfde. Al consumeren zij, in af wachting van de 'big match' tussen hun trotse Albion en de voormalige vermaledijde kolo nie, vanuit het bagageruim van de Volvo en Sierra dan sandwi ches en bier. Net als in de laatste pub op Rugby Road is de sfeer een uurtje of wat voor de 'kick-off opmerkelijk ontspan nen. Engeland speelt een thuis wedstrijd. Maar elke afwijkende kleur van shirt, shawl of sweater is van harte welkom. Hooligans? Sorry old chap, dan moet je ver derop bij het voetbal zijn. Universiteiten Dat verschijnsel kennen ze dus niet bij het rugby, een sport die in Engeland vooral leeft op de betere scholen en universitei ten. Maar die afgelopen maand op de voorpagina's van alle En gelse, Franse en Australische kranten verscheen en mede door de live-uitzendingen van alle 32 wedstrijden (in Neder land op Sportnet), hèt onder werp van gesprek werd, óók bij de gewone man op straat. Tien miljoen mensen alleen al in Engeland keken naar de fina le, het hele toernooi werd door meer dan 300 miljoen tv-kijkers wereldwijd gevolgd. De impact die het gebeuren heeft, begint voorzichtig al op bijvoorbeeld een WK-voetbal te lijken. Het hinken op twee gedachten net zo. De conservatieve rugbyman houdt voor wat betreft de toe komst zijn hart vast, al is-ie dan ook blij met de brede erkenning van zijn sport. Worstverkopers Zaterdag, op de dag dat Twic kenham met zijn capaciteit van 56.000 toeschouwers wel dertig keer uitverkocht had kunnen zijn en kaartjes op de zwarte markt 1000 pond (3400 gulden) deden, werden zes man door de politie gearresteerd. Twee van wege openbare dronkenschap, twee omdat ze zonder kaartje naar binnen probeerden te dringen en twee worstverkopers die weigerden de door hen in genomen stek te verlaten. Met de angst dat het rugby door die plotselinge populariteit, die in middels grote commerciële be langen en de dreigende profes sionalisering het voetbal met al zijn problemen achterna gaat, valt het klaarblijkelijk dus nog wel mee. Hekken? Die hebben ze niet op Twickenham, gesitueerd in het zuiden van Londen nabij het vliegveld Heathrow en een half uur lopen van de dichtstbij zijnde subway-halte. Zijn ook niet nodig, want niemand - een enkele streaker daargelaten - voelt zich geroepen het heilige gras van deze rugby-tempel te betreden. Althans niet tijdens de boeiende finale tussen het thuisland en de grote favoriet van het zuidelijk halfrond. Voor wiens open spel, diens onom streden en uitermate verdiende overwinning men en masse een staande ovatie over heeft. Spor tiviteit is belangrijker dan win- Wel voelt de speaker aan dat na afloop misschien niet ieder een op zijn plaats blijft zitten. Tijdens de rust verzoekt hij in geaffecteerd Oxford-Engels met name de jeugdige fans om na de wedstrijd de pitch toch voor al onberoerd te laten. Die op roep is evenwel aan dovemans oren gericht en hij had beter kunnen weten. De helft van de aanwezigen neemt namelijk traditioneel de gelegenheid te baat om na het laatste fluitsig naal het veld op te rennen. Goed, Engeland heeft dan wel verloren, maar als troost heb ben ze toch maar mooi queen Elisabeth, princess Ann en pre mier John Major van wat dich terbij mogen aanschouwen. En dat is toch ook wat waard, niet. Na afloop viert de Australi sche kolonie feest in en buiten de pubs rond Earls Court, een Piet Raymakers, tot voor de Grote Prijs de regelmatigste rui ter van Jumping Amsterdam, beloofde bij een zege een deuk te rijden in de directiewagen die hem dan in RAJ-arena als ver voermiddel ter beschikking zou worden gesteld. Het was de Brabander, door een lichte vergissing van Ratina Z in de eerste omloop, niet ver gund. Europees - en wereld kampioen Eric Navet was te verbaasd om hetzelfde stuntje te verzinnen toen hem door prins Bernhard de sleuteltjes van de hoofdprijs in de hand werden gestopt. De Fransman won met een fout dankzij een redelijke tijd. Omdat geen van de vier concur renten er in de tweede barrage - zelfs zijn landgenoot Roger- Yves Bost met de befaamde Norton de Rhuys niet - in slaag de een foutloos laatste rondje te rijden, mocht Navet met de hengst Quito de Baussy naar voren komen voor de huldiging. „Ik was ervan overtuigd, dat ik hier met een springfout niet zou winnen, ook al was mijn tijd goed. De overgebleven hinder nissen waren toch niet al te moeilijk. Laten we het er maar op houden dat ik mazzel had en alle anderen pech. Dit was zo'n dag dat niet de beste wint, maar de gelukkigste." De onfortuinlijkste was Fran ke Sloothaak. De tot Duitser ge naturaliseerde Fries was ook zonder problemen over het voorlaatste obstakel gegaan, toen de onoplettende toeschou wers hem op een gul applaus onthaalden in de veronderstel ling dat de combinatie klaar was. „Ik kende het parcours wel", zei Sloothaak, „en wist dat ik nog een hindernis moest. Maar het paard niet." De beste werknemer van Paul Schockemöhle hoorde prompt een balk vallen en moest zich, achter Navet (auto) en Jean Claude Vangeenberghe (23* mil le) tevreden stellen met de der de prijs van 16.000 gulden. Richard van Kempen heft de armen als hij weet dat zijn derde marathon-zege binnen is. fo HAARLEM ANP Het peloton marathonschaatsers gaat weer gebukt onder het bewind van Richard van Kempen. Het rijk van de drievoudige KNSB- cuphouder leek de laatste twee jaren aan slijtage onderhevig. De hegemonie werd opgeëist door ploeggenoot Yep Kramer. Dit seizoen kende Van Kempen een slechte start. In Amsterdam wist de rietdekker uit Nieuwveen zelfs geen klassement op zijn conto te schrijven. De revanche kwam in Assen, waar hij de concurrentie een lesje Ook zaterdag in Haarlem heeft Van Kem pen zijn topvorm niet langer kunnen ca moufleren. Als vanouds troefde hij in de eindsprint zijn veertien metgezellen af. Het selecte gezelschap, waarvan Andries Kasper en Arnold Stam respectievelijk op een twee de en derde plaats eindigden, had twee ron den voorsprong op het peloton. Opvallend in het waterballet van Haarlem was dat klassementsleider Frans de l'Ronde zich niet in de top wist te handhaven. De 21-jarige boom-chirurg uit Amsterdam kwam duidelijk te kort. Met de slakkegang van een gemiddelde veteraan kroop hij in de slotfase over de ovale piste. De onge- sponsorde Hans Pieterse uit Diemen is na drie etappes de nieuwe lijstaanvoerder. Inhaalrace Ondertussen is Van Kempen aan een in haalrace begonnen. „Ik voel me nu weer helemaal de oude. Vorige week had ik nog last van twee hamstringsblessures. De spie ren aan de achterkant van mijn dijbenen zijn intensief door de fysiotherapeut behan deld. De pijn is weg en dan gaat het weer goed met me. Een vierde KNSB-cup? Mis schien wel." In een sprankelende strijd, voor 800 toe schouwers, domineerde lange tijd Herbert Dijkstra. Samen met Oleg Bozjev en Evert van Benthem prikkelde hij in de het legioen A-rijders. De drie rebellen den uiteindelijk door 27 rijders achterhaald. Perfect samenwerkend ringeloorde de om vangrijke kopgroep halverwege de race het peloton. Korte tijd later werd de ene demarrage na de andere afgevuurd. Veertien man die al een ronde op zak hadden, onder hen waren Evert van Benthem, Bozjev, Van Kempen, Kasper en Stam, gingen opnieuw op avon tuur. In korte tijd pakten zij een tweede winstronde. In de slotfase werd het tempo in de on aantastbare kopgroep hoog gehouden door Van Kempens adjudant Stam, zodat de eindsprint onvermijdelijk werd. Nadat Van Kempen in de voorlaatste ronde op het nip pertje de val van Huitema wist te ontwijken, („Ik heb even een schietgebedje gedaan") liet hij in de eindsprint zijn belagers be kwaam achter zich. Van Kempen behaalde in Haarlem zijn 40ste triomf op kunstijs. wijk in het centrum waar veel Aussies en Kiwi's (Nieuwzeelan- ders) wonen. Midden in de feestvreugde verschijnt om de hoek plots een een contingent Engelsen, compleet met wit be schilderde gezichten, toeters en bellen. Problemen? Toch niet. Want voor schimpscheuten of andersoortige provocaties zijn ze niet gekomen. Uitsluitend en alleen, zo blijkt al rap, voor de gezelligheid. Hand in hand, voor zover ze er eentje vrij hebben met al dat bier, zingen ze Waltzing Mathilda, hét rugbylied van de Australiërs. Klinkt trouwens heel wat opgewekter dan het Swing Low, Sweet Chariot dat eerder wel tien keer door het volgepakte Twickenham galm de. Zo weinig variatie als de En gelsen in hun spel konden bren gen die middag op het moment suprème, zo monotoon klonk het gezang van het leger sup porters. Hoewel, aan de andere kant heeft het toch wel wat Be ter in elk geval dat, dan de tafe relen die menig voetbalduel omlijsten. Die kan de rechtge aarde fan gestolen worden. Anatoli Karpov heeft Gari Kas parov over een diepe inzinking heen getild en de wereldkam pioen tegen alle verwachtingen nog voor de laatste ronde van het Interpolisschaaktoemooi in Tilburg aan de eindzege - en de hoofdprijs van 25.000 gulden - geholpen. Terwijl Kasparov na de knock out van de dag tevo ren enigszins aangeslagen op zijn stoel zat en blij mocht zijn dat hij tegen Short niet vanuit de opening verloor, kreeg Kar pov de jonge Anand eronder. Het was een schlemielig ver lies. De Indiase speler had lange tijd beter gestaan, maar beging tegen de tijdcontrole een paar onkarakteristieke strategische fouten. De gevolgen waren ronduit dramatisch. Anand pro beerde gisteren in het beter staande eindspel van de afge broken partij uit de elfde ronde tegen Kamsld na grondige voor bereiding g4-g3 door te zetten. Hij hield echter geen rekening met de geringe bewegingsvrij heid van zijn koning en gaf na 101 zetten op. Die anti-climax had tot gevolg dat Anand op 7 1/2 punten bleef staan (evenveel als Karpov en Short trouwens) op ander half punt van Kasparov en men op zoek moest naar de wereld kampioen om hem te feliciteren met de eindzege. Iets waarvoor hij Karpov wel innig dankbaar mag zijn. Hun onderlinge con frontatie van maandag (de 159ste in hun loopbaan) doet er niet meer toe. Kamski, de (met Ivantsjoek) ge deelde winnaar van vorig jaar. was al eerder op de dag voor de hoofdprijs uitgeschakeld. Door Jan Timman, die dankzij deze tweede achtereenvolgende zege weer naar de vijftig procent klom en dus aan zijn Tilburgse optreden geen elo-verlies over houdt. In tegenstelling tot Bare- jev, die vijftig punten verliest en van de vierde naar de vijftigste plaats op de wereldranglijst dui kelt. Tegen Kortsjnoi voerde hij een goede stelling niet tot winst, waardoor hij aan de laatste plaats bleef vastgenageld. DEN BOSQtANP Alex Smeets is er nog niet. De Europese jeugdkampioen (21 jaar) kwam tijdens de finale om het NK judo tegen Ben Spijkers op voor sprong, maar verstoorde diens balans niet. In de laatste minuut herstelde de dertiger de verhoudingen. Als enige van de drie geno mineerden voor de Olympische Spelen verscheen Spijkers in Den Bosch op de mat. Theo Meijer en Anthonie Wurth bleven op de tri bune. Dat gebeurde op advies van Wim Visser. Het bowlingteam van Verboon Zuivel Service heeft gisteren in Den Helder uitstekende zaken gedaan. De Leidenaren versloe gen Van De Ende uit Rijswijk (2-1), Software Engineering Gouda (3-0) en Proset Heiloo (3-0). Verboon Zuivel Service behaalde dit resultaat via individuele scores van Snik 1194, Van Kalkeren 1174, Kuiken 1162 en Ouwerkerk 1120. Het team-gemiddelde lag met 1192 bijzonder hoog. Het Leidse bowlingteam steeg na dit succes van de vijfde naar een gedeelde eerste plaats in de eerste klasse A. Guy Forget heeft het Parijse publiek met de eind overwinning in het toernooi van Parijs ruim schoots schadeloos gesteld voor het vroegtijdig uitvallen van de favorieten. In een thriller over vijf sets versloeg de als vijfde geplaatste Fransman de één plaats hoger ingeschatte Pete Sampras: 7-6 (11-9) 4-6 5-7 6-4 6-4. Het was Forgets zesde toemooi-overwinning van het jaar en veruit de meest lucratieve. Hij in casseerde voor deze generale repetitie van de op 29 november beginnende Daviscupfinale in Lyon ruim een half miljoen gulden. In de halve finales had Forget met 7-5 6-4 ge wonnen van de Zweed Jonas Svensson, terwijl Sampras ook toen al diep had moeten gaan: 2-6 6-4 6-3 tegen Michael Chang. Het was overigens pas de tweede overwinning (tegen zes nederla gen) van Sampras op de kleine Edberg-bedwin- ger. De stevige opslag van beide spelers beheerste de finale. In totaal werden 53 aces geslagen: 29 van Forget, 24 van Sampras. De 26-jarige Frans man had moeite het imago van verliezerstype binnen de top-tien te zijn kwijt te raken. Maar het geluk was op zijn hand, toen bij 10-9 in de tie break van de eerste set een lijnrechter oordeelde dat zijn lob de lijn raakte. Woede De gewoonlijk nogal rustige Amerikaan ontplofte bijna. Hij sloeg met zijn racket op het net. Maar leidde vervolgens zijn woede in meer constructie ve banen. Hij greep de volgende twee sets en leid de met 3-1 in de vierde. Forget tastte diep in zijn reserves, haalde op tot 3-3, verhinderde een breekpunt bij 4-4 en pakte de set. In de beslissende set bracht de eerste door braak meteen de beslissing. Forget pakte de zege op het derde matchpoint. „Het was een vreémde partij vol ups en downs", gaf de Fransman toe. LEIDEN JAN BROUWER DE KONING SCHAATSMEDEWERKER Henk Angenent heeft zijn eerste puntje binnen. De AJphenaar eindigde zaterdag tijdens de schaatsmarathon voor A-rijders in Haarlem als twintigste, en werd beloond met één punt voor de KNSB-cup. "Het is me niet tegengeval len," aldus de 24-jarige Angen ent voor wie de wedstrijd een misbaksel leek te worden. "Na tien ronden zat ik al stuk. maar op de een of andere kwam ik over het dooie punt heen. Vanaf dat moment ging het als vanzelf." Angenent sprong in de harde wedstrijd dan ook mee met een groep van 32 die zich na een kwart van de af te leggen 40 kilometer van de grote groep afscheidde. Even daarna, toen van Kempen de beslissende jump plaatste, gaf Angenent niet thuis. "Misschien had ik mee moeten gaan, maar je weet natuurlijk nooit welke demarrage de beslissende is." In dezelfde groep waarin An genent tenslotte 20ste werd, reed ook Aad Grimbergen. De Rijnsburger viel vanwege een schuifpartij in de laatste bocht buiten de punten. Jan Dirk Corts, Frans Bie- mond, Piet van der Geest en Rick van der Hoorn, reden de wedstrijd uit in het peloton, ter wijl Hans van Leeuwen voortij dig afhaakte. Hoogmadenaar Ruud Borst was bij de B-rijders de snelste. LEIDEN JAN BROUWER DE KONING MEDEWERKER Ronald de Graaf had er zaterdagavond geen spijt van de marathon voor B-rijders in Haarlem te la ten voor wat het was en zich in Assen te melden voor het Nationaal kampioenschap winter- triathlon. De 21-jarige Kouderkerker verbaasde iedereen en vooral zichzelf met een bronzen po diumplaats. "Ik had gehoopt op een plaats bij de eerste vijf, aan een medaille had ik nooit gedacht." De Graaf arriveerde na 20 kilometer hardlopen als vijfde bij de wisselpost waar Mark Koks, ruim vier minuten eerder voorbij was geflitst. De Graaf consolideerde bij het fietsen (60 kilometer) zijn positie lange tijd, viel even terug naar de zesde plaats toen Axel Koenders hem voorbij zoefde, maar heroverde zijn stek door de pur sang loper Jan van Baar in te halen. Tijdens zijn specialiteit, schaatsen, ging De Graaf op jacht naar Koenders. Koenders, die een voorsprong van 4 ronden ver dedigde, werd weldra ingehaald, waarna De Graaf de jacht opende op de nummer drie, Mark Koks. Laatstgenoemde kreeg te veel last van een rug blessure en gooide, nog voordat De Graaf hem in de kraag had kunnen vatten, de handdoek in de ring. De Graaf handhaafde zijn positie achter Flo- ris Jan Koole en Johan Boonstra.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21